Bestel b loniitg OeD fïutterl Se £uxe-$roo Voord racf ALBERT VO' it- Slaapkar k ider- en Familievoor gebruikt „bronsti gezondheidsmei afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht. De cursus wordt gratis gegeven. Aangiften kunnen worden ingediend bij de dames: mevrouw Weerts, Santpoort, mevrouw Richards, Bloemendaal en mej. Ré Levie, Bloemendaal. Overdekte Bad- en Zweminrichting te Haarlem. De circulaires behelzende voorloopig tarief van boven staande inrichting en voorzien van een inteekenbiljet zijn verzonden. Die het nog niet ontvangen heeft zal het wel dezer dagen in handen krijgen. Dat de lust tot invulling en onderteekening van het laatste niet moge ontbreken, wenschen wij voor den energiektn ondernemer in de eerste plaats en in de tweede voor het onafwijsbaar belang der inrichting zelf, die toch waarlijk in een gevoelde behoefte voorziet en welks hygiënisch belang vooral voor Haarlem en omstre ken van groote waarde is. In het buitenland, waar véél meer belasting betaald wordt dan in Nederland, is men zóó doordrongen van het groote nut dezer inrichtingen, dat die van rijks- en gemeentewege worden gesubsidiëerd. Algemeen huldigt men den regel dat Douches zijngoed, Kuipbadenbeter, doch Zwembadenbest. Thans wordt van de ingezetenen steun gevraagdtal van toezeggingen zijn noodigmen drale dus niet met de toezeggingen tot het nemen van 1 of meer jaarabonnemen ten, want niet alléén voor onze kinderen is de gezondheid een niet genoeg te waardeeren schat, doch eveneens voor de ouderen. Een ieder helpe een steentje bijdragen, tot stichting van deze hoogst nuttige inrichting. Voor nadere bijzonderheden zij naar de betreffende adver tentie verwezen. Woensdag 22 December zal voor de leden met dames en geïntroduceerden der N. H. V. j> Het Witte Kruis," afdeeling Bloemendaal, in het hotel »Van ouds het Raadhuis" een voordracht worden gehouden. Spreker is dr. A. A. G. Land, Haarlem, met het onderwerp «Tuberculose en hare bestrijding." De voordracht, die door lichtbeelden wordt verduidelijkt, begint te 8 uur. Naar wij vernemen is de algeheele vernieuwing der elec- trische lichtinstallatie in het Gemeentehuis te Overveen op gedragen aan de firma Keiler en Goedvriend aldaar. Uit het politierapport. Gevonden en terug te be komen aan den politiepost te Bloemendaal een ceintuur met gesp en een lap zijde en een sleutel aan den politiepost te Overveen. Verloren een tietspompje en een paar polsmofjes. Procesverbaal opgemaakt inzake ontvreemding van eenige voorwerpen uit het perceel van Klauwers. P. v. d. A. en P. W. te Hillegom, bekende stroopers, zijn dezer dagen bekeurd wegens overtreding art. 461 W. v. S. J. G. C. S., schoenmaker te Haarlem, die met een tot nog toe onbekend gebleven persoon een dezer nachten in de duinen van mevr. de wed. Van der Vliet Borski aan het jagen was met kunstlicht, zag zich daarbij verrast door een drietal jacht opzieners. Procesverbaal is tegen hem opgemaakt en is zijn dubbelloops achterland jachtgeweer in beslag genomen. J. W. te Velsen, vroeger alhier, is bekeurd wegens het stellen van wild- of konijnenstrikken. Schouwburg Jansweg. ThahaaI De vogeltjes van Blandinet. Een alleraardigste voorstelling, vlug en vlot gespeeld en aanstekelijk wat de vroolijkheid betreft. Dit is van het ge zelschap van den heer Ter Horst juist zoo te prijzen dat het zoowel in het aangrijpende van het levensdrama als in de onschuldige scherts van een blijspel als dit zoo