FEUILLETON. Tusschen Helmond en Venlo. Ondertusschen was de goochelaar, professor Lion, begon nen. Deze waardige oude heer met zijn dubbele hersens", waarin sigaren en dergelijke zaken verdwenen, bad er slag van niet alleen de kleinen, maar ook de grooten aan het schateren te brengen. Toen deze stille(l) kracht had uitgewerkt en de kin deren herhaaldelijk onthaald waren op wat bij zulke ge beurlijkheden des kinderens is, werden den heer en mevrouw IJzerman door de jeugd liederen toegezongen, onder leiding van den heer Kok, waarmede het eerste gedeelte van het feest was afgeloopen. 's Avonds te zes ure ontvingen de commissieleden met hunne dames in hötel «Duin en Daal" de famieliën IJzer man en Van der Esch en de dames der school en den heer Kok als gast aan een vriendschappelijken maaltijd. (kunstlichtopname van a. j. boverhoff, haarlem. De maaltijd. Het is moeilijk buitenstaanden eenig denkbeeld te geven van de gezelligheid die daar heerschtebovenstaand kiekje toont de plaatsing aan der in de vriendelijke zaal van Duin en Daal aanwezigeneen kleine 20 redevoeringen werden afgestoken, waarvan die des heeren Hansen niet de minst juiste was. Die van den heer Blankevoort doen wij, stenografisch op genomen, hieronder volgen Geachte Heer IJzerman! Het is mij hoogst aangenaam hier op deze plaats op dit moment een enkel woordje tot U te spreken en wel naar aanleiding van het feit, dat het 12i jaar is geleden dat U voor het eerst hier onderwijs gaaft. Een 12^ jarig jubilee is nu wel niet zoo'n buitengewone ge beurtenis, maar het is toch een moment waarop we even stil staan; waarop we even terugzien naar hetgeen is gepasseerd, om daarna weer, alsof' er niets bijzonders is geschied, den arbeid voort te zetten. Wij, uwe vrienden, vermeenden dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaanniet alleen omdat wij uwe vrien den zijn, doch ook omdat wij vrienden zijn van goed open baar lager onderwijs. Waar toch meest alle soorten bijzondere scholen niets onbeproefd laten om dat openbaar onderwijs te ondermijnen, meest door verdachtmakingen, doch ook een enkele maal wel eens verdiend, daar is voor ons hier reden tot dankbaarheid. Wij toch hebben bij U dat onderwijs in goede handen gezien. Zeer zeker zouden veel minder ouders tot het bijzondere hun toevlucht nemen, wanneer overal werd gespro ken en gewelkt als hier. Verwacht van mij niet, mijnheer IJzerman, dat ik U in uw bijzijn zal prijzen of bewierooken, ik weet dat U dit niet aan genaam zou zijn en U weet dat ik dat niet zou kunnen. Heeft niet de wijze, Salomo, gezegd, die zijnen vriend prijst met luider stemme, het zal hem tot een vloek gerekend worden Eén feit moeten wij echter constateeren en dat is wel dit: Uw goed onderwijs heeft de school te Bloemendaal grootgemaakt. De vooruitgang van de gemeente mag daartoe voor een deel het zijne hebben bijgedragen, het overgroote deel dankt zij zeker aan uwe toewijding. Het verschil in aantal leerlingen van toen en thans is waarlijk niet gering. Had uw wijze van werken het vertrouwen niet verdiend van ouders en superieu ren, dan zou beslist het tegenwoordig standpunt niet zijn be reikt. Het is dit vertrouwen dat bij u steeds het heilig vuur deed aanwakkeren wat alweder zoo onmisbaar is om in een zaak te gelooven en haar te doen slagen. Die u in uw werk gadesloegen hebben bij u kunnen ont dekken ernst bij het werk, liefde voor de kinderen en tact om met het personeel om te gaan; alle factoren voor een goeden gang onontbeerlijk. Bovendien zijt gij u bewust, dat geluk en welvaart in de toekomst