De loop van het spel. iór den aanvang laat de scheidsrechter tusschen beide voerders loten. De winner kiest tusschen slagpartij en partij. De vangpartij stelt zich verspreid in het veld op, rj] een harer spelers, de brander, achter hel rechthoekig „gaat staan. De slagpartij staat naast het perk, in geen in of achter het perk, daar dan de brander ge- .ird kan worden. I irJ scheidsrechter fluit ten teeken dat het spel begint, s ti na de op werper, met een der voeten tegen een korten ant van het perk staande, den bal opgooit naar zijn -riospeler, die den bal zal wegslaan. Deze staat met een op de andere korte lijn, met den ander in het perk ■laat den bal met krachtigen slag over de tiplijn. Mist len bal, of raakt de bal den grond vóór de tiplijn. dan „2 hij overslaan, doch is na den derden verkeerden slag af. een verkeerde slag geldt ook, wanneer de bal buiten speelveld wordt geslagen. "a den eersten goeden slag loopt degene, die geslagen naar den eersten honkpaal, zoo mogelijk naar een der >ende. (1. 2. 3. enz.). Hij moet het slaghout in het perk n vallen. Hij is verplicht ieder der palen aan te raken, •op de paalrechters moeten toezien en moet zich bij een honkpalen bevinden, op 't oogenblik, dat de brander bal van zijne medespelers uit het veld ontvangen heb- le, brandt en de scheidsrechter fluit. Wanneer hij uit- aud is, of de geslagen bal zonder den grond te hebben eraakt, door een der in 't veld staande tegenstanders ngen is, mag hij aan het vervolg van het spel niet meer aemen e volgende speler van de slagpartij slaat nu, waarna de e speler alleen op een goeden slag mag loopen naar volgenden honkpaal en hij ontvangt bij den laatsten honk- fteekening n°. 6) van den scheidsrechter een runkaart. n speler, die op zijn eigen slag een rondte loopt en na dien slag dadelijk een runkaart ontvangt, mag een -, die af was, weer inkiezen, zoodat die weer aan het mag deelnemen. Hij is verplicht een speler in te i), zoodra er een af is, in het geval, dat er vóór hem geen af was. e slagpart j en de vangpartij verwisselen van plaats, >er er geen speler meer is, die recht heeft op een slag. iat beide partijen eenmaal aan slag zijn geweest, wordt vast van een kwartier gehouden, waarna beide partijen i> eenmaal aan slag komen, Het aantal runkaarten wordt eide partijen door den scheisrecbter geteld, waarna de •ijd is afge oopen. nerking. Is een der partij ?n overwegend sterker, dan de scheidsrechter bepalen, dat na de rust ieder der n slechts t >t een maximum van een half uur aan ■i zal zijn. VictoriaBloemeudaal I. 11. mendaal speelt gelijk met Victoria; zegge gelijk met V i ia, dat dit seizoen nog niet geslagen was of gelijk ge- r;e. id had. Doch eerst moet mij een opmerking over het uit de pen. Van Riessen Sr. werd uit het elftal ver- L d. Het gevolg was dat Van Riessen Jr., een onzer beste ook bedankte. Deze heeren dachten zeker «L'union i! force". Het B. V. V. bestuur handhaafde zich echter, hiervan w ,s, dat ze beide heeren als lid en speler n. De publieke opinie was nu, Bloemendaal wint nooit icioria. Nu eenigszins hebben ze gelijk gehad. Maai 'erwinning aplaats van gelijk spel hadden we zeker ve; Ueijd. v r de wedstrijd Bloemendaal stak in een nieuwe plunje, zoaals ze Zondag hebben gespeeld zeker in gala. De ig was: H. Zweerts, L. v. Hooff, J. L. Koolhoven, v amp, W. C. v. Rietschoten, D. Houtgraaff, L v. Kessel, am, C. Bla .kevoort, K. Hals, 0. 0. Muller. 