O O ongeluk (zooals Von Harttmann leert, dien spr. hoog ver eerde doch tevens als zijn grootsten vijand beschouwde) ge worden, door een toevallige verheffing van den Goddelijken wil. Neen. de Goddelijke wijsheid heeft den Goddelijken wil geleid. Geen emanatieuitvloeiing dus, doch creatie, schep ping. De schepping van het heelal waF een wilbewust be sluit. Scheppen en putten, putten uit de diepte van het Goddelijk hart, het vervangen der mogelijkheid door wer kelijkheid, zooals Th. van Aquino zoo juist heeft gezegd. Die werkelijkheid, door God in het leven geroepen, die het heelal lei It, moge wreed, hard, bitter zijn, zij wordt door de christenen aanvaard als een onbegrensde zaligheid. De kerkvader Augustinus sprak eens dit woord van bloed en tranen»0, gezegende val van Adam, zonder welken Gods barmhartigheid niet tot volle openbaring zou ge komen zijn Dit ééne standpunt is slechts mogelijkGod heeft in Zijn wereldbemoeienis den val, de gebr-okenheid opgenomen. Aan dit supralasarische standpunt moeten wij ons houden; wee den mensch die deze waarheid verstandelijk maakt en versteent. Dat deze wereld vol bitterheid en ellende, vol bloed en tranen, vol wanhoopskreten en verzuchtingen is, dat zij gevallen is... wij gelooven het niet, wij ervaren het. De ontzettende realiteit, de dood, de verschrikkingen des heelals, zij zijn onze autoriteit. Wee den mensch die van de historie een schouwspel maakt God heeft alzoo de wereld gewild gelijk zij is Dit is het mysterie dat in de diepte ligt, en waarover tot in het oneindige te spreken zou zijn, dat het Lam is geslacht vanaf de grondlegging der wereld. Doch spr. klaagde onzen tijd aan, dat men dit diepe vraagstuk, dit groote, b:ttere geheimenis voorbij danst. De mannen uit vroeger eeuwen staan op tegen dit ge slacht dat de groote vraagstukken Gods vervlakt. Op dit supralapsarische standpunt moet echter wel onder scheiden worden, dat God kwaad en goed geschapen heeft. In de Schrift wordt steeds het kwaad in verhand met de Scnepping gebracht. Het kwaad doch niet de zonde. God is niet de auteur der zonde, wel van het kwade, van de gebrokenheid en gespletenheid. Met de schepping is de ge dachte aan tijdelijkheid, aan wording en conflict verbonden. Spr. zou in dit verband het dogmatisch vraagstuk, of de zonde eindoorzaak of beginoorzaak van het kwaad is, niet tot den bodem doorzoeken. Ook wilde hij dat alles niet zeggen om de menschen twijfelmoedig te maken doch om hen de Goddelijke waarheid innerlijk te doen zien Zelf had spr. vaak zoo bitterlijk geleden, omdat hij de Goddeljjke waarheid alleen uiterlijk zag. Reeds Empedocles leerde, dat in de aantrekking en afstooting der atomen zich liefde en haat openbaren. Zoo is het. Heil en verderf zijn in de wereld dooreengeweven. In de grond slagen der geschapenheid openbaren zich liefde en haat beide. In het Paradijs klonk het woord Gods: Indien gij van dtzen boom eet zult gij den dood sterven. Deze waarschuwing ware, 't zij met eerbied gezegd, onzin geweest indien de mensch het begrip dood niet reeds bezat, terwijl hij zalig in het Paradijs verkeerde. Dood en zonde zijn zijde en keerzijde, oorzaak en gevolg bij elkander. Z oude is geestelijke los making, ontbinding, dood is lichamelijke ontbinding van het schoone, heerlijke, zalige lichaam. Zoo heeft God het gewild; anders ware de wereld overgeleverd aan een noodlot. Dit is dan ook het groote wat het Christendom boven alle gods diensten vóór heeft: God heeft de verdrukking