MET PENSION- EN WONINGGIDS II Nieuwsblad voor 0 AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten ll jaargang ZATERDAG, 13 MAART 1909 No. 11 Het Bloemendaalsch Weekblad ij Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Nlr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijkB Bloemendaalsche weg 227. -:- a Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -;- auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. Ij- Agenda. Bloemendaal. tel Welgelegen. Donderdag 18 Maart, 8 uur. .endaalsche Amateursfotografen Vereeniging. Vergade- van werkende en kunstlievende leden. Haarlem. i.iouwburg Jan s weg. Zaterdag 13 Maart, 8 uur. lijke vereeniging Het Ned. Tooneel." De Candidatuur 'dommel. dag 14 Maart, 8 uur. Cherlock Holmes. andag 15 Maart, 8 uur. De Hagespelers. Huislijke Ingman en Segred. odag 16 Maart, 8 uur. Operavoorstelling Tosca. nderdag 18 Maart, 8 uur. Rotterdamsch" Tooneelgez. D. v. Eysden. Zijne Hoogheid. Kroon. Vrijdag 19 Maart. Concert Flesch-Röntgen. mm en. Café»Neuf" (bovenzaal), Groote Houtstraat '.lken Donderdagavond van 8 12 uur, Clubavond met actie der Damclub «Haarlem". Inlichtingen te be- bij den heer H. C. van Oort, Nassaustraat 14b, Haarlem, fé «Suisse" (bovenzaal), Smedestraat 19. Eiken igavond van 8 12 uur Clubavond met introductie -Haarlemsche Damclub". Inlichtingen te bekomen bij J. Meyer, Kruisstraat 34, Haarlem. u adag a. s. I J uur n.m. In het gebouw van den raad ,i beroep, Spaarne 92rood, te Haarlem zitting van den raad .oevoeging ter verschaffing van kosteloozen rechtsbijstand evalïengeschillen; voor onvermogende werkgevers en nemers. Een bewijs van onvermogen mede te brengen. vföi het gesprek Tusschen de twee turven •ji volgend nummer. ,.';n in staat in bet volgend nummer onze beschou- feestdagen gesloten, te U-: ..verschil ieu'wa gegevens, die ons ge- n wij op dit punt onze s naar' het raadsoverziebt verwijzen. - Als w<: h gen beleven, dat de te hraeniandsch verwachten groote gebeurtenis in ons iicht. jen gewenschten afloop nv e hebben, kan men er verzekerd o n (1. ei het geheels land feest zal worden ge- ïet vooreerst niet uit ons geheugen zal V tic In Breda tenminste hebben ze al bijzondere goede ooinemens, om het verre van onopgemerkt te laten. Een b.r kt in de N. Kt. Crt. toch zegt dat wanneer hét hier off: :eel bekend zal wezen dat de aan ons hof te ver wachten blijde gebeurtenis een feit is, dit, volgens het be gaande plan, door een heraut te paard, voorafgegaan door bazuinblazers, aan de hoeken van alle straten verkondigd zal worden, terwijl van de torens der stad en door middel •n een automobiel duizenden exemplaren van het heuglijke richt zullen worden verspreid. Drie muziekkorpsen zullen door de gemeente trekken en des avonds zal een lichtstoet waarvoor zich tal van vereenigingen hebben opgegeven, een rondgang door Breda doen. Het bestuur der kimlervereeni- g:ng Wilhelmina zal hare leden op beschuit met muisjes alen en verder het feest ook in den kring der vereeni- ging vieren. Deed voorbeeld doet goed volgen, zullen we in hoopvolle achting maar zeggen, welk spreekwoord ook van toe- ng is op de pogingen door den heer .1. H. Bergmann, msterdam, aangewend die een beweging begonnen is om de Zuiderzee te dempen, d. w. z., (men doet verstandig ten 'fi'e dezer droogleggings-quaestie zich eenigszins onge- ovig te houden) eenige groote aannemers zich zal laten weken