9e £nxe-j)ri den heer Veenenbos trokken de aandacht van de aanwezigen. Daaropvolgend liet ons het doek een prachtvolle serie lantaarnplaatjes van den heer J. Huysser te Bloemendaal zien, voor dien avond welwillend aan de vereeniging af gestaan. Ten slotte werden wij onthaald op de nieuwe internatio nale rondreis-collectie van plaatjes der Amateur Fotografen Vereeniging te Amsterdam, waaronder verschillende de be wondering der aanwezigen uitlokten. Gedurende de bijeenkomst werd door den voorzitter mede- deeling gedaan van een schrijven van het bestuur van de Amsterdamsche A. F. V., dat in den Nederlandsehen wed strijd van Amateur-vereenigingen door de bloemendaalsche inzending een eerste prijs was behaald, welke heuchlijke kennisgeving door de vergadering met een luid applaus werd begroet. Het eerste optreden van deze jonge ver eeniging in concurrentie met andere heeft een merkwaardig succes opgeleverd, waarop zij met voldoening mag terugzien. In dc volgende maand zullen vermoedelijk alle inzendingen van dien wedstrijd in eene vergadering van de bloemen daalsche vereeniging worden vertoond. Nog rest ons de mededeeling, dat de bovenvermelde foto's voor belangstellenden over dag gratis te bezichtigen zullen zijn in de groote zaal van Hotel Welgelegen" tot en met Woensdag a.s. Liefhebbers van fraaie foto's ver zuimen niet van deze gelegenheid gebruik te maken Vervolg overzicht van de Gemeentebestuur. raadsvergadering van 11 Maart 1 9 0 9. Op een stukje grond aan den Zijl weg onder handen ge nomen in verband met de verbreeding aan de noordzijde werd ten laste van gemeentegrond en ten dienste van het aanliggende erf eene erfdienstbaarheid gevestigd, dat aldaar geene opgaande voorwerpen mochten worden geplaatst. Op voorstel van een der leden werd bepaald, dat dit alleen het geval zou zijn met voorwerpen, aldaar «met blijvende bestemming" te plaatsen. Alsnu kwam aan de beurt de vaststelling van het bouw en wegenplan voor gronden tusschen de Delft, den Zijlweg en den Bloemendaalschen weg, waarvan wij hieronder een schetskaartje opnemen. Na eenige discussie werd het volgende besluit genomen «De Raad der gemeente Bloemendaal. Gezien een verzoekschrift d. d. 12 Februari 1909 van den Raad van Beheer der te Haarlem gevestigde Naamlooze Vennootschap Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van On roerende Goederen waarin bij vaststelling vraagt van een bouw- en wegen plan voor de gronden gelegen tusschen de Delft, den Zijlweg en den Bloemendaalschen weg, nader aangeduid op een bij dat verzoek overgelegde teekening Gehoord het advies van Burgemeester en Wethouders; Gelet op art. 3 der Woningwet en op art. 6 der Ver ordening op den aanleg van straten en wegen enz. in de gemeente Bloemendaal BESLUIT, le ten hoorende dat de den inwendige van 30/40 CJ «meent Ouerv aanzien van de wegen, op het bij dit besluit be- plan ontworpen, vast te stellen breedte zal bedragen van a. aen weg E. (hoofdweg) 16 meter, waarvan 9 meter rijweg en aan beide zijden voetpaden elk van 3.50 meter. b. den weg F. 10 meter, waarvan 6 meter rijweg en aan elke zijde 2 meter voetpad c. den weg G. 15 meter, waarvan 9 meter rijweg en ter weerszijden voetpaden van 3 meter; d. de overige wegen 12 meter, waarvan 6 meter rijweg met ter weerszijden voetpaden van 3 meter dat de hoogte minstens 0.60 Meter boven A. P. zal zijn, de laatste 150 Meter van den hoofdweg opglooiende naar de kruin van den Bloemendaalschen weg; dat de ligging en richting zal zijn zooals op voornoemd plan is aangegeven dat de beharding van de rijwegen zal bestaan uit eerste