De £uxe-j c< Vereenigit en kmrplaals Meiten li VERK00PING in Haarlemsche- HAAR1 Electr Bloeme Burgerlijke Stand ^an 1" ij d a g 20 Augustus tot Eender foto's van de Fotografieën-Tentoonstelling, gehouden in villa «Erica* van g k Vrijdag 27 Augustus. Bevallen: E. M. JonkerBorger z.Chr. C. van Olst Unger d. Overleden: J. H. Jaspers 21 j. Diversen. Een en ander overgenomen uit Neer landici Haventaal. Aan de havens, waar zeevolk komt uit alle landen, blijft de landtaal zelden zuiver. Maar is 't noodig, dat Rotterdam's graan werkers, gelijk dezer dagen uit een manifest van hen bleek, van „ontlossen" spreken, waar ze „lossen" bedoelen? En zou men in de Hollandsche havens, waar men „graane levators" gebruikt, niet het Vlaamsche voorbeeld willen vol gen en voortaan spreken van „graanzuigers"? Naast zandzuiger, sehelpenzuiger, stofzuiger drukt graanzuiger den aard van het toestel tenminste zoo goed uit als graanelevator. ■k Ons ras. Een uitspraak van Prof Bolk: „Wat de verbetering van de lichamelijke ontwikkeling dei- bevolking gedurende de laatste tientallen van jaren betreft, gaat ons volk aan de spits der volkeren van Europa Dit moge aan een iegelijk worden voorgehouden die twijfelt aan de innerlijke kracht van ons volk." Bij Kon. Besluit is ingesteld een Staatscommissie met op dracht: te onderzoeken, welke de gedragslijn der Regeering behoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Neder- landsche taal, wanneer inzichten omtrent die schrijfwijze met elkander in strijd geraken, met bepaling, dat het door haar uit te brengen rapport een beredeneerd voorstel zal inhouden, bevattende de uitwerking van hare denkbeelden. Het A. N. V. is in die commisie vertegenwoordigd door zijn algemeene voorzitter, Dr. H. J. Kiewiet de Jonge. Het stambelang der spelling dunkt ons hiermee erkend. Onze taal en het Calvinisme. Het jaarboekje van de Calvin College te Grand Rapids Mich., de Calvin College Chimes heeft een artikel over de drie plichten van het heden. Tot deze plichten rekent het in de eerste plaats de voortzetting der studie van het Hollandsch. Het acht die studie noodig, omdat het de taal is van een groot aantal kerken, die verwachten dat de predikanten de moedertaal zuiver zullen spreken en voldoende gevoel hebben voor hare schoonheid. Deze eisch zal blijven bestaan, zeker zoo lang als de instrooming uit het moederland blijft aan houden. „Maar bovendien is de studie van het Nederlandsch zoo belangrijk, omdat er een uitgebreide verzameling Calvinistische en Gereformeerde boeken in is verschenen. De tweede helft der 19e eeuw aanschouwde een merkwaardige godsdienstige opleving in Nederland, die gepaard ging met een Calvinisti sche wedergeboorte in alle levenssieren van de kerk tot de staatkunde. Hierdoor ontstond een omvangrijke litteratuur welke van onschatbare waarde is voor de verspreiding der Gereformeerde leerstellingen en Calvinistische grondbeginselen. Indien wij de voordeelen van deze litteratuur willen genieten en onze zaak willen versterken, dan moeten wij vertrouwd zijn met de krachtige en edele taal, waarin die boeken zijn geschreven. Missen wij de kennis van het Hollandsch, dan missen wij ook deze litteratuur en ongetwijfeld de beginselen waarvan zij tie draagster is. Het Hollandsch kunnen we ver geten en toch Calvinistisch blijven, maar Calvinistisch volgens de levensopvatting der 20e eeuw." Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 29 Augus tus voorm. 10 uur. Ds. J. A. v. Leeuwen. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 29 Augustus voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang, Zondag 29 Augustus Kerkelijke dienst te'74 en 10 uur. Landbouw en Veeteelt. Zou de les van voor twintig jaar vergeten zijn? Zoo langzamerhand ziet men weer aller wegen de huur- en koopprijzen der lan derijen aanmerkelijk stijgen. Dat nu is geen wonder. Het bedrijf wordt meer intensief uitgeoefend, waardoor de opbrengsten vermeerderen en ook de prijzen der producten zijn over het algemeen aanzienlijk gestegen, zoodat de boer in dubbel opzicht zijn inkomsten heeft zien toenemen. Dat die toeneming niet geheel als netto-winst uit het bedrijf kan geboekt worden, is voor hem, die het vak van eenigszins nabij heeft leeren kennen, geen geheim. Meer arbeid, lioogere arbeidsloonen en aanzienlijke uitgaven, die de verbeterde cul tuur voor zaaizaden en meststoffen en die de verbetering van het vee benevens de uitbreiding van de veehouderij voor voederartikelen eischen, zijn zoovele debetposten, die het zuiver voordeelig slot jaarlijks vrijwat doen inkrimpen. Toch levert bet landbouwbedrijf in de laatste jaren zeer gunstige resultaten en is het in tegenstelling met voor een vijftiental jaren zeker loonend geworden. Men kan dat op het platteland ook aan velerlei zaken merken. De koopkracht van den boer is toege nomen en zijn levensstandaard is verhoogd. Maar men vraagt zich onwillekeurig af, of dat zoo blijven zal en kan en of het niet noodig is, dat wat meer met de mogelijke komst van slechtere jaren worde rekening gehouden. Reeds zijn er verschijnselen, die heenwijzen naar een omme keer en naar een daling in de prijzen der landbouwproducten. De malaise, die zich in de industrie reeds in verschillende landen doet gevoelen, de achteruitgang op handelsgebied, waar ook vrij wat minder leven en beweging heerscht dan voor een paar jaren, mogen ook den boer zooal geen bezorgdheid dan toch eenige voorzichtigheid inboezemen. Voorzichtigheid? In welk opzicht? Natuurlijk niet in het verbeteren van zijn bedrijf, van zijn cultuur, maar wel in het te zeer opvoeren van zijn uitgaven ten behoeve van zijn levensstandaard, die toch zal het goed zijn, in overeenstemming moet blijven met den eenvoud van het buitenleven. Spaarzaamheid, om sterk te zijn en weerstand te bezitten in tijden van mindere welvaart, zou het waarlijk overbodig zijn in dagen van voorspoed den boerenstand le herinneren aan de noodzakelijkheid ervan Al heeft de geschie denis der laatste twintig jaren bewezen, dat de Nederlandsche boerenstand ook in tijden van de ergste malaise een groot weerstandsvermogen bezit, zoo groot, dat hij zonder eenig kunstmatig hulpmiddel zich er heeft doorgeslagen en nu, dank zij die energie, zonder opdrijving van productie en prijzen door beschermende rechten, in een hem gezonden toestand verkeert, toch gelooven wij, dat de waarschuwing inderdaad niet te onpas mag worden geacht. Maar ook op een ander gebied mag een waarschuwend woord met het oog op slechte'-e tijden wel gehoord worden. Als men eens denkt aan de velen, die zich in de vroegere vette jaren door aankoop van boerderijen tegen overmatig hooge prijzen onder hypothecair verband hebben geruïneerd, aan de velen, die door het bieden van veel te hooge pachtsommen moesten eindigen met alles te verliezen, wat zij bezaten of met de ge nade van den grondeigenaar in te roepen, en aan de velen, die op de waarde hunner eigendommen tengevolge van de treurige wijze, waarop deze werden beheerd, groote schade leden, dan zeker mag wel eens ernstig gedacht worden aan de fouten, die thans reeds weer gemaakt worden en die onwillekeurig de vraag op de lippen Brengen, of dan de les van het laatst der vorige eeuw reeds weer totaal vergeten is. Dat in gunstige tijden de waarde der landerijen stijgt, is niet onnatuurlijk. De opbrengst is zooveel hooger, en de boer zelf komt in het bezit van contanten, die hij het liefst voor grond bezit verwisselt, om als eigengeërfde te beter in de gelegenheid te zijn, zelf al de vruchten van zijn arbeid te genieten. Dat ook de boer, die met een matige hypotheek kans ziet, zelf, eige- naar van een boerderij te worden, de gelegenheid daartoe niet voorbij laat gaan, als hij ten minste geen Onzinnig hoogen prijs betaalt en daarbij voldoende bedrijfskapitaal te zijner beschik king kan houden, zal wel niemand verwonderen. Ilerfst in 't Bosch. 