R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 31 Januari Kerkelijke dienst te en 10 uur. Het maakt terstond indruk, wanneer iemand spreekt over din gen, waarvan hy verstand heeft. Het veelbesproken concert of, zooals Muziek. bet programma het uitdrukt, de uit voering van een- en meerstemmige zangstukken van nederlandsche toondichters, door de dames Johanna Cambier van Nooten, sopraan, Marie Bies, alt, en de heeren Carl Phlippeau, tenor, Bram van der Stap, bariton en mr. Herm. van Leeuwen, begeleider, had Donderdagavond in den schouwburg plaats. Het tooneel was voor deze uit voering aangekleed en bood een in de goede stemming brengenden aanblik. In het midden was een tafeltje geplaatst waarop bloemengroote in klassieke plooien neerhangende gordijnen gaven een stemmigen achtergrond en bevorderden het klankgehalte. Nadat het kwartet twee nummers gezongen had, waarvan het «Wilhelmus" door het geheele publiek staande werd aangehoord, betrad de heer Bernard Zweers het tooneel en gaf zijn «inleiding" ten beste, die werd voorgelezen. Hij schetste den toestand die vóór een 25 tal jaren in ons land op muzikaal gebied heerschte en bracht, een welver diende hulde aan de poging van het vijftal jeugdige en energieke kunstenaars die het hollandsche lied in ruimer kring bekend en geliefd willen maken. Br werd een keurig programma uitgevoerd, samengesteld door den heer Zweers. De solisten wisselden elkander af en zorgen ook als kwartet eenige nummers, waarvan Den Uil, een oud-vlaamsch volkslied, van A. Diepenbroek en met enorme moeilijkheden in de verschillende partijen als over laden, een staaltje gaf van hun muzikale kracht. Ben hartelijk bijval was aller deel en tot ons genoegen kreeg de begeleider, mr. van Leeuwen, ook een hem speciaal geschonken gedeelte, 't welk zoo ruimschoots verdiend was. De zaal was zoo goed als geheel bezet; lieve programma verkoopsters zorgden met prijzenswaardigen ijver dat niemand hieraan gebrek had. De Meikoningin. Ondsr leiding van den heer E. A. Cats muziekleeraar te Haarlem, heeft nu in 3 achtereenvolgende winters de opvoering plaats gehad van eene operettein den winter 1906/7 van Goudsprookje's tooverlied, in 1907/8 van Eén dag Khalif, dezen winter van De Meikoningin, alle met muziek van Otto Ludwig, den heer Wernicke, wiens naam de aandacht trekt en meer dan vroeger bekend is nu hij niet meer in Den Haag maar in «Wiesbaden" woont. Wij zouden den heer Wernicke een gemoedelijk muziek- dramaturg kunnen noemen, wiens gemoedelijkheid evenwel zelden tot banaliteit vervalt, en die een voorraad humor bezit, welke in den tegenwoordigen tijd verfrisschend aan doet. De Meikoningin speelt in Friesland en heeft sterke nationaal-friesche tendenzen, het is een liefdesgeschiedenis op historische gegevens gebouwd en geeft daardoor behalve voorde uitwerking van het liefdes-motief gelegenheid tot eene schitte rende vertooning van costuums, een levendig bewegen op het tooneel van koren, waarbij een mannenkoor, dat als breede onder grond het geheel krachtig draagt. De uitvoerders zijn lief hebbers, behalve de beroepszangeres mejuffrouw IJdo, die ook voor de 2e opvoering uit Berlijn overkwam. Een soortgelijke opvoering te Amsterdam was, vooral wat het orchestraal gedeelte betreft niet zoo goed verzorgd als de haarlemsche, maar trok niettemin veel belangstellend publiek Kinderen kunnen er tranen schreien van medegevoel, beven van angst. Volwassenen kunnen vooral in het tweede be drijf met ernstige gedachten toezien en aanhooren, allen kunnen bijwijlen echt lachen en in de handen klappen van gezond en onschuldig genot. Allen te noemen die zich ver dienstelijk maakten is met onze beperkte plaatsruimte niet doenlijk. Wij willen