uitstekend verzoigd spel geeft er hierdoor dus een veelzijdigheid van kunstpraestatie vertoont als lang niet alle nederlandsche gezelschappen van den tegenwoordigen tijd bezitten. Wilden we namen noemen, dan dient in de eerste plaats Van Warmelo vermelding. Allervermakelijkst was hij. Ook de heeren Barendse en Post lieten zich van een zijde kennen die opnieuw bewondering voor hun uiteenloopende talenten aflegde. De geheele voorstelling was een waar succes en een heerlijke ontspanning tevens. Bub oder Mcidel? De voorstelling van gisteravond was geheel overeenkomstig de recensie die we in het vorig nummer hebben geplaatst. We kunnen die woordelijk onderstreepen. Er werd met het bekende entrain dat de voorstellingen van dit gezelschap steeds kenmerkt, gespeeld en het publiek, van deftig gehalte, betoonde zich dankbaar, liet zelfs in het tweede bedrijf bisseeren, en was niet zuinig in het toedienen van applaus. Orkest en koor waren zeer te loven. Koning Oedipus. Albert Vogel zal a.s. Dinsdag in den Schouwburg het grieksche drama Koning Oedipus voordragen. Wij mogen aannemen dat èn de voordrager èn de door hem gekozen voordracht bij onze lezers voldoende bekend zijn, zoodat onzerzijds er in deze kolommen niet verder over behoeft te worden- uitgeweid. Butterfly. Donderdagavond van het Rembrandt-Theater gezelschap een eerste opvoering te Haarlem, van de japansche Opera Butterfly. Hieromtrent kunnen wij aan de hand van ver schillende beoordeelingen ons zeer gunstig uitlaten. De be zetting dezer allerliefste opera is heel goed te noemen en hiervoor verwijzen we naar de schouwburg-advertentiën. De muziek wordt zeer geroemd, terwijl het succes de voortref felijkheid der voorstellingen evenaart. Aan decoratief en verdere onderdeelen is, naar wij ver nemen, groote zorg besteed. De IJs-Jonkvrouw. Op de kinder- en familievoorstelling, den 2den Kerstdag te geven, komen we in het volgend nummer terug. Een Kunstavond. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, krijgen we in Januari een genotvollen avond in den Schouwburg. Vooreerst is daartoe de medewerking verkregen van het Haagsche Tooneelgezelscbap „Fritomya", door zijn vroegeren arbeid te Haarlem zoo gunstig bekend. We herinneren er slechts aan, dat deze uitgelezen schare met hare vertolking van het nooit verouderde De Familie Stastok, dat ook ditmaal zal wor den opgevoerd, in den nationalen wedstrijd van het vorige jaar den eersten prijs behaalde. Dat men hier met „dilettanten", niet mot beroepsacteurs te maken heeft, is eigenlijk slechts merkbaar aan het onover troffen gemak, waarmede de spelers zich bewegen, en aan den volmaakt beschaafden toon van hun spel. De fijnproevers op muzikaal gebied zullen dien avond ken' nis' kunnen maken met een der juweeltjes van het oud-klas sieke Italiaansche repertoire: La Servante Maitresse Van Pergo- lèse. Deze opera-comique, een tweeakter, gecomponeerd in 1730, werd voor het eerst opgevoerd te Parijs, in 1752, en be leefde aldaar, zoowel als later, in 1862, in het gebouw der Place Boïeldieu, een lange serie van voorstellingen. De titelrol (Zerbine) was het laatst in handen van Mme. Galli-Marie, doch de hooge eischen, welke zoowel vocaal als dramatisch aan de vertolkster gesteld worden, maakten, dat het werk daarna niet zoo veelvuldig meer ten tooneele is ge bracht, nadat zij, voor wie de rol als geknipt was, haar kunste naarsloopbaan had geëndigd. Onze welbekende dirigent C. van der Linden