Co. oo zoete MET PENSION- EN WONINGGIDS IS FF Co. Parke e n bra Nieuwsblad voor OVERVEEN - VOGELENZANG AERDENHOUT - f 2 en omliggende gemeenten 0 BLOEMENDAAL •houd JET. nendaalsch Wsekhlad" 3e jaargang. ZATERDAG, 21 AUGUSTUS 1909. No. 34 llatie Bureau de ingezetenen der dat hij zich vai ndaalscheweg No. 223 etreffende den aanleg' stallaties steeds t( he- aanbevelend, lienaar, 5 Co. - Bloemem. Ki! i de klanten der briek gratis een en te adverteer en I- en zuivere voile vallen, welk groot slijking zal iedere n alle opzichten vangen. mJ rk „Jantjes" mijne Heeren iet wat gij moet probeereti. i en blijft toch we k - wan: drie cents sigaar S'DAAL 1909. H. ZWEERTS n Jan Zweerts Sigaren- )riek, Amsterdam. a n Mc AL. it Si ieekeningi }inle Gracht 65, Ha: riem. iet Het Bloemendoolsch (deekblal Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.1U Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Hlr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertcntiën 10 cents per regel bij herbaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsehe weg 227. -:- as II El Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van bet auteursrecht. Haarlem. Agenda HaarlemscbeLaw n-Ten n is Cl u b. Zondag 22 Augustus, 3e dag der wed strijden op de banen aan de-Spanjaardslaan. Buitenlandsch Overzicht. Maandag is in het engelsche lagerhuis bij tweede lezing de grondwet van de Unie van Zuid-Afrika aangenomen. Er was in het Huis maar een klein aantal afgevaar digden aanwezig. Het engelsche legerluchtschip heeft, na heel wat weder waardigheden te hebben doorgemaakt, Zaterdag te Aldershot voor het eerst gevlogen. De vluchten waren niet van langen duur, maar de vervaardiger van het luchtschip, de amerikaan Cody, had toch de voldoening, dat alles voortreffelijk ging. Het engelsche leger heeft nu dus ook zijn eigen vliegtuig en kan op dezen pas ingeslagen weg voortgaan. In Frankfort viert de luchtvaart op Uit oogenblik haar hoogtij. Na Zeppelin, Parceval, Gross, baron de Caters te hebben zien zweven, komt een tot heden betrekkelijk onbekende, de lieer Clouth, met zijn nieuwen motorballon aller aandacht vragen. Maandagmiddag dook hij als een ware verrassing voor de frankforters tegen 7 uur op en manoeuvreerde zoo behen dig en sierlijk alsof er geen moeilijkheden voor hem bestonden. Naast de andere luchtvaarders heeft Clouth thans zijn naam voor goed gevestigd. In de N. Btt. Crt. vinden we een bespreking vau het Journal des Débats over de crimineele statistiek over 1906 in Frankrijk, dezer dagen uitgekomen. Het aantal zaken, waar mede het parket zich in 1906 te bemoeien heeft gehad, beloopt 549,356. Dit is het aantal zaken, dat is aangebracht, ongerekend of er gevolg aan gegeven is of niet. In 1905 was het aantal aangebrachte zaken nog iets hooger dan in 1906, maar in 't algemeen valt er een aanmerkelijke vermeerdering van het aantal zaken op te merken: van 1396 tot 1-900 gemiddeld pei ljaar 514,761, van 1901 tot 1905 gemiddeld per jaar 535,742, dat is dus over vijf jaren gemiddeld een vermeerdering van ruim 20,000 zaken. Van de 549,356 zaken, die in 1906 zijn aange bracht aan het parket zijn er 323,472, die niet tot een ver volging aanleiding hebben gegeven, en onder die 323,472 zijn er 103,233 zaken, waarbij de vervolging is nagelaten omdat de daders onbekend zijn gebleven. Terecht wijst de Journal des Débats op den ernst van dit verbijsterende getal. Het is dus in 1906 in Frankrijk 103,233 maal geschied, dat het voor het parket vaststond, dat er een misdrijf was bedreven,' 103,233 maal, dat het parket besloten had iemand te vervolgen, maar dat het de zaak moest laten voor wat zij was, omdat de dader niet te vinden was. Dit is dus voor 1906 bijna 2000 misdrijven