Naam! zachte Ma De Suxe-Jjrooökakkerij HenPraJujeeeSrh:kvcr,: Smakelijk brooö van nitslnitenö prima kwaliteit. erkooi :oto-Alb PO FOTO- f te Bloemen EIKEN- en HAKHOl VERKOC 70 hoop geslagen h A. Zwar HAARL I. C. H d.MULDi J. A. v. AS ARCHITE SANTPC Door den voorzitter, Jhr. Ernest van Loon, werd de mededeeling gedaan dat in 1909 de eerste cursus is afgeloopen en dat voor de leerlingen die den geheelen cursus hebben gevolgd, een diploma beschikbaar zal worden gesteld, mits zij aan de eischen welke staande de vergadering werden vastgesteld, kunnen voldoen. Er werd tevens een comité benoemd dat de werkstukken zal beoordeelen bestaande uit de dames: mevrouw Hoeufft van Yelsen, mejuffrouw Booms, 's Gravenhage, mejuffrouw van der Kaay, onderwijzeres van de Industrieschool voor meisjes te Rotterdam, mejuffrouw Beytels, directrice dei- Industrieschool voor meisjes te 's Gravenhage en den heer E A. von Saher, directeur der school voor Kunstnijverheid te Haarlem als adviseur. Men moet altijd handelen, alsof men gezien werd. De raad vergaderde Donderdag 26 dezer Gemeentebestuur, te 2 uur. Aanwezig waren beha've voorzitter, wethouders en secretaris, de leden A. E. Bijvoet, C. J. Roozen, Ign. Bispinck, A. van der Hulst, jhr. L. Boreel en mr. P. ïideman. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en vastgesteld, nadat de heer ïideman verkregen had, dat daarin werd opgenomen de mededeeling van den heer Bis pinck in de vorige vergadering, zich met het voorstel van den gesplitsten schoolbouw wel te kunnen vereenigen na de toelichting door den heer ïideman op dat voorstel gegeven. De voorzitter neemt de ingenomen stukken ter hand. De heer ïideman stelt voor nu en in het vervolg de ingekomen stukken te behandelen na de uitgeschreven agenda, omdat wanneer de tijd nijpt het voorgekomen is en zal kunnen voorkomen, dat agenda-punten moeten blijven liggen. De voorzitter wenscht dat de bepaling der volgorde van behandeling aan hem blijft overgelaten. De heer ïideman zegt, dan een schriftelijk voorstel tot wijziging van het reglement van orde te zullen indienen. Op voorstel van B. en W. wordt zonder eenige beraad slaging afwijzend beschikt op het herhaald verzoek van de schietvereeniging Generaal Joubert om subsidie. Gedeeltelijke voorlezing wordt gedaan van een ingekomen bericht en raad der nederlandscbe Heidemaatschappij omtrent de beplanting van het in vervorming zijnde Koninginneduin. Met genoegen bespeurde de raad dat geen nagemaakte veld- ikeien op het duin zullen worden aangebracht, doch hetgtheel op natuurgetrouwe wijze wordt opgehoogd, versterkt en beplant. Het besluit tot leggen van bouwverbod op gronden aan de Kleverlaan wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomenop de vraag van den heer Bispinck of iemand zich heeft aangemeld tot inzage van het ontwerp besluit, antwoordt de voorzitterniemand. Zonder bezwaar wordt aangenomen het besluit tot ruiling van grond met jhr. mr. Van Lennep en de gemeente Amster dam tot strekking van de bocht in den Vogelenzangschen weg ter hoogte van het huis, vroeger bewoond door den ingenieur Drost. De heeren Bijvoet en Boreel dringen op spoedige wegneming van de eveneens gevaarlijke bocht bij Woestduin aan en spoedig overleg dienaangaande met baron Van Ittersum. Een voortreffelijk denkbeeld, naar wij vermoeden afkom stig van den wethouder Do Waal Malefijt, vond zijne verwezenlijking in de aanneming van het voorstel van B. en W. tot verandering van de buiten- of westzijde ter breedte van 1 meter van het zuidelijk voetpad langs den Zijlweg in een rijwielpad van sintelbeharding gelijk met den bestraten rijweg. De kosten zullen die van verbetering van het pad ter gelegenheid van het boomen-rooien met niet meer dan 150.verhoogen. De gedachte van een der leden om dit pad te sluiten voor het rijt-uigverkeer zal in overweging