Aanbes De £uxe-' 4 Seanci SCANIERN ,-r JOH. STE Messchaert Julianafet Bloeme ander plan van dezelfde bouwkundigen. Bij dat laatste plan is de loggia beneden gedacht, zoodat men van Haarlem komende vóór het raadhuis een doorkijk naar het westen heeft: de stijl van het geheel wint daardoor vooral boventerwijl een loggia boven ook minder in over eenstemming is met ons klimaat. Denkt men zich vóór de linkervleugel een drinkwaterbak voor honden en paarden in den stijl van het gebouw dan kon een fraai geheel worden verkregen wanneer ne straat breeder was. De vragen of geen strijd ontstaat met de bepalingen onzer eigen politieveror dening en of het raadhuis het tegenover liggende logement wel voldoende zal domineeren zullen nog onder de oogen moeten worden gezien. De bouwkundigen stellen prijs op de mededeeling dat hun plan een schetsmatig karakter heeft, zooals ook met de vorige door ons besproken plannen het geval is. Bij eene opneming ter plaatse kwam ons de plek te klein en de straat te nauw voor. Gemeentebegrooting. Ambtelijke Burgemeester en Wethouders der Ge- mededeelinsreu meente Bloemendaal brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1910, van den 8sten September 1909 tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Bloemendaal, den 8sten September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. Riiiffftrliikfi Stand Van Vl'Üdag 3 September tot &er,1JKe »tanfl. Vrijdag 10 September. Bevallen: A. BekkersLeijs z.D. StolferSchoon z. Ondertrouwd: N. W. van Bilderbeek en G. Hoogewerf. Overleden: J. Vreeken 5 m. Vergadering van den raad op Gemeentebestuur. 7 September 1909 te 8 uur nam. Tegenwoordig aanvankelijk, behalve de burgemeester en de weer herstelde gemeentesecretaris, alle leden, behalve de 4 gekozenen, de heeren Van Hooif, C. J. Roozen, Jhr. Teding van Berkhout en C. J. van Tienhoven. De notulen werden aangevuld met eene wijziging van den heer Tideman. Voorlezing werd gedaan van een uitvoerig schrijven van gedeputeerde staten blijkens hetwelk dit college besloten heeft, niet te voldoen aan het verzoek tot nietigverklaring van het raadsbesluit tot toelating der 4 benoemde leden. De heer Tideman wensehte stemming. Waarover? vroeg de voorzitter. Over het al of niet gaan in hooger beroep bij H. M„ was het antwoord. Spreker maakte er een voorstel van in hooger beroep te gaan, omdat hij eene beslissing van den raad wilde, of men de vele onregel matigheden die gepleegd zijn wenscht of niet wenscht. Al was maar één lid van gedachte veranderd en vond met hem dat dit niet wenschelijk was, dan zou dit reeds een voldoening voor hem zijn. Gedeputeerden hebben trouwens niet op het geheele request recht gedaan in zijne beslissing spreekt dit college alleen van onregelmatigheden, die bij de stemming hebben plaats gehad, terwijl dit het geval is ge weest ten aanzien van de geheele verkiezing buiten en behalve de stemming, die maar een onderdeel der verkiezing is. Spreker haalde wederom het geval aan van V., welke ongewone namen niet lezen kon en het afgeven der stem biljetten aan een buurman overliet; ook de wijze van het benoe men der stembureaus. Bij de stemming bleek geen der leden van de dwalingen zijns weegs bekeerd te zijn en besloten werd, geen hooger beroep in te stellen. Ten langen leste werden dan de 4 zwaarbeproefde mannen binnen gelaten. Zij deden den zuiveringseed en den eed van trouw aan grondwet en gemeentebelang. Hierop volgde de kennismaking, een geluk- wensch van den voorzitter ende raad stak met volle zeilen van wal. Allereerst werd onder protest van hemzelven, de heer Ant. Roozen, die volgens zijn eigen telling in Juni 1910 40 jaar raadslid zal zijn (in September 1869 nam de heer Roozen zitting) daarvoor gehuldigd, dus eigenlijk voor het feit dat hij voor de 40ste maal in een September maand zitting nam. De raad stemde daarmede hartelijk in. Later in den avond werd deze instemming