over de kosten welke deze grootsche onderne ming met zich zou voeren. Met belangstelling zien we intus- -• a uit naar de openbare vergadering die op een nader bepalen dag dit onderwerp aan de orde zal doen komen, ret is echter goed dat de aandacht op dit belangrijke i.gstuk gevestigd blijve, want wij gelooven het stellig, at de demping dezer groote plas zeer aan onze nationale welvaart ten goede zal komen. De Provinciale bond van harmonie- en fanfaregezel- k 1 tippen in Noordholland heeft j.l. Zondag een algemeene aursvergadering gehouden te Amsterdam Bepaald werd, het 22e concours zal gehouden worden op de terreinen Kon. papierfabriek der heeren v. Gelder Zn„ »De Een- •- bt, te eisen, door de firma daartoe welwillend af gestaan. f e heer K. Veldkamp (die in Januari 1.1, mededeelde, icht te zijn als voorzitter af te treden en als bewijs eikentelijkheid voor zijn vele goede zorgen en uitmun- e leiding tot eere-iid en eere-voorzitter benoemd werd) 'Dg namens den bond eeti gouden insigne met keurig ligrapheerd diploma. Overgave en aanvaarding gingen 1 gepaard met woorden van hartelijke waardeering wederzijds. Tot na bet a s. concours blijft de heer V. nog bonds voorzitter. Het concours zal gehouden worden Zondag 6 Juni voor de fanfare- en Zondag 13 Juni voor de harmonie-afdeeling. Tot leden der jury zijn benoemd de heeren A. L. Hazebroek, kapelmeester bij de Kon. marine te Den Helder, D. Koning, directeur van Amstels Fanfarekorps, en C. v. d. Linden, art. dir; van de Nat. Opera, te Amsterdam. Tot lid in 't hoofdbestuur werd benoemd de heer J. Velt, secretaris van Apollo, te Hoorn. Te Hillegom zal van 8 April tot 8 Mei een bloemen tentoonstelling gehouden worden van bloeiende bolgewassen in perken geplant, omlijst door coniferen enz., uit Aals meer. Tevens wordt in een ruime tent een tentoonstelling gehouden van afgesneden bloemen in vazen, alsmede fraaie potplanten, rozen, seringen, enz. De perken bolgewassen zijn geplant in de grasperken van den oud-Hollandschen tuin, genaamd »-'t Hof van Hillegom." Deze tuin is door een rustieke brug verbonden met een nieuw aangelegden tuin in franschen stijl. Tot onze ontzetting lazen we het volgend bericht waarvoor we geen betere qualificatie weten dan misselijk. De redactie van De Oranjevaan", maandblad voor den Nationalen Oranjebond «Wat ook Vall', Trouw staat Pal" uoodigt iedereen uit, haar vóór 18 Maart a.s. antwoord-op de volgende vragen te zenden a) Wanneer precies (dag en uur) zal volgens u de einde Maart- of begin April te wachten blijde nationale gebeurte nis plaats zal hebben 1 b) Zal er een Prins of een Prinses geboren worden Men wordt verzocht, zijn onderteekende antwoorden, met vermelding van adres, vrachtvrij, te willen zenden aan het redactie-adres Heerengracbt 377, te Amsterdam. Er worden een tiental fraaie en toepasselijke herinnerings- prijzen met diploma's uitgereikt, aan een even zoo groot aantal inzenders, met dien verstande, dat het eerst in aanmer king komen zij, wier antwoorden juist bleken, en vervol gens zij, wier antwoorden de waarheid het meest nabij kwa- We hopen dat de deelname aan dezen wedstrijd gelijk nul is, om te doen zien dat de redactie van De Oranjevaan al leen staat in haar gebrek aan kieschkeid. Dinsdag is te Haarlem op de nieuwe algemeene begraaf plaats ter aarde besteld jhr. F. A. G. Beelaerts van Blok land, vroeger luitenant in garnizoen te