POTH. ilcursus pticien, ia kwaliteit MODES napark 64, Allen op! tegen de tuberculose. Haarlem. S Telefoon - 137 - jéstr. 190A. 00 PM AN. sokómos uwVan der Chijs, Tweede Blad. Cats. Het Bloemendoolsch Weekblad. (lige en Makelaar, in Vaste Goederen, isurantiën enz., verhuisd van naar HAARLEM, foon No. 1631. Je Fourrures 5 fl 70.-. EM. ENDAAL - ISEN. Genootschap. Telefoon 1129. Iresbureau van eging), te HAARLEM, is 'k 1, - Haarlem. 3(. jaargang. ZATERDAG, 9 OCTOBER 1909 No. In dit nummer vindt men een bede om steun voor het Lighalfonds, belangrijk en nuttig onderdeel van de Ver- eeuing ter bestrijding der tuberculose, waarvan secretaris is de heer Th. Limperg, Zijlstraat 64, te Haarlem. We willen hier nog het een en ander aan toevoegen, maar, vragen we ons af, behoeft dit eigenlijk wel? Is bet nog noodig, bij een zoo welsprekende en hartroerende vraag om hulp een opwekking tot geven te voegen, waar het lijden zoo duidelijk voor oogen wordt gesteld Het is waar, veel, heel veel wordt tegenwoordig voor verschillende doeleinden, de een nog treuriger dan de andere, gevraagd en meestal is bet in die gevallen allerbedroevendst noodig dat gegeven wordt, maar, we aarzelen niet bet te zeggen, het meest van alles heeft toch de bestrijding der tuberculose hulp noodig. Als men nagaat hoe diep deze geniepige, verraderlijke en gt aarlijke ziekte in ons volksleven heeft ingegrepen, als men weet dat, volgens de uitspraak der medici, ieder mensch hii stens éénmaal in zijn leven een aanval van tubercels bi 't te doorstaan gehad (hoe gering deze gelukkig dan ook di 1 vijls mocht zijn) en als men het duizelingwekkend aantal itoffers dezer ziekte weet, die jaarlijks in ons kleine landje te grave dalen op min of meer jeugdigen leeftijd, terwijl lang leven misschien anders hun deel had kunnen zijn, dan dwingt naast zelfbehoud het medelijden den mensch om vi alles ook iets te willen doen, teneinde aan het voort woekeren dezer kwaal een einde te maken. En dit laatste is kkig gebleken geen hersenschim te zijnmeD weet het dr- tuberculose is niet ongeneeslijk meer, maar men moet de bestrijders de wapenen verschaffen, die zij noodig hebben om hun nobelen strijd met succes ten einde te brengen. Dus, paren we onze stem bij die van den heer Limperg. A'ies hangt van onze goedgeefschheid af. Als hij straks met zijn lijst bij U komt, bedenkt dan, dat ge wellicht hel leven van een uwer medemenschen kunt redden de r een Hinken greep te doen in uw beurs. Weest dan i achtig dat ge door eene gift kunt medehelpen de ireld van een kwaad te verlossen, hetwelk nooit zoo ver bad mogen komen en ook nooit zoover zoude gekomen zijn, als men vroeger maar had geweten wat men nu weet. Helpt mee den sluipmoordenaar te vernietigen en sta eene ruime gift af ter verdelging en overwinning van den grootsten vijand der menschheidden tnberkel. Het boven drijven eener enkele idee voert tot absolutisme en radicalisme. Bakhuijsen van den Brink. Nationale Militie. Ambtelijke Zitting van den Militieraad. cd fid ooi in-on Burgemeester en Wethouders der Ge- leeilügeil. meeut;e Bloemendaal maken hekend, dat de zitting van den Militeraad voor deze Ge meente zal worden gehouden op Dinsdag, den 19 October aan- - uuide, des voormiddags te 10 uren, te Haarlem, in den Stads Doelen. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstel ling wordt ingebracht; de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst moeten worden uitgesloten; en c. alle overige lotelingen. Het opgeven of doen opgeven van eene reden van vrijstel ling bij het doen van de aangifte ter inschrijving of bij de loting, zoomede het doen opmaken en bij den Burgemeester inleveren van de vereischte bewijsstukken is niet voldoende om zich de gewenschte vrijstelling te verzekeren; de reden van vrijstelling moet in elk geval op het tijdstip hiervoren vermeld worden ingebracht bij den Militieraad. Ook het niet ontvangen eener persoonlijke kennisgeving nopens de zitting Van den Militieraad ontheft niet van de verplichting tot het verschijnen voordien Baad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Voorts maken zij belanghebbenden indachtig op de navolgende bepalingen: In persoon moeten voor den Militieraad verschijnen de lote lingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. De lotelingen echter, die wegens ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Raad te verschijnen en binnen het rijk ver blijf houden, worden onderzocht ter plaatse waar zij zich be vinden, mits zij van de onmogelijkheid, waarin zij verkeeren om voor den Raad te verschijnen, tijdig bij gefrankeerden brief aan den Voorzitter van den Militieraad kennis geven, onder overlegging eener door den Burgemeester hunner woon plaats gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Houden lote lingen als hier bedoeld verblijf buiten het Rijk, dan kan wor