smaldeel, torpedojagers (30, waarvan 6 met onvolledige be manning, bovendien 5 kruisers en 4 hulpscbepen). De derde en de vierde divisie zullen bestaan uit schepen met onvolledige bemanning, en wel: aan de Nore 2 oude linieschepen, 4 gepantserde kruisers, 7 kleinere bodems, 24 torpedojagers, 6 torpedobooten, 1 depot-schip te Portsmouth 2 oude linieschepen, 2 gepantserde kruisers, 6 kleinere bodems, 26 torpedojagers, 12 torpedobooten, 1 depot-schip te Devonport 4 oude linieschepen, 3 gepantserde kruisers, 7 kleinere bodems, 20 torpedojagers, 10 torpedobooten, 1 depot-schip. Per zie. Er komt weder wat nieuws uit dit land, maar helaas uit russische bron, en deze is niet onpartijdig te noemen. Het is in Rusland veler overtuiging toch, dat een ingrijpen door Rusland in Perzië niet enkel geoorloofd doch zelfs onvermijdelijk moet heeten. Nu publiceert het Nowoje Wremja een telegram uit Djoelfa, waarin wordt meegedeeld dat 1000 man perzische bereden regeeringstroepen en 500 man voetvolk, opmarcheeren van de Kara Dag-bergen naar Djoelfa. Deze krijgsmacht trekt langs den perzischen oever van de grens-rivier, de Araxes; zij heeft reeds tien dorpen geplunderd en verwoest, waaronder vier dorpen die door russische onderdanen werden bewoond. De vluchtende in woners werden zooveel mogelijk vermoord. Vrouwen, met kinderen op haar rug, die poogden de Anaxes over te zwem men, werden neergeschoten. Op een eiland in de rivier, ge legen tusschen perzisch en russisch Djoelfa hebben 300 ge zinnen die van hun woningen zijn beroofd, een schuilplaats gezocht. Canada. In het parlement is nu ook het wetsontwerp ingediend ter besparing van daglicht, als het heet. Pet be paalt, dat van 2 April tot 2 October de klokken een uur voor zullen gaan. Zoo hoopt men te bewerken, dat de men- schen een uur vroeger zullen opstaan en een uur vroeger naar bed gaan, daardoor, zouden wij zeggen, kunstlicht be sparende en daglicht winnende. Van de werking van de wet is Yukon uitgezonderd, hetgeen begrijpelijk is, want midden in den zomer heeft men daar 24 uur zonlicht achtereen. Het wetsontwerp werd, volgens de Times, met spot ont vangen. Servië. Servië heeft thans een antwoord aan Oosten rijkHongarije gezonden. Het is in ontwijkenden zin, draagt geheel de kenmerken van rusland's invloed en tracht de zaak op de lange baan te schuiven. De Donau-monarchie eisc.hte van Servië een pertinente verklaring dat de bosnische staatkunde van Servië gewijzigd was op grond waarvan dan de Donau-monarchie onderhandelingen zou willen aanknoopen ovei' Servië te verleenen oeconomische voordeelen. En nu doet de Servische regeering niets anders dan in bovenbedoeld antwoord eenvoudig naar haar jongste rond schrijven aan de mogendheden (waarin de bosnische kwestie een ouropeesche werd genoemd) te verwijzen, terwijl in het comniercieele gedeelte van het antwoord de wensch wordt uitge sproken dat het voorloopige handelsverdrag aan de parlementen te Weenen en te Boedapest zal worden voorgelegd. Slaagt men er niet in het handelsverdrag vóór 31 dezer af te doen, dan is Servië bereid het tot 31 December te verlengen. Wat ral Oostenrijk Hongarije na dit antwoord doen Alle geruchten hieromtrent spreken elkaar tegen. Waarschijnlijk zal de regeering van dit land zich tot Servië wenden om nadere ophelderingen, waarmede weder heel wat tijd heen gaat en de zaak is, wat juist door de Serviërs gewenscht wordt, op de lange baan. Niettegenstaande dit alles tameljjk wel geruststellend klinkt, zijn er toch vele teekenen die op een dreigend, naderend gevaar wijzen. Zoo seint de correspondent der