AAL. s 1 ïlaas. MET PENSION- EN WONINGGIDS 26. guages ielburg, :ijn van K, oleums SEEDERS it 32. Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten >TE WARMTE voor Petroleum- erlichting. T. daalsch Weekblad" ZATERDAG, 18 DECEMBER 1909 iek Houtsoorten in het HAARLEM. 1 IS0PGAAF. J0B. (HL )OS, Veilig, i geven es l RLE NI, DE NOBEL. der praktijk, ken dag. Per 6 maanden f 12. f 16.80. 1 erleekerdng) e Gracht (55, Haarlem. »or 3<- jaargang. No 51. Het Bloemendaobch Ueekblod. s per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDENIAN te Bloemendaal. Mededeelingen Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. van allerlei aard aan de redactie Bloemendaalsche weg 227. schriftelijk II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Jnni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Biij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het eerstvolgend nummer verschijnt aanstaanden Vr jdag. H.H. Adverteerders wordt verzocht, met het oog op de Kerstdagen, hun advertentiën uiterlijk Donder dagavond in te zenden. DE ADMINISTRATIE. Bloem endaal. Agenda. Voetbal. Zondag 19 December, 1 uur. Fe elijke opening van bet nieuwe clubgebouw der B.V.V. op et terrein. ndag 19 Dec, 2 uur. B.V.V. Hollandia (Hoorn). Te "in aan den Meerenbergscbenweg. Overveen. Hotel Van ouds het Raadhuis." 5' oensdag 22 December, 8 uur. N. H. Vereen. »1 Witte Kruis," afd. Bloemendaal. Ledenvergadering nu dames en vrije introductie. Voordracht met lichtbeelden ov- «Tuberculose en bare bestrijding," door dr. A. A. G. La te Haarlem. •aarlem. Zondag 19 D e c., 2 uur. HaarlemH.V.V. (Dt Haag). Terrein aan den Schoterweg. H a a r1em. Schouwburg Jansweg. Dinsdag 21 December, 8 uur. Voordracht Albert Vt Koning Oedipus onder dag 23 December, 8 uur. N. V. Pe Neder- lan ehe Opera en Operette van het Rembrandt-Theater, Bn rfly, Japanscbe Opera. Zondag 2 6 December, Tweede Kerstdag, 2i- uur. KI., er- en Familievoorstelling door het Kinder Operette (ie iscbap, dir. Salters, De IJs-Jonkvroutv, Kinderoperette. Brongebouwi Kolschaatsenbaan. De Kroon. iterdag 18, Zondag 19 en Haandag 2 0 De- ce ber, 8 uur. Bioscope-voorstellingen van Alberts Frères. Remonstrantsehe kerk. Maandag 20 December, 8 uur. Kerkconcert ten voordeeie van de Vacantie-Kolonie der Remonstrantsehe gemeente; mej. Hermine Scholten, alt, mej. A. Lodewijks, vin1'1 te en de heer C. Roest organist. De Haarlemsche waterleiding Dn haarlemsche raad heeft eene beslissing genomen in de voor onze gemeente en voor onze verstandhouding met Haarlem goede richting. Wij meenen, dat die beslissing ook is in het belang van Haarlem zelf, doch alleen in zoover ile gemeente Haarlem er belang bij heeft eene eerlijke duin- waterpolitiek te voeren. Haarlem, het spreekt vanzelf, heeft liet meeste voordeel te wachten van onteigening van duin- gfond, omdat het dien duingrond, inenscbelijkerwijs gesproken, neer spoedig niet meer voor wateronttrekking zoude behoeven en de duinen desnoods als bouwterrein zou kunnen exploiteeren. De haarlemsche raad heeft, besloten, dat met diepboringen it de reeds ter beschikking van Haarlem staande duinen ernstige proeven zullen genomen worden door de haarlemsche directie, min of meer in de verwachting dat alsdan de schaal definitief ten gunste van diepboringen zal overslaan. Naar wij meenen zal Haarlem nu dergelijke proeven moeten nemendeze zullen niet alleen arbeid, maar ook heel wat tijd vorderen, immers