slechts een gevolg kunnen zijn van DOOR ROLAND. Zij stond op. «Ik heb nog heel wat te doen. Hij sprong ook op: Vergeef me!" Zij hief afwerend de fijn geschoeide rechterhand op. »'t Zijn bezoeken, die ik zonder geleide dien te maken. Vaarwel 1" Hjj maakte eene buiging en zei »Dus tot weerziens aan den DonauEn uw naam?" «Mijn laatste man," hernam zij dralend, «was de bankier Schulze te Berlin ik heet Wilhelmina." Hij bedankte baar en begeleidde haar galant tot aan de deur maar inwendig rilde hij. Wilhelmina SchulzeJa, de schilder Breitner zou daar misschien vrede mee gehad hebben maar Gerard van Sanderheem nooit. Schulze, hoe kwam dit zoo bizondere schepsel er toe, zulk een platten, alledaagschen naam te dragen. Schulze en Mulder uit de Kladderadatsch. En dan Wilhelmina, precies als Frau Buchholz van Julius Stinde. Wat zouden zijne tantes wel zeggen, deze voorstandsters van het blauwe bloed, in wier ganschen stamboom nooit zoo iets alledaagsch als de naam Schulze te vinden was? Wanhopig staarde hij voor zich. Hij was nog zeer weinig verliefd geweest, zoowel het leven als de menschen verveel den hem gewoonlijk. Hij was van zijne jeugd af te veel gedrild en kleingeestig afgericht, dan dat hij ooit frank en vrjj de vleugels had kunnen uitslaan. Wat hij in de twintig jaren verzuimd had, wreekte zich nu op den dertiger. De hartstocht, die hem nu vast greep, was een diergenen, waar van men zich niet weder losmaakt, die met onverbreekbare ketenen in de ziel vastgeklonken wordt. Maar dien afschuwelijken naam van Schulze als een aan hangsel van zijn eigen naam, waarop hjj altijd zoo trotsch het onderwijs van nu. Ziedaar uw machtige drijfveer om goed werk te doen. Verder hebben we bij u kunnen vinden liefde voor de natuur; wat kan anders de reden geweest zijn dat u de zooveel betere positie te Diemen vaarwel zeidet voor de aanvankelijk zooveel slechtere alhier? Dat kwam omdat dit mooie stukje wereld u aantrok; omdat u liefde gevoelde voor de natuur. Er mogen nog andere oorzaken in het spel zijn geweest, dit gaf in elk geval den doorslag. Waar nu Bloemendaal een hoofd bezit, dat zoove'e goede eigenschappen in zich vereenigt, daar wenschen wij eens te laten blijken, dat men daar dankbaar voor is. Mijnheer IJzerman, ik heb vertrouwen, dat u heden de overtuiging zult erlangen, dat Bloemendaal dat werkelijk is. Niet alleen voor al het goede dat u op onderwijs-gebied pres- teerdet, doch tevens voor de medewerking, die u steeds bereid waart te verleenen, waar het gold de oprichting of instand houding van nuttige instellingen. Dat dit hier nu eens wordt geconstateerd moet u zeker aan genaam steramen, want er schijnt mij geen beter middel om van de mensehen machines te maken dan gemis aan waardeering van arbeid. Ook u mevrouw IJzerman komt een deel toe van deze dank baarheid. Is het niet de vrouw die zorgt dat de man met lust en opgewektheid zijn arbeid kan verrichten? Een aangenaam tehuis verdrijft de vermoeienissen en schenkt kracht om op gewekt voort te gaan en wie maakt het aangenaam tehuis? In de eerste plaats de vrouw en met haar de kinderec. U kunt hieruit alzoo bemerken, dat het niet waar is, wat zoo veel malen door vrouwen wordt beweerd, dat n.l.haar arbeid minder waardig wordt geacht en zoo zelden gewaardeerd. Wat mij betreft, mevrouw, ik loop er hoog mee, ja zelfs zoo, dat had ik wat te zeggen, de celibatairs boven de 30 jaren dubbel zooveel belastiug zouden moeten betalen als de. gehuwden. Er zouden dan veel minder mannen zijn die zonder dien on mis baren steun door de wereld tobben