dat deze man de vraag schept, waarvoor de fabriek werkt. Zendt den omroeper vooruit in dorp en stad en als de wat-'en met uw artikel binnen komt, gaan de handen van zelf naar het begeerde, waarvoor de nieuwsgierigheid is gewekt, daarom: adverteert! De N. Ct. zet naar aanleiding eener redevoering van nir. Verkouteren over »Onze Oranje's" uiteen, dat de ruim verbreide voorstelling van den grooten rijkdom onzer Koningin eene legende is, rijkdom aan op geld waardeer bare zaken is bedoeld. Merriman en de meisjes. By de opening van de niewe Hoge school voor meisjes te Kingwilliamstown inde vorige week hield de heer Merriman een toespraak waarin hy met veel nadruk gewaagde van de noodza kelikheid om onze meisjes goed op te voeden tot knappe, eerbare vrouwen van goed karakter. Er werd in Z. Afrika bizonder veel aandacht gewyd aan de opvoeding van meisjesdoch, hoeveel het ook al kosten moge, Zuid Afrika betaalde bier mede slechts een schuld die aan het vrouwelike geslacht toekwam. Hy was er zeker van dat niets meer zou bydragen tot de algemene en ware welvaart van het land dan de ede opvoeding der vrouwen. Het karakter van de Europe- inse Afrikaners werd omhoog gehouden door de invloed van de vrouw en van de Bybel. Spreker sprak vervolgens een woord van lof en bewondering over de vrouwen der ortrekkers die de wildernis met hun echtgenoten introkken, y vroeg de meisjes om er aan te denken, dat het afleggen van eksamens maar het geringste deel der opvoeding was. :y hoopte dat de dag nooit zou aanbreken dat ze zich aan het politieke leven zouden willen wyden. Het grote doel van de vrouw moest zyn om een fyn beschavende invloed uit te oefenen op de haar omringende samenleving. In plaats van zich over stemrecht te bekommeren, moesten zy helpen om de boezemzonde der Europeanen te bestryden, nl. ploer tigheid. Vervolgens spoorde hy de meisjes aan om meer .a het zingen en minder aan pianospelen te doen, en zich je te leggen op de vakken die zy als vrouwen in de )ing der vrouw nodig hebben. «Roei de Taal Uit!" In een uitgave van de «Saturday Review" verscheen onlangs t n schrijven van zekere Alderson van Kimberley over de Hol landse taal in Z. Afrika. Deze meneer geeft lucht aan zijn opge- ropt gemoed en zegt als volgt: «Ik stel mij voor, dat er maar n middel is om de Engelse belangen in Z. Afrika te be- eiligen en te bevorderen en verdere verdeeldheid te voorkomen, n dat is het uitroeien van de Hollandse taal, die naar ik weer, altyd geweest is en nog is, onze werkelike en enige and in dit land. Er wordt by ons voortdurend op aange- ongen om de twee rassen met elkaar te verzoenen. Maar litiek gesproken, hebben er nooit twee rassen onder de itinensen in Z. Afrika bestaan. Als er geen twee talen aren geweest in dit land, dan zouden de botsingen van 99 en de jaren daarvoor nooit hebben plaats gevonden." De schryver stelt dan nog voor om een fonds by elkaar brengen met het doel om daarmee de Hollandse taal uit roeien. Wat moet men van zo'n armzalige vent denken (De Transvaler.) «Goeden Vrijdag speelt Bloemendaal Sport. tegen eene Garnalen-combinatie" meldde ons een biljet voor het raam van den kenden sigarenwinkel. De Garnalen-combinatie bestond ditmaal uit Haarlem II i III spelers, het Bloemendaal-elftal uit Bloemendaal I en II. Onze oud-captain Koolhoven was uit «Moffrika" overge komen, en bleek het spel lang niet verleerd te zijn. Bij het opstellen komt Bloemendaal tot de ontdekking dat «Punch" niet aanwezig is, de reserve-keeper was niet aangeschreven, zoodat er niemand tusschen de palen stond. Daar duikt plotseling