rods. OOKST „Jantje 81. TWEEDE BLAD. stten, Loop&r onnegord r iOOPING ortimm r IIZEN, ner Electriciteit-Maatsckv FEUILLETOI n. Telefoon 22 trijkinricl flevering naar eipr. N, Langendijkst: aai Uyt de Vroetschap van Haerlem. ZATERDAG, 22 JANUARI 1910 No. 3. Bloemendac Isch Weekblad. Istraat, RLE M. s namiddags te 6 i zu ÏOUWENS, te BI. sterdam, ten over-taan g brengen: Bergplaatsen en r' >emendaal, aetei k ok uit de hand i.e rldoening aan het U-paai; !8 van het Wetboek uiX vordt bekend ge-"a kt, d 17 December 9ti9 oo- - I eekende. Notaris te P MS! erled-n, op het omwerp -sg "te de Koninklijke hewil nd bij Koninklijk periuit lecember 1909, No 8. 'jz' :ijn aangebracht in e j teBLOEMENDAAI, t vos i ze vennootschap: 3 acte en van een ii< n;-u mnootRchap betreffend t Het oude en nieuwe jaar te Bloemendaal. (Slot). 25 Sept. Aan de Zomerzorgerlaan is een begin gemaakt met den bouw van een bijzondere school 26 Sept. ,,Bloemendaal-Commando" houdt op de banen te g Overveen haren jaarlijkschen ouderlingen schietwedstrijd. 1 Oct. Aan de Korte Kleverlaan zijn door den Alg. Ned. W ;elrijders Bond 2 waarschuwingsborden geplaatst. Een 5-tal ingezetenen van Overveen trekken op een tientje de 100.000 uit de Staatsloterij. De heer O. A. Houwen, onderwijzer te Bloemen daal, is benoemd tot hoofd der met 1 Januari 1910 te openen christelijke school voor M. U. L. O. De heer P. Vergers herdenkt den dag dat hij vóór 25 jaren na een vergelijkend examen voor organist, bij de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal benoemd werd. 3 Oct. Matinee in Duin en Daal van „Bloemendaal's Bloei". 4- Oct. De heer P. Sarlet herdenkt den dag dat hij vóór 25 jaren bij den heer J. H. Krul, brandstoffenhandelaar te Overveen, in dienst trad. 10 Oct. De Natuurhistorische Vereeniging houdt op „Lin- denheuvel" een excursie. 13 Oct. ,,Bloemendaal-Commando" heeft van den generaal- majoor, bevelhebber in de le militaire afdeeling, een schrijven ontvangen inzake kustverdediging in tijd van oorlog. In een buitengewone algemeene vergadering wordt dit schrijven behandeld. 14 Oct. De heer D. W. A. Q. Graichen richt aan den Baad van Haarlem een adres verzoekende nabij de Raaks aldaar een overdekte zwem- en badinrichting te mogen - stichten. 20 Oct. Mej. Marie Koopman, leerares in het dansen, ves tigt zich als zoodanig te Bloemendaal. 25 Oct. Op den hoek van den Bloemendaalschen straatweg en Tetterodeweg is een boom gerooid, de wegwijzerspaal terug gezet en het trottoir bij het meterhuisje van de baarlemsche waterleiding afgerond. 28 Oct. De Raad verstrekt aan de openbare lagere school t? Bloemendaal een rijwielbergplaats. De Raad stelt 2 wegenplannen vast. De begrooting voor 1910 wordt - goedgekeurdde post jaarwedden der onderwijzers wordt n et f 1800 verhoogd; verschillende subsidies aan vereeni- gngen worden vastgesteld. De Raad besluit de school te i ogelenzang geheel nieuw op te bouwen naast de be- aande^ hetgeen f 15,000 kost. 31 Oct. „Bloemendaal-Commando" houdt tot sluiting van het seizoen een onderlingen wedstrijd. 