üyt de Vroetschaii van Haerlem. Proloog. So dan myne veele seer geachte ende lieve leeseressen deser Courante, en ghy achtenswaerdighe, ernstige ende hel- derdenekende leesers derselve, Corbasius doet U by dese van geheel syn harte Saluut. Ick ga een werk aen, dat ryk is van stoffe en vol vin allerley veranderinge, van voor- en tegenspoed, onghetwyfeld. Wilt dan weeten, dat de Auteure van dit Blad sig niet langer kan onttrecken aen de ver- pligtinghe om al naer 't geval het soo en wil U iets mede te deelen uyt de so belangrycke zittingben van het acht- baer ende wys bestuur der Gemeente Haerlem. Wat tog is de saecke Deeser daghen geschiedde het voor desen Cou rante soo verblydend feit, dat als eene becroninghe van den voorspoed ende seegen die op zyn leven rust, de 500ste leeser uyt Haerlem sich quam aanmelden om geplaetst te worden op de lyste der Abonnenten. En aldus riep gesegde Auteure den Geest van Corbasius wacker, deedt hem ontwaecken en plaatste hem met synen 16e- eeusen Sinnepop aen de schryftaefel in de fraye sael van het Prinsenhof alwaer de Raedt vergadert, aengezien beschryvinghen over dese Vroetschap by soo veel lesers alleen in Haarlem, niet meer moghen ontbreecken. Dus lust het Corbasius om aen de verrightinghen van desen achtbaeren Raedt eene plaetse in onze Courante af te staan, met de sedighe hoope datet hem verstreckt moghe syn seer veele jaren een gonstig tafereel op te connen hanghen van voortreffelycke daeden ende dinghen die toch so waerlyk die eener goede Regheeringhe syn. Ghy snit het echter Corbasius niet ten quaede duyden dat hij als vreemdeling in Jerusalem eenighe beschroomtheyd toont, eene eygenschap die den jonghelinck allicht sierlyck tooyt, maer in den man niet gaerne gezien word. Edoch, bescheydenheyt is eene schone deught en van dit suyvere beginsel der selfkennis was naer myne gedagten oock het lid der Yroetschap Sneltjes doordrongen, toen hij van syne sitplaetse opstondt om den Burgemeester, die eene treflyeke ende seer fraye redevoerink tot hem had gerigt omdat hy vijfendetwintigh lange jaeren in de agtbaere Vroetschap had geseten ende sig immer als een waerdigh, verstandig ende alderbeschaefdst Poirter ende Raedtslid had betoont synen danksegginghe te doen voor de aen hem gerigte keurighe woorden. Hier was bescheydenheyt op de regte plaets, want voor so verre ick den Heere Sneltjes const beoordeelen, magh hy waerlyck sich wel eenighe pretensie veroirloven, als synde hy in veele goede dinghen hoogst bequaem ende in de beoefening der deugden seer naerstigh. Soals gy wel cont dencken, was de Raedt het eenpaerig met den Praesis eens ende cloncken de toejuiginghen luyde uyt alle hoecken en gaeten. Een andere saecke die een corte wyl aller aendagt in beslag nam en die ick hier oock even wil memoreeren, was de praterye over de Kiosken die bij het Station en elders soude comen te staen en waerover een paar Heeren niet te best te spreecken waeren watet nut derselve betreft. Maer sy ver gaten en erkenden dit oock later volmondigh, dat er geen plaetse te Haerlem is alwaer de weetgierighe sich van Cou ranten ofte Tijdschriften kan voorsien, of men moet naer het Stations-perron spanceeren wat 4 duyten cost benevens de vermoeienisse van het trappenstygen ende weer afdaelen. Het gepraet tussen de leden over de censuur op de boecken ende andere gescriften was van weinig aenbelang, ende de heer Thiel maeckte er een eynde aan door de simpele quaestie tot syne waere proporties weeromme te voeren. De prateryen over de keien maekten nogal eenigh jolyt onder de vroede Vaederen, maer 't liep naer aller wensch best af en sal in de volghende vergadering nogmaels be- praet worden. Over het Rapport van den Schout uyt de Smedestraet sal ick het voor desen keere, denckende aen de schone verge- lyckinghe van den blauen Maendagh, maer niet hebben, doch de gelegenheyt doet sig nog wel eens voor, hier alderge- noeglikst over te keuvelen. Onder de verzoekschriften" was oock dat van den rust- lievenden