soort straatklinkers en van de voetpaden uit een onderlaag klinkerpuin waarover een laag kalkpuin en sintels, gesteund door een rollaag ter hoogte van 10 c.M, een en ander ter beoordeeling en onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders dat in alle wegen over de geheele lengte daarvan, een riool met voldoende afschot ter beoordeeling van B. en W. gelegd zal worden van buizen van betoncement met een wijdte van 60/40 c.M. voor den hoofdweg en c.M. voor de andere wegen. In verbinding met dit riool moeten ijzeren straatkolkeu geplaatst worden, waarvan de capaciteit, plaats en het aantal ter beoordeeling zijn van B. en W. 2e. goed te keuren dat de bovenomschreven gronden worden gebruikt en uitgegeven tot bouwterrein en dat daarop een of meer gebouwen worden opgericht, mits bij het bouwen in acht genomen worde de rooilijn, die bij dezen wordt vastgesteld op 18 meter uit de hartlijn van den hoofdweg, op 17 meter uit de hartlijn van den 15 meter breeden weg, op 12 meter uit de hartlijn van de 12 meter breede wegen en op 11 meter uit de hartlijn van den 10 meter breeden weg, 3e. te bepalen a. dat het onderhoud van genoemde wegen en riolen zal geschieden door en voor rekening van adressant ten genoegen en ter beoordeeling van B. en W. totdat de gemeente een en ander in eigendom zal hebben overgenomenzullende bij niet behoorlijke nakoming dezer voorwaarde, B. en W. voor dat onderhoud zorgdragen op kosten van de verzoekende maatschappij, die daarvoor eene borgstelling van f 2500 ten kantore van den gemeente ontvanger zal depo- neeren. Van het gedeponeerde bedrag of van het overschietende deel daarvan, komt de lente ten goede aan adressant. b. dat adressant de wegen op zijn kosten zal doen beplanten met iepen boomen alvorens zij voor het verkeer worden opengesteld ter he- oordeeling en naar genoegen van B. en W. c. dat door de gemeente een 6 duims water leidingbuis in den hoofdweg zal worden gelegd met de noodige stukken afsluiters en brand- kranen zullende adressant gehouden zijn de helft «Dan zou dit laatste woord over het thema gesproken zijn, want ik bewonder steeds slechts zwijgend." Zij stootte even met haar fijn geschoeid voetje tegen de zitting. «Men prijst je als een engel, en je bent een ver waande gek!" dacht ze; «nu beter een onderhoudende kwast dan een vervelende engel!" «Vervolg!" zeide zij, «tweede deel! Wat voor een thema zou er dan nu op het tapijt te brengen zijn?" «Waarom sprak u daar straks zoo minachtend over dit landschap 1" En hij wees naar de vlakke, eindelooze heide, die zich daar om hun heen, zoo moede en zonder eenige uitdrukking, in de zon uitspreidde. Zij heeft niets, waar men over zou kunnen nadenken geene afwisseling dat is al afkeuring genoeg. Zij is even vreugdeloos als een ultra-modern schilderij. «Vindt u die ultra-moderne kunst zoo vreugdeloos?" «En banaal «O, de werkelijkheid is immers nooit banaal «In natura somwijlen op doek maar al te dikwerf, ten minste eene werkelijkheid als deze hiervelden, perspek- tivisch naast elkaar gelegen, een paar sloten, een wagen op den achtergrond een boom en een dorp. Zoo in natura kan 't er nog mee door maar wanneer een modern schilder, b.v. Breitner, dat gaat schilderen, dan wordt het niet om aan te zien Waarom noemt u juist Breitner?" «Voor hem tien anderen." «Heeft u bij Goupil zijn laatste schilderij gezien?" «Ja, van schrik ben ik weggeloopen En wat een manier van smeren en vegenHij is de koning van al die klad schilders. Zeker de onbeschaamdste smeerder, dien ik ken alles zoo dik als mijn vuist, zelfs kadmium. Onverdragelijk, zijn