met eenige glazen van zeker soort tintelende wijn bezegeld, in welks opwekkend vermogen in de eerste plaats de burgemeester, in de tweede plaats de weduwe Vogels-Janssen terecht ge- loovenden heer van Hooff smaakte het eerste glas nog een weinig bitter, doch weldra kwam hij weder op dreef en het deed hem zichtbaar goed, met algemeene stemmen, behalve zijn eigene, tot wethouder herbenoemd te zijn. Wjj gunnen den heer Van Hooff deze voldoening gaarne, hem daarbij toewenschende, dat hij verder moge gespaard blijven voor de minder aangename gevolgen van al te grooten ijver zijner vrienden buiten de raad en van zijn abonnement op de Nieuwe Haarlemse/ie Courant. Doch alle gekheid in een duiventilletje. Wij zijn nog droogweg aan het verslaan. Op het voorstel van Ged. Staten de in de bouwver ordening opgenomen wijziging van art. 11 (waardoor de raad ontheffing kan verleenen van de lastige bepaling dei- vrije ruimte bij nieuwe woningen) weg te laten of ze alleen te laten slaan op hoekperceelen werd na een blijkbaar tref fend betoog van een der leden niet ingegaan. Gedeputeerde moeten ook niet alles in de gemeente willen regelen en de inspecteur van de volksgezondheid de heer D. E. Wentink had hen omtrent de bedoeling van den raad geheel verkeerd ingelicht. Het is altijd eenigszins gevaarlijk een derde over iemands bedoeling in te lichten als men met den persoon in questie geen woord gewisseld heeft. B. en W. stelden daarna het aanvullende honden-kohier aan de orde, waarbij de heer Koolhoven vroeg hoe het nu met den grooten hond stond, dien hij reeds lang geleden hooger had willen belasten. Het hoogere dier bevond zich naar de burgemeester stelde nog in staat van voortdurende voorbereiding. Onze medeburgers Hoogestein c. s. kregen van den raad eene ondersteuning van f 8 per kind, dat van hen op de haarlemsche burgeravondschool gaateen liberaal besluit van den raad. Ook de politiebeambten, de Jong en Kreitenburg, ont vingen eene tegemoetkoming, zij gingen gedrukt onder een zwaren aanslag in de personeele belasting. Nadat wij aldus den socialistischen staat waarin alle schoolgeld en alle belasting voor ons betaald zullen worden, met 2 millimeter waren genaderd, werd door den voorzitter medegedeeld, dat B. en W. in zake de haarlemsche H. B. S.- gelden later met een voorstel zullen komende geest van mr. Thiel zweefde boven de tafel en lachte. Een bouw- en wegenplan voor den grond van den heer A. J. Stoel aan de Kleverlaan, de vorige maal naar B. en W. gerenvoieerd werd, nu met een kleiDe aanvulling, vastgesteld, waarna f 9193 gemeentegeld werd «belegd" in 3 beambten- woningen en de begrooting over 1910 ter behandeling in October, alvast aan den raad werd aangeboden. Hierna werd in de algemeene politie-verordening de om schrijving der gemeentekommen gewijzigd: aan de politie verordeningen zullen gedrukte kaartjes worden toegevoegd, zoodat ook het publiek dat zich eene verordening aanschaft met een oogopslag zal kunnen zien, waar een kom is, waar niet. B. en W. hadden bereids voor een duidelijke kaart gezorgd. Wij hopen dat voor tegenwoordige bezitters der verordening de kaartjes ook afzonderlijk verkrijgbaar zullen worden gesteld. Het herhalingsonderwijs werd nader geregeld. De ver ordening vindt men afgedrukt in onze rubriek «Onderwijs" De heer Tideman brak op het zware schild van den heer Bispinck zijn lans voor het onderwijs in maatschappij-kennis. Dit onderwerp eischt blijkbaar nog besprekingen in de pers. Van den heer Bierens de Haan werd voor f 100.een lapje tuin gekocht ter afzanding van den Midden Duin en daalschen weg (weinige leden wisten deze grootheid te lig gen), ook langs een hoek van den Doodweg werd een snipje vermeesterd. Na eenige bespreking in besloten vergadering werd de bestaande waterleiding der K. E. M. voor f25000.over genomen. Wij stellen ons voor aan die zaak in een dei- volgende nummers een