slechts één uitzondering maken, n.l. voor den heer Prent van den Berg, den regisseur van aan leg, maar niet van beroep, die niet alleen de opstelling en beweging der figuren aangaf maar zelf de decors schilderde, en daarbij niet alleen den goeden toon bad maar zelfs architec- toinsche bekwaamheid aan den dag legde. Voor het orkest (een uittreksel uit Haarlem's muziekkorps) is deze operette minder dankbaar dan Goudsprookje of Een dag Khalif, ons kwam het spel te weinig bezield voor, maar de bouw van den haarlemschen schouwburg maakt het contact tusschen spelers en orkest, tusschen leider en geleiden niet gemak kelijk. Dat de heer Cats zich met zijne vrijwillige schare allengs een vaste plaats in het haarlemsch tooneelleven heeft ver overd is de proef op de som, het bewijs van zijn goed inzicht: dat eenerzijds genoeg bereidwillige medewerking, anderzijds genoeg belangstelling te vinden was, indien hij met energie aanpakte en volhield. Nu, dat heeft hij gedaan. Naar wij vernemen wordt eene derde opvoering te Leiden voorbereid. Hoe minder iemand tot den vooruitgang van zonland bijdraagt, des te vaker pleegt hij te zeggen dat hij trotsch is op zijn vaderland. De bloemententoonstelling. Plaatselijk De afdeeling Overveen Bloemendaal Nieuws. van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur houdt op ditoogen blik in het hotel «Van Ouds 't Raadhuis" te Overveen een tentoonstelling van bloemen, die een bezoek overwaard is. Indien wij schrijven overwaard, is dit geen beleefdbeids- vitdrukking of iets dergelijks, maar zegt 't geheel, wat wij groeiden toen we langs de prachtige collectie Hyacinthen --,1 Tulpen liepen, waarvan het eene exemplaar 't andere in schoonheid en frissche kleurschittering overtrof. En maar én roep hoorden we over de fraaie groepen, die, wel eenigs- zins in afwijking van andere jaren, thans volledig kunnen er.oemd worden. De tentoonstelling is, óók in tegenstelling v andere jaren, geheel compleet en volledig, zoodat men dirnaal geen gebruik behoefde te maken van hulpmidde len, om haar te completeeren. Het aantal inzendingen over- treit dan ook aller verwachting de afdeeling mag met groote voldoening op deze tentoonstelling terug zien. Vrijdagochtend begon de jury haar taak om de bekro ningen -toe te kennen. Zij bestaat uit de heeren F. van ••wen t,e ?de, H. Neelissen Azn. te Overveen en '.ei. Hzi>. te Overveen. Haar taak was verre van ge- -lijkceel. Het juiste toekennen der prijzen w ,i 10 deze ytoote verzameling sehoone inzendingen inder- dasd ren eg;r moeilijk werk, doch was aan de bekwame led' el leverti iuwd. Daar deze tentoonstelling uitslui tend een z.g.n. liefhebberij-tentoonstelling van de leden der afdeeling onderling is, was het juist gezien van het bestuur alleen prijzen bestaande uit kunstvoorwerpen uit te loven en geen medailles. Na een ingespannen arbeid van eenige uren kende de jury de volgende bekroningen toe le Categorie. Hyacinthen in potten. Ie prijsF. Eldering. 2e prijs: J. D. Bos Azn.; 3e prijs: G. Janssen 4e prijs: L. van Kessel.5e prijsA. Lensen. 2e Categorie. Hyacinthen in pannen, le prijs: W. B. Roozen Bzn. 2e prijs: J. J. Roozen Nzn. 3e prijs: W. Reinierse.4e prijsJ. C. Gehrels. 