onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Bijvoet, C. J. Roozen en Bispinck. De heer Bijvoet rappor teert dat de stukken in orde waren bevonden. De Raad besloot daaroptot toelating van den heer Van Lennep. Van de ingekomen stukken kwam het eerst in behandeling een klacht van den heer Poldermans te Bloemendaal. B. en W. hadden voor een tijd van 3 jaar het onderhoud der gemeentelijke rijwielen ondershands gegund aan de heer A. E. Beekman voor f 40 per jaar en per rijwiel. Adressant betreurde het niet in de gelegenheid te zijn gesteld naar het onderhoud mede te dingen. In handen van B. en W. om preadvies. Uit de opname van boeken en kas van den ontvanger bleek dat f45770.85 in kas was, hetgeen met de boeken klopte Om preadvies werd nog in handen van B. en W. gesteld een adres der Binnenlandsche exploitatie maatschappij van onroerende goederen te Haarlem tot goedkeuring van een bouwplan tusschen Zijlweg en de spoorbaan HaarlemZand- voort en van gronden van af die baan noordelijk en ooste lijk naar den Bloemendaalsche weg. De heer P. Slot bood op ongezegeld request een huis aan de gemeente te koop aan, hij zal door B. en W. worden uitgenoodigd zijn verzoek op zegel te herhalen, omdat de raad er anders geene beslissing op kan geven. De verslagen der plaatselijke schoolcommissie voor het L. en het M. O. werden voor kennisgeving aangenomen wij hopen er spoedig meer uit mede te deelen. Ook het minder belangrijke verslag der commissie tot wering van schoolverzuim onderging dit lot. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst maakte aanmerking op twee artikelen der instructie voor den ge meente-architect met verzoek die te wijzigen, het bestuur protesteerde tegen 's raads «onjuiste opvatting van het begrip architect," omdat hem verboden was «kaplaken" te ge nieten. Het werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna werden kaarten over de tafel gespreid, waarop de heer L. A. Springer had aangegeven hoe z. i de Vogelen- zangsche weg het fraaist te verbreden ware. De plannen droegen de volle goedkeuring van den raad weg. De Vogelenzangsche weg zal met basalt worden behard, aan dit besluit is een lange beraadslaging voorafgegaan. De heer Van der Hulst gaf de voorkeur aan klinkers, de heer Bispinck achtte de uitgaaf voor een eigen stoomwals, die B. en W. thans wilden aanschaffen niet gerechtvaardigd, de voorzitter verdedigde het voorstel uitvoerig, zoowel technisch als finantieel was basaltbeharding z. i. het beste. De heer C. J. Roozen viel hem bij op grond van wat hij op dit ge bied in Engeland en Duischland zag. De heer Bispinck wilde de voorstelen basaltbeharding en aanschaffing van een eigen stoomwals splitsen, de heer Tideman wilde dit ook en was op de bekende finantiëele gronden tegen het aanschaffen van een eigen wals. De heer Bijvoet niet, deze vond f 5000 een klein sommetje. Het dagelijksch bestuur splitste eindelijk zijn voor stel. Het eerste gedeelte had een stem tegen, dien van den heer Van der Hulst, het tweede twee, die der heeren Bispinck en Tideman. Een voorstel tot verbetering van Mollaan en Saxenburger- weg werd grif aangenomen. De heer Tideman wees op de wenschelijkheid de in strijd met een raadsbesluit aan den Saxenburgerweg staande houten loods der bijzondere lagere school aldaar te doen verplaatsen. De burgemeester kreeg f 100 om desgewenscht gratificatie aan politiebeambten toe te kennen. Vergunning werd gegeven 2 gemeente-boomen aan den Zijlweg op te ruimen tegenover de vroegere woning van den heer Ter Hoffsteede. De andere puntenovername van grond van de erven Houtgraaf en de tramplannen werden in besloten vei-gadering behandeld. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 21 Febr. voorm. 10 uur. Ds. J. A. v. Leeuwen. Nmgeen dienst. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 21 Februari voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 21 Februari Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Muziek. Henri Wilhelmus. J 1. Zaterdag is onze landgenoot de pianist Henri Wilhel mus voor de tweede maal met een buitengewoon groot suc ces in Budapest opgetreden. Het Budapester dagblad schrijft o.a «Zaterdag hoorden wij tot onze groote vreugde weder den jeugdigen hollandschen pianist Henri Wilhelmus, die ons eenige maanden terug had doen overtuigen op welk een hoogte wel in Holland de kunst reeds gebracht moet zijn. Wij kunnen gerust zeggen, dat hier een kunstenaar in den volsten zin van 't woord aan den vleugel zat. Hij wist het publiek deze maal in extase te brengen met een Nocturne in Fis dur van Chopin, en de 4e Rhapsodie van Lisztzonder een toetje kon hij niet van ons scheiden, en speelde hij een Prélude van Scriabine (voor de linkerhand alleen.) Zelden hoorden wij een pianist met zulk een fijne aanslag en nuan ceering. Laten wij allen wenschen, dat deze jonge kunstenaar, voor wien wij in zulk een korten tijd zulk een eerbied heb ben, nog lang in ons midden zal blijven." 3e Liederenavond Gerard Zalsman. Donderdag, 25 Februari a.s. zal de derde Liederenavond van Gerard Zalsman plaats vinden in de concertzaal de Kroon, te Haarlem. Uitgevoerd worden verschillende composities van Anna Cramer uit Berlijn, welke door de componiste zelf begeleid zullen worden. Mej. Anna Stibbe uit Parijs zal pianosoli geven van Bach, Mozart, Schumann, Chopin en Moszkowski, terwijl het Zalsman- kwartet de beroemde Zigeunerlieder van Brahms ten gehoore zal brengen. «Jacob K wast." Naar wij vernemen zal de bekende Wognumsche Zang- vereeniging «Jacob Kwast "Maandagavond l Maart een con cert geven in de sociëteit Vereeniging te Haarlem Voor den „Ned. Bond voor Vrouwen- Plaatselijk kiesrecht", afdeeling Bloemendaal en llieuws. Omstreken, zal aanstaanden Woensdag 24 Februari in hotel Welgelegen, 's middags te half 3 uur, door mevrouw Wijnaends Francken een voordracht worden gehouden over het onderwerp «Vrouwenplicht". Een onzer medewerkers had 1.1. Donderdag 3 malen ge legenheid te aanschouwen hoe noodzakelijk het is gemak huisjes langs den Bloemendaalschen weg te plaatsen. Het schijnt, schrijft men ons, dat het gemeentebestuur te Bloe mendaal, dat zekere verrichtingen langs den weg straf baai- stelt en ook geene gelegenheid opricht, abnormale inzichten heeft op het gebied van de natuurlijke historie van den mensch. Op 17 dezer brachten de peiceelen van den heer Van Baars het tot de volgende cijfers: Het hotel: 48200. het landhuis naast het hotel: 8000; het kleine hui' achter den winkel van den heer De Rooy: 2000. Met genoegen vernemen wij, dat de gezondheidstoestand van den heer Popma, onderwijzer aan de O. L. S. te Bloe mendaal, vooruitgaande is. Dezer dagen werd onder kerktijd aan een onzer torens een merkwaardig verschijnsel waargenomen. Als door een wonder werd een klein gedeelte van de leien bedekking opgelicht en een menschelijk gezicht kwam te voorschijn, dat vanzelf weder verdween. Geen ooggetuige was in staat eenige verklaring te geven. Het massieve hek rondom den grond die bij het nieuwe politieposthuis behoort is nagenoeg gereed. Eerst nu is goed te zien hoe juist ons advies was zulk een hek niet aldaar te plaatsen maar ruimte over te laten voor een vluchtheuvel met een rondrit. Wij vernamen twee redenen tegen ons stelsel, dat beoogde, ook met het oog op het gevaar aldaar, ruimte te maken voor het verkeer: het le luidde, dat indien de straat daar zoo breed was menigeen de doodloopende verlengde Kleverlaan in zou rijden in plaats van rechts of links af te buigen. Wij zullen eerst deze reden weerleggen voerlieden die zoo weinig weten van den wegenloop alhier, verdienen zeker straf, een geschikte straf zou de verplichting zijn om met hun vehikel weder om te keeren. Tegen het hek te pletter te rijden, hetgeen nu 's avonds zeker gebeurt als de daarstaande electrische lamp eens weigert, is een te zware poene. Het tweede argument luidde: de straatjeugd moet geen gelegenheid hebben na arrestatiën door de ramen van den politiepost te staan gluren. Volkomen juist. Maar daar voor had men niet den geheelen voorpiek van het terrein behoeven in te rasteren. De eenige, die daar voordeel van heeft is de ijzerleverancier. Zoolang niet gebleken is, dat een ander politiebelang op het spel stond, meenen wij dat een verkeersbelang is geschaad. Bloemendaal-Commando. Agenda voor de jaarlijksche algemeene vergadering van «Bloemendaal-Commando", te houden op den 4den Maart a.s., te 8 uur, in hotel «Welgelegen". 1. Jaarverslag door den Secretaris. 2. Rekening en Verantwoording door den Penningmeester. 