tweede meid. één zit- en twee slaapk. Oioolcnrsns De £uxe-$rooöbakkerij ear&erorh-'lmrt: Smakelijk brooD van «itsluitenD prima kwaliteit. MAIS0N ART ET MODES keuken werkmeid Als Reclame aanbieding. Pension gevraagd GEZELSCHAP. eene zit- en slric slaapkamers, KOETSIER Toilettes depuis fl 70.-. Gevraagd voor Juni en Juli omtrek Santpoort dicht bij 't spoor E. A. CATS. 100.000 hoog fijne handwerk Havana Sigaren leve ren wij als proef om onze Cliënteele belangrijk uit te breiden voor den prijs van f 0.75, bij nabestelling kosten deze f2.50 per kistje. Dit Reclame Cadeau is slechts tijdelijk en elke bestelling moet vergezeld gaan van postwissel (geen rembours) franco f 0.15 extra. Leeuwarden. N. TILKEMA Oo. met keuken. met keuken, Dinsdags en Vrijdags v. 2-3 uur. Allen, die mij 11. Donderdag i April tot een feestdag gemaakt hebben, betuig ik hiermede mijn hartelijken dank. A. IJzerman. Goedkeuring was onthouden op de periodieke verhooging ,j0ov den raad vastgesteld voor het burgemeestersalaris. De itembureaux zijn voor dit jaar vastgesteld als volgt Voorzitters a. te Bloemendaal de heeren W. F. van Hooff en A. Koolhoven. b. te Overveen de Burgemeester en de heer A. J. de Waal Malefijt. c. te Vogelenzang de heeren A. van der Hulst en Jhr. Pr. M F. van Lennep. tot leden a. te Bloemendaal de heeren I. L. J. E. E. Bispinek, Mr. P. Tideman, Mr. A. H. J. Merens en P. A. Messcbaert, b. te Overveen de hperen A. F Bijvoet, C. J. Roozen, J. van der Flier en L. G. Prins. c. te Vogelenzang de heeren Jhr Mr. P. Teding van Berkhout, R Verdegaal, W. J. de Wild en Mr. A. E. van Eldik Thieme. t tot plaatsvervangende leden te Bloempndaal de heeren H. Hogenbirk, H. W. van Belden, Mr. A. W. Jacometti, A. A G. de Petit, J. E. van Kempen en A. E. Heckman. r,e Overveen de heeien J. B. Bos Az., E C. van [Son, Mr. C P. Donker, A. J. Bijvoet, L H. Bijvoet, A. J. Blom en N. H. Peters. e Vogelenzang de heeren F. J. Eldering, Baron F. W. v Tuyll van Serooskerken, J. van Snippenberg, D. E. L. v den Arend en Mr. F. Willekens Maodonald. ia verzoek van den heer André de la Porte om een uit- v te mogen hebben op het Koninginneduin werd met 2 st 'imen vóór gewezen P°l' de hand op grond, dat het toezicht aldaar zou bemoeilijkt worden en men geen I dent wilde stellen voor andere soortgelijke gevallen, i een der leden werd bij de behandeling van namens iilende adressanten ingediende verzoeken gewezen op L tem is van schriftelijke volmachten bij de stukken dat in zake de gronden der erven Houtgraaf langs de Ki laan gebleken was, dat de erven den grond a's bouw- n wilden verkoopen, immers zij vroegen de voorwaar- die de gemeente zou opleggen voor de bebouwing om d. .ede rekening te kunnen houden bij de door hen te s. n koopen, werd hun aanbod om gratis grond af te s voor een weg, mits deze door de gemeente zou worden 1 lat, van de hand gewezen. verzoekschrift door den raad na besloten zitting met weane stemmen vastgesteld in zake het middelbaar ierwjjs, luidt aldus: Aan Hare Majesteit de Koningin. :ft met den meesten eerbied te kennen De Raad der Gemeente Ie ingezetenen van gemeenten in de streek gelegen tus- Uitgeest ten Noorden en Lisse ten Zuiden vrij wel ge nikt zijn om, willen zij hunne kinderen middelbaar onder doen genieten, hen daartoe in HAARLEM op school te loeu gaan; zij tot nog toe daartoe ook in staat zijn geweest, omdat de toelating tot de beide thans bestaande scholen voor Middelbaar Onderwijs (Hoogere Burgerschool niet 5 jarigen - ïrsu- en Meisjesschool) voor leerlingen van buiten geen an te eischen werden gesteld dan voor die van HAARLEM; dat dit echter anders staat te worden; i door Burgemeester en Wethouders van Haarlem onder ;teekening van I Dec. 1908 (No. 361, 1° Afd. No. 1 75) aan i Raad dier Gemeente voorstellen ziju gedaan, welke be oogden Verbetering in den toestand van het Middelbaar Onder- i 's te dier stede: Voorziening in de behoefte aan Handelsonderwijs; die voorstellen door den Raad der Gemeente HAAR- M in zijne vergadering van 10 Maart 1909 zijn goedgekeurd; dat ofschoon het aan de eene zijde niet anders dan toege- ■ht kan worden, dat de Raad dier gemeente op zoo onbe- mpen wijze het Middelbaar Onderwijs geregeld heeft, even- auderzijds die juichtoon niet kan worden aangeheven door ingezetenen der buitengemeenten, wier kinderen voor het Middelbaar Onderwijs op HAARLEM zijn aangewezen; dat toch in alle reglementen door den Raad voor de ver- i billende scholen vastgesteld de volgende, bepaling voorkomt: Jongeliedenniet in de gemeente. HAARLEM woonachtig, wor- n slechts dan toegelaten, wanneer naar het oordeel van Burge meester en Wethouders genoegzaam plaatsen en Onderwijskrachten beschikbaar zijn," terwijl in de verordering tot heffing van schoolgeld voor de leerlingen uit de buiten-gemeenten een schoolgeld van 250 per jaar en per leerling is vastgesteld, waar zulks thans algemeen 60 bedraagt en volgens die ver ordening ook zal blijven voor de leerlingen wier ouders, beiden of een van beiden, of wier voogd, of die bij meerderj irigheid, zeiven binnen de gemeente hoofdverblijf hebben in den zin van Art. 245 der gemeentewet; dat nu voortaan 1° de kans bestaat dat de kinderen uit de buiten-gemeenten te HAARLEM zullen worden uitgesloten van het Middelbaar Onderwijs, en 2" voor vele ouders reeds dadelijk de onmogelijkheid zal bestaan om voortaan hunne kinderen naar de middelbare scholen in HAARLEM te zenden, omdat het hooge schoolgeld hunne financieele krachten te boven gaat; dat dus hierdoor een zware slag wordt toegebracht aan de bewoners van de nijvere streek om Haarlem, een streek die gezamenlijk meer zielen telt dan de gemeente Haarlem zelf (rond 80.000 tegen rond 70.000); dat thans reeds de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cur sus en de Middelbare Meisjesschool door respectievelijk pl.m. 100 en pl.m. 30 leerlingen van buiten bezocht worden; dat straks, als de Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cur sus en daaraan verbonden Handelsschool met 2 jarigen cursus zal zijn opgericht, als de verkeersmiddelen naar Haarlem ver beterd zijn (spoorlijn in Haarlemmermeer, electrische tram ten Zuiden en ten Noorden van Haarlem) dit aantal zeker zal kunnen stijgen; dat juist die stijging wegens gebrek aan plaatsruimte de niet-toelating ten gevolge zal kunnen hebben; dat daaronder de betrokken streek ten zeerste zou moeten lijden, omdat het bloembollen vak, in de geheele streek uitge oefend, de nijverheid, de handel, (IJmuiden met zijne vissche- rij), en de landbouw behoefte hebben aan goed onderwijs dat de Haarlemsche scholen in die behoefte zouden voor zien en vooral ook de verbetering in het Handelsonderwijs, niet alleen in de daarvoor bestemde reeds genoemde school, maar ook in de Avondschool voor Handelsonderwijs en de Burger-avondschool daartoe in niet geringe mate zouden kunnen medewerken; dat de Raad de verwachting koestert, dat de Staat zal willen medewerken, om, evenals dit in andere gedeelten