MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3e jaargang. ZATERDAG. 27 NOVEMBER 1909. No 48. Het Bloemëndanlsch Ueekblad. Prijs per haltjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN -3- te Bloemendaal. -3- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II a Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Ret auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het „BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" is a 10 ct. per exemplaar verkrijgbaar gesteld bij de boekhandelaren Te Bloemendaal: P. STINS Pzn. Te Haarlem: DE HAAN EN ZOON, Groote Houtstraat 137. H. N. MUL, jKruisstraat 25. J. M. STAP, Groote Houtstraat 63. WILLEM B. YERNOUT Azn., Warmoesstraat 10. Te IJ muiden: C. J. SNOOY, Kanaalstraat. Aan het Bureau van ons blad, Gedempte Oude Gracht 65 te Haarlem, zijn van af heden geen osse exemplaren meer verkrijgbaar. Bloemendaal. Agenda. Hotel »Hartenlust". Van 27 November5 December, ten toonstelling van kunstwerken der Gooiscbe Schildersclub »De Tien". Woensdag 1 December, 8 uur. Causerio van mevr. BoissevainPijnappel uit Amsterdam, over: »Het Interna tionaal Congres te Londen", en »De meest voorkomende bezwaren tegen het vrouwen-kiesrecht". Donderdag 2 December, 10 uur. Verkooping van hout in de bosschen van Saxenburg", ten overstaan van Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt. Voetbal. Zaandam. Zondag 28 November, 2 uur. Zaand. V.V.B.V.V. Terrein te Zaandam. Haarlem. Zondag 28 November, 2 uur. HaarlemQuick (Den Haag). Terrein aan den Schoterweg. Zondag 28 November, 2 uur. H.F.O. IIV.O.C. II (Rotterdam). Terrein aan de Spanjaardslaan. Schouwburg Jansweg. Zondag 28 November, 8 uur. Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging, dir. B. Delmonte, Madame Sans-Gcne, tooneelspel. Maandag 29 November, 8 uur. De Hagespelers, dir. E. Verkade. Abonnementsvoorstelling. De, Oester, blijspel. j Donderdag 2 December, 8 uur. Koninklijke Ver- een'iging »Het Nederlandscb Tooneel". Jubileum-voor- -*stelling van Mevrouw CHR POOLMAN, Domheidsmacht tooneelspel. Brongebouw. Dinsdag 30 November, Woensdag 1 December ;n Donderdag 2 December, 8 uur. Rolschaatsenbaan. ^ie voor nadere bijzonderheden onder rubriek Sport I,;, 'Woensdag 1 December, 25 uur. Rolschaatsen- v- iSe. De Kroon. Zaterdag 2 7, Zondag 28 en Maandag29 Novem ber, 8 uur. Bioscope voorstellingen Alberts Frères. Van Vrijdag 1 9 November tot Burgerlijke stand. v r ij da g 2 6 November. Bevallen: S. M. Leeflang Rond, d. Ondertrouwd: E. H. R. Lenormand en J. M. Kalff; B. J. van Hengel en C. H. Peters. Vergadering van den Raad van Gemeentebestuur. Dinsdag 16 November 1909 des n. m. 8 uur. Aanwezig alle leden met uitzonderjng van de heeren Teding van Berkhout, Van Hooff en \an der Hulst. Na de lezing der notulen verzocht de beer Tideman ver betering op drie punten. Spr. bad in de vorige vergadering niet gezegd dat Oosterduin (Woestduin verbeterde de heer Bis- pinck) eerdaags in exploitatie zou komen, spr. weet daar niet van, maar heeft over de mogelijkheid, dat Woestduin eens in exploitatie kwam, gesproken. De Raad had voorts niet besloten op de rekening en verantwoording der gezond heidscommissie een post van f 200.goed te keuren, over een bedrag was niets besloten. Wat de zaak van den kantonrechter te Haarlem betreft, spr. was zich niet bewust meer te hebben gedaan dan zich den tolk te hebben gemaakt van een gerucht. De Raad gaf een en ander toe en de notulen zullen dien overeenkomstig worden gewijzigd. Bij de ingekomen stukken was een brief van den heer P. W. Voet te Overveen meldende, dat bij zijne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aannam. Gunstig werd beschikt op de aanvrage der bloemendaalsche ijsvereeniging om op gelijke voorwaarden als vroeger ge durende den winter de ijsvlakte aan den vijver van Duin en Daal te mogen gebruiken. De heer Van Tienhoven vroeg en verkreeg inlichtingen omtrent die voorwaarden. Het hoofd der schcol de heer A. Yzerman had eene memorie ingediend omtrent de jaarwedde van de schoon maakster; deze (de jaarwedde) werd tot f 400.