MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor B AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZNG en omliggende gemeenten üyt de Vroetschap van Haerlera. 3" jaargang. ZATERDAG. 30 OCTOBER 1909. No 44. Het Bloemendaolsch (MIM Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. -i- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. Ad vertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. m II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- jllet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. Bloemendaal. Zondag 31 Oct., 10 uur. Onder linge schietwedstrijd Bloemendaal-Com- inniido. Bij ongunstig weder uitstel tot 7 November. Voetbal. ondas 31 Oct. 2 uur. B.V.V. II—H.V.V. II (t>rein B.V.V.) Haarlem. Schouwburg Jansweg. aterdag 30 October, 8 uur. Louis Bouwmeester. 0 ouwDe Greep. ondag 31 October, 2 uur. Buitengewone kinder- v stelling Prinses Alarsepeintje. Kinderoperette. ondag 31 October, 8 uur. Feestvoorstelling Solser er Hesse. insdag 2 November, 8 uur N. V. Het Tooneel, dir. V' 'em Royaards, De Vroolijke Vrouwtjes van Windsor Voetbal. ondag 31 Oct., 2 uur. Medaille-wedstrijd tusschen I. i.O. I en Haarlem II, (terrein H.F.C. aan de Span- J dslaan.) Amsterdam, vlaandag 1 November 8 uur. Concertgebouw. Van Kr.npenLutter concert, met medewerking van mej. Ré Levie. Onze foto-wedstrijd, .'.an de lezers. Hetgeen voor den op 1 October 1.1. aangekondigden foto-wedstrijd bij ons inkwam was niet van dien aard, dat bet de kosten van P' 1 iicatie loonde en van het uitroepen van een prijswinner k geen sprake zijn. Wel hebben wij anderzijds bemerkt, d: eenige slordige tuintjes werden opgeknapt en dat in maand na het uitschrijven van de prijsvraag verschil lende equipage's zich op kenmerkend keurige wijze langs d weg begaven. Vij gelooven dat het uitloven van een geldprijs (het ei tielsche stelsel) enkelen heeft afgeschrikt, ons niet. Kohier van den Hoofdelijken Ambtelijke Omslag, roededeelingen. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Bloemendaal maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoofde lijken Omslag voor het dienstjaar 1909, gedurende vijf maanden, van den 25 October 1909 tot en met den 25 Maart 1910, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Bloemendaal, den 25 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flif.r. A. Bas Backer. Dat wij een nieuwe rubriek openen Ambtenarij. voor ambtenarij, voor mededeeling van feiten van overdreven of onjuiste amb- tenaarsbemoeiïng geschiedt ni6t omdat wij overstelpt worden met zooveel gegevens van dien aard, dat wij ze niet in de rubriek «nieuwtjes" zouden kunnen opnemen. In het algemeen doen de ambtenaren van Haarlem en orustre- keD ons niet verlangen naar eenige wijziging in hun zaak kundig en hulpvaardig optreden maar daarnaast, daarin is juist in het oog vallend door zijn onjuistheid het gedrag of de opvatting van enkele ambtenaren of van enkele groe pen bij vele of enkele gelegenheden. Te doen wat in ons vermogen is om op dezen het juiste licht te doen vallen, schijnt plicht. Het spreekt van zelf dat het ons daarbij aangenamer zal zijn opvattingen te bestrijden die voorkomen uit een onjuist beginsel, dan kleine feiten te bevitten. J. Baaten te Velsen, bouwt een nieuwe woning en vraagt aan B. en W. vergunning die te mogen bewonen. Deze vergunning wordt hem geweigerd, omdat het huis heet niet te voldoen aan de bouwverordening. Deze schrijft voor, dat de trap in een perceel als dat van Baaten 0 75 M breed moet zijn. B. en W. meten binnenwerks dus de trap zonder de stutstukken. Het scheelt een paar centimeter. Het woord binnenwerks staat niet in de verordening en zulk meten is in die omstandigheden onredelijk, immers een huistrap zonder zijstukken is geen trap. Inplaats van verheugd te zijn, dat de verordening hen niet duidelijk voor de verplichting stelde dezen burger te plagen, wordt onder de leus de volksgezondheid te bevorderen door B. en W. van Velsen de gezondheid van de bij dit geval be trokkenen benadeeld door verbittering en wordt door hunne bespottelijke beslissing het gezag ondermijnd. B. en W. van Velsen hebben hunne goedkeuring on I houden aan de rekening en verantwoorning der Gezond heidscommissie o a. op grond dat