MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3e jaargang ZATERDAG, 23 JANUARI 1909 No. 4 Het BloMidanlsdi Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemen daal. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. v/ Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk -> Bloemendaalsche weg 227. -:- II a Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. f Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. 3ij dit nummer behoort een bijvoegsel. Bloemendaal. Agenda. Donderdag 28 Jan. stemming van een lid van den gemeenteraad. Hotel »Van Ouds het Raadhuis" te Overveen. iijdag 29, Zaterdag 30 en Zondag 31 Januari. Algemeene Vereeniging voor Rloembollen Cultuur, afd. Overveen-Bloe- endaal. Bloemententoonstelling. was, op de werkplaats ontvangen, waar de heer Boom een hartelijke toespraak <ot hem richtte, hem met een stevigen handdruk dankzeggende voor de toewijding die hij steeds aan zijn werk had betoond. Als stoffelijk bewijs hiervan bood de heer Boom zijn chef-drukker een enveloppe met inhoud aan. Namens de gezellen werd den jubilaris onder een kameraad schappelijke toespraak door den meesterknecht, den heer W. J. van Tienen, een keurig schoorsteengarnituur, bestaande achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Bloemendaal, den 20 Januari 1909. De Burgemeeeter voornoemd, A. Bas Backer. Haarlem. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 23 Jan. 71/2 nur. Uitvoering E. A. Cats. De Meikoningin, operette. Woensdag 27 Jan., Samson. Donderdag 28 Jan. 8 uur. Uitvoeriug. Het Nederlandsche Zangkwartet. Zaterdag 30 Jan., 8 uur. Kon. Ver. Het Ned. Tooneel- 'riendinnetje. Dammen. Café »Neuf" (bovenzaal), Groote Houtstraat 16. Eiken Donderdagavond van 812 uur, Clubavond met introductie der Damclub Haarlem". Inlichtingen te be- >men bij den heer H C. van Oort, Nassaustraat 145, Haarlem. Café «Suisse'1 (bovenzaal), Smedestraat 19. Eiken aandagavond van 812 uur Clubavond met introductie r «Haarlemsche Damclub". Inlichtingen te bekomen bij dun heer J. Meyer, Kruisstraat 34, Haarlem. Veilingen in en om Bloemendaal. 'en overstaan van den notaris C. A. Joekes, te Haarlem. Woensdag 27 Januari, verkooping heerenhuizen enz. in hotel «Kennemerland" te Bloemendaal. T n overstaan van de notarissen Loeff en Wilkens, te Ilaailem. W oensdag 17 Februari, veiling en W oensdag 24 Februari toewijzing van hotel Welgelegen" te Bloemendaal. Van artisten weet men, dat zij in intellectueel opzicht bekrom pen kunnen oordeelen. W. J. Akkerman. Het was gisteren, Vrijdag, 25 jaren geleden, dat de chef- drukker W. j. Akkerman in dienst trad bij de firma W. H. Woest, boekdrukker te Haarlem, welke drukkerij 1884 «IJXAVD J. AKIiERMAX Pzll. 1909 Chef-drukker bij den heer J. A. Boom, firma W. H. Woest. thans sinds 10 jaren in eigendom aan den beer J. A. Boom is. Mag het als een goede en prijzenswaardige gewoonte be schouwd worden, dergelijke jubilea niet onopgemerkt te laten, hoeveel te meer dwingt het gevoel van waardeering ons tot uiting waar het een jubilaris geldt dien we persoonlijk hebben leeren kennen en hoogachten als een ernstig, be kwaam vakman, die zijn werkplaats eer aandoet en door zijn kameraden en medearbeiders wordt geacht. Met de gebruikelijke eerbewijzen werd de heer Akkerman gislermorgen, nadat hij per rijtuig van zijn woning gehaald uit pendule en 2 lusters, aangeboden. De drukkerij was versierd en bad dus een feestelijk aanzien. Het verdere gedeelte van den dag werd door den heer Akkerman, dien we bier toewenschen nog vele jaren aan de verzorging van ons weekblad zijn beste krachten te kunnen wijden, in den huiselijken kring doorgebracht, 's Avonds vereenigden zich ten zijnen huize de gezellen der drukkerij en werd genoeglijk gefuifd. Hoe lager eene geestelijke organisatie, des te meer moet er op- gevoed worden. Candidatenlij st en proces-verbaal, Ambtelijke bedoeld bij artikel lOderGemeen- t g w 0 *fc mededeelingen. @p }iefjer, 19 Januari 1909 zijn tusschen des voormiddags negen en des namiddags vier uur bij mij, Burgemeester der Gemeente Bloemendaal. inge leverd de volgende opgave n van Candidaten voor de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad. fA Iphabetisch opgemaakt.) Bornwater, J. Th., woonplaats B 170. Lennep van, Jhr. Dr. M. F., woonplaats C 211. En is hiervan onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt. Gedaan te Bloemendaal, den 19 Januari 1909 voor afschrift, (was get.) A. Bas Backer. De Burgemeester. Burgemeester. A. Bas Backer. Stemming voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Bloemendaal brengt ter open bare kennis, dat op Donderdag, den 28 Januari aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van één plaats in den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van het lid N. Bouwens. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Bornwater, J. Th Lennep van, Jhr. Dr. M. F. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar" Bloemendaal, den 20 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Bloemendaal maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van één plaats in den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van het lid N. Rouwens, evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Bloemendaal, den 20 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Bekendmaking. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De burgemeester der gemeente Bloemendaal herinnert per sonen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te honden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daar toe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art, 58 van genoemde wet, voor zoover ar beid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming be paalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der kieswet, overtreding van boven staande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is ge geven bij kon. besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij ben in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hooide van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee De opvoedende kracht van een fout, verondersteld dat men uit zicht heeft in de fout, is bijzonder groot en dat inzicht is bij be gaafden spoedig aanwezig. i"i cci j Van Vrijdag 15 Januari tot Burgerlijke Staiid. J00 eT J Vrijdag 22 Januari, Bevallen: J. SteffensKlumper, z.W. M. A. Cranen- burgkWesterwoudt. d. Getrouwd: G. W. Tweehuysen en S. J. Peters. Overleden: J. van Duijnen, 75 j. Overleden te Meeren berg: J. Deen, 51 j.J. de Hartogh, 59 j. Alles wat men zelf doet is beter dan dat, waarbij men geholpen wordt. De raad zette zijn werk in 1909 in Gemeentebestuur, met een heilwensck van den voorzitter welke beantwoord werd door den heer A. F. Bijvoet. Aanwezig waren alle leden behalve de heeren Rouwens en Koolhoven, (de laatste met kennisgeving). Als eenig ingekomen stuk werd behandeld en op voorstel van den voorzitter om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een aanbod der erven Houtgraaf die zich bereid ver klaarden een strook gronds aan de zuidzijde van de tram baan evenwijdig aan de Kleverlaan ter breedte van 12 Meter kosteloos aan de gemeente over te dragen, mits deze binnen 1 jaar daarop een weg aanlegde. De heer Bijvoet bracht nu het exploit der B. E. M. ter sprake, de voorzitter zeide dat het geen exploit was aan den raad en dat het ingewonnen rechtskundig advies alle reden gaf om meer te denken aan een loos alarm nadat de heer Roozen bad geconstateerd dat jui-isten bet wel eens niet met elkander eens zijn, werd dit incident gesloten. Bij punt 2 der agendavaststelling van een bouw- en wegenplan op gronden van den beer G. J. v. d. Vliet vroeg het lid Tideman aanhouding tot dat voor Overveen het gemeen telijk uitbreidingsplan zou zijn vastgesteld omdat het z. i. niet goed was indien een particulier alsdus de wijze van bebouwing dier buurt, (de wei- en bouwlanden tegenover Vaart en Duin) zou vastleggen, omdat de ontworpen aanleg niet aesthetisch en niet hygiënisch was en ook geen rekening was gehouden met de wenschelijkheid eene kade te hebben langs de Brouwersvaart, in het verlengde van die in Haarlem. De voorzitter kon zich daarmede niet best vereenigen. De heer Boreel vroeg of dan lang zou moeten worden gewacht. Misschien wel een jaar, was des voorzitters antwoord. De heer De Waal Malefijt constateerde dat de gemeentenimmer een weg zou ontwerpen ter plaatse als adressant bad gedaan, waaruit de beer Tideman opmaakte dat die wethouder ook voor aanhouding moest zijn. De voorzitter zeide, dat B. en W. alles hadden gedaan wat zij konden om een beter plan te verkrijgen, doeb dit niet gelukt was, waarop de heer Tideman herinnerde aan bet nuttig werk destijds in tal van soortgelijke gevallen door de commissie voor de parken en plantsoenen verricht welke na bet optreden van den nieuwen burgemees ter ontbonden was. Met algemeene stemmen op dien van den heer Boreel na werd tot aanhouding overeenkomstig het voorstel van den heer Tideman besloten. De heer Bispinck kwam nu in het krijt tegen een voorstel van B. en W. om hun een eredietje toe te staan voor de aanslelling van de firma Doyer te Rotterdam of een ander deskundige tot controleering der electrische straatverlich ting. De beer BispiDck wenschte, indien controle verlangd werd controle op de naleving der gebeele electrisch-licht-concessie voor een bedrag dubbel zoo groot als B. en W. wenschten, geschieden kon, en bij gaf verschillende technische wenken en bijzonderheden, de opmerking niet kunnende weerhouden dat B. en W. blijkbaar niet geheel op de hoogte waren; bij achtte een verbetering der Philips-lamp een zaak van korten tijd. De wethouder De Waal Malefijt erkende van electrotechniek niet veel te weten maar toch wel dat de straatverlichting gescheiden was van de particuliere, er moest evenwel controle komen en B. en W. waren daarover reeds met andere dan de firma D. in onderhandeling. De voor zitter vroeg den raad in principe uit te maken of men controle wenschte, anders deden B. en W. werk voor niets. Hiertegen kwam de heer Tideman in verzet; indien het dagelijksch bestuur controle noodig acht en dit goed motiveeren kan zal geen raadslid daar tegen zijn men moest zich echter niet tot den heer Doyer wenden, die naar spreker was ingelicht meermalen in conflict met de K. E. M. was geweest en voor haar eenmaal de vlag had

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1