JÊÈh HUSH iSsüÖ,.. V i.- dp :r-- ~-- /#^v- 1 -~T •-■* «''•1 9H& -•"* ét. Kolonies van het Centraal Genootschap Kgmond aan Zee. paalden zich tot lichte temperatuursverhooging. Enkele ge vallen van hevige koorts kwamen voor, terwijl een kind dat in de kolonie niet ziek was, niet lang na de thuiskomst in Doesburg is overleden. Het wegen is de eenige door het Centraal Genootschap toegepaste manier, om de resultaten in cijfers te brengen. De groote toename wijst stellig op een degelijken vooruit gang. De toenamen zijn echter afhankelijk van allerlei fac toren als: meer of minder gebruik van zeebaden, weersge steldheid, leeftijd en gesteldheid der kinderen, meer of minder wandelen enz. Een juiste maatstaf zijn zij daarom niet. Wie in de gelegenheid is het kolonieleven van nabij te leeren kennen, heeft geen cijfers noodig om de verbetering te zien bij nagenoeg alle kinderen. De eerste dagen zijn steeds een wanhoop voor de dames. Telkens hoort men „wat is het deze keer een stel invalieden, allemaal zwakke stumpers. Er is geen voedsel en geen leven in te krijgen." En toch, na slechts enkele dagen spelen die zelfde stum pers, waar niets mee te beginnen scheen, prettig aan het strand of in het bosch. Toch ziet men hen spoedig als vroolijke troepjes, zingend marcheeren. Toch eten ze na korten tijd als wolven. Maar dan die zelfde kleinen, als zij na vier weken ver trekken 1 De zon heeft de wangen gebruind, de tred is veerkrachtig, de levenslust tintelt in de oogen. Men kent ze niet meer, wanneer zij bij het vertrek van den trein nog een laatst vaarwel toe wuiven en toe roepen, aan hun tijdelijke verzorgsters. Niet gering is ook de zedelijke verbetering, die duidelijk blijkt uit gedrag en manieren. Nauwelijks is een groep vertrokken of het regent de eerste dagen brieven en kaarten van ouders en verpleegden. In het Hoofdbestuur werd de heer dr. P. V. Astro ver vangen door mr. A. van der Eist. Alle andere bestuursleden, die waren afgetreden naar aanleiding van het inwerking treden der nieuwe Statuten, zijn herkozen. In den Raad van Toezicht trad de heer J. J. Lamers af en is vervangen door dr. S. Schippers. Hem mocht het genootschap echter niet lang behoudentot groot leedwezen van het hoofdbestuur is deze bekwame en werkzame man in den loop van het jaar overleden. In hem heeft de vereeniging veel verloren het hoofdbestuur huldigt in het verslag met weemoed zijn nagedachtenis. Uit het verslag blijkt dat het genootschap zich in voort- durenden groei mag verheugen en dat de resultaten der verpleging ook nu weer zeer gunstig mogen worden genoemd. Toch zijn er schaduwzijden; vooral de staat der geld middelen baart het hoofdbestuur zorg. Wil het genootschap steeds meer aan zijn doel beantwoorden, dan moet het getal stichters, leden en begunstigers elk jaar aanzienlijk stijgen. Ook is nu en dan een grootere gift niet alleen zeer welkom, doch zelfs onmisbaar om aanzienlijke uitgaven in eens, als bijv. de inrichting van het nieuwe koloniehuis, te bestrijden. Dit te meer, daar ook nu weer het verzoek om rijkssubsidie is afgewezen. Dat op de leden der afdeelingen, naast den plicht om die afdeelingen zooveel mogelijk tot grooteren bloei te brengen, ook de plicht rust, voor de uitbreiding van het ledental voor het genootschap werkzaam te zijn, zal derhalve een ieder wel duidelijk zijn. Immers mocht op den duur het genootschap zelf aan bloedarmoede gaan lijden, dan is terugwerking hiervan op de afdeelingen en haar werk niet te vermjjden. Laten daarom, zoo eindigt het verslag, de afdeelingen ieder in haren kring hare meergegoede leden overhalen, zich bovendien als lid van het genootschap te doen inschrijven Het rijwiel in oorlogstijd, w.,., Niet alleen als voorwerp van vermaak Utilitarisme. en Sp0rt heeft het rijwiel zich zoo snel geliefd gemaakt, maar ook in de moderne legers heeft het zich eene plaats veroverd en sedert het jaar 1890 vindt men in alle beschaafde landen militaire rijwiel- afdeelingen, van welke de vredesoefeningen bewezen dat men bij terreinverkenningen, ordonnans-dienst, bezetting van ver vooruit gelegen punten, buitmaking van vijandelijke convooien en treinen, afsnijden en aanleggen van telegraaf- en telefoon leidingen enz. het geluidloos zich voortbewegend rijwiel in vele gevallen beter aanwenden kan dan cavalarie. Tot dusver had