gewildonze roem is in de gebrokenheid, in de verdrukking, in het Kruis, geplaatst in bet midden van het wereldgebeuren Het Kruis is de geO: okenheid, de ontlediging, niet de uitleving, waai en de wi eld tegenwoordig zoo vol is. En dat alles is zoo, omdat' Goc goed is. niet goedig, zooals de Christian Science sert, maar goed, d. w. z. scherp als een mes, brandend ls een vuur maar deugdelijk, bij Wien het were] ren veilig geborgen is. Hoe de wereld gevallen 1 4 een raagstuk voor wetenschappelijk onderzoek, doch i is, ui het Lam is geslacht vanaf de grondlegging der wereld en t het is Immanuel, God met ons. Daarom mogen wjj dan.'.ban zijn. dat wij geen engelen gebleven zijn, doch dat. Gi i i s en de wereld beproeft. De mensch leert daar door r.t: de diepere wegen die God met de geschapen heid neem en in Gods schepping alom zien de Goddelijke geest, kracht en wijsheid. Dan ziet hij, hoe vreeselijk de werkelijkheid is doch tevens hoe welgeordend Dan beseft hij hoe hier lijden tot heerlijkheid voert en wordt deze ver troostende, i.alige gedachte in hem levendig, dat God deze wereld herschept uit de diepte van Zijn Goddelijk hart, -/ )oab- Li ae wereld waarin wij leven, met al haar smarten en bitterheid heeft voortgebracht uit Zijn Goddelijk wezen. -M De herschepping zou het onderwerp zijn van sprekers volgend: voordracht op 5 Maart e.k. Wij hopen ook daarvan nader in ons blad melding te maken. vVocV ovend leven is lang leven. c,, Van Vrijdag 5 Februari tot iiiirgerlï|t<e Stand. v J,M Vrijdag 12 Februari. Ilevallen E. M. A, J. Roozen-Eldering, d. A. Visse- Verscho' J. Krenning-Kranenburg, z. Overleden: D. R. Houtgraaf, 48 j.; M, Luiten, 83 j. Overleden te Meerenberg: H. Staal, 60 j.T. Liesenst, 45 j.; M. van der Hoorn, 65 j.J. Dernison, 63 j C. Lange 58 j.; A. Teer, 61 j.G. Truijn, 58 j. Vélen veten uit de begeerte van anderen een trap te maken, 'vcvr'.v o.,s 7. un doel bereiken. Koud weêr en gladde wegen hielden 1 1. Fotogi e. Donderdagavond belangstellenden in de fotokunst af van het bezoeken van den ::maleursavond in hotel Welgelegen. Dat wasvoor heD te bejammeren, vant het was een gewichtige avond voor leden en int.rodui s. De keuring van lantaarnplaatjes voor den Ned ret igingswedstrijd had plaats en het was interessant om te ziee >oe oudere en jongere plaatjeswerkers met hunne beste producten voor het licht kwamen. Het aanschouwen ging ditmaal voor de aanwezigen gemakkelijk. In groote stilte verschenen in langzaam tempo, ten einde de jury ge- legenhe' geven tot grondige beoordeeling, de lichtbeel den op het coek. Benige seconden rust tusschen elke projectie gaf et O'ig den noodigen tijd om het volgende beeld nauw keurig te nemen. Zeer schoone foto's gaf menigmaal het scherm Sr De jury werd daarbij gevormd door alle in- zem1 rs zeiven, die op daartoe vooraf uitgereikte lijsten de ijl' 's u e - beoordeeling plaatsten met uitzondering van die voor hunne eigene plaatjes. Fraude door kwaadwilligheid was op die manier zoo goed als uitgeslotenonoprechte, on billijke of vooringenomen beoordeeling van een bepaalden inzender oefende geen overwegenden invloed uit door de corrigeerende cijfers van de andere inzenders. Daarentegen werd bet bezwaar van het doordrijven van de meening van een invloedrijk jurylid, een bezwaar,' dat in dusdanige ge vallen zwaarder weegt dan men wellicht zou vermoeden, geheel ondervangen. Het scheen ons eene rechtvaardige en sympathieke wijze van beoordeelen toe. En het resultaat Dat mag