overdreven kadmium »U is onbillijk. Hij heeft al twee- drie maal de grootste onderscheidingen behaald." «Natuurlijk! Hoe dwazer hoe prikkelender!" «Hij heeft talent!" «En verspilt het. «Hij houdt rekening met den tegenwoordigen smaak. «In plaats van dien te verbeteren!" «Verbeteren? Wie heeft dien verbeterd? Niemand, noch met kleur, noch met inkt. Hij evenmin met zijne natuur- waarheid als mevrouw Galotti met hare phothographies d'après nature!" «Dat is heel wat anders," riep zij, «het boek is goed." «Vreeselijk realistisch!" «Niet realistischer dan de schilderijen van Breitner. „De kleur verzacht Geschreven waarheid is scherper dan geschilderde «De natuur al te realistisch te schilderen," antwoordde zij levendig, «is haar misvormen, haar te kort doen. Doch beeltenissen van menschen kunnen niet waar genoeg geschil derd worden! Menschen vinden voor al hunne zwakheden steeds eene verontschuldigingzij kunnen niet volmaakt zijn daarvoor zijn zij er niet. De natuur daarentegen zal en moet schoon zijn voor haar gelden geheel andere wetten. «Derhalve ziet u dus het sehoone liever dan het ware «In de natuur is het ware schoon; zij is altijd schoon, vervelend misschien, wanneer wij in eene vervelende stem ming verkeeren. Wanneer Breitner b.v. dit hier schilderde, zou ik 't afschuwelijk vinden! Zoo moet ik erkennen, wan neer ik me verder in haar verdiepze is eentonig, maar toch niet zonder charmeDeze hooge, wijde lucht, deze wegvloeiende vlakte «Dat voegt u er nu opzettelijk alles bij en ziet er in wat u zien wil! uwe fantasie is uwe dienstwillige dienares «Niet het allerminst! Zou ik anders dat boek prijzen?" «Prijzen? Hoe kan men iels prijzen dat zoo scherp, zoo hekelend en zoo onbarmhartig is?" «O, 't betreft hier geene streek of land, maar menschen »U veracht dus de menschen?" «Ik vereer Nietzsche," antwoordde zij. «Dat is de beste weg, om ze eenmaal weder opnieuw hartstochtelijk lief te krijgen 1" Houdt u niet van hem «Ik houd uitsluiten van dames, met uitzondering van de schrijfsters. Zulke Galotti's vind ik vreeselijk. Men moge zeggen wat men wil, er is altijd wat bas bleu-achtigs aan." »U is vol vooroordeelenEn toen bij ontkennend het in de aanlegkosten daarvan te vergoeden, terwijl de gemeente eigenaresse van de buizen enz. blijft; d. dat de hoofdweg uiterlijk 1 Mei 1910 voor het publiek verkeer moet opengesteld zijn e. dat dit besluit vervalt, wanneer het voor den lsten Mei 1910 niet is uitgevoerd, zoover den hoofdweg betreft het bedrag bedoeld in sub 3a en e, niet binnen den door B. en W. te stellen termijn in handen vau den gemeente ontvanger gestort is binnen eene maand na zijn dagteekening door adressant geen verklaring afgegeven is, dat de te maken wegen be stemd zullen zijn tot openbare wegen in den zin van art. 1 van het Reglement op de wegen in Noord-Holland binnen een maand van zijn dagteekening door adressant geen verklaring afgegeven is dat hij de voorwaarden in dit besluit gesteld aanneemt en getrouwelijk zal nakomen." Het treft ons, dat de Raad geen termijn vaststelde voor het leggen van de overbrugging der Delft, waardoor van uit het Kleverpark eene korte verbinding met Overveen zal worden verkregen. Bij het debat deelde de burgemeester mede, dat bet wegenplan past in het door den raad gewachte uitbreidings plan der geheele gemeente; de heer Van Lennep vroeg welk soort van huizen daar gebouwd zouden worden, waar ,p een der leden, die meende daaromtrent ingelicht te zijn sprak van betrekkelijk groote perceelen althans aan den hoofdweg, doch geene villa'sde heer Bispinck uitte