Matin uit Weenen dat de mobilisatie van negen legercorpsen al heeft plaats gehad. In verscheidene fabrieken te Weenen heb ben de werklieden het bevel ontvangen om op te komen en zich direct bij hun regiment te voegen. Ook studenten en beambten hebben oproepingen ontvangen, terwijl een aantal andere toebereidselen doen zien dat OostenrijkHon garije zich tot den oorlog toerust. Dat oorlogsgevaar echter dreigt, wordt ook door Turkije gevreesd, daar in den turkschen minister raad met het oog hierop een beraadslaging heeft plaats ge vonden, omtrent de houding door dit rijk aan te nemen en welke militaire voorzorgsmaatregelen er genomen moeten worden, wanneer het eens dezen gevreesden kant opging. Zuid-Afrika. Te Johannesburg is eene commissie be noemd, om een gedenkteeken te stichten voor de slachtoffers van den Boerenoorlog, boeren en engelschen. Lionel Phil lips is een van de ijveraars voor het plan, Titz Patrick zal de leiders van de boeren vragen of zij met het denkbeeld meegaan. Frankrijk. De staking der postbeambten alhier is van te grooten omvang om in ons beknopt overzicht voldoende te beschrijven. Wat de bijzonderheden aangaat, verwijzen we naar de dagbladen. Van de buitenlandsche berichten vraagt deze beweging, mèt de tijdingen uit Servië, wel het meest onze aandacht. De ondervinding heeft geleerd, hoe aanstekelijk de stakings-bacil kan werken, en als de fransehe regeering niet bij machte blijkt, deze revolutionnaire uiting van een corps staatsambtenaren, dat gerekend kan worden de grootste verantwoordelijkheid te dragen, met kracht den kop in te drukken, staat Frankrijk aan den vooravond van een geweldige staatsberoering, die het in al zijn onder- deelen zal doen schudden. Muziek. Tilly Koenen. Tilly Koenen heeft het aanbod, haar uit Amerika gedaan, aangenomen, en zal dit jaar nog vertrekken. Vóór haar vertrek geeft zij nog enkele concerten hier te lande, en een hiervan zal te Haarlem op Vrijdag 26 Maart in de Vereeni- ging plaats vinden. Velen zullen thans deze gelegenheid niet voorbij laten gaan, om onze gevierde landgenoote nog eens te hooren. Hoe hoog haar kunst in het buitenland gewaardeerd wordt, blijkt uit een schrijven in Het Handelsblad over haar laatste concert te Berlijn: «dezelfde volle zaal, hetzelfde aandachtige en dankbare publiek, dezelfde rijpe kunst die ons geboden werd". Vooral de liederen van bollandsche com ponisten werden luide toegejuichten we kunnen Tilly Koenen erkenteljjk zijn voor haar goedgeslaagde poging om het hollandsche lied in den vreemde bekend te maken. Tooneel. Schouwburg Jansweg te Haarlem. Met de voorgenomen operavoorstelling ging het niet naar wensch. Tosca, het fraaie werk van Puccini, was blijkbaar van te weinig bekendheid eD de te geringe plaatsbespreking en kaartverkoop was oorzaak dat we ons van de opvoering er van moesten spenen. Daarna kwam de aankondiging van Traviata, van Verdi. Wegens ongesteldheid kon deze voor stelling niet doorgaan. Echter verliest de directie van den Schouwburg niet héél gauw den moed, hoe bezwarend de voorwaarden ook zijn die het engageeren van een opera troep voor een enkele voorstelling met zich voert en had ter vervanging voor Zaterdagavond van Traviata thans Carmen, van Bizet, gekozen, waarvan men nitt zal kunnen zeggen dat zij aan onbekendheid lijdt. De attractie der voor stelling wordt niet weinig vermeerderd door de medewerking der heeren Orelio en Pauwels benevens die van de draag ster der titelrol, mejuffrouw Jeane de Brey. Zondagmiddag het abel spel Lanseloet ende Sanderijn dooi de Hagespelers, die met hun gekuischt spel