3. Verkiezing van Bestuursleden, wegens periodieke af treding van de heeren A. Koolhoven, Mr. F. Kranenburg en L. Rouwens, waarvan de heeren Koolhoven en Rouwens her kiesbaar zijn. 4. Aanvulling van het Bestuur met 2 nieuwe leden. Het Bestuur A. Koolhoven, President. M. J. Doemen, Secretaris. Vereeniging »B 1 o e m e n d aa 1's Bloei". Algemeene vergadering, op Donderdag 25 Febr. a.s. des avonds te 8 uur, in hotel «Welgelegen", te Bloemendaal. Agenda: 1. Notulen. 2. Jaarverslag. 3. Benoeming der commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Verkiezing van 3 Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren H. Hogenbirk, A. W. Jacometti en A Koolhoven, en voorzien in 2 vacatures. De aftredende leden zijn herkiesbaar. 5. Vaststellen van de begrooting voor het loopende jaar. 6. Hetgeen verder door 't Bestuur zal worden ter tafel gebracht. De Secretaris, H. L. van Beusekom In deze vergadering zal tevens de uitreiking der prijzen plaats hebben van de gehouden fotografietentoonstelling. Door de vereeniging «Volksweerbaarheid en Bloemen daal-Commando" werd Zaterdagavond eene velddienst gehouden in de Schapenduinen nabij Meerenberg. Een 3-tal posten waren uitgezet door een veldwacht, terwijl eene verkenningpatrouille, 25 man sterk, de op dracht had de plaats van den postenketen op te sporen. Niettegenstaande de groote waakzaamheid der veldwacht gelukte deze verkenning volkomen. Te 114 uur n.m. werd in opgewekte stemming huiswaarts gemarcheerd. A.s. Zondag zullen de vereenigingen Volksweerbaarheid" en «Bloemendaal-Commando" eene oefening houden aan het strand te Zandvoort. De afdeeling vertrekt te 114 uur v. m. per trein van Overveen naar Zandvoort en keert te voet terug. Door burgemeester en wethouders is aan den heer C. Mendlik, te Aerdenhout, vergunning verleend tot het bou wen van een tuinmanswoning. Door burgemeester en wethouders is aan den heer P. Hoogeveen, te Haarlem, vergunning verleend tot het bou wen van vier huizen aan een blok, aan den Bloemendaal schen weg. De metselaar Blokker, werkzaam aan een in aanbouw zijnde villa in het Duinlust Park alhier, had het ongeluk door het breken van een korteling vau een steiger af te vallen, waardoor hij zich niet ernstig bezeerde, doch zijn werkzaamheden moest staken. De stukadoor v. d. W. uit Haarlem, werkzaam aan eene villa in het Kweekduin alhier, werd een dezer dagen, toen hij zich des avonds naar huis wilde begeven, op den Bloe- mendaalsohenweg lastig gevallen door den stakenden stukadoor S. uit Haarlem S. diende v. W. een paar klappen toe, waarvan deze aangifte deed bij de politie die S. aan het bureau bracht en proces-verbaal opmaakte. v. d. W wei en wordt nog dagelijks door de politie laan tot d Haarlem, waar hij onder bescherming genomen wordt van Je haarlemsche politie. Aan de te bouwen woningen bij Meerenberg wordt ook gewerkt door haarlemsche stucadoors. Deze ontvingen gisteren bezoek van 30 stakende collega's, die hen op een liedje onthaalden en daarna den aftocht bliezen. De inmiddels ontboden politie kon onverrichter zake huiswaarts keeren. Tegen A. J. te Haarlem is procesverbaal opgemaakt wegens het loopen over verboden gronden. Tegen P. v. d. A. te Hillegom is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 461 W. v. S. Gevonden voorwerpen 1 zilveren broche en 1 portemonnaie. Aangifte gedaan van het verliezen van een gouden medailjon, een zilveren broche, een portemonnaie met inhoud en een gouden halsketting van zeer groote waarde, tegen hooge belooning terug te bezorgen, adres inspecteur van politie. De timmerman A. te Vogelenzang, had het ongeluk bij het te water brengen van balken den top van een zijner- vingers zeer ernstig te kneuzen, tengevolge waarvan hij zijne werkzaamheden niet kon doorzetten. Wij kunnen het destijds door ons ge Politiek. plaatste bericht, dat mr. I. H. Thiel in Haarlem geene candidatuur voor de Tweede Kamer zou aannemen, in tegenspraak met hetgeen de Stads-Editie van gisteravond meldde, krachtens gegevens uit de beste bron bevestigen. Het is opmerkelijk, dat dr. Kuyper die naar men destijds berichtte naar Berlijn was gegaan om zich voor de verkiezing campagne voor te bereiden, hij zou vóór Juni a.s. 50 rede voeringen houden, zoo weinig van zich laat hooren. Naar men ons mededeelt moet Z. E. van wege de hooge R. K. geestelijkheid het verzoek hebben ontvangen zich wat op den achtergrond te houden daarmede zou worden ver- kregen, dat de leiding van het rechtsche bloc uitsluitend in handen zou zijn van den heer De Savornin