in het begin betrekt men steeds uit diepboringen in deze streek overvloed van goed water. Daarbij kan o.i. door Haarlem gerekend worden op mede werking van mevrouw Van der Vliet, om de diepboringen elders dan in de terreinen der haarlemsche prise d'eau (b.v. in de aan mevrouw Van der Vliet behoorende z.g.n. Ezelenwei) te doen plaats hebben. Met veel belangstelling zien wij tegemoet, welke houding de directeur der water leiding en B. en W. van Haarlem ten opzichte van het ''eadsbesluit zullen aannemen. Dat B. en W.-in een moeiljjk geval verkeeren bleek reeds uit hetgeen de heer De Breuk opmerkte, dat men toch niet (voor de proefnemingen) de on- I kosten lean maken van het aanschaffen van nieuwe machinerieën (raadsverslag der Stads-Editie). Naar bet oordeel van lieden m Bloemendaal en misschien ook van de raadslieden van mevrouw Van der Vliet, schijnt een der motieven van het [oorspronkelijk denkbeeld van Haarlem, om zooveel mogelijk duingrond te onteigenen, hierin te liggen, dat men het baarlemscb systeem, hoe gebrekkig het ook zij, behouden wilde, omdat anders de outillage der bestaande waterleiding grootendeels onnut zoude worden. Wat de heer De Breuk heeft gezegd geeft tot di(e opvat ting meer grond. Daarom zeggen wij, dat de aanneming van mr. Spoor's voorstel ook is in Haarlem's belahg, voor zoover Haarlem er belang hij heeft eene eerlijke duinwater- politiek te volgen. Iedereen heeft er belang bij een] politiek te volgen, omdat het kwaad, vooral dat der geheim zinnigheid, ten slotte toch zijn meester vindt, maar Haarlem heeft in casu, dit belang vooral, omdat wanneer inderdaad de bloemendaalsche opvatting juist isde onteigening voor Haarlem wel nuttig, maar niet noodig zou zijn, m. a. w. de kans op aanneming van een onteigeningswet gering. Haarlem zou alle moeite vergeefs doen, indien bij de regeering of bij de staten-generaal aannemelijk zou worden gemaakt dat Haarlem zonder onteigening, doch met om bouw harer inrichting zich het noodige water kan ver schaffen Bij de debatten te Haarlem is door enkele leden en dagbladen, de wenschelijkheid geuit, dat Haarlem zich ook opwerpe als leverancier van duinwater aan de buitengemeenten. Hierbij is niet gemoveerd, dat de eenige gemeente, die thans duinwater van Haarlem betrekt: Bloemendaal, zelf en nog wel door diepboringen in haar behoeften gaat voorzien, daarmede aantoonende hoeveel vertrouwen het in dat stelsel heeft, terwijl tengevolge daarvan een vrij groot quantum water ter beschikking van Haarlem komt, om aan zichzelf of aan derden te leveren. En waarom zouden ook niet andere gemeenten rondom Haarlem op gelijke wijze zelf in eigen behoeften voorzien Wij betreuren het, dat ook hier weer exclusivisme overleg van Haarlem met alle besturen'der omliggende gemeenten heeft tegengehouden. Voor die gemeenten is het natuurlijk niet wensohelijk economisch van Haarlem afhankelijk te worden, zij zullen daartegen met zorg waken, maar het is niet duidelijk waarom dit gemeenschappelijk belaDg niet gemeen schappelijk behandeld had kunnen worden. Krijgt niet Noordholland, benoorden Alkmaar, zijn westfriesche duin waterleiding door onderlinge samenwerking van tal van gemeenten? Het is, naar wij meenen, de gezondheidscommissie van Hoorn, die deze samenwerking heeft uitgedacht en voor een groot deel tot stand gebracht. Waarom heeft de gezondheidscommissie van Haarlem of B, en W. dier ge meente niet iets dergelijks