in de week waarvan de dader, ondanks de nasporingen der justitie, onbekend blijft. Tegen de driehonderd ongestrafte misdrijven per dag! In de fransche strafwet is de onderscheiding der strafbare feiten in drieën behouden, die ook in ons land gegolden heeft, voordat hier de Code pénal werd afgeschaft. De fransche straf wet kent overtredingen, wanbedrijven en misdaden. Die 103,233 mislukte nasporingen betreffen wanbedrijven en misdaden. Onder die 103.233 zijn 9026 misdaden. De misdaden (crimes) zijn de zeer zware, de wanbedrijven (delits) de lichtere mis drijven. Is het niet gruwelijk, vraagt de Débats, dat er in een jaar meer dan 9000 zware misdrijven in Frankrijk kunnen geschieden waarvan de daders vrij rond loopen. De Journal des Débats verwacht eenige verbetering van de toepassing der doodstraf en een aanmerkelijke verbetering van de hervorming van 1907, die de poli tie beweeglijker heeft gemaakt. Met de tsjechers en duitschers in Oostenrijk-Hongarije wil het nog maar niet vlotten. Zoo hadden de tsjechers te Weenen besloten een betooging in den vorm van een boot tocht op den Donau te doen plaats hebben. De duitschers echter wilden deze beletten. Maar hot lukte hun niet den tocht of de landing te verhinderen. Wel hadden zich Zaterdagavond de duitscbe nationalisten en met hen vele nieuwsgierigen aan de Donaukade verzameld. Daar echter een sterke politiemacht elke nadering tot de landingsplaats onmogelijk maakte, moesten de duitschers zich troosten met het zingen van nationale lie deren en het uiten van kreten van afkeuring. Zij wilden vervolgens onder gezang, in dichten optocht naar de stad trekken, maar bij het Prater waren de hoofdstraten afgesloten door politie, die hen dwong zich te verspreiden in zijstraten. Door nog niet verklaarde oorzaken kwam het daarbij tot een aanval der bereden politie op de menigte, waarbij een paniek ontstond, en verschillende personen werden gekwetst. Kleine troepen duitschers doortrokken nog tot laat in den nacht onder het zingen van nationale liederen verschillende deelen der stad. Voor Zondag hadden duitsche nationalisten in het geheele Donaudal een nationaal verweer georganiseerd om den tsjechen de landing te beletten. Uit Rome wordt gemeld, dat binnenkort een overeen komst zal worden gesloten tusschen Rusland en Italië betref fende den Balkan. De sluiting ervan zal plaats hebben tijdens de aanstaande ontmoeting van den koning en den tsaar. De toestand in Zweden blijft wat men zou kunnen noemen stationair. Reeds 14 dagen duurt de algemeene werkstaking thans in onverminderde kracht door en houden de arbeiders stand. De spoorwegmannen hebben het besluit genomen niet te staken; wel dragen zij een belangrijke som af aan de partij kas, doch hiertoe bepaalt zich hun aandeel in deze grootsche worsteling tusschen kapitaal en arbeid. De letterzetters houden goed vol, hoewel vele couranten in verkleind formaat ver schijnen. Er valt nog niets van den vermoedelijken afloop der staking te zeggen, want naast de loonsvermindering en de questie van macht is er nog een derde questie in het spel, dat thans de industrie door overvloedigen vóorraad niet nl lijdt. Den werkgevers komt de staking zeer te pas, om hun voorraden op te ruimen. Daarom zuilen de arbeidersleiders de staking rekken, tot de industrieelen last ervan ondervinden, nl. tot de voorraden zijn uitgeput. Ook de regeering neemt daarom blijkbaar een afwachtende houding aan, daar thans een tusschenkomst tot niets zou leiden. Echter vermelden de berichten de laatste dagen dat het stakingscomité geneigd is tot een vergelijk, op dezen basis dat de werkgevers de uit sluitingen en de arbeiders hun eisch tot de algemeene staking herroepen. De werkgevers