deed in den vorigen winter, in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam, de geestige muziek herleven, waarbij de titelrol was toevertrouwd aan onze op muzikaal gebied zoo bekende stadgenoote, die onder den naam van mevr. Solina in de keurige opvoeringen der Madame Jngot een hoofdaandeel had. Mevr. Solina heeft als steeds genegen om hare gaven te schenken voor een goed doel, zich ook thans weder bereid verklaard, La Servante Maitresse ook in Haarlem te zingen. De tweede hoofdrol is in handen van den heer C. van der Ploeg, van de Vlaamsche Opera te Antwerpen; de muzikale leiding berust bij den heer C. van der Linden, terwijl het orkest van Kriens de begeleiding op zich zal nemen. De combinatie belooft veel! Het is raadzaam, zich tijdig van plaatsen te voorzien, waartoe reeds thans de gelegenheid aan den schouwburg openstaat Inhoud van De Auto van 16 December Tijdschriften. No. 50. Off. med. van <le N. A. C. Een woord" tot onze lezers. De propaganda voor het automobilisme. Uit de praktijk van den automobilist. Delaunay-Belleville 1910. Uit Engeland. Eendracht maakt macht. Automobielpostverbindingen des nachts. Ingezonden mededeelingen van lezers. - De Fauna van den weg. Auto mobielkalender. Motorwielrijden: Off. med. van de N. M. V. De Stanley-Show. Vragenbus voor motorwielrijders. Industriëele mede deelingen. Handels- en Financiëele mededeelingen. Ontvangen Boek werken. Allerlei. Inhoud van De Luchtvaart van 18 December No. 15. Off. med. van de N. V. V. L. Nefrlands volksgeest en kapitaal tegen over nieuwigheden. Over vogelvlucht en vliegmachines zwaarder dan de lacht. Luchtvaart en draadlooze telegrafie. De tegenwoordige stand dei- luchtvaart. De biplan Curtiss. De aevoplaan en de motor. Kleine mededeelingen. Ingezonden. Verslag der vergadering van 1 Decem- Volksgezondheill. ber j.l. te 3 uur n.m in de vergader zaal der Haarlemsche hypotheekbank te Haarlem. Voorzitter de heer J. Muilemeister. Aanwezig alle leden behalve dr. Kouwenaar en Brongers-i a. Omtrent een klacht over drinkwater van het bestuur der afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond wordt besloten aan den klager te berichten, dat vanwege de commissie, de inspecteur van den Arbeid en Veiligheidswet, de eenige die in dit geval verbetering kan voorschrijven, met de zaak in kennis is gesteld. Aangezien vele klagers omtrent hun drinkwater in de meening verkeeren het recht te hebben, te vorderen dat de ge zondheids-commissie dat water op hare kosten laat onderzoeken wanneer daartoe het verzoek wordt gedaan en deze meening minder juist is, werd besloten aan den klager omtrent het drinkwater in zijne woning aan den Rijksstraatweg te Velsen M. No. 75 mede te deelen dat wanneer hij aanleiding heeft het drinkwater niet te vertrouwen, het dan op eigen kosten te laten onderzoeken. Heeft de gezondheids-commissie dezelfde aanleiding, dan laat zij bet voor hare rekening onderzoeken. Intusschen vat de commissie, waar het zoo'n groot belang geldt, haar taak zeer ruim op, maar bij de vele tijdroovende onderzoekingen, die in die richting te doen zijn, moet dan wat geduld geoefend worden, vooral omdat in den regel be langen van gemeenten of fabrieken, waarbij die van veel arbeiders betrokken zijn, vóór moeten gaan. In het onderhavige geval stelt de commissie zich voor het drinkwater te laten onderzoeken gelijk zij reeds had beloofd, maar mocht klager bij dat onderzoek haast hebben, dan wordt hem in