Den Raad heeft een voorstel van Gemeentebestuur. B. en W. bereikt om de wijk Bloe- mendaal (Hoog- en Laag-Hartenlust en de Bloemendaalscheweg daartusschen) van rioleering- te voorzien, uitmondende in een klaringbak aan-de Delft. Wij geven onze lezers hieronder eene afbeelding van de kaart op dit plan betrekking hebbende. Men moet goede oogen of een vergrootglas hebben om alles te onder scheiden De lijntjes met blokjes geven de ligging aan van bestaande rioleering, de lijnen met puntjes er tusschen te maken rioleering, de zwarte punten zijn straatkolken, de ronde cirkeltjes te maken ruimputten. Ook achter de rij winkelhuizen aan de oostzijde van den straatweg is een riool ontworpen, noodzakelijk door de lage ligging der achterhuizen. Onze bezwaren zouden zijn dat niet in eiken knik van het riool een ruimput ontworpen is, dat het riool voor het postkantoor schijnbaar onnoodig een rechten hoek maakt, dat de straatkolken niet overal zijn aangegeven en op een enkele plaats (men zie b.v. in de Verlengde Koepellaan) twee straatkolken ter zelfde hoogte in een rioolbuis uitmondendit op een zelfde plaats ter weerszij doorboren van een buis is onnoodig en bevordert slecht werk. Van Zaterdag 15 tot en met Burgerlijke Staud. Vrijdag Januari. Geboren: d. van J. J. van Hartskamp en van W. Ver schoor. Ondertrouwd: A. Stevens en A. H. van Kessel. Overleden: A. J.M.A. Zurhake 43 j.J. Verdegaal 64 j. Overleden in het Gesticht »Meerenberg": C. de Geus 54 j. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 23 Jan. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. H. Avondmaal. Nam. 6-| uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Dankzegging. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 23 Jan. Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 23 Jan. Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. afleiden, dat de Spartaansche opvoeding veel overeenkomst had met de natuurlijke, in zooverre de kinderen al op jeug digen leeftijd in alle belangen der volwassenen deelden. 'Bij ons daarentegen, in ons klimaat met onze groote eischen aan verstandelijke ontwikkeling en handigheid, zou staatsop voeding leiden tot de meest onnatuurlijke opvoeding, die maar denkbaar is. Een ophooping van kinderen bij kinderen; beroofd van het gezelschap van volwassenen en daardoor voor een groot deel onttrokken aan den invloed van tradities en ervaringen van vorige geslachten. Een opvoeding, gelijk die in onze wees huizen, maar door de algemeenheid, die er aan zou worden gegeven, met minder tegenwicht en dus met slechtere resultaten. Daarenboven nog verergerd door den invloed van de buiten gesloten ouders, die ondanks goede bedoelingen tuchteloosheid in de hand zouden werkenwant al ontneemt men aan de ouders elk wettelijk gezag, al ontslaat men hen van alle wettelijke verantwoordelijkheid, toch blijven de natuurlijke banden tusschen ouders en kinderen bestaan Elke klacht van de kinderen zou bij de ouders een geopend oor vindenbij elke moeilijkheid met den onderwijzer zouden zij trachten dit oor te bereiken en mocht hun dit niet gelukken dan zouden zij verder aan zich zelf zijn overgelaten op een leeftijd, waar zij bij gemis aan opvoeding in huis en leven er lichamelijk, in tellectueel en moreel niet voor berekend zouden zijn. Het incident betreffende de Oranjeliederen, dat nu onlangs uitvoerig in den Haagschen gemeenteraad werd behandeld, heeft een oogenblik een vluchtig licht geworpen op den toe- Laat zooveel mogelijk licht en zon in Voor onze Dames, uw huis komen. Sluit niet angstvallig de luchtzuiverende zonnestralen buiten, doe niet direct de lancasters neer, uit vrees voor verschieten van uw ameublement, kies liever uw meubels zóó dat zij de zonneproef kunnen doorstaan. Algemeen bekend is welk een belangrijke factor de zon voor onze gezondheid is, hoe zij met hare stralen ziekte kiemen doodt. Ligging, zonnigheid, luchtverversching en temperatuur der slaapkamers, waar men 1/s van zijn leven slijt, is van het grootste belang. Is het eenigszins mogelijk dan neemt men