De fuxe-BrooObakkerij earKaiserorh-lcvert: Smakelijk brood vanuitshiitenö prima kwaliteit. In Let besluit voor den directeur der Zandleverantie maatschap pij werd nog gesteld, dat adressant niet overtollig langs den weg n ag doen fluiten. Hierna werd de in een onzer hoofdartikelen vermeldde voorloopige concessie aan de E. N. E. T. voor een tram naar Overveen verleend. Bij de rondvraag betreurde de heer Bispinck het, dat B. en W. voor den politiepost te Bloemendaal een veel te groot stut grond in een enorm hek hebben doen inrasteren op de voor onze lezers bekende motieven werd deze handeling vsn B. en W. door den voorzitter verdedigd. De openbare vergadering werd hierna gesloten. De publieke opinie is voor het socialisme veel gunstiger dan het verdient. ni j Van Vrijdag 12 Maart tot Burgerlijke Stand. Vrijdag 19 Maart. Bevallen: A. RoozenNagelbout z. Ondertrouwd: A. Paauwe en H. E. Kluijt. Overleden te Meerenberg: F. A. Vane 42 jM. Th. Tuoran 67 j. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 21 Maart voorm. 10 uur, Ds. J. A. v. Leeuwen. 6v uur, Ds. J. A. van Leeuwen. iv. Kerk te Overveen. Zondag 21 Maart voorm. 7 en uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 8 uur Vespers. Iv. Kerk te Vogelenzang. Zondag 21 Maart Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. ervaring met politieke dominé's doet niet verlangen naar sociale. De haarlemsche Meikoningin Muziek. te Leiden, een succes! Sinds eenige jaren worden te Haarlem 111tte's opgevoerd, ééne per winter door een gezelschap, :oeg geheel uit liefhebberij-personeel samengesteld onder ig van den muziekleeraar den heer E A. Cats. Tot r zijn opgevoerd: Goudsprookjes Tooveilied, Een dag en de Meikoningin, alle op muziek van Otto Ludwig ïeke). Reeds dadelijk in het eerste jaar was het plan batig saldo der opvoeringen te bestemmen voor een Jadig doel. Tot dusver was om praktische redenen daarvan niet gekomen. Toen de Meikoningin met twee opvoeringen ..arlem succes had, meenden drie dames, mevr. Korthals s, mevr. Pauw en mevrouw Tideman, waarvan beide ten uit liefhebberij als solisten hare medewerking wilden leenen, dat eene opvoering te Leiden ook financieel wel gen kon en bevonden zij den heer Cats bereid ook daar e opvoering te leiden. e onmisbare heeren Joh. Martin voor het ballet en Prent den Berg Sr. als regisseur, décorschilder, als de in dergelijke aangelegenheid op alles iets wetende duizend ijniJenaar waren al even welwillend, de koren voor een deel uit dames, heeren en kinderen van den beschaafden middenstand bestaande, waren bereid en zoo trok men ver- Zaterdag op de sleutelstad aan in de hoop, niettegen- ..ude de ditmaal zeer hooge onkosten, nog een batig 3aldo voor de leidsche afdeeling der vereeniging tot be strijding der tuberculose bijeen te spelen. Dit nobel opzet is volkomen gelukt, dank zij vooral het nractiscbe denkbeeld der drie dames, om persoonlijk te Leiden, in de hoofdstraten bijna huis aan huis, zóólang medewerking door plaatsen nemen of vrijwillige bijdragen te vragen, tot bestrijden der onkosten gewaarborgd was. Het bestuur den leidschen schouwburg werkte op aangename wijze de; de eenige wanklank kwam van het orchest van Kriens, door een misverstand uit een niet schriftelijk bevestigde bespreking voortgevloeid op het laatste oogenblik de onder lig in den steek liet en vervangen moest worden door 27 man van de grenadiers en jagers, blijkbaar geen slechte ruil want dit orchest speelde met veel meer élan dan het haarlemsche en blijkbaar met die welwillende gezindheid jegens dirigent, spelers en zangers, welke de samenwerking in eene operette in zoo vele opzichten kan vergemakkelijken. Jammer blijft het, dat een groot deel van het batig saldo door de uit deze verwisseling voortvloeiende kosten is ver slonden. De schouwburg te Leiden was met het publiek bezet, hij bood een aanblik als kwam men voor eene serieuse opera voorstelling. De avond