geen quitantiën waren overgelegd van gebruikte postzegels en spoorkaartjes. Bureerliike Stand Van VrlJdag 22 October tot Kurgeriijüe Stand. Vrijdag 29 October. Bevallen: A. Verdegaalvan der Hulst z.J. C. War merdamBeliën d. Ondertrouwd: M. Behrens en A. C. Wezenaar. Overleden: A. M. van der Putten 79 j. Overleden te Meerenberg: J. Nieuwenhuis 40j J. van Otegem 51. De heer J. W. A. Immink, oud-bur- Gemeentebestuur. gemeester en mevrouw Immink-Van Styrum zijn thans officieel naar Apel doorn verhuisd en hebben van Bloemendaal afscheid genomen. Het verslag der zitting van den Gemeenteraad, jl. Donder dag te Bloemendaal gehouden, in het volgend nummer. li. ^e kloek hadt 10 geslaegen, toen de auteuren der di verse Couranten geroepen werden ten eynde goedsmoeds ende met welgesette sinnen sich in de Raedtsael te plaetsen, om te gaen luysteren naer de veele ende wyse woorden die van de lippen der vaderen souden val len om gelyck gouden appelen Deer te comen op de silveren schaalen die met begeerichheyd door gesegde auteuren werden opgehouden. Dese voor veelen so regt gewightighe beraedslaaginghe nam een aanvanck met een «officieele" conts'chap van den Praesis, die het, aen elcken regtgeaerden poirter reeds lange becend synde, feyt mededeelde, dat een der belangryckste figueren der Vroetschap op den 1 Novembre synen setel aen de Regheeringstaefet soude afstaen. Anders gesegddat Mr. Thiel synen swaeren post als Wethouder verlaet ende het tans in veylighe haaven gebragte scheepjen van 't onderwys aen andere handen overgeeft. Seg nu self, spreikt 't nyet als een boeck dat de Praesis met cloecke bewoordinghen synen scheydende regterhand toesprak op een treflyeke wyse die in elcks herte weerclonck Ende dat hij dancbaer, soals oock betaemde, htrdagt al dat- gheene hetwelck de so ervaeren, de so bequaeme Wethouder steeds ende immer met soveel opofferinghe van costelycken tydt en met groten verstants had gedaen in het welsyn van syn geliefd Haerlem Met errege soberheyt van woorden ende gebaeren. doch oock sonder de cleynste diepsinnigheyt, sprack Mr. Thiel eenighe »officieele" uytdruckinghen van dancksegginghe. Aleer egter de Raedt aenvingek met de Begrootinghe 1910, dagten enckele leeden het raedsaem yet te seggen over de duysend guldens die aen den bestierder van Open- baere Wercken, den heere L. C. Dumont, als eene «gratifi catie" souden worden gepresenteerd omdat hy sig so buyten- gewoon sorgsaem hadt gedraegen voor de vercoopinghe van gronds om op te bouwen, hetwelcke sonder dese so int oogh springhende yver nyet en soude tot stant gecomen zyn. Maer de Heere Modoo sloegh dit keere wel yetwat den planke mis. Dit anders tog so schrandere Raedtslid hadt niet moeten praeten van «dan zou het gratificaties moeten regenen", aengezien over 't algemeen de naerstighe yver van Ambtenaeren nog wel eens yets te wensen over laet, daer de meesten dersulcken so opt nippertje af doen waertoe sy geroepen synde, en oock nyets meer. Ende alwaer hun verdiensten betaalt worden (het zy dan voldoende ofte wel niet voldoende) magh eene belooninghe voor eene so grote toeweydingh tog wel eens eene keere door den beughel, 't Is voor ons sondighe sterfelinghen eeuen prickel om meer te doen dan Wet, Ceuringhe ende dicwyls gemackelycke pligten ons oplegghen. So sal de Heere De Braai voor hem selven voortaen elcke bysondere belooninghe, ongeagt in welcken vorm, voor wat hij naest de vervullinghe syner pligten deedt of doet, met consequentie weygeren Laeten wy er maer eens aen blyven dencken. Aen den aenvangek der Begrootinghen stack de Heere Thyssen reeds dadelyck met vaerdighen geest van wal ende nae een aenloopje voor hetwelcke om by te houen voor de courantiers geene connisse vant snelschrift noodigh was, quam hy aen 't doel syner redeneeringh en wel het leeghe buys aen de Kruysstraet benevens het Weeshuys. Hy hadt regt. 