beproefd? De 10 gemeenten rondom Haarlem hebben samen ruim 10000 inwoners meer dan Haarlem alleen. Eene door die gemeenten, met Haarlem inbegrepen bijkans 150 000 inwoners, gevormde naamlooze vennootschap zou in dit geval alle noodige diensten hebben kunnen bewijzen. Indien de proeven met diepboring slagen, bevelen wij nog de uitwerking van dit denkbeeld aan. Uit het debat in den haarlemschen raad halen wij nog deze merkwaardige uitspraak aan van niemand minder dan den heer De Breuk (raadsverslag der Stads-Editie)worden", zoo zeide de haarlemsche wethouder van publieke werken, „de proeven met difpboringen genomen in de buurt van „onze (de haarlemsche) prise d'eau dan zou het terrein „bij onze prise d'eau kunnen leegloopen en zou ons tegenwoordig „waterleidingsysteem in het gedrang kunnen komen". Wat dit laatste betreft kan dadelijk gezegd wordenals uw tegenwoordig systeem niet deugt is het noodzakelijk, dat het zoo spoedig mogelijk door een ander verdrongen wordt. Maar de cursief gedrukte woorden zijn zeer merkwaardig. Immers: aangenomen dat de tegenwoordige prise d'eau juist voldoende water levert voor de tegenwoordige behoefte, dan zal eene diepboring, waarin die voldoende hoeveelheid water wegloopt, in ieder geval meer dan voldoende water opleveren, omdat hoe dieper men boort, des te meer water van ter zijde toevloeit, waarmede, wat de water hoeveelheid betreft, door den haarlemschen wethouder zeiven de voortreffelijkheid van diepboringen boven ondiepe wordt betoogd. T. Het werken In 't groot blijft gevaarlijk voor menigeen die gezegend zou wezen als hij 't kleine niet te gering achtte Derde Liederenavond Zalsman. Muziek. De heer Zalsman zelf was afwezig. Hij was buitenslands. Thans werd het concert gegeven door mevrouw Jeanne Salomonson Asser, sopraan, den heer Jac. van Kempen, tenor, en den heer Willem Andriessen, voor het klavier. Een heerlijk drietal om te hooren. Mevrouw Jeanne SalomonsonAsser, die ver leden jaar in de Vereeniging beeft gezongen, is voor veleD geen onbekende. Ook nu weder liet zij zich kennen als een sopraan zangeres, waarvan gezegd kan worden dat ze werkelijk in ieders smaak valt. Een prachtig geluid, hoogmuzikaal van opvatting, in alles sympathiek, verwierf zij aller toejuichingen. Vooral dient in dit korte verslag even gememoreerd te worden haar voordracht der liederen die zonder hegeleiding werden gezongen en die in één woord verrukkelijk waren. Mevrouw Salomonson kan zich verheugen te Haarlem veel nieuwe vrienden te hebben verkregen. Onze plaatsgenoot de heer Jac. van Kempen, die steeds meer naam maakt en aan wien immer duidelijker te be speuren valt hoe nauwgezet hij zijne studiën voortzet, trok ook thans weder de aandacht. Hij was blijkbaar goed op dreef en vervulde bij zijne zuster en broeder in de kunst eene waardige plaats. De heer W. Andriessen had de begeleiding. Kan men zich een betere denken? Ook nu weder betoonde hij zich als de groote onder de grooten. Welk een veelzijdig muziek kunstenaar is deze jonge man P. S. Aanstaanden Maandagavond zal ten voordeele van de vacantie-kolonie der Remonstrantsehe gemeente door de dames Hermine Scholten, alt, en A. Lodewijks, violiste, en met medewerking van den organist, den heer C. Roest, in de remonstrantsehe kerk te Haarlem een kerkconcert worden gegeven. De kaartverkoop is bij de firma A. Vernout, Warmoes straat te Haarlem, en 's avonds aan de kerk. De toegangsprijs is