zich nog geen gelegenheid voorgedaan het nieuwe wapen in den strijd te gebruiken; deze gaf nu voor den zuid-afrikaanschen krijg inderdaad op eene schitterende wijze; want Engeland is niet alleen het land waar het militair-wiel- rijden het eerst ingevoerd werd, maar ook waar het de groot ste volmaking bereikte. Wel is waar had het staaude leger van Groot-Brittannië geen rijwielafdeelingen, doch slechts een klein aantal ordannansen maar de vrijwilligers hebben zich met grooten ijver, op de zen tak van militairen dienst, welke zoo nauw verwand is aan de sport, toegelegd, en inderdaad bij elk voorkomend ge val tijdens den oorlog op tal van wijze het meest omvattend gebruik gemaakt. De rijwielafdeelingen der engelsche-vrijwilligers-regimenten, hebben niet minder dan 4000 man en omvatten niet slechts infanterie en ordonnansen, maar ook ambulance-afdeelingen en zelfs artillerie met licht snelvuur geschut op drie wielen. De engelsche wielrijders zijn het, die nu ook de proef af moeten leggen of de op manoeuvre opgedane ondervindingen gelijk zullen zijn aan die der werkelijkheid en men ziet met spanning de uitkomst dezer vraag tegemoet, die voor alle le gers van gewicht en voor het groote publiek hoogst interessant is. De engelsche ordonnans-rijders zijn geheel in bruin-geel khaki-dril gekleurd en ook hunne wielen zijn met dezelfde kleur geschilderd, om ze daarmede zoo weinig mogelijk van den Zuid-Afrikaanschen bodem te doen onderscheiden en de boeren weinig trefkans te geven. De wegen in Natal, Kaapkolonie, Oranje-Vrijstaat en Trans vaal zijn wel is waar in vergelijking met die van Europa zeer schaars en ook van slechtere gesteldheid, maar daarom in gene deele zoo slecht om het wielrijden onmogelijk te maken. De boeren hadden zich dan ook dadelijk dit moderne voer tuig eveneens ten nutte weten te maken en een groot aantal voortreffelijke wielrijders, leden van den Johannesburger-rijwiel- club, daaronder zulke, die herhaaldelijk prijzeu hadden behaald op de renbaan, dienden hen tot ordonnansen. Rijwiel-afdeelin- gen bezaten ze daarentegen niet. Het meeste nut werpen de militaire wielrijders af bij den ophelderingsdienst, als patrouilles en om den vijand te ver ontrusten. De engelsche militaire wielrijders zijn er op ge oefend, te schieten zonder het rijwiel te moeten verlaten. Zij voeren alleen als hoofdwapen, het lange infanterie-geweer, of schoon naar het oordeel van vakmannen de korte karabijn verkiezelijker is, daar deze bij het rijden weinig hindert en op het wiel gemakkelijker te hanteeren is. Maar de engelsche vrij willigers kunnen nu eenmaal niet van het lange geweer scheiden. Is het reeds niet gemakkelijk een schot af te geven zonder af te stijgen, daar men zich od het stil staande rijwiel in even wicht moet houden, zoo is het een acrobaten-toer, wanneer een wielrijder, op zijn rijwiel blijvend, zijn gevallen kameraad van den grond opbeurt voor zich op den stuurstang neemt en met hem wegrijdt, terwijl hij met de rechterhand de revolver naaT achteren afvurend, den terugtocht dekt. In zulke kunst stukken hebben bet de engelsche vrijwilligers door onafgebroken oefening ver gebracht en daarmede met hunne jaarlijksche manoeuvres het aanwezige publiek steeds tot het hoogste enthousiasme opgevoerd. Of zich dergelijke verrichtingen onder het vuur der boeren even goed laten uitvoeren is zeer te betwijfelen. In elk geval kan zoo iets hoogstens als een zoo nu en dan voorkomend bravourstukje gelden, dat een uitnemend ge schikte, sterke en koelbloedige man onder bijzonder gunstige omstandigheden wel eens volbrengt, maar voor de groote massa onuitvoerbaar is. (Wordt vervolgd.) Uit andere gemeenten. De tentoonstelling in het Brongebouw te Haarlem. Gelijk wij reeds in een vorig nummer uit voerig hebben vermeld, zal, gedurende de maanden Juni en Juli van dit jaar, in het Brongebouw een groote reclame-tentoonstelling gehouden worden. Zooals met tentoonstellingen van beteekenis steeds het geval is, zal ook aan deze een bijzondere aantrekkelijkheid worden verleend, door het bouwen van een oud-haarlemsch marktplein, waarvan de verschillende gebouwen met bijzondere zorg in elkaar worden gezet. Donderdag waren wij in de gelegenheid het ontwerp van dit plein in miniatuur te beschouwen. De indruk dien wij hiervan ontvingen was allergunstigst en