gijvoegsel van „i}et jjloemenöaalsch Weekblad" van Zaterdag 24 April 1909. Het is uitgekomen zooals we in ons Buitenland. vorig nummer omtrent den vermoede- lijken loop van zaken in Turkije schre vende jong-turken. geholpen door de hun nog trouw ge bleven troepen, waarvan de hoofdmacht zich te Saloniki be vond, hebben zich meester van den toestand gemaakt. Ook van de vloot in de Dardanellen en van de voor Smyrna liggende oorlogsschepen hadden zij een verzekering van trouw ont vangen. Het heeft er voor den sultan anders slecht uitgezien het beeft maar een haartje gescheeld of hij was »sultan-af" geweest. En nu het blaadje opnieuw weer omgekeerd is, nu de jong-turken weder de macht* in handen hebben en waar schijnlijk vaster dan ooit, moet men hun beleid en over- prijzen. Dezelfde doortastendheid die zij in Juli ten toon adden gespreid, kon men ook nu weer waarnemen zij heb- en getoond de eenige te zijn die een goeden toestand in l'urkije tot stand kunnen brengen. O. m. was het een van goed doorzicht getuigende maatregel, dat zij niet dadelijk onstantinopel binnenrukten doch hun hoofdzetel ie Saloniki vestigden, ten einde bloedvergieten te voorkomen. Ook hun arzeling om den sultan tot den afstand te dwingen wordt verklaard uit het verlangen alle gevaar voor bloedvergieten, at misschien tot tusschenkomst der europeesche mogend- eden leiden zou, te ontgaan. Echter kan nu spoedig het nde dezt-r verwikkelingen verwacht worden, die nog beter afgeloopen dan aanvankelijk was verwacht. Een oude koe heeft men in Duitschland nog eens uit ei sloot moeten halen; het proces MoltkeHarden is op- uieuw in behandeling gekomen. Dinsdag had de zitting laats, die na voorlezing van tal van stukken, met gesloten -eren werd voortgezet. In deze besloten zitting werd Har- verhoord als beklaagde, Moltke als getuige en werden i pleidooien gehouden. Toen eischte het O. M. een geldboete 600 mark tegen Harden. Dienoverkomstig luidde het von der rechtbank, waarbij overwogen werd dat Harden tke inderdaad van perversiteit beschuldigd had, maai bij niet met oneervolle bedoelingen gesmaad had en dat verzachtende omstandigheid gelden kan, dat Harden de versiteit van Eulenburg bewezen had. Harden zal met vonnis wel genoegen nemen. Voor Eulenburg is de af- opnieuw een nederlaag, daar nu twee rechtbanken, een Munchen en een te Berlijn, de tegen hem ingebrachte chuldigingen als bewezen hebben verklaard. De publieke belangstelling was thans niet zoo groot als sger. Te Berlijn is Zondag een congres van duitsche ambte en geweest hetwelk het eerste van dien aard was. Een et aantal plaatselijke vereenigingen had gehoor ge en aan de uitnoodiging en er waren ruim 1000 afge- digden aanwezig. De geest dien dit congres ademde nt ons een bedenkelijk karakter te hebben, daar in een iraak door den voorzitter van den duitschen ambtenaars- ud gehouden, gezegd werd, dat de duitsche ambtenaren, Is tot dusverre, wel getrouw zullen blijven aan den keizer en het rijk, maardat de hun gedane beloften tot ver betering van hunne schrale tractementen vervuld moeten rden. Bedenkelijk niet waar? Na nog verscheidene andere oespraken in dien geest, werd met algemeene stemmen een notie aangenomen, waarin de regeering wordt verzocht, ten uedigste de belofte tot verhooging van tractementen te vervullen. De koning van Roemenië heeft deze week zijn zeventigsten jaardag gevierd, bij welke gelegenheid de duitsche kroon- ins hem een bezoek bracht. In een artikel aan koning rol gewijd, herinnert de Nord-deutsche Allgemeine Zeitung ran de zeer moeitevolle taak tot welker vervulling de rijkbe- :afde prins in den bloei zijner jeugd geroepen werd en waaraan ij zich met zoo