bevredigend genoemd worden. Wij kregen den indruk dat na de ietwat langdurige vergelijking van cijfers op het einde de hoogste getallen waren toegekend aan 12 zeer fraaie plaatjes. Natuurlijk kan niemand met zekerheid beweren, dat dit precies de 12 beste van de 75 inzendin gen waren. Maar dat de overgroote meerderheid van de 12 gekozenen in de keuze van iederen inzender, ja, van iederen toeschouwer, zou voorkomen, daarvan houden wij ons over tuigd. En daarom kunnen wij het resultaat bevredigend noemen. Met de keuring, die veel tijd kostte, waren de werkzaamheden beëindigd. Door het ongunstige weder ont braken voor het eerst in dezen winter de dames op de bijeenkomst. Het onverzettelijke moet liggen in het verstand, niet in den wil. De jaarwedde van burgemeester Gemeente- en secretaris, belangen. Wij bieden aan onze lezers het volgende ter overweging aan, het is ontleend aan het antwoord, dat Ged. Staten van Zuidholland zonden aan de afdeeling van den bond van gemeente ambtenaren in die provincie op hun bekend adres tot verhooging der jaarwedden Waar de raad een hoogere wedde wenscht te zien vastge steld, is daaraan jbijna overal gevolg gegeven, echter met vast houding aan het beginsel, dat bij een bepaalde wedde een bepaalde periodieke verhooging behoort. De regeling werd, gelet hierop, zoo getroffen als met den wensch van den raad het meest overeen scheen te komen. Tegen de gelijkstelling van burgemeester en secretaris pleit, dat het hooger ambt in den regel hooger bezoldigd behoort te worden. Lang leven en aangenaam leven is tweemaal leven en de vrucht des vredes. Modelhuis der firma J. Pander Industrie. Zoon te Haarlem. Hiertoe uitgenoodigd, vestigen wij gaarne de aandacht onzer welgestelde lezers op het prachtig inge richt Modelhuis" der firma J. Pander Zoon, gevestigd in perceel 68 Kruistraat te Haarlem. Hier is holiandsche degelijkheid gepaard aan gekuischten smaak, met inacht neming van modern gemak betracht. Zonder te vervallen in de fout van overdreven weeldevertoon is de geheele meubileering toch zoodanig, dat zij zoowel de eischen van den verwenden salonier als die van den soliden, degelijken zakenman kan bevredigen. Het meerendeel der meubelen is imitatie oud-hollandsche stjjlhun sierlijke afwerking en fraaie vormen benevens hun laten we zeggen vak kundige" plaatsing zjjn een welsprekend betoog voor de hoogte waarop genoemde firma zich in haar branche heeft weten te plaatsen. Eiken werkdag bestaat gelegenheid ter bezichtiging. Een grein stoutmoedigheid bij alles is een voornaam stuk wijs heid. T- Ned. Herv. Gemeente, Zondag 14 Febr. Kerknieuws. 1fl n u a voorm. 10 uur. Dr. De Hartog, pred. te Heemstede. N mgeen dienst. R.K. Kerk te O verveen. Zondag 14 Februari voorm. 7 en 85 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogeleuzang. Zondag 14 Februari Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Zieleadel en langheid moeten ver van elkaar blijven. Aanstaanden Zaterdag zal door de leer- Muziek. lingen van den heer E. A. Cats, leeraar in vioolspel te Haarlem, een uitvoering in de concertzaal »De Kroon" gegeven worden, waarop wij de aandacht vestigen. Het hoofdnummer der ensemblestukken is de cantate Tulipa, geschreven voor dameskoor, soli en orkest door den heer E. A. Catsde tekst is van Fabiës (W. H. Kirberger). De cantate is een verheerlijking van Haarlem en zijn schilderachtige omstrekenzij bezingt het ontwaken der lente, bevat een lofzang op den schoonen Hout Wil mij dan