was, zooals het bestuur van die in stelling later aan het dames-comité schreef, één groot suc ces. Er viel voor een aandachtig gehoor vooral in het tweede bediijf wel het een en ander te laken, maar het eerste bedrijf had reeds dadelijk frisch gezongen en vlot afgewerkt gepakt en het derde bedrijf met mooiere décors voor het Meifeest, dan te Haarlem gediend hadden, deed het overige. Zijn wij goed ingelicht dan is het batig sa'do op onge veer f200.te stellen. De gezamenlijke onkosten bedroegen ongeveer f 600.Wij hopen, dat de dames die aldus op zoo aangename wijze den weldadigheidszin weten op te wek ken zich eens meer voor dit werk zullen spannen en dat zij een volgend jaar ook te Haarlem het meer gegoede publiek op deze wijze tot belangstelling in soortgelijke op voeringen kunnen brengen. Onderwijs. Op 1 April a. s. zal het 12| jaar geleden zijn dat de heer A. IJzerman, hoofd der openbare lagere school alhier, als zoodanig zijn werkkring aanving. Zijne benoeming door den gemeenteraad van Bloemendaal dagteekent van 27 Juli 1896. Politiek. Mr. S. van Houten heeft te Amsterdam eindelijk eens ronduit gezegd, wat het geheim is der, velen verbazende, alliantiën van de unie-liberalen met de vrijzinnig-democraten. Borgesius, de man niet van beginselen, maar van groote handigheid om stembusleuzen te kiezenis de verkapte democraat, die onder den schijn liberaal te zijn de zwakke broeders onder de liberalen meesleept om ze aan de vrijzin nig-democraten te smeden. Van den aanvang af is in 1909 de taktiek van dit edele paar Borgesius en Roodhuijzen hierop gericht geweest. De vrijzinnig-democraten lachen zich hierover slap, omdat zij zeer goed weten, dit te hebben bereikt door intimidatie en enkele lokmiddelen. In het klein zien wij in Haarlem precies hetzelfde. Kleijnenberg is uiter lijk een kleine brieschende Borgesius, en in wezen, evenals deze, slechts een verkiezingstalent, dat denkt te leiden, maar inderdaad marionet is van de veel scherper ziende en intellectueel veel krachtiger vrijzinnige democratie. De liberale unie is een doodloopende gang, die ergens heen schijnt te leiden, maar welks achterwand slechts een spiegel is; achter in de gang is een zijgang die naar het heervormig socialisme voert; wie niet tijdig in de gang rechtsomkeert maakt, komt daar terecht. Hetzelfde gevaar dreigt de onder Borgesiaansche leiding opgerichte en voort gestuwde vereenigingen voor vrijzinnige propaganda voor en door jongelieden. Zij hebben te kiezen tusschen de beginsel vastheid van de liberalen, die den rechtstaat willen hand haven tegenover den belangenstaat van clericalen en (quasi) democraten en de zwampolitiek van Borgesius Roodhujzen Kleijnenberg als zij niet openlijk het heervormig socialisme aanhangen. Tot de zwampolitiek werkt Haarlem.'s Dagblad ijverig mede, den schijn van onpartijdigheid, van den wensch om kool of geit te sparen aannemende, inderdaad, gelijk Kleijnenberg reeds gedurende eenige jaren heeft gedaan, de candidatuur van den zittenden liberaal ondermijnende. In Frankrijk zijn de sociaal-democraten, type Jaurès, bezig de openbare meening tegen zich in te nemen, door, op de wijze als in 1903 de nederlaudsche socialisten deden met de spoorwegen, het verkeer per telefoon en telegraaf stil te zetten. Het zou wel de moeite waard zijn in deze dagen de gangen van het tweede kamerlid Helsdingen, den socialistischen patroon der nederlandsche post- en telegraaf beambten, na te gaanwelke munt zou deze uit de buitenlandsche beroering willen slaan De spoorwegstaking heeft "tot gevolg gehad een groote vooruitgang van het aantal katholieken onder het personeel van hooger en lager rang. In ons land zou het bij post en telegrafie natuurlijk óók zoo gaan. En de gevolgen? Helsdingen tevreden, want hij heeft dan weer een nieuwe groep ontevredenen, voor wie hij kan werken. De bisschop tevreden, want de maatschappelijke invloed dei- katholieke kerk is