Electi Voor dienstbi 0VERVEE sche, kuyperiaansche en op andere wijze vrij diep denkende burgers gereed staan hunne medemenscken naar de keel te vliegen. De bisschop heeft gezorgd zich de hulp te ver- zekeren van alle rangen, standen, gezindten, beroepen en lagen van het stadleven, doordat hij zijne talrijke vrienden en familieleden tot in de kantoren en winkels der meest vrije geu zen heeft gehuisvest, de vrede is in zijn hand en allengs wordt deze gesymboliseerd in groote huizenblokken die hij voorzichtig en geregeld opkoopt en zoodanig laat verbouwen dat zij middeneeuwsch versterkte vestingen gelijken, waarbinnen hij een eigen degelijke rechtspraak uitoefent en alle zielen die daarnaar verlangen, na de verrichting van hun zware taak in het woedend sterke verkeersleven der stad, de rust geeft van den levenden dood. Tot groote bezuiniging op de kosten van justitie en politie wordt dè overheid aldus van veel werk ontlast, zoodat deze zich dan ook meer en meer in rust en weelde kan baden. De invloed van dien goeden geest is merkbaar in den toenemenden groei van de lichaams lengte der politieagenten. Wat er nog toe bijdraagt om het reusachtige handelsleven te doen bloeien, is eene wijdver takte Vereeniging of Hanze van de machtigste kooplieden der eeuwenoude stad, welke als het ware het tweede heft der regeering in handen heefthet eerste en voor naamste heft wordt sedert de roomsche bisschop te Haar lem woont ten raadhuize in een gouden flacon met sterk spraakwater bewaard en is, behalve op Zon- en feestdagen, voor de burgerij door een kijkglas te zien. Van de vroed schap, welke ook door bemiddeling der zoogenaamde kie zers door den bisschop bij den toom wordt geleid en waarin tal van geestige advocaten en politici den toom dragen, gaat eene groote beschavende en tegen den verwilderenden invloed der buitengemeenten beschermende kracht uit. Met energie heeft dit college de overbevolkte haarlemsche scho len tegen bevolking door boeren- en buitenlui-kinderen beschermd en telkens weet ze zich, als het te laat is, met eene gulle redevoering vrij te pleiten van obscurantisme, janklaassendom en overproductie van ingenomenheid met zich zelf. De krachtige mannen doen veel aan sport en zij zijn het die met hun sterke schouders de groote zeesluis bij Spaarndam, die eenmaal in de 2 jaar opengaat ge durende heel den overigen tijd met nadruk dicht houden. Zoo ver ziend zijn deze mannen, dat toen anderen besloten in 1910 een wereldveroverend schoon bloemenfeest aan te richten in een der buitenkampen, zij in allerijl elec- trisehe sporen deden aanleggen die vóór Maart de buiten gemeenten van Noord en Zuid en West met de stad zullen verbinden, langs breede voor alle soort rijtuigen berijdbare spoorbanen, waardoor de vreemdeling er toe zal komen den oppersten burgervader der stad te noemen onzen tweeden koning van België. Hier moesten wij dr. Soesman even onderbreken om hem te verzoeken niet persoonlijk te worden, aan objectiviteit, dat is neutraliteit, dat is karakterloosheid allengs over gaande in duitenplaterij ons den hoogsten vorm van men schel jjke geestesontwikkeling toescheen. Dr. Soesman gaf ons dit onmiddellijk toe en zeide geen stad is zoo objectief als Haarlem, Haarlem is niet alleen op houderd wijzen het object van het handelen van anderen, maar elk subject van eenigszins eigenaardige beteekenis wordt er met virtuositeit in een ommezien stukgepraat en doodgerammenast. De, eenigen die er een subjectief leven leiden beschermd door een der eerste autoriteiten des lands zijn de zoogenaamde Groote Houtstraat-apachen, een soort roofdier op sloffen met een zijen das om en een cigaret in het hoofd uit de bioscoop van Albert Frères naar buiten en in het leven gestapt, welke naar de bullepees verlangende wezens-soort des avonds met een psalraachlig en melancholiek gebrul de donkere krochten der nijvere stad verlevendigen; geen vrouw of ridder is voor hen veilig, hunne aanrakingen laten levende sporen na, die in de Haarlemsche afdeeling der