blijven totdat de praktijk de wenschelijkheid daarvan heeft aangetoond. Bij de rondvraag merkte een der leden op dat een abeelen- of populieren-boom bij «Ruimzicht" aan de noordzijde van den Zijlweg op de grens van Haarlem gevaarlijk staat. B. en W. zullen onderzoeken of de boom aan Haarlem be hoort en dan met die gemeente in overleg treden omtrent verwijdering. De openbare vergadering gaat over in eene met gesloten deuren ter behandeling van de instructie van den gemeente architect. Wij kunnen mededeelen, dat de instructie met verschil lende kleine wijzigingen van het ontwerp van B en W. is aangenomen. Eene bijzondere reden om de instructie in besloten ver gadering te behandelen schijnt niet te hebben bestaan. Rijpheid spreekt kort en bondig en handelt van pas. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 29 No vember voorm. 10 uur. Ds. H. H. Bar- ger, pred. te Utrecht. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 29 November voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 8 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 29 November Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Het is wel een geluk aan hoogachting liefde te paren. Verschenen is bij de uitgevers Blom Muziek. Olivierse te Culemborg de vierde druk van het Muzikaal Woordenboekbewerkt door Jacques Hartog, den bekenden schrijver van zoovele monographieën over de groote meesters der toonkunst. Het is een keurig net boekje. Bij het doorbladeren ervan constateerden we dat het met een bijzondere zorg in elkaar gezet is, zoodat het den zoekende nooit in den steek zal laten. Zij die voor eigen studie, of voor het geven van onderricht in de muziek, a.a. zich dit werkje nog niet hebben aangeschaft, geven wij met een gerust vertrouwen op den voortreffelijken inhoud, den goeden raad er een te bestellen. Er is gezorgd voor een helderen druk en scherpe letter het formaat van het boekje leent er zich uitstekend toe om het even van huis naar school of bijeenkomst mede te nemen, zonder dat men den binnenzak of het taschje hiermede overlaadt. Uit het feit dat de eerste druk reeds in 1885 uitkwam en nu de vierde verschijnt, mag afgeleid worden, dat het 260 Muzikaal Woordenboek een betrouwbare gids is geweest, die zich steeds meer onmisbaar heeft weten te maken. Verbeelding loopt vlugger dan het gezicht. Plaatselijk Nieuws. Wegens plaatsgebrek kon het artikel over het Beethovenhuis nog niet opge nomen worden. Thijsse en Te,,e met Donderdagavond hebben de heeren behulp van den heer Bispinck aan de leden der Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging afdeeling Bloemendaal en hunne genoodigden weder eenige van die leer- en daarom genotrijke uren verschaft, die het verblijf in Bloemendaal zoo aangenaam maken. De heer Tepe gaf tal van nieuwe opnamen van inheemsche vogels in beeld en de heer Thijsse, onze dit is niet om te vleien gezegd, maar om hem te kenmerken onze nat uur wijsgeer bij uitnemendheid heeft die beelden op zijne eigenaardige frisscbehier en daar scherpe aan den modernen zo-kenden geest vormgevende wijze toegelicht. Wat een-yeelde om nu jong te zijn ofom niet overladen te zijn met dagelijksche beslommeringen en met dergelijke leermeesters t.e zien en te hooren de heerlijk heid van het zichtbare heelal, dat evenzoovele wonderen als levende voorwerpen bevat, en waarin al het begrepene, dat is goed geziene, want voel verder reikt, onze geest toch niet, een trek te aanschouwen geeft in het gelaat van den wonderen Schepper dezer wereld «die dit alles zoo groot en zoo schoon heeft gemaakt." Het waren de tapuit en de kievit, de patrjjshet trouwe goudhaantje, de zwartgrauwe vliegenvanger, het fijne boom kruipertje, de kwartel, de op de specht gelijkende draaihals, die in het bijzonder onze aandacht en onze genegenheid vroegen. Welk een belangwekkende vogel