Bijvoegsel van „Ijei Jloemendaalsch Weekblad" van Ztaftar-dag 5S Hl ai S©OH« Hst centram ouzer aandacht is al'Weder IJilitoillandsch Frankrjjk geworden. Frankrijk, hst land Overzicht. der uitersten, der beschaving, der ro mantiek en der heldenMaar ook het d der heethoofdige dwazen. De groote strijd tusschen .iiéa: n regeeriug begonnen: hoe «ai hy eindigen? pe vraag omvat veel en indien de zegepraal niet aan de jijde der regeering is, als het veelhoofdig monster der staking niet totaal vernietigd of tenminste krachteloos wordt gemaakt, staat het land van Victor Hugo aan den vooravond van een schrikbewind, die waarschijnlijk stroomen bloed zal doen vloeien Maar zoo'n vaart zal het nu wel niet loopen. De toestand is op dit oogenblik zoo dat te Parijs en elders in Frankrijk in't geheel niet van een algemeene staking gesproken kan worden. Reeds is de regeering begonnen met stakende beambten van den spoorwegdienst, klerken en beambten van het telegraafwezen en hoofdpostkantoor, en beambten van den telefoondienst te ontslaan. Een geheel andere en flinke houding nemen de post- en telegraafbeambten in Duitschland aan. Onomwonden veroor deelea zij het optreden hunner fransche broeders De voor zitter hunner vereeniging verklaavde aan een redacteur van bet Berl. Tagebl., dat de fransche beambten zich door hun haat aan den vice-minister Simyan hebben laten verleiden, een persoonlijk geschil in den strijd te mengen en daardoor de laatste sympathieën niet slechts van het fransche publiek, maai ook in het buitenland hebben verbeurd. Hij zeide Wij zien niet tegen strijd op, waar het geldt onze be langen te verdedigen, maar wij, duitsche postambtenaren, zullen nooit tot een staking onze toevlucht nemen als agitatie- middel en zelfs niet als ultima ratio." Dit klinkt, anders dan de kwajongensachtige taal der fransche leiders der beweging. Vertrouwen we dat Clemen- ceau de man zal toonen te zijn, in staat de leiders dei- oproerige elementen in figuurlijken zin een kopje kleiner te maken en het belang van den staat zal weten te verdedigen. Wat den politieken toestand in Duitschland betreft, zijn we ir. ii' afgeloopen week nog niet veel verder gekomen en de ka. dat een wijziging zal intreden is nog steeds niet veel grooi.' Onvermoeid werkt de finantieele commissie uit den rijk-dag voort en bracht in deze week niet slechts de dis- cussie over de brandewijntrust tot een einde maar ook uit de subcommissie terugontvangen wijnwet. De groote bladen hebben alle een of meer artikelen gewijd aan den dezer dagen overleden staatsman achter de coulissen, zooais men hem zou kunnen noemen, Von Holstein. Hij was een, zooals de correspondent der N. Rt. Crt. hem l>t-• hrijft, grootsche, eenzame figuur, koud, sterk en heer seend, voor wie het verstand koele bewondering heeft en di heeft medegewerkt aan legendarisch groote dingen. De n in Duitschland, die steeds het felst zijn politiek be st den hebben, zijn het thans juist, die het grootsche in zijn persoon het meest erkennen. Een staatsman van heel buitengewone beteekenis is in hem heengegaan. En daaraan :s Duitschland thans niet rijk. De oude keizer van Oostenrijk had onlangs tegen keizer Wilhelm te kennen gegeven, dat hij in de triomfen van de duitsche luchtvaart levendig belang stelde en toen den wensch geuit, dat het hem vergund mocht zijn, »de vervulling van den ouden menschelijken droom nog eens op zijn levensavond met eigen oogen te aanschouwen". Ten einde nu aan dit vorstelijk verlangen te voldoen, zal graaf Zeppelin zich in Juli met zgn luchtschip naar Ischl be geven, om dit aan keizer Franz Jozef te vertoonen. Tegen denzelfden tijd zal de duitsche kroonprins daar aanwezig zijn. Wat den toestand in Perzië betreft, schijnt de omkeer te Teheran ten gunste van een regeeringssysteem in constitu- tioneelen zin volkomen te zijn. De sjah zit blijkbaar danig verlegen met zijn vroegeren staatsgreep, waarbij de grond wet werd ingetrokken en het parlement met geweld van wapenen uiteengedreven. In de stad zijn nu strooibiljetten verspreid waarin werd bekend gemaakt, dat de Sjah reeds als Kroonprins zijn invloed lied gelden bij zijn vader om dezen gunstig te stemmen voor een grondwet. Eenmaal zelf als Sjah opgetreden, had de vorst op straf bare wijze onder den drang van schurken, die op eigen voordeel uit waren, het parlement tijdelijk gesloten Echter achtte hij nu het tijdstip aangebroken om de oude grond wet in haar