bepaald op 50 cents. Gisteravond had. ik 't genoegen kennis te maken met't haar lemsche geheel-onthouders zangkoor „Kunst Adelt" (dir. de heer P. de Nobel) bij gelegenheid van 't concert, dat zij, ter eeie van haar 5-jarig bestaan, in de goedgevulde concertzaal van de „Vereeniging" gaf. Na die kennismaking kou ik 't dan ook maar alleen hoogst jammer vinden, dat ik 't grootste, eerste gedeelte, van den avond heb moeten missen. Wat ik te hooren heb gekregen was nl. zóó in de puntjes, van zoo'n hoog ge halte, dat ik geloof geen gewaagden zet te doen, als ik't koor tot een der besten van Haarlem reken. Hoe heerlijk schoon werd bv. de „Avond-cantate" van Cath. van Rennes (voor vrouwenkoor) gezongen. Na 't wegsterven der laatste accoorden viel je 't. applaus, lioe welverdiend ook, als een vracht steenen op 't lijf. Weg was 't „stemmingsbeeld," zooals C. van Rennes 't meen ik, noemt. Ruwe ontgoocheling 11a eenige oogenblikken toeven in reine sferen. Ook 't Wiegelied, (van Brandts-Buys meen ik), door 't gemengd koor gezongen, greep je in je ziel. Mevrouw I. van Eibergen Santhagen—Waller uit Amsterdam zong met veel succes eenige liederen, die zulk een langdurig en in de gebruikelijke graden applaus verwekten, dat ze zich eindelijk genoodzaakt zag, iets toe te geven. Dit bestond uit 't bekende maar steeds mooi blijvende „Goeden avond", goó nacht." Ook 't violoncelspel (leelijke naam voor een lief kind') van den heer Th. C. de Maaré, solo-cellist van het Concert gebouw te Amsterdam, mocht zich in de algemeene waar deering verheugen. Echter, een niet gering deel van 'tsucces dezer heide solisten mag op rekening geschreven worden van Mej. Ré Levie, de zeer verdienstelijke en bekwame accom- pagnatrice uit Bloemendaal. 'k Weet niet, of de Heer De Nobel van de oprichting af direc teur is geweest van de vereeniging. Zoo ja, dan mag bij trotsch zijn op z'n werk en de vereeniging mag 't wederkeerig zijn op haren directeur. Blijkens de bloemenschat op den vleugel, bezit de vereeniging tal van vereerders, die ze dan ook wel verdient. y_ Wij lezen in de Stads-Editie: Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede een comité ge vormd, dat ter eere van den kunstenaar Leander Schlegel een concert wil organiseeren, waarop uitsluitend Schlegel's compo- sitiën zullen worden uitgevoerd. Reeds zijn onderhandelingen aangeknoopt met eerste kunste naars, zoodat ons een uitstekende uitvoering te wachten staat. Het comité is samengesteld als volgt: jhr. mr. F. W. van Styrum, voorzitter; Fr. de Witt Huberts, secretaris O. D. Emrik, penningmeester; mr. N. G. Cnoop Koopmans, G. B. Crommelin, mr. Th. de Haan Hugenholtz, mr. H. Ph. 't Hooft, mr. W. Jager Gerlings, F. M. baron van Lijnden, jhr. Ch. v. d. Poll, mr. C. M. Rasch, J. C. Tadema en jhr. F. Teding van Berkhout. Het concert zal vermoedelijk plaats hebben den 18en Januari a.s. in de groote zaal van de Vereeniging. Wij twijfelen niet of het haarlemsche publiek zal door een talrijke opkomst aan zijn talentvollen stadgenoot de eere be wijzen, die hem in het buitenland reeds zoo dikwijls ten deel viel. Plaatselijk Nieuws. Als voorloopig bericht vermelden wij, dat mejuffrouw mr. Van Dorp uit Den Haag op 8 Januari, 12 Februari en 12 Maart alhier een cursus over Econo mie zal komen leiden, als inleiding tot bet behandelen van andere onderwerpen. Zij is hiertoe uitgenoodigd door de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1