versterkt. Daartusschen in werkelooze beambten, «slachtoffers", die de twijfelachtige eer genieten met hongergezichten te worden afgebeeld in De Notenkraker en moeten eten van een gratis abonnement op het Volk. Het woord van den kansel moet uit een andere sfeer komen dan het marktgewoel. Plaatselijk Nieuws. Men deelde ons Woensdagavond mede, dat nog steeds met sleeën van de trap bij Blokland werd gegleden, niettegen staande dit door de politie verboden was. Dienzelfden avond had mej. W. het ongeluk bij het sleeën een been te breken, en wel op een gecompliceerde manier, doordat na den eersten val waarbij het been brak, een andere slee de verongelukte aanreed en opnieuw ernstig kwetste. Woensdagavond moet ook een meisje bewusteloos zijn ge vallen. Wij tellen, deze inbegrepen, een zevental ongevallen van meer of minder ernstigen aard uit het sleeën voortge komen. De beweging is heerlijk; zonder arbeid te verrich ten pijlsnel voort te gigden is opwekkend en opgewektheid kent geen gevaar; maar de maat is, dunkt ons, thans vol, en de raad zal een verordening op het sleeën van af het Kopje moeten maken, dit. verbiedende of regelende. Het beste ware o. i. dat het eerste gescaiedde en eene vereeniging van inge zetenen met de «Binnenlandscbe Exploitatie-Maatschappij" tot overeenstemming trachtte te komen omtrent het aanleg gen van een opzettelijk tot afsleeën ingerichte baan langs een der hooge duinen nabij 't. Kopje, welke baan beheerd zou kunnen worden door eene soortelijke commissie als over de ijsbaan in Duin en Daal gaat. Kennemer Kring." Zaterdag, 20 Maart, zullen onder de leden een Biljart en een Kegelwedstrijd beginnen. De eerste ronde in beide moet afgespeeld zijn Zaterdag 27 Maart en de wedstrijden zullen geheel afloopen Zaterdag 10 April a. s. Belangstellenden worden dringend verzocht op genoemde Zaterdagen aanwezig te zijn. De Secretaris, L. A. B. Ulehake. Processen-verbaal zijn opgemaakt tegen A. v. d. H. wegens het rijden met een rijwiel over een openbaar voet pad, binnen de bebouwde kom der gemeente en tegen P. v. E. te Haarlem wegens rijden met een niet verlicht rijwiel. Gevonden voorwerpen. Een nieuw kinderjurkje, een knipmes, een zilveren schakelarmband, een gouden ring, een R. C. gebedenboekje en een haarkam. Verloren. Een overschoen en een tienritten-boekje E. S. M. Haarlem Amsterdam. Onder de dorpen, die zich mogen beroemen op 't bezit van talrijke particuliere parken en tuinen, staat zonder twijfel Bloemendaal zeker wel aan de spits. En daar heesters en struiken een voornaam deel uitmaken van de beplanting onzer tuinen en parken, terwijl het snoeien dier heesters en struiken nog bijna overal veel, op sommige plaatsen zelfs alles te wenschen laat, was het zeker een ge'ukkige gedachte van 't bestuur der vereeniging Bloemendaals Bloei," om den heer Sehuttevaar van Amsterdam uit te noodigen, om over die zaak, nl. het snoeien van heesters en boomen, meer spe ciaal vrucbtboomen, eens zijn licht te laten schijnen. Met alle recht had men dus mogen verwachten, dat van deze goedkoope gelegenheid, om zich te kunnen verrijken met vooral voor deze streek nuttige kennis een druk gebruik gemaakt zou worden en dat de zaal van bet hotel Welgelegen" min stens voor de grootste helft gevuld zou zijn geweestmaar met 20 personen, die den stortregen dufden trotseeren, hield 't wel op. Noch voor den heer Sehuttevaar noch voor Bloemen- daals Bloei," een prettig idee, dat er van deze gelegenheid geen gretiger gebruik werd gemaakt. Wel jammer! Wel mogen de thuisblijvers zich beklagen, want de heer Sehuttevaar beheerscht zijn onderwerp volkomen en weet zijn toehoorders, niettegenstaande het onderwerp zich daar nu juist niet bizonder toe leent, aangenaam bezig te houden. En voor hen, die den heer Sehuttevaar gisteravond hoorden, zal 't »tot weerziens", hem door den heer A. Koolhoven toegeroepen, zeker aangenaam in de ooren hebben geklonken. Intusschen, nog eens, het is jammer, dat niet zeer velen hun licht bij den heer Sehuttevaar zijn komen opsteken. Door zijn waarschuwend woord zou er, vooral nu, nu de heggeschaar weer rondwaart, misschien veel onheil zijn voorkomen. Want vele tuinlieden schijnen 't nu eenmaal met hun plicht van tuinman niet overeen te kunnen brengen, als zij niet elk voorjaar, alle struiken en heesters in den letterlijken zin van 't woord eens een flink kopje kleiner hebben gemaakt en alles eens flink met de heggeschaar onder handen hebben genomen. 