natuur historische vereeniging onder de microscoop komen om bewonderd te worden. Aangezien suiker voor arbeidzame lieden het meest snel werkende volksvoedsel is, heeft de haarlemsche regeering voor de rijken de suikeraccijns afgeschaft en is, gelijk in andere steden met brandkranen het geval is, in de hoofd straten iedere vijftig meter een koek- en suikergoedberg plaats gezet welker voorraden nimmer oudbakken worden omdat zij zoo gebakken zoo verdwijnen. Voor. wij hielden hier dr. Soesman tegen, het scheen ons dat hij te ver ging en al lachende de waarheid te kort deed, althans met de waardigheid van ons die als inwoners eener buiten gemeente aan Haarlem alles te danken hebben een loopje wilde nemen. Wij waren reeds lang van lachend, eenigszins pessimistisch gezind geworden in ieder geval vermoeid. We namen afscheid. Dag dokter zeiden wij, maar wij dachten, een volgend maal moeten wij een causeur hebben die ons wat leert omtrent de gezondheid van den Ernst. v. u. W In eene te 's-Gravenhage gehouden Muziek. bijeenkomst der Haagsche Toonkunste- naarsvereeniging, in de groote kunstzaal van sPulchri Studio", heeft de heer Willem Hutschenruyter eene voordracht gehouden over het door hem gewenschte Beethoven-Huis", met bet doel deze stichting te verdedigen tegen de van verschillende kanten daartegen ingebrachte bedenkingen. De voordracht werd toegelicht door lichtbeelden, eene voorstelling gevende van het terrein waarop hij dezen muziektempel beeft gedacht, en van de architectonische plannen van den heer Berlage, welke geheel aan zijne be doeling beantwoorden. De heer Hutschenruyter blijft er bij dat zijne vroeger reeds in geschrift geuite meening volkomen kan worden verklaard uit het wezen, der kunst. Wij verwijzen naar de advertentie van de opvoering dei- opera Het Klokje van den Kluizenaar. Reeds hebben we hier omtrent verschillende gegevens medegedeeld. Wie nog plaatsen wil bekomen, diene zich te baasten, aangezien nog slechts een beperkt aantal verkrijgbaar is. De afdeeling Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal aanstaanden Vrijdag in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging te Haarlem eene eerste uitvoering geven van het bekende oratorium van MendelssohnEtias. Aanvang ten half acht uur precies. Eene bespreking over het Schlegel-concert in het volgend nummer. I -i—, V Naai het Haarlemss Dagblad verneemt componeert Philip Loots het verplichte koor voor de 1ste afdeeling mannen koren van den zangwedstrijd uitgeschreven door de Kon. Liedertafel Zang en Vriendfechap te Haarlem. Gezondheids-Commissie. Volksgezondheid. Verslag der vergadering van 5 Januari 1910. Voorzitterden heer J. Muilemeister. Aanwezig alle leden behalve'de heeren Nanninga en Brongersma. Op een uitbreidingsplan, ingezonden dooi B. en W, van Haarlemmerliede, voor het oostelijk gedeelte van Houtrijk en Polanen (Halfweg) werd besloten gunstig te adviseeren. Mededeeling wordt gedaan omtrent de geïnspecteerde wonin gen in de z.g. typhusbuurt der gemeente Bloemendaal bij de Leidsche Vaart. Men is van meening, dat alle eigenaren der betrekkelijke woningen in staat zijn de noodige verbeteringen aan te brengen. Wordt besloten aan B. en W. van Bloemen daal eene opgave der woningen te zenden met vermelding der gebreken en verzoek de eigenaren aan te schrijven, bin nen een te stellen niet te lang te nemen termijn, de verbete ringen te doen aanbrengeij. Wordt besloten: le. aap den heer J. Slagveld, zijnde een der bewoners der perceelep, waarvan het water is onderzocht en ongeschikt is bevonden,,pp diens verzoek een afschrift van het rapport omtrent het wateronderzoek te zenden; 2e. aan den inspecteur der Volksgezondheid te zenden, gegevens om trent een zestal gedurende het jaar 1909 onbewoonbaar ver klaarde woningen; 3e. aan de daarvoor bestemde sub-com missie in handen te stellen om advies een verzoek van B. en W. van Velsen om opnieuw advies te mogen ontvangen om trent het aanbrengen van verbeteringen van een achttal woningen; 4e, aan een der