vollen omvang te herstellen. Een nieuwe kieswet zou spoedig verschijnen. De afgevaardigden zullen bijeen komen, zoodra twee derden van het aantal leden zullen zijn gekozen. De restauratie van het oude parlementsgebouw wordt be spoedigd. De plaatselijke bevolking nam kennis van den invloed der biljetten, zonder daarover bijzondere opge togenheid aan den dag te leggen. In November a. s. zullen in de stad New-York de ver kiezingen plaats vinden voor de belangrijkste ambten in de stedelijke magistratuur. Deze komende verkiezingen werpen baar schaduw vooruit, en er zijn aanwijzingen, dat de be ruchte Tammany Hall-organisatie er alles op zal zetten om haar politieken invloed (met den aankleve van dien, wat betreft het putten uit de openbare kassen en het vergeven van ambten aan de medestanders) te versterken. Zelfs gaat het gerueht, dat de beruchte Croker, die vroeger als Tam many» boss" een zoo krachtigen invloed heeft geoefend op de locale politiek, maar die sinds langen tijd in Engeland woont, weer in de actieve New Yorksche politiek zou terug- keeren. Hij is n.l. onlangs een paar weken in New-York geweest. Dit gaf dadelijk aanleiding tot het ontstaan van het ge rucht, dat Croker zijn opvolger als Tamtnany-boss, Murphy, zou komen helpen in de a.s. campagne. Heel waarschijnlijk is dat niet, maar toch zijn de voorstanders van een behoor lijk en eerlijk stedelijk bestuur niet gerust op den afloop van den stembusstrijd in November. Dit is dan ook de ver klaring voor het feit, dat enkele bestrijders van de Tamma ny organisatie in vollen ernst het voorstel hebben gedaan, Roosevelt te candideeren voor het burgemeesterschap van Grooter New York. Maar de vrienden van den ex-president achten het niet waarschijnlijk, dat hij om wat ter wereld ook zijn jachtvacantie zou afbreken. De czaar heeft, naar uit Parijs gemeld wordt, persoon lijk aan den franschen gezant te St. Petersburg zijn voor nemen te kennen gegeven in den loop van den zomer een bezoek te brengen aan den president der fransche rupubliek, ter beantwoording van diens bezoek te Reval. De fransche haven, waar de samenkomst zal plaats vinden, is nog niet vastgesteld. Wij lezen in de Nieuwe Gazet van Antwerpen: Het Staatsblad van Zondag kondigt de wet af, waardoor de wijzigingen goedgekeurd worden gebracht aan het munt- verbond tusschen België, Frankrijk, Griekenland, Italië en Zwitserland besloten. Wij hebben vroeger reeds over die wijzigingen gesproken. Te rekenen van 1 Augustus aanstaande zullen de griek- sche zilverstukken van 2 fr., 1 fr. en 50 centiemen niet meer gangbaar zijn in ons land De Nationale Bank zal van nu af die stukken welke zij ontvangt niet meer terug geven. Zij zal ook de versleten halffrankskens inhouden De vijffrankstukken van Leopold I zullen ook ingetrokken worden. In Frankrijk worden de zilverstukjes van 50 centiemen van voor 1870, zegge die met de beeltenis van Napoleon III ingetrokken en men zal ze vervangen met stukjes waarop de zaaister. Ingevolge onze toezegging gedaan in Gemeentebestuur, het vorig nummer, (zie raadsverslag) laten we hier volgen de verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in de gemeente Bloemendaal. Artikel 1. In deze verordening wordt verstaan le. onder motorrijtuigen alle rij- of voertuigen bestemd om uitsluitend of mede door mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig, anders dan langs spoorstaven te worden voortbewogen 2e. onder wegen, alle voor het openbaar verkeer open staande rijwegenen daartoe behoorende voetpaden en bermen of zijkanten maken deel van den rijweg uit; 3e. onder bestuurder van een rij- of voertuig, hij die het bestuurt of onder zijn onmiddellijk toezicht doet besturen. Art. 2. In de gemeente zijn drie bebouwde kommen n. 1. die genoemd in art. 1 der Algemeene-Politieverordening voor de gemeente Bloemendaal. Art. 3. Met boete van ten hoogste vijf gulden wordt gestraft de bestuurder van een motorrijtuig, van een rijwiel (voor zoover op grond van de Motor- en Rij wiel wet te zijnen aanzien hierin niet is voorzien) of van een bespannen rij- of voertuig a. indien hij, daar waar door Burgemeester en Wethou ders is bepaald dat straten of wegen slechts in één richting mogen worden bereden, die straten of wegen in eene ver boden richting berijdt b. indien hij niet voldoet aan een bevel der politie om, hetzij den gang van het door hem bestuurde rij- of voer tuig te matigen, hetzij stapvoets te