den volstaan met het tijdig bij gefrankeerden brief aan den Voorzitter van den Militieraad inzenden eener door twee be voegde geneeskundigen afgegeven behoorlijk gelegaliseerde ver klaring van ongeschiktheid voor den dienst. In persoon moeten voor den Militieraad ook verschijnen de lotelingen, die als tweelingbroeders of als in hetzelfde jaar ge boren broeders eene overeenkomst van dienstplichtruiling hebben aangegaan. Verschijnen deze personen op liet hierboven aan gegeven tijdstip niet voor den Raad, dan kan ingevolge de Wet hunne overeenkomst geen gevolg hebben. Voor het aan gaan dier overeenkomst behoeven minderjarigen de toestem ming van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent. Deze toestemming moet staande de zitting van den Militieraad mondeling worden gegeven, zoo niet een schrifte lijk bewijs van toestemming wordt overgelegd. Is verschijning in persoon niet noodzakelijk, dan kan de reden van vrijstelling behalve door den loteling zeiven ook worden ingebracht door diens vader, moeder, voogd, curator of gemach tigde. Lotelingen, die verblijf houden buiten het Militiedistrict waarin door of voor hen is geloot, kunnen met goedvinden van den Commissaris der Koningin in de Provincie, binnen welke zij voor de Militie zijn ingeschreven, verschijnen en hunne aanspraken op vrijstelling doen gelden voor een ande ren Militieraad, alzoo ook voor den Militieraad, binnen welks rechtsgebied zij verblijf houden. Het verzoek daartoe moet tijdig rechtstreeks aan dien Commissarie der Koningin worden isdags en Vrijdags v. 2-3 uur. SSTRAAT 5IA rood. i 1511. HAARLEM. k „Jantjes" mijne Heeren et wat gij moet probeeren. en blijft toch werkelijk waar drie cents sigaar. daal 1909. I ZWEERTS. i Jan Zweerts, Sigaren- riek, Amsterdam. JSCH e.a bij: jt gedaan; het behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld, doch moet gefrankeerd worden toegezonden. Ten slotte brengen Burgemeester en Wethouders nog ter kennis: 1°. dat de zitting van den Militieraad is openbaar en dat tegen de beslissingen van dien Raad gedurende tien dagen, te reke nen van den dag der uitspraak, bij Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militiecommissaris alleen bezwa ren kunnen worden ingebracht: a. door den loteling, omtrent wien uitspraak is gedaan, of door diens vader, moeder, voogd of curator; b. door den loteling, wiens nummer ten gevolge van de uit spraak zou worden opgeroepen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; en c. door den reeds ingelijt'den loteling, die ten gevolge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden ontslagen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; 2°. dat de bezwaren, zoemede de verzoeken tot het doen van herkeuring, moeten worden gericht aan Gedeputeerde Staten bij een behoorlijk onderteekend en door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift, hetwelk ongezegeld kan zijn, doch binnen de tien dagen, hiervoren vermeld, bewijs van ont vang moet worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer Gemeente; 3°. dat echter geen bezwaren kunnen worden ingebracht tegen eene uitspraak, waarbij a. een loteling voor den dienst is aangewezen, zonder dat door hem op bovenvermeld tijdstip in de zitting van den Militie raad eenige reden van vrijstelling was ingebracht; en b. vrijstelling van dienst is verleend of geweigerd op grond van het niet of al bezitten van de gevorderde lengte; 4°. dat van de door Gedeputeerde Staten gedane uitspraak, zoo deze althans niet geldt het al of niet verleenen van vrijstel ling wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, gedurende tien dagen, te rekenen van den dag waarop zij ter kennis van belanghebbenden is gebracht, bij de Koningin in beroep kan worden gekomen door den Commissaris der Koningin en ver der alleen; a. door den loteling, wiens bezwaren door de uitspraak niet zijn weggenomen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; b. door den loteling, wiens nummer ten gevolge van de uit spraak zou worden opgeroepen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; en c. door den reeds ingelijfden loteling, die ten gevolge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden ontslagen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; 5°. dat het bezwaarschrift, waarbij dit beroep wordt ingesteld, op ongezegeld papier kan zijn gesteld, doch, behoorlijk on derteekend, rechtstreeks aan de Koningin moet worden toe gezonden; het behoeft niet gefrankeerd te worden; 6°. dat, waar in deze bekendmaking gesproken wordt van „va der" „moedei-" of „voogd," dit betrekking heeft op den min derjarige en de uitdrukking „vader" strekt voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent, de uitdrukking „moe der" voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uit oefent, de uitdrukking „voogd" voor het geval dat de minder jarige onder voogdij staat; waar aldaar gesproken wordt van „curator" geldt deze uitdrukking den meerderjarige, die on der curateele staat. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen wor den gewenscht, vervoege men zich ter Gemeentesecretarie op een werkdag, tusschen 9 en 2 ure. Bloemendaal, den 29 September 1909. De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van dee Flier. A Bas Backer. De Stoom- Wasch- en Strijkin- Handel en richting »Bloe men daals-Begin", Industrie. te Bloemendaal. De firma Jb. Smits Zoon, eigenaresse der bovengenoemde wasscherij, was zoo welwillend ons eenige clichés af te slaan om geplaatst te worden tusschen den tekst van onderstaand artikel, ontleend aan een door deze firma uitgegeven brochure, waarin wordt uiteengezet hoe in deze wasscherij de verschillende verrichtingen plaats heb ben, noodig tot het verkrijgen van helder linnengoed. Nadat de wasschen op tijd bij onze cliënteele zijn afge haald, in Haarlem en omstreken door ons eigen rijtuig, op andere plaatsen per spoor of boot, worden zij naar de sor- teerkamer gebracht. Hier worden alle goederen geteld en genoteerd in de daarvoor bestemde registers. De witte goederen gaan in waschmachines van de nieuwste constructie, de goederen naar de plakkamer, hierin zijn intusschen ook de witte wasschen gebracht, en wordt alles geplakt en ge vouwen om dan naar de droogkamers te verhuizen. Het drogen geschiedt in vertrekken welke door stoombuizen worden verhit, waar dus schroeien der goederen geheel is Strijkkamer. buitengesloten. Bij gunstig weer drogen wij de wasschen buiten. Wanneer alles aldus gedroogd is, worden de wasschen die toegeslagen naar huis gaan, enkel gevouwen, geteld en ingepakt. De mangelwasschen moeten eerst naar de mangel kamer, dewijl de geheel opgemaakte wasschen naar de strijk kamer getransporteerd worden, alsvorens zij voor verzending gereed zijn. Ten laatste zijn nu de wasschen weer geheel schoon en als nieuw en worden zij weer op dezelfde wijze als gehaald, op tijd naar huis gebracht. Men kan dus naar verkiezing de wasch droog toegeslagen, alleen gemangeld, of geheel opgemaakt te huis ontvangen. De prijs wordt berekend per stuk of per abonnement. (Zie hiervoor het tarief). Eenige wasschen tot proef te zenden, is altijd zeer aan te raden, aangezien daarnaar de prijs het Rek- en Mangelkamer. best te bepalen is. Ter voorkoming van vergissingen is bij voeging van een geteekende lijst bij iedere wasch een ver eischte. Daar elke wasch afzonderlijk wordt behandeld, is 't gevaar van wegraken of verkeerd inpakken daardoor grooten- deels weggenomen, te meer daar alles onder persoonlijk toe zicht staat. Vermiste goederen worden vergoed, wanneer binnen 8 dagen schiftelijk bericht der vermissing gezonden wordt, met duidelijke opgave van het vermiste. Goederen als vermist opgegeven uit een wasch, zonder lijst gezonden, kunnen niet vergoed worden. Alle wasschen in de lokalen aanwezig, kunnen op ver zoek, tegen brand, waterschade en diefstal verzekerd worden. Ook hebben wij ten behoeve onzer cliënteele een aparte om daarin te worden gewasschen, gespoeld, gebleekt en ge blauwd. Al het water wat wij in onze wasscherij gebruiken reinigen wij in een intermitteerende chemische waterreiniger welke 72 M3. water per dag kan reinigen. Nadat de goederen het geheele waschproces ondergaan hebben, gaan zij van uit de waschmachines in de centrifuge om daarin gecentrifugeerd of winddroog gemaakt te worden. De stukken wasebgoed, welke moeten gesteven, worden afzonderlijk door de stijfsel gehaald en tusschen de stijfselmolen gedraaid om de over tollige stijfsel te verwijderen. De wollen en gekleurde goederen ondergaan een geheel a'ndere bewerking. Een of meer waschvrouwen ontvangen deze stukken geregeld uit de sorteerkamer, wasschen het in lauw water met een expres- selijk daarvoor Vervaardigde zeep, en brengen na reiniging Bewijst hevigheid voor vastheid van beginsel? Bakhuijsen van den Brink. Tuberculose en melk in België. Diversen. Onderzoekingen van Dr. Heijmans, leeraar aan de Hoogesehool te Gent leerden, dat in België van de meer dan 900,000 melkkoeien bijna 1/i of 250,000 tuber culeus zijn. En Dr. ICufferath, toegevoegd Landbouw-Ingenieur aan het Instituut Pasteur van Brabant (België) onderzocht monsters melk bacteriologisch. Deze monsters werden met in achtneming van de strengste voorzorgen voor de gezondheid Gezicht op de droog-, wasch-, sorteer- en machinekamers. afdeeling chemische wasscherij voor het wasschen van wol len dekens, dames- en heerenkleeding en het appreteeren van vitrage-gordijnen, tegen billijk tarief. Voor hótels, pensions enz. bevelen wij ten zeerste aan onze speciale inrichting voor hötel-wasschen. Firma Jb. Smits Zoon. Waschkamer met stijfselmolen en centrifuge.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5