ons zoo lang zamerhand heel aardig verwennen. Was bij de opvoeringen van Adam in Ballingschap (niet van dit gezelschap, tusschen haakjes) en Elckerlyc de opkomst goed te noemen, 't lijdt, dunkt ons, geen twijfel of deze voorstelling zal zich in een nog grooter bezoek mogen verheugen. Hejjermans is nog niet uit den smaak, 't Wordt ook hier weer bewezen door een herhaling van De opgaande Zon, bij welks eerste opvoering te Haarlem de zaal geheel uit verkocht was. De dag der voorstelling is bepaald op Don derdag 25 Maart a.s. Zaterdag den 27sten dezer nogmaals De Dollarprinses, thans door het gezelschap van het Rembrandt Theater te Amsterdam. Bij de reusachtige populariteit die deze operette geniet, behoeft geen aanbeveling onzerzijds meer. Men be- spreke tijdig voor deze voorstelling zijn kaai ten, is't eenige wat we er van behoeven te zeggen. P. S. TT't a rlo Het Beveruiijsch Weekblad van gisteren l an <>10 f,6 J)evaj; ^et volgende: «Praatje uit en meenten. T) over lieverwyk. Hoewel schrijver dezes volstrekt geen politicus is, wil hij het voor ditmaal toch met u hebben over de politiek dit is een echt beverwijksch onderwerp, stel u Beverwijk voor zonder politiek, geen vergaderingen, geen kamerver kiezingen, geen roodgloeiende gezichten van verkiezings agenten, geen gewichtige gesprekken van de voormannen over fietsen geleund op de P.reestraat, Beverwijk zou Beverwijk niet zijnWe zouden niet meer op zijn Beverwijksch kun nen ademhalen. We waren niet meer waard, dat de buiten man om naar den trein te gaan onze straten passeerde. Beverwijk is een nest voor de politiek, wij hebben in ons land meer van die behuizingen: Enkhuizen, Assen, Nijverdal en Nykerk (uit te spreken Niekerk s. v. p.), die door hunne eenigszins afgezonderde ligging als bestemd schijnen om aan politiek te doen. Het schijnt, dat de nood der afzondering van de politiek een deugd maakt. Aan oppervlakkige lieden zal dit eenigszins vreemd schijnen, zij meenen dat de politiek, die immers vraagt: op welke wijze moet het land worden geregeerd om zooveel mogelijk ieder tot zijn recht te laten komen, het best wordt bedreven in plaatsen waar men dagelijks eene overstelpende massa praktische ervaring kan opdoen omtrent de geaardheid van het zoo uiteenloopende type «een ieder'' en omtrent den omvang van de zoo oneindig wisselende grootheid genaamd «ieders recht". Doch opper vlakkige lieden zien alles verkeerd en wat hun vreemd schijnt is juist normaal, wie zich in het leven eenige wijs heid wenscht eigen te maken moet dat maar onthouden. Zien wij in Rotterdam of Amsterdam de raenschen die wat hebben in te brengen dol-driftig naar vergaderingen loopen, hartstochtelijke redevoeringen houden, de wijsheid der oudste tijden in het gareel spannen om er een modern politiek wagentjo mee voort te trekken 1 Geen sprake van, of het moest wat Am sterdam betreft geschieden aan de Vrije Universiteit waar men, al wordt het tegenwoordig wat beter dan vroeger, eigenlijk leeft als in een afgezonderd dorp midden in de stad. Of om een voorbeeld nog meer uit de nabijheid te noemen, doet men in Bloemendaal dat vol zit met een veelkleurig volk van groot-industrieelen en financiers, van betrokkenen bij den weieldhandel in tal van takken, groot-grondbezitters, kooplieden van den middelmaat (van den tweeden snit, zegt de boer) bij de vleet, juristen, technici, uitvinders, natuur- geleerden, kunstenaars en vrije vrouwen, onderwijs-speciali- teiten en drankbestrijders, alles in zoo gedaantenrijke afwis seling, dat eene bloemendaalsche volksverzameling een staalkaart zou geven van het