MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad a voor B AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten a i let" xrgang. ZATERDAG, 24 JULI 1909. No. 30 ftj J *1 Het Bloemendflolseh Ueekblod. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 J®»* S;;>; Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. -i- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. J5 Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. -:- S3 II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- witeursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. jdit nummer behoort een bijvoegsel. Woensdag 28 Juli 1909. 8 uur Opera- geil a. QonCert in den tuin van Hotel j Hartenlust''. Haarlem. Jroote Kerk Woensdag 28 Juli 1909, 8 uur. Uit- cering van Gewijde Muziek. Vmbtelijke Gemeenterekening ilAilncliinrAn Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal brengen ter openbare kennis, de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, r het dienstjaar 1908, is overgelegd aau den Raad, en ge- ende veertien dagen, van den 22sten Juli 1909 tot en met 7de Augustus aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen trijgbaar is gesteld. Uoemendaal, den 22sten Juli 1909. Be Secretaris. De Burgemeester. A J. van der Flier. W. F. van Hooff l.B. Nationale Militie. I - schrij vingsregister en Alphabetische Naamlij >e Burgemeester der Gemeente Bloemendaal maakt beker het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1910, met :'e ruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht en, van den 22sten Juli tot en met den 29sten Juli aanstaande, er Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. :iij vestigt er voorts de aandacht op: e. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen register e. lijst bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commis- saiis der Koningin in de provincie; en 2e. dat de bezwaarschriften op gezegeld papier kunnen wor- ■ea gesteld en, behoorlijk onderteekend en van de noodige vijsstukken vergezeld, tegen bewijs vam ontvang bij den 1 rgemeester ter Gemeentesecretarie moeten worden ingeleverd, ïloemendaal, den 22 Juli 1909. De Burgemeester. W. F. van Hooff l.B. Automobilisme. Ben geïmproviseerd kompas. Het gebeurt een toerist wel eens op reis, dat hij den juisten weg verliest. Vooral als er groote tochten worden gemaakt et wegen worden bereden, die men nooit te voren gezien 1 aft. Dan komt men plotseling aan een kruispunt; drie, v;er, vijf wegen correspondeeren met den weg, dien men ds rijdt; een bord om de richting aan te wijzen is er niet lke weg is nu de juiste? Goede raad is hier duur. Een upas heeft men vergeten en het kleine dingetje dat aan n horlogeketting hangt, werkt allerabnormaalst. Welnu, Ier automobilist heeft, als hij een tocht maakt, op zijn minst ch wel een horloge bij zich en met een horloge en een cifer als eenige attributen kan men zich een hulpkompas aken. Dat wil zeggen als de zon schijnt. Als ook dit nuttig, aar in Nederland zoo schaars geziene hemellichaam weigert ne hulp te verleenen, dan zal men óf op het kruispunt t oeten wachten tot de eerste zonnestraal door de wolken breekt, of men moet op het geluk maar een van de vele egen inslaan. In het eerste geval legt mei het horloge plat neer en wel zoodanig, dat het de zon vise< rt. Dit doet men niet met behulp van grooten of kleinen wijzer, maar met 1 t uur dat juist tusschen die twee wijzers ligt in de rechtsche r chting. Bijvoorbeeld: Als het horloge op 4 uur staat, dan moet men zorgen dat het cijfer II (dat juist tusscben de 12 en de 4 ligt) recht naar de zon wijst. Is dit