artikel te wijden. De heer Kool hoven had ter snede gevraagd of nu ook eene nieuwe ambte naarsbetrekking geschapen werd, doch ontving ten antwoord, dat de heer machinist van den waterwagen (wij kenden dezen bewindsman tot dusver niet) met zijne toestemming tot overgenomen-waterleiding-autoriteit zou worden omge werkt. Den heeren Teding van Berkhout en Van Tienhoven werden inlichtingen verstrekt. De heer Bispinck raadde aan de verbindings buizen tusschen gemeente- en Kennemer-waterleiding van 4 a 5 duims buizen te maken, waarmede de wethouder De Waal Malefijt zich eenigszins gereserveerd kon vereenigen. Do heer Koolhoven kreeg de verzekering dat de vulbakken boven tegen den in voer van konijnen, kraaien en ander vee zullen worden be veiligd en dat nooit water uit de putten dadelijk in de leidingbuizen zal worden gepompt. Naar wij vernamen bestond bij de directie der K.E.M. het voornemen na goedkeuring van het gemeentebestuur, de prijs van het water met 1 Januari a.s. cp 25 cent de M-'. te brengen, de afnemers zullen dus door de overname niet slechter af zijn. In de besloten vergadering werden daarna plannen tot raadhuisbouw in het hartje van Overveen behandeld. Men zie daarover onze platen en afzonderlijke aanteekeniDgen. Bij de rondvraag vroeg de heer Koolhoven naar het ver loop der zandrijderij uit Kweekduin. In den raad deelde de heer De Waal Malefijt nog mede, dat de tol te Overveen verdwijnen gaat. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat bij een der ingezetenen het voornemen bestaat, den tolgaarder te dagvaarden tot teruggaaf van betaald tolgeld op grond o. a. van het ieit, dat het toltarief nooit hooger mocht zijn dan dat der rijkstollen en dezen, opgeheven zijnde, niet meer dan 0 cent heffen. Luchtvaart. De ballonopstijging in het Brongebouw. We staan tegenwoordig in 't teeken dei- luchtvaart. Aeroplanen, monoplanen, bi- planen etc. ze zijn in korten tijd goede bekenden geworden van de menschen en 't woord luchtballon krijgt langzamer hand een bijsmaakje van ouderwetsch en misschien is de tijd niet zoo ver meer af, dat men op den gewonen ballon met evenveel medelijden neerziet (figuurlijk, hoor!) als op een hoby horse of op een vuurwapen uit de 14e eeuw. Maar welk een verbazende vlucht de luchtvaart en de vliegkunst in de laatste 5 jaren hebben genomen, toch gelooven we den geestigen schrijver over de luchtvaart in een onzer geïllus treerde bladen nog niet zoo gauw, die wil vertellen, dat elk niet geheel onbemiddeld persoon zich binnenkort een paar kunst vleugels kan koopen, de meer gegoeden zelfs een «zondagsch" paar. Zijn de vliegmachines op sommige plaatsen al even gewone verschijnselen in de lucht geworden als bijv. bij ons de auto's op sommige landwegen en wordt de luchtballon daar misschien al beschouwd als de moeite van 't nakijken niet waard, ten onzent is men zoo ver nog niet en Haarlem heeft j.l. Zondag bewezen, toen de heer Rottum met zijn Juliana in «de Bron" opsteeg, dat 't op 't gebied van de luchtvaart nog niet verwend is, want zeer groot was 't aantal belang stellenden, zoowel in als buiten den tuin. Tijdens de vulling van den ballon vertoonde en verklaarde de heer Pottum in een der zalen een nieuwerwelsch vliegtuig, een miniatuur- monoplane, model Blériot en liet 't ding nu en dan een sprongetje van een paar meter in de ruimte doen. Om 5 uur, toen de ballon opstijgen moest, was hij echter nog lang niet voldoende gevuld, hetgeen door den heer Pottum werd toegeschreven aan onvoldoenden druk op 't gas. En toen om 7 uur de vulling nagenoeg was afgeloopen, bleken de 600 M3 gas geen stijgkracht genoeg te bezitten, om 't echtpaar Pottum de ruimte in te kunnen voeren. Verkeerde samenstelling van 't gas, beweerde de heer Pot tum. Hoe dit zij, mevrouw Pottum moest uitstappen. Na eenig gemanoeuvreer met den ballon om de hooge populieren te ontwijken klonk het bevel «los" en daar