ongetwijfeld zal het marktplein een reusachtigen toeloop trekken. In het volgend nummer zullen we een zooveel mogelijk vol ledige beschrijving van de verschillende gebouwen van het plein geven, waarvoor ons nu de plaatsruimte ontbreekt. Wat 't meeste slijt? De slordigheid. Niet slechts de kiel, Maar ook de ziel. Bond van vrije liberalen. Politiek. De bond van vrije liberalen zal op Zaterdag 1 Mei te Utrecht zijn jaar lijksche vergadering houden. In deze vergadering zal o.a aan de orde gesteld worden het rapport van de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de vraag hoe, mede met het oog op wettelijke voorziening in sociale nooden, i) Het hier bedoelde gedeelte van het beginsel-program luidt als volgt: »Als waarborg voor de onpartijdige behartiging der onderscheidene volks - langen naar mate van hunne beteekenis voor de gemeenschap, behooren Staten-Generaal te bestaan uit twee kamers, op verschillende wijze verkoz j en met zoodanige grondwettelijke bevoegdheden bekleed, dat aan beide nagen gelijke invloed op de wetgeving zij verzekerd „Is aan die eischen voldaan, dan kan het kiesrecht voor de Tweede Kan worden verleend aan de mannelijke Nederlanders, wien de geschiktheid tot i, oefening niet op grond van persoonlijke hoedanigheden of omstandigheden m worden ontzegd en aan die vrouwelijke Nederlanders, welke aan te bepalen v- eischten beantwoorden. Onder persoonlijke hoedanigheden of omstandighe zijn bij elke kiesrechtregeling te rekenen gebrek aan stoffelijke onaf hankelijkh - en verwaarloozing van de verplichtingen jegens den staat, met name het n voldoen van verschuldigde belastingen. fiVoor de gemeenteraden zij het kiesrecht bovendien afhankelijk gesteld v, den aanslag in de plaatselijke directe belasting of in eene met gemeentelij o centen bezwaarde rijksbelasting." Varia. Iemand sloeg onbarmhartig zijn hond, die voor een zwn geladen kar gespannen was. Een heer berispte hem over zi wreedheid. De man antwoordde ruw: „het gaat je niets aa. bovendien, de hond is mijn eigendom en ik kan met mij eigendom doen wat ik wil". De heer, een gespierde man, pakte den kerel in zijn kn en gaf hem een paar striemen met zijn rotting, zeggende „zie domkop, ik kan met mijn eigendom doen wat ik wil. Straatroover. Ho Student (kalm), hoeveel jij Nu eerlijk deelen. 't Zal me aangenaam zijn! Ik heb niet.-. onze wettelijke ongevallenverzekering moet worden verbeterd. Voorts zal behandeld worden het voorstel der commissie van advies: te benoemen eene commissie tot het instellen van een onderzoek naar de werking van het belgische stel sel van ouderdomsvoorziening. Een ander voorstel van de commissie van advies strekt tot vaststelling van eene ver klaring, die in ontwerp aldus luidt De Bond van Vrije Liberalen spreekt met het oog op de aanstaande verkiezingen zijn oordeel uit over de hierna te noemen onderwerpen van politiek beleid I. Herziening van de Grondwet. Eene grondwetsherziening uitsluitend of in hoofdzaak ten doel hebbende de invoering van algemeen kiesrecht mogelijk te maken begeeren wij niet. Gewenscht achten wij eene herzie ning van wijdere strekking, die beoogt aan de Eerste Kamer, op andere wijze dan de Tweede gekozen, een grooteren invloed op de wetgeving dan haar thans toekomt te verzekeren, en die evenredige vertegenwoordiging, alsmede het kiesrecht voor vrouwen mogelijk maakt. Daarbij kan dan tevens demogelijk heid worden geopend tot uitbreiding van het kiesrecht voor de Tweede Kamer, in den zin van ons Beginsel-program. II. Herziening van de Ongevallenwet. Herziening van de Ongevallenwet is noodig om de bestaande regeling van hare aan den dag gekomen gebreken te zuiveren. Door een doelmatiger organisatie zullen de lasten, die de tegenwoordige regeling legt op de schatkist en op allen, die bij de nijverheid betrokken zijn, minder drukkend moeten worden gemaakt. In meerdere mate moet worden gestreefd j naar voorkoming van ongevallen door het belang der werk- j gevers daarbij te vergrooten. De aansprakelijkheid van het bedrijf voor de geldelijke gevel- j gen van ongevallen moet ook voor de overige takken van volkswelvaart wettelijk worden vastgesteld. III. Ziekteverzekering. Eene regeling van het Ziekteverzekeringswezen zal zich bij de herziening der ongevallen-verzekering hebben aan te sluiten, ten einde te voorzien