wereldleven, doet men aldaar aan politiek? Geen denken aan. En dat hoort ook zoo, dat komt voor hem die nadenkt ook uit. Het land moet niet worden geregeerd door lieden met eene duizelingwekkende ervaring, door lieden die het voor en tegen kennen, door gaands vervelende hangjassen, drooggezichten en weinig praters, maar door den jongeling uit den vurigen oven, door den ernstigen steeds verbeten volwassene wien het schreiend onrecht dat anderen (volgens de couranten) wordt aangedaan, althans in het openbaar op het aangezicht ligt bestorven. Om wijs te leven prijst men ons aan: het eene noodige, om met succes aan politiek te doen, welke het meest aan de wijsheid grenst zijn maar twee dingen noodig, het is de overdenking van twee begrippen, die men in alle talen vindt uitgesprokenwier geestelijk bewegen men terugvindt in alle kringen, waar werkelijk wordt gedacht en gevoeld, twee begrippen als torens van waaruit men de geheele aarde als ze niet rond ware, zou kunnen over zien, de woorden: o vergeef het, wij bedoelen de begrippen vooruitstrevend en behoudend. In Amsterdam, in Rotterdam, in Bloemendaal, daar wordt geleefd en wordt gegeten, er wordt zelfs ontzaggelijk veel gegeten, veel meer namelijk dan in den meest welvarenden socialistischen staat-met-bonnetjes zou worden toegelaten, maar men loopt er niet voortdurend gekleed in die begrip pen, men ziet elkander niet aan of men wel gehuld is in die woorden, men beplakt elkander niet met de zoo bruik bare etiquetten, bedrukt met die woorden naar amerikaansch model, men schreeuwt ze elkaar niet toe, in de tram, in din trein, op de straat, in den scheerwinkel en in de ver gaderingen van de spaarbank, op het notariskantoor en aan de haven, in de spreekkamer van den dokter en in het opkamertje van Blom. Men is daarvoor in Amsterdam, in Rotterdam, in Bloemendaal veel te nuchter, te onmenschlie- vend veel te heervormig (nieuw woord, schitterend woord, in Alkmaar geboren). Neen, dan bij ons Sommigen verbeelden zich dat politiek maakt ziek. Alsof niet de afzondering, het eenigermate staan buiten het groote leven, bet onaangeroerd blijven door de ademhaling van het wereldleven de ware maatschappelijke ziekte is, de binnen- koorts verwekkende en alsof de politiek niet was de chinine, do geruisclimakende, de pijnstillende, de harten sneller doende kloppen genezer, de heilssoldaat der eenzaamheid. O Beverwijk en Enkhuizen, edel paar vergaderzalen, het eene in behoudenden het andere in vooruitstrevenden stijl, o monumentile pakhuizen van chinine, ik groet u! In plaats van mevrouw TeensmaHoeksema die voor de benoeming als bestuurslid der vereeniging voor Wijkverple ging te Beverwijk en te Wijk aan Zee en Duin bedankt heeft, zal als bestuurslid der genoemde vereeniging optreden mevrouw A. WijnveldtFrederiks. Bij den bouw van de nieuwe school voor M. U. L. O is door B. en W. tot buitengewoon opzichter benoemd de heer C. Stor van Wijk a. Zee. Haarlem. In het museum van kunstnijverheid, alhier, zullen Zondag a.s. de reproducties naar oud noorsche en vroeg- christelijke kunst voor het laatst te bezichtigen zijn, In het trapportaal werden weder eenige, onlangs door de leerlingen der aan het museum verbonden school vervaar digde teekeningen geplaatst. De tentoonstelling van proeven van lederen muurbeklee- ding, nederlandsche bewerking, zal de volgende maand plaats hebben. Eene tentoonstelling van oorspronkelijke teekeningen is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Gevel te Amsterdam. (Welwillend afgestaan door den Larenschen Kunsthandel.) Vragenbus. VIk ben voor de 3de maal gehuwd en bij het overlijden mijner tweede vrouw heeft geen boedelscheiding plaats gehad. Ik wilde nu op mijn hui een hypotheek nemen even groot als de volle waarde van het huis. lo. Kan de boedelscheiding, welke thans moet plaats vinden, pro deo geschieden 2o. Hoe moet ik in het bevestigend geval handelen om deze te ver krijgen (een bewijs van onvermogen, afgegeven door den commissaris van politie, is reeds in mijn bezit)? 