11raantal suj porters was, dank zij het bedanken der fi ,ta Van Riessen niet heel groot. Maar, die mee geweest rullen zich zeker niet hebben verveeldeen geanimeerde 'pelers vol vuur en een hoogst spannende wedstrijd, dit veld gekomen liet Victoria de B. V V.'ers zoo'n beelj voelen, jullie krijgen toch op je huid, maar hier i 'an wel van terug gekomen zijn. Om twee uur nam de wedstrijd een aanvang, beide par- waren naai ik meen gehoord te hebben voltallig, 'let eerst is een zenuwachtig heen en weer getrap. Doch dit duurt niet lang en Bloemendaal toont zich eenigszins meerdere, maar door het schitterende spel der Victoria achterhoede kan niet gescoord worden Vooral onze beide i-igelspelers vertoonden goed spel. Na 15 minuten krijgt B -mendaal een strafschop dicht bij de Victoria goal. Ons ipi'ointje plaatst zich achter den bal en zendt een keurig •1 i. indoch het levert slecht een corner op, welke door Ho zeer pechvol tegen de lat wordt geschopt. Nu komt ictoria opzetten en is het vooral Victoria linkervleugel, hoo.it gevaarlijk is. Doch J. Boskamp is in conditie on houdt ze aardig in bedwang. Waar hij al eens te kort oh: .den de backs wel handelend op en in de uiterste tast: ntie staat er nog iemand in de goal, die van lichaam nie! grn.j' is, maar wel groote capaciteiten als doel ver dediger bezit. Be ïst treedt in met een blanke score. H'. do rust wegen beide partijen volkomen tegen elkaar up. i'o'iige strafschoppen, voor unfair spel of hands worden beide zijden genomen doch zonder resultaat. Bloemen- ■•"'1 wordt steeds beter. Het publiek komt in extase over iz. kleine rechtsbinnen Het is te zien dat Bloemendaal doelpunten na 10 minuten, jawel hoor, een algemeen mgen. Muller krijgt een kans en doelpunt met een v.' karr.er. Groote vreugde bij de B. V. V 'ers en sup- i rrers. Wie had dat gedacht tegen Victoria. Victoria komt o! sen verbazende kracht op zetten, doch alle spelers werken als paarden. Eenig overwicht is bij Victoria merkbaar, maar ons keepertje, want 'tis maar een klein ventje, verrichtie superbe werk. Opeens fluit er iemand uit het publiek, keeper en back denken, dat er gefloten is en staken het spel. Scheidsrechter had echter niet gefloten en Victoria doelpunt in dit oogenblik zeer gelukkig. Nu ontstaat er een ver woede strijd om de leiding, doch in de nog restende 10 minuten wordt er niet meer gedoelpunt. Zoo kwam het einde met 11. Re verhouding is m. i. wel de juiste. Ovei de spelers wil ik niets anders zeggen dan dat ze allen in bij zonder goede conditie waren -n met een waar »feu sacré" Dit is ongetwijfeld Bloemendaal's beste wedstrijd geweest van dit bestuur geluk met hun elft: irn.i - V.te elftal. Ga zoo voort B on :?e zult 'i de- op te spelen twee wedstrijden nen. Het zij zooaantje. Bedachtzaam ver r tci.i-oio'n i. .d. School voor kunstnijverheid Uit andere ge- te Haarlem. meenten. Bij het hervatten der lessen na afloop der kerstvacantie, in 1909, zal in ge noemde school, wat betreft de lagere afdeeling van het onderwijs, door het inrichten eener voorbereidende klasse en wat het meer gevorderde onderwijs aangaat, door her ziening van de verschillende afdeelingen van het teeken- onderwijs en der praktische leerwerkplaatsen, eene aanzien lijke verbetering tot stand worden gebracht. Reeds sedert geruimen tijd heeft zich de behoefte tot deze verbetering, tengevolge van de toenamen van het aantal dag leerlingen, enrstig doen gevoelen. Het is dan ook een verblijdend teeken, dat door de welwillende medewerking der regeering en van andere subsidieerende lichamen in deze behoefte kon worden voorzien. De belangstelling voor het onderwijs in de kunst ambachten wint trouwens in ons land meer en meer ve d en men begint te begrijpen dat deze tak van nijverheid niet