Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd van het be paalde in voorgaande lid ontheffing te verleenen, wanneer het betreft de bebouwing van terreinen, waarvoor door den Baad achtergevelrooilijnen zijn vastgesteld. De achtergevelrooilijnen van eenzelfde bouwblok zullen op geen punt minder dan 16 Meter van elkander verwijderd mogen zijn. 2. De verordening kan voortaan worden aangehaal onder den titel Bouwverordening der Gemeente Bloemendaal". Handel en Industrie. Onderstaand adres circuleert op dit oogen- blik door ons land en is, naar wij van goede zijde vernemen, reeds van vele liand- teekeningen voorzien. A an Zijne Exoellentie den Minister van Financiën, '?-Gravenhat/e. Excellentie, De ondergeteekenden, allen belanghebbenden bij den handel in machines, gereedschappen en aanverwante artikelen, voelen zich gedrongen hunne bezwaren kenbaar te maken tegen de aangekondigde verhooging van het nu geldend tarief van in voerrechten met 30%. Dit doende, wenschen zij geheel onbesproken te laten, welk stelsel later bij eene definitieve herziening van het tarief de voorkeur verdient. Allerminst wenschen zij zich op het stand punt te stellen als zouden hunne belangen tegenstrijdig zijn met die der nationale nijverheid; integendeel, de artikelen die zij invoeren, worden door die nijverheid voor het grootste ge deelte niet vervaardigd en kunnen dat ook in de meeste gevallen niet worden, omdat de verscheidenheid in verhouding tot de afname te groot is. Zij beschouwen de binnenlandsche nijverheid als de voor naamste afneemster van hetgeen hier te lande wordt ingevoerd. Dit zal ook in de toekomst zoo blijven, waar de eischen der techniek en de concurrentie van het buitenland ook aan den binnenlandschen machinefabrikant de plicht oplegt zich steeds van de beste en nieuwste hulpmiddelen te voorzien, die, zooals boven betoogd, niat altijd in het eigen land vervaardigd kunnen worden. Een verhoogd inkomend recht zou noodzakelijkerwijze op den kooper worden afgewenteld. Het nu bestaande tarief van invoerrechten levert echter voor den handel van ondergeteekenden zeer eigenaardige moeilijk heden op. Zij wijzen erop, hoe de vraag of een artikel belast of onbe last is, in vele gevallen afhankelijk is van de bestemming. Of een artikel plaatsing zal vinden in een huis of op een schip, in de fabriek of op de werkplaats, of een machine alleen door stoom, dan wel ook door handkracht bewogen kan worden, dit alles is maatstaf of men vrij kan invoeren, dan wel rechten zal moeten voldoen. Waar nu, bij den invoer door den detaillist, de bestemming veelal onbekend is, volgt hieruit, dat dikwerf rechten betaald worden, die feitelijk niet verschuldigd zijn. Wel erkennen zij dankbaar, hoezeer door de administratie getracht wordt hun in dit opzicht de behulpzame hand te bieden, doch zal de administratie wel de eerste zijn om te erkennen, dat de goede bedoeling niet steeds tot haar recht komt, omdat dikwijls artikelen worden ingevoerd, waarvan de bestemming nog niet hekend is. Daargelaten de in hun oog verkeerde wetgeving, die de be lasting afhankelijk stelt van de bestemming, wijzen zij nog op een ander punt. De wet noemt slechts een beperkt aantal artikelen, en waar de techniek steeds vooruit gaat, ligt het voor de hand, dat steeds meer en meer artikelen worden ingevoerd, die de wet gever van 1877 niet heeft gekend, dus waaraan hij niet heeft kunnen denken. Door voortdurende andere wetsduiding zijn die artikelen nu eens gebracht onder de vrije, dan weder onder de belaste goederen. Iedere beslissing op zichzelve beschouwd, kan verdedigd wor den; het neemt intusschen niet weg, dat, in onderling verband gebracht, men stuit op de grootst mogelijke onzekerheid en verscheidenheid van uitlegging. Zij veroorloven zich, als bijlage eenige gegevens aan te bie den ter versterking van hetgeen zij