rijden, hetzij stil te staan c. indien hij bij het gaan naar of komen van of bij het aan- of uitgaan van feestelijke of andere bijeenkomsten in concert- of vergaderlokalen of andere druk bezochte plaatsen of bij het aankomen of vertrekken van openbare middelen van vervoer niet voldoet aan het bevel der politie omtrent den te volgen weg, de orde van rijden en de plaatsing der rij- of voertuigen. Art. 4. Met boete van ten hoogste vijf gulden wordt gestraft de bestuurder van een motorrijtuig op meer dan twee wielen die de binnen de bebouwde kommen gelegen wegen berijdt, welke geen rijks- of provinciale wegen zijnde, door Burge meester en Wethouders voor het verkeer met deze rijtuigen voor gesloten zijn verklaard. Als wegen, vereischt en geschikt voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen mogen niet worden gesloten de Kennemerweg, de Bloemendaalsche weg tusschen den Kennemerweg en de Nieuw Hartenlustlaan, de Nieuw-Har- tenlustlaan, de Noorder- en Zuiderstationsweg, de Bloemen daalsche weg van de Nieuw-Hartenlustlaan tot den Zijlweg, de Mollaan, de Korte Kleverlaan, de Busken-Huetlaan, de Kle verlaan, de Duinendaalsche weg van de Dompvloedslaan tot den Tetterodeweg, de Tetterodeweg, de Zijlweg, de Korte Zijlweg, de Elswoutslaan, de Zijlweg, de Bentveldsweg, de Bovenweg, de weg langs Oosterduin, de Aerdenhoutsweg, de Bent veldsweg, de Slingerweg, de Zandvoorterweg, de Aerden- houtslaan, de Boekenrooderweg, de Koeduinsweg I, de Vo- gelenzangsche weg en de Bekslaan. Het verbod van sluiten der bedoelde wegen geldt niet voor bestuurders van bedoelde motorrijtuigen, aan die wegen wonende, evenmin voor het hoofd en de dienaren van politie en der brandweer en de gemeente opzichters. Burgemeester en Wethouders hebben in elk geval op schriftelijke aanvrage de bevoegdheid van het in dit artikel omschreven verbod ontheffing te verleenen. De alsvoren gesloten wegen worden aangeduid door waar schuwingsborden volgens het door den Minister van Water staat vastgesteld model. Art. 5. Met boete van ten hoogste vijf gulden wordt gestraft de bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel, die overschrijdt de maximum-snelheid door Burgemeester en Wethouders aangegeven ten aanzien van een of meer der binnen de bebouwde kommen gelegen wegen (ten aanzien van de be paling eener maximum-snelheid voor motorrijtuigen en rijwielen, niet vallende onder artikel 15 der Motor- en Rijwielwet) welke maximum-snelheid vanwege Burgemeester en Wethouders op voor berijders dier wegen duidelijk zichtbare wijze moet worden aangeduid door waarschuwings borden van het door den Minister van Waterstaat vastge steld model. art 6. Voor zoover daarin niet bij het Wetboek van Strafrecht is voorzien wordt gestraft met boete van ten hoogste vijftien gulden of met hechtenis van ten hoogste twee dagen hij, die over de wegen in het Bloemendaalsche Park, in het z. g. Kweekduin of andere door Burgemeester en Wethou ders nader aan te duiden wegen of over de puinwegen in het Bloemendaalsche bosch bouwmaterialen, zand, aarde of eenige andere zaak of specie, in wagens vervoert, en daarbij gebruik maakt van andere dan vierwielige voertuigen, twee wielige handwagens zonder paard of paarden uitgezonderd, alsmede hij die deze voertuigen beladen heeft met zwaardere vrachten dan kennelijk een paard trekken kan. Burgemeester en Wethouders kunnen, in bijzondere ge vallen, van bovenbedoelde verbodsbepaling ontheffing ver leenen. Art. 7. Voor zoover daarin niet bij het Wetboek van Strafrecht of het Provinciaal Reglement op de wegen in Noordholland is voorzien, wordt met eene boete van ten hoogste tien gulden gestraft ieder a. die op of langs den weg rij- of voertuigen onbeheerd laat staan b. die als geleider van rij- of voertuigen, last- of trek. dieren, of als drijver van vee of andere dieren zich niet in zoo onmiddellijke nabijheid daarvan bevindt, dat hij in staat is ze voortdurend behoorlijk te besturen en zoo noodig dadelijk in bedwang te houden c. die buiten noodzaak zonder vergunning der bewoners op den weg voor eens anders woning rij- of voertuigen laat staan, zoodat het uitzicht van de bewoners wordt belemmerd d. ieder bestuurder van een wagen, kar of ander rij- of voertuig (uitgezonderd die bedoeld bij de Motor- en Rijwiel- wet) welke, gedurende den tijd loopende van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang, die voertuigen niet aan de voorzijde heeft voorzien van