sckijneil echter, volgens de laatste telegrammen, alles behalve verzoeningsgezind. Keizer Franz Jozefs geboortedag is deze week in geheel Oostenrijk met veel geesdrift gevierd. De godsdienstoefening te Marienbad woonde koning Eduafd met zijn gevolg bij. In Duitschland zijn de nieuwe belastingwetten voor een groot deel in kracht getreden, doch de groote vraag is nu maar wie betalen zal, of liever gezegd, of de consument alleen be talen zal, dan wel een deel van deri last op de schouders der producenten zal blijven rusten. Volgens een bericht ontleend aan France Militaire zijn van de 318.449 voor het jaar 1909 in Frankrijk ingeschreven miliciens 29,607 ongeschikt voor den militairen dienst, waar van 1499 wegens lichamelijke zwakte. Het getal om die reden afgekeurden stijgt jaarlijks en is in 5 jaren tijd verdrievoudigd. Er werden er 4793 afgekeurd wegens tuberculose. Ook het aantal tuberculoselijders vermeerdert steeds. De berichten over Spanje beginnen in de bladen te ont breken. Toch is het hier nog alles behalve rustig en kalm, maar men wordt nog steeds niet gewaar hoe de juiste stand van ziken hier nu feitelijk is. Als het scherm eens eenmaal geheel omhoog zal zijn zullen we aardig wat te weten komen, denken we. De senator Delpech heeft bij een prijsuitreiking van het lycée van Foix, de hoofdstad van Ariége, een toespraak ge houden. Deze toespraak heeft aanstoot gegeven aan den bisschop van Paraiers. De bisschop heeft den aalmoezenierspost aan het lycée opgeheven. Delpech heeft van de katholieke priesters gezegd, dat zij speeuleeren op de kleinzielige vrees der meuschen, en hij heeft mannen als Rabelais, Voltaire, Michelet, Renan, Berthelot en Zola fakkels genoemd op den heiligen weg waar langs de jeugd moet worden gelei I. De bisschop van Pamiers heeft een brief geschreven aan den rector van her iycenrn, waarin hij schrijft, dat hij het als zijn droevigen plicht beschouwt, den aalmoezenierspost op te heffen. Gij zult er niet rouwig om zijn, schrijft de bisschop. Gij hebt immers nagelalen te protesteeren tegen de woorden van den senator Gij zult op het lyceum blijven, maar de geestelijke kan daar niet blijven. Gij hebt toegelaten dat een officieele spreekplaats werd ingenomen door een lastenaar van de katholieke moraal en van den godsdienst. Burgerlijk e Stand. Van Vrijdag öAugustustot, V r ij d a g 20 Augustus. Bevallen; J. D. van Hollandde Wit d.W. van der ZonZwetsloot z.J. Eichenbergervan de Wallz; S. Hupkes Olij d. Ondertrouwd: W. de Ruiter en H. Vos.J. H. Bosch en A. W. M. Rasiners. Getrouwd: F. de Haan en C. Lobach. Overleden: G. C. Kruijer 14 j Overleden te Meerenberg: A. Moot 69 j.R. Aben Gabaij 83 j. Naar Hollands Noordpunt! Diversen. Van 26 tot en met 31 Augustus worden te Helder, ter gelegenheid van het al daar te houden nationaal Congres voor Vreemdelingen-Ver keer, door de vereeniging Helders Belang" feesten op groote schaal gegeven. Het officieele programma vermeldt onder meer, voetbalwedstrijden, turner-oefeningen en wedstrijden, uitgeschreven door het gewest Noordholland van het Ned. Gymnastiek-Verbond, waaraan wordt deelgenomen door ruim 600 dames en heeren turnsters en turners, een nationaal con cours voor fanfare- en harmonie-gezelschappen, waarvoor het buitengewoon groot aantal van 33 korpsen uit alle oorden van ons land zijn ingeschreven. Verder zullen plaats hebben een zanguitvoering door ruim 500 dames en heeren, met begeleiding van de geheele stafmuziek van de Marine, middag en avond-concerten op het feestterrein en op verschillende plaatsen in de stad, specialiteiten-voorstellingen in »Casino", een lichtstoet, avondfeesten op het feestterrein, boottochten op het Marsdiep, openlucht-bioscope-voorstellingen, kinder