terreinen. AN WIJK. gas Briketten. VERAKKEFi MET PENSION- EN WONINGGIDS 's Orgels] zoete melk JET. Nieuwsblad voor 0 AERDENHOUT - BLOEMENDAAL 0 OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten ten brood ZATERDAG. 19 MAART 1910 sstr. 33, Haarlem. T HECK, Tel. 1765. ithoek". R, A HAARLEM mendaalsch Weekblad 4e jaargang. No 11. Ka nioor iEPHOON 748. SOORTEN VAN iTOFFEN. i-t Brouwersvaart 106/108. IAARLEM. cht 118, - Telefoon 1338. reparatie inrichting, n door het geheele rijk. oop, in hoog Bloemen- Onderteekening Oude Gracht 65, Haarlem Het Bloemendoilseh (MblmL Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer t'0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. te Bloemendaal. P. TIDEMAN Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie Bloemendaalsche weg 227. schriftelijk II B Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. i t auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bi it nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. Ma dag 21 Maart, 74 uur. Hotel „H ar te nl u st". Seance het Wilhelminabiljard door den heer H. F. Smith. Wo sdag 23 Maart, 8 uur. School der Bloemendaal- ne Sch oo 1 v ereenigi n g. Bijeenkomst van leden der luurhistorische Vereeniging afdeeling Bloemendaal en istreken. (Zie voor agenda onder Plaatselijk Nieuws) Wc -dag 23 Maart, n.rn. 1 uur. Hotel „Welgelegen". ...enbare vrijwillige verkooping van 2 heerenhuizen, door itaris J. A Wilkens te Haarlem. HAARLEM. Za dag 19 Maart, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Het terdiimscli Tooneelgezelschap, De rechte lijn, tooneelspel. dag 19, Zondag 20, Maandag 21 Maart, 8 uur. Kroon. Bioscoopvoorstellingen Albefts-Frères. Zondag 1 uur Matinee, dag 19 Maart, 8 uur. Concertzaal Sociëteit Ver- niging. Concert door het orkest onder leiding van den er Joh. Steenman, ten voordeele der vereeniging „Wel- Migheid naar Vermogen". •g 20 Maart, 8 uur. H e t Br o n ge bo u w. Rolschaatsen- aan. Z tg 20 Maart, 8 uur. Schouwburg Jansweg. De agespcler.s. Rafflesde Gentleman-Dief, Spel. dag 22 Maart, n m. 3 uur. Gebouw Haarlemsche Hypotheekbank Algemeene Jaarlijksche Vergadering er Vereen, t. opvoeding van halfverweesde-, verwaarloosde f verlaten kinderen in het Huisgezin, afd. Haarlem en Omstreken. (Zie voor agenda onderUit andere Gemeenten.) jB 1 -dag 22 Maart, n.m. 24 uur. Café Brinkmann. Jaar- 'jksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders der Mnnemer Eiectriciteit-Maatschappij, gevestigd te Bloemen daal. |Wcansdag 23 Maart, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Het Nederlandsch Operette-Gezelschap, dir. Janmart. L ntelucht. Operette. ll|l erdag 24 Maart, 8$ uur. Café B rin km an n. Algemeene rgadering der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem n omliggende gemeenten en tot Bevordering van het vreemdelingenverkeer. Voetbal. f! NDAM. Zondag van 12—1. Zandvoortsche V.V. Bloemendaal (terrein aan de Hembrug.) IVlLSEN Zondag 2 uur. Bloemendaal II„Prinses Juliana" (terrein te Velsen |H ARLEM. Zondag 2 uur. HaarlemH.V.V. (Den Haag) (terrein aan den Schcterweg.) Recht en Volk. II. Hoe kan dat recht, de onmisbare stevigheid des levens, de ordelijke maat in den loop der maatschappelijke dingen, het recht dat beschermt tegen toeval, brute kracht en leugen, eu zoo gehaat zijn als het is? Want het recht wordt ge- jhaat. De godgeleerde ziet op het recht neer als op een [stelsel van leege vormen, »voor ons de geest, voor u de letter" roept de theoloog den jurist tegemoet. De natuur kenner werpt op het recht den smet te zijn de allen groei (tegenhoudende kracht. De koopman verwenscht de lang zaamheid der bewegingen van het recht en de onzaakkun dige beslissingen des rechters. De nijverheid wijt aan het recht tal van onnoodige administratieve en technische be lemmeringen in het bedrijf. De middenstand, die met het recht het meest te maken heeft, klaagt over de duurte der rechtsvordering. De pers stoot zich aan de houterige en ouderwetsche taal van wetgeving en rechtspraak. De massa van half- of weinig ontwikkelden ziet in dat ge heel van onbegrepens boven haar staande personen en machten, genaamd de rechtsorde, een werktuig, waarvan elke bepaalde groep zich kan bedienen om de andere (tijdelijk naar haar wil te zetten. En zoo heeft iedereen wat en niemand is tevredenbijna niemand in Nederland is bezield met bewondering voor lie onmisbare instelling, [koestert warme belangstelling voor het streven barer ver- (egenwoordigers, speurt met vuiigen zin tot frisch beoor- Ideelen hunne gangen en daden na. Een nieuwe wet is alleen een nieuwe plaag, de regeering en de staten-generaal ijn alleen algemeene