leden om advies in handen te stellen eene circulaire van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Handelsvereenigipgen gericht tot Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken,, omtrent hotelbranden; 5e. gunstig te adviseeren op een verzoek van het college van B. en W. van Schoten op een besluit van den Baad dier gemeente, tot vaststelling eener rooilijn langs beide zijden van den Rijks straatweg Haarlem Alkmaar: 6e. toetekennen voor het jaar 1909 eene vergoeding a. f 80.aan den deskundige voor het gebruik van zijn rijwiel; 7e,. tot B. en W. van Heemstede een schrijven te richten omtrent den toestand eener woning, waar omtrent vroeger tot het aanbrengen van verbeteringen werd geadviseerd, en later tot 1 November j.l. uitstel werd verleend, doch waaraan tot nu toe niet was gedaan. Omtrent een klacht over het drinkwater van het perceel Rijksstraatweg L 75 te Velsen zal eene onderzoek worden ingesteld. Wat het bouwplan in de gemeente Schoten betreft, hoewel door de commissie reeds" gunstig daarop was geadviseerd, kwam van den inspecteur der Volksgezondheid een schrijven in, dat het hem leed <|eed te voren hieromtrent niet met de commissie te hebben kunnen spreken, daar het een bij uitstek minderwaardig plan is, welke geen enkele aan bevelenswaardige eigenschap bezit; het is feitelijk, zegt de in specteur, niet anders dan het gewone eigenbouwersidee voor de exploitatie van een bouwterrein. De bebouwing, welke reeds in de gemeente Schoten ontstond is in alle opzichten eene geheele mislukking; het is daarom wenschelijk, aan het geen nog moet ontstaan, buitengewone zorg te besteden. Een der leden van de commissie, aan wie was opgedragen dat schrijven met B. en W. van Schoten te bespreken zegt dat het hem ten zeerste bevreemt, dat die inspecteur, die met zooveel afkeurende woorden het bouwplan in kwestie bespreekt en zijn subjectieve meening zoo zeer op den voorgrond stelt, daarvoor in het minst geen motieven bijbrengt. Een nader onderzoek met B. en W. omtrent het bouwplan bracht echter niets minderwaardigs aan hef licht. Volgens het bouwplan zal, voor zoover huizen aan den Rijksstraatweg worden gigbouwd, de rooilijn op 14 M. vanuit het midden van den weg zijn gelegen, terwijl daarbij gerekend is op tuintjes voor de huizen van 4 M. diepte. Nu bestaat de meening Van den inspecteur hierin, dat de tuintjes eene diepte van 10 M. zullen hebben met het oog op de mogelijkheid, dat wellicht langs den straatweg een dubbel spoor voor een electrische tram zal worden gelegd. Nu is echter tegen dien wensch een bezwaar, dat daardoor de huurwaarde der huizen zooveel hooger zal worden, en de vrees gewettigd, dat geen bewoners zich zullen aanmelden. Aan huizen met hooge huurwaarden is in Schoten geen behoefte, trouwens het bouwterrein strekt zich slechts over eene geringe uitgestrektheid aan den straatweg uit. Er bestaat dus geen dringende aanleiding om op het voorstel van den inspecteur in te gaan. B en W. zijfn niet voornemens aan den raad wijzigingen voor te stellen., B. en W. van Bloemendaal zonden om advies een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in zake de voor genomen uitbreiding der prise d'eau van de haarlemsche duin waterleiding. Ten opzichte van de dertien woningen aan de Kleverlaau, van welke alle voorkamers vochtig zijn, wordt besloten te trachten, door besprekingen met de eigenaren en den klager, door minnelijk overleg tot verbetering te komen. Naar aanleiding van een bericht van den voorzitter van Gedeputeerde Staten van Noordholland kunnen wij mededee'en, dat door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat het gebied der Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal in dien zin zal worden gesplitst, dat een afzonderljjke Gezondheidscommissie wordt ingesteld voor de gemeenten Haarlemmermeer en Velsen. Een bosch zonder vogels is als een tuin zonder bloemen. Wat is een winterlandschap zonder een roodborstje? Wat een lentemorgen zonder lijsterzang? Wat een zomernacht zonder nachtegaal? Wat