de slaapkamer op het Zuiden of Oosten. Kamers op het Noorden zijn als slaapvertrekken ongezond, want juist de zon, die de lucht verwarmt, zorgt hierdoor bij open ramen voortdurend voor luchtverversching en alleen bij temperatuurverschil krijgt men goede ventilatie. In een vertrek waar gestookt wordt moeten een paar maal daags de ramen opengezet worden wil er een aange name atmospheer heerschen, of zoo de weergesteldheid het toelaat, moesten deze steeds openblijven. Ook op ons beddegoed moet de zon vrij kunnen spelen. Dit behoort dus niet alleen gelucht maar ook aan de zon te worden blootgesteld. Bij onze hoedenveeren kunnen we de uitwerking der zon waarnemen. Het beste is de kussens enz. een paar maal te keeren. Deze behandeling komt chemisch reinigen zeer nabij zoo zij er al niet voor behoeft onder te doen. Licht en zon dus in huis om ons in- en uitwendig te verwarmen. Buiïon zei, le style c'est 1' homme, een handige hoeden- fabrikant parodieerde le chapeau c'est 1' homme en ik varieer la coiffure c'est la femme. Wonderlijk welk een wereld van uitdrukking men in de nietszeggende haren kan leggen en hoe een andere manier van het haar op te maken, de ge laatsuitdrukking veranderen kan. Wat een lijst voor een schilderij is, is of liever moest de haardracht voor de vrouw zijn. Daarom dient zij ook met overleg en harmonie van gelaatsvorm gekozen te worden en moet er vooral met la ligne feminine rekening gehouden worden. Een smal, lang gezichtje zal een scheiding in het midden nog smaller doen schijnen en zal een breed bandeau meer flatteeren, terwijl een rond gezicht beter door een scheiding omlijnd wordt. Enkele gezichten geeft het een matte, zieke lijke uitdrukking, wanneer zij het haar laag in den hals dragen. De haarmode biedt nu zooveel afwisseling dat zij zeker is »elck wat wils" te brengen. Gevaarten van ijzerdraad blijken haast onontbeerlijk voor wie het haar hoog en breed op den schedel draagt. Voor avonddracht worden deze omvangrijke haarkunstwerken nog verfraaid met door ge vlochten linten, spangen, sierhaarnaalden van goud met juweel enz. maar dat les extremes se touchent gaat hier meer op dan in de harde wereld. Naast deze overlading valt er een weldadige richting tot de grieksche haardracht te vermelden maar hoe men zich ook kapt, voor goede be vestiging moet zorg gedragen worden. De romanheldin moge het te pas komen dat haar op het gewichtige oogenblik de schitterende haardos als een wolk omhult, in de practijk schenkt stevig bevestigd haar meer voldoening. Een goed middel ter bevordering van den haargroei ver krijgt men door drie eetlepels gedistilleerd water, twee eetlepels pure alcohol, een eetlepel ricinesolie, een theelepel rozenwater goed te vermengen, hiermee wekelijks de hoofd huid inwrijven. Bovendien het haar eenmaal per week wasschen met een aftreksel van zeephout, eerst lauw en dan met koud water naspoelen, goed laten drogen en ten slotte borstelen. Voor gevoelige naturen die gauw koude vatten, verdient het aanbeveling, het hoofd met een zijden doek te beschutten. Mouche. Wij ontvingen van de directie der Phi- Handel lips' Metaal-Gloeilampenfabriek een zoo en Nijverheid, juist verschenen geïllustreerden catalogus benevens het verzoek deze te recenseeren. Met genoegen. In een circulaire vóórin wijst de directie op de vele en groote vorderingen die haar bedrijf reeds mocht doormaken. De fabriek is belangrijk uitgebreideen nieuw fabrieks gebouw van 5 verdiepingen met 10.000 M.2 grondoppervlak is thans door bovengenoemde N. V. in gebruik genomen, waarin buiten de reeds in haar bedrijf werkzaam zijnde 1500 arbeiders voor nog een duizendtal plaats is. Het behoeft dus volgens de directie geen betoog, dat daardoor haar productievermogen beduidend verhoogd is, iets waar mede ieder, naar wij vertrouwen, volkomen kan instemmen. Verder spreekt de directie nog als haar gevoelen uit, dat zij, dank zij het uitbundig succes, waarmede de Philips' lamp zoowel in binnen- als buitenland verkocht wordt, met een vol vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Bravo! leve