gedaan, dan heeft men daar mee de volgende 4 punten vastgesteld: Het cijfer XII wijst het Zuiden, VI het Noorden, III het Vesten en IX het Oosten. Om zeker te zijn van de goede richting, kan men ook co de volgende wijze te werk gaan. Men neemt een lucifer n strijkt dezen vertikaal langs den rand van het horloge ot zoo lang tot de schaduw, door de zon achter den lucifer worpen, door het midden van het horlog gaat. Het cijfer, waar dan de lucifer bij staat, zal het ju ste midden zijn tusschen de beide wijzers. (Op deze manier kan men omge- erd ook zijn horloge gelijkzetten onderweg, als het al eens 1 is blijven staan. Men draait de wijzers dan net zoolang pid tot de schaduwstreep even ver van den grooten als den kleinen wijzer af is). De verklaririg van deze kleine truc is gemakkelijk te grijpen. De zon beschrijft iederen dag in haar loop een ven cirkel van Oost naar West. Zij doorloopt dus alleen het horloge het veld van horizon tusschen de uren 9 en d.w.z. de helft van de wijzerplaat. In dezen tijd doorloopt de kleine wijzer de geheele wijzer- ,at van 6 tot 6. Om 12 uur komen de kleine wijzer en d. zon in richting overeen de rest van den tijd is de zon st de helft van den afstand van 12 uur verwijderd als es kleine wijzer er van verwijderd is. Bhekbeoordfiplinff De °PvoerinK van »Tulipa", met muziek eKoeooiaeeimg. van den heer E A Catg in den afg#. pen winter te Haarlem, ligt nog versch in het geheugen, j hebben, deze opvoering besprekend, den dichter der cantante toen eenigH woorden van verdienden lof toege zwaaid en den inhoud der cantante geroemd naar behooren. Thans is uit de pen des heeren Fabiës (W. H. Kirberger) ter gelegenheid der geboorte van Prinses Juliana een tooneel- stukje in versen, Een Middag te Muiden gevloeid, waarin eenige onzer bekende historische figuren leden van den Muiderkring" hun blijdschap in fraaie dichtregelen over de geboorte te kennen geven, 't Zijn de gastheer met zijn ega, Hooft en Christina van Brp, benevens de gasten Vondel, Oats, Brêero, Brandt, Hemonj, Sweelinck, Roemer Visscher, Marie Tesselschade en Anna Roemer. Het is den dichter goed gelukt zijn personen elk in hun kader te laten jubelen we hebben het boekje met genoegen gelezen «n kunnen niet nalaten de opvoering van deze Jubelklanken" aan elk beschaafd gezelschap aan te bevelen. Welke muziekbeoefenaar wijdt zijne krachten aan deze verzen om er passende muziek bij aan te brengen P.S. Burgerlijke Stand. Van Vrijdag 16 Juli tot. Vrijdag23Juli. Bevallen: M. van GalenMaas d.B. M. van Riessen Duijs z.F. W. G. van der Meer de Jager d. Overleden: G. van Berneveld 62 j. Overleden te Meerenberg. G. Pletting 53 j.; J. Klijn 24 jW. van Keulen 56 j. Als de belangrijkste politieke gebeur- Buitenlandsck tenis in het buitenland is op dit oogen- Overzicht. blik de val van Clemenceau te be schouwen. Dat de geheele pers er zich mee bezig houdt, spreekt van zelf en alle zijn het er over eens dat de kamerzitting van Dinsdag een coup de thé&tre was, waarvan Clemenceau het onverwachte resultaat zichzelf te wijten heeft. Het was om deze reden dat de algemeene verbazing nog grooter was dan de vreugde der tegenstanders van rechts en links. De meerderheid bij de stemming bestond uit 62 radicalen, 6 republikeinen van de linkerzijde, 18 onafhankelijke socia listen, 45 geunifieerde socialisten, 30 gematigde republi keinen en 51 nationalisten en conservatieven. De minder heid bestond uit 133 radicalen, 23 republikeinen der linker zijde, 11 gematigde republikeinen, 8 onafhankelijke socia listen en 1 conservatief26 leden onthielden zich van stemming, 175 waren