MET PENSION- EN W0NINGGID5 Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2e jaargang ZATERDAG, 28 NOVEMBER 1908 No. 48 Het BloemendOBlseh Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Adverteutiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. II ta Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. ?ïj dit nummer behoort een Bijvoegsel. Door de hoogst welwillende medewerking Aan de lezers, van de vereeniging llloemendaalsch Bloei," waarop wij hoogen prijs stellen, jn wij in staat bij ons volgend nummer u aan te bieden n afdruk van 6 sckoone foto's van de laatste tentoon- telling in Erica" gehouden. Lezers wekt ook daarom uwe .ennissen op: Abonneert u op bet Bloemendaalsch Weekblad. Men moet zyn vrienden van hed^n zoo vertrouwen, alsof ze morgen vijanden, ja, de ergste vijanden konden zijn Bloemendaal. Agenda. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de gemeente-ontvanger, be- alve de zitdagen ten raadbuize te Overveen, gedurende de manden September, October, November en December te lloemendaal zitting houden op Vrijdag van iedere week, an des v.m 10 uur tot des n m. 1 uur, in het kantoor an den gemeente-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in bet rbouwde perceel, laatst bewoond door den Inspecteur van 'olitie, gelegen aan het einde van den Bloemendaalschen eg, bij Wildhoef. Woestduin. Zondag 29 November ll/2 uur. Laatste Courses" van c seizoen 1908. Haarlem. iciiouvrimtg Jausweg: Zondag 29 Nov. 8 uur. eialiteiten «Solser en Hesse". 'onderdag 3 Dec. 8 uur. 't Rustige donker en Fatsoen. t en stukken 1ste opvoering. e Kroon. Dinsdag 1 December. 8Y2 uur. Lezing van heer A. Roodbuijzen over: het kiesrechtvraagstuk. Dammen. «Haarlemscbe Damclub". Speelavond eiken Ia. dag, 8 uur. Bovenzaal café «Suisse", Smedestraat 19. .Inlichtingen omtrent probleem-opgaven, prijswedstrijden deze clubs betreffende, te bekomen bij den heer H. C. van Oort, Nassaustraat, Haarlem. Damclub «Haarlem". Speelavond eiken Donderdag, 8 uur. Bovenzaal café «Neuf," Groote Houtstraat 176. Wedstrijden Ned. Voetbalbond: Te A mster d a m Neerlandia Bloemendaal, 2 uur achter kerkhof Barbara i/d Spaarndamraerpolder. te bereiken met lijn 5 of met elec. tram HaarlemSloterdijk. Te Haarlem: 1ste klasse H. F. C.Sparta, Rotterdam, 2 uur Spanjaardslaan. Reserve 1ste klasse: Haarlem IIH. V. V. II, Den Haag 2 uur Scboterweg. Veilingen in en om Bloemendaal. Alle ten overstaan van den notaris J. H. Wildervanck de Blécourt. Woensdag 9 December, 10 uur. Houtveiling in de bosscben van Saxenburg. Woensdag 9 December. Na de veiling van Saxenburg houtveiling op bet buitenverblijf Groot Zomerzorg". Dinsdag 22 December, 12 uur. Huis waarin brood bakkerij te Zandvoorthuizen met erven te Zandvoort. I)e grootste verzoekers van een andermans verstand zijn zy, die zelf niets goed. doen en alles afkeuren. In een vorig nummer hebben we melding Binnenlandsch gemaakt dat een campagne tegen bet Overzicht. wedden bij sportgelegenheden op touw is gezet. Met genoegen kunnen we thans mededeelen, dat door den minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen der koningin inlichtingen zijn gevraagd of in hun provincie gemeenten zijn, waar geregelde wedrennen worden gehouden, en zoo ja. of daar een plaatselijke ver ordening bestaat op die wedrennen of het wedden, of het heffen van een bijzondere belasting en op bet tegengaan van bedriegelijke handelingen bij bet wedden. Omtrent het bij Terschelling gestrande schip «Fernando" wordt nog gemeld, dat bet Zondagavond van Hamburg naar Swansea was vertrokken, gesleept door de Vulcan". Maandag middag, circa twee uur, brak ter hoogte van Terschelling de sleeptros en door het slechte weer kon de verbinding tusschen beide schepen niet hersteld worden De «Fernando" poogde toen zeilen bij te zetten, maar ze vlogen in flarden van de masten. Later verloor de sleepboot het schip geheel uit het oog en moest terugkeeren. Het in de laatste tijden veelbesproken posten van werkwillige arbeiders door stakers of uitgeslotenen beeft in den voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Diamant- bewerkersbond, Henri Polak, een verdediger gevonden tiidens bet houden van de jaarvergadering. Hij ontkende dat bet posten een onwaardig en onzedelijk middel is en noemde bet de eenige manier om de overtreders aan te pakken. Deze uitlating is kenschetsend voor den- tegenwoordigen toe stand der verhouding van de arbeiders onderling en typeerend voor bun stelsel. Een belangrijk besluit is in een druk bezochte ver gadering van het leidscbe studentencorps genomen. Met groote