— verhoog'd. De sckietvereeniging Generaal Joubert verkreeg ditmaal zonder moeite f 25.subsidie. Via Gedeputeerden kwam een eenigszins boos schrijven in van den inspecteur der volksgezondheid den heer D. E. Wentink, die verschillende bekartenswaardige wenken gaf omtrent het bouw- en woningtoezicht, hij achtte het be staande toezicht te Bloemendaal ten eenenmale onvoldoende. De beer Tideman merkte op dat eene minder aangename inmenging van den inspecteur in het vervolg voorkomen kon worden indien B. en W. geregelder dan tot dusver alle besluiten die op de volksgezondheid betrekking hebben (overeenkomstig de wet) om advies naar de gezondheids commissie zonden, de inspecteurs ontvangen geregeld de agenda der vergaderingen, zoodat ook de inspecteur, de beer Wentink, zich dan in de commissie kan laten gelden. Eene aanvulling der bouw- en woningverordening krach tens welke de Raad de bevoegdheid somtijds de plicht zal hebben achterrooilijnen vast te stellen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Men vindt den tekst der aanvulling hieronder. Bij de ingekomen stukken was nog een aanvraag van den heer Bredemeyer om het van hem gekochte huis in huur te mogen ontvangen. Dit werd toegestaan, de huur wordt aangegaan per jaar met een opzeggingstermijn van 3 maanden. Een brief aan den beer Bertling over definitieven aan koop van het z.g. raadhuisterrein in Kweekduin ging naar B. en W. om preadvies. Op 15 Juli '09 was besloten aan II. Boting eene grati ficatie te geven gelijkstaande met een bedrag van f 2,70 door hem verschuldigd schoolgeld. Deze vorm was op voorstel van den heer Tideman ge kozen omdat bij werkelijke invordering van het schoolgeld dat wel zou binnenkomen, zoodat van oninvorderbaar ver klaren geen sprake kon zijn. De Raad was dit toen met hem eens. Gedeputeerden dachten er anders over en gaven den Raad in overweging zijn besluit te herzien en den post toch onin baar te verklaren, daar voor eene gratificatie geen grondslag aanwezig was. De beer Tideman las uit bet Prov. blad no. 36 anno 1854 voor, dat onder den staat van oninbare posten door den ontvanger moet worden gesteldaldus naar waarheid opgemaakt," ook moet de reden van oninbaarbeid vermeld worden; wanneer B. en W. de verantwoordelijkheid voor die verklaring der waarheid wilden aanvaarden was het spr. wel. Overigens bleef spr. er bij dat de Raad binnen zekere grenzen vrij was zijne gunsten te verleenen aan wien hij wilde (over bet wellicht hier gemaakte misbruik van bet woord gratificatie" gebruikelijk voor bijzondere toelage in verband met een bewezen dienst of verrichte daad werd niet gesproken). Gedeputeerden hadden niet in overweging gegeven het besluit in te trekken, zoodat de daarop betrekking hebbende zinsnede uit den aanhef van het ontwerp besluit moest worden geschrapt. Aldus werd besloten. De afzanderyj in Kweekduin kwam ter sprake met 4 adressen. Een van tal van bewoners van Kweekduin, waarin zij uitvoerig betoogen, dat de toestand onhoudbaar is, het bekende adres van »de Binnenlandsche", een adres der werklieden, die een beroep doen op de medewerking van den Raad om gedurende den winter niet zonder werk te zijn en een vierde van bewoners (meerendeels dezelfde van het eerste verzoekschrift) die zich bij het adres der werk lieden aansluiten. De heer Tideman betoogt, dat de concessie is verleend aan de Zandleverantie-maatschappij en niet aan de Binnen landsche, dat het adres van deze dus voor kennisgeving moet worden aangenomen, de Zandleverantie-maatschappij liet het volgeDS zijne inlichtingen koud of ze mocht door werken of niet, al speet het baar voor de werklieden. Wil iemand van een hem opgelegde verplichting ontheven wor den, dan moet hij dit zelf vragen. De heer De Waal Malefijt verzette zich hiertegen, z.i. deed bet er niet toe wie het vroeg, we weten allen waarover het gaat en wij hebben te veel relatie's met de Binnenlandsche om haar noodeloos voor het hoofd te stooten, zoo was ongeveer de strekking van zijn betoog. De Raad volgde hem evenwel niet en het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Alsnu kwamen de andere adressen ter sprake. De heer Van Tienhoven, het geval voor de werklieden betreurende, verzette zich niettemin krachtig tegen eene wijziging in het te dezer zake genomen raads besluit wanneer de Raad toch telkens op genomen besluiten terugkomt, is