een herfstdag zonder vogeltrek?.... En daarom: Beschermt de vogels! Jac. F. Thijse. rr '-""w. -~*ï- Plaatselijk Nieuws. De Burgemeester *eu mevrouw Bas Backer zullen a.s. Donderdag 27 deze hunne 121/2-jarige echtvereeniging vier ren. Lezing Vereenvoudigde Spelling", (in vereenvoudigde spelling.) In overleg met het bestuur van „Bloemendaals Bloei", trad dr. Schepers, leeraar gymnasium te Haarlem, gister avond in Welgelegen" op om te spreken over „De ver eenvoudigde spelling en het belang er van voor het schoolgaande kind." Van de uitgenodigde ouders, onderwijzers en ver dere belangstellenden was slechts een zeer klein aantal opgekomen. Blijkbaar bestaat er bij het grote publiek nog slechts een zeer klein ziertje belangstelling voor deze zaak, Dr. Schepers vatte de slechte opkomst nogal gemoedelik op, door vergoelikend te zeggen, dat men in Bloemendaal komt om rustig te wonen en niet, om zich bezig te hou den met allerlei wereldvraagstukken. Zijn oordeel was mis schien minder mild geweest, als hij, evenals ik, een Haar lems onderwijzeres dezer dagen had horen zeggen„ik heb er op moeten blokken, (n.l. op de spelregels) ik zal niet zo mal wezen, om mee te helpen, dat een ander er van wordt vrijgesteld." En zijn er van de ouderen met velen, die er zoo, allesbehalve vrij van leedvermaak, over denken Maar, in weerwil van veler onverschilligheid, be gint toch de beweging voor vereenvoudiging veld te win nen en is ze reeds, zooals spreker bij de aanvang zijner lezing konstateerde, een staatszaak geworden. Niettegen staande de grote grief, dat de vereenvoudigde schrijftaal zoo lelijk is, begint toch 't gevoel voor vereenvoudiging de massa meer en meer te doortrekken, 't Doel der ver eenvoudigde spelling is in hoofdzaak, 't nader bij elkaar brengen van schrijf- en spreektaal, (die tegenwoordig o, zo ver van elkaar staan zonder hierin Heyermans, De Meester, Verhulst e.a. tot voorbeeld te willen stellen. Hier mede is dan tevens platheid in de taal buitengesloten. Hoe is 't nu met onze spelling gesteld? Elke spelling berust op een overeenkomst, op een afspraak. Die vast stelling begint bij ons reeds in de 17e eeuw. Men richtte zich gedeeltelik naar 't gebruik bij oudere schrijvers, ge deeltelik naar de vaak tegenstrijdige opvatting van beroemde dichters, (wat Hooft bv. mannelik noemt, zegt Vondel vrou- welik te zijn en omgekeerd). Soms ook ging men naar eigen willekeur te werk. Maar de spreektaal is de schrijftaal ontgroeid, zoodat de tegenwoordige offisiele schrijftaal zoo goed als een dode taal is geworden. Spel- en geslachtsregels eisen dan ook nodig herziening. Spreker gaf als bewijs van 't grote verschil tussen de spreek- en schrijftaal enige leuke staaljes. Ons taalonderwijs, zoals dat op de lagere scholen wordt onderwezen, bestaat in hoofdzaak uit foutief naam vals"-onderwijs, waarvoor 't enige motief is: ,,'t is altijd zo geweest, dus. enz. »En 't is zo nuttig voor taal studie," wordt er dan verder bijgevoegd, hiermede blijk gevende, een verkeerd begrip te hebben van het wezen der taal. Vervolgens bespreekt dr. Schepers de geslachtsregels, 't zelfs voor taalkundigen grote struikelblok bij het zonder fouten schrijven. Onze geslachtsregels zijn verouderd en ten enen male ondoelmatig. De enige regel van de vereniging is deze: »Wat in een beschaafd gezelschap gezegd wordt, zonder iemand aanstoot le geven, is oók geschikt, om ge schreven te worden. De kast, volgens De Vries en Te Winkei vrouwelik, mag dus gerust met hij genoemd worden. Als de tijd voor het leven der geslachtsregels eens mocht ver vallen, zou dit het kind zeer ten goede komen, doordat er dan veel tijd vrij kwam voor het maken van opstellen, 't verklaren van 't gelezene, enz. En als dan Hogere Burger Scholen en Gymnasiums deze ballast eveneens over boord wierpen, verviel meteen het argument van 't niet aansluiten van het lager- aan het middelbaar onderwijs. Ook de letterkunde zal er geen nadelige gevolgen van ondervinden. Grote schrijvers zijn reeds voorgegaan. Op 't punt van geslachtsregels heeft de vereniging wel de meeste bestrijding ondervonden. Minder is dit 't geval mrt de regels voor e en o. Een andere grote verbetering is 't oplossen van de scharrelgeschiedenis met ch en de onmogelike tusschen-n, waaromtrent de grootst mogelike anarchie heerscht. 