1 Nov. De afdeeling Bloemendaal van den Volksbond tegen Drankmisbruik opent een cursus in huisvlijt. De nieuw gebouwde ambtenaarswoningen in Duin en Daal worden betrokken. De Bloemeudaalsche Bond voor Lichamelijke ont wikkeling opent een gymnastiekeursus voor jongens en meisjes boven de 10 jaar. 7 Nov. Bloemendaal-Commando" en Haarlem's Volksweer baarheid houden een propaganda-wandeltocht bij druilig weder. Nov. De jaarwedde van de schoonmaakster der school van den heer IJzerman wordt tot f400.verhoogd. De Raad machtigt B. en W. om de bekende zaak met de Zandleverantiemaatschappij te regelen, maar zoo dat in geen geval de termijn van 1 Maart 1910 wordt overschreden. Het reorganisatieplan der O. L. S. te Bloemendaal, zooals het was opgesteld door het hoofd der school, wordt door den Raad goedgekeurd. (Bedoeld plan gemeld Koninklijk Besluit ij is in zijn geheel geplaatst in het BI. W. van 4 Dec. '09). en gei-laatst in het Bijv Nederlandsehe Staatscoit ensdag lö.Tannari '0 0 TS STUMLPHIUS, r*} -4 ich aan voor Haar lew sken, beste ref. staan n :nste. n, lett. K, bur. v. bi De Raad verleent aan B. en W. een crediet van 3000 gulden voor hét doen van boringen en het maken van voorloopige plannen voor een eigen duinwaterleiding die, in verbinding met de leiding in Duin en Daal, in staat is de geheele gemeente (behalve Vogelenzang) van drinkwater te voorzien. 24 Nov. Concert in hotel „Duin en Daal" door de dames Marie Warnier en Lizzie Wijsmuller, met medewerking van mejuffrouw Marie Bies en den heer Willem Andriessen. 27 Nov. 5 Dec. Tentoonstelling van kunstwerken der Gooi- jjj sche schildevclub „De Tien" in hotel „Hartenlust". 1 Dec. Causerie van mevrouw Boissevain-Pijnappel in hotel „Hartenlust" over vrouwen-kiesrecht. 2 Dec. Het bovengedeelte van café ,,'t Roomhuis" brandt uit. Ouderavonden. Opvoeding' in het Huisgezin. SURINGAR ons. Wissels. Effee' aardige firma's. 2) {Slot). Is A Langen i l^/TL stra^ï 3' ld of gestreker, In verband met de moreele opvoeding is de eerste voor waarde voor de gunstige aamenwerking van school en huis, dat, er eenheid van leiding is en dat daarom ouders en onder wijzers wederkeerig hun overwicht over de kinderen trachten te behouden. Zoo deze hoofdzaak niet in het oog wordt ge- bou'-.en loopt het best verzorgde schoolkind gevaar, minder goed te worden opgevoed, dan het kind met wiens leiding s zich niemand willens en wetens heeft ingelaten. Om deze eenheid van leiding te bevorderen is het gewenscht, dat, ouders en onderwijzers hun door den verschillenden aard van huis en school ook verschillende taak kennen en in het f oog houden. Dit is te meer noodig sinds de leerpichtwet de school als het ware vijandig plaatste tegenover het oudergezag. Bovendien heeft de school door deze wet een verantwoordelijk- beid gekregen tegenover de huisopvoeding, die zij niet bij machte is te dragenwant mochten de ouders voorheen we.nschen, dat de school aan alle voorschriften van orde en netheid beantwoordde, zij mogen dit eischen nu hun kinderen worden gedwongen naar school te gaan. Toch hangt de hygiëne en de netheid op school ten nauwste samen met de goede sb zorgen voor het lichaam die de kinderen thuis genieten't Is De heer J. M. Groen wordt benoemd tot ambtenaai ter secretarip. 9 Dec. De Raad verleent B. en W een crediet van f 8.000. ter voorziening in de behoefte aan rioleering te Overveen. Bij inschrijving zal worden aangegaan een geldleening van ten hoogste f60.000.tegen een rente van hoogstens 4 pet. 16 Dec. De algeheele vernieuwing der electrische licht installatie in het gemeentebuis te Overveen is opgedragen aan de firma Keiler en Goedvriend. 17 18 Dec. Tentoonstelling in hotel Hartenlust" van instrumenten der Aeolean Co. door de firma C. C. Bender te Amsterdam. 20 Dec. Aan de spoorlijn bij den weg naar het Brouwers kolkje zijn een paar waarschuwingsborden geplaatst. 