met verlof. Bij Melilla is tusschen Spanjaarden en Mooren een hevig gevecht geleverd, waaromtrent de volgende bijzonder heden worden medegedeeld De Mooren waren 5000 man sterk. Zij trachten de spaansche stellingen te omsingelen en hun aanval was een oogenblik zoo onstuimig dat generaal Marina zich met de sabel in de hand op hen moest werpen. De tucht en de koelbloedigheid der spaansche troepen was bewonderens waardig. Generaal Marina liep overal rond, om de manschappen aan te vuren. Gelijk gemeld, moeten de Mooren zeer zware verliezen hebben geleden, maar het juiste cijfer is niet bekend. De Mooren waren er bijna in geslaagd een kanon te be machtigen, maar kapitein Guiloche snelde ter hulp. Het werd een gevecht van man tegen man, waarbij Guiloche sneuvelde. Ook kapitein Arrayo, die op zijn beurt ter hulp snelde, viel door een kogel in den hals. Het kanon bleef intusschen in spaansche handen, de Mooren bemachtigden alleen zeventien muilezels. Bij één kanon vond men later achttien lijken van Mooren. De Mooren hebben blijk gegeven niet alleen van zeldzame stoutmoedigheid, maar ook van groote taktische bekwaamheden. Herhaaldelijk trachtten zij de Spanjaarden door schijn-aanvallen op ondergeschikte punten in de war te brengen en de aandacht der verde digers af te leiden van den hoofdaanval, die blijkbaar tegen het hoofdkwartier van generaal Marina gericht was, De Mooren moeten nog versterkingen hebben gekregen. Maar ook de Spanjaarden zonden in allerijl versterkingen naar Marokko. De Spaansche regeering is besloten haar gezag in het Rif-gebied te handhaven met alle middelen die haar ten dienste staan. De bevelhebber van Alhucemas meldt nog dat de stam hoofden in de buurt 5000 Kabylen hebben samengetrokken en zich bij een andere krijgsmacht hebben aangesloten, om een nieuwen aanval te doen op de spaansche stellingen. De particuliere secretaris van keizerin Eugenie heeft dezer dagen in naam van zijn gebiedster een verklaring gepubliceerd, waarin, naar aanleiding van de vele brieven die de keizerin ontvangt betreffende haar onderstelde me moires, wordt gezegd dat de keizerin geen memoires heeft geschreven en ook niet van plan is ze te schrijven. Wanneer dus ooit onder haar naam gedenkschriften zouden verschijnen, zouden het vervalschte zijn. Naar aanleiding dezer mededeeling merkt de N. Crt. op, dat het zeer waarschijnlijk is, dat Ikeizerin Eugenie, die thans 83 jaar oud is en wel gebukt schijnt te gaan onder den last der jaren, niet meer geneigd is zich bezig te houden met bet opteekenen van de merkwaardige gebeurtenis, ten uit haar veelbewogen leven. Het is ook niet denkbaar dat de keizerin die nooit zeer vlug met de pen was, in haar jonge jaren zij was 54 bij den val van het keizerrijk het geduld en de innerlijke rust zou hebben bezeten tot het neerschrijven harer gedenkschriften. Wel vraagt men zich af of er onder de papieren van de keizerin geen mededeelingen zullen zijn over het belangrijke tijdperk, toen Napoleon III zijn rol speelde in Europa. Men weet van personen die zich in de omgeving van de keizerin hebben bewogen, dat zij zorgvuldig alle brieven bewaarde en alle geschriften verzamelde die de keizer na afdoening niet meer noodig had. De russische minister van buitenlandsche zaken heeft met de nieuwe perzische regeering regelmatige betrekkingen aange knoopt en erkent de wettigheid dezer regeering. De eenige moeilijkheid tusschen Perzië en Rusland schijnt te zijn het binnenkomen van gewapende Perzen bij Ashabad op russisch grondgebied. Rusland zal waarborgen verlangen dat dergelijke feiten zich niet herhalen. De