aanvoeren. Het kan niet worden ontkend, dat onder de thans bestaande tariefwet, speciaal bij invoer der artikelen waarin ondergetee kenden handel drijven, groote onzekerheid bestaat omtrent den maatstaf der verschuldigde rechten. Die onzekerheid beBtaat niet alleen bij ondergeteekenden, maar ook bj 's Eijksambtenaren, getuige het feit, dat soms artikelen vrij worden ingevoerd, waarvoor op andere inklarings kantoren rechten worden geheven. Zij meenen, dat de bezwaren die zij hier aanvoeren, ook door de ambtenaren van 's Bijks-administratie ten volle worden erkend, en dat bij de definitieve herziening van het tarief, uniforme behandeling der goederen, zonder rekening te houden met de bestemming, zeer zeker van die zijde zal worden aan bevolen. Zij zullen hier niet bepleiten of dit moet geschieden door afschaffing van nu bestaande rechten, door herleiding tot één gemiddelde van hetgeen nu gedeeltelijk vrij en gedeeltelijk be last is, dan wel door belasting van hetgeen nu vrij is; alleen wenschen zij erop te wijzen, dat hetgeen nu wordt voorgesteld, in lijnrechten strijd is met aller wenschen, doordien het verschil tusschen belast en onbelast nog met 30 °/0 verhoogd zal worden, hetgeen neerkomt op eene vergrooting der hierboven genoemde bezwaren in dezelfde verhouding. Zij verzoeken Uwe Exellentie dan ook dringend, niet over te gaan tot verhooging, vóórdat eene afdoende technische her ziening van het tarief zal zijn tot stand gebracht. Ten slotte veroorlooven zij zich Uwe Excellentie opmerkzaam te maken op het feit, hoe in strijd met de bedoeling van den wetgever, de handel genoodzaakt wordt, rechten te betalen voor goederen, die later worden uitgevoerd. Waar uitstalling in passende magazijnen noodig is om den kooper op de hoogte te brengen, en soms geringe wijzigingen moeten worden aangebracht, is opslag en verwerking in entrepot niet mogelijk. Vooral bij verhooging van het recht zal hierin voorzien moeten worden. 't welk doende enz. Volgen handteekeningen.) Men verzoekt ons plaatsing van het volgende schrijven uit Botterdam aan de Koninklijke Pianofabriek Antoine Mes te Middelburg Op de tentoonstelling van muziekinstrumenten dezen zomer alhier gehouden, trok onder de inlandsche pianofabrikaten ons jury-leden kunstenaars (den heer Böntgen en de onder geteekenden) zen- de aandacht het fabrikaat van den heer Antoine Mes te Middelburg, door ons nauwkeurig onder zocht en bespeeld en bevonden dat hetzelve uitmunt in fraaien, gelijkmatigen toon, sierlijken en soliden bouw, zorgvul dige afwerking waarvan duurzaamheid te verwachten is, en zoodanigen matigen prijs dat de populariteit dezer instru menten verzekerd moet zijn. Joh. H. Sikemeur, Directeur der Muziekschool van de Mij. t. b. d. T. afd. Botterdam. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 28 Nov. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Nam. 6£ uur, Ds. J. A. van Leeuwen. B. K. Kerk te Overveen. Zondag 28 November voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. E. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 28 November Kerkelijke dienst le 71 en 16 uur. Susan Metcalfe, de beroemde zangeres Muziek. uit de Nieuwe Wereld, (was zij werke lijk zóó beroemd hier te lande?) heeft zich Dinsdagavond in de Sociëteit Vereeniging te Haarlem doen hooren. Begeleider was de heer Louis Schnitzler, ons welbekend. Er is deze zangeres een hulde gebracht, die min of meer pijnlijk aandoet bij de gedachte dat zoovelen onzer holland- sche zangeressen, die volstrekt bij deze amerikaansche niet achterstaan, de grootste moeite hebben eenige waardeering bij het veelhoofdig monster publiek voor haar gaven te vinden, 't Is waar, volkomen waar, geen hulde is voor Susan Matcalfe groot genoeg; haar stem is verrukkelijk en dringt zoo onwederstaanbaar bekorend het gretig luisterend oor binnen, dat elke critiek