22 Dec. Dr. A. A. G. Land, te Haarlem, houdt in hotel »Van Ouds het Raadhuis" voor ltden der N. H. V. »Het Witte Kruis" afdeeling Bloemendaal, een voordracht over Tuberculose en hare bestrijding. 24 Dec. Brand in het achterhuis van den heer Grootegoed, caféhouder. 28 Dee. De wolf" is dood. In het jaar 1909 viel van geen enkelen diefstal met braak melding te maken. Wat het nieuwe jaar brengen zal? Wij hopen Ophooging der Korte Kleverlaan. Rioleering van Hoog- en Laag Hartenlust en der dorps buurt. Aanleg van een klarings-bak. Uitgaaf van een Jaarboekje voor Bloemendaal. Nadere voorbereiding tot de eindelijke blijde binnenkomst van H. M. de Koningin in de gemeente, zoo mogelijk vergezeld van Prinses Juliana; bestijging van het Koningin Wilhelminaduin. Het voortzetten der proefnemingen met diepboringen en inrichting van eene eigen waterleidiug. Plaatsing (zoodra een goedgeefsch man in de beurs tast) van een telescoop op het Wilhelminaduin tot overzien van den omtrek. Inrichten van een vliegdienst tusschen het Koningin Wil helminaduin tn Zandvoort (zoodra de daartoe op te richten Maatschappij over een geschik terrein en vol doende geld beschikt.) Oprichting van eene vereeniging tot beoefening der wijs begeerte voor Haarlem en omstreken. Vermeerdering van het gezellig verkeer der ingezetenen van Bloemendaal onderling, (oprichting an een afdeeling der Vereeniging „Onze Vloot", van en Vereeniging tot beoefening der Letterkunde, van eene Onderlinge Reisvereeniging, enz., enz) VIII. De roé maekt goê kinde ren," also schreef Hooft opten 27 Junij int Jaer onses Heeren 1632 aen de soete ende beminlycke Tesselschade dusdanig dagt de Praeses seer denckelyek er ooek over toen hy met synen merekwaerdighen ''ede, om de halft lesende en om de halft voor de vuyste weg spreeckende, (welke toe- spraeck gy in extenso in de dagblaeden tot Haerlem suit vinden), den min of meer verbaesden Raedt verquicte. Hij tog met eenen vasten clemtoon syne woorden onderstreepende, sprack aen het slot duydelyck ende voor een yegelyck be- grijpelyck dat synen Raedt ten opsigte syner persoonlycke gevoelens omtrent de verhouding van Haerlem en omligghende gemeenten hem zoude volgen, sullende sulks hem seer naer den ghenoegen zijn. Wijders hoopte hy dat deze mogten dienen als zynde een rightsnoer voor de toekomst, er op bouwende dat de Raedt den lust ende tevens de opgeweckt- heyt soude besitten om in 1910 daertoe meede te wercken. Wy sullen afwagten water also van teregt comt. Eilacie, reets sette het begin regt ongeluckig in, aenge- sien tog d'eerste spreecker nyemant minder nog wel als de Nestor zelf hoe helder dese oock de voorstelling in synen geest hadt, op een alderbeschroomtsche wijze eene interroraptie kreeg, die hem waersehynlyck het vier doofde en synen vliet van tael tot agter synen tonge terugbragt. Dog het en liep niet lang aen of de Heere Sneltjes bequam wederomme het woord, tans segghende dat hy nyets quaeds in den zin hadt, alleenlyck slegts willende segghen dat hy den Heere Thiel het puick der Vroedschap vond ende Haerlem gelyck veele andere steden in ons lant, beschaefd ende van eenen ruimen bliek sypde. Doe juichte Haer lem met eene groote kraft. Sela(Om nu cgter niet in 't malle te loopen, want reijen en omsien syn twee dinghen, geeft Corbasius synen vernuftighen leesers den onversochten wenck bel aldergenoechlykste ge schrift „Lachen", hetwelcke sy by naerstigb soecken aen de voorzijde deser Courante wel sullen vinden, eens met de hyerby passende jolijt te leesen, sullende sy alsdan sigselven van bewonderinghe voor Haerlem niet meer kennen, Sela!) Ach, een yeder heeft so syn luymen ist niet Aldus de Raedt, sich toen settende om syn werckstuck geluckigh uyt te voeren, een yegelyck naer de gesteltenis syner herssenen, om onghehavent langs de clippen te seylen, sat nyettemin spoedigh in swytnen neer. 