J. C. Caderius van Verhuizing onder garantie. Zijlstraat 96, - HAARLEM. Complete Meubeleering. Behangerij. Stoffeerderij. fie= en thee handel Zijlstraat 47. everparkw'g 10. beste meel en volle zoete me!k. N31V1 INVULLINGSBILJET. w Levert alle soorten br©« Meermin-fontein, gemodelleerd naar een ontwerp van R. S. L orimer, voor een tuin in het westen van Schotland. Handel en Industrie. Looden beelden in den tuin. !%Het is een goed jaar geleden dat het Technisch Bureau Moens Beek alhier de vertegenwoordiging voor Holland en Koloniën verkreeg van een combinatie van internationale artisten die zich in het graafschap Worcester aaneengesloten hebben onder leiding van den heer Walter Gilbert en die den naam van »Het Bromsgrave Gilde" heb ben aangenomen. Er schijnt geen soort van werk in hout, steen, me taal of pleister te be staan, dat deze artisten niet vervaardigen, van af de groote Granada Gates van het Victoria Gedenkteeken bij het Buckingham Paleis, tot aan een bronzen medaille of een knopje voor een electrische schel toe. Doch vooral één bepaalde soort werk wordt door hen met ongeëvenaard succes uitgevoerd en dit zijn de beelden van lood of cement voor tuinver- siering. Beide grond stoffen nemen, als ze aan de buitenlucht worden blootgesteld, een schoone kleur aan. Slechts zeer kort geleden, schrijft de heer M. H. Spielman in het weekblad «Buiten," kwamen deze figuren onder mijne aandacht en werd ik er door ge- troffen, zooals ongetwij- feld allen, die ze zien, dit zullen worden, om- dat zij zich volmaakt Tuinbeeld. aanpassen aan het tuin ontwerp, volkomen oorspronkelijk zijn en nooit zooals zooveel van zelfs het beste achttiende-eeuwsohe werk dit deed iets modernantieks, of een verknoeide reproductie van oud werk te zien geven. Tuin vaas. Om onzen lezers eenig denkbeeld van de schoonheid dezer looden beelden te geven, nemen we hiervan eenige afbeel dingen op. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar het Technisch Bureau Moens Beek. De H udson - Pu 11on f ee s t e n. Diversen. Naar aanleiding van de bekend gewor den benoeming van den heer J. T. Cremer, president der Nederlandsche Handelmaatsch., tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering bij de van 25 September tot 9 October 1909 te New-York en langs de Hudsonrivier te houden Hudson-Pultonfeesten, deelt men aan de Arnh. Crt. mede van een zijde, die het blad alle reden heeft gezaghebbend te noemen, dat aanvankelijk Kerknieuws. door de regeering met dr. A. Kuyper over deze vertegenwoor diging is gecorrespondeerd, maar dat deze minister van Staat zulke hooge financieele eischen stelde, dat men van verdere bespreking afzag. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 8 Augus tus voorin. 10 uur, Ds. H.H. Barger, pred. te Utrecht. R. K. Kerk te Overveen, Zondag 8 Augustus voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 1 0 uur Hoogmis: o uur Vesners. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 8 Augustus Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Een en ander over Mitrailleurs. Militarisme. IV. Hij gebruikte deze kracht tot volledige automatische bediening van zijn wapen en vervaardigde op deze wijze het eerst volkomen, als, „machine" werkende ge weer, vandaar dat nu op den voorgrond treedt het „machine geweer." Hierdoor worden groote resultaten bereikt, zelfs meer nog dan aan het moderne infanterie geweer. Deze waren: groote juistheid en bestreken ruimte en een vuursnelheid van 600 schoten per minuut, zoomede een voldoend zekere gangbaar heid van het wapen in aanhoudend vuur, doeltreffende licht heid en als gevolg hiervan