en veel minder oude jonge dames waar bet in de wereld ook al niet slechter om zou gaan. Alzoo zonder goede huisvrouw geen goed gezin en zonder goed gezin geen hoofd dat met lust en opgewektheid zijn werk kan verlichten; vandaar mijn bartewenseh, mevrouw, dat het u en uwe kinderen tot in lengte van dagen gegeven mag zijn uw en ons hoofd tot steun te zijn. Hierbij zal ik het laten, doch 'ot slot wensch ik, dat u mijn heer IJzerman, nog vele jaren in het genot van goede gezond heid pleizier moogt vinden in'uw nuttigen weikkring, uw school zal dan als tot hiertoe steeds met eere worden genoemd en niet weinig bijdragen tot dén bloei dezer gemeente; dat het resultaat van uw arbeid een hecht fundament zij waarop onze spes patriae vlug en gemakkelijk kan voortbouwen en dat u nog getuigen moogt zijn van dat zoo straks genoemd gelukkig nageslacht. Luide en langdurige bravo's.) Later op den avond werd gemusiceerd mevr. S. bespeelde de piano, de heer K. de viool, nu en dan luchtig of zwaar moedig begeleid door de harp des heeren W. Tusschen Bloemendaal is des avonds laat in een rijtuig een jong man gezien, ietwat bedremmeld gezeten met 2 jeugdige schoonen, piekerende over het vraagstuk der dub bele belasting De lucht was buiten opgeklaard. Aan den hoogen hemel doorzichtig tot aan het hoogste maanbeschenen matblauw, pinkelden de sterren en kaatste de maan koud, als met koel verstand begaafd den weerschijn van het zonlicht naar beneden tegen de gladde stammen der in ragfijne twjjgen uitloopende beuken van het bloemendaalsche bosch, en alle voldaan over het genotene, verwonderlijkt verlevendigd van moed, gingen de feestgangers naar huis, om zich door rust voor te bereiden tot nieuwen arbeid, arbeid voor vrijheid, vaderland en beschaving. Cursiveering van ons. Eed. De crisis in het oosten is voorbij, Buitenland niettegenstaande allerlei alarraeerende berichten en onrustverwekkende feiten is het gevaar van oorlog Voorbij. De lezer zal het uit de dagbladen vernomen hebben. De toestand in Servië is zoo goed als geheel opgelost, en de dreigende oorlogswolken zijn van den politieken hemel weggedreven en hebben zich opgelost zonder kwaad te doen. De minister van oorlog in Servië heeft gelast dat de boven het vredescijfer opgeroepen' reservisten naar huis kunnen gaan. En het hoofd der oorlogspartij, de Servische kroonprins, heeft, zooals men weet, afstand gedaan van de troonsopvolging en, wat het gewichtigste van alles is, Oostenrijk en Engeland zijn het eens geworden over de aan Servië voor te leggen formule. Hiermede is men thans zoover, dat alle mogendheden het nu eens zijn geworden over de erkenning der inlijving van Bosnië en Herzegowina en daar Servië steeds verklaard heeft zich aan de uitspraak der mogendheden te zullen onderwerpen, kan met grond verwacht worden dat de dagen van spanning voorbij zijn. Marokko. De fransch-marokkaansche overeenkomst is geteekend. Moelai Hafid heeft besloten, alle verplichtingen was, mee te slepen 1 Hij zuchtte diep en lang. Ach, als ze 't maar weer verzonnen had maar neen 1 Met zoo iets spot men niet, daar zij toch ook altijd gevaar kon loopen, dat hij de herinnering aan haar begroef I Zou hij dat doen? Neen! Hij vloog op. Weerzien moest hij haar! Al ging het dan ook niet anders! Voor de eerste maal welde er een holder gevoel in zijne ziel op, en het was hem plotseling, alsof al die verbleekte kastenwetten, die hem van zijn weg afgeleid hadden, niets dan oude pruik makerij, uit den tijd en dientengevolge zonder recht van bestaan waren. Leefde hij niet in eene