't Was of eenen swaren slag op allen neerplofte, toen den Heere Rinkema een werek van langen adem aenging breeckende hij eenen stoeren lans voor den ongeluckighen bouwer van het Slagthuys. Gelyck een constigh schilder elck dingh syn eige verf geeft, so noemde hy alles by syn waeren naem en hoefde nyet telkens eene zelfde saeck te hersegghen, waermede hij armoede en gebreck aen stoffe soude te kennen hebben gegheven, hyermede syne toehoorders aldus verveelt hebbende, neen, immer was bij ï'echtschaepen, liet hij de stroomen des woorts uit den vollen boezem uytbruizen. Maer, so vraeg ick, moet de Raedt nu nog aen stoelen en banken het loopen leeren Waeren al dese so met kern van waeragtigheit. gesegde dinghen aen de Vroetschap onbekent? Ick en kan het nyet gelooveu. Den Heere Rinkema hadt egter de soete voldoeningh dat allen, oock de Bode, alsof sy sich selven in de moeyte gestoocken hadden, met open monden aen syn lippen hinghen. Of geleeck het dat yeder schuld quelde? Breng ick aen den Heere Rinkema een Eeresaluut; syn woorden waeren snedigh en geen stomp mes gelyck. Nu was men 'tzij dan met verhitte koppen, genaedert aen de nagtmerrie van het breede of smalle spoor. Gans bloet, welcke vermaledeijde Amadis heeft ons tog desen ladder naer de galg laeten beclimmen so dagt men in arren moede. Dog hoe kostelyck mal toonde sig hier de Raedt. d'Een dagt nog grooter leeck te syn dan d'ander, nyemant wist vast en veyligh te gaen, tot de Heere Rinkema, die het niet ontbrack aan vastheyt van stoffe, met goede vonden quam om dese saeek, die allang met een voegelyek eynde hadt moeten volstaen, in het goede spoor te brenghen. Maev de Raedt paert somwylen onkunde aen eygenweysheyt, 'tgeen se dan voorsightigheyt plegen te noemen, of oock wel een ruyme bliek, 'tselfde waervan de Heere Thiel (die nu weer tussen de eyeken sat) sprack, die yets keuvelde waeraen nyemant wat hadt. So gy dus, goetwillighe hals van een leeser, dagt dat de Raedt met beyde handen eene so schone gelegenheyt om uyt dit moeras te geraecken, gelyck tans door den Heere Rinkema geboden, sou aengrypen, eilacie hoe mis hadt ghy het. De Vroetschap besloot te doen yets wat allang naer synen ampt agter den rug hadt moeten syn, te weeten om der saeeke kundigh te worden. Sal de Raedt nu van den os opten ezel gaen springhen? Bij de sotte waeterverspillingh van een nalaetigh en straf- baer Poorter verslickte de Raedt sig aen barmhertighbeyt gelyck de Heere De Breuk deedt aan trappengeestigheyl, aen- gesien men den man behalve eene sornme gelds oock het door hem gebruyekte waeter voor laegen prijs verstreckte. Omtrent het smeeckschrift van Poorter Gevaerts van Geervliet e.a., hetwelck de Heere Van der Kamp tot laeter liet aenhouden, wil Corbasius nog eens herbaelen wat hy reets vroeger in dese Courante schreefn.l. dat wanneer de Raedt sig met dit vraegstuck sal besig houden, hy nyet anders kan dencken alsdat de Vroetschap, onder wier sachte en voorsiehtighe bestiering yder Burger nog gerust en veyligh neder sit, en gelyck als onder synen Vijgenboom en Wijnstok een regtschaepen leven leyden mag, het request aen de Stille sal toevertrouwen. Het deedt Corbasius