meerderheid n.l. werd een motie aangenomen, waarbij de instelling der donderjolen wordt afgeschaft. Hiermede vervalt een van de instellingen, welke velen de groentijd een doorn in het oog deden zijn. Ter wering van het hinderlijke en dikwijls gevaarlijke stof in lokalen is bij dienstorder door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie het volgende bepaald Dikwijls wordt op de kantoren binder ondervonden van stof. Herhaaldelijk komen verzoeken in om proef te mogen nemen met stofbindende middelen, zooals Seral Moralin, Barosiet, enz. De booge kosten dezer middelen zijn echter een bezwaar tegen toepassing op ruime schaal. Door den directeur van het rijkstelegraafkantoor te 's Gravenbage is eenigen tijd geleden een middel toegepast dat daar en ook te Amsterdam. Rotterdam en Utrecht goed heeft voldaan en waarvan de kosten zeer gering zijn. Het wordt als volgt verkregen In een houten kist wordt grenen-houtzaagsel uit gestort en door middel van een gieter flink besproeid met water. Na een paar uur wordt daarop druppelsgewijze raap olie gesprenkeld en de bovenste laag, voor zoover met water gedrenkt, dooreen gemengd. Den volgenden morgen is een laag geheel doortrokken erf voor gebruik geschikt. Een vol gende maal moet de bereidin op gelijke wijze worden herhaald. Bereiding in eens van gebeele balen voldoet minder, omdat het water verdampt en het mengsel daardoor lang zamerhand te droog wordt. Het mengsel (op 100 liter zaagsel 3/4 liter raapolie) wordt als zand over den grond gestrooid en langzamerhand op een hoop geveegd. Per dag wordt pl.m. 6 liter gebruikt op elke 100 M2. Van 1 Januari af zal dit middel algemeen op de kantoren worden toegepast. Nu we toch over stof schrijven: misschien verdient bet ook voor andere gemeentebesturen overweging de maat regel welke 15. en W. van Amsterdam willen invoeren. Zij stellen nl. voor de politieverordening zoodanig te wijzigen, dat, met het oog op de leerlingen der gewone lagere scholen, die tusschen 10 en II uur op straat verpoozen, de kleeden voortaan alleen geklopt mogen worden tusschen 9 en 10 uur beter ware o.i nog 's avonds na 10 uur of 's morgens vóór 8 uur. Volgens Land en Volk zoude aan alle ambtenaren van het ministerie van waterstaat en het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie een officieel stuk, afkomstig van den mi- nister van waterstaat, ter teekening zijn voorgelegd, waarin zij onder ambtseed verklaren, noch direct, noch indirect in lichtingen verschaft te hebben aangaande toestanden bij bet hoofdbestuur der P en T. ten behoeve van de te dier zake in de Telegraaf verschenen artikelen. Vele hoofdambtenaren teekenden onder protest, anderen weigerden te teekenen. De H. IJ. S. M. en de S. S. zullen in de eerste helft van 1909 overgaan tot de invoering van bet nieuwe enkele reistarief, hetwelk wij in een volgend overzicht zullen pu- bliceeren. In verband hiermede zullen behalve de gewone retourkaarten, 0. m. worden afgeschaft de vacantiekaarten voor werklieden en de speciale retourkaarten voor onder wijzers tot het bezoeken van cursussen tot opleiding voor bet hoofdonderwijzersexamen. Zouden de sociaal-democratische kamerleden, in het bijzonder de heer Van Helsdingen, met weten hoe De Telegraaf aan Ge bedoelde toelichting kwam? Kunnen vergeten is meer een geluk dan een kunst. F r a u k r ij k. Het Geelboek over Ma- Buiteillandsch rokko, op 23 November verschenen, overzicht. bevat 394 pagina's en loopt van 12 October 1907 tot 14 October 1908. De interessante uitgave begint bij de aankomst van de Mehallah van Moelai Hafid in het gebied der Sjaoeja's en eindigt met de nota bestemd voor den nieuwen sultan betreffende de voorwaarden van zjjn erkenning. Het zet op volledige en ernstige wijze de door Frankrijk gevolgde politiek uiteen ten opzichte van Abdel Aziz en Moelai Hafid, de Marokkaanscbe stammen en de mogendheden en verder de militaire operaties in bet gebied der Sjaoeja's en de grensstreek. Vervolgens zet bet alle quaesties in bijzon derheden uiteen. Het Geelboek verschaft nieuwe documen ten over de stappen door den duitschen agent te Rabat bij den Maghzen gedaan, die uitsluitend aanleiding gaven tot beleefde ophelderingen tusschen Parijs en Berlijn. Maar weldra neemt Duitscbland een tot spoed aandringende hou ding aan en formuleert eiscben. Frankrijk verschaft over alles inlichtingen en bewijzen die beslist nauwkeuiig zijn. Het gebeele gepubliceerde document geeft den indruk van een politiek, die constant besloten is de Europeesche goede verstandhouding te handhaven en met europa te goeder trouw te