minstens één, indien het rij of voertuig niet meer dan 1 Meter breed is, of anders minstens twee, beiderzijds geplaatste, tegen weer en wind bestand zijnde, ongekleurde lantaarns, die naar voren een helder licht uitspreiden e. die binnen de bebouwde kommen, zonder dat de nood zakelijkheid van uitwijken hem daartoe dwingt, over de bermen of zijkanten der wegen of over voetpaden rijdt. Het rijden met kinderwagens is van dit verbod uitge zonderd. Art. 8. Met eene boete van ten hoogste tien gulden wordt gestraft de bestuurder van een motorrijtuig, rijwiel of ander rij- of voertuig, die daarmede rijdt op voetpaden niet tot wegen behoorende. Van dit verbod kan door Burgemeester en Wethouders ontheffing worden verleend. Art. 9. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft de bestuurder van een motorrijtuig, rijwiel of ander rij- of voertuig, die daarmede rijdt op de voetpaden en bermen of zijkanten tot wegen behoorende, behoudens wanneer zulks voor het uitwijken noodzakelijk is. Art. 10. Met eene boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft hij, die rijdt met een paard op de voetpaden en bermen of zijkanten tot wegen alsmede op rijwiel- en voetpaden niet tot wegen behoorendedie paarden of ander vee over die voetpaden en bermen of zijkanten geleidt of daarop stil doet staan. Art. 11. Het verbod, vervat in de artikelen 8, 9 en 10 dezer verordening, wordt op kosten der gemeente op de wegen aangeduid bij het begin der gemeente met borden waarop vermeid staat Verboden op de voetpaden t rijden." Art. 12. De artikelen 8, 8a, 8b, 10 en 18 der Algemeene-Politie verordening voor de gemeente Bloemendaal zijn vervallen. Art. 13. De Verordening kan worden aangehaald onder den titel Verlceersverordening der Gemeente Bloemendaal," Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van deD Raad der gemeente Bloemendaal, gehouden den 29sten April 1909. .j Gedeputeerde Staten der provincie Noord- „.I holland, hebben bij besluit van 7 April Rijwielwezen. 10O9j No 92; Gelezen een brief van Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, houdende verzoek om den Duinlustweg van den Zijweg af tot aan den inrit van den Huize Duinlust" voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen gesloten te verklaren Gezien het ter zake ingewonnen rapport van den Hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Noordholland Overwegende, dat naar uit een ingesteld onderzoek ge bleken is, de vrijheid en de veiligheid van het verkeer de sluiting van het bedoelde wegsgedeelte voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen niet vorderen Overwegende, dat er mitsdien geene voldoende aanleiding bestaat om aan het verzoek van Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal te voldoen Gelet op art. 4 der Motor- en Rijwielwet Afgewezen het verzoek van Burgemeester en Wet houders van Bloemendaal om den Duinlustweg van den Zijweg af tot aan den inrit van den Huize Duin- lust" gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Het rijwiel in oorlogstijd. Militarisme. II. In 't algemeen moet men als vast-staande aannemen, dat het rijden slechts een onzeker schot, noodzaakt en dikwijis nog eene andere kracht en behendigheid vor derende uitvoering vereischt wordt om dit uitvoerbaar te maken. Daarom is het repeteerpistool of de revolver het eenigste wapen voor den zelfstandigstaanden wielrijder, in ophelderings patrouille of ordonnansendienst. Daarmede kan hij zich zelf in de snelste vaart tegen zijn vervolger verweren, wanneer deze hem te dicht nadert, zonder daarbij zijn stuurstang te behoeven los te laten De sabel is als wapen geheel buiten gesloten, daar noch de zelfstandige wielrijder, noch eene wiel- rijdersafdeeling tot handgemeen kan overgaan. Reeds het mede voeren van de sabel zou een niet te overwinnen hindernis zijn. De veiligheid van den enkelen wielrijder berust in de eerste linie geheel op zijne snelle en geluidlooze voortbeweging. Anders is het met groote rijwielaideelingen gesteld, welke niet alleen voor den aanval, maar ook voor de werkzame verdediging tegen infanterie en cavalerie goed te gebruiken zijn, in het bijzonder nog wanneer zij maxim-snelvuurgeschut met zich medevoeren. Een zoodanig stuk is geplaatst op twee sterke wielen met luchtbanden en moet wegens zijne zwaarte door minstens drie wielrijders getrokken worden, die zich achter elkaar er voor

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5