genoeghen den Wethouder Vincent Loosjes eens van agter de taefel der- eicken te hebben ge- hoort. Hij bleeck bequaem tot dencken te syn, betoonde sig gants niet opgeblasen of ijdel, maer had eene flickeringh in syn ooghen, alsof hy wilde segghencomt maer op, ick en hou nyet van snacken. Ende hyermede eenighe grepen gedaen hebbende, waerin ick myne sinnen uyt en in heb laeten vliegen, sal ick voor ditmaal het maer hyerby laeten oock. Corbasius. daarom licht te begrijpen, hoe inmenging van den onderwijzer in de huisopvoeding menigmaal onvermijdelijk moet worden. In de tekortkomingen van de ouders in dit opzicht mag zeker wel een van de grootste hinderpalen voor een goede grondbepaling van huis en school worden gezien, en zou de stof voor menig ouderavondje te vinden zijn. Maar zelfs zoo de onderwijzer het goede standpunt inneemt door de ouders op den ernst van hun verantwoordelijkheid te wijzen, dan zou hij toch niet met lessen alleen het enorme tekort kunnen aanvullen, dat in tallooze gezinnen in de huisopvoeding bestaat. Evenwel is het jammer, dat niet juist op deze wijze krach tiger wordt voortgewerkt Wanneer eerst maar de noodige inrichtingen aanwezig waren om de onvermogende ouders bij te staan in het vervullen van hun plichten jegens de kinderen, dan zou het gemakkelijker zijn de veerkracht van de overigen op te wekken, die als er geen onderscheid gemaakt wordt, slechts al te zeer door gemakzucht worden gedreven hun taak aan de school af te staan. Nu begint de school in vele plaatsen o a. ook Den Haag de taak van de ouder over te r.: men. Schijnbaar is het ni kinderen door de school ook li< ha telijl verkelijk- heid is niet uitgemaa an ouders en kinderen onuood: pijderen, wanneer gemakzucht aan den i anderen kant niet getemperd worden. Mag ook in menig geval de invloed ,n ito o >ers op de kinderen van weinig waarde worden geacht, 't is verkeerd te meenen, dat het kind van den gewonen oppassenden arbeider in dit opzicht niets te verliezen heeft. Niettemin zijn er die door middel van genoemde zorgen aan minvermogenden tot schooluitbreiding willen geraken, uie zelfs naar staatsopvoeding drijven. Zij droomen van een Spartaansche opvoeding, van vrijheid en gelijkheid. Rousseau, die door zijn onverholen bewondering voor de Grieksche staatsinstellingen misschien veel heeft bijgedragen om deze droombeelden op te wekken, waarschuwt herhaaldelijk ze niet voorbarig te willen verwezenlijken. Leerzaam is het wellicht hier zijn beschouwing over de vrijheid van den Spartaanschen staatsburger te herhalen: „II y a telles positions malheureuses oü 1'on ne peut conserver sa liberté qu'aux dépens de celle d'autrui, et oü le citoyen ne peut être parfaitement libre que l'esclave ne soit extrêmement esclave. Telle était la position de Sparte. Pour vous, peuples modernes, vous n'avez point d'esclaves, mais vous l'êtes; vous payez leur liberté de la vötre." (Du Contrat Social. Livre III, Chapitre XV.) Uit deze enkele woorden kunnen wij deze les trekken, dat de zoogenaamde vrijheid van den Spartaanschen staatsburger voor ons al even onbereikbaar is als die van den natuurmensch en dat het nutteloos zou zijn daarop onze opvoeding te richten. Trouwens in het zachtere klimaat van Sparta vertoefden de Spartanen meer geregeld op straat; intellectueele ontwikkeling had voor hen weiug aantrekkelijks en de weerbaarheid vormde het hoofdmotief van de opvoeding. Hieruit mogen wij terecht

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5