groote toewijding gegeven heeft. Het blad eindigt met 1e zeggen dat koning Karol thans aan zijn -•vensavond met voldoening kan neerzien op de resultaten van zijn arbeid. Wat door zijn leiding tot stand gekomen is, wordt in de gansche beschaafde wereld erkend. In Frankrijk en Italië heeft de zaligspreking van de fransche boerendochter Jeanne d'Arc plaats gehad. Meer dan zestig fransche bisschoppen en twintig duizend fransche pelgrims konden tijd en geld vinden om naar Rome op te trekken, ten einde de heiligverklaring door den paus bij te wonen, Dat de politiek bij al dit gescharrel met de nage dachtenis van de beroemde maagd de hoofdrol speelt, blijkt duidelijk uit het antwoord door den paus in het fransch aan monsieur Touchet gegeven, waarin het hoofd der kat holieke kerk heel handig de gelegenheid aangreep om een zoo groot getal Franschen te kunnen toespreken en de regeering die de scheidingswet van 1905 in Frankrijk toe past, te veroordeelen. In Parijs heeft men het onderling weer aan den stok gehad tijdens het leggen van kransen bij de standbeelden van Jeanne de d'Arc. Er waren kransen bij met de meest tegenstrijdige opschriften, bijv.; »Aan de edele heldin Jeanne d'Arc, verbrand door de papisten," op een andere: »Aan Jeanne d'Arc, leve de Paus," enz. De politie heeft aan de opstootjes die hiervan het gevolg waren een einde gemaakt door de heele kransenrommel te verwijderen. Het is in het stakingsgebied van Méru in Frankrijk j.l. Zondag toch tot een botsing gekomen tussehen een groote macht kurassiers en jagers en een anti-militaristisch gezinde vergadering, die uiteengedreven werd en met be bloede koppen afdroop. In Perzië moet het er ellendig uitzien. De hongers nood te Tabris heeft onrustbarende afmetingen aangenomen. Volgens een telegram van j.l. Maandag scholen groote troepen vrouwen samen voor moskeeën en heilige plaatsen en schreeuwden om brood. Voor de bakkerijen spelen sinds weken de droevigste tooneelen zich af. En nog is het einde van het beleg niet te overzien, al heeft de sjah er in toe gestemd een wapenstilstand van 6 dagen toe te staan, waardoor misschien maatregelen kunnen getroffen worden om de ellende in deze ongelukkige stad wat te verzachten. Met de nieuwe westersche beschaving heeft Japan ook enkele andere eigenschappen overgenomen, die opnieuw een bewijs voor de stelling leveren, dat de menschen feitelijk overal hetzelfde zijn. Zoo is nu alhier een schandaalzaak aan het licht gekomen, die zoo europeesch lijkt, dat als men niet wist waar de geschiedenis was afgespeeld, men zou Kolonies van het Centraal Genootschap Egmond aan Zee. denken dat deze in een onzer westersche landen was gebeurd. Het betreft een suikerfabriek, die bet slecht ging en welks aandeelen in waarde daalden. Toen werd het plan gevormd, de fabriek door den staat voor millioen yen te laten koopen, waardoor de aandeelhouders hun geld gered zouden hebben. Daarvoor moest echter het parlement zijn goed keuring verleenen, en om die te verkrijgen, heeft men ver scheidene parlementsleden omgekocht voor sommen van 50.000 yen. Negen parlementsleden zijn deswege in hechte nis genomen. Een gunstig voorjaar is het tot heden Bijenteelt. voor onze bijenvolken niet geweest, we hebben nog maar weinig dagen gehad, dat de diertjes konden uitvliegen. Gelukkig leverde de maand Januari en ook Februari toch een' enkelen zonnigen dag, waarop een uitvlucht kon worden gehouden een reinigings vlucht. Anders zou het er thans nog treuriger uitzien, dan nu in vele stallen het geval is. Vele imkers toch klagen, dat hun volken min of meer geteisterd worden door »loop" of »roer", of gelligheid", zooals men op de Veluwe zegt. Dit is