die laatste, lenig als de slang, een sisser als deze, en zich het lichaam kun nende verlengen, is dit diertje bezig zich aan te passen aan het samenleven met den mensch, ge:ijk de zanglijster die wij in vele huiselijke tooneeltjes met hare kinderen mochten gadeslaan de draaihals heeft het met zijne aanpassing reeds zoover gebrachtdat hij voor den heer Tepe, die langzamer hand bij de nederlandsche vogels een goede bekende is gewordenstil zit om gekiekt te worden. Ook de planten werden niet vergeten. De bouw van de salomonszegel, het pijlkruid, de wegdistel, het aan den chrysant verwante madeliefje, de pinksterbloem, corridalis bezocht door den inbraakpiegenden korttongigen hommel, klaver en wegbree, de braam waarvan wel 40 soorten in ons land geteld zijn, de echte nederlandsche heester, de vlier van Denemarken tot Calais voorkomend binnen den uiter sten duinrand, daar door de vogels zelf gebracht als voedings magazijnen voor de jonge zangvogelsde zeepijn waarvan vroeger ook voor ons land groote verwachtingen werden gekoesterd, typische planten langs het meertje van Caprera (volgens dr. Blink een resij van den grooten Rijnarm), alle gaven aanleiding tot smakelijke beschrijving gekruid met eenige cultuur-wjjsgeerige opmerkingen. De heer Thijsse kan met de traditioneele poezie niet te best overweg, ook geen wonder, wat hebben wij aan traditie en wat aan fan- taisie en wat aan de vermenging van die beidenwanneer wij voor het leven zelf der goddelijke natuur staanals deze onverminkt door menschelijke toevoegselen onzen onbe vangen blik treft? Toch gelooven wij dat de heer Thijsse te ver zou gaan, wanneer hij in arrenmoede over de tradi tioneele poëzie (als van een- Frederik van Eeden e.d.) ook de werkelijk moderne poëzie of de nu traditioneel geworden poëzie van een destijds ook modern zijnden Goethe indien hij de letterkunde in haar beste vertegenwoordigers op zijde schuift. Wij wagen het zelfs de stelling uit te spreken, dat zonder een Goethe, de heer Thijsse en niemand het ooit zoover had gebracht de natuur onbevangen te zien. Met het meeste genoegen hoorden wij den heer Thjjsse in een zijner uit wijdingen een woord van lof geven aan Napoleonwaar hij herinnerde dat de bebossching van een gedeelte van Frankrijk (waarbij Arcachon) aan den wil van dezen werke lijk grooten geest te danken is; onze tijd die nog steeds bezig is Napoleon's nalatenschap te vereffenen mag dat wel eens hooren. Den be-cheiden heer Tepe komt voor zijn onuitputtelijk geduld, zijne, wij zouden om traditioneel poëtisch te zijn zeggen zijne vrome wijze van natuurbeschouwen en -weer geven een woord van warmen dank toe. Wij Bloemendalers dragen allen, sommigen in luidruchtigheid, anderen in stilte roem om de voormannen dezer vereeniging. Laten wij u lezers die nog geen lid zijt opwekken om ten spoedigste dit te worden. In het volgend nummer hopen wij het verloop van het officieel gedeelte der samenkomst in bijzonderheden te ver melden. Wij willen voorloopig hier alleen mededeelen, dat onder luide instemming der vergadering mevrouw Donker benoemd werd tot bestuurslid. Naar wij vernemen, komt de villa «Erica", die in den laatsten tijd van algemeene bekendheid is geworden door de zoo uitstekend geslaagde fotografieën-tentoonstelling, binnen kort in veiling. De datum moet nog worden vastgesteld. Afloop der gehouden veiling op Dinsdag 24 November, ten overstaan van de notarissen Joekes en Wildervanck de Blécourt, in het hotel Van ouds het Raadhuis" te Overveen l 14 G. Hulsebosch 18050. 5 T. Bruijn Pzn 2750.—. 6 J. H. Schous 2850.—. 7 idem 2925.— 8 J. N. v. d. Weijden 2930.—. 9 id. JJ 2650.—. 10 id. 2780.—. 11 G. Hulsebosch 1) 2800.—. 12 id. ft 2900.—. 13 14 P. Hoogeveen fj 4330.