de vrees, dat enkele wegen te breed konden zijn en dus te zijner tijd kostbaar in onderhoudhij werd door den voorzitter ge rustgesteld. Op voorstel van een der leden werd uit bet ontwerp-besluit gelicht eene bepaling, die de Binnenl. Ex l. Mij. zou verplichten voor straatverlichting te zorgen, doch ingelascht de bepaling omtrent het aanbrengen der wati r- leidingbuis in den hoofdweg. Het bedrag der door de maatschappij te storten waarborgsom werd na eenig debat op f 2500 gehandhaafd, omdat de hoofdweg zoo noodig voor deze som verstraat zou kunnen worden. B. en W. achtten dezen waarborg noodigj omdat in den Aerdenhout gebleken was, dat de Binnenl. Expl. Mij. hare gronden een maal verkocht hebbende, aan bare daartusschen gelegen wegen geen voldoende zorg meer wijdde. B. en W. onderwierpen voorts aan het oordeel van d n raad, een tot henzelf gericht verzoek van A de Geus van den Heuvel, directeur der Zandleverantie-raaatschappij ;e Amsterdam, waarin deze vergunning vroeg tot het leggon en gebruiken van een verkeersspoor langs den militairen w-g en het Binnenpad en dwars over den Bloemendaalschen weg, om uit de duinen zand te vervoeren naar de gronden n het vorige besluit bedoeld. B en W. schenen de te geven vergunning als een soort spoorwegconcessie te beschouwen, (waarvoor iets te zeggen valt,) althans de door B en W. voorgestelde aanhef van het ontwerp-besluit luidde aldusDe raad enz, gezien een verzoek enz, gelet op art. 179h der gemeentewet en op art. 24 van het reglement op de weg >n in Noordholland, besluit, voor zoover van hem afhangt, le gevraagde vergunning te verleenen onder voorwaarden; le. enz. Met artikel 24 van het provinciaal wegen-reglement heeft de raad niets uitstaande, zoodat blijkbaar volgens B. en W. het verleenen van toestemming tot het leggen van spoor in openbare wegen afhangt van den raad. Het besluit komt in hoofdzaak hierop neer, dat de zana- treinen hoogstens 10 zandwagens mogen hebben, dat per dag (etmaal?; niet meer dan 15 treinen in elke richting mogen rijden, dat de Bloemendaalsche weg en het Binnenpad met boomen worden afgesloten, die hoogstens 2 minuten achter een dicht mogen blijven en dat uiterlijk 1 Aug. a.s. het zandvervoer moet geëindigd zijn en de rails opgenomen. Een en ander was volgens den wethouder De Waal Malefijt geheel in overeenstemming met de verlangens van den adressant zei Wij achten het zoowel in dit als in het vorige besluit juri disch onjuist, dat de vergunningen verleend en de bepalingen gemaakt zijn aan en ten opzichte van de bestuurders der naamlooze vennootschappen en niet aan en ten opzichte dier vennootschappen zelve, welke volgens de heerschende opvat ting rechtspersonen zijn. Wanneer de Binnenlandsche Exploi tatie Maatschappij in plaats van een raad van beheer e n eenhoofdige directie krijgt, staat het besluit op losse schroeven. hoofd schudde; «Zelfs niet tegen schoonmoeders?" «Dweept u met Bismarck?" vroeg hij lachend op zijne beurt, hare algemeene vraag omdraaiend. «Stelt u belang in koloniale politiekkaatste zij snel terug. «Ik ben reeds tweemaal in Afrika geweest!" zeide hij ge laten. «Eens van iDdië uit als toerist om de wereld, de tweede maal in eene ernstiger aangelegenheid, namelijk om eene karavaan van Bagamojo naar het Victoria Nyanza meer te begeleiden." De dame glimlachte. Gerard ven Sanderheem was nooit in Afrika geweest! Zijne tantes zouden van angst bezweken zijn, als hij naar 't land der krokodillen, der ontoereken bare wilden en vergiftigde pijlen gewild had. «Dat was zeker héél interessant?" «Lichamelijk zeer inspannend; ik