r KLOEK, tweede blad. gnd Weiland, GRONINGEN. Isch Weekblad" "in Notaris J, DE BLÉCOURT* 1 op 6 SVlei 1909, en op 13 Mei 1909 3 des avonds 8 uur daalschen Weg te iek worden geveild elegcn voor BOUW- ikt is voor bloem- ich over zijne volle iga ongeveer de ge- an de Kleverlaan, s gelegen in de ge- al. groot 3 hectare, ire is gelegen teu orbaan Haarlem- heeft eene lengte wordt geveild in ilk groot 35 are ilex groot 1 hectare, is gelegen tusscheu m en de Delft. Het van 165 M en vier perceelen, elk j biljetten omschre- kt voor den aanleg n veilingsperceelen Lei elk af/onderlijk Zij zullen den 13e lagen en daarna i 'inatiiin worden oj agen. Hooggeld o;. booren tot de nal a Heer G. F. ïrleden te Bloemen- -den verstrekt ten igenoemden Notaris Overveen. te en beste KIPPENVOEDER met MAïS, HAVER VOERT AR W E MCI1T VOER voor op, vermengd met HAVER enz. per nengd TARWE en 100 K.G. f 6.- H.L f2.80; VOER- 2 70; Licht VOER-, (lijk10 ct. per zak nbegrip van zakker, postwissel is de ver- nbours niet franco. [GD 1877. - smakelijke ERANCIERS, elefoon 1543. ZATERDAG. 17 APRIL 1909. 3'' jaargang. No. 16. Hel Bloemendoolsch Weekblad. De Automobiel in verschillende Automobilisme. legers. IV. (Slot.) De totale marschafsland der colonnes bedroeg circa 90a K M. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de automobieltrein, in het algemeen namelijk de Siemens—Schuckertrein, in het ebergte beeft gefaald. Hieromtrent schrijft de Duitsche ingenieur Walker Oerkel „De invoering van den last-automobiel in hare verschil lende vormen in het private leven, in dienst der industrie en van den landbouw, zal eerst dan in ruime mate mogelijk zijn en ook plaats vinden, als den koopers van der- _vlijke voertuigen ook gelegenheid wordt geboden, zich daar van te bedienen, zonder door kleingeestige locale verkeers epaiingen gehinderd te worden. Bij de ontzaglijke beteekenis, die met het oog op de moderne rermassa's het vraagstuk van eene geordende legerverzorging iet alle benoodigdheden heeft, moest het legerbestuur en de regeering hun geheelen invloed aanwenden, om door verge makkelijking en ondersteuning van de invoering van au torn o- iellastwagens in het private leven, zich reeds in vredestijd ui een autoinobielpark te verzekeren, waarover zij dan in listige gevallen kunnen beschikken en dat hun ook, zooals e proeven in Oostenrijk en Frankrijk bij de manoeuvres van it jaar hebben doen zien, zekerlijk onschatbare diensten zal .■wijzen. Tc Remscheid werd een pantserautomobiel door het Saksische netbestuur aangenomen, die uitgerust was met een machine- weer; de pantsering was zoodanig, dat zelfs bij een gevecht in nabij, de bemanning nog volkomen beschut zon zijn. Bij de verkeerstroepen werd eene automobielafdeeling op licht, bestaande uit 5 officieren en 170 man, waaronder 1 andrig, 1 ondervaandrig, 18 onderofficieren en 150 vrij- illigers en minderen. Ook zal een bijzonder automobieltroepenkorps, bestaande it officieren, onderofficieren en manschappen, worden op- ericht. Deze officieren dragen de uniform van de beproevings- deeling der verkeerstroepen met het insigne van officier n den Beurlaubten stand. Het Duitsche vrijwilliger automobielcorps hield een afstands waarvoor de duitsche keizer een prijs had uitgeloofd. De t werd zoodanig gehouden, dat door den Generalen Staf, met medeweten van het corps commando, opdrachten wer en gegeven, die eiken bestuurder gedurende den rit door den, - controleur mederijdende, officier werden medegedeeld; de estuurder moet dan zelfstandig aan den last voldoen. De classificatie geschiedde op zoodanige Wijze