3o. Wordt bij deze boedelscheiding de familie mijner tweede vrouw be trokken en, zoo ja, in hoeverre ben ik van deze afhankelijk A. Men kan langs 3 wegen geraken tot kostelooze hulp van een notari welke tot het opmaken van boedelbeschrijving en van eene behoorlijke scheiding noodig is. Eerste weg: de belanghebbenden wenden zich te zamen tot een bevriend notaris om kostelooze bijstand. Tweede wegde belang hebbenden wenden zich onder overlegging van de te hunnen name afge geven bewijzen van onvermogen tot den president der rechtbank te Haar lem met verzoek aan een notaris in het arrondissemen, op grond van arti kel 6 der wet op het Notarisambt, opdracht te geven zijn dienst kosteloos te verleenen. Wenscht de president daartoe een verzoekschrift te ontvangen, dan kan aan Z.E.A. of anders aan het Bureau van Consultatie te Haarlem kosteloos de toevoeging van een procureur worden verzocht. De president houdt in den regel zitting op Maandag van iedere week, des voormiddags half twaalf in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat te Haarlem. Derde wegeen der belanghebbenden wendt zich met zijn bewijs van onvermogen tot het bereau van concultalie, met het verzoek om toevoeging van een advocaat-procureur om tot gerechtelijke scheiding en deeling over te gaan. Wat uw derde vraag betreft, komt het er niet op aan of uwe 2e vrouw familie, maar of zij erfgenamen heeft nagelaten. Dagvaart u die erfgenamen om tot gerechtelijke scheiding en deeling over te gaan (zie den derden hierboven aangewezen weg) dan is u in het algemeen slechts afhankelijk van hetgeen uw procureur vraagt en van wat de rechter daarop beslist. Wordt bij eene minnelijke scheiding het huis u toegewezen, dan doet u uiikeering aan de erfgenamen van de aldus aan u overbedeelde waarde. Bij tegenwerking der erfgenamen moet het huis publiek worden verkocht. PENSION- EN WONINGGIDS van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang en Sandpoort van het Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloemendaal's Pension- en Woningbureau «Rusthoek", kan toor eindpunt electr. tram boven de lunchroom en bodega «Rusthoek". Telefoon 1765. Beleefd verzoek. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsche overkomst te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Te Koop of te Huur zijnde perceelen. BLOEMENDAAL. 1. Villa, bevattende: 12 kamers, serre, balkons, badin richting, acetyleengasverlichting, schuur, priëel, en verder alle gemakken. Het geheel is groot 1850 M2. Koopsom 1 21000.Huurprijs f 1200.'sjaars. 2. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Huur prijs f500'sjaars. Koopsom f9500. 3. Een buitenplaats met groot, deftig heerenhuis, comfor table ingericht, met stallen en koetshuis. Dit perceel is bij zonder geschikt voor exploitatie van hotel-pension, restau rant of andere veel ruimte behoevende zaak. Groot 17500 M8. Koopsom f90000. 5. 2 villa's, bevattende: 10 kamers, balcon, closets, electrisch licht. Een en ander zeer modern en van alle gemakken voorzien. Voor- en achtertuin Koopsom f25.000.— 7. Villa te koop. Koopsom f 10.000.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 6