3e Categorie. Tulpen in pannen, le prijsJ. D. Bos Azn. 2o prijs: P. Neelissen Azn.; 3e prijs: buiten mededinging voor zeer mooie inzending, met algemeene stemmen der jury bestuursprijs D. W. Voet. Met klem wekken we allen op om deze tentoonstel ling, waarvoor het bestuur der afdeeling zich zooveel moeite gegeven heeft om haar te doen worden hetgeen zij thans is, te bezoeken. Morgen (Zondag) is zij voor het laatst geopend; de bezoekuren zijn van 12—5. Er wordt op een druk bezoek gerekend. Dinsdagavond aanstaande zal in het hotel van Ouds 't Raadhuis de uitreiking der onderscheidingen plaats vinden waaraan een feestelijk karakter gegeven zal worden, als een waardig slot dezer zoo bij uitnemendheid goed ge slaagde tentoonstelling, voor welks organisatie we een eeresaluut aan het bestuur niet meenen te mogen onthouden. Met licht begrijpelijken aandrang vestigen wij de aandacht op het concert van aanstaanden Dinsdag in de Sociëteit Ver eeniging van het «Haarlem's a Capellakoor," directeur de heer K. H. Kerkhoff. Het feit dat onze beroemde en in kunstkringen geliefde plaatsgenoot Jac. Van Kempen zijn medewerking verleent, zal er waarschijnlijk niet weinig toe bijdragen dat velen uit onze gemeente naar dit concert zullen optrekken om hem naar verdienste te kunnen huldigen. Behalve de heer Van Kempen zullen ook de heer C. Blazer, cellist en mej. F Sterk voor de begeleiding, hunne talenten aan het welslagen van dit concert wijden. Wij vestigen de aandacht onzer weldadige plaatsgenooten op achterstaaande advertentie, waarin een beroep op aller gevoel wordt gedaan ten behoeve der werkeloozen in Schoten. De bestuursleden zijn gaarne bereid de inlichtingen te verschaffen die men omtrent bestemming der gelden a. a. wil bezitten. Heden Zaterdagavond 8| uur houdt de «Kennemer Kring" zijne jaarlijksche algemeene vergadering met de volgende agenda 1. Notulen en jaarverslag. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Verkiezing van een nieuwen voorzitter. Woensdagavond werd in het café Roomhuis te Overveen een vergadering gehouden van de onderafdeeling Kennemer- land van den Alg. Ned. Politie Bond De vice-voorzitter opende bij afwezigheid van den voor zitter de vergadering, waarbij hij zijn tevredenheid te kennen gaf over de flinke opkomst der leden. Aanwezig waren 23 leden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen kwam in be handeling het bestuursvoorstel, om eerlang het 5-jarig bestaan der onderafdeeling feestelijk te herdenken. Na een langdurige discussie stelde het lid Lokerse voor, om het bestuur een crediet toe te staan, daarbij rekening houdende met de finantieële draagkracht der onderafdeeling, om op dien dag de gelegenheid te verschaffen de leden aangenaam bij elkander te doen zijn. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Tot afgevaardigde naar de provinciale vergadering te Hoorn werd gekozen de heer K. Frugt te Haarlemmermeer en werd dien afgevaardigde opgedragen in verband met een voorstel van den heer Heertjes, om tot de oprichting van een afdeelingsorgaan te geraken, namens de onderaf deeling zijn ontevredenheid uit te spreken over het bonds orgaan en te trachten van de provinciale afdeeling gedaan te krijgen, dat het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Po litie Bond wordt verzocht het bondsorgaan naar de eischen des tijds te wijzigen en zoo mogelijk tweemaal in de maand of in een grooter formaat te doen verschijnen De agenda afgehandeld zijnde, kwam men aan de rondvraag die niets vermeldenswaard opleverde. Daarna sloot de voor zitter, die nog ter vergadering was gekomen, met een woord van dank aan de leden voor hun trouwe opkomst deze ver gadering. Jacobus Prins, wonende te Heemstede en werkzaam bij den heer Plag alhier, was bezig om te leeren fiets rijden. Toen hij uitwijken wilde, had hij het ongeluk te vallen en kwam met zijn hoofd tegen een wagen en vervolgens op straat, waardoor hij ernstig verwond werd aan hoofd en aangezicht. Nadat door dr. Bornwater een voorloopig verband was aangebracht, is hij door zijn patroon per rijtuig naar huis gebracht. Arbeidsongevallen: De timmermansjongen C. van der Werfï alhier, in dienst bij gebroeders Verduin aan de Korte Kleverlaan, had hef ongeluk met de