gemakkelijk en spoedig te ver plaatsen. Den zelfden weg bewandelden later ook anderen. Zoo als Aarts Hertog Karl Salvator in vereeniging met den kolonel Dornius, dan Hotchkis, Colt, Bergmann, Nordenfeld, Bron- ning Schartzlose van Odkolek enz. Zoo ontstonden de eigenlijke machine-wapenen, d. z. zelf werkende, onafgebroken vuurwapenen, wier geschikheid voor den oorlog thans reeds herhaaldelijk werd aangetoond. Resuraeeren wij dus het bovenstaande, dan kunnen wij de mitrailleurs als volgt verdeelen Mitrailleurs door de hand in beweging gebracht: met draaias: het 15-revolver-kanon Hotchkis, de mitrailleur Gatling, Amerikaan; met vaste as: de mitrailleur Reflye, Frankrijk, Montigny, België, Palmerantz, Zweden, Gerdner, Nederland, Marine, Nor- denfelt. Automatische mitrailleurs z.g. machine-geweren. Alleen de onder b vermelde zijn wegens hunne reeds bovengenoemde eigenschappen n.l. eenvoudigheid in samenstelling, duurzaam heid en, in verband met het laatste, een groote beweegbaar heid, geschikt om te velde te worden gebruikt. Mgemeene inrichting van het machine-geweer. Het bestaat in hoofdzaak uit 2 deelen en wel: le. het eigenlijke geweer, 2e, het vervoer en opstellingsmiddel. ad. le. Het geweer bestaat uit de loop (in den regel is dit een eenigszins versterkte loop van een infanteriegeweer, of ook wel een karabijn, benevens de afkoelinrichting, z.g man tel), verder uit de vizierinrichting, het slot, het mechanisme tot afvuren en tot patronenaanvoer. De patronenaanvoer geschiedt door middel van metalen of geweerbanden, waarin de patronen zijn bevestigd. Bij de meeste geweren wordt een patroongordel gebruikt, waarin in .den regel 250 patronen kunnen worden geplaatst. De geweren met metalen banden hebben het voordeel dat zij minder aan tijde lijk I Dl eeni gebi gedi bij kogf ad gesti de V. en O. ontvingen. Maar bewijzen van bekwaamheid afleggen en bekwaamheid en geschiktheid behouden, dat zijn dingen, die vaak verschillen Honderden zijn sedert dien benoemd, die nooit gelegenheid hebben gehad hun bekwaam heid tot practisch geschiktheid om le werken. Laten we 't maar ronduit zeggen. Honderden scholen zijn er, ook in 2e rangssteden, die ondanks 1889 na 20 jaar nog geen gym nastiekzaal hebben en is er soms een, in den regel veel te kort. (Paedegogische eisch voor klassen van 40 leerl. 14)<[10 11.). Zeker is gymn.-onderwijs n.l. V. en O. nog wel mogelijk, maar gymnastiek in tochtige gangen is beter nagelaten. En dan hoeveel scholen hebben flinke speelplaat sen En hoe vaak laat de weersgesteldheid 't toe, daarge laten nog gebrek aan geschikt schoeisel Zeker altemaal factoren om de liefde voor 't nieuwe vak te doen groeien. Van 139 afdeelingen, die aan een stemming in 't Neder- landsch Onderwijzers Genootschap deelnamen verklaarden zich dan ook 86 vóór afschaffing van vak j als verplicht jeervak, ook al komen er wettelijke verbeteringen Het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap bezit sinds lange jaren een Ondersteuning-fonds, dat ieder die steun noodig beeft, zonder onderscheid te maken van bet lidmaatschap van de een of andere corporatie verleent. Dezer dagen ontving de gedelegeerde van 't Hoofdbestuur voor 't Oud. Fonds een verzoek van een lid van den Onder wijzersbond hem te schrapen als bijdrager van 't Ondersteu ningsfonds, omdat het lidmaatschap van den Bond alle con nectie met 'i Genootschap verbiedt. Heelsum bij Arnhem zou een bijzondere school krijgen. De bouw werd uitgesteld, klaarblijkelijk uit vrees, geen leerlingen van de Openbare school te krijgen. Thans is met den bouw begonnen Naar verluidt slaagde de zoon van een der hoofd personen van de Commissie der bijzondere school verleden jaar niet, dit jaar wel. De school zal bevolkt worden, doordien de doleerende leerlingen, die vroeger de Christelijke school te Renkum bezochten waar echter hoofd en de grootste helft van 't personeel niet doleerend zijn, in Heelsum zullen komen. Ook voor de toekomst wordt gezorgd. 