—. vervolg plaatselijk nieuws op het bijblad.) Men moet een tegenspreker niet tegenspreken. De in dit seizoen voor de leden der Wetenschappen, maatschappij Diligentia te 's Gravenhage te houden voordrachten werd eenige dagen geleden geopend door prof. dr. L. Bolk, hoog leeraar aan de universiteit te Amsterdam, die een ook voor leeken zeer belangwekkende voordracht hield over de af stamming van den mensch en meer bijzonder over de vraag «welke kenteekenen treffen ons in den bouw van het men schelijk lichaam, die er op wijzen, dat onze lichaamsvorm geleidelijk ontstaan is uit andere vormen De spreker noemde verschillende voorbeelden waarbij de mensch, al staat hij ook, gelet op zijne intellectueele vermogens, aan de spits van alle organismen in de natuur, bij het dier achter staat, zooals zijn gebonden zijn aan een vaste woonplaats, en zijne natuurlijke wijze van voortbewegen het loopen. Vele dieren zijn niet gebonden aan een vaste woonplaats en kunnen zoowel in de lucht als in het water leven en hun ver mogen om zich voort te bewegen is veelzijdiger. Verder de afhankelijkheid van het menschelijk lichaam van bepaalde temperaturen. Kunnen sommige dieren temperaturen ver dragen onder het vriespunt en boven het kookpunt, voor het menschelijk organisme ligt de grens reeds tusschen de 30 en 44°. In het reukvermogen staat hij ver achter bijv bij den hond en in scherpte van gezichtsvermogen wordt hij door niet weinige dieren overtroffen. Vervolgens besprak de hoogleeraar de verschijnselen in den lichaamsbouw, die voor het organisme zelf van geen beteekenis meer zijn, maar die de mensch geërfd heeft van zijn op lagere trap geleefd hebbende voorouders, en de bij bepaalde individuen waar te nemen abnormale verschjjnseler, die bij dieren normaal aanwezig zijn. Zoo neemt onder de betrekkelijk weinige zoogdieren, die geen haarkleed bezitter, de mensch een eerste plaats in. Na hiervan de oorzaken nagegaan te hebben kwam spreker tot de con stateering, dat het geenszins verwondering behoeft te wekken, dat, waar wij bij de gewervelde dieren waarnemen dat d. haarbekleeding niet is de oorspronkelijke bekleeding. mar. dat daar ook schubbedekking voorkomt als bij de reptiliëu, en dat er ook onder de zoogdieren zijn die in plaats van haren, schubben hebben, de behaarde vorm ook bij den mensch vooraf moet zijn gegaan door den schubvorm De schubben van een dier liggen dakpansgewijze over elkaar et nu is het wel opmerkelijk dat bij een behaard dier de hare. op dezelfde wijze alterneeren in rijen als de schubben ove- elkaar liggen. Als men nu het lamugo van den mensc: onderzoekt, blijkt dat de haartjes in volkomen dezelfde ord- en regelmaat gerangschikt zijn als de eerste beharing dit uit de schubben zijn ontstaan. Hieruit kan niet anders dati de conclusie worden getrokken van de verwantschap var. den inensch tot meer lagere diersoorten. Een ander ver schijnsel is bekend onder den naam van polymartie. Nor maliter is de mensch in bet bezit van slechts twee melk- of borstklieren, een secundaire toestand vergeleken bij L« zooveel grooter aantal melkklieren bij andere zoogdieren. Nu ziet men bij de halfapen in dit opzicht een reductie proces: d. w. z de buikzijklieren van deze dieren gaan allengs hun functie inboeten, en de borstklieren ontwikke len zich. Bij den mensch vindt men niet zelden de spuren dat het aantal melkklieren grooter is geweest, van 8. 