overweging gegeven, dat onderzoek zelf te doen plaats hebben en de commissie het resultaat toe te zenden, waarmede zoonoodig handelend zal worden opgetreden. Omtrent een verzoek van B. en W. van Velsen om advies op een verzoekschrift om ontheffing van het bepaalde bij artikel 40 6e der verordening bedoeld bjj artikel 1 dei- Woningwet, wegens het zonder vergunning plaatsen van regenwaterbakken nabij de beerputten achter de woningen gelegen aan den Groote Hout- of Koningsweg in de afdeeling Wijkeroog, wordt besloten gunstig te adviseeren onder voor waarden, dat de putten waterdicht zijn en blijven en dat geen zakputten bij de privaten worden gemaakt. Een klacht omtrent een put te Bloemendaal zal dooi den deskundige worden onderzocht. Op een verzoek van B. en W. van Schoten, om advies op een door den raad genomen besluit omtrent een plan tot be bouwing van gronden gelegen aan den rijksstraatweg Haar lemAlkmaar, werd besloten gunstig te adviseeren, mits de achter-rooilijnen worden vastgesteld en de breedten der wegen in het besluit worden opgenomen. Open brief aan den heer F. van Dieren, arts te Amsterdam. Bloemendaal 18 December 1909. Den Heer E. VAN DIEREN, arts, Amsterdam. Zeerervaren heer. In uw eerste artikel, getiteld „Kleine Nederlanders" (avondblad van De Telegraaf van Donderdag 16 December 1909, 2e blad), hetwelk ik met groote belangstelling ge lezen heb, komen eenige feitelijke onjuistheden voor. Ver betering daarvan is in het belang van het goed begrip uwer lezers en zal misschien zelfs kunnen leiden tot ver betering van uwe zienswijze en matiging van uwe houding. I. Eene cliente, genaamd mejuffrouw Westmeyer, heb ik nooit gehad, veelmin is de nu zeer bekend geworden juf frouw van dien naam ooit mijne cliente geweest. II. Nimmer heb ik in het belang van juffrouw Westmeyer eenig bezoek gebracht bij een der heeren Lehmann, hun secretaris, hun advocaat of bij dr. Kuyper. III. In wat ik over die juffrouw in het Handelsblad ge schreven heb (door u wordt bedoeld mijn open brief aan de lezers van De Standaardhad ik volgens u, als zeer ver klaarbaar, de verontschuldiging van dr. Kuyper moeten aan vaarden, dat Zed. onvoorzichtig in een weefsel was verward geraakt. Ik vond en vind in eene schets van uwe hand de voor. stelling van den (zie uw tweede artikel) »als zeer zakelijk bekenden" dr. Kuyper, als 'n onbewust door eene juffrouw in een net gevangen leeuw, meer komisch dan aannemelijk. Doch dit terzijde. Kennisneming van hetgeen in deze zaak ge schreven is, had u kunnen leeren, dat eene aanvaarding gelijk u van mijn kant had gewenscht, voor mijn physiek onmogelijk was. Immers mijn open brief aan De Standaard-lezers was reeds naar de redactie van dat blad opgezonden, vóór dr. Kuyper's nadere verklaring was gepubliceerd. U wil mijne mededeeling wel gelooven, dat dr. Kuyper mij zijne nadere verklaring niet vooraf ter lezing heeft gezonden en dat ik niet bij de aflegging tegenwoordig ben geweest. Naar ik verwacht, zal u ruiterlijk in de bladen van Maandagavond voor uwe lezers in overeenstemming met bovenstaande feiten gewijzigde beschouwingen ten beste willen geven. Kunnen daarbij de door u te mijnen opzichte gebezigde beleedigende uitdrukkingen worden teruggenomen, dan kan mij dit niet anders dan aangenaam zijn. Hoogachtend, uw. dw. P. Tideman. Daar de schrijver met dit stukje te laat was om het aan andere bladen, die van de artikelen van den heer Van Die ren notitie namen, te