dat zoowel de liste uitvoering der opdrachten, als de diensten van den estuurder en van den wagen als basis werden genomen. In Zuid- West- Afrika heeft het automobilisme eveneens een ld van werkzaamheid verkregen proeven werden genomen net een zwaren lastrein, met 2 Daimler- lastwagens en een lenz-personen wagen. De Rheinische-metallwaren- en machine fabrik te Dusseldorf (instrueert een automobiel, gedeeltelijk gepantserd, die speciaal oor de vervolging van bestuurbare luchtballons is ingericht. De motor moet 60 P.K. sterk zijn en den wagen in staat stel len, met eene gemiddelde snelheid van 45 K.M. per uur te rijden. De bewapen ing bestaat uit een 5 c.M. snelvuurkanon, da t schoten per minuut kan afgeven. De grootste elevatiehoek bedraagt 70°. De automobiel voert 20 schoten mede. De bezetting bestaat uit den bestuurder en rie man. Ben goed gegronde naam heeft zich altijd gehandhaafd. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 17 April Kerknieuws. 1f. n T a i voovm. 10 uur. Ds. J. A. v. Leeuwen R.K. Kerk te Overveen. Zondag 17 April voorm. 7 en 83 uur Gelezen H. Missen; 10 uur. Hoogmis; o uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 17 April Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. Naar wij vernemen zal de heer Jac. v. Muziek. Kempen op 7 Mei a. s. een liederenavond geven in het hotel «Welgelegen" te Kloemendaal met medewerking van Mej. Ré Levie, piano, en den heer Willem Bahlmann, violoncel, uit Bussum. Lijsten ter inteekening zijn reeds in circulatie. Julia Culp te Haarlem. Tot groote teleurstelling van velen kon de 4e liederen avond van Gerard Zalsman, waaraan mevr. Julia Culp hare medewerking zou verleenen, Woensdag niet doorgaan, wegens ongesteldheid van mevr. Culp. Thans is hij vastgesteld op Donderdag 22 April a.s Medewerking verleenen verder nog de heer Willem Andriessen, piano, het Zalsman kwartet en mevrouw Rijkens-Culp en de heer Henk van Breemen, begeleiding. Mevrouw Julia Culp zal zingen liederen van Schubert Löwe, Brahms, en oud-nederlandsehe volksliederen, De heer Andriessen speelt pianostukken van Bach en Schumann en het Zalsman-kwartet zal de Zigeunerlieder van Brahms voordragen. AndriessenLoots- avond. Woensdag 21 April a.s. zal in De Kroon de Andriessen- Loots avond plaats vinden, met medewerking van mej. Annie Broms, sopraan, mej. Hermine Scholten, alt, en mej. Marie Bies, alt. Het programma bevat liederen van Willem Andriessen en Ph. Loots (o.m. kinderliederen uit «Levensmorgen") en de Klavier-Sonate G-mol van Ph. Loots. De aanwezige bezoekers zijn bekeurd, omdat zij zich in een caté bevonden op een tijdstip dat dit behoorde gesloten te zijn. De Bloemendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging zal op Donderdag 22 April 1909, 's avonds 8 uur, eene ver gadering van werkende en kunstlievende leden in hotel Welgelegen te Bloemendaal houden met de volgende agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Beschouwingen over een voordracht van den heer Ign. Bispinck over het versterken van lantaarnplaatjes door droging, in te leiden door den voorzitter. 