een lange gestalte op (de bekende Haarlem-back) «Mevrouw Schulze?" vroeg Aldegonde, «wat moet die naam hier beteekenen?" Och!" begon op eenmaal de knappe Willemijn en liet het kopje een weinig verlegen hangen, «indertijd toen wij samen van Helmond naar Venlo in den trein zaten, was het mode incognito te reizen. U mag daar uw neef dus geen verwijt van maken want ik heb het ook gedaan." «Wilhelmina riep hij op eenmaaal geprikkeld en liep naar haar toe, terwijl een vurig rood over zijne wangen toog. «Wilhelmina?" herhaalde Aldegonde, «waar komen nu op eens al deze rare namen van daan «Maar ik heet niet Wilhelmina." fluisterde zij en boog 't kopje nog dieper, «ik heet Agatha, Agatha van Brits, de vrouwelijke Ahasverus, als ge u dien bijnaam nog herinnert." Agatha van Brits?" riep hij, «en u is dus geen Schulze U heeft dus nog geen drie mannen gehad? En is er geen in Siberiii gestorven En geen te Parijs in dien rumoerigen Ravachol-tijd «Gerard, wat bazel je toch?" kwam Aldegonda daar tus schen, «je kent toch mevrouw van Brits' levensgeschiedenis op je duimpje!" »Ja!" zei hij en zag zijne tegenstandster met triumfeeren- den blik aan, «deze bijzonderheden heeft ze mij alle tusschen Helmond en Venlo verteld!" Beide tantes keken mevrouw van Brits heel ontsteld aan. Van zulk een houding begrepen zij niets! En dat van eene vrouw als Agatha, wier karakter beiden steeds zonder eenige smet of blaam was voorgekomen. «En wij hadden Gerard nog als zooveel goeds van u ver teld!" liet Aldegonda zich bekommerd ontvallen. «Ja, ja!" glimlachte de ontmaskerde, «wij geven elkaar blijkbaar niet veel toeIk ontken niet, dat gepaster geweest ware, wanneer wij destijds tusschen Helmond en Venlo kaartjes gewisseld hadden maar amusanter was het stellig zóo." «Amusanter?" riep Adelaide. Agatha-liefIk herken u heelemaal niet meerDat is ik vind er tot mijn spijt geen verschoonerder woord voor dat is watheel avontuurlijkEn wanneer een heer zich nog eens zoo iets veroorlooft maar eene dame!" Dit zeggende trok ze haar fijn neusje op. «Ach!" antwoordde zij en wendde zich plotseling om, zoodat zij vlak in de naar omhoog ziende oogen van den knielenden aanbidder keek, »'t spijt me 't allermeest, dat ik op dat alles slechts iets antwoorden moet, dat uwe illusiën vernietigt: ik heb zoo'n slecht geweten!" Zij liet zich op een taboeret glijden en legde beide handen die met het heilige voornemen bezield was, bloemendaals goal te verdedigen. «All right" zegt Yan Rietschoten, de welgedane gestalte van scheidsrechter Utermark plaatst zich in het midden, het spel begint. Een opdringen der garnalen, en «een lange knaap, een gat in 't net, een schot, een schreeuw: garnalenpret." Na deze overrompeling is de verdediging der gastheeren op haar hoede, en van doelpunten komt voorloopig niets. De keeper, zijn fout betreurende, verdedigt zijn doel met leeuwenmoed, diverse schoten worden geretourneerdver melding verdient een schot van den middenvoor der garnalen, die, uitgezonderd zijn blauwe broekje, bijzonder veel op een garnaal geleek, en door Jacobi al vallende gestopt werd (het schot natuurlijk). Langzamerhand komt de Bloemendaal-voorhoede in actie. Van Riessen jr., de eminente voorhoedespeler, is enkele keeren gevaarlijk doorgebroken, eindelijk heeft hij succes met een zuiver schot. Direct na den aftrap bemachtigt genoemde speler weer den bal, een snelle rush, een pracht schot, en «een witte vent, in 't garnalen doel een reuzenschot: B. V. V.