de nederlandsche nijverheid De catalogus is een fraai stuk werk en doet den druk ker, die zoo bescheiden is geweest zijn naam te verzwijgen, alle eer aan. Een 30-tal clichés hebben er een plaats ge vonden, waarvan 26 een reproductie zijn van uitstekend geslaagde foto's van aan de fabriek vervaardigde gloeilam pen. Zoo scherp zijn èn foto èn reproductie, dat op den boekafdruk duidelijk de weerspiegeling der atelierramen in de glazen omhulsels te zien is. Gedrukt op een eerste qualiteit z.g.n. kunstdrukpapier en in gedekte kleur gehou den, legt deze catalogus een uitnemend getuigenis af van den goeden smaak en den juisten blik van hem die met de afdeeling reclame e.d. belast is. Dat de catalogus alle volledige wenken voor den afnemer bevat, spreekt van zelf. En meer weten we er niet van te zeggen. Wij hopen dat deze ongetwijfeld kostbare uitgave voor de Philips' lamp eene nuttig resultaat moge hebben en een flinken stoot aan den bloei der firma moge geven. Allen die het wel meenen met ons land, die belang stellen in onze welvaart, die niet lauw en onverschillig zijn voor wat men buiten de grenzen over ons land en volk zegt, die een open oog hebben zoowel voor onze goede eigen schappen als voor onze helaas talrijke gebreken, in één woord, allen die er prijs op stellen Nederlander in de goede beteekenis van het woord te zijn, zal het ongetwijfeld ge noegen doen dat er is opgericht eene vereeniging die zich ten doel stelt hen die belang hebben bij of belang stellen in de kennis van de plaatsbeschrijving der welvaart van alle landen der aarde in verband met die van Nederland en zijne koloniën, te vereenigen. De belangstelling voor de economische geographie x) te wekken, door gemeenschappelijk optreden, de beoefening ervan te bevorderen, de verkregen kennis en uitkomsten in Nederland te verspreiden en deze wetenschap praktisch toe te passen, is het doel der ver eeniging. Deze vereeniging zal den naam dragenNederlandsche Vereeniging voor Economische Geographie," en is gevestigd te 's-Gravenhage. Aan de oprichtingscirculaire, onderteekend door een 38-tal Nederlanders van naam, ontleenen we verder nog het onderstaande In onzen tijd, nu de wedstrijd der volken op handelsgebied steeds ernstiger wordt, en overal de geestelijke en stoffelijke krachten worden ingespannen, om daarbij een waardigen ran.; in te nemen, mag ons land dat intellectueele element vo> r onze economische ontwikkeling niet langer ontberen. En wij richten ons daarom tot allen, die belang stellen in den bloei van ons vaderland en zijn koloniën, met het verzoek, zich aan e sluiten bij deze vereeniging. Handelaren, expediteurs, indi - trieelen, ingenieurs, land- en tuinbouwkundigen, hoogleerartn en leeraren, ambtenaren enz. rekenen wij daartoe. Door samen werking op groote schaal kan er iets degelijks tot stand ge bracht worden. Het moet het doel van deze vereeniging zijn, den blik meer te doen vestigen op de economisch nog 5 exploiteeren gewesten der aarde, en zij kan aldus belangrijk bedragen tot verhooging van den actieven zin en van den ondernemingsgeest der leden van den Nederlandschen stam. Doch het ligt tevens in het plan dezer vereeniging, om. wanneer de Nederlandsche belangen in den vreemde bedrek 1 worden, te bevorderen, dat door woord en geschrift juit e voorstellingen en inzichten omtrent hangende vraagpunten ia het buitenland zoowel als in Nederland verspreid worden. Dit alles kan alleen met vrucht geschieden door een ma< j- tige vereeniging, die een goeden naam heeft, en zorgt volkomen op de hoogte te komen van de toestanden en factoren, we e de hangende vraagpunten in den vreemde en in ons land ie- heerschen, en die over de daartoe noodige middelen kan beschikken. De vereeniging moet aldus, ten einde vruchtbaar te kunnen arbeiden, veel steun hebben in den lande. Het bestuur noodigt dan ook alle Nederlanders die voor de bereiking van het doel der vereeniging iets gevoelen uit, zich spoeó7 als lid op te geven, omdat alleen daarvan afhangt, of :n het eerste jaar vruchtbare