Haarlem en sedert tien jaren bibliothecaris aan het departement van oorlog. Het lijkkleed was bedekt met een aantal kransen, waaronder van bet departement van oorlog en van de hoogere krijgsschool. Frankrijk. Den 19 April zal presi- Blliteillandscll dent Faillières een bezoek brengen aan Overzicht. den vorst van Monaco. Den 18den zal de onthulling van Gambetta's gedenk- teeken te Nice plaats vinden en den volgenden dag gaat de president met eenige ministers naar Monaco, alwaar hun door den vorst een lunch wordt aangeboden. Daarna zal bet door hem gestichte Oceanografiscbe museum bezichtigd worden. Mar-okko zal met Frankrijk een leening sluiten, waar omtrent de volgende bijzonderheden onder voorbehoud kun nen worden medegedeeld. De schuld der marokkaansche regeering bedraagt 50 mil- lioen francs, met inbegrip van de duitsche leening van 1905 voor de havenwerken an Tanger, Casablanca, Larrasj en Saffi, maar zonder het saldo der fransche leening van 1904, dat 50 millioen bedraagt. De nieuwe leening bedraagt 130 millioen. Zij zal het Machzen in staat stellen in alle behoeften te voorzienin de eerste plaats om de schadevergoeding van Casablanca en de oude vorderingen te betalen. De ontvangsten der douane-rechten, die 5 millioen per jaar bedragen, zullen voldoende zijn om de rente van de leening te betalen en stortingen te doen in bet amortisatie fonds, met afhouding van een klein bedrag voor de behoeften van het Machzen, dat de beschikking houdt over de opbrengst van het tabaksmonpolie en de binnenlandsche belastingen. Eindelijk is dan door de kamer, na een behandeling van ruim een jaar, het ontwerp op de inkomstenbelasting aangenomen.- De vader van dit ontwerp is minister Caillaux. Het stemmenaantal was 407 tegen 166, een prachtige meederheid dus. Nu rest alleen nog dat ook de senaat even gunstig over de nieuwe belasting oordeelt, doch dit staat nog te bezien. Over het algemeen toch is de publieke opinie zeer tegen het ontwerp gekant, terwijl ook de pers een vij andige houding had. Duitschland In Berlijn zal eeö nieuwe werkloozen- telling plaats hebben, en wel in Meien daai na in Augustus. Omtrent een liberalen pastoor ontleenen we aan de N. Kott. Ort. eenige belangwekkende mededeelingen. Men weet, dat pastoor Tremel aan v. Abert, den aartsbisschop van Bamberg, op het oogenblik bij Bozen vertoevende, geschreven had, dat hjj de bescherming van de wereldlijke overheid tegen de kerk zou inroepen. De aartsbisschop heeft hem nu, bij aangeteekenden brief, geantwoord, dat hij er zich in dat geval aan zou blootstellen, om buiten de gemeenschap van de roomsche kerk gesloten te worden. Volgens de Milnchner Neueste Nachrichten, kan de regeering zich, volgens het totnogtoe bestaande gebruik, pas in de zaak mengen, nadat zij alle kerkelijke instanties een te Würzburg, een te Munchen en twee te Rome doorloopen heeft. Te Volsbacb hebben de parochianen van pastoor Tremel een vergadering gehouden, om hem een blijk van hun ge negenheid te geven, en de katholieke mannenvereeniging te Neurenburg, voor welke Tremel kortgeleden ook een lezing gehouden had, heeft een door 400 leden onderteekende verklaring aan aartsbisschop v. Abert gezonden, behelzende, dat Tremel's handelwijze geene ergernis gegeven had. Zondag heeft pastoor Tremel in zijne kerk, wegens zijne suspensio a divinis, geen mis meer gelezen. In zijn plaats leidde de vicaris Kümermann den