onderhandelen. De koning en de koningin van Zweden zijn de gasten van president Faillières geweest. Achter dit bezoek behoeft men geen politieke bedoelingen te zoeken, daar het slechts een beleefdheidsvisite was, en het eerste officieele bezoek dat Gustaaf V als koning aan Frankrijk bracht Bovendien is de politieke verhouding tusschen Frankrijk en Zweden zoo vriendschappelijk mogelijk. Duitscbland. De financieele hervorming (die men feitelijk geen hervorming kan noemen, daar van geen enkele nieuwe gedachte sprake is) houdt uit den aard der zaak vele gemoederen bezig. Gaan we de financieele voorstellen van Sydow na, dan trekt het voorstel over de reclame belasting onze bijzondere aandacht. Dit voorstel is in twee hoofdstukken gesplitst, een eigenlijke advertentiebelasting en een belasting op publicatie langs anderen weg. Het percentage voor de advertentiebelasting stijgt naar gelang der oplage van de courant waarin geadverteerd wordt, van 2 pet. tot 10 pet. der netto advertentiekosten, advertenties in weekbladen worden steeds met 10 pet. belast en de in courant of tijdschrift gelegde reclames worden beiast met 20 pet. van de kosten. Dienstaanbiedingen van hoogstens 5 regels blijven vrij. Andere reclamevormen worden get- of- fen óf door de heffing van 10 pet. van bet bedrag dat den reclamemaker kosten (dat geldt bv. van aanplakbiljet ten en dergelijke aankondigingen, waarvoor een bepaalde vergoeding wordt betaald aan den exploitant der reclame onderneming) of door de heffing van een bepaald bedr: per 1000 c.M2. of gedeelte daarvan (dat geldt reclame? dia men aanbrengt bv. aan zijn eigen buis). Ho:, bedrag wisselt van 1 tot 3 pet. naar gelang van het aant nérs der" betrokken stad. In bet bijzonder wordt tegen de bier- en 'tabaksbeio tii.g hevig geageerd. Vooral de laatste bevat een' bepaling, ni. de verhooging der invoerrechten die voor den de-i. d- schen exporthandel van groote beteekenis an v orden dat te meer, omdat de regeering het thans reeds bestaande verschil in de behandeling van buiten- en binnenlandsche tabak wil laten voortbestaan, om ook dat voordeel niet voor de inlandsche industrie verloren te doen gaan. Een tweede ramp heeft de ongelukkige Radbodmijn getroffen. Zondagmiddag had wederom een ontploffing plaats. Vlammen sloegen uit de mijnschacht, bet deksel van bet gasafvoerkanaal werd vernield. Niemand werd gewond. Engeland. In bet lagerhuis is het nieuwe drank- wetsontwerp met 350 tegen 113 stemmen aangenomen. Maar de unionistischconservatieve lords, die de meerderheid vormen in bet hoogerhuis, dachten er anders over en heb ben met een overweldigende meerderheid, 230 tegen 8, de volgende motie aangenomen welke door lord Lansdowne is ingediendDat dit buis (bet hoogerhuis) ofschoon bereid enigerlei amendementen in gunstige overweging te nemen, welke, naar in de praktijk gebleken is, noodzakelijk zijn op de wet tot regeling van den verkoop van sterken drank, weigert verder te gaan met een maatregel, welke Kouder de zaak der matigheid feitelijk te bevorderen - groot nadeel zou toebrengen aan vele van Z.M.'s onderdanei alsmede elk beginsel van billijkheid geweld zou aandoen, waar zij de talrijke klassen, wier belangen er bij betrok ken zijn, raakt". Hiermede is het ontwerp ten dooda doemd. De lords zijn voor een groot deel geïnteresseerd de brouwerijen en willen «fatsoenlijke" café's maken om bet drinken nog smakelijker te doen zijn. Dit einde dei „Licensing Bill" is een slag in het aangezicht der regearing. Canada Uit onderstaand staatje blijkt hoe de land verhuizing naar Canada, vooral van Engelscben, is toegenomen. Vereenigd Vereenigde Andere koninkrijk. Staten. landen. Totaal. 1904 55.910 43.440 35.390 134.700 1905 64.860 44.420 35.330 144.700 1906 97.740 63.780 54.370 215.900 1907 132.060 56.690 88.620 277.300 Met kome begeerd aan, dan wordt men wel ontvangen. Van Donderdag 19 November Burger hike Stand. 3 J tot Donderdag 26 November. Bevallen: Chr. H. KohierMuller z. Getrouwd: D. Verweij en A. A. Schot. Overleden te Meerenberg: J. Smiers 27 j.A. Zwart 71 j.; J. W. Smalbraak 84 j.F. Wijnands 42 j. Merkt men. dat men zyn kalmte verliest, dan blaze 't verstand den aftocht, dat het bloed niet geheel verhit worde. In de bestuurskamer van de Neder- Diversen. landsche Kantwerkschool te 's Gi'aven- bage bad dezer dagen de najaarsver gadering plaats, waarin de begrooting voor 1909 werd vastgesteld, verdere bijzonderheden voor bet volgende jaar werden geregeld en de commissie voor het nazien der reke ningen van 1 08 werd benoemd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1