4 Jonge ouders die voor 't eerst een kleintje te wachten hebben worden bezocht, om alreeds de toezegging te geven, dat't kindje later op de Bijzondere school komen zal. Heelsum krijgt dus 2 schooltjes, elk van 30 leerlingen en veel haat en nijd op den koop toe. In 't naburige Wolfheze en Bennekom dezelfde zucht tot splitsing. In Wolfheze zijn eenige beambten der krankzinnigen ver pleging, die samen 27 leerlingen kunnen bijeenbrengen. In Bennekom waar reeds een Christelijke school is, komt een tweede: richting weer een ietjes anders. En dat op de Vein we waar zoovele onderwijzers godsdienstig getind zijn. Het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs gaat thans een beter toekomst tegemoet Een wetsontwerp regelende de subsidieering er van bereikte de Tweede Kamer. Bij de beraadslaging over de subsidies voor 't Bijzonder Middelbaar Onderwijs en vroeger reeds was er op aangedrongen. Aan deze scholen moeten toch onderwijzers met bijakten zijn en daarvoor kende de regeering geen subsidie toe. De meerdere subsidie wordt voor die ver plichte bijakten evenwel niet gegeven, volgens dit ontwerp; wel wordt de wettelijke minimum jaarwedde voor die onderwijzers verhoogd. Dan moeten evenwel aan de M U. L O. school ten minste twee der vreemde talen (Fransch, Duitsch Engelseh) en wiskunde worden ouderwezen. Voor deze subsi, die moet in ieder der drie hoogste klassen ten minste ge_ durende acht uur dit onderwijs in vreemde talen en wis_ kunde gegeven worden. De regeering verwacht dientengevolge een meerdere uitgave van 450000 gulden. Hoe willen ze? Eindhoven besloot in Juli 1909 tot oprichting eener Open bare school voor M. U. L. O. Na de raadstemmingen besloot de Raad met 't openen te wachten. 2 Juli j. 1. besloot de Raad tot stichting eener H. B. S. in 't gebouw der M. U. L. O. en riep reeds leeraren op. Thans ontving de Burgemeester bericht dat de broeders Augustijnen in 1911 een bijzondere katholieke H. B. S. met 3 jarigen cursus in 1911 willen openen Plaatselijk nieuws. - i Op 4 Augustus van dit jaar was Bloe- mendaal uitgekozen voor een proefge sprek van een plaats in Nederland met een plaats aan de Oostzee Wismar, via Berlijn, dus geen directe aansluiting. Het gesprek vlotte tamelijk goed. Bloemendaal ('t technisch bureau De Clercq) heeft het bureau duidelijk kunnen verstaan, (de Hollanders, vooral de Bloemendalers, zijn trouwens, gelijk bekend is, goede verstaanders,) doch omgekeerd was dit minder goed. Voor Bloemendaal is dit proefgesprek ongetwijfeld een groote onderscheiding. Met leedwezen moeten wij melding maken van het ver trek van den heer Willem Hutschenruiter naar 's-Graven- hage. Idealist als hij was, is het jammer dat hij van ge fortuneerde bloemendaalsche idealisten niet zooveel steun •sqeje snioadsojd ua sagoojd 'frGSI '1lAiaiHtftf!- ^1EBJ)SJ99A"1Z? saBenBueq ;o 10040s zill-isa af A 3I}B9pilodS3JJ03 3J]BSJ3AB(Tt 'ZNH 'ipsne-ij 'qospSug 'ipsjuig fJ HAARLEM. Telefoon 156. De ondergeteekende (naam) wensclit zich te abonneéren op „Het BlOBlllBllllaalSGll WBBkllInli 5, 1.25 per half jaar. Onderteehening Dit s.v.p. uit te knippen en te zenden: Geo. O adv Gracht 65, H.un ESC!!!, f'™3 ^°nC^er> verwaardigd van het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2