feesten van allerlei aard, groot vuurwerk, pavoiseering en illuminatie van de oorlogsschepen, enz. Op het feestterrein, dat een oppervlakte heeft van 6000 Q Meters, komen boven dien nog verschillende kermis-•vermakelijkheden. Het uitgebreide, ruim 60 bladzijden tellende feestprogramma geeft verder alle bijzonderheden; dat programma is a 15 cent bij iederen boekbandelaar of tegen inzending van 15 cents bij de feest-commissie verkrijgbaar. Men zal geen spijt hebben een uitstapje te hebben ge maakt naar Hollands noordpunt, naar den Helder, dat be halve de genoemde feesten, nog genoeg bezienswaardigs heeft in zijn mooie haven, zijn Marine met de maritieme inrichtin gen, zijne forten, den grootschen zeedijk met het gemakke lijk te bereiken zeestrand, een strand, als bijna nergens in ons land wordt aantroffen. Men kan bovendien gemakkelijk een prachtig zeetochtje maken over het Marsdiep en een be zoek brengen aan het vlak bij gelegen merkwaardige eiland Texel. Een volk is de regeering waard die het heeft. Het Provinciaal Bladvan Noordholland 1909 no. 58 bevat de kennisgeving dat de jacht op waterwild o.m. ook is geopend in den polder Eijerland op Texel op 31 Juli 1909, met zonsopgang. Idem no. 59 bevat een overzicht van den loop der bevol king in Noordholland over 1908, w.o. Bevolking Minder vesti- Bevolking Officieele Besluiten eu Mededeelingen. M. V. Totaal. M. V. M. V. Totaal. Amsterdam 270344 295310 565654 3606 2823 270230 295359 565589 Beverwijk 3299 3245 6544 3 32 3358 3276 6634 Bloem ondaal 3265 4134 7408 3332 4189 7521 Haarlem 33423 36729 70152 346 215 33481 36867 70348 Schoten 4001 3998 7999 4442 4377 8819 Z;ind voort 1854 1829 3683 1946 1946 3896 Zie volledige tabel Bloemendaal onder Plaatselijk Nieuws. Idem no. 60 bevat de mededeeling van Ged. Staten van Noordholland, waarin zij bij besluit van 30 Juni 1909 hebben vastgesteld den ligger der wegen van de gemeente Alkmaar en hierbij hebben overwogen dat op een tweetal oude kaarten van het Hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland, ter Provinciale Griffie van Noordholiand aanwezig, de bedoelde weg (het Heiloërdijkje) staat aangeteekend, zoodat moet worden aangenomen, dat hij oudtijds voor het openbaar verkeer openstond. Idem no. 61 bevat het besluit van Ged. Staten van Noord holland van 30 Juni 1909 no. 107, houdende hernieuwde vast stelling van de lijst van gemeenten, bedoeld in artikel 1, derde lid der Drankwet, hierbij overwegende dat ingevolge ari. 17 dei- Drankwet, opnieuw een lijst behoort te worden vastgesteld van gemeenten, waarin als hebbende geen bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners, krachtens artikel 1, derde lid dier wet, het tweede lid van dat artikel niet van toepassing is, voorzooveel betreft den verkoop van sterken drank in het klein in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit, uitgezonderd dien in een logement alleen aan logeergastengezien de opgaaf der bevol king enz. enz., gezien art. 17 der Drankwet; besluiten „mot intrekking van hun besluit, d.d. 9 November 1904, no. 39, opgenomen in het Provinciaal blad van 1904 onder nummer 167, vast te stellen de navolgende lijst van gemeenten waar ingevolge artikel 1, derde lid der Drankwet de onderscheiding van verkoop van sterken drank in het klein, aangegeven in het tweede lid van dat artikel niet van toepassing is." In deze lijst is ook de gemeente Bloemendaal opgenomen. Idem no. 62 bevat het besluit van Ged. Staten van Noord holland van 7 Juli 1909 no. 88, houdende vaststelling van den ligger der wegen van de gemeente Twisk. Idem no. 63 bevat de circulaire van 12 Juli 19n9, no. 11/4359 M/L., 4e afdeeling van den Commissaris der Koningin in de prov. Noordholland