in de ongevallen-behandeling gedurende de eerste maanden. Voor het overige zal zij moeten geriel r zijn op de bevordering van algemeene vrijwillige deelneming van minvermogenden in Ziekenfondsen, die, belangeloos gehouden, door den Staat gesteund worden en onder die. s toezicht staan. IV. Zorg voor den ouden dag. Voorziening in de nooden van den ouden dag worde bevoi- derd door een stelsel van vrijwillige verzekering met steu-i van Staatswege. Als overgangsmaatregel zullen aan onvermogenden bovei een te bepalen leeftijd uitkeeringen kunnen gedaan wordi-i zonder storting hunnerzijds. V. Herziening der Armenwet. Eene herziene armenwet, die meer verband brengt tussch i de uitoefening der armenzorg door particuliere, kerkelijke- overheids-instellingen, moet bovenbedoelde sociale voorzien gen aanvullen. VI. Kosten der sociale maatregelen. De staatsuitgaven voor de sociale maatregelen zullen grootei - deels door nieuwe belastingheffing moeten worden gedekt. I: beginsel van belasting naar draagkracht zal daarbij in hete gehouden moeten worden. Een zoodanige verhooging van L tarief van invoerrechten als een vrijhandelsstelsel in gev: zou brengen, moet worden afgewezen. VII. Rechtswezen. Invoering van administratieve rechtspraak en herzien! van het burgerlijk procesrecht zijn noodig, om aan een ie<! de deugdelijke middelen tot handhaving van zijn recht verschaffen. Met de invoering der Militaire Straf- en Tuchtwetten n niet langer worden gewacht. VIII. O n d e r w ij s. Nieuwe eischen van staatssubsidie aan het bijzonder la onderwijs moeten, in afwachting van de gevolgen der Lag- onderwijswet 1905, niet ingewilligd worden. Vragenbus. Vr. Kan u mij eenige inlichtingen geven omtrent het leeren voor ver pleegster in het een of ander groot ziekenhuis. Ten eerste of er ook bij zondere bekwaamheden voor vereischt worden, of er veel kosten aan verbonden zijn en welken leeftijd men moet hebben om er voor in aan merking te komen Antw. Aan de meeste ziekenhuizen worden verpleegsters opgeleid. Of dit aan een beplaaldu inrichting geschiedt en onder welke voor waarden zal u voor elk ziekenhuis afzonderlijk moeten informeeren. In sommige ziekenhuizen laat men slechts jonge dames toe van een be paalde kerkelijke richting, in andere kan men volstaan met eenige alge meene bekwaamheid en goede aanbevelingen eenmaal als leerling of hulp- verpleegster opgenomen heeft men in de meeste ziekenhuizen gelegenheid zich voor een diploma te bekwamen onder leiding van de doctoren van het gesticht. Vr. Een moeder heeft haar gehuwden zoon nu ongeveer 4 jaar geleden bijna f 500 geleend op zijn meubilair met het gebruik daar nog van, zonder bewijs. Thans wenscht zij een degelijk bewijs van het eigendom van dien inventaris te bekomen. Hoeveel kost dit? Antw. Een van beide: de moeder heeft haar zoon geld geleend zonder meer en kan het geld terugvorderen als de tijd waarvoor het geleend is, of welken de rechter hem voor de terugbetaling wil toestaan, verstreken is, óf: zij heeft de meubels van haar zoon gekocht voor pl.m. f 500, om ze hem weer in bruikleen te geven. Zij kan de meubels dan alleen opeischen na verloop van den overeengekomen tijd, of is geen tijd voor de teruggave bepaald, nadat ze tot het gebruik waartoe ze uitgeleend waren hebhen gediend of hebben kunnen dienen, óf (is ook die bepaling niet toepasselijk): indien zij de meubels om dringende en onverwacht opkomende redenen Zelve noodig heeft. Dat de zoon niet een bewijs der bruikleening wil afgeven kan niet als een zoodanige reden gelden. Niemand, ook niet de rechter, kan iemand dwingen een bewijsstuk dat nog niet bestaat, te maken en af te geven. Vr. Ik heb in mijn keuken 2 kachels staan nl. een gewone kachel en daar vlak achter een fornuis. Het fornuis wordt alleen 's middags gestookt, de kachel alleen 's avondsze branden dus nooit gelijk. De pijpen gaan in denzelfden schoorsteen nu is mijn beleefde vraag„Moet ik nu voor de belasting eén of twee stookplaatsen voor de keuken opgeven Antw. Artikel 14 der wet van de personeele belasting vangt als volgt aan De belasting wordt gerekend naar het getal haarstedenvoor elk vertrek, dat in het belastingjaar op een of meer dagen vóór 1 April of na 31 October wordt verwarmd, wordt ééne haardstede gerekend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 6