kunnen toezenden, wordt aan De Telegraaf en die andere bladen verzocht het bovenstaande over te nemen. /onder verant woordelijkheid der redactie. Beverwijk, December 1909 JK. Geachte Redactie. Het is mij nog niet mogelijk met u in zake den haarlemsehen kantonrechter één lijn te trekken. Luisterende naar het concert, dat ouze justitie teu gehot-re brengt zeggen wij beiden eenstemmig: „dat is leelijk" en gij voegt er aan toe: „dat komt door dien Haarlemmer, die irnii is heelemaal uit de maat. Daar moet hij mee ophouden", ik daarentegen „laat hem in 't hemelsnaam begaan. Hoe duide lijker het wordt, dat het een kakophonie is, die hier wo: It opgevoerd hoe beter. Des te meer kans hebben wij, dat er no eens een radicale verbetering komt." Als het u gelukt onzen Haarlemmer in de maat te brengen, versterkt u daarmede de positie van onze tegenwoordige pol ie en dat zou ik een betreurenswaardig resultaat vinden. i)e geest die bij onze politie heerseht is pas uit tallooze feiten bleken Ik wijs behalve op het proces Gusthagen vooral op wat de Amsterdamsche kantonrechter Höfelt(?) in dezen aan het licht bracht. Ook is de lichtvaardigheid waarmede onze gemeentebesturen op voorstel vau Burgemeester of Gedeputeerde Staten politie verordeningen in het leven roepen verbazend en als e:n kantonrechter er in slaagt dezen lust tot wettenmakerij wat te betoomen, dan heeft hij mijn zegen. Doch keeren wij terug tot onze politie. Historisch best ut er tegen deze bij ons volk een zeer verklaarbare antipat': ie en die moet verdwijnen. Verbetering is alleen mogelijk indien er een gevoel van solidariteit ontstaat tusschen burgerij n politie, doch vertel dat nu eens aan een ambtenaar. Eji hoort gedat gebeurt toch nooit. Daarvoor staat het volk v;-el j te laag. Eu daarmede bewijst de man le zijn eigen bekrom penheid en 2e dat het hem te doen is om de baas te spek n. En politie nu, die over mij of mijn buurman de baas 'spelen, kan ik niet steunen. Zulk een' politie acht ik een ge vaar, een groot struikelblok op den weg van den vooruitgang. „De j rechtvaardige wil over niemand heerschen dan over zich zelve" zegt Fr. v. Eeden zeer terecht. Kan ik alzoo niet met u medegaan wat onzen kantonrechter aangaat, geheel anders in het met wat u schrijft over or: pers in het algemeen en de Haarlemsche in het bijzonder. I „Dat is de vloek, die rust op de vermenging van den dienst van een idee met dien van het geld" en wat er verder volgt, het is mij uit het hart gegrepen. Daarbij hoe bedroevend z-jn de gevolgen voor onze geheele samenleving. Al wat ik, gedreven door gemeenschapszin en door niets anders doe, wordt in de Stads-Editie door iemand, die in zijn oorspronkelijk vak verongelukt is en nu leven moet van „ed k, roest en gal" in het hatelijkst licht gesteld waarbij hij zelfs voor directe vervalsching niet terugschrikt. Dit nu deert mij persoonlijk heel weinig. Ik heb een breede rug. Doch op zoo'n manier worden onze beste elementen dat zijn zij, die geen i nevenbedoelingen hebben weerhouden onbezoldigde functies te bekleeden. „Je beleeft er niets dan displezier van" zeggen zij. Odat wij onze wenschen op dit gebied eens in daden konden omzetten. Doch het is gevaarlijk zulke ideeën te koesteren Onze pers is een machtige vorstin en wie weigert haar t« vleien, weet zij het wel in te peperen. Ook oud-minister Cremer heeft zulks ondervonden. Verba lactis, frous in factis is maai al te dikwijls haar leus. Vraag ik mijzelf