alleen eenen machtigen factor vormt tot bevordering der ambachtsnijverheid in het algemeen, doch dat zij tevens een krachtige hefboom is tot uitbreiding der volksontwikkeling en der welvaart. De ontwikkeling der kunstambachten moet evenwel steunen op goed onderlegde werkkrachten en sedert ruim 28 jaar dat de school werkzaam is, streift de directeur er naar deze taak te vervullen. De school heeft zich dan ook, daar het onderwijs steeds voeling hield met de praktijk, met het kunstambacht hier te lande geleidelijk ontwikkeld, en nu dit kunstambacht hooge beteekenis heeft gekregen, moet de school eveneens aan hoogere eischen kunnen voldoen. De tijden zijn voorbij, dat de leerlingen op de werkplaatsen eene grondige opleiding konden verkrijgen en de school moet thans zoo goed moge lijk daarin voorzien. Hetgeen dan dok wordt beoogd is aller eerst eene behoorlijke aansluiting te verkrijgen aan de lagere school en de leerlingen verder op te leiden tot flinke, dege lijke werkkrachten, wier schoolonderwijs voldoende onder houden wordt, om zich later in het maatschappelijk leven goed te kunnen redden, terwijl zij als praktische krachten op de werkplaats nuttige diensten kunnen bewijzen. De vrouwelijke en mannelijke leerlingen, die meer uitgebieid onderwijs genoten hebben zijn in de gelegenheid zich op kunstgebied zoowel theoretisch als praktisch te bekwamen en, naar gelang aanleg en toewijding voorhanden zijn zich eene eervolle loopbaan op artistiek gebied te veroveren. Door een staf van degelijke leerkrachten heeft de Haarlemsche school voor Kunstnijverheid tot nog toe haren goeden naam in het land weten hoog te houden en or zal in het ver volg niet minder naar worden gestreefd het onderwijs aan ernstige degelijke opvatting en hooge artistieke eischen te doen beantwoorden zoodat de stichting van de Maatschappij van Nijverheid de nuttige strekking zal vervullen, die de grondleggers er mede beoogden. Door den architéct W. F. Doeglas te Haarlem, werd Woensdag 23 dezer te Zandvoort aanbesteed: Het bouwen van een woonhuis aan de Koningstraat, aldaar. Ingeschreven werd door: S. Slagveld, voor: 3130. M Koning, voor: 3050.A. Kope Jr. voor: 2995.L ten Broeke, voor: J 2960. en O. Schrikkema en F. Zwaan, voor: 2539.Alle inschrijvers wonen te Zandvoort. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Haarlem. Gedurende de Kerstdagen zullen in het trap portaal van het museum van kunstnijverheid, alhier, ten toongesteld zijn eenige proeven van teeken werk en van orna- mentale samenstelling vervaardigd door de leerlingen van de aan het museum verbonden school. Tevens zal de tentoonstelling van bronswerken, vervaar digd in de werkplaatsen van de firma Sseltjes alhier, die dagen nog geopend blijven. Gedurende de feestdagen is de toegang tot het museum kosteloos Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Op de laatst gehouden vergadering van de afdeeling Haar lem van den »Bond van Smeden Patroons in Nederland" werd besloten in 1909 over te gaan tot het verkorten van het crediet. Men wil namelijk de jaarrekeningen afschaffen en daarvoor in de plaats stellen driemaands nota's, welker bedragen per quitantie zullen worden geïnd, indien niet binnen twee maanden na het afgeloopen kwartaal de nota is voldaan. Men heeft overwogen dat deze regeling te billijken is en de cliënten zeer zeker ten goede zal komen. Wil men tegen woordig goedkoop koopen en concurreeren, dan is men ver plicht zijne goederen op drie maanden te betalen in veel gevallen zelfs per maand. Indien dus voortgegaan wordt met de oude traditie van op het jaar te leveren, kan