15—22 November 1908. bijna 30°/o wordt wel gespaard. Van de openbare scholen sparen dus 34°/0 van de bijzondere 19%- I" de meeste gevallen wordt van de bekende groene spaarzegels der post gebruik gemaakt. Wordt aan vele scholen alleen gespaard om te sparen, aan 195 openbare- en 8 bijzondere scholen wordt daarnaast ook voor een ander doel gespaard. Meestal is dit voor een school reisje. Aan 327 openbare- en 57 bijzondere scholen wordt enkel voor een bepaald doel, doorgaans schoolreisjes, gespaard. Over 't nut van sparen zou men zoo zeggen valt niet te redeneeren. Toch zijn er tegenstanders De maatschappij zeggen ze, heeft belang bij meerder verbruik. Onze koopkracht is nu eenmaal beperkt. Dus drijft weer de vraag bovenHoe en wanneer we het best, bet voordeeligst voor ons onze uitgaven doen. Kunnen we sparen, 't is ons belang, dat we de zui nigheid betrachten. Toch ook weer een maatschappelijke deugd. Sparen verhoogd te zijner tijd de koopkracht van gezin, dorp, stad, van de geheele natie. Een volk is de regeering waard die het Mr. c. p. Donker. heeft. Maar naast de eigengeërfde boeren staan in nog grooter ge tale zij, die geen kapitaal bezitten voor den aankoop van lande rijen en die dus genoodzaakt zijn tot pachten. En wat zien we nu weer gebeuren? Dat tal van liefhebbers aangelokt dooi de schoone uitkomsten van het bedrijf in de laatste jaren, en door concurrentie gedreven de pachtsommen onevenredig hoog opdrijven of tegen ongemotiveerd hooge prijzen gronden aan- koopen en ongeveer de geheele koopsom als hypotheek erop vestigen. In het laatste geval ontbreekt natuurlijk bedrijfska pitaal, zoodat niet op zijn voordeeligst kan worden gewerkt en moet er een hooge pacht betaald worden in den vorm van hypotheekrente, die gewoonlijk vrijwat hooger is dan de grond eigenaar-verpachter in den regel vraagt, terwijl belasting, repa ratie, assurantie enz. die som nog komen vermeerderen. Dat de te hoog opgedreven pachtsommen bij het komen van slechtere tiiden ten slotte den pachter ook ruïneeren is duide lijk. Maar hier is ook de grondeigenaar mede het kind van de rekening. Zijn bezittingen gaan in waarde achteruit en met moeite haalt hij na verloop van eenigen tijd vaak maar een deel van de pachtsom binnen. Zoowel voor den pachter als voor den eigenaar is het dus van hoog belang, zich niet door den gunstigen toestand, waarin het landbouwbedrijf thans nog verkeert, al te zeer te laten verblinden en rekening te houden met wat de toekomst kan baren. Gelukkig zijn er tal van grondeigenaars, die verstandig genoeg zijn om het gevaar, dat in opdrijving van pacht en in gehoor geven aan schoone aanbiedingen van pachtbegeerige liefhebbers schuilt, in te zien. Als straks de minder goede tijden komen, zullen zij de vruchten van hun voorzichtig beleid wel plukken. Als nu de boeren maar zoo slim zijn, dat zij de onverstandige grondeigenaren door onderlinge concurrentie niet een handje helpen en ten slotte zichzelf in den grond werkenDan toch komen de meerdere voordeelen, die uit verbeterde toestanden op landbouwgebied getrokken worden, in de eerste plaats niet ten goede aan den boer, die den arbeid verricht, doch ten slotte vrijwel ten bate van die klasse van grondeigenaars, die niet zoozeer in den bodem een voor werp van solide geldbelegging dan wel van winstgevend specu latief bezit zien. Met het oog op 't geen wij in de laatste tijden op 't gebied van koop en verkoop, huur en verhuur van boerderijen enz. weer zien gebeuren, is het zeker niet van belang ontbloot, het bovenstaande maar eens openlijk uit te spreken en telkens in dien geest een waarschuwende stem te doen hooren. Daar mede is o i. zoowel het belang van den grondeigenaar als van den pachter, dus van den kind bouw in 't algemeen, gediend. Overgenomen uit de Nieuwe Courant van 24 Dec. 1908. Als men den Petersburgschen correspon dent van de Daily Mail