eeuw, waarin op huwelijksgebied alles mogelijk is? Waarom zou men zijn voordeel niet mogen doen met de stroomingen van het tegen woordige? Heeft elk bereikt geluk niet eene dubbele waarde, wanneer men ter wille daarvan een paar oude basten omver haalt! Hij was ten slotte ook de eerste niet, die de traditiën zijner opvoeding op haar hoofd zou zetten. Van avond zich dus nog bij de tantes verveeld en morgen naar Weenen. Des avonds reed de mooie weduwe naar de dames van Sanderheem, en toen zij deze niet thuis vond ze wist wel, dat zij heel druk in een weldadigheidsbazar bezig waren besloot zij, de dames, die elk oogenblik thuis konden komen, in het salon te wachten. Toen ze de vestibule doorkwam, sleepte een dienstbare geest een mooi beslagen koffer de trap op. »Gaat een van de dames op reis?" vroeg ze. «De baron vertrekt morgen naar Weenen." «Zoo!" Bevredigd trad ze binnen. »Ik stoor hier toch niemand?" «De baron schrijft op zijne kamer brieven, mevrouw, en dan doet hij gewoonlijk zijn deur op slot. stoort stellig niemand." Zij trippelde door salon en boudoir en bekeek nieuws gierig de deur, waarachter, naar zij wist, het rijk der familieparel begon. voortvloeiende uit de overeenkomsten van 1900 en 1902 te vervullen. Zweden. De beide kamers van den Zweedschen rijksdag hebben in vereenigde zitting met 230 tegen 131 stemmen drie millioen toegestaan voor de aanschaffing van nieuw materiaal voor de veldartillerie. Zwitserland. De staatsbegrooting voor 1908 sluit met een tekort van 1,270,000 francs. Dit kan als een ongewoon feit beschouwd worden, daar in 1904 het batist saldo 70,000 fr. bedroeg, in 1905 fr. 12.587,000 en in 1906 fr. 4,838,000. Ditmaal bedroegen de inkomsten 146,875,000 fr. en de uitgaven 148,145,000. De vermindering is voornamelijk te wijten aan de mindere douane-inkomsten Duitschland. Dinsdag vergaderde de rijksdag weder en algemeen verwachtte men veel goede resultaten van deze zitting. Dit werd o. m. ook bewezen door de aanwezigheid van twee zoons van den Keizer, de volle loges, tal van dames en een buitengewoon druk bezochte vergadering. De debatten hebben echter niet het gewenschte en verwachte resultaat gehad. De questie van het blok en de belasting, hervorming werd niet opgelost, zoodat men even wijs als van te voren naar huis ging. Het gedebatteer over de be lastingen begint na het Paaschreces opnieuw; misschien ziju de gemoederen dan iets tot bedaren gekomen en zal mea tot een oplossing geraken die deze financieele hervorming tot een algemeen bevredigend einde brengt. De Keizer heeft, zoodra hij den dood vernam van dr. Wiegand, den directeur-generaal van den Noordduitschen Loyd, een telegram van rouwbeklag gezonden, waarin hij zijn gevoelens van deelneming zeer hartelijk vertolkte. Dat dr. Wiegand iemand van beteekenis is geweest blijkt ook hieruit, dat van vele andere vorstelijke personen, ministeis enz. telegrammen inkwamen. De duitsche pers roemt den overledene zeer. Frankrijk. Ook hier belastingvoorstellen, al zijn ze van niet zoo ingrijpenden aard als de aanhangige in Duitsch land. De regeering heeft nl. een wetsvoorstel ingediend tot regeling van de gemeentelijke en departementale belastingen in overeenstemming met de rijksinkomstenbelasting, waarvan de kamer onlangs het ontwerp heeft aangenomen. Een belangrijk besluit heeft de kamer genomen, toen zij het tegenvoorstel van Vaillant, den bekenden socialistische': leider, met 443 tegen 91 stemmen verwierp, strekkende tot afschaffing van de krijgsraden voor oorlog en vrede. Het vegeeriugsvoorstel bepaalt dat deze, zoowel voor ht< landleger als voor de zeemacht, alleen worden opgeheven in vredestijd. O o st en rij k-H on gar ij e. Het hongaarsche huis van af gevaardigden is Dinsdag uiteengegaan en zal op 26 Apr weder samenkomen. Graaf Andrassy verklaarde dat de pol tieke toestand dan geheel gewijzigd zal zijn. Waarschijnlij: zei hij, zal er een nieuwe regeeringspartij gevormd worde, welke zich in de bankquaestie met bet bereikbare tevreden zal stellen. Tegenover die regeeringspartij zal echter eei zeer aanzienlijke oppositie staan. Andrassy vreesde dat de to stand van dien aard zou wezen, dat men niet tot een kies rechthervorming zou kunnen komen. Bargerlyke Stand. Van f Maart tot D v Vrgdag 2 April. Bevallen: A. E. BeunStuart d.A. P. Bijvoet Jacobsen d.L. M. Metzelaarvan der Horst z. Ondertrouwd: R. Stoffer en D. Schoon. Overleden: J. W. Schinkel 67j. Overleden te Meerenberg: H. Klaassen 83 j.E. M. Johler 27 j. Gemeentebestuur. Raadsvergadering van Vrijda, 2 6 Maart 11. Bij de ingekomen stukken was o.a. een afschrift van het adres door de Haarlemsche Handelsvereeniging aan den raai van Haarlem gezonden met verzoek de afstand Zijlbrug grens Overveen te lichten uit de door Haarlem voorloopL aan de H. IJ. S. M. gegunde concessie om de E. N E. T. gelegenheid te geven de haar voorloopig verleende concessit- uit te voeren. Van Ged. Staten kwam de mededeeling in dat het raad besluit regelende de jaarwedden van burgemeester, secretari-. ontvanger en wethouders met eenige kleine wijzigingen was goedgekeurd. In het laatste jaar had zij zich met geestkracht teger eene kennismaking met dit wonder verzet. De tallooze malen warin aanbevolen neef had niets be koorlijks voor haar gehad. Nu kwamen haar zijne woorden over den monnik van Bonifazio voor den geest wat zou zij hem graag achter die deur gehypnotiseerd hebben. Als zij maar leven maakte, 't een of ander stuk sloeg De papegaai in de kooi sarren, totdat het dier fel begon te schreeuwen Eene melodie neuriën, een liedje zingen Dat kwam haar alles zoo smakeloos voor 1 Zij stond nu voor den spiegel en monsterde zich glimlachend. Het heldere licht vloeide over haar heen jong en veerkrachtig stond ze daar, met een uitdrukking vol levendigen, bekoor lijken spot om den mond. Deze blijmoedige uitdrukking had zij vroeger niet bezeten. De tien vervelende jaren op het stille landgoed, waar zij met haar stillen, vervelenden man en diens vier stille, ver velende zusters gezeten had, waren juist niet zeer geschikt om levenslust bij haar op te wekken. Zij had een droomers- leven geleid en na haar mans dood en na de twist met de vier zusters, waarvan zij de schuld niet droeg, werd zij eigenlijk eerst goed wakker. Van dien tijd af woonde ze gewoonlijk bij haar broeder te Parjjs, of bij eene vriendin te Weenen, of bij hare moeder te Rome, en bekeek van daar uit de wereld naar alle richtingen, met het verlangend oog eener levenlustige, die lang gevast heeft en voor het groote wereldgastmaal een onverzadigden eetlust meebrengt. Zij leidde een zeer kosmopolitisch leven, had eene sterk sprekende voorkeur voor al wat internationaal was, steunde evenzeer op hare dertig jaren als op haar weduwentitel en haar fijn onderscheidingsvermogen van den mensch in zjjne verschillende uitgaven. Trouwen wilde zij slechts onder ééne voorwaarde, niet zooals de eerste maal, zonder juist te weten waarom, alleen omdat de wederzijdsche relatiën zoo goed bij elkaar pasten, zij wilde nu slechts trouwen, als zij wezen lijk wat voelde Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2