poorter »Jhr. P. Gevaerts van Geervliet en 54 andere bewoners en omwonenden van het Frederikspark." Hoopen wy dat deese goede ende deugdsaeme vrient een- mael in de volmaecktheyd synen sin kryght ende hy dese soo vuurigh gewenste ende dan duur gecochte rust tot aan het jongste Gericht deelagtig worde, ende ick en veelen met my sullen hem dan toewenschen: »Requiescat in Pace." En mogt ghy altemet dit wat hardt of raedselagtigh wreedt vinden, bedenckt dan, dat ick, meer dan yemand, een kind ben van myn' tyd en die het herte op den tonghe draegt. Van al wat er nog meer gesproocken ende besloten is, sal ick maer swygen, aengezien hier al heel weynig van te segghen valt dan eenighe dingen van vorm. Een volgenden keere sullen wy het gesamentlyck eens over de »Gemeente- begrooting" hebben. Tot dan. Corbasius. Een leuze. Machtiger dan een veldheer die zijn troepen ter overwinning voert, is een welgekozen leuze. Spreekt zij tot de hartstochten, dan kan zij dood en vernieling zaaien, regee ringen doen vallen en tronen omverwerpen. Spreekt zij tot het verstand, dan kan zij stap voor stap, maar met gewisse zekerheid het doel nader komen. Spreekt zij tot het gemoed, dan zal zij in een spontane opwelling een onge kend succes doen bereiken. De leuze van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstellings- en Vacan- tie-Kfclonies is: „Ter wille \ran liet Kind." Moge het een welgekozen leuze zijn! Vergadering »Bloemendaal Plaatselijk Commando", nieuws. Naar aanleiding van een schrijven van Z. E. den Minister van Oorlog, behel zende de vraag, of de vereeniging zich in tijd van oorlog beschikbaar wil stellen om de neutraliteit te helpen hand haven of de onafhankelijkheid te helpen verdedigen, hield bovengenoemde vereeniging Woensdagavond in hotel »Har- tenlust" een buitengewone ledenvergadering. In de vooraf gehouden bestuursvergadering was, den plicht van iedren jongen" getrouw, in beginsel besloten, zich beschikbaar te stellen. Om half 9, toen de voorzitter, de heer A. Koolho ven, de ledenvergadering opende, werd dit den 10 of 12 gewone leden, die op 'tj dringend verzoek" nog waren op gekomen, medegedeeld en werd in 't licht gesteld, welke belangrijke diensten de vereeniging bij een eventueele ver dediging van de kust kan bewijzen en werd er o. a. op gewezen dat de leden van een dergelijke, erkende vereeni ging niet de kans hebbén als franc-tireur te worden dood geschoten. Behalve dit negatieve voordeel werden er nog eenige mogelijke positieve voordeelen, den leden door den minister toe te staan, voorgehouden. Dit, gevoegd bij de op de schoolbanken reeds afgelegde belofteDan staan wij pal en blijven het ('t vaderland) getrouw tot in den dood" was voldoende, om met eenparigheid van stemmen te besluiten, zich, als de nood aan den man komt, beschikbaar te stellen. Hiermee was de hoofdschotel van de vergadering afge werkt. »En hier kon het punctum staan. Maar ginds verneem ik van weggebleven leden nog wat ooren, die graag nog een verrassinkje hooren," zouden we Staring gewijzigd kun nen nazeggen. Aangezien de vorige schietwedstrjjd in letter lijken zin zoo leelijk in 't water is gevallen, zal er bij gunstig weer op 31 October a.s. weer een onderlinge schietwedstrijd gehouden worden (om prijzen!) op de banen te Overveen. Er zal geschoten worden op 200 M. Er zal echter geen ge legenheid zijn voor proefschieten en er zal alleen gerekend worden naar 't aantal behaalde punten. Verder zal er den 7 November weer een wandeltocht gehouden worden. De afd. Haarlem van Volksweerbaarheid zal hierbij uitgenoodigd worden. Aan den heer D. Houtgraaf werd opgedragen voor deze gelegenheid voor een oranjevlag met wapen en opschrift te willen zorgen. Voorts deelde de voorzitter mede dat er, te beginnen met November, gelegenheid zal zijn in 't gebouw aan de Schouwtjeslaan te Haarlem, om zich te oefenen in 't schieten met de buks. Ook zullen er dezen winter, zoo mogelijk in de gemeente, weer exercitiën worden gehouden. Over deze