't Achtervoegsel lik in vrolik, mogelik, enz. was voor tegenstanders ook esn groot struikelblok, 't Wordt evenwel geschreven in overeenstemming met monnik, havik, predik, enz. 't Gevolg van 't opdoeken van al deze overtollige kennis zal voor het schoolgaande kind beteekenenzich zelf kunnen helpen, wat zelfvertrouwen geeft; leeren dat er in de taal orde is, (wat 't mist in do tegenwoordige), dat 't moet luisteren naar beschaafd spreken, dat 't meei tijd krijgt voor nuttige taalkennis. Van de gelegenheid om aan spreker vragen te stellen naar aanleiding van- of in verband met 't gesprokene, werd door een 4 tal heren gebruik gemaakt. De heeren 0. J. Ta. Leistikow en A. IJzerman, hoofden van openbare scholen te Overveen en Bloemendaal, zijn in de Donderdagavond gehouden vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim herkozen, respectievelijk tot voorzitter en secretaris. Uit het politierapport: Tegen J. de K. te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt wegens het loopen over verboden gronden. Tegen J. P. M. te Bloemendaal is proces-verbaal op gemaakt wegens het doen rijden met een hondenwagen, zonder licht. Tegen G. P. te Overveen is procesverbaal opgemaakt wegens het rjjden met een rijwiel zonder licht. Tegen P. Z. te Velsen is proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van wildstrikken. Verloren voorwerpen: een kap van een cape, een dames bont, een portemonaie met inhoud en een gouden heeren horloge met dito ketting. Gevonden en terug te bekomen bij De Rooij, wonende Rolland te Overveen, een geldbeurs inhoudende 14,68. of eenvoudige arbeider, w den verteller. Anders jaagt hij in het pijnlijk litterat' dat hem ongeschikt maaki maken. De echte volle nat emotie, die een verhaal ot meest weerbarstige publiel detailkunst van het natur meer, wij willen meer over: En verder: het zou te betreur eereplaats in het leven d< tot nu toe gehad heeft, een kwijt te raken door de spo Neen, door de Muziek; (red. I Inhoud Tijdschriften. No. 3 Off. med. van de Grave. Hoe moet een gebruil derzocht? De kleine Stoewer vi< den automobilist. L)e Braziliaans< chauffeur. De 9de Salon de l'Autc weg. Een nieuwe lijnautomobiel aanleg van sporen. Luchtscheepv; otorwielrijden: Off. med. van Brusselsche Tentoonstelling. Vun wielrijders. Boekaankondiging. en Financiële mededeelingen. All Inhoud van De Luchtvaar Off. med. van de N. V. V. L. D 1910. Over vogelvlucht en vliegi gerballons in het Nederlandscbe leg vre bij Keuien. De plaatsing van Weervoorspelling en Luchtvaart. Bij Albe Een bijzonder fraai progr Als hoofdnummer is aang roemde drama van Shakesp Alleen deze vertooning d is met de grootste zorg in Een tweede pakkend ni door de vele opvoeringen i Verder is de directie ge; Vlucht van den Belgischen aviateur Olieslagers, op zijne Blériot-monoplaan te Oran (Algiers). Citaat uit eeu critisehe studie vau Fraus Erens, voorkomende in De Kieuwe Gids van Januari, waarin hij schrijft over de duitsche romantische school: Het moeitevolle, langzame indringen in zielediepte en het uiten van sensatie-merkwaardigheden maken dikwijls een pijnlijken indruk. Slechts dan, wanneer de stroom der inspiratie spontaan en uit volle kracht vloeiende is, over weldigt hij geest en gemoed. Dau slechts wil de heden- daiagsche man van zaken of van actie, hij zij dan groothandelaar Het merk „Jantjes" mijnt Dat is het wat gij moet p Want 't is en blijft toch werk Je eenige drie cents sigaar. Bloemendaal 1910. H. ZWEERTS. Agent van Jan Zweerts, fabriek, Amsterda Koetsiers, Palfreniers, Chi enz. is ter verkrijging een betrekking in BLOEME en OMGEVING geen be rant om hunne dienstaa gen met goed gevolg te dan het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2