4. «Over platen, diapositieven en lantaarnplaatjes van de A G. F. A."causerie met toelichtende projection door den heer M. Zwartsel-, 5. Projectie: a. De inzendingen voor den wedstrijd in lantaarnplaatjes door de Ned. Amat. Vereen., in welken wedstrijd de Bloemendaalsche Ver. een eersten prijs behaalde. b. Collectie lantaarnplaatjes van de Nijmeegsche Amat. Ver. M. L. c. Proefprojectie enz. N. B. De projection zullen getfaan worden met het dooi de vereeniging onlangs aangeschafte booglicht. De haarlemsche raad heeft de verdere Plaatselijk behandeling van de tramplannen der nieuws. E. N. E. T. uitgesteld tot dat gebleken zal zijn dat voor 1 Januari a.s. met de H. IJ. S. M. niet tot eene eindregeling te geraken is. De leerlingmachinist A. v. d. S wonende te Haarlem, had Woensdagavond, bij het rangeeren van de locomotief bij het station Overveen, het ongeluk van de treeplank af te glijden, tengevolge waarvan hij met zijn rechter voet voor het achterwiel geraakte, hetwelk over dien voet heenging met het gevolg dat het voorgedeelte geheel verbrijzeld werd. Nadat de getroffene door ür. Bornwater voorloopig ver bonden was, is hij per trein vervoerd naar Haarlem en overgebracht naar het gasthuis. Tegen den caféhouder K. alhier is proces-verbaal opge maakt, omdat hij zonder vergunning van den burgemeester zijn lokaliteit na sluitingsuur voor het publiek geopend had. Overtreding Arbeidswet. De schilder R. alhier, die een jeugdig persoon in zijn dienst heeft, doch geen kaart in zijn bezit had en geen arbeidslijst in zijn werklokaal opgehangen, noch in zijn bezit had, zal zich deswege voor dqn kantonrechter te verant woorden hebben. Ook zal zich voor dien rechter te verantwoorden hebben de voerman G. v. d. M. te Zandvoort, die over een openbaren weg te Aerdenhout mest vervoerde op een wagen die zoo vol was geladen, dat het grootste gedeelte hiervan op den weg terecht kwam. Den wildstrooper J. de K te Haarlem, die in het duin van mevrouw van der Vliet zich onledig hield met het stel len van wild of konijnenstrikken zag zich daarbij door den jachtopziener J. BI. verschalkt, zoodat een bekeuring volgde en de strikken in beslag werden genomen. Aangifte gedaan van het verliezen van een zilveren hor loge, een gouden ring, gouden broche, een rozenkrans, expe- ditieboek van Wiebus, een automobielluchtpomp, 2 por- temonaies met inhoud en 2 zilveren horloges. Gevonden een zilveren bril. Dresden heeft thans politie-agenten wien Politie. zooveel kennis van Fransch, Engelsch of Russisch is bijgebracht, dat zij vreem delingen terecht kunnen helpen. Zij dragen op de uniform een vlaggetje van het land welks taal zij spreken. Bij de indiening van vorderingen in een faillissement moeten deze voldoende uitvoerig Recht eil Wet. zijn omschreven om den curator in staat te stellen ze te onderzoeken en te toetsen aan de boeken en opgaven van den gefailleerde. Tusschen curatoren in het faillissement van de Noord- en Zuid-Hollandsche Bank te Haarlem, eiscbers, procureur Mr. F. Willekes Mac Donald, en den curator in het faillissement van E. d. L., zoo in privé als in kwaliteit van eenig lid dier firma Westerkappel en Hoofd in liquidatie, gedaagde, procu reur Mr. W. P. Vis, is 8 Dec. 1.1. het volgende vonnis gewezen De Arrondissements Rechtbank te Haarlem O. in de le plaats naar aanleiding van de door gerequi- reerde q.q. beweerde niet ontvankelijkheid van requiranten q.q. in hunne thans met f 70.000 verminderde vordering ter zake van het niet vorderen van storting in contanten van door deelnemers in het vennootschappelijk kapitaal genomen aandeelen O. dienaangaande dat gerequieerde q.q. de niet ontvanke lijkheid der vordering onder anderen hierop steunt, dat die zoo als ze ter verificatie is aangemeld en verwezen een be hoorlijk gepreciseerden feitelijken grondslag mist, nu niet blijkt van welke bepalingen der statuten de overtreding wordt beweerd, noch in welke handelingen die overtredingen gelegen zouden zij n O. dat blijkens het hiervoren aangehaald proces-verbaal der gehouden verificatie-vergadering, de requiranten verifi catie