schaafmachine in aanraking te komen, waardoor hem twee vingers der rechterhand geheel werden afgesneden en hij dus voor altijd verminkt zal blijven. Zou het geen aanbeveling verdienen om voortaan dergelijke gevaarlijke werkzaamheden te verbieden voor jongens De opperman v. d. Klashorst, te Vogelenzang, had fiet ongeluk, bij het maken van een steiger zien zoodanig te verwonden met een spijker, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen en zijn werkzaamheden niet kon voortzetten. Gisteren had de machinist Voogd, werkzaam bij den heer van Hooff, kleerbleeker, Jan Gijzenvaart, het ongeluk met de as der machine in aanraking te komen, waardoor hij eenige keeren in het rond werd geslingerd. Een zijner armen is op twee plaatsen gebroken terwijl de schouder ernstig gekneusd werd. Inbrekers gearresteerd. De politie heeft de dader van de inbraak bij i dr. Van Valkenburg aangehouden en wel op de volgende wijze. Nadat bovenvermelde inbraak de politie ter kennis was gebracht, zijn de inspecteur van politie en de hoofdagent van politie J. Louisse met twee der politie-honden Cesar en Molijn er op afgegaan. Er werd een spoor gevonden, dat door Cesar werd gevolgd, tot voor de deur van dr. Benvers wonende tegenover de ruïne van Brederode en bleek dit te zijn het spoor van de dienstbode van den heer B. die in de villa van den heer v. V. was geweest oin de brandschel af te zetten en die dan ook de inbraak het eerst had ont dekt. Ook de andere hond Molijn volgde dit spoor. Nadat de inbraak was opgenomen heeft men Cesar nog eens lucht op laten nemen bij het kelderluik waardoor de dieven zich toe gang tot de villa hadden verschaft. Daarop ging genoemde politie-inspecteur met den huis meester langs de achterzijde van het gebouw, door het ter rein van Meerenberg weg. Cesar die hierbij was, liep den tuin van den heer v. V. uit en liep over een grasveld, het z.g. Engelsche cart, snuffelend langs den grond in de rich ting van het nieuwe gesticht. Hij werd echter terug geroe pen omdat men dacht, dat is mis, dat kan het rechte spoor niet zijn. Nu de daders gevat zijn en deze zelf den weg aangewezen hebben waarlangs zij de villa hadden verlaten, bleek dat Cesar juist het goede spoor had genomen. Had men dus den hond zijn gang laten gaan en gi- volgd, dan had men vrij zeker direct de daders gevon den. Dit zou ook het geval zijn geweest, wanneer de dieven onderweg iets verloren hadden, want dan had de hond dit zeker bij den inspecteur gebracht en zou mei dan bemerkt hebben in welke richting men moest zij Uit verschillende omstandigheden welke zich bij de inbra: hebben voorgedaan, kwamen de genoemde politie-mannen ten slotte vrij vast tot de conclusie dat het geen vreemden noch geroutineerden geweest waren die de inbraak ha den gepleegd. Het stond toen reeds bij hen vrij vast, dat te daders op of in den omtrek van Meerenberg gezocht mor ten worden. Verschillende personen die voor of op den dag vin de inbraak in de nabijheid van de villa gezien ware zijn dan ook aan een streng verhoor onderworpen, do. zonder resultaat Toen echter te Amsterdam eenige zilver voorwerpen afkomstig van dien diefstal opgespoord war en een signalement van de verkoopers bekend was en bleek d t een der verkoopers een vlek op de linkerwang moest hebbi zijn de politie-mannen naar den heer Van Valkenburg gegaan. - hebben gevraagd: Is er op «Meerenberg" geen verpleg- die een vlekje heeft op de wang Ja wel, is toen geantwoord. De Vries, en de heer V-. a Valkenburg zegde toe, te zullen onderzoeken of De Vries i bedoelden avond uit geweest kon zijn, doch uit de dienstlijst a bleek, dat De Vries niet vrij geweest was en op de au - gegeven dagen ook niet te Amsterdam geweest kon zr om de