Lohman en de R. K. bisschoppen. Op het laatste oogenblik zou de heer i Kuyper in wankelmoedige anti-revolutionnaire districten het gewicht zijner persoonlijkheid in de weegschaal kunnen 1 werpen. De heer Van Wichen beeft voor de kiezers van Hillego.n I en Lisse dezer dagen een bliksemende verkiezingsrede -. - houden, waarin hij gelijk in 1901 werd gedaan als een gezonden grondslag voor de verdeeling van kiezers en partij, n aanprecsde antithese (d. w. z. de leus: geloovigen nair rechts 1 ongeloovigen naar linksmet deze toevoeging all, n die rechts staan kunnen voor geloovig en braaf, allen die links staan voor ongeloovig en ondeugend worden gehoudet,1, ZEd. verzuimde den tekst aan te balen van de goede vruchten waaraan de boom zich doet kennen. Een studie der maatschappij op den grondslag van dien tekst zou een heel andere partij verdeeling dan de Van Wichiaanschni aanwijzen. Sommigen meenen, dat de christelijkhistorischen de antithese niet op voorgrond plaatsen. Wie van deze dwaling genezen wil worden leze no. 1 van „Onze politieke partijen De Christ.-Hist. Unie" door C. E. van Koetsveld. Hollandiu- drukkerij (f 0.40). Deze schrijft op blz. 20 en 21: Het doel moet zijn dat allen, welke ook hun persoonlijk «gevoelen zij, de verplichting erkennen op staatkundig ge- «bied met de Christelijke beginselen te rekenen, daar ons «volk een Christelijk volk is. Naarmate dat einddoel gena- «derd wordt vervalt de noodzakelijkheid, om op eene splitsing «in geloovigen en ongeloovigen eene politieke partijverdse- «ling te gevoelen." Niets kan vervallen, tenzij het bestaat; volgens dezen, blijkbaar leiding gevenden schrijver bestaat dus op dit oogenb ik de noodzakelijkheid de politieke partijen in te deelen naar geloovigen en ongeloovigen. Toch zegt art. 8 van het program der Chr. Hist. L «Vermits geheel het volk zich aan de ordeningen Gods «te onderwerpen, verzet de Chr. Hist. Unie zich tegen «groepeering des volks in twee deelen naar godsdien-!, overtuiging. Dit moet dus blijkbaar zoo worden uitgelegd eerst al gelooven op onze wijze, dan is het niet meer noodig ien. ongeloovig te noemen. Maar dit zal de katholiek ook zegn i en het geloof van den katholiek die slechts zijn ker.. ai eenige ware erkent is toch geheel iets anders dan het gei van den christelijke historische. Allen, die het met de eenheid van ons volk goed mee-- - moeten zich maar troosten met deze waarheid, dat de nai.> - - gaat boven de leer. Zoolang de «geloovigen" van een bepa i kerkgenootschap nog geen burgeroorlog aandurven on. hun kerk leer ook in staatkundige aangelegenheden te doen vieren, en het zal nog wel 25 jaren duren eer de katholieken zoozeer in macht zijn toegenomen, dat zij dit aandurven, zal in den gewonen burgelijken omgang en mitsdien in den staatkun digen de eerste plaats blijven aan den burger die voor zijne me deburgers metterdaad (en niet met woorden) de beste vriend of raadsman is en het etiket van geloof a of van geloof' b zal zoolang als etiket en niets meer dan dat erkend worden. N. B. Ours, van ons (Red.) De politie in ons land. Politie. Hoe goed men in hot buitenland is inge licht over ons, blijkt weder eens uit een mededeeling betreffende de inrichting der politie in België, Nederland, Duitschland en Oostenrijk in de Revue Municipale, toch anders geen slecht blad. Gemeentebelangen vertaalt daaruit het volgende: «In de drie groote steden wordt de burgemeester op voordracht van den raad benoemd door de koningin." «Vooral de enorme haven van Amsterdam vereischt de aandacht der politie. Om haar te bezoeken bezit zij een ware flottille van zeer snel loopende petroleummotorbooten en stoombooten, voorzien van krachtige reflectoren." «Merkwaardige zaak: in Nederland heeft het getuigenis van een agent voor den rechter niet meer waarde dan die van een gewoon burger. Daarom is hij altijd, als bij een overtreding constateert, ge dwongen er een getuige bij te halen.'' Men ziet hoezeer deze mededeelingen met de werkelijkheid overeenkomen. V oetbalcauserie. Sport. Hoewel het eerst mijne bedoeling niet was, deze week een causerie te schrijven, heb ik toch behoefte gevoeld over twee belangrijke B. V. aangelegenheden te spreken, die het laatst van deze week mij ter oore kwamen. le de Van Riessens-kwestie. 2e. eene vergadering-kwestie.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 8