hebben verzocht tot een bedrag van f 500.000.wegens overtreding der statuten en wel, dat zij op grond van over treding van verschillende bepalingen der statuten door het verleenen van blanco-eredieten, het van aandeelhouders niet vorderen van storting ter zake van hunne deelneming in het kapitaal der vennootschap en door het verrichten van on rechtmatige handelingen, verzuimen en nalatigheid gepleegd in de waarneming der directie, waaronder het verleenen van onvoldoend gedekte credieten, voormeld bedrag te vor deren hebben O. dat al moge op grond van het bepaalde bij art. 110 der faillissementswet kunnen worden aangenomen, dat de crediteur in een faillissement kan volstaan met eene summiere omschrijving zijner ingediende vordering evenwel uit dat artikel in verband met de voorschriften der artt. 111 en 112 dier wet, dat de curator dc ingediende vorderingen behoort te onderzoeken en te toetsen aan de boekeu en de opgaven van den gefailleerde, volgt, dat die vorderingen zoodanig tvat aard en bedrag betreft moeten zijn voorgeschreven dat de curator aan deze verplichtingen kan voldoen O. dat nu requiranten de verschillende vorderingen, ook afgezien van de ingetrokken vordering bij de indiening ter verificatie enkel baseeren op de algemeene stelling overtreding der statuten, en deze vorderingen gezamenlijk stellen op een bedrag van f500.000.zonder van ieder dezer op ie geven welke bepalingen der statuten zijn over treden, noch den aard of 't bedrag van ieder dier vorde ringen zelfs op de meest summiere wijze te omschrijven, deze indiening der vorderingen ter verificatie in geene deele voldoet aan de matige eisehen daarvoor door de wet ge steld en nu hiervoor is verwezen en de verwijzing in deze in de plaats treedt van de dagvaarding en deze den omvang en den grondslag van het geëischte bepaalt, requiranten in hunne verminderde vordering reeds op dezen grond behoo- ren te worden verklaard niet-ontvankelijk. Recht doende. Verleent aan requiranten van verificatie de gevraagde akten verklaart hen niet ontvankelijk in hunnen eisch. Voordracht van Theologie. Prof. dl'. B. D. Eer d mans. Ingezonden De aandacht wordt hierbij gevestigd op de voordracht van Prof. dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraal- te Leiden, over de theologie van dr. A. Knijper, te houden op Donderdag 22 April 1909 in de Remonstrantsche kerk alhier des avond te 73/4 uur. Daarom verdient deze voordracht de aandacht van vele belangstellenden, omdat deze theologie geen geringen invloed uitoefent op een groot deel van onze medeburgers. Wij be hoeven slechts den naam der anti-revolutionaire partij te noemen, wier leider dr. A. Kuijper was en nog schijnt te zijn, om te beseffen dat hij zijn invloed tot aanprijzing van zijne theologie aanwendt, maar vooral ook het omgekeerde, name lijk dat zijne theologie de voornaamste drijfkracht is van zijn invloed. Het een hangt met het andere ten nauwste samen. Dr. A. Kuijper heeft er den slag van gehad «het klavier der volks-consciëntie te bespelen," maar maakte daarvoor gebruik van het oud-calvin'sme dat hij tot nieuw-calvinisme voor onze dagen pasklaar wist te maken. 