een gevolg van den langen winter, waardoor de diertjes niet in de gelegenheid waren zich te ontlasten. Waar het kwaad niet erg is, komt er beterschap, zoodra een mooie dag de bijen naar buiten lokt; zij reinigen zich dan, en dient men ze dan 's avonds wat lauw warmen honig toe en houdt men den korf of kast warm, dan wordt het volk, indien het niet bij een' enkelen dag mooi weer blijft weer spoedig gezond. De enkele zonnige Maart-dagen hebben dan ook reeds veel weer goed gemaakt. Niet overal echter. Waai de ziekte lang duurde of hevig optrad, daar werken de gevolgen lang na of zijn niet te herstellen. Vele koloniën zullen heel wat bijen verloren hebbenis het aantal nog groot genoeg, dat men er in den a.s. zomer iets goeds van verwachten kan, maar zijn raten en wanden sterk bevuild, dan brengt men het vo k in een andere woning over, welke men ter verwarming open in een warm vertrek heeft ge plaatst, of waarin men te voren verwarmde steenen heeft gelegd. In dat nieuwe verblijf brenge men tevens raten en honigraten. Misschien kan men bij lossen bouw n.l. volstaan met bezoedelde raten weg te nemen en daarvoor goede in de plaats te brengen. Men kan de vuile raten schoonmaken met een borstel en lauw water, waarbij men de raten snel moet laten drogen. Zijn de volken zeer aangetast door de ziekte, dan moeten ingrijpender maatregelen worden toegepast. Alsdan toch hebben de koloniën te veel volk verloren, dan dat ze zich nog behoorlijk zouden kunnen ontwikkelen. De bijenwoning is dan ook te zeer verontreinigd en door en door besmet met faecaliënop de raten en wanden ziet men de bruine stippen en vlekken o vei al, inzonderheid nabij het vlieggat, omdat de diertjes hebben getracht naar buiten te gaan, maar dit niet konden, öf omdat ze daartoe te zwak waren of onderweg verstijfden, óf omdat de uitgang voor hen ver sperd was door de lijkjes der reeds gestorven bijen. Een ondragelijke lucht kan u bij opening van korf of kast te gemoet komen, op de bodemplank liggen tal van doode bijen en tussehen de raten ziet ge vele diertjes met de vleu gels vastgekleefd. Dat is een droevige toestand. Wat er van gewordt? Mis schien brengen mooi weer en goede verzorging hier nog ver betering, maar veel kans is er ook, dat zelfs onder de gunstigste omstandigheden de nog overige bijen gaandeweg bezwijken, de geheele kolonie uitsterft. Wordt de ziekte echter gestuit, dan mag toch het volk gering als het is in aantal niet op zich zelf blijvenhet moet met een ander worden vereenigd. Hiermee wacbte men evenwel tot het weer gezond isnooit mag een ziek volk bij een ander worden gevoegd. De verlaten kast of korf moet terdege worden uitgezwa- veld, alvorens weer in gebruik te worden genomen, en na de zwaveling worden schoongemaakt. In een volgend artikeltje willen we zien, hoe de ziekte het best is te voorkomen. Bestrijding der werkloosheid. Diversen. Naar aanleiding van een door het Sociaal Weekblad geopperd denkbeeld om eene nationale vereeniging tegen de werkloosheid in het leven te roepen, heeft zich een commissie gevormd om tot stichting dezer vereeniging te geraken. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. C. J. baron Van Tuyll van Serooskerken, dr. Van Gheel Gildemeester, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, mevrouw H. G. MullerLulofs, mr. dr. H. J. Tasman en mr. E. M. Meyers. Aanstaanden Maandag 26 April 's namiddags 2 uur, zal in het gebouw Eensgezindheid, Spui, te Amsterdam, een vergadering worden gehouden, waartoe ieder die met het plan sympathiseert, wordt uitgenoodigd deze bij te wonen. De vereeniging stelt zich ten doel op de bestaande maat schappelijke grondslagen mede te werken aan de