4 tot 5 toe. Zij blijken dan in een bepaalde lijn over het lichaam verspreid, loopende van de okselholte over de ne urale mamma naar de liesstraat, en volgens diezelfde l.j loopen ook de borstklieren bij het zwijn, het konijn den hond en andere zoogdieren. Hier heeft men dos blij ba weer te doen met een terugslag tot vroegere vormen, d'e in plaats van gewone melkklieren een grooter aantal OV- het lichaam verspreid hadden. Een nog sterker bewijs vo: i men in het verschijnsel dat de normaal zich ontwikkelen-'0 tepel bij den inensch steeds de vierde in de rij is, een ontwikkeling die geheel overeenkomt met de ontwikkeling bij zoogdieren die normaal een grooter aantal melkkli en hebben. En wanneer men nu het menschelijke foetus derzoekt, dan ontwaart men volkomen hetzelfde verschijnsel, Ook daar ziet men de zeilde melklijn, die verloopt van de inplanting der bovenste extremiteiten, maar nu ziet me. slechts een eersten aanleg van die klierenzij ontwikkelen zich niet verder met uitzondering van die ééne, die de 4 is in de rij. Derhalve moeten in de stamlijn van den menscb vormen voorkomen, die een grooter aantal melkklieren hadden. Thans gaan, evenals het haarkleed, ook die melk klieren nog vóór de geboorte verloren. Spr. wees ook op het bezit van een staart, waarop da meeste zoogdieren nog kunnen bogen. Dat de staart in vroegere vormen ook van den voorouder van den menscb een aanhangsel geweest is, blijkt hieruit, dat bij het men schelijke foetus wel degelijk een staart zich ontwikkelt, maar in een bepaald stadium staat die ontwikkeling stil en wordt het rudiment geleidelijk in den romp opgenomen Bij elk pasgeboren kind kan men de plaats waar dat geschied is, nl. in 't onderste deel van den rug, nog waarnemen aan een met een haarkransje, dat later uitvalt, omgeven klein putje. Als een ander voorbeeld noemde de geleerde spreker het menschelijk oor, of liever de oorschelp, die in zijn meest ontwikkelde gedaante, bij den mensch, een ingerolden rand heeft. De apen hebben dien rand nog plat, en nu komt het niet zoo zelden voor dat aan dien eisch van volledige inrolling niet voldaan is. Bij vele menschen loopt de oor schelp van boven nog spits toe en is daar weinig of niet ingerold. Bovendien zal men bij de meeste ooren bovenin nog een klein knobbeltje kunnen voelen, dat physiologisch geen beteekenis heeft, maar weer een bewijs oplevert van een voorvorm in het menschelijk geslacht, die nog gelijke ooren had als tegenwoordig de aap. Na nog eenige andere verschijnselen besproken te hebben die eveneens bewezen dat in den bouw van het menschelijk lichaam een aantal verschijnselen vallen waar te nemen die ons terug wijzen naar oude stamvormen, demonstreerde de spreker ten slotte een aantal lichtbeelden. Hij wees op het zeer sterk gekronkelde van het menschelijk lichaam in de eerste weken van zijn ontstaan, op de nog duidelijk zicht bare kieuwspleten ten bewijze dat in onzen stamboom vormen moeten zijn die overeenkomst vertoonen met den vischvorm en nog veel merkwaardige waarnemingen meer. Met dit alles had spreker duidelijk in 't licht gesteld, hoe de mensch nog in zjjn volwassen vorm, veel meer dan men denkt, verschijnselen vertoont, die terugwijzen naar stam vormen die gelijken op visschen en reptiliën, in 't algemeen op lagere dieren. per x/i litertlesch a De direc literflesch a 10 De Boer dat voortdurend onder alsmede het opvangen, apparaten, de meest n regelmatige voedering, De dal ziektekiemen besmette h re Model-Boerderij g: jn de bosschen van „Sa Woensdag 9 Deceit tii overslaan van den W ILDERVANCK DE E n een mooie partij zv waaronder geschikt voor p De verkooping begint digs te 10 uur aan den hc ïoek Krullaan. Onmiddellijk na aflc kooping in de bosschen burg," zal worden op het buitenverblijf „Gro te BLOEMENDAAL, onj Waaronder iepen-, e eikenhout, geschikt makers en timrnerlieder i rijzen, paalhoi taf 'een. De ttoopen r ting van den verki v terd tot vóór het h- enorme eollee .■oote Houtstr Telefoon Inter» HAARLE ouwkundigo en Taxateur in Vast Assurantiën Tetterodestraat 30 Presenteert te koop Een huis, huurpr. f300 Te huur Een bovenl Te koop Een villa, groot Een onder- en diverse bouwt artikelen. Kruisstraat 41 - Teleph. 744. - AANGEN zooals ze in het Buit beslapen. Voorbande Bedden fa-bi E; rteljorisstr H A A L E NI 1 Oude matrs een paar "ieuwe systeem wor» EN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2