het maar beter dat de leden naar huis gaan, bovendien de last van het afzanden is geenszins verminderd en klachten blijven bestaan. De heer Tideman vergelijkt het vooropschuiven der econo misch zwakke werklieden, die bij alle raadsleden bezoeken hebben afgelegd (en in de zaal aanwezig warpn) bij de taktiek der Atjehers, die tegenover onze troepen hun vrouwen en kinderen stellen, zoodat wij, ons doel willende bereiken dezen zouden moeten treffen, of met de vrouwen en kinderen allen moeten ontzien. Hij was verder met den heer Van Tien hoven van oordeel dat, waar B. en W. hunne bevoegdheid overschreden hadden een terugkomen van den Raad op zijn bosluit voor dat college geen houding was. De wethouder de heer Koolhoven zeide het request dei- werklieden heeft op het denkbeeld van B. en W. om alsnog den termijn van zandiijden te verlengen geen invloed ge oefend. B. en W. gronden hun voorstel alleen op de nadoelen verbonden aan het vervoer van het zand met paard en wagen hetgeen jaren zou duren (dat argument was reeds verwerkt immers gold destijds als hoofdargument van B en W. tegen het voorstel van den heer Van Tienhoven dat dooi den Raad is aangenomen, Red.) De heer Bispinck zeide dat een van do aanleidingen tot zijn stemmen voor het voorstel van den heer Van Tienhoven (om 1 Dec. te doen staken) was te laten gevoelen aan B. en W. dat ze een beetje buiten hun boekje zijn gegaan. Nu heb ik, zei spr. de zaak nader bekeken en stel voor alle adressen voor kennisgeving aan te nemen en B. en W. te machtigen de zaak met de Zandleverantie maatschappij te regelen, maar zoo dat in geen geval de termijn van 1 Maart 1910 wordt overschreden. Hiertoe wordt met op 2 na al gemeene stemmen besloten. Tegen de heeren Van Tienhoven en Tideman. Het reorganisatie-plan der O. L. S. te Bloemendaal, zooals het was opgesteld door het hoofd der school, en met eenige kleine wijzigingen van den districtsschoolopziener den Raad medegedeeld, werd door dezen goedgekeurd door aan neming met algemeene stemmen van het voorstel van B. en W. (van dat reorganisatie-plan een uitvloeisel) om de leer vakken uit te breiden met Fransch en in verband daarmede het onderwijzend personeel te vermeerderen met twee leer krachten. De heer Tideman vroeg nog eens nadrukkelijk of dit voorstel bedoeld was om daaraan de geheele reorgani satie overeenkomstig bedoeld plan vast te knoopen, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. (In het volgend nummer zullen we bedoeld plan opnemen.) Op voorstel van den heer Koolhoven wordt besloten aan de afdeeling van Volksweerbaarheid kosteloos het gebruik van het gymnastieklokaal af te staan. Een koetshuis, plaatsje en schuur hook Kleverlaan, Korte Kle- veijaan zal worden aangekocht vau mevr de wed. en de erven van wijlen den heer Van Eldik Thieme voor f3000.of f70; de M3. f500.wordt genoteerd voor het in orde maken van de hoek. Bij de rondvraag wijst de heer Roozen op ongerech tigheden, die des avonds voorvallen op het Zandvaartpad, van welken aard die waren kwamen wij niet te weten, z.i. moet een lantaarn daar geplaatst worden, volgens den heer A. Roozen: twee; daartoe wordt besloten. De heer Bispinck vraagt of B. en W. invloed kunnen oefenen op de dienstregeling der E. N. E. T., z. i. gaat het niet aan dat de riggel wagen des avonds na 9 uur slechts om het half uur rijdt, B. en W. zullen de concessie-voor waarden nazien en den Raad met de slotsom van hun onder zoek in kennis stellen. De Raad gaat over in besloten, -ver gadering. Na heropening wordt met algemeene stemmen besloten tot de wenschelijkheid een eigen (de zetter had, nog al leuk, hiervan gemaakt een eenige) duinwaterleiding te bouwen in verbinding met de leiding in Duin en Daal in staat de geheele gemeente (alleen Vogelenzang bleef hierbij nog buiten beschouwing) van drinkwater te voorzien. Aan B. en W. werd een crediet van f 3000.toegezegd voor het doen van boringen en het maken van voorloopige plannen. De vergadering werd hierna gesloten. Tekst der aanvulling op de bouw- en woning verordening (zie raadsverslag). 1. In artikel 11 worden tusschen het eerste en het tweede lid de volgende nieuwe zinsnede ingevoegd

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1