Times-correspondent te Teheran meldt dat de hoofdstad er weer normaal uitziet Moestafil Mamelik is benoemd sof minister van financiën, Ferman Ferma tot minister van justitie, terwjjl Efraim Said, een turksch arnuniër sn eèn der hoofden van de kaukasische nationalisten, in ofd der politie te Teheran wordt. Er hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan, hoewel nog eenige soldaten van den soormaligen sjah niet zullen overgaan tot ontwapening. Mc dat eenige zijner aanhangers intriges willen spinner. Dc pas uitgeroepen sultan schijnt nog niet zeer gehjkkig met do nieuwverworven kroon en zou gaarne naar zijn moeder terugkeeren. De bladen in Weenen bij ven volhouden, dat Sill es Sultaneh definitief regent zal worden tijdens de mindert ïghoid v den jeugdigen sultan. Prins en prinses Bülow zijn onder luide ovaties van de badgasten en de bewoners van het eiland op Norderney aangekomen. De burgemeester hield een toespraak. Bülow antwoordde met een rede, waarin hij o.m. zeidê »Ik stel de waardeering, die u voor mijne werkzaamheden uit, niet op rekening van mijn persoon, maar van de nationale gedachte, die ik naar mijn beste weten gediend heb. Deze nationale gedachte is belichaamd in het huis Hohenzollern, van den grooten keurvorst tot den grooten koning, van den grooten koning tot onzen algemeen vereerden keizer. Deze gedachte vervult ook het hart van onzen algemeen vex-eerden keizer met zijn edel, goed hart en zijn op het hoogste gerichten wil. Ik heb nooit iets ander dan het welzijn van het land, het welzijn van de kroon nagestreefd, dat onvex-bi-eekbaar met de toekomst van het duitsche volk verbonden is. Op het huis Hohenzollern rust onze toekomst. Indien wij eensgezind voor dit huis opkomen, bereiken wij iets goeds voor het vaderland." Bülow besloot met eenleve de keizer en koning en ons geliefd vaderland De Augsburger Abendzeitung vermeldt, naar wij aan de N. R. Ct. ontleenen, een voorbeeld van onverdraag zaamheid. In het Wirsitzer Kreisblatt maakte de burge meester onlangs bekend, dat er gras verpachting gehouden zou worden, De kennisgeving eindigde met de woorden »Aan katholieken mag niet verpacht woi'den." De Pacific Islands Radio telegraphy Co, te Londen, gesticht met een kapitaal van 60,000, zal zeer binnen kort met hare werkzaamheden beginnen ter verbinding van de eilanden in de Zuidzee (Samoa-eilanden, Fidji-eilanden, Tonga-eilanden, Tahiti, Marquesas-eilanden enz.) door middel van di-aadlooze telegrafie aan het wereldtelegraafkabelnet. De huizing Duin- en Kruidberg. Diversen. Kennemerland is sinds eenige maanden een fraaie huizinge rijker geworden. Het bezit van oudsher het slot Marquette, tusschen Heemskerk en Kastrikum, sinds 1612 aldus geheeten naar Daniël de Her- taing, !>heere van Marquette in Henegouwe," alsmede het slot Assumbui-g, gelegen binnen den Heemskerker banne omtrent te midden tusschen Beverwijk en Uitgeest." Sinds eenigen tijd is, op een kwartier afstand van de veel bezochte ruïne van Bredero, bij Santpoort, op het landgoed Duin- en Kruidberg een nieuwe huizinge verrezen, waaromtrent wij eenige bijzonderheden kunnen mededeelen: Duin- en Kruidberg is geen nieuwe buitenplaats. Het eene deel er van: De Kruidberg (Cruytbei'gh) was in de zeven tiende eeuw eene bekende hofstede," welke in 1681 in bezit kwam van Zijne Hoogheid den Here Pinse van Oi'angie," die blijkens den verkoopbrief en de (viei') quitanties, aan wezig in het Rijks-archief te 's-Gravenhage, voor f 30,000 eigenaar werd. Het lijdt geen twijfel of de naam Kruidberg doelt op de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1