uur om de voor ben bestemde school in Zandvoort te bereiken. Op 31 December bestond het aantal leerlingen uit 121, waarvan 70 meisjes en 51 jongens. Het schoolverzuim bedroeg circa 6s/4 petvoornamelijk wegens mazelen-epidemie in October en November en wegens keelziekte in Juni. Wille keurig verzuim was ook hier zeer gering, ongeveer 3/10 pet. Het onderwijzend personeel bestaat, behalve het hoofd der school uit een onderwijzer en eene onderwijzeres; mutatiën hadden er in het afgeloopen jaar niet plaats. Nog willen wij hieraan toevoegen, dat de school te Voge lenzang voor leesbibliotheek op gemeenschappelijk gebruik is aangewezen op de bibliotheek der school te Overveen dit komt ons onvoldoende voor. Om het anderhalf jaar zendt Overveen 100 boekdeelen naar Vogelenzang; wenschelijk is het, dat iedere school over haar eigen bibliotheek beschikt. Door zeer te waardeeren particuliere kracht wordt aan de openbare school te Bloemendaal in de meer uitgebreide behoefte aan leesboeken voorzien. Het behoeft voorzeker geen nader betoog, dat Uwe com missie zich desgewenscht, gaarne beschikbaar stelt om haar advies aan u kenbaar te maken, waar het betrett de hier boven aangegeven verbeteringen of veranderingen of ver bouwingen. Bijzonder Onderwijs. School der Bloemendaalsche schoolvereeniging hoofd: L. A. B. Ulebake. Deze school, gehuisvest in het fraaie gebouw der Bloemen daalsche Schoolvereeniging in het Park Duin en Daal, zoude vooral wat inrichting betreft, als model kunnen dienen, ware het niet, dat de kostbare inrichting voor eene Ge meente-school onoverkomelijke bezwaren met zich brengt. De ruime lokalen, waarin telkenmale slechts ééne klasse onderricht ontvangt, beantwoorden meer dan de behandelde openbare scholen aan de eischen van goed onderwijsover de methode zelve wenscht uwe commissie vooralsnog geen oordeel te vellen. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December: 56 jongens en 64 meisjes; het totaal schoolverzuim bijna 41/2 pet. Het onderwijs wordt gegeven door het hoofd der school, bijgestaan door 5 onderwijzeressen, 3 onderwijzers, 1 leeraar voor teekenen, 1 leeraar voor gymnastiek en 1 leerares voor gymnastiek. Wat mutatiën onder het personeel betreft valt te ver melden, dat de gymnastiek-leerares, mej. H. M. Kkrrberg, die naar Zweden vertrok, vervangen werd door de leerares mej. B. Adama van Scheltema en den leeraar A. J. Meijerink. Christelijke school te Bloemendaal hoofd: G. van den Berg. De commissie kan over deze school, tot haar groot leed wezen, een niet zoo gunstig oordeel uitspreken, als zij wel zou wenschen, doch wil alvorens met bepaaldelijk omschreven bezwaren tot U te komen, nog eenigen tijd nauwkeurig het onderwijs volgen en waarnemen, opdat haar oordeel bezonnen en wel doordacht uitgesproken worde. Wel wil zij hier vermelden, dat de opvatting omtrent goede orde in de klasse niet strookt met het daarover in 't algemeen bestaand oordeel, terwijl zij betwijfelt of de leerkrachten voldoende zijn om een goeden geest onder de leerlingen te waarborgen. Het gebouw is verouderd en onvoldoende. Het onderwijs wordt gegeven, volgens opgaaf van het hoofd der school, door bem zelf bijgestaan door een onder wijzer en een onderwijzeres, benevens een onderwijzeres voor nuttige handwerkenbij het bezoek uwer commissie werd bovendien aangetroffen een onderwijzer tot bijwerken van achterlijke kinderen, benevens een «kweekeling" van 18 jaar. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 75 het schoolverzuim circa 7'/2 pet R. K. Meisjesschool te Overveen hoofd: Mej. J. P. W. Struben. De indeeling dezer school is in zooverre afwijkend van die der andere scholen in deze gemeente, doordat burger en meer gegoede kinderen afzonderlijk worden gehouden en onderwezen, hetgeen niet aanbevelenswaard is. De lokalen zijn over het algemeen ruim en hygiënisch. Voorbereidend en voortgezet onderwijs wordt niet gegeven daarentegen bestaat gelegenheid tot het ontvangen van extra onderricht in Engelsch en Fransch, Het onderwijs voldoet volgens oordeel uwer commissie aan bescheiden eischen. Aldus vastgesteld in de vergadering gehouden den 22sten Januari 1909. De plaatselijke schoolcommissie: w. g. A. W. Jacometti, Voorzitter, w. g. P. W. Voet, w. g. F. J. Eldering, w. g. H. L. van Beusekom, w. g. W. Berdenis van Berlekom, Secretaris. Aan den Raad der Gemeente Bloemendaal. Ingevolge art. 52 der wet op het middelbaar onderwijs hebben ondergeteekenden, leden der plaatselijke school-com- missie in de gemeente Bloemendaal de eer U onderstaand verslag aan te bieden over den toestand van dit onderwijs ia nw) gemeente over het jaar 1908. Eiwe commissii werd 30 Januari door den heer burge- rueester geïnsr,-rd en op 3 April door den kantonrechter ie Haarlem beèedigd. Haar taak werd beperkt tot slechts eene school, n' de bjjzondere middelbare school voor meisjes, directrices mej A. Gratama en mej. H. J. M. A. Barger. De school heeft een 5-jarigen cursus, benevens eene voor bereidende klc ;se, waarvoor evenwel in het afgeloopen jaar geen candiuaten waren. Het totaal aantal leerlingen bedroeg 36, waarvan 2 facultatief. 'Iet onderwijs wordt gegeven door de beide directrices, leeraressen en 4 leeraren en het omvat •n: Siederlandsch, ^.wdrirkskunde, fransch, wis-* en natuurku le, scheikunde, cosmo- 'i:s., handwerkt boekhouden, staatsin- itirie, teek en to en kur.'st geschiedenis, 1 het leer; ia' de: 3de klasse dij jaar a wordt. - ''kaüteit ;f wt ooauniav «ieb jW dirfo zet'^?i. wordt j gbiflSik is, is ongeschikt wegens te kleinê vertrekken en moeilijke ventilatie. In «het vinden van een geschikter gebouw konden wij echter «nog niet slagen." Het onderwijs werd door ons met belangstelling gevolgd en moet een woord van lof hieraan toegevoegd worden voor de paedagogische wijze waarop de leerlingen tot zelfont wikkeling worden aangezet. Aldus vastgesteld in de vergadering van 22 Januari 1909. De plaatselijke schoolcommissie w. g. A. W. Jacometti, Voorzitter, w. g. P. W. Voet, w. g. F. J. Eldering, w. g. H. L. van Beusekom, w. g. W. Berdenis van Berlekom, Secretaris. Donderdagavond j 1. hield de vereeniging Plaatselijk «Bloemendaal-Commando" hare jaarlijk- nieuws. sche vergadering in het hotel Welge legen," bijgewoond door 22 van de 165 leden. In zijn openingswoord, waarin de voorzitter de aan wezigen welkom heette, sprak bij de veronderstelling uit, dat het drukke sledevermaak op 't Kopje" de oorzaak was van de geringe opkomst. De notulen der vorige vergadering werden zonder aanmer kingen gearresteerd. Uit het jaarverslag over 1908 bleek, dat de vereeniging op 31 December 1908 165 leden telde, welk aantal vrijwel gelijk is gebleven gedurende 't jaar. Herinnerd werd aan 't verlies voor de vereeniging van een harer beste leden, door 't overlijden van wijlen mevrouw A. Koolhoven. Als stille hulde aan hare nagedachtenis ver hieven zich de aanwezigen van hunne zitplaatsen. Schietoefeningen werden gehouden in de maanden April October. Aan den jaarlijkschen schietwedstrijd werd deelge nomen door 63 leden in 3 klassen. In verschillende wed strijden werden behaald1 dertiende prijs, 2 derde prijzen 1 eere prijs en de gouden medaille. Herinnerd werd er aan, dat de gemeente Bloemendaal in 1908 een subsidie gaf van f 100.