af, op wiens weg het in de eerste plaats zon liggen ons aan een betere pers te helpen, dan vergeet ik de liberale partij niet, de partij die alle heil verwacht van ont wikkeling. Doch heiaas. deze partij wil wel oogsten maar rustig zaaien in het bewustzijn, dat de tijd haar arbeid zegenen meel. doet zij niet, daarvoor gaat er van hare idealen te weinig kracht uit. In dit opzicht kan zij een voorbeeld nemen aan haar tegen standers. De liberale partij is in mijn oog de partij, die steeds het goede wil, doch steeds het kwade brengt. Mijn voornaamste bewijzen zijn onze pers en ons onderwijs. Hoogachtend, Uw dw. WlEDEMAN. Overdekte zwem- en bad-inrichtingen. Aan het ernstige publiek worden de navolgende tarieven der drie bestaande inrichtingen beleefd ter beoordeeling mee gedeeld. Amsterdam. (561,000 inwoners). Jaar-abonnement heeren f30; 2e lid van het gezin f20: 3( lid van het gezin f 154e en verdere leden van liet gezin f 10: familiekaarten hoogstens 7 personen f 100. Zwem-onderwij' gratis. N. B. De totale onkosten in 1908 bedroegen f58,957,75. Resti! taat: Sedert jaren uitgekeerd aan aandeelhouders 4 °/0. 's-Gravenhage. (254,000 inwoners). Jaar-abonuement heeren f 25; le lid van het gezin f20; 2e lid van het gezin f 15; 3e en verdere leden van het gezin f M Zwem-onderwijs per persoon f 6.(Verdere leden van bel gezin f5). Resultaat: Sedert jaren uitgekeerd aan aandeelhouders 1 il2°;r Rotterdam. (400.000 iuwoners.) Jaar-abonnement heeren f20; le lid van het gezin f 20 2e lid van het gezin f 15. Zwem-onderwijs f2,50. Resultaat: Van de stichting af (l April 1905) werd aan aan deelhouders uitgekeerd: nihil. Id. afgeschreven op gebouwen inventaris: nihil. Haarlem. (70,000 inwoners). Welke resultaten zijn dus hier te verwachten bij jaar-abon nementen tot nog lagere prijzen?.... Faillissement? Het lid van het Voorloopig Comité D. W. A. Q. GRAICHEN. HAAR L EM Dinsdag 21 Dec. van SIPHOCLES. Vertaling van Prof VAN HERWER1 De vertolking geschiedt wand van een Grieksch redt Aanvang i Balcon en Stalles ƒ1.50, en Parterre Zijloj Amphitheater en Gaanderij Schoolieren 50 procent re Dsndendag 23 Dei N.V. De Nederlandsche en Operette van het Rembrandt-The Japansche Öpera in 3 taf- van GIACOMO PUCCI Kapelmeester J. RICHARD KEROTH. >e hoofdrollen worden ver Je Dames ANNIE UGTHART GESTMAN, en de Heeren RUD i PAUL PAL en AUG. KIEHL. N'ieuwe Japansche décors SOM MER. Aanvang Balcon 2.50, Stalles ƒ2- loge/1.50, Parterre 1 25, Zijl Amphitheater ƒ0.75, Gaande 'laatsbesprekeu dagelijks 12 eri van 1 4 uur. T andag 26 Dec. 2de Kerstdag. door het Directeur J. A. SALTE Kinder Operette in 5 tafr Uitgevoerd door 40 jonge i Aanvang S Balcon en Stalles 1 50, I J 25, Parterre ƒ1.—, Zijlo Amphitheater ƒ0.50,Gaande Kinderen half geld. Onderwijzeres vra Bloemendaal tegen Maar ruime t o Zitkamer en apart SI •wertje, met volledig pensi [omtrek Mollaan. ranco brieven onder lettei handel DROSTE, Haarlem. Nieuwtjes, Vragen Deze week zult ge de lantaarn va" eu antWOOl'deu. uw rijwiel ten 4.14 ure aansteken. OPENBARE VERKOI te Overveen op het landgi wout", op Donderdag, de Bscember 1909, ten overt |oen Notaris J H. Wilderv Blécourt, van een groote pai E'ken-eu Elzenhakhout i" het park binnen de ra li.üinnlust" en in het „Exerc |pn van hoornen aldaar. Alles zal van den 20sten I 1 09 af genomiuerd en voor j™ zien zijn. De verkoopin sjuorgeus te 10 uur bij de p i.-Elswout".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2