bestrijding van de werkloosheid en van de nadeelige gevolgen van werkloosheid, voor de betrokken arbeiders in Nederland. Stakingen en uitsluitingen in Duitschland in 1908. In 't afgeloopen jaar hebben in het duitsche rijk, volgens de voorioopige statistiek van het Kaiserl. Statist. Amt. (Reichs Arbeitsblatt nr. 2) 1307 stakingen plaats gehad, waardoor 4817 bedrijven getroffen werden met 197,000 arbeiders. Het grootste aantal van tegelijk stakenden bedroeg 68,000. Volledig succes hadden 210 stakingen, gedeeltelijk 415, geen succes 682. Het aantal uitsluitingen ter kennis van het bureau gebracht, bedroeg 181. Daarbij waren betrokken 1729 bedrijven met 82,000 arbeiders, waarvan 44,461 uit gesloten werden. Volledig succes hadden 114, gedeeltelijk 56, geen succes 11 uitsluitingen. Het aantal conflicten is, ver geleken met 1907, met meer dan de helft verminderd. Ook de omvang van de geschillen was veel geringer. Percentsgewjjze hadden de stakingen ongeveer gelijken uitslag als het vorige jaarde uitsluitingen gingen in suc ces vooruit. Men schrijft uit Friesland aan de Af. Crt. In een dorpje in de gemeente Schoterland zijn nu binnen 6 jaren 6 leden van een arbeidersgezin overleden aan tuber culose. Eerst 5 kinderen, tussehen de 20 en 30 jaar oud. En wat wel eigenaardig is was de een overleden, dan werd de andere aangetast, zoodat nooit twee lijders tegelijk verpleegd moesten worden. Na die 5 kinderen werd de vader aangetast, die deze week overleed. Steeds werd het zelfde beddegoed, dat wel terdege gereinigd werd, gebruikt, de medici achtten het niet noodig dat te verbranden. Boven dien het rijk geeft geen schadevergoeding. Nu echter zijn de dorpsgenooten bijgesprongen om de arme weduwe met nog twee zoons te helpen. Een flinke som werd in de twee laatste dagen bijeengebracht om drie nieuwe bedden, gor dijnen, enz. te koopen en het geheele huis is heden ontsmet. Op die wijze hoopt men de gevaarlijke ziektekiem te hebben vernietigd. Centraal Genootschap voor Kinderverzorging. Kinderherstellings- en Vacan- tie-Kolonies. Verschenen is het verslag over het jaar 1908, hetwelk dit jaar een lijvig deel vormt. Even als het vorige is het verlucht met eenige aardige kiekjes, die zeer goed geslaagd mogen genoemd worden, en waarvan wij, dank zij de welwil lendheid van het hoofdbestuur, een tweetal hier afdrukken. Met genoegen wordt melding gemaakt van het feit dat ook dit jaar het aantal leden en begunstigers stijgende bleef, ofschoon aanzienlijke uitbreiding van dit aantal niet alleen zeer gewenscht, doch noodzakelijk is, wil het genootschap in staat zijn te voldoen aan de steeds hoogere eischen hem gesteld. Op 31 December 1908 had het Genootschap 3 stichters, (vereenigingen)38 stichters (personen), 42 leden (vereeni gingen), 172 leden (personen), 17 begunstigers (vereenigingen) en 143 begunstigers (personen). Ook het getal afdeelingen nam toe en steeg in den loop van 1908 tot 66, terwijl in het begin van 1909 nog een 20-tal bijkwamen, zoodat het thans 86 bedraagt. Door het genootschap werden in het afgeloopen jaar 861 kinderen verpleegd, tegen 551 in 1907, 261 in 1906 en 31 in 1905. Sprekende cijfers, niet waar? Het verslag zegt dat het zeker verwondering mag baren dat onder de 861 verpleegden geen enkel geval van ernstige of van besmettelijke ziekte voorkwam. Dit feit is meteen wel een argument ten gunste van gezondheidskoloniën. Im mers de meeste kinderen zijn zeer zwak, pas hersteld of lijdende aan chronische kwalen en gebreken. De ziekenkamer in ïKerdijk» bevatte meestal geen zieken en zelden meer dan een of twee patiënten. De meeste ongesteldheden be-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5