het niet anders of de cliënten moeten de rente betalen van de bedragen die de leveranciers ten hunne name in de boeken hebben staan. De leden van de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond twijfelen er dus niet aan of zij zullen op de medewerking van het publiek ten volle kunnen rekenen. Een en ander is naar aanleiding van de actie tot crediet- verkorting op touw gezet door de R. K. Middenstandsver- eeniging »de Hanze", de Haarlemsche Handelsvereeniging en de Vereeniging van Industrieelen en kooplieden. Een menseh zonder kennis is als een wereld in duisternis. »Als yemant timmert aen de straat, Daar yeder komt, daer yeder gaat, Van den hak Daer al de werelt mal en vroet, Op den tak. Magh sien al wat den metser doet; Die staet dan uyt aan alle kant het oordeel van het gantsche lant.". Zoo zong onze dichter Cats reeds lang geleën, maar dat woord geldt ook nog en in niet mindere mate voor onzen tijd. Er wordt veel aan den weg getimmerd, onze tijd houdt van publiciteit, van openbare behandeling van zaken Het groote nut hiervan is niet te oritl; ren, dm-ir sveamu. hel gevaar, dat er in schuilt, wanneer zij, die aan den weg timmmeren, daarbij niet immer Vader Cats' woorden zich herinneren en zich niet bewust zijn de verantwoordelijkheid, welke zij daarbij dragen. De drie ontslagen ambtenaren te Amsterdam ondervinden nu. helaas, op gevoelige wijze, dat zij, die openlijk kritiek uitoefenen, de gevolgen daarvan moeten dragen en zelf ook aan kritiek blootstaan. De een acht het ontslag een gerechte straf, de ander vindt die ook niet onverdiend, maar toch te hard, een derde schaart zich geheel aan de zij der veroordeelden en vindt hun heen gaan een verlies. Het Volk maakte er een grapje vande Gemeentekas zoo heette het zou benadeeld zijn, doordien B. en W. hun Gulden (één van de drie ontslagenen) wegdeden. Maar op zijn beurt ondervindt het blad al dade lijk weer de waarheid van bovenstaande maatregelen. Een onder-de streep dichter geeft aldus bescheid Aan Het Volk. Als gij, o Volk, niet vatten kunt of dulden, Dat B en W. niet kijken op een gulden Bedenk dan, dat het stuk niet zuiver was. En wie duit zulk een muntstuk in zijn tasch? Ook in de steêkas zij een gulden echt En onbesnoeid, of hij dient de mensohen slecht. Wie onecht geld gebruikt of uit gaat geven, Die zal er niet dan moeite van beleven Men klaagt tegen woordig nog al eens over te weinig eerbied voor het gezag. Nu, dit schijnt inderdaad hier en daar nog al eens zoek te zijn. Ik denk daar b.v. aan hetgeen ik dezer dagen las in een Haagsch bladEen mevrouw tikt een politie-agent, die toevallig voor het huis staat, zij opent de voordeur. »Wat blieft u, mevrouw, is er wat?" vraagt de agent. »Och neen, maar zou je even aan de keukenmeid willen zeggen, dat er weer iets aanbrandt? Ik durf dat niet goed!" Dat was dus daar ook geen vriendelijke verhouding tusschen meesteres (o bittere rionieen keukenprinses. Het gemis van eerbied en betamelijkheid bestaat dus niet alleen bij de heeren, maar ook bij de dames, zelfs bij haar, die reeds door den echtelijken staat hadden moeten leeren, dat er boven haar is een gezag, waaraan zij zich behooren te onderwerpen. Want wat doen de dochteren Eva's in het dorp Breklenkamp nabij Denekamp! Als er kommiezen van elders in de buurt zijn, dan komt alras een vrouwtje naar buiten met de zaadbak en roept haar hoenders: »Kiep, kiep, kiep, kiep, kiep!" En de buurvrouw, die het hoort want alle hoeven liggen achter elkaar komt ook naar buiten en weldra hoort men alle vrouwtjes heur hoenders »kiepen". De smokkelaars zoo ze er mochten zijn weten dan wel hoe laat het is En de kommiezen eveneens zij kunnen wel naar huis gaan. »En als de boeren »op den stroop" zijn en er vertoont zich een veldwachter, dan wordt het ook op eenmaal tijd het kippenvolkje te voederen en de vrouwtjes loopen weer uit. Leuke wijfjes daar, nietwaar: wat een roerende samenwerking, en menschlievend ook, om te trachten het kwaad te voorkomen. 