ging de Juliana, behangen met een stuivers-zeep reclame, statig en bedaard de hoogte in. Op den rand der mand staande, wuifde de heer Pottum de hoera-roepende menigte 't afscheid toe. Na een kwartier was de ballon reeds in de wolken ver dwenen. Aangezien de heer Pottum Maandag in Gouda moest opstijgen, wilde hij beproeven in de buurt van Woer den te landen. Of 'them gelukt is? Tot dusver hebben we nog niets van een landing gehoord. Het gemeenteraadsbesluit van Tiel tot Onderwijs. wijziging van de vakken van lager on derwijs is door gedeputeerde staten van Gelderland niet goedgekeurd. Zij ineenen, dat in een gemeente als Tiel ten minste aan één der openbare scholen meer uitgebreid lager onderwijs dient gegeven te worden. Twaalfklassige s,cholen. Bij B. en W. van Groningen is een verzoek ingekomen van de plaatselijke afdeeling van den Onderwijzersbond om den hoofden van 12 klassige scholen een vaste klasse op te dragen. De heer Bomers stelt voor de 12 klassige scholen in twee zesklassige te verdeelen. Thans stellen B. en W. voor het bestuur der bondsaf- deeling te berichten, dat aan 't verzoek 't hoofd een vaste klasse op te dragen niet voldaan kan worden en voorts te verstaan a. dat het wenschelijk is te achten dat de lagere scholen dezer gemeente zes klassen tellen b. dat het hoofd eener school met zes klassen ook met het geven van onderwijs behoort belast te zijn c. dat in den regel eventueel nieuw te bouwen' scholen zullen worden ingericht voor 6 klassen si. dat getracht zal worden de 12 klassige scholen gelei delijk te vervangen door scholen met 6 klassen. De vierde al. Thans wordt een onderwijzer van de jonge- heerenschool aan de Wilhelminastraat te Haarlem op wacht geld gesteld. M. U. L. O. We deelden reeds mede, dat 10 Juli een wetsontwerp in gediend werd tot wijziging der wet op het lager onderwijs, met de bedoeling aan het meer uitgebreid lager onderwijs meer subsidie van rijkswege te verzekeren. Kon tot nog toe voor scholen van 90 leerlingen voor één onderwijzer, boven 't wettelijk vereischte getal, f 310 subsidie worden verkregen, volgens dit ontwerp kan voor hoogstens drie de minimum- jaarwedde worden uitgekeerd. Evenwel moet de school dan 9 leerjaren omvatten of minstens 8 en daarbij kinderen aan nemen, die al één jaar school gingen enz., bovendien moeten er twee der talen fransch, duitsch, engelsch worden onder wezen en bovendien wiskunde. Deze vakken moeten samen minstens 8 uren in de drie hoogste klassen onderwezen worden. Nu heeft de vereeniging voor M. U. L. O. zich tot gemeentebesturen en schoolhoofden gewend met een aan tal vragen om te zien wat over 't algemeen op dit gebied wenschelijk wordt geacht. O.a. is gevraagd of 't niet ge- wenscht is, dat in plaats van 2, de drie moderne talen ver plicht zijn en wiskunde niet. Ook of 't ge wenscht is, dat de openbare scholen zich meer kunnen aanpassen aan plaat selijke behoeften zonder dat botsing met het rijksschooltoe- zicht behoeft gevreesd te worden. Dat b.v. ook onderwijs in boekhouden gegeven kan worden. Ook of 't noodig is te bepalen, dat scholen, welke aan sluiten aan het vijfde of zesde leerjaar, in de hoogere sub sidie deelen, (volgens 't ontwerp die geheel M. U. L. O. zijn, of bij 't le, 2e of 3e leerjaar aansluiten.) De raad heeft de volgende verordening op het herhalings onderwijs vastgesteld Verordening, regelende den omvang van hei herhalings onderwijs in de gemeente Bloemendaal. Artikel 1 Het herhalingsonderwijs omvat de volgende leervakken a. voor jongens 1 Kennis der natuur2 uur per week 2 Rekenen.. 1 uuv-per week— 3 Teekenen2 uur per week 4 Ned. Taal1 uur per week Totaal 6 uur per week b. voor meisjes: 1 Nuttige handwerken. 