't Gevolg van deze ondoelmatige, zeer verkeerde manier van snoeien, die voor het grootste gedeelte op ouderwetsche begrippen steunt, is, volgens spreker, dat een groot deel van onze heesters en struiken, die een sieraad in den tuin moesten zijn, totaal verknoeid worden en den tuin in hooge mate ontsieren. Dit, gevoegd bij het feit, dat de heester vaak zeer stiefmoederlijk bedeeld wordt, daar hij zich vaak vergenoegen moet met een plaatsje, waar toch niet anders groeien wil" en dus «maar een heester" staan moet, die toch geen vruchten geeft en waar je dus niet zoo bizonder veel aan hebt, maakt, dat men er niet dat genot van heeft, wat men er, bij doelmatiger behandeling, van kon hebben. Want zijn er onder de heesters geen echte voorjaarsboden, die reeds zeer vroeg met bloemen en bladeren prijken als de eerste sneeuw reeds de aarde dekt Maar dan oordeel kundige snoeiïng en de heggeschaar niet laten wegnemen, wat bestemd is, om later oog en neus te bekoren. Daar 't onderwerp, volgens spreker, te uitgebreid is, om in een paar uren volledig te behandelen, wil hij uit 't vele slechts hier en daar een greep doen. Over enkele van die grepen in een volgend nummer iets meer. De uitsluitende bemoeiing met de maatschappij maakt het leven grover en uiterlgker. Voor rekening van de Haarlemsche Uit andere Incassobank, firma Duijm Spruijt te genieenten. Haarlem, is door den architect J. A. Traanberg het bouwen van eene onder- grondsche gepantserde safekamer, directiekamer en ont vangkamer opgedragen aan den aannemer M. Joustra alhier. Vragenbus. V. Een minderjarige zoon heeft zonder weten van zijn vader op een bollenveiling voor een paar honderd gulden aan bollen gekocht, met de betaling weigert de zoon deze, is de vader daarvoor nu aansprakelijk 7 A. Neen. Overal (aan de conservatieve zoowel als aan de vooruitstrevende zijde! werke het Evangelie als eene hoogere, bovenwereldsche macht op de toestanden. In verband met een opmerking in dit Zonder verant- weekblad betreffende de bactericide eigen- woordelijkheid schappen van melk zij 't mij vergund der Redactie, den heer E. daarvoor mijn erkente lijkheid te betuigen. De opmerking is juist. Het lag echter in mijn bedoeling om hiervan nog wat meer te zeggen waardoor het bezwaar waarschijnlijk zou zijn opgeheven, n.l. door er nog eens nadrukkelijk op te wijzen dat een verkeerde en onreine behandeling van de melk om nog niet eens te spreken van zieke koeien, de goede eigenschappen van melk doet verloren gaan. Waar ik echter dit onderwerp op een ongunstig oogen blik heb afgebroken, kan het den indruk geven dat alle melk die bactericide eigenschappen bezit en men dus b.v. als men de melk maar versch gebruikte men ze wel onge kookt kon gekruiken. Dit was natuurlijk allerminst mijn bedoeling. Hiervoor komt alleen in aanmerking de melk van een ware modelboerderij zooals er maar enkele bestaan. Deze melk is echter voor middelmatige beurzen wel wat duur en doet men in dat geval 't beste door melk te koopen die onder geregelde controle staat, echter altijd te kooken. Bij gelegenheid hoop ik dit onderwerp nog eens ter hand te nemen. F. Lange Jan te Amersfoort. .Cliche welwillend afgestaan door den Larenschen Kunsthandel.) Welkom, welkom, langgewenschte Lieve lente, wees gegroet! Heel 'de schepping lacht u tegen, Blijde zonne, zoel en zoet!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3