't Voorkomen van wat niet geweusckt is, is toch maar je ware. Zoo dacht een jongmensch te Alkmaar, die moest loten, ookhij wou liever geen soldaat worden en daarom nam hij zijn maatregelen, om dat te voorkomen. Hoe? Wel, eenvoudig, voor hem althans Zijn broer was 2 jaar geleden vrijgeloot en later een andere broer evenzoo. Nu had deze laatste, toen hij lootte, de pet van den eerste opgezet: daar zit het 'm in, weet u. En 't spreekt van zelf, dat No 3 nu ook die pet opzette, toen hij zijn nummer ging trekken, en't spreekt van zelf, dat ook hij vrijlootte Dat petje zal nu door de familie wel onder een glazen stolp worden gezet. Nu moet men niet meenen, dat bet geluk nu alleen in dat hoofddeksel zit, neen, er is nog een ander middel, dat ten dienste van een ieder staat en dat bij algemeene toe passing ten gevolge moet hebben het groote wonder, dat geen lage nummers meer getrokken kunnen worden. Een jongeling te Tiel toch, die een hoog nummer trok, had reeds te voren dit wonderlijk feit aangekondigdhij had dien dag of den vorigen dag, dit weet ik niet juist, maar dat is te informeeren, snijboonen gegeten, dat hadden zijn vader en zijn broer (het kan ook zijn oom zijn geweest, maar dit doet aan het gewicht en de beteekenis der zaak niets af, ook gedaan, en zij waren beiden gelukkig geweest. En de jongeling, die zich zat had gegeten aan de snijboonen (of het versche waren of ingemaakte, van dit of van het vorige jaar, vermeldt het bericht helaas ook niet) had even eens geluk. Als nu in 't vervolg alle lotende jongelingen te voren snijbonen gaan eten dan, ja, dan zal de Minister van Oorlog achter zijn ooren gaan krabben. Hoe zal hij dan aan zijn mannetjes komen? Enfin, dat is van later zorg; voor 't oogenblik heeft zijne Excellentie reeds zorg genoeg en wij willen die niet vermeerderen. Als 't zoover is, dan behoeft Z. Exc. zich daarover misschien niet het hoofd te breken, maar is dat iets voor zijn opvolger. Ook een Minister van Oorlog blijft in ons landje niet eeuwig. Keuvelaar. Do waarheid wordt meestal gezien, slechts bij uitzondering gehoord. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld Sant- Vl'aclltrijders. poort, Jan Gijzenvaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal ÏO1/, uur v. m.Overveen ll1/, uur v. m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 101/3 uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Huijsser 101/2 uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijlweg 12 uur. J. Haver, vrachtrijder van het gesticht Meerenberg". Bestelhuis te Haarlem bij Gebr. van den Berg, stalhouders, Parklaan 24, dagelijks tusschen "2 en 3 uur. Het vervoer is uitsluitend voor de bewoners van het gesticht en ge schiedt kosteloos. Vrachtrijder Van Schagen v/h Slebos Santpoort, Bloemen daal, Overveen, Haarlem. Vertrek van Bloemendaal v. m. 11 uur, Overveen v. m. 12 uur, Haarlem n. m. 5 uur. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst. Bij den heer Staal dorp Bloemendaal, bij den heer Visser Park Bloemendaal, bij den heer Houtgraaf Kleverlaan Bloe mendaal, bij den heer Cassee Zijlweg Overveen. .'-tl iv. het o p.'-.-ht. ran dot; "PherA.-.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3