laatste punten zullen de leden per circulaire of advertentie nog wel meer vernemen. Na eenige besprekingen over 't geen er gedaan of gelaten zal worden op 15 Jan. a.s., als de vereeniging 10 jaar be staat, (waarbij men echter nog niet tot een resultaat kwam,) sloot de vergadering. Heden Zaterdagavond, zal »BloemendaalCommando" een onderlinge velddienstoefening houden, te beginnen bij het station Overveen in de richting van den Bentveldschen weg. Er zal geschoten worden met losse patronen. Aangezien de oefening direct bij Overveen begint en zich tot de gemeente beperken zal, kunnen de mannen 's avonds alweer bijtijds thuis zijn. Men schrijft ons uit Overveen Schreven we :nlangs over een groot gebrek, dat de school te Overveen chronisch aankleeft, n.l. het straatrumoer, waar door het onderwijs zeer geschaad wordt, nu willen we de aandacht eens vestigen op een gebrek van meer periodieken aard, n.l. het volslagen gemis van kunstverlichting geduren de de vele donkere weken voor en na Kerstmis. En dat deze heusch wel noodig is, blijkt uit het feit, dat de lichtramen op 't Noorden staan, terwijl bovendien 't licht nog gedeelte lijk onderschept wordt door de hoornen op den Tetterodeweg, zoodat 't 's winters om half 3 of 3 uur al zoo donker in sommige klassen is, dat er van schriftelijk werk geen sprake meer kan zijn. En nu is 't wel heel knus, als meester op een donkeren achtermiddag eens wat moois vertelt, maardaar is hier geen beginnen aan, aangezien alle achtermiddagen don ker zijn. Nu kunnen we ons niet voorstellen, dat den Bloemen- daalsche schoolautoriteiten hier wel eens op gewezen is, anders zou hier toch wel verandering en verbetering in gebracht zijn Een. gemeente, met kostbare stoomwals, poli tiehonden en andere luxe dingen zal toch niet willen, dat 't onderwijs schade lijdt door 't gemis van een 10 of 12 tal petroleumlampen Natuurlijk zou electrisck licht veel beter voldoen, maar met 't eerste zou 't personeel, gelooven wij, al o zoo erg in z'n schik zijn. Uit het politierapport. Processen-verbaal wegens het loopen over verboden gronden, tegen: C. P v. d Aar, te Hillegom, P. Z. te Velsen, A. J J. de W., H. J. V., R. B. en H. J. R. te Haarlem. Wegens het herstellen van wildstrikken, A. Z. te Haai lem en wegens het vervoeren van wildstrikken P. Z. Velsen. Wegens het niet verlicht hebben van letter en nummt| aan de achterzijde van een motorrijtuig, is proces-verbai opgemaakt tegen J. W. H. v. O alhier. Wegens het rijden met een rijwiel zonder licht zijn keurd geworden: N. A., J. M. L., C. G. en H. W. B. alle| alhier. Gevonden en terug te bekomen politiebureau te O vel veen: een zilveren armbandje, een handschoen; aan dJ politiepost te Bloemendaal, een zilveren zeeuwsche broclj en een R. C. kerkboekje. Verloren: een hoedenspeld, een kasboek, een ceintuu met gesp en een bruinen wandelstok. Schouwburg Jansweg te Tooneel. Haarlem. Arsene Lupin van de Rotterdammers De Koopman van Venetië door Louis Bouwmeester. De moderne »salondief" Arsène Lupin, allerkranigst gl speeld door den heer Nico de Jong, heeft den geheelen avorf het talrijk opgekomen publiek in tooverboeiing gehoudei Het is een pakkend stukvan het begin tot aan het laatl houdt het in groote spanning en merkwaardig was het te merken hoe iedereen met den held van het stuk, den 1<| hendigen Arsène, meeleefde. Zonder uitzondering deed ieder zijn best en speelde uil stekend. De heer Alex Faassen, die de lang niet gemakkelijk detective-rol prachtig ten einde bracht, een aparte vermei ding. Het Rotterdamsche gezelschap heeft opnieuw wed-I eens laten zien uit welke goede krachten het bestaat wat 't kan praesteeren. Woensdagavond een derde voorstelling van Arsene Lup'A thans gespeeld door de »Nederlandsche Tooneelvereeniging f Met aandrang raden we hun, die het stuk nog niet geziel hebben, aan, deze gelegenheid te baat te nemen en et| allergenoeglijksten avond bij Arsène door te brengen. n Shylock als Bouwmeester, 't Was een afsekeidsvooistelliil vóór hij ten