— Bij de nu gehouden verkiezing van 4 bestuursleden, wer den de heeren A. Koolhoven en C. Rouwens herkozen, ter wijl de heeren D. C. Houtgraaf en J J. L. ten Kate Jr., als nieuwe leden van bet bestuur verkozen werden. Uit de rekening van den penningmeester (die nagezien en accoord bevonden werd) bleek dat de inkomsten f 433.30, en de uitgaven f 473,721 bedragen hadden, dat alzoo bet na- deelig saldo f 40.42| bedraagt. Om dat nadeelig saldo weg te werken, zal 't bestuur binnen kort met voorstellen komen, om de inkomsten te vergrooten. Aan het lid Van Kessel werd vervolgens het diploma voor korporaal bij «'s Lands Weerkracht" uitgereikt. De voorzitter hoopte, dat ook andere leden lust zouden krijgen, om zich voor het korporaals-examen te bekwamen. Bij de rondvraag werden enkele klachten geuit over het onvoldoende bedienen van de schijf bij de schietoefeningen, over het zonder bewaking zich bevinden van duizenden scherpe patronen in het duin, over den slechten toestand van de windschotten, over het zich onbetamelijk gedragen van een der leden, enz. Een commissie, bestaande uit de heeren Van der Kop, L. Koolhoven en D. C. Houtgraaf werd aangewezen, om de eerstgenoemde gebreken uit den weg te ruimen, terwijl het bedoelde lid door het bestuur ter verantwoording zal worden geroepen. Voorgesteld werd verder, om de behaalde medailles in een net kastje te laten plaatsen en dit in 't clublokaal op te hangen. Verschillende leden zeggen hiervoor hun steun toe. Ook «Bloemendaal-Commando" wil zich bij de a.s. «heug lijke gebeurtenis" niet onbetuigd laten. Aan het gemeente bestuur van Bloemendaal zal vergunning worden aange vraagd, om op dien dag saluutschoten te mogen lossen. De heer Van Kessel nam de leiding hiervan op zich. Nadat de heer Van der Kop nog aangedrongen bad op 't propaganda maken in de plaatselijke pers en op 't be trachten der voorzichtigheid bij de schietoefeningen, werd de vergadering omstreeks 11 gesloten. Donderdagmiddag werd met groot animo de glijsport op 't Kopje beoefend. De banen waren zeer mooi, als spiegels zoo glad. Te betreuren was het dat er van vele interessante tooneelt.jes geen bioscope-opnamen zijn gemaakt, daar het wel aardig ware geweest indien ook anderen van het fraaie schouwspel, zij het dan ook «bioscopisch" hadden kunnen ge nieten Voor zoover ons bekend, zijn er geen ongelukken, gebeurd. Bij de politie alhier is gedeponeerd een valsch kwartje dragende den beeltenis van H. M. de Koningin met hangende haren en het jaartal 1895. Processen-verbaal zijn opgemaakt tegen S. de H. te Heemstede wegens openbare dronkenschap; tegen P. de J. alhier en W. B. en P. de L. te Haarlem, wegens het wielrijden door het «Bloemendaalsche bosch"; tegen H. v. d.W. te Santpoort, wegens onbeheerd laten staan van een trek dier; tegen S. O. te Oostzaan, wegens onbeheerd laten staan van een voertuig en tegen B. S. te Santpoort wegens over treding van het provinciaal reglement. Aangifte gedaan van het verliezen van een armband met zilveren koralen. Gevonden een damesceintuur met gesp. In De Nederlandsche Politie lezen we het Politie. volgende berichtje: «Te Parijs worden proeven genomen met een politie-bril. Het is een lorgnet met twee spiegeltjes nl. aan de buitenzijde van ieder glas een. Deze spiegeltjes moeten den drager van deze bril in staat stellen ook te zien wat achter hem gebeurt." Als het met deze uitvinding maar niet zoo gaat als met die van een luitenant van we weten niet meer welk leger, die een /'bril had bedacht waarmee hij om een hoek kon zien. dotfu waarvan de invoering nog steeds op zich laat •;hten Y 'Aan dezelfde bron on t een en we liet bericht dat op 12 '-ij 13 Mei a.s te Parijs een internationaal congres van veld wachter uit Nederland. België ou Frankrijk zal plaatsheb ben. Het congres zal Jagen duren, terwijl maatregelen zijn genor.en om vervoer voor half geld te verkrijgen op Je <jpoo* gen en om het .'erblijf te Parijs zoo gemakkelijk o lijk maken, Oproep. Sport. Supporters, Bloemendaal speelt Zondag a.s. tegen Haarlem II aan den Schoter- weg. Zooals gij u zult herinneren, heeft Bloemendaal nog een appeltje met Haarlem II te schillen. (O! die 11 1 in AlkmaarStaat als één man op, en vergezelt de vereeniging naar Schoten. Ik kan u vooruit zeggen, dat de uitslag niet 111 zal worden. Daar zal onze keeper wel voor zorgen. Hij heeft zich expres den snor laten scheren, opdat geen haren hem het uitzicht zullen belemmeren. Dus, «ijs en weder dienende", Zondag allen naar den Schoterweg, Heeren Cesar Edo. Van het blijspel De Candidatuur van Tooneel. Bommelhetwelk aanstaanden Zaterdag 13 Maart in den schouwburg te Haar lem door het Nederlandseh Tooneel gespeeld wordt, volgt biet- een korte beschrijving van den inhoud „De Candidatuur van Bommel" is eene vroolijke satire op onze volksvertegenwoordigers en de wijze hoe zij dat worden Mijnheer van Bommel, rijk, onbeduidend en rustlievend, laat zich, zonder dat hij er vroeger ooit aan gedacht heeft zich met 's lands zaken te bemoeien, al heel gemakkelijk tot het aanne men eener candidatuur voor de Tweede Kamer verlokken. Een maal tot het denkbeeld overgehaald, werkt hij dapper mee in den verkiezingsstrijd, berekent kansen, gaat vijanden vreezen en vrienden waardeeren, gaat kiesvereenigingen en redacties naar de oogen zien, op allerlei kleinigheden letten, zich be angst maken voor het oog der wereld en voor de stem van iederen „kleinen man." Zelfs verliest hij een oogenblik de grens tusschen geoorloofd en ongeoorloofd „werken" uit het oog, en gaat weldadig zijn op een wijze die door een nauwgezet man bijna als omkooping zou kunnen worden uitgelegd. Van Bommel wordt gekozen. Hij laat zich gelukwenschenin de vreugde van zijn hart geeft hij toestemming tot de engag menten van zijn beide dochters, waarvan het eene maar half naar zijn zin is; hij laat champagne uitzetten voor de commi - sies en roode wijn voor de muzikanten die hem een serena- zullen komen brengen. Plotseling, te midden der vreugde, heri: - nert een van de meisjes aan de kleine geldelijke belooning, d - misschien de kans heeft doen omslaaneen van de jongelu beter op de hoogte van de wet dan zijn aanstaande schoovade herinnert aan den „zuiveringseed" dien een nieuwgekozen kamt lid moet afleggen, en Van Bommel voelt zich op het punt, do zijn eigen geweten van zijn pas verworven zetel te worden af- gestooten. Gelukkig komt een beroemd advokaat uit Amsterdai een van Van Bommel's oude vrienden, hem ook feliciteere met weinige woorden stelt hij zoowel Van Bommel's gewet- als dat van zijn vrienden en huisgenooten gerust, en het nieu gekozen kamerlid zal zonder bezwaar op het Binnenhof's lan belangen gaan behartigen. Over een te Amsterdam gegeven voorstelling lazen wij het N. v. d. Dag het onderstaande: Onder blij gejuich van het publiek eindigde de voorstelli van J. de Koo's „De Candidatuur van Bommel" als vriendelijk politieke satyre op de verkiezingen en de candidateu. Het slot is van eene aanstekelijke vroolijkheid en heeft eigenschap, den mistroostigsten mensch in eene goede, opg wekte stemming te brengen. De serenade aan den gekozen candidaat, de blijde toon in zi geheele woning, van den dominéé tot bij de dienstmeisjes, V: Bommel's toespraak, het ijlen van Mevr. v. Bommel naar h open raam om zich als de vrouw