aan de Gemeentebesturen en de Militie commissarissen in Noordholland, betreffende de loting over de in 1909 vóór den lsten Juli ingeschrevenen voor de lichting der nationale militie van 1910. Voor Haarlem is bepaald dat de loting der ingeschrevenen uit de gemeenten Bloemendaal, Zandvoort, Spaarndam, Haarlem- merliede en Spaarnwoude op Woensdag den 25sten Augus tus 1909, des voormiddags ten 91/. ure aldaar zal worden gehouden. Idem no. 71 bevat de volgende circulaire aan de burge meesters in de provincie Noordholland, betreffende hulp en toezicht van Rijksveldwachters bij besmettelijke veeziekten. Aan den Heer Commissaris der Koningin in de provincie Noordholiand. In den laatsten tijd kwam het dikwerf voor, dat Rijksveldwachters, die als zoodanig een vaste jaarlijksche bezoldiging uit 'a bands Kas genieten, toezicht hielden op de naleving van maatregelen, voorgeschreven tel' be teugeling van besmettelijke veeziekten en daarvoor eene belooning outvingen, die cp voorschot-declaratie door de Burgemeesters ten laste van het Rijk werd gebracht. Onderscheidene malen werd hierop door de Algemeene Rekenkamer aan merking gemaakt en werd niet dan na uitvoerige correspondentie dezerzijds, waarin dan gewezen werd op den buitengewoon zwaren dienst, die van de veldwachters in tijden van besmettelijke veeziekten werd gevergd, door dat College tot de verevening overgegaan. Ten einde dergelijke afwijzingen in het vervolg te voorkomen, zijn door mij thans maatregelen gelroiïeu met betrekking tot het verleenen van bij zondere diensten door de Rijkspolitie. Mijn ambtgenoot voor Justitie heeft zich namelijk bereid verklaard een aanschrijving aan de Commandanten der Rijkspolitie te richten, waarbij hun wordt verzocht om in den vervolge, na afloop van elk kwartaal eene opgave aan hem te zenden, vermeldende naam en woonplaats der bezoldigde Rijks politiedienaren, die gedurende dat tijdvak werkzaamheden hebben verricht in het belang van de wering vau besmettelijke veeziekten, benevens een voorstel der eventueel toe te kennen belooning. Deze opgaven zullen dan door mijn voornoemden Ambtgenoot aan mijn Departement worden doorgezonden alwaar, na accoord-bevindiug der in rekening gebrachte bedragen, het noodige zal worden verricht om deze bij Koninklijk Besluit aan de betrokken personen toe te kennen. In verband nn met het bovenstaande, heb ik de eer U. H. B. G. te verzoeken de Burgemeesters iu Uw gewest hiermede in kenois te willen stellen en hen aan te schrijven dat, indien bij de wering van besmettelijke vee ziekten door bezoldigde Rijkspolitiedienaren diensten worden verricht, zij deze, te rekenen van 1 Augustus 1909, niet meer betalen. De Minister van LandbouwNijverheid en Handel A. TALM A Idem no. 72 bevat de volgende circulaire van Ged. Staten van Noordholland aan de Gemeentebesturen in Noordholland, betreffende de kosten der verpleging in de provinciale krank zinnigengestichten en de provinciale bijdragen in de verpleging van armlastige krankzinnigen. Wij hebben de eer te Uwer kennis te brengen dat door de Staten dezer Proviucie, bij besluit van 20 Juli 1.1. no. XXXIX wijziging is gebracht in de verpleegkosten der voor rekening van gemeente- en armbesturen ver pleegde krankzinnigen in de gestichten Meerenberg" (vijfde klasse) en fDuinenbosch." Die verpleegkosten. welke thans nog ƒ320.— per patiënt en per jaar bedragen, zijn namelijk met ingang van 1 Januari 1910 op ƒ350.— bepaald, zoodat na aftrek der bijdragen van Rijk en Provincie, 260.aan de bedoelde Besturen in rekening zal worden gebracht. Wij noodigen 11 uit daarmee rekening te houden bij het opmaken der begrootingen voor het dienstjaar 1910.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1