heb vier maanden mot koorts te Zanzibar gelegen." «Heeft u ook wilden gedood?" «Vijf bij mijn tocht over den Nijl." «Dus eene kleinigheid! En hoeveel overwinningen heeft u behaald?" «Mijne kameraden en ik versloegen de Wahehes en brach ten een deel der Wagogos onder ons juk." «Stellig een interessante tijd!" getuigde ze heel ernstig. «Waarschijnlijk even interessant als de twee jaren, die ik in To bolsk heb doorgebracht waar mijn eerste man verbannen was Kent u 't boek van Kennan over Siberië «Ik ken George Kennan in persoon, nog uit den tijd toen ik te New-York woonde!" «Zoo! Heeft u ook te New York gewoond?" «Zeker meviouw, u ook?" Vijfmaal, terwijl mijn derde man te Washington was." «Mag ik vragen, waar uw dei de man nü woont?" «Hij is in de afgeloopen lente te Parijs doodelijk getrof fen door een bom in den Ravaehol-tijd." «Ach!" steunde hij met eene condoleantie in de stem. Zij trok eene minuut lang een treurig weduwengezicbt. Als Gerard loog waarom zou zij dan ook niet liegen? Zij zagen elkaar toch ook zoo makkelijk niet weer. Wordt vervolgd.) In het besluit voor den direct pij werd nog gesteld, dat s weg nag doen fluiten. Hierna werd de in eer voorloopige concessie aan d Overveen verleend. Bij de rondvraag betreu: en W. voor den politiepost stuk grond in een enorm de voor onze lezers bekend van B. en W. door den v< De openbare vergadering De publieke opinie ie voo het verdient. Burgerlijke Stand. X a Bevallen: A. Roozen- Ondertrouwd: A. Pi Overleden te Meer Th. Tuoran 67 j. Kerknieuws. 6) uur, Ds. J. A. van Lf R.K. Kerk te Overveen. 8A uur Gelezen H. Mis; Vespers. R.K. Kerk te Vogelenza, dienst te en 10 uur. De ervaring met politieke sociale. De 1 Muziek. Sinds operette's opgevoerd, éém nagenoeg geheel uit liefhe leiding van den muziekl dusver zijn opgevoerd: G Ebalif en de Meikoningin, (Wernicke). Reeds dadelij het batig saldo der opr liefdadig doel. Tot dusver nog niet gekomen. Toen d< te Haarlem succes had, n Altes, mevr. Pauw en eersten uit liefhebberij als verleenen, dat eene opvoi slagen kon en bevonden eene opvoering te leiden. De onmisbare heeren J< van den Berg Sr. als r eene dergelijke aangelegen kunstenaar waren al eve groot deel uit dames, heei middenstand bestaande, w; leden Zaterdag op de sleu staande de ditmaal zeer saldo voor de leidsche strijding der tuberculose Dit nobel opzet is voll practische denkbeeld der d in de hoofdstraten bijna door plaatsen nemen of het bestrijden der onkost van den leidschen schout medede eenige wanklan dat door een misverstand bespreking voortgevloeid neming in den steek liet 27 man van de grenadie: ruil want dit orchest sp haarlemsche en blijkbaar jegens dirigent, spelers e in eene operette in zoo i Jammer blijft het, dat e door de uit deze verwiss slonden. De schouwburg te Lei bood een aanblik als kv voorstelling. De avond v stelling later aan het dt ces. Er viel voor een aa bedrijf wel het een en a had reeds dadelijk friscb en het derde bedrijf met dan te Haarlem gediend Zijn wij goed ingelic veer f200.te stellen, ongeveer f 600.Wij zoo aangename wijze der ken zich eens meer v zij een volgend jaar c publiek op deze wijze t voeringen kunnen brengi Onderwijs. Op 1 April a. s. zal heer A. IJzerman, hooi als zoodanig zijn werkk den gemeenteraad v: 27 Juli 1896. Politiek. Mr. S. van Houten ronduit gezegd, wat 1 alliantiën van de unie-li Borgesius, de man nii handighoid om stembu democraat, die onder c broeders onder de liber nig-democraten te smed de taktiek van dit ei hierop gericht geweest

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2