arbeid voor de toekomst kan worden voorbereid. De kosten van het lidmaatschap bedrag- u f10.per jaar. Donateurs zijn zij die minstens f50. - per jaar of in eens f500.bijdragen. Het secretariaat der vereeniging is Stadhouderslaan 43, te 's-Gravenhage. ij Economische geographie is het ruimere begrip, hetwelk de geographic :iie verbreiding en verklaring van de economische verschijnselen in verschille ide landen omvat. Dat, wat men handelsgeographie, nijverheidsgeographie, i keersgeographie, landbouwgeographie enz. noemt, is al es tezamen in econo.iii sehe geographie begrepen. De economische geographie blyft niet alieen bij de verbreiding der economische verschijnselen staan, doch gaat ook de oor- zaken en den loop dier verbreiding en den invloed dier verschijnselen op et 1 verkeer, de betrekkingen en arbeid der volken na. Hollandia Bloemendaal I. Sport. Om 11.30 uur vertrok Bloemendaal I, vergezeld door 1 supporter, naar Hoorn. Na een reis van 2 uur, kwamen de spelers half geradbraakt aan en togen ze welgemoed naar 't veld, buiten den zeedijk, i Dat veld daar, was geen veld. Zaterdags stond de Zuiderzee er nog op en Zondags speelde daar de B.V.V. Men zakte tot in de enkels in de klei, want, wanneer men één voet met moeite uil die vettigheid trok, zakte de andere er nog dieper in. Er was wel hier en daar zaagsel gegooid, maat dat maakte 't eerder slechter dan beter. Daarbij kwam nog dat er een wind stond als een orkaan, zoodat 't spelen voor de Bloemendalers in 't begin zeer lastig ging. Er was dat ook nog geen 10 minuten gespeeld of twee kogels van ballen hadden ons net al doorboord. Onze spelers waren geheel overblufd. Ze konden geen voet verzetten of ze lagen te tollen op 't vloertje vanwege de glibberigheid. Hollandii was op zoo'n veld gewoon, al deden ze net' alsof ze aan 't schaatsenrijden waren. Nog meer kwam ons ongeluk ver- grootenRoskam maakt per vreesde strafschopgebied en 30. Maar hardnekkig v de achterhoede. Ze zijn al zoo komt 't ook dat Hol kan, zoodat de rust inging speelt Bloemendaal met de •haar beurt nu ingesloten, van hen verwerken totdat G. van Riessen bezwijkt, liedje, een insluiten van I handig gebruik van en v haast verstreken, totdat een was, den bal met z'n handt al tijd, maar een penalty weet Roskam gelijk te mak Op eigen terrein speeld H.E.C. VII. Onze aspirantje tegen de Spanjaardslaan's-b( delven met 2 1. Kraniger hield B.V.V. tegen een veel sterkere clt wist zij gelijkspel te maken A. s. Zondag speelt Bloei tegen Z.V.V. in Zaandam supporters meegaan, hoewe' wedstrijd A.V.V.D.O.S.B. Vergadering der Op den 1.1. Zaterdagavo dering mocht 't bestuur opkomst der leden. Diep te betreuren viel Verhorst, die onze vereenig leidde, ons verlaten heeft. I heer Jan Zweerts. Moge zijne lastige taak kwijten ah Als leden van de elfta heeren G. van Riessen, J. Op 't eind van deze ver| onder daverend applaus, a mendaal" benoemd. stand van anarchie, die noodzakelijk in de opvoeding zal ont staan, zoo ooit de school haar streng neutraal terrein verlaat, en zich, op welk gebied ook, tegen den wil van de ouders tracht te dringen in het vertrouwen van hun kind. Wanneer wij dus inzien, dat, waar tusschen school en huis opvoeding een leemte blijkt te bestaan, die bezwaarlijk door de school kan worden aangevuld, dan is voor de tegenwoordige moeilijkheden maar één oplossing: n.l. verbetering van de huis- opvoeding. Een ieder, die dit ernstig begrijpt zal daarop zijn krachten moeten richten. Zeker zullen ook de ouderavondjes, mits daarop gericht, van grooten dienst kunnen zijn. Behooren de leiders echter tot degenen, die elders mee werken aan schoolnitbreiding en het kweekeu van gemakzucht bij de ouders, dan mogen hun goede bedoelingen in zake de huisopvoeding terecht in twijfel worden getrokken. Zij blijken dan de groote waarde van dit deel van de opvoeding niet te beseffen. De ouders, die in hun plichten tekort schieten zullen hen niet met kracht van overtuiging hooren spreken over den ernst van hun verantwoordelijkheid. De ouders, die tot dus verre op