-gejoel." Met de rust is de stand dus 21 in 't voordeel van Bloemendaal. Na de rust eene tolale garnalen-overheersching. Speciaal is het de rechtsbuiten die goed werk verricht. Die wacht am Rhein" zingende was de speler op het veld gekomen en van zulke lui verwacht men veel. Hij liep dan ook ver bazend snel, zoo ongeveer met eene snelheid van nul komma zes repetent in de minuut, daarbij was zijn combineeren uitstekend en zijn scbot beslist doodeljjk. Zijn groene hoofd deksel (of het een pet of een hoed was kon ik niet zien) scheen verlammend te werken op den half-back, zoodat hij dikwijls vrij spel had. Twee van zp'ne uitstekende voorzet ten worden benut, zoodat time komt met eene 3 2 over winning voor de klasse der schaaldieren, orde schaalkreeften, familie der langstaartigen. Spelers en publiek willen het veld reeds verlaten als plotseling Utermarks siréne weer klinktde speeltijd is verlengd. Bloemendaal wil blijkbaar ophalen, de ecmbinaH» grooter overwinning boeken. De laatsten krijgen hun zin. Zij weten nog 2 goaltjes te fokken, zoodat de werkelijke eindstand 52 is. De medaille-wedstrijd Bloemendaal IA. F. C. II. Het weer liet ons nu niet in den steek, A. F. C. is geen club die het terrein zal verlaten, zoodat èn publiek èn Bloemen- daalspelers al bij voorbaat in hun nopjes waren Maar de B. V. V. schijnt pech te hebben met hare medaille wedstrijden A. F. C. II was slechts met zeven spelers opge komen. Vervelend voor het Bloemendaal-bestuur, vervelend voor den uitlover van den pracht-medaille. Niettegenstaande wordt besloten te spelen, tegelijk worden eenige van onze reserve-spelers gewaarschuwd, om met half-time A. F. C. te versterken. Bloemendaal verschijnt met het volgende elftalH. Zweerts, L. v. Hooff, J Koolhoven, J. Velthoven, W. v. Rietschoten, D. Houtgraaf, L v. Kessel, H. v. Riessen, C. Blankevoort, H. Lansdorp, G. v. Riessen. Natuurlijk is het niet veel anders dan aanvallen en ver dedigen op het A. F. C.-doel. Een twintigtal schoten belan den over of naast het doel, terwijl degenen op het doel naar behooren door den keeper behandeld worden. Pas een half uur na het begin weet «Tobbi" het eerste punt te maken. Niet lang hierna komt Blankevoort voor den keeper te staan. Dit zegt genoeg20 stond het. Dan een plotse linge doorbraak van A F. C., een strafschop wordt gefor ceerd, en de stevige aanvoerder van A.F. C. benut hem. op zijne schouders. «Wij hebben allebei komedie gespeeld, maar ik verreweg het allermeest, want voor u nog een woord met mij gesproken had, wist ik reeds wie u wasik ontdekte dit, terwijl u sliep, door even uw rondreisbiljet in te zien. Kan u mij dat vergeven «Ach!" zei hij ontgoocheld en zag haar op eenmaal wan hopend aan. «In elk geval", ging zij plotseling met eene stem, die vaster en luider werd, voort, «moet ge mij die onbeschaamdheid vergeven Anders vergeef ik u den vrouwelijken Ahasverus niet en de actrice, die het heele vaste land onveilig maakt. Waarlijk, dat is ook maar niet zoo licht te verduren «Maar heeft u dan over mij zoo zachtaardig gesproken vroeg hij. «Pardon, daar is een groot onderscheid tusschen Ik deed het, terdege wetende wie u was. Bij mij kwam het dus op eene plagerijtje neer. U daarentegen sprak met de volste overtuiging uw persoonlijk oordeel over mij uit, en dat me die attributen ooit uit het geheugen zullen gaan, is bijna niet mogelijk Neen, meneer, ik heb vrij wat meer te vergeven Wie was het ook weer, die het allereerste de andere partij beloog? U, en alleen, heeft ten slotte de geheele komedie op uw geweten, en ik wasch derhalve mijne handen in onschuld." «Ach!" riep hij hartstochtelijk, «deze komedie was immers slechts de weg naar mijn geluk En hij sloot