derden male met zijn troep naar Indië vertrek! Nu, aan blijken van sympathie beeft het tijdens deze vool stelling den grijzen tooneelbard niet ontbroken, want ongsf woon geestdriftig klonken telkens de toejuichingen als verachte jood zijn aandeel in de opvoering geleverd hail 't Was van de »Koninklijke Letterlievende Vereeniging J. Cremer" goed gezien het eerelid Bouwmeester bij montl van den heer P. van Ooy een prachtigen krans aan te biedt I en zeer juist en veelbeteekenend was het ook wat de diri J teur van den schouwburg den heer G. J. van Gasteren O..I sprak, toen ook hij een reusachtigen krans aan den gevieil den tooneelspeler bood, zeggende: »wie zal u vervangen):! gij weggaat, naar wien zullen de jongeren, de hulpbeho-l venden zich richten?" De heer Bouwmeester was kort ma;I veelzeggend in het groote afscheidstooneel toen hij eenijl woorden tot het publiek richtte en hierin zijn geheele hwl uitstortte. Wel is het een zware onderneming voor heel onder omstandigheden die verre van schitterend ziin, met ee| troep die maar zoo-zoo is, wederom naar het verre Inurë trekken, en van ganscher harte wenschen ook wij hem oj dezen pelgrimstocht alle voorspoed en medewerking van L geluk toe, die onzen grooten Bouwmeester zoo ten vol;I toekomen. A.s. Vrijdag 29 Oct., komt het Wiener Operette Gesei schaft onder directie van Hans Edmund in den schouwbu1 Die Geschiedene Frau opvoeren. Deze allerbekoorlijkste nieuv I operette van Leo Fall is geen onbekende meer, daar ei- Nederland reeds een groot getal voorstellingen van hebbs plaats gehad. Ongetwijfeld is dit gezelschap de beste Ween: troep die in ons land optreedt en alle bladen zijn het ov: de waarheid hiervan eens. Eenparig zijn ze in hun lof ov: de voortreffelijke bezetting zoowel wat die der dames t heeren artisten als die van het orkest betreft. We twijfelen dan ook niet of de goed verzorgde voorstellii: I van a.s. Vrijdag zal voor een volle zaal plaats vinden. C. 3e jaargang. De Graaf de Lambert met zijne Wright-aëroplaan vliegt over den Eiffeltoren op 18 Augustus 1909. (De Luchtvaart) De vlucht over den Eifeltorei Luchtvaart. Graaf de Lambert heeft Maandag ee: prachtige vlucht met zijn Wrigtó aeroplane volbracht. De graaf steeg in het aerodrome te Juvisy op en vlot; toen over Parijs naar den Eifeltoren, beschreef een cirk om den toren en zette toen weder koers naar Juvisy, vi hij zonder ongelukken arriveerde, na in 49 min. 48 K.ï te hebben afgelegd. Mededeelingi Het auteursrecht Bij dit nummer I Agenda. mando. Bij ongunstig 1 Zondag 31 Oct. (terrein BVV Schou Zaterdag 30 Oct< Ontrouw. De Greep. Zondag 31 Octol voorstelling Prinses Man Zondag 3 1 Octob en Hesse. Dinsdag 2 Novem Willem ltoyaards, De Vi Zondag 31 Oct., E.D.O. I en Haarlem jaardslaan.) A Maandag 1 Nove KempenLutter concert, Aan de lezers. H< aang inkwam was niet van publicatie loonde en van kon geen sprake zijn. 1 dat eenige slordige tuit de maand na het uitsc lende equipage's zich den weg begaven. Wij gelooven dat h« engelsche stelsel) enkeier Ki Ambtelijke mededeelingen. Bur mee een afschrift van het lijken Omslag voor hel maanden, van den 25 Maart 1910, ter Gemt lezing ligt. Bloemendaal, den 25 Burgemeester De Secretaris, A. J. van der Fm Dat Ambtenarij. voo feite tenaarsbemoeiïng gesck: worden met zooveel g< niet in de rubriek >nier het algemeen doen de ai ken ons niet verlangen kundig en hulpvaardig c juist in het oog vallet of de opvatting van enk pen bij vele of enkele g Te doen wat in ons v licht te doen vallen, schi het ons daarbij aangenar die voorkomen uit een bevitten. J. Baaten te Velsen, aan B. en W. vergun vergunning wordt hem niet te voldoen aan de 1 dat de trap in een p breed moet zijn. B. en zonder de stutstukken. Het woord binnenwerk: zulk meten is in die een huistrap zonder zij verheugd te zijn, dat voor de verplichting slt onder de leus de volk en W. van Velsen de g trokkenen benadeeld doo bespottelijke beslissing k

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2