eens noemen Op de gansche aard? Waar meer valt te roemen Dan in Haarlems gaard'. zooals een der coupletten luidt; vertelt ons in welluidende klanken van het kristallen klingelen der Damiaatjes; zingt jubelend haar hulde aan de lieve tulpen Van gansch het schoone bloemenlal Prijs ik de tulpe bovenal Haar kelk, haar steel, haar kroon, haar blad, Zij bieden mij een grooten schat. geeft in een Duinzang" een idyllisch beeld onzer schoone duinen Bi'uisende golven Kabb'Jende-golfje. Heffen hnn kruin 'n Lachende rand, Storten zich buld'i'end Kussen ter ruste Tegen het duin. 't Eenzame strand. om te eindigen met een prachtig slotkoor aan Mooi Haarlem" Haai'lem met zijn blanke duioen, Haarlem met zijn mooie tuinen, Met zijn velden van fluweel Haarlem is een lustprieel. Waar ik mij ook nederviij, In uw wei of duinvallei, Onder eeuwenoude eiken, Waar het zonlicht door komt kijken, Onder berk, beuk of abeel, Haarlem is een lustprieel. De muziek is zorgvuldig door den heer Cats in overeen stemming met den tekst der cantate gemaakt. Naar wij ver nemen bevat zij een menigte frissche en melodieuse gedeel ten. Aangezien de naam van den leider ons borg staat voor een nauwlettende voorbereiding, twijfelen we niet of ook deze uitvoering zal weder een lauwer te meer worden voor hem, van wien we al zooveel goeds te zien en te hooren hebben gekregen. De solopartijen zijn toevertrouwd aan de dames M. Bies en D. Schoon en berusten dus, figuurlijk gezegd, in goede handen. De heer P. van Ooy, te Haarlem, heeft een zijner schoonste instrumenten, een Bechstein-concertvleugel, voor deze uit voering afgestaan. Naar men ons meedeelt, is onze sopraanzangeres mevr. Anna Stronck-Kappel ernstig ziek, zoodat haar optreden op den 3den liederen avond van den heer Zalsman, die op Donder dag 25 Februari was gesteld, daardoor onmogelijk is geworden. Maatregelen worden getroffen zich de medewerking te ver zekeren van andere solisten. Weldadigheids-concert »Het Witte Kruis". Er komt geld te kort! Dit bleek aan het bestuur van de vereeniging Huisverzorging afd. het Witte Kruis maar al te duidelijk, helaas! Wilde het bestuur dus aan de vele dringende aanvragen voldoen, dan was het wel verplicht naar middelen uit te zien om hieraan te gemoet te komen. De keus viel op het geven van een concert, waartoe de welwillende medewerking werd verkregen van mevr. S. Breda Kleynenberg Laurillard (Haarlem) voordracht; mevr. Geer- truida Vogelvan Vladeracken (Amsterdam) sopraan; inejonk- vrouwe M. de Jonge (den Haag) alt; den heer Willem Andriessen (Haarlem) begeleiding en het Mandoline-ensemble »Con Amore" (Haarlem). Woensdag 17 Februari a. s. zal dit plaats vinden in de concertzaal de Kroon. Gaarne hopen wij dat de vele concert bezoekers door flinke opkomst hun hulp aan de vereeniging niet zullen onthouden, nu het bestuur zich geen moeite heeft ontzegd om een werkelijk schoouen en genotvollen avond te organiseeren. Gisterenavond is Albert Vogel te Haarlem opgetreden met het bekende tournee-programma. De concertzaal van de Kroon was slechts ten halve gevuld. Afgaande op het applaus heeft de heer Vogel ongetwijfeld een sterken indruk gemaakt en den van elders komenden goeden roep bevestigd. Echter deed het vreemd aan te zien, dat hij zijn voordrachten w arschijnlijk niet genoeg meester was om ze uit het hoofd te zeggen. Heeft Royaards ons hierin soms verwend Waar schijnlijk wel. Een vergelijking met dezen reus gaat trou wens niet op. De begeleiding van Henriette