verstomt, maardit is ook op andere kunstenaressen van toepassing, die eene dergelijke waardeering evenzeer verdienden, doch helaas bij de menigte dikwerf niet vonden. Toch, niettegenstaande de faam gevleugeld vooruitgesneld was, de zaal was lang niet gevuld. Zijn zelfs amerikaansche beroemdheden niet in staat te Haarlem volle zalen te ver krijgen P. S. Het concert in »Duin en Daa 1." Met groote voldoening kunnen de dames Marie Warnier uit Haarlem en Lizzie Wijsmuller uit Santpoort teiugzien op bet Woensdagavond gegeven concert, waarbij de alt mej. Marie Bies en de jeugdige, reeds beroemde pianist Willem Andriessen hunne medewerking verleenden. De élite van Bloemendaal en omstreken tot toehoorderesse, een bijna ge heel bezette zaal, toejuichingen, bloemen, in één woord alles, waarop een executant in den regel gesteld is. En in vele opzichten was dit succes wel verdiend. 't Programma leed nu juist niet aan overlading, wat een voordeel is. 't Bevatte slechts een 5-tal nummers, waarvan 3 voor dubbel clavier en 2 voor zang. Van de pianonummers pakten no. 1, b en c 2 Allegro's uit concert C mol van J. S. Bach) 't meest. Bij de andere nummers was 't vooral weer de techniek die indruk moest maken. Deze kwam echter goed tot z'n recht, al was 't ook ten koste van 't onaesthe- tisch schouderschokken en reikhalzen bij moeilijke passages, iets, waaraan een der dames, (laat me haar de blauwe dame noemen) vooral laboureerde. Na Passacaglio" van Schlegel werd der blauwe dame" (haar naam ben ik niet te weten kunnen komen) een bloemstuk aangeboden. Waarom de witte" gepasseerd? M, i. was dit een zeer willekeurige huldiging Ook de zang van mej. Bies viel, afgaande op 't applaus en de bloemenhulde, zeer in den smaak. De hierbij behoorende pianobegeleiding door den heer Andriessen was prachtig. Aan groote muzikale gaven paart deze jeugdige kunstenaar een mate van bescheidenheid, die symphatiek aandoet. Een beetje minder Beethoven-portret achtige stroefheid op z'n gelaat bij z'n optreden zou hem echter niet onsymphatieker maken. Tot slot de vraag of de mogelijkheid niet bestaat, dat we den heer Andriessen eens te hooren krijgen op een Andriessen-avond," zoodat hij eens alleen aan 't woord, of liever aan de piano komt? De groote artist Andriessen waar borgt een avond van waar kunstgenot. V. Lezing van mevrouw Plaatselijk Boissevain Pijnappel. Nieuws. Voor de afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrouwen kiesrecht, zal mevrouw Boissevain-Pijnappel, uit Amsterdam, aanstaanden Woensdag 1 December in Hotel Hartenlust een causerie houden over; »Het Internationaal Congres te Lon den,'' met inleiding, en over »De meest voorkomende be zwaren tegen het vrouwenkiesrecht." Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. AanvaDg 8 uur. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgende ver gunningen verleend: aan de Bloemendaalsche Voetbal ver eeniging, voor het plaatsen van een clubgebouwtje op het terrein gelegen aan den Meerenbergscheweg en Aelberts- bergwegaan den heer G. C. Vrint voor het bouwen van een villa en schilders-ateliers in Hartelustaan den heer Reintjes van Veerscn te Amsterdam voor het bouwen van een dubbele villa aan den Vijverweg in Hartelust; aan den heer van Wienen te Haarlem, voor het bouwen van een woon- en winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning aan de Korte Kleverlaan De heer Van Duuren, administrateur aan de electrische centrale, kwam Woensdag door het defect worden van zijn rijwiel te vallen, waardoor hij een vrij ernstige hoofdwond kreeg. Na verbonden te zijn, is genoemde heer per rijtuig naar zijn woning gebracht. Do schilderijententoonstelling der Gooische schildersclub De Tien". In hotel Hartenlust" is tot en met den 5den November een tentoonstelling van schilderijen, teekeningen en etsen der Gooische schildersclub »De