vau het Rijk geschiedt, de belangen van het Middelbaar Onderwijs voor HAARLEM en OMSTREKEN te bevorderen. Redenen waarom de Raad der Gemeente: zich tot Uwe Majesteit wendt met het eerbiedig verzoek het daarheen te willen leiden, dat de; Gemeente HAARLEM in ruimer mate dan tot dusverre tegemoet wordt gekomen in de kosten van het Middelbaar Onderwijs, zoodat aan de toelating tot de Middelbare Scholen aldaar van leerlingen uit de andere gemeenten geen bezwaren in den ifreg worden gelegd. Het welk doende enz. (Volgen onderteekeningen.) Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 4 April voorm. 10 uur, Ds. J. A. v. Leeuwen 6^ uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 4 April voorm. 7 en 8$ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 4 April Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. Plaatselijk nieuws De heer IJzerman ontving op 1 dezer aan tafel o. a. telegrafische geluk wenschen van de Prins; minister Staal, den burge meester van Diemen, Piet en professor Lion. Op de buitenplaats Elswout is weder als ieder jaar de ooievaar aangekomen'. ".si" Het plaatsen van boomen op, den Zijlweg is in vollen gang. Men heeft echter de boomen zoo spoedig mogelijk moeten voorzien van ijzergaas rpndom de stammen, daar baldadigen reeds bezig waren om van de jonge boompjes de schors af te snijden. Deze week werd in een trein tusschen Overveen en Zand- voort een ruit ingegooid, gelukkig zonder iemand te kwetsen. De daders bleven onbekend. Wij kunnen onzen lezers nog mededeelen, dat plannen tot voorziening in de rioleering op hoog- en laag Hartenlust bij het gemeentebestuur in bewerking zijn. De agent van politie R. Stoffef, gestationeerd te Aerden- hout, is door den minister van justitie gecommissioneerd als onbezoldigd rijksveldwachter en op heden door den kan tonrechter te Haarlem als zoodanig beëedigd. Neder landscheNatuurhistorischeVereeniging. Afdeeling Bloemendaal e. o. Bijeenkomst der leden op Woensdag, 7 April, 's avonds te 8 uur in de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Agenda 1. Notulen en mededeel ingen. 2. Langs het Strand." Voordracht met demonstratie van de strandfauna door den heer W. J. N. van der Sleen. 3. Rondvraag en sluiting. De le Secretaris, M. Vrij. De tentoonstelling van natuurphotographieën is behalve 's avonds ook Woensdagmiddag van 35 uur geopend. Tegen J. M., ijzergieter te Haarlem, is proces-verbaal op gemaakt, wegens het venten met postpapier zonder voorzien te zijn van een op den rechterarm gedragen metalen plaat, waarop de naam van drager of draagster duidelijk lees baar moet zijn aangebracht. Tegen A. R., alhier, wegens het rijden over verboden gronden in het bloemendaalsche bosch. Tegen A. J. en H. V., te Haarlem,' wegens het loopen over verboden gronden. Gevonden. Engelsche rijwielsleutel. Verloren. Een handvat van een rijtuigdeur. Tooneel. Als afwijkende van de gewone opvoeringen kunnen de cine- matograafvoorstellingeu genoemd worden die wij de volgende week in den Schouwburg te zien krijgen door het Apollo- Theater. 