1 uur per week 2 Ned. Taal3/.,uur Per week 3 Rekeneni uur per week 4 Kennis der natuur3/, uur per week Totaal 3 uur per week. Art. 2. Het herhalingsonderwijs voor jongens wordt gegeven van 1 October tot 1 April, en wel Maandag-, Dinsdag- en Vrijdag avond telkens gedurende 2 uren. Art. 3. Het herhalingsonderwijs voor meisjes wordt gegeven van 1 October tot aan de zomervacantie en wel Woensdag of Zater dag des namiddags van 1 tot 4 uren. Art. 4. De vacantiën zijn in overeenstemming met die der dagschool- Art. 5. De vaststelling van het leerplan en van de bij het onderwijs te gebruiken boeken en zoo noodig de verdeeling der school in klassen geschieden door het hoofd der herhalingsschool onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders en van den districts-schoolopziener. Art. 6. De hoofden der herhalingsscholen en het verdere onder wijzend personeel worden telken jare door den raad benoemd. Art. 7. De bezoldiging van de hoofden der herhalingsscholen bedraagt f 1.20 per lesuur en van het verdere onderwijzend personeel negentig cent per lesuur. Bovendien kan aan de hoofden een vaste toelage worden gegeven voor het toezicht op het onderwijs dat niet door hen gegeven wordt. Art. 8. Mocht een jongens- of een meisjescursus te Bloemendaal of te Overveen door 5 of minder leerlingen bezocht worden, dan kunnen de betrekkelijke cursussen te Bloemendaal of Overveen vereenigd worden, mits de woning van geen der leerlingen meer dan t K M. van de school gelegen is. Harden, de uit de Eulenburg zaak üiize Oliafhail- bekende en in vele kringen gewaar- kelijkheid. deerde redacteur der Zuhmit is van oordeel, dat Duitschland en Engeland met hun onderlingen wedstrijd in bewapening elk noodwen dig hun faillissement tegemoet gaan, hij acht eene oplos sing (voor hoelang?) gelegen in het tusschen beide mogend heden verdeelen van Nederland en de koloniën, Duitschland zou Nederland en Java willen bezitten, Engeland mocht met de rest gaan strijken. Wij zullen bij gelegenheid Harden eens vragen voor hoe langen tijd hij zich voorstelt dat al dus de vrede tusschen Engeland en Duitschland bevestigd zou zijn, intusschen is het goed dat op dergelijke stemmen uit het buitenland met aandacht wordt gelet. Wij wijzen op de voortreffelijke gelegen- Plailtselijk beid voor werkelijke liefhebbers van nieuws. de nobele biljartsport om in hotel Hartenlust hun hart eens op te halen, llen Wilhelminabiljart in een voor ieder toegankelijk lokaal is tot dusver in Bloemendaal iets nieuws; zooals men weet jn deze biljarten herhaalde malen met goud bekroond, het blad is van geslepe zonder laken is h beide stukken loopl en afwerking van 1 Het biljart rust midden van het b voor bet zuiver wa bij den eigenaar de dezen winter door Het is te hopen, doet onderhouden, bakken chloorcalci der vocht uit de met een zachten d< op een drooge plaa geregeld schoonmal met een wollen i wanneer het niet dekken, de keu's liefst in een kast, slechts onder toezi De schietvereenij 26 Sept. a. s. een schietbanen te Ove De in Bloemen Kempen is door dc uitgenoodigd op zingen. De heer gast zijn op het v< Het geval in O. L school te Oi werkt, dat B. en ben ingezien van school tusschen 12 Thans is aan 's middags surveill: speelplaats, waar weer kunnen verbl lende redenen min< Door de politic Vogelenzangschen staat van vermoei stakkerd onmogeli goede verzorging naar hare woonpl teruggebracht. Zondagmiddag v monie" een concer feOVERTE te geven in de Coneertzaai 4 Oct. a.s. LIE1 3 November a.s. I Strijkkw 2(5 Novemb. a.s. percorn Januari 1910 de Mossel-Belin' Abonnementen NIET persoonlijk. Inteekenlijsten bij handelaren en bij J( Duvenvoordestraat 1 Allen die iets hebben van de den worden verzocht, in te zenden va tember a.s. bij meester S. '1 op Donderdag I 1909, des namidds der lokalen van he mann aan de Grc Haarlem, voor he Rioleerings tingswerken, van berg-en en drie «verkn op eajj terrein a/d K m en daal. Aanwijzini volgens bestek. Bestek met 3 tec krijgen aan bet bi geteekende tegen bi per stel. J. J Schotersingel,hoek Vc

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2