Tien". Aanwezig zijn een 70 stuks, verdeeld over 3 zalen. In de hal trekken behalve het fraaie aquarel no. 40, Iiransenvlechten, van H. M. Krabbé reeds dadelijk de in het oog vallende krijtteekeningen van H. Heyenbrock de aandacht. Staan we even bij hem stil. Heyenbrock zouden we willen noemen de meester van de groot industrie. Hij toch zoekt en vindt zijn figuren, emoties, effecten, en wat dies meer zij, over de geheele wereld en daar waar de arbeid in zijn ruwste krachtuitingen het leven doet sidderen als de ver hitte stoom den ketel. Zie hoe hij u bij 22, Schaften in de mijn een beeld uit de ingewanden der aarde voor oogen toovert. Beproef door te dringen in de schijnbare onmoge lijkheid van het geval om bij het vage, onzekere en valsche licht eener Davy-lamp een etende mijnwerker zoodanig in beeld te brengen. Of van geweldiger aard bij 23, Rustende zink- smelters, waar de losgekomen dampen in de meest fantastische kleuren zich vermengen en de ondragelijke stank dier helsche processen als 't ware u uit de lijst in neus en oogen dringt. Voorwaar, zijn teekeningen zijn wel krachtig als het leven en de natuur, ook als de meester zelf, die met zijn geniale durf en zelfvertrouwenden kunstenaarsblik de dingen be schouwt en weergeeft gelijk alleen zijn bevoorrecht oog en hand zulks vermogen. Ontleed zijn /oden/ioefc-teekening eens. Hoe heeft hij hier de absorbeerende kleuren gelukkig weten te trefftn, al schijnen ook enkele tippen en voorwer pen den leek aanvankelijk te sterk van toon De kunst van Heyenbrock staat zeer hoog, doch eischt toelichting. Dit laatste is ook en in nog sterker mate van toepassing op de werken van Co Breman. Hier mag Joost uit wijs worden. Beschouw ze op een afstand, zoo, dat het gewriemel der vlekken in elkaar loopt en go hebt een kleur die den leek toeschijnt niet in den toon van het geheel te vallen. Bijv. bij no. 4, 6, 7 en nog enkele, waar een onbeschrijfelijk vreemdsoortige lucht den beschouwer van 't apropos brengt. Tóch, eerbied voor de opvattingen van Breman. Tóch zit er in zijn nieuw procédé waars in, al zien onze botte oogen het niet dadelijk. Zijn eigenaardige opvattingen zijn niet zoo plotseling te snappen, maar heeft een vriendelijke uitlegger u de bedoeling van den artist kenbaar gemaakt, dan vallen u de schellen van de oogen en bevindt ge u in zijn wereld van kleuren zien zoo ze werkelijk is. Van machtige en heerlijke schoonheid is No. 3, ook van Breman, waar warm schijnend zonlicht een lieflijk landschap tot in de fijnste schakeeringen doet uitkomen. Smaken ver schillen, maar o. i. kan dit doek onder de fraaiste dei- expositie gerekend worden. Etsen van Toon de Jong zijn er een 11-tal. Zoo we van dezen grooten etser gewoon zijn, munten ook deze uit door hun ongeëvenaarde schoonheid van lijn. Beschouw vooral bij uw bezoek Februari, Juni, Augustus Moeder en Kinderen van Aug. Legras met aandacht. Trouwens deze heerlijke doeken hebben, niettegenstaande hun barokke lijsten, geen aanbeveling noodig. Ze dwingen u wel tot be zichtiging. Ook Lenteweelde van David Schulman, met haar heerlijk groen, Oude huisjes en Winter van denzelfden, Zusje van H. M. Krabbé, benevens zijn monotypen Zomer, Etenstijd en Met Zusje spelen, alle leggen getuigenis af van de kunst hoogte waarop hun vervaardigers staan. Een eereplaats neemt no. 10 Bosch bij Delden van C. L. Dake in. Innig en prachtig van kleur met heerlijke schaduw partijen en gelukkige figuratie. Idem 55 Langs den berg te Blaricum van D. Pol vliet, één stuk natuur. Verder stukken van Otto van Tusschenbroek en F. Lange- veld, van elk een tweetal, die het koopen overwaard zijn. Wie omtrent deze expositie nadere inlichtingen wenscht, vervoege zich bij den heer J. Harttorff, hotel Hartenlust. Mag de afd. Bloemendaal der Nat. Hist. Vereeniging zich anders nogal beroemen op een druk bezoek bij hare