van het nieuwe Kamerlid dt volke te vertoonen, en daarna van de twee zoo pas geëngageerd - jongedames en dan fanfare op fanfare en eindelijk een popula liedje, waarbij allen meezingen, dit alles was aanstekelijk, vriendelijk en vroolijk en deed hoogst aangenaam aan. In geruimen tijd was J. de Koo's: „De Candidatuur van Bom mei" niet vertoond. Dé reprise bewijst hoe dit stuk het waard is, opnieuw voor het voetlicht te komen. De satyre, de ironie en de fijne geest kwamen door de vertooning duidelijk uit en werden door het publiek met wellust genoten. Moge, vergeleken bij vroeger, ditofdatiets zwakker zijnin de ver tooning, welke ook nu geschiedde door leden der Kon .Ver. „He! Ned. Tooneel" in den Stadsschouwburg, zij was toch buitengewoon goed. Er waren gang, jeugd en vroolijkheid in. Cornelis Schulze als mijnheer Van Bommel, mevrouw Chr. Poolman als zijne vrouw, de heer C. van Schoonhoven en de jongedames Emma Morel en Braakensiek en vele met hen, waren onbetaalbaar en hebben allen aanwezigen een zeldzaam aangenamen avond bezorgd. J. de Koo's „De Candidatuur van Bommel" behoort tot een der besté en ook best gespeelde stukken, dit seizoen door de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel op het répertoire gebracht. En. hoewel het stuk over verkiezingen handelt, het vermijdt z volkomen het zwaar-op-de-handsche en kittelt door fijnen get,-: zelfs den eenvoudigste zóó aangenaam, dat het gezien en genoten kan worden door jongelui en men het rangschikken kan onder de beste familie-stukken. De Kon. Ver. „Het Nederlandseh Tooneel" zal van deze reprise pleizier beleven. In afwachting van een arti -r de Tuinbouw en Sauromatum, den zgn. Wor het- Plantkunde. welk wij in een der volgend Uiers denken te plaatsen, vestigen retids met enkele woorden de aandacht onzer bloemen- en enn-,In nende lezeressen en lezers op de inrichting der fc "•"apen drecht Co., bloemisten te Hillegom, waar o. m ook ge noemde bol verkrijgbaar is. In het bijzonder verdient van de schoone producten dezer bloemisterij de japansche struikroos vermeld te worden, die als een princesie onder hare bevallige zusteren een eere plaats inneemt, dank zij haar lieve, heldere kleuren en schoone vormen, die, hoe dikwijls men ze ook beschouwen moge, nooit den bewonderenden blik vermoeien of vervelen. Een aardigheid, ook bij de heeren Papendrecht Co. ver krijgbaar, die het nuttige aan het fraaie paart, is het bekende thiiringer weerhuisje met thermometer, dat zoo men weet tamelijk betrouwbaar het weer «voorspelt". Op verzoek deelen wij nog gaarne mede dat genoemde firma het zeer op pi ijs stelt indien, ter nadere kennismaking met hare voortbrengselen, hare prijscourant wordt aange vraagd, aan welker samenstelling steeds de meeste moeite besteed wordt. Achterstaande advertentie geeft nadere bijzonderheden om trent verschillende planten, bloemen enz. die alhier gekweekt worden. Haarlem. Het museum van kunst- Uit andere ge- nijverheid te Haarlem werd gedurende meenten. de maand Februari bezocht door 483 belangstellenden. Uit de aan het museumverbonden boekerij we..-, boek- en plaatwerkenin .bruikleen.» verzonden naar verst lende plaatsen vat: ons land. Op de in het museum verbonden school voor \anst!>; verbeid werd gedurende die maand het onderwijs gi-vn door 170 mannelijke en vrouwelijke leerlingen. Verbetering. In het .a.-t-ike! van n 'volksgezondheid, heer G. A, Oolmar., over hei wielrijJtn van kinderen, is ee;i onjuistheid ges >- pen, waar sprake was om ons kleintje van 6 jaar te latin rijden op een fiets mei een versnelling van 24. Deze --

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2