gelooven mag, Luchtvaart. begint er zich nu ook al in Rusland een luchtschip-paniek te vertoonen. Men heeft, „volgens een officieus bericht," boven Reval een luchtschip, waarschijnlijk een zweedsch, gezien. Het vloog tweemaal, 400 M. hoog in de lucht, om de stad en verdween toen met groote stielheid in de richting van Finland. Een ander luchtschip bewoog zich hoven de duitsche grens. De russisclie bladen verlangen, dat Rusland snel een machtige luchtvloot zal bouwen! Op het derde zwitsersché katholiekencongres, dezer dagen te Zug gehouden, heeft dr. Drexel, lid van den Oostenrijkschen Rijksraad, de katholieken van alle landen opgeroepen, zich te vereenigen tegen materialisme en liberalisme en hen aange spoord zich veel meer dan ze doen op elk gebied des levens te laten gelden, ook zoo zeide hij op dat van de techniek, van den handel, de sport en de luchtvaart. Dat zal een verheffende aanblik zijn, eens niet alleen neu trale luchtschepen en vliegtuigen boven onze hoofden te zien zweven, maar liberale, katholieke, anti-revolutionaire, sociaal democratische enz. De antithese in de lucht, roept de N. llott. Crt. uit. In het museum van Kunstnijverheid Uit andere te Haarlem zullen op algemeen ver- gemeeilten. langen de reproducties van geweven stoffen de volgende week nog tentoon gesteld blijven. Zoowel op het gebied der nijverheid en hare geschiedenis als op het artistieke gebied bevat deze tentoonstelling merkwaardige gegevens. Zondag is de toegang kosteloos. Dat het met de engelsche taal in Noord- Olldorwijs. Amerika nog lang niet pluis is, kan weder blijken uit het feit dat prof. Faunce, de president van de Brown Universiteit, zelf een amerikaan, op een vergadering in een der steden van den staat New-York gehouden, zich in kras afkeurenden zin heeft uitgelaten over de wijze, waarop aan amerikaansche universiteiten de hand wordt gelicht met het onderwijs in de engelsche taal. Duizenden jongelui, die aan een amerikaansche universiteit hun graad haalden, zijn beweert prof. Faunce nog niet in staat om een behoorlijken brief te schrijven. De litteraire kennis van die gepromoveerden in wat de engelsche taal en letterkunde aangaat is bedroevend. Anderen klagen ook al over het Engelsch der Amerikanen, echter niet over het geschreven, doch over het gesproken Engelsch. Daarmee is het meent b.v. W. D. Howells treurig gesteld. Vooral het Engelsch van amerikaansche dames laat alles te wenschen over. Zij spreken slordig, wanluidend en gemakzuchtig. De stem behoort in de Ver. St. beter, veel beter te worden geschoold dan tegenwoordig geschiedt. Sparen op school. Een onderzoek ingesteld van regeeringswege leert, dat 35C0 scholen 2143 openbare-, 1417 bijzondere scholen niet gespaard wordt. Aan 1230 openbare-en 913 bijzondere scholen was dit uit principe, in 1303 zonder opgaaf van redenen. Aan 1116 openbare- en 340 bijzondere scholen d. i. In het laatst van September zal in het Plaatselijk Bloemendaalsch Verkooplokaal door den Nieuws. makelaar A. Overakker weder een be langrijke veiling van een fraaien in boedel worden gehouden. O.a. komen ook onder den hamer een zeldzame collectie schelpen uit de Molukkenindische wapens, eikenhouten meubelen voor salon en slaapkamer enz. enz. Verder verwijzen wij nog naar de betreffende advertentie in dit nummer. Bloemendaal vooruit! Als een niet te ontkomen, hoewel welkome, noodzakelijk heid, gebiedende eisch van hygiëne en zindelijkheid, vol doende aan een behoefte sinds lang hier gevoeld, is onze gemeente dan eindelijk eene inrichting rijker geworden die aller tevredenheid ongetwijfeld zal wegdragen. Wij bedoelen met dezen ietwat geheimzinnigen aanloop de vestiging alhier der Eerste Bloemendaalsche Glazenwasscherij en l'ui- bewassching" van den heer A. van Riemsdijk Reeds spoedig, d.w.z. Maandag, zal men de fraai beschilderde wagentjes met hun heldere en in het oog vallende kleuren kunnen zien rijden. Door deze