bijeen komsten, jl. Woensdagavond was dat anders, tengevolge der concurrentie der natuur door de kunst aangedaan. Er waren n.l. niet meer dan een 15 tal personen bijeen. De overige natuurliefhebbers genoten waarschijnlijk op dat oogenblik van de kunst in hotel Duin en Daal. De heeren D'Huy, Couturier en Benner uit Amsterdam hielden met de aanwezigpn op het witte scherm een uit stapje door eenige moerassige streken in ons land, die ech ter niet nader aangeduid werden, uit vrees voor te druk bezoek en ten gevolge daarvan verstoring van de rustige rust, die de vogels, insecten, bloemen en planten daar nog genieten. In de pauze werd mej. Kool uit Amsterdam benoemd tot afgevaardigde naar de in Utrecht te houden algemeene ver gadering. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opge maakt tegen, K. K. WIC. J. de WA. J. en H. J. V, wegens overtreding van art. 461, Wetboek van Strafrecht. Verloren voorwerpen: een bokjas, een zilveren dames horloge en een gouden manchetknoop met monogrameen porte- mouaie inhoudende twee gulden en eenige centen. Gevonden: een ceintuur met gesp. Roomscll Limburger Koerier bevatte een arti- Katliolieisme. kelTtje e,en °nzer '"^deelingen. In het volgend nummer zullen we onze lezers hieromtrent nader inlichten. Rolschaatsenba an in het Sport. Brongebouw. Zooals bekend is, heeft de directie van het Brongebouw te Haarlem besloten, eerstdaags een rolschaatsenbaan te openen. Do algemeene belangstelling waarin de rolschaatsensport zich tegenwoordig wederom mag verheugen is niet te ver wonderen. De zachte winters hebben 't genot van schaatsen rijden zeer onzeker gemaakt. De schaatsensport telt vele aanhangers en 't beste bewijs is er voor, dat, niet zoodra doet zich een gelegenheid voor, of ieder haast zich naar de ijs baan. De rolschaatsensport is even gezond en opwekkend en daarbij even genotvol als het schaatsenrijden, bovendien gemakkelijker te leeren. Vooral in het buitenland wordt deze sport druk beoefend en zij die in Engeland of Duitsch- land wel eens zoo'n skatingrink bezochten, weten hoe enorm druk 't daar is. Holllindern" is voor den Duitscher een waar genot geworden, waarvan hij zoowel op de geas- phalteerde straten, als op de banen druk gebruik maakt. Ook in ons land begint deze sport weer te herleven en daarom besloot de directie van het Brongebouw in Haarlem een gelegenheid te openen, waar zij, die de kunst reeds machtig zijn kunnen rijden en voor anderen gelegenheid bestaat de rolschaatsensport te gaan beoefenen, terwijl het voor een derde categorie, namelijk de toeschouwers, een aan gename tijdpasseering is. We waren dezer dagen in de gelegenheid eens nader met bedoelde sport kennis te maken. Ook Jaap, de groote Jaap, was aanwezig en liet eens zien wat op de rolschaats ge presteerd kan worden. Moeten we nog zeggen, dat het een totaal onbegonnen werk is hem ook maar in de verte te willen nadoen hetgeen hij met zijn onnavolgbare vaardig heid ons te zien gaf? 't Was, vooral in het oog eens kruks, verbijsterend hoe hij die kleine roldingen dwong zich naar zijn draai- en zwenkluimen te schikken. Echter genoeg hier over, die hem wil zien kome zelf, waarvoor de volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de Bron gelegen heid bestaat. Gelijk boven reeds vermeld, heeft de directie van het Brongebouw groote en origineele plannen en al is het ver maak der rolschaatsensport ouder als gisteren, 't neemt niet weg dat het voor Bloemendaal en Haarlem in zooverre nieuw is te noemen, aangezien het tot heden aan een ge schikte gelegenheid alhier ontbrak zich aan deze sport te wijden. Nu kan dit anders worden, en naar wij vernamen, bestaan er reeds plannen tot het oprichten van clubs met wedstrijden op het programma, enz. enz. De onderneming belooft werkelijk wat goeds en we ge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2