voorwerpen te verkoopen. De heer Van Valkenburg verzocht dientengevolge ge n nader onderzoek in deze richting in te stellen, want h t kwam hem niet denkbaar voor dat verplegers zich aan 8 inbraak schuldig zouden hebben gemaakt. De politiemann i drongen echter aan, om wel in die richting het onderzoek voo t te zetten, doch daar hun verzekerd werd, dat het onmog - lijk was dat verplegers en wel De Vries, dit gedaan kond'i hebben, zochten zij in verband met tussehentijds elders g - pleegde inbraken in die richtingen doch zonder gevoi Toevallig kwam de heer v. V. kortgeleden te Haarlem bij een antiquair, die hem mededeelde, dat het door hem vi - miste servies te koop was aangeboden. Uit de beschrijvii van den persoon o.a, met de vlek op de linkerwang kwa de heer v. V. toen tot de conclusie dat het toch de V. w geweest moest zijn. De heer Van Valkenburg deelde zulks mede aan den inspecte van politie en daar de Vr. juist met verlof was naar Ai sterdam, besloot de inspecteur ook naar Amsterdam te gaan aldaar De Vries te arresteeren, wat dan ook Zondagavoi 1 om balt acht in de Kinkerstraat plaats vond. De inspecteur vergezeld van den amsterdamschen reek cheur W. Stap, een neef van hem, geleidden den verdacb naar het bureau J. D. Meijerplein eu bleek hun bij fou leering dat De Vries in zijn bezit had een gitten collier een binocle, afkomstig van bedoelden diefstal. Direct werd De Vries geconfronteerd met de opkoope s en werd door dezen pirtinent herkend, zoodat ontkenn a niet meer mogelijk was. Toen werd De Vries naar Overveen getransporteerd <:i bleef daar in bewaring. De inspecteur stelde den volgenden dag een onderzoek in op de kamer van De Vries, vond daar nog meer gesto len voorwerpen o. a. ook afkomstig van de inbra k bij den heer Koffieberg en uit het Vinkenhuisje van den heer Van Heekeren, achter Meerenberg. Daar het bekend was dat De Vries, dikwijls en veel omging met een ver- pleeger Vonk die juist Donderdags zijn ontslag genomen bad en de Vr. zijn collega niet had willen verraden, togen Maandagmiddag de inspecteur en Louisse naar Amsterdam en arresteerden daar des avonds om half zes den verdachte Vonk, die eerst nog ontkende doch later bekende de ver schillende diefstallen met braak met De Vries gepleegd te hebben. Ten huize van Vonk werden twee verschillende ontvreemde voorwerpen in beslag genomen en ook ten huize van de ouders van De Vries in Amsterdam werden nog gestolen voor werpen gevonden. Nadat de goederen door de bestolenen herkend waren en de verdachten de inbraken reeds vermeld, zoomede de inbraak in villa «Caprera" bekend hadden zijn zij ter beschikking ge steld van de justitie te Haarlem en naar het huis van be waring aldaar overgebracht. De gedane vangst mag zeker wel een goede genoemd worden en is een groote geruststelling voor de omwonenden. Redenen waarom zij de inbraken gepleegd hadden konden de verdachten niet opgeven, beiden stonden goed bekend en ook hunne ouders zijn nette menschen. Er zij nog vermeld dat de bond Cesar bij de inbraak bij den heer Koffieberg, volgens aanwijzing van verdachten, aldaar het juiste spoor van de inbrekers heeft gevolgd, toen zij naar de villa van den heer K. gegaan waren n.l van den openbaren weg door het Bosch en over een prik keldraad afsluiting, waarover Cesar ook gesprongen was. Donderdag stond voor de rechtbank te Haarlem terecht J. W., wonende te Bloemendaal, wegens mishan deling van zijn vroegeren buurman, alsmede verzet tegen en beleediging van den thans te Aerdenhout gestationeer- den poiitie-agent Stoffer. Het O. M. eischte tegen beklaagde, die een zeer brutale houding ter terechtzitting aannam, vier maanden gevangenis-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2