onderneming zal een einde gemaakt wor den aan het bedrijf der zgn. losse glazenlappers, over wiens werk dikwijls geklaagd wordt en die natuurlijk niet in staat zijn een villa, school of kerk naar behooren zoowel van binnen als van buiten te reinigen. Het aanzegsbureau is gevestigd ten kantore van het Woningbureau «Rusthoek" alhier. Onder telefoonnummer 1091 kan men zijn orders aan den heer Van Riemsdijk doen toekomen. De remise voor de berging der materialen is tegenover het hoofdkantoor van de K. E. M. aan het terrein der Stoom wasscherij. Het lijk dat de vorige week aan het Noordzeestrand onder deze gemeente werd aangespoeld, is door de familie herkend als te zijn van J. uit den Haag. J. die aan zwaarmoedig heid leed, was den vorigen Zondagavond uit zijn moeders woning vertrokken en niet meer teruggekeerd. Hij was nog slechts 21 jaren oud. Het lijk is op de R. C. begraafplaats ter aarde besteld. Loting van de Nationale militie 1910 voor de gemeente Bloemendaal. J. L. Bakker36 G. van Berkel21 G. van Berneveld14 J. A. Boeré8 J. J. Bremer44 J. A. van Buggeru3 A. Cassee22 G. S. de Clerq7 J. Dedding31 C. Donker40 J. P. Hekker33 F. Hulsebosch13 J. C. Kaars Sijpesteijn39 A. H. P. Koelenieij29 J. Kroon1 W. A. Kuenen19 W. van Latum2 E. Luikman5 B. Mense23 H. A. Nieuwenliuis30 Th. W. G. Otte28 P. J. Prenen9 W. D. G. Reinders6 W. O. van Rietschoten... 10 C. Roelofsen17 J. II. Rolvers20 N. H. J. M. Roozen35 H. Scheltema.-27 D. J. C. C. Sepp25 H. O. Siebers41 J. M. A. Smit24 D. Th. O. van Son32 D. P. Terpstra. 45 J. D. A. van Twisk4 B. P. Vader18 G. vau der Veldt20 N. van der Veldt46 J. N. Vogel42 G. Vos10 J. J- Vroom38 J. Walter34 J. J. Warmerhoven15 A. Weerets43 C. van der Werff11 B. G. Wildervanck de Blécourt12 D. J. Wolbers37 Onze politiehonden. Alzoo mag de gemeente Bloemendaal er op roemen, in ons land de beste politiehonden te bezitten. Dit hebben taeeren keurmeesters de vorige week op de keuring te 's-Gravenhage erkend, door aan Lyda en Caesar, de beide bloemendaalsche politiehonden als no. 1 en 2, het diploma voor politiehond toe te kennen. Deze keuring was gehouden om te onderzoeken, welke honden als politiehond mogen ge bruikt worden. Voor den heer A. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaal, is deze uitslag een groot succes, te meer, omdat Lyda, no. 1, van 't begin af aan door hem is afgericht. Behalve dit, viel den heer Lokerse de eer te beurt, dat verschillende politie-autoriteiten, die de oefeningen in den Haag bij woonden, hem hun groote tevredenheid betuigden over 't werken der beide honden. Gisteren heeft de onderafdeeling „Kennemerland" van den Alg. Ned. Politiebond op Woestduin een schietwedstrijd op den revolver gehoudeD, waaraan deelgenomen werd door 35 personen. Met 5 schoten waren 60 punten te behalen, 't Hoogst aantal punten werd behaald door J. Louise, te Bloemendaal, n.l. 59, waarmee hij een prachtige pendule met zijstukken verdiende. De beide gouden horloges, aange boden door mevr. VisserVan Hazuswoude werden behaald door G. K. Tochtema, agent van politie te Bloemendaal en J. Reijnders, veldwachter te Halfweg. Concert Ter gelegenheid zal Woensdagavonc gegeven worden Crescendo." Dit c hoffelijk aangebodei Moge fraai weder groot zijn. De aanvang is l Uit Tegen J. R. allen te Haarlem, loopen over verboi waarvan een hun Tegen de wildst is proces-verbaal strikken een aan De Ver eeuij; van H.M. de Kt avonds te 8 1 en Daal" bij g aanbieden, te gev ging „CRESC vai dagelijks gelegen inbrengen van i verlangd wordei van liuis afgehaa Adres: Makela AKKER, „Rustli daal. Telefoon Ni Van af 24 Rente Depot, 1 n n 16 (1 1 11 6 c n 1 J' SAFE-Di Verhuring van Lol jn ueiligste cons mels in de volkon braakvrije onderg Tevens gelegenlif bewaargeving van haarlieden. Billijke Kantooruren waai tot de kluis 9 3e Des Zaterdags 9 - tiedagen 9 12. Het eenigs LICHT, MOTO!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2