plaagmaehine's. Zonder de wet kan men niet leven, ondei de wet is het jammerlijk. Waar moet dit heen? Met het bestaan van die opvattingen, met [de waarneming van die feiten of toestanden die niet deu- [gen is tevens de weg tot verbetering gegeven. Men neemt mmers geen licht waar en geen kleur of het donk>r en het kleurlooze moet daarnevens zijn. Men neemt geen verkeeid- het Jheden waar, tenzij hare tegengesteldheden in de nabijheid zijn. I Onze schilderij is donker, maar niet zwart. Er zijn teeke nen, dat de belangstelling in het rechtsleven bij ons volk herleeft. Rustig kunnen wij dus met elkander nagaan of de aat tegen het recht ook nog uit iets anders te verklaren Ss dan uit gebrek aan inzicht van verschillende klagers. ~ln komen wij tot de slotsom dat tal van kenmerken van het recht zelf zich zeer gemakkelijk in ondeugden omzetten, f dan kunnen wij niet alleen de bestaande haat tegen het .yecht geheel verklaren, maar ook bewijzen, dat in de maat schappij eene behoorlijke mate van algemeene kennis van het recht onmisbaar is. Zijn kenmerk van twee- beter alzijdigheid kan het recht den minder fraai klinkenden naam van albemoeier verschaffen. Het boertje in de nabijheid van een visschershaven mest zijn varkens met vischafval, hij heeft in de open lucht een bewaarplaats voor dien rommel, alleen de bebouwing neemt toe: er komen huizen in zijne nabijheid, de hinderlijke lucht van den vischafval is ongezond en moet op grond van eene plaatselijke verordening verwijderd worden en blijven Werk lieden, gewoon pruimtabak te gebruiken en de daaraan verbonden mondverrichtingen niet na te laten, komen in een tramwagen, het spuwen, het voor hen zalige en naar zij oprecht meenen voor niemand ongezonde spuwen, is verboden. Het aantal voorbeelden van handelingen die terecht verboden zijn, doch aan dengeen wien het verbod t.-eft niet rechtvaardig ver boden voorkomen, kan gemakkelijk vermeerderd worden. En hoe licht wordt niet de ove -heidszorg overdreven, juist in kleine aangelegenheden, die gemakkelijker te overzien en te regelen zijn dan grooteGelooft gij dat de boer en die arbeider groote bewondering zullen hebben voor het recht? En toch is de werking van het recht zoo beperkt, en regelt het te weinig. Ziet gij daar dat kleine bleeke heertje over den weg schuiven? Hij was vroeger een nog al wel gesteld winkelier. Een eigen huis had hij niet. Speculan ten kochten het gebouw waarin zijn winkel gedreven werd. Zij hebben hem den Wiuk.«3 duur verkocht maar terstond daar naast een winkel van -/lezelfde waar gevestigd, uiterlijk eender van aanzien mei de zijnehij heeft een rechtsge ding gevoerd om zich te verweren, maar het recht regelt dergelijke handelingen niet, hij heeft in die oneerlijke mede dinging niet kunnen overwinnen en zich tenslotte met een klein sommetje moeten laten wegkoopen om niet ten onder te gaan. Het recht is voor dien man verpersoonlijkt in den iawaaiïgen deurwaarder die hem zijn vonnis kwam be- teekenen, zijn onmaebtigen advocaat, en diens duren tegenstander, de zich van een rechtvaardige beslissing ja schijnbaar van elk greintje belangstelling in zijn zaak onthoudende rechtbank. Wanneer hij in de cou ranten stuit op iets wat weer drukte verraadt van de dragers der rechtsorde wordt ons mannetje nog bleeker en hij slaat het blad om. Zijn zoon gaat niet in de rech ten studeerrn, maar wat die wel gaat bestudeeren is: hoe wet, rechter, rechtsorde steeds te stellen zijn in het af schuwelijkste licht. Daar hebt ge een anderen man, hij leest in het boekje van mr. Hes over de meest bekende en een voudige leemten in ons rechtwelk een verachtende lach plooit zijn gezicht als hij bespeurt, dat ons recht zich niet bemoeit met eene rechtszekere overdracht van eigendom van onroerende goederen, den tastbaren bodem der samenleving. Ja het recht is wel slap. Maar het is toch ook een ware onderdrukker. Zijn gebieden en verbieden houdt geen rekening met de werkelijkheid van het oogenblik. Ge zijt met elkander- in eene ambtelijke vergadering. Het reglement van orde is de wet, gij hebt te zarnen als minderheid geen ander recht dan hetwelk u daarin uitdrukkelijk wordt toegekend. Maar de rechtsorde wil, dat de vergadering geene tegen strijdige besluiten neemt en zij kent dus maar één rechts geldig besluit: dat wat na stemming blijkt het besluit te zijn der meerderheid en zoo ziet gij als minderheid u zelf en de uwen tot niets teruggebracht. En terwijl, zoolang ge tot de meerderheid behoorde, het recht u het stevigste voetvlak leek. zoo gevoelt ge, u in de minderheid bevindende datzelfde recht als een ijzeren gewelf boven uw hoofd en waar bovenop het eigenlijke