't Getuigt zeker van groote handigheid als men de nieuwe maatschappij weet aan te passen aan oude denkbeelden van voor ruim 300 jaar, ten einde «de ordonnantiën Gods" voor ons tegenwoordige staats- en volksleven op te diepen uit Schrift en Belijdenis. Maar daarom is het juist wensehelijk om eens van des kundige zijde te hooien uiteenzetten wat de Schrift en de oud-gereformeerde leer in sommige hoofdzaken leeren en wat daarvan door dr. A. Kuyper gemaakt wordt, om zoo doende nader ingelicht te worden omtrent de betrouwbaar heid van dezen leidsman. Dat deze uiteenzetting de belangstelling verdient zoowel van mede- als tegenstanders van dr. A. Kuyper wordt hier door duidelijk. De eersten kunnen hun vertrouwen bevestigd zien of als het noodig is de gegeven voorstelling bestrijden de laatsten weten dan waar ze zich aan te houden hebben bij de be strijding van dr A. Kuypers denkbeelden. Er heerscht ook op dit gebied nog zooveel onklaarheid, een gevolg van onbekendheid, dat het zeker zeer gewenscht is meerdere klaarheid aan te brengen. In allen gevalle is het onderwerp belangrijk genoeg om de aandacht van vele belangstellenden te trekken. Over het pro en contra in deze materie mag altijd nog wel wat meer licht schijnen Haarlem, 15 April 1909, P. S. Bakels. Onder de ware heerschappij gevoelt men het eigen wezen niet onder drukt en verkracht, maar geleid en verheven. Schouwburg Jansweg. Tooneel. Cavalleria Rusticana en Paljas. 't Was ongetwijfeld een heele durf om na de weinig bemoedigende resultaten met de laatste opera voorstellingen te Haarlem opgedaan, nogmaals een opera voor het voetlicht te brengen. Het doet ons leed te moeten constateeren dat ook ditmaal de zaal beter bezet had kunnen zijn. En toch beloofde het affiche zoo veel. In Cav. Rust. de de dames Cosman en Gestman, benevens de heeren Orelio en Cauveren. In Paljas mevrouw EngelenSewing en de heeren Pauwels, Orelio en Butter. De eerstgenoemde opera vermocht geen bijzondere geestdrift te verwekken. Zelfs scheen het alsof het prachtige, helaas zoo afgezaagde, inter mezzo uitgevoerd en aangehoord werd als een noodzakelijk kwaad. De koien hadden het eenige malen met de zuiverheid aan den stok en mej. Cosman vibreerde er maar op los, zoodat de toonhoogte tusschenbeide absoluut niet te herkennen was. Haar temperamentvol spel daarentegen vergoedde weer veel. Over Paljas zijn we echter beter te spreken. Reeds dade lijk wist Orelio met een prachtige voordracht van de Pro loog de gewenschte stemming bij het publiek er in te bren gen. Met stem en grime en sober gebaar vertoonde hij een Tonio als zelfs het buitenland niet veel beter te zien zal geven. Bovenal om bewonderend te herdenken was de heer Pau wels als Canio. Niet alleen in het beroemde smartlied als gehiel zijn ziel het naamloos wee uitschreidt van den be drogen man, maar zijn geheele partij kenmerkte zich door een meesterspel en een verheven zangpraestatie, die den hoogsten lof afdwong. Groot was het genot dezen geliefden en gevierden zanger zoo volmaakt te zien spelen als dien avond. Mevrouw EngelenSewing scheen het er op gezet te hebben den min of meer slechten indruk die hare laatste vertolkingen wellicht hadden teweeggebracht, door een aller liefste weergave van haar rol weg te nemen. Of haar dit gelukt is, kunnen we moeilijk beoordeelen. Ze is of schijnt nog niet geheel hersteld van haar laatste ziekte en zong wat mat. De heer Carel Butter hoorden we voor het eerst. Hij heeft een forsch ontwikkeld geluid en gaf een Silvio, die zeer goed in het kader dezer vertooning paste. Ook de heer Schildennan wist te midden dezer grootheden een goeden Beppo te geven. Het orkest, onder leiding van den heer J. Martin S. Heuckeroth, gaf wat met een orkest hetwelk geen speciale operaopleiding gehad heeft, te bereiken' is. Het kleine doch goed geschoolde,, koor had minder ongelukjes dan in Cavalle ria Rusticana en zong zuiver en vlot. Zoo is deze Pa{;as-opvoering als een der voortreffelijkste acht 65, Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5