de glimlachende zalig in zijne armen. In dit oogenblik gluurde tante Alde gonde door een speet der portières. Het laatste kwartier had haar allerlei dingen doen bijwo nen, waarvan 't eene al meer shocking was dan 't andere, maar wat zij nu zag, deed der arme ziel beseffen, dat het hoe langer hoe erger werd. «Gerard!" riep zij met eene klagende stem, «dat wordt hoe langer hoe ergerO Agatha, wat doe je daar «Wij stellen het programma onzer huwelijksreis vast!" riep Sanderheem zijne verontwaardige tante bout toe, «de wereld is een waar paradijs «En," zei mevrouw van Brits en sloeg hare armen sans gêne om zijn hals, «de streek tusschen Helmond en Venlo is er 't beste plekje uit «Pardon!" viel Van Sanderheem haar bout in de rede, «u weet, tanteslief, dat ik uw fijn gevoel altijd gespaard heb. Ik kon alleen als suikerzoet ventje, als een engel van een jongen in uw smaak vallen, en daarom heb ik me in uw bijzijn ook altijd zóó gehouden. Het was misschien overdreven vereering, want niemand kan het mij ten kwade Vijf minuten voor rust weer zoo'n overrompeling, de achter back loopt knusjes te wandelen met een toeschouwer, een penalty is er het gevolg van. Pasteuning plaatst zich nog eens achter den ba', zoodat Zweerts ten tweede male moet visschen. Een kranig stukje werk van de zeven A. F. C'ers om met half-time een gelijken stand te bewerken. Na half-time speelt A. F. C. II met een Bloemendaal II, Rap II, A. F. en H. C. elftal tegen Bloemendaal I. Bloemendaal vertoont veel beter werk, inzonderheid de wingmenschen en de linksbinnen. Geleidelijk wordt de score opgevoerd achtereenvolgens door Lansdorp, Blankevoort Lans dorp en v. Kessel. Bloemendaal heeft dus hare negende medaille verdiend met eene 62 overwinning. Bij A.F. C. II waren goed de keeper, de midden-half back en de linksuiterst, bij Bloemendaal de voor-back, de linksuiterst, linksbinnen en rechtsuiterst. Om ongeveer half vijf had de uitreiking plaats in hotel «Zomerzorg". In welgekozen bewoordingen wenschte de voorzitter der B. V. V. den captain van het winnende elftal geluk met de negende madaille en eindigde met een «three cheers" voor A. F. C. II. Op zijn beurt sprak de aanvoerder van Bloemendaal zijn dank uit aan den gever, daarbij den wensch uitende, dat hij met zijn elftal meer van deze «plakkies" mocht verdienen. De captain van A. F. C. II vroeg verschooning voor de slechte opkomst van zijn elftal, en cheerde na zijn toespraak met de aanwezige A. F. C.'ers voor Bloemendaal. Hiermee was de plechtigheid afgeloopen. Cesar Eno. Van verschillende zijden hoort men klachten dat bij de jongste internationale ontmoetingen buitenlanders vuil" d.'I. levensgevaarlijk voor hunne tegenstanders speelden. Ware het niet goed een internationale lijst van fatsoenlijke clubs aan te leggen Maar ware het niet tevens goed geen internationale wed strijden in ons land te organiseeren als die van Paaschmaandag alvorens men wist dat de beslist elf beste nederlandsche spelers voor ons land konden uitkomen? Haarlem. In de rotonde van bet Uit andere ge- Museum van Kunstnijverheid is de ver- meenten. zameling van oorspronkelijke graphische werken van moderne meesters Zondag aanstaande nog geopend. Het croudleer vervaardigd doov den heer Mensing, dat zooveel belangstelling heeft opgewekt, blijft eveneens nog eenigen tijd ter bezichtiging geste!1.terwijl eenige proeven van het werk der leerlingen aan het mu:nn verbonden school voor Kunstnijverheid in het trappor?ga'Npo erd. Dinsdag 20 April zullen de werkzuamhed-v, aar. genoemd© school worden hervat. Zondag is de toegang