't Wordt meer dan tydt datet verandert ende hy sal in so verre synen sin cryghen datet Weeshuys een Museum word en het Spoockhuys eene nuttighe bestemmingh erlangt. Oock het ongedult des Heeren Krelage was alleszins be- grijpelyck. Waeromme tog laet men solang wagten alvorens te comen tot uytvoeringh van de plannen omtrent toe- gangsweegen naer het Spaerne, omtrent den «loswal" nabij de Houtmarckte, omtrent de verbindingh der spoorweg met het Noorder Spaerne en eene mogelycke spoorweghaaven Maer de slagvaerdighe Wethouder al wie dit aenging, was met syn antwoord claer. Sullen wy een spoorweg haaven cryghen? so vroeg hy, en so ja wie betaalt sulkx? En dan vroegen de spoorwegplannen rype overweginghen (Aen wie was dit onbekent?) De andere dinghen waeren alle in bewerking en aengesien de bestierder van Openbaere Wercken van eenighe sware pligten ontlast wort, die op andere schouders comen te rusten, sal een en ander wel vaerdiger gaen. Het Weeshuys wort Museum ende het Kruysstraethuys comt alderwaerschijnlijckst ten dienste der Lichtfabriecken. De Heere Krelage sprack nog meer, soals dat reeds in den jaare 1907 aan den Raedt was belooft dat voorloopige plannen" omtrent de spoorwegverbinding gereedt waeren, waeromme hij 't niet onbillijck vond bij dese Begrooting op het indienen derselver aan te dringen en na met stereke klemme gewesen te hebben op de onbillijkheyt soveel geld te besteeden voor basaltkaaymuren aan stille graften, twelck beeter waere besteedt aen de belangen van Handel en Ny ver heid, werden de Algemeene Beschouwingen door den Praesis gesloten verclaert. Bij de uyt den aerd der saecke langwylighe hoewel nuttighe en natuurlijck niet te ontcomen behandeling der articelen, quaemen eenighe dispuuten naer vooren. Het ge- praet over de reclamesuylen was van luttel aenbelang en 't leeck wel of de meeste spreekers hierover noyt verder dan Sloterdyck waren gereisd. Geeven de groote steden in dese geene goede ende nuttighe voorbeelden Ende daer niemand er so dadelyck goed weg mee wist, liet men het maer aen het wijze beleydt van B. en W. over. Wat het af- breecken van het wagthuys der politiemannen aengaet, hebben wij af te wagten wat de schout hieromtrent gelieve te rapporteeren, al weeten wy wel wat hij seggen sal. De vinnighe strijdt tussen de Heeren Krelage en Thiel over de uytcomsten door laatstgenoemde opgedaen omtrent zyn besoecken aen door de gemeente «gesubsidieerde" schoo ien, uyt welcke strijdt de Wethouder min of meer bekaayd quam, ende het uitvoerighe gespreek over de Huyshoud- en Industrieschool, waerbij de Heeren Sneltjes en Krelage mis schien niet so geheel en al ongelyck hadden als de grote meerderheyd van den Raedt wel dagt en waerby de Heere Thiel sig oock wat overmoedigh toonde, en de Heeren Kleyneubcrg en Schram wel veel groote woorden maer weynig bewysen bragten, dit alles daergelaeten, over- quam ons als eene naere woleke van verdrietelijckheydt eene triestighe uitlatingh over de costbaere schilderstukken van Frans Hals. Laet ick egter oock hierover maar swyghen want 't is al te haatelyck te moeten aenschouwen hoe aen sulcke domme ende onbequame baare booze geesten, als degene in de commissie syn die over dese saecken hebben te waecken, ons costelijck erfgoed so verslingert word. Maer er sal wel eens een Nemesis opduicken die hen afstraft, hoewel 't quaad alderwaerschijnlykst dan niet meer goedgemaeckt kan worden, als de fraije doecken bedorven sullen blijeken te sijn. Hoe sal men ons buyten de grenspaalen niet uyt- lagchen, willicht vervloecken seggende datse in Haerlem liever de duure stucken hadden moeten vercoopen alsse er toch niet op connen passen Siedaer eenighe der voornaemste momenten uyt de Begroo- tingsaengelegenheyt. Voor desulcken die 't nog niet weeten en er belang in stellen wil ick nog vertellen dat de Raedt eenpaerig de Begrooting aennam en dat het batig saldo derselve nihil is. Corbasius. Kerknieuws. ?!ed' Hm:v' Geme7e,nte; AZondaS 31 0ct' Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Nam. 64 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 31 October voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 31 October Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Ter wille van het kind. Liefdadigheid. Het wekelijksche correspondentieblaadje van het dames-comité, dat zich ten doel stelt 70.000 gld. bijeen te brengen voor het onmisbare zomer- en winterverblijf voor het Centraal Genootschap, bevat een hoofdartikel van Mr. L. N. Roodenburg, verder een opwekking om in alle plaatsen cub-comité's te vestigen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1