hun taak naijverig waren, zullen worden overgehaald om de kinderen ook thuis als scholieren te behandelen in plaats van» ze in eigen ontwikkeling te volgen en naar behoefte te steunen. Daardoor zal de huisopvoeding juist die eigenschap afleggen, waardoor ze zoo nuttig en noodig is en in zoovele uiteenloopende gevallen gunstige resultaten kan bereiken; namelijk het vermogen om zich met elk nieuw geval te kunnen wijzigen en aanpassen. Het is trouwens volstrekt niet noodig, dat de verbetering van de huisopvoeding in de eerste plaats geschiedt aan dec leiband van den onderwijzer. Ook in andere landen worden pogingen gedaan om de samen werking van hnis en school te bevorderen. Zoo ontstond in Engeland de „Parents National Educatioi Union", in Amerika de „Mothers Club", in Duitschland dej „Elternabende", in Frankrijk de „Ligue des Parents et EJu- cateurs" enz. enz. Schouwb Met 1 Tooneel. van I derdag hebben, ben ik bij den hi op bezoek geweest, om kennis te maken. Ook diti mij niet in den steek, en 1 „lk ben zóó rijk, ik heb s nen koopen, en ik ben d geen liefde." Dit zegt John Clay de, d Spoorweg-koning, de Petrol oenen, na de ervaring, bij z zijne vrouw van hem vervr ouder dan zij, lief heeft. De koorts van het zaken oenen op millioenen, brandc geen tijd om zich met zijne en het heele leven voor hen de zorgen, het denken en hebben hem vóór den tijd schier in hem gebluscht. E: over hem gekomen. Zijn gez: In vele jaren heeft hij z Parijs rijk en weelderig en - zegd ie een jongen scbih hart te geven. De plotselii hoogst onaangenaam. Zij krij en vriendinnen na tafel zit het bericht komt, ontvangt doet in zijn hotel te overnac alles spreken. De Amerikaan heeft al iet den dag in het gesprek met „Mijn schuld is het" s verdienen gesteld boven de 1 keer, ik heb je altijd zielsl tijd in het begin van ons ht want ik wil weer alles voor nen; bij allen arbeid heb ik de groote liefde voor jou, bh De vrouw hoort alles aan zooals vroeger; „want ik hel bruid haar bruidegom, ik ki Nu en voortaan ben ik weet En de Amerikaan kust c „Maar" merkt ze luchtig van de ambassade maar 1 De vrouw gaat echter ni- recht naar den schilder, rr vluchten om in zijn liefde schuilplaats. Zoo veel huichelarij, zoo v een man niet licht bij eei Doch daar komt zijn bediem men en vertelt wat gebeurei pletterd en stormt dan de schilder. Daar vindt hij zijne uiterlijk kalm, voegt hij haa me! Hoe laag ben je! Ja, ik bedroog je, omd: liefheb, ik loog, om te 1 schieten. Je wilt met hem vluchi grijpt haar met ijzeren hai Mij heb je dus niet lief! den schilder te doen. In België werd in 1900 door mr. Proost, directeur-genera» Op dat oogenblik komt d an het ministerie van Landbouw, de „Ligue de l'éducatio» m ■-*- familiale" gesticht, die het sein gaf tot belangrijke hervor mingen. Zij organiseerde in 1905 het eerste congres voor huiselijke opvoeding. Op het derde congres, dat in 1910 in Brussel zal worden gehouden zal ook Nederland zijn vertegenwoordigd. Dit congrfc zal waarschijnlijk ruimschoots gelegenheid bieden om de ver schillende vormen te bestudeeren waarop ook elders aan d' verbetering van de huisopvoeding wordt gewerkt. Mogelijk zal daar voor ons ook een betere weg wordeu gewezen. Mijn doel is bereikt, wanneer ik met dit schrijven tegenover de steeds toenemende macht van de school ook maar eenige' mate heb kunnen meewerken, om te doen inzien, dat wij i' de huisopvoeding bezitten, wat dr. Gunning terecht noemteer opvoedingsinstituut van den eersten rang. W. T. M- VJ de vrouw van den Amerika: Doodsangst bij beide gelie beiden, dompig, vol beheers- al zijn toorn bedwingend, i verbreekt die. Op doffen I schenk jou je vrijheid, ik trouwén. Geld zal ik voor ontbreken. Maar onthoud i en belieg hem dan nooit veel van je hield." Verpletterender dan een pistoolschot, dat verwacht zag alree een nieuw drama, het zich in elkander bedrogt de werking van den vloek 1 ging vervolgen. Moge het 't stuk aan diep Henri de Vries' créatie van volkomen eenheid, verlevend

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6