Roll was volmaakt De heer Vogel had geen beter keuze kunnen doen dan zich te ver zekeren van de medewerking van haar die we kennen als te behooren tot de grootste pianisten die Nederland heeft opgeleverd. P. S. Eén bedrog maakt meestal vele andere noodig. Heden, Zaterdagavond, zal door de ver- Plaatselijk eenigingen Volksweerbaarheid" en 1 Bloe- Nieuws. mendaalcommando" eene velddienstoefe ning worden gehouden in de richting naar Driehuizen. Om 8 uur n.m. zullen de deelnemers zich verzamelen nabij het station Overveen. Een jufvrouw uit Amsterdam, die te Santpoort in den trein stapte, werd door het te vroeg dichtslaan van de coupé deur ernstig verwond aan twee vingers der rechterhand. Toen de trein te Bloemendaal aankwam, moest zij uit stappen en is toen onder geleide gebracht naar dr. Van Beusekom, die de vingers heeft verbonden. De koopman in vodden, Van Aston, uit Haarlem had te diep in het glaasje gekeken en is toen overgebracht naar den politiepost te Bloemendaal, alwaar hij de twijfelachtige eer genoot, de eerste dronken man te zijn, die in de nieuwe arrestantenlokalen werd opgeboi'gen. J. S., melkventer te Haarlem, die paard en melkwagen onbeheerd op straat liet staan, terwijl hij bij iemand in huis zat, tengevolge waarvan het paard er van doorging, zag dit door een politie-agent gegrepen en hoorde tegen zich proces verbaal opmaken. Den Heer S. P. v. V. te Overveen, in 't bezit zijnde van eene buitengewone machtiging tot het schieten van schade lijk gedierte, ging er eens op uit om te schieten en daar er geen schadelijk gedierte voor hem opdook, wist hij niets beter te doen, dan een schot, te lossen op eenige boven zijn hoofd vliegende meeuwen, waarvan er dan ook twee ge troffen neervielen. Den buitengewoon gemeente-veldwachter Tweehuizen zulks ziende, was dit niet naar den zin en daar de meeuwen, althans eenige soorten van meeuwen, waaronder ook de ge troffene (zilver-meeuwen) behooren, door de vogelwet worden beschermd, nam Tweehuizen een der vogels in beslag en maakte tegen den jager proces-verbaal op. De wildstroopers H. J. R. en R. B., zagen zich in de afgeloopen week niet minder dan 5 maal bekeurd voor het vervoeren van wildstukken en loopen over ver boden gronden. Tegen twee personen uit Hillegom is proces-verbaal op gemaakt omdat zij bij den heer de Graaf te Vogelenzang, die blind is en een sigarenwinkel heeft, de lade hebben gelicht, terwijl ook nog bleek dat zij te Hillegom een flesch jenever hadden gestolen. Gevonden voorwerpen. Een trompbeschermer. Verloren voorwerpen Een portomonnai met inhoud. Velen weten niet, dat zij niets weten. Men meldt aan een der haarlemsche Politiek. bladen, dat mr. I. H. Thiel, advocaat te Haailem en wethouder van onderwijs, uitgenoodigd staat te worden, door de afdeeling Haarlem van den vrijzinnig-demokratischen bond, om voor Haarlem naast de heeren mr Van Lennep, mr. Van Styrum en een sociaal- demokraat, een kamer-candidatuur aan te nemen. Vroeger deelde het Bloemendaalsch Weekblad mede, dat mr. Thiel daarnaar geene ooren had. Te Vogelenzang is men in overleg getreden om eene eigen R. K. kiesvereeniging op te richten. Ook voor de wijk Bloemendaal wordt zoo iets beoogd. De gemeente Bloemendaal zal dan 3 R. K. kiesvereenigingen tellen. Naar wij vernemen, hebben de kiezers van rechts" in onze gemeente zich sterk geweerd, om zooveel mogelijk van hunne partijgenooten op de nieuwe kiezerslijst te brengen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2