kosteloos. De haarlemsche bladen jammere; over eon verlies voor deze stad door het vertrek van werklieden der centrale werk plaats naar Amersfoort. Waarom niet 'Sever onderzocht wat de eigenlijke oorzaak is, dat groote werkplaatsen zooals ook die der Conrad in Haarlem niet gedijen 1 Wij kunnen onze lezers, die een staat ttna.o aan het woord willen zien over de onmisbaarheid der empirische weten schappen en een natuurfilosoof over de vrijheid dier weten schappen aanraden, in de groote bladen van Donderdagavond op te slaan de redenen gehouden bij de opening van het 12e natuur- en geneeskundig congres te Utrecht. Men meldt uit IJmuiden aan de Stads-Editie dat bedorven, althands afgekeurde schelvisch en kabeljouw ondershands is verkocht om te worden gezouten en gedroogd Zijn wij goed ingelicht, dan is de gezondheidscommissie voor Velsen door het gemeentebestuur om advies gevraagd over eenige bepalingen die ook hierin voorzien, zoodat het verboden zal zijn in slechten staat verkeerenden visch, langs welken weg ook, de gemeente in te voeren. duiden, dat ik mij daarvoor elders schaieloos heb gesteld!" «Adelaide!" zei Aldegonde, «ik geloof dat het tijd wordt, dat wij beiden voor eenige oogenblikken de kamer verlaten. We zullen wat bromkali innemen, want ik ben heelemaal abattueEn Gerard en mevrouw Van Brits hebben elkaar stellig nog heel wat te zeggen." Sanderheem vloog naar de deur en deed ze met zijne ge wone gelanterie voor de tantes open, raapt., nog een be schilderden potlepel op, dien Adelaide had laten vallen en sloot toen met een zucht van verlichting de deur. «Nu zijn wij beide gecompromitteerden dus alleen!" zei Agatha glimlachend, «weet u een middel tot verzoening?" „Ja," riep hij, «wij foppen elkaar in 't vervolg niet meer, r'ijden nog eens van Helmond tot Venlo, wetende wie we zijn, en doen dat liefst zoo spoedig mogelijk, b. v. op de huwelijksreis Zij keerde zich half om en trommelde met de vingers op den schoorsteenmantel, zoodat hij hare gelaatstrekken niet kon zien. «Ik wed, mevrouw," ging hij voort, «dat wij al lang de handen ineengeslagen hadden, als men ons wederkeer ig niet zoo aangeprezen had Als twee idealen wis'en we niets met elkaar aan te vangen. Nu bracht ons het toeval in vrijheid gedresseerd bij elkaar en toen sprong de knoop dadelijk, tenminste bij mijIk vervul dan ook slechts een lievelingswensch mijner tantes, als ik om uwe hand vraag «Nu toch nog," zeide ze ietwat verlegen, na deze laatste onthullingen? «Het blaadje is eenvoudig omgekeerd," ging hij voort. «Vroeger wilden de tantes, en wilde ik niet; nu wil ik, al verzetten zich ook alle tantes der wereld daar tegen En dan nog ditonzr- liefde is jong, maar zij heeft toch reeds haar degelijkheid getoond. Ik heb van uw ver mogen niets geweten, en u evenmin iets van mijne goederen. Geen stoffelijk voordeel, om 't welk men zoo menigmaal een huwelijk aangaat, heeft op ons beiden invloed uitge oefend; wij stonden tegenover elkander als mensch tot mensch, ja, ik was vast besloten, zelfs over de gewone vooroordeelen heen te stappen om u aan mij te verbinden. Ik zou u naar Weenen nagereisd zijn, en niet waar: u zou den armen schilder verhoord hebben, ofschoon ik niet ont kennen mag, dat bet mij zóó veei welkomer is Agatha ging hij voort en knielde voor haar op het tapijt, «zeg mij toch, dat gij den armen schilder in genade aanneemt en hem niet van u verstooten wilt, omdat hij een gedresseerd man van dc wereld is, en eene eerbiedwaardige reeks voor zaten en een paar landgoederen heeft

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3