dienst. Dinsdag heeft de «Zeppeling I", het nieuwe door Zeppelin gebouwde rijksluchtschip, te Friedrichshaven zijn eerste proeftochten in dienst vau het rijk gedaan. Hieraan werd deelgenomen door graaf Zeppelin en zijn neef, benevens door den ingenieur Diirr. De oostersche crisis is nog ongeveer in hetzelfde stadium als verleden week. Er loopen geruchten dat een europeesche conferentie bijeengeroepen zal worden. We heb ben af te wachten wat hiervan aan is en welke oplossing deze conferentie dan aan de zaak zal geven. Eenige bladen melden, dat Bulgarije thans openlijk tot mobilisatie, althans een gedeeltelijke, zal overgaan. Men zal zich herinneren, dat ook vroeger geruchten over een gedeeltelijke mobilisatie in Bulgarjje verbreid werden, doch dat ze vervolgens weer werden tegengesproken. Het is ook niet duidelijk, wat Bulgarije met die mobilisatie voor zou hebben. Zwitserland. Te Neufchatel hebben belanghebbenden bij de zwitsersche uurwerknijverheid kort geleden een ver gadering gehouden, waarin, in verband met den achteruit gang van die nijverheid, uitvoerig is gesproken over de toelating van buitenlandscbe leerlingen op de zwitsersche vakscholen, met name de uurwerkmakersscholen. Het departement van handel en nijverheid heeft nu den raad gegeven vertegenwoordigers van alle zwitsersche uur werkmakersscholen uit te noodigen tot een conferentie, om te bespreken, welke maatregtlen er zijn te treffen ten op zichte van de toelating van leerlingen uit bet buitenland. De heer Quartier-la-Tente, lid der kantonnale regeering van Neufcb&tel, is opgedragen, in de kringen der belang hebbenden een onderzoek in te stellen en daarna de bedoelde conferentie te beleggen. België. De minister van oorlog, generaal Hellebaut, beeft Dinsdag in de vergadering van de Kamer zijn leedwezen betuigd over bet ongeluk, dat verleden Zondag is voorgekomen bij het Palais du cinquantenaire, tijdens een militaire ver tooning binnen het gebouw. Men zal zich herinneren, dat er buiten het gebouw een kanon is afgeschoten en dat een wandelaar door het schot doodelijk is getroffen. De getroffene bleek een franseh reser veofficier te zijn, die met zijn familie in Brussel aan het wandelen was. Minister Hellebaut kon zich over de verantwoordelijk heidskwestie niet uitlaten. Een nauwgezet onderzoek wordt ingesteld. Hij meende in den geest der Kamer gehandeld te hebben door alvast aan de weduwe van den getroffene een jaargeld toe te kennen. De Kamer gaf teekenen van instemming. N. Amerika. Pas is de eerste geregelde luchtscheep- vaartdienst, tusschen Boston en New York, aangekondigd, of er is sprake van een tweeden luchtvaartdienst, over den Atlantiscben Oceaan, tusschen Cadix en Noord-Amerika. Joseph Brucker, een duitsch journalist, die sinds lang te New-York woont, heeft het plan opgevat, den 25en Juli de eerste reis te aanvaarden, die hij in een week denkt te volbrengen. Graaf Zeppelin, die hij over zijn plan sprak, achtte het wel uitvoerbaar. Brucker zegt, dat hij wordt ondersteund door de voornaamste luchtvaarders van Europa en bij verwacht ook den steun van koning Alfonso. Burgerlijke Stand. Van Vrijdag 5 Maart tot Vrijdag 12 Maart. Bevallen: D. JansenDrost z E. Rietvinkvan Vlijmen d. Overleden: A. M. A. H. Deckers 63 j. Overleden te Meerenberg: W. Timan 83 j.J. F. W. Muurling 48 j.H. P. Mortier 12 j*

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1