't Zijn de Passie-spelen die hier op 't doek vertoond zullen worden, dat zijn de zgn. geestelijke volksspelen, waarin de lijdensgeschiedenis van Christus dramatisch voorgesteld wordt. Omtrent deze spelen ontleenen we aan het programma der voorstellingen het volgende: Hun oorsprong, die waarschijnlijk de Goede Vrijdags-Pro- cessie's ten grondslag heeft, dateert reeds van zeer ouden datum. De eerste opvoering dateert uit de twaalfde eeuw en werd deels in het Latiin, deels in het Duitsch uitgevoerd. De eerste geheel duitsche uitvoering had plaats in de eerste helft van de dertiende eeuw. Het grootste der oude Passie-spelen is dat van Vilmar en werd in 1848 in Frankfurt am Main gegeven. Daarin speelden 265 personenhet duurde 3 dagen. In Sterzing in Tyrol werd in 1496 een Passie-SDel van 2 dagen en in Bozen in 1514 een Pnssie-spel van 7 dagen gegeven, dat tusschen Palmzondag en Hemelvaartsdag op verschillende dagen werd uitgevoerd. In Zuid-Duitschland en vooral in Zwitserland en Ober- Beieren hebben de Passie-Spelen tot heden ten dage de sympathie van het volk behouden en nu nog wordt met tusschenruimten van 10 jaren in Ober Ammergau het vrome gebruik door de beeldsnijders en landelijke bevolking in eere gehouden. Dank zij de zich immer meer volmakende kunst der Cine- matographie, behoeven we thans niet meer een tijdperk van 10 jaren voorbij te laten gaan om de spelen te zien. Getrouw opgenomen, worden ze ons op dezelfde imponeerende wijze voor oogen getooverd. Met het oog op het karakter der voorstelling is er voor gezorgd de beelden te doen vergezeld gaan vau toepasselijke zang, zoodat overeenstemming van geheel zal worden verkregen. Tot slot der voorstelling treedt de heer R J. Bouwmees ter, de zoon van den grooten Louis, als transformateur op. Wie fraai tooneelspel wil zien, kome hem in dit transfor matiespel bewonderen. In de schets „Feest" treedt hij in 6 verschillende rollen op, hierin bijgestaan door mevrouw S. BouwmeesterOrelio en den heer Théo v. d. Vliet. De Hagespelers Dezer dagen komen „De Hagespelers," ouder leiding van Eduard Verkade, weer met een nieuw stuk uit: „Dolly betert zich", blijspel in 4 bedrijven van Henri Arthur Jones. De eerste voorstelling in Amsterdam is bepaald op Woensdag 7 April a. s. in den Hollandsehen Schouwburg. De tweede voorstelling te Haarlem in den Schouwburg op 8 April. Het uitsluitend recht van opvoering van .Dolly reforming herself" werd door de directie der Hagespelers te Londen aangekocht. Het adres tot behoud der kermis te Uit andere Haarlem, is door den heer Van Gasteren Gemeenten. aan den Raad overhandigd. Het bevat 1570 handteekeningen. Een goed gegronde naam heeft zich altyd gehandhaafd. ADVERTENTIËN. Jonee dame R.K. biedt zich aan voor gezelschap, ook genegen huis houdelijke bezigheden te veirichten; net alle handwerken alsook met het hoedenvak bekend. Brieven franco letter R 221, J. M. Stap, Boekhandel, Haarlem. van half Mei tot I Juli voor Moeder met dochtertje van 6 jaar. Verlangd wordtruime zit- en frissche slaap kamer en degelijk pension. Brieven met prijsopg. en referentiën onder lett. B 211 Alg. Adv.-Bureau ROUMA Co Amsterdam. Te huur gevraagd voor de zomermaanden te Bloemendaal of omstreken bij Burgerlieden Br. fr. met opgave van huurprijs onder lett I. L. 2010. aan ROEM's Boekh. Oude Doelenstr 10. Amsterdam Door sterfgeval vraagt Mevrouw de Wed. H. J. TEN ZELDAM te Oosterblokker (N H.) voor haren een passende betrekking. Uitstekende informatiën zijn aan bovenstaand adres te bekomen. Robes, Manteaux, Tailor-made Fourrures Tel. 1259. HAARLEM. Mevrouw WIEDEMAN, Beverwijk, Breestraat 58. vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige een en een voor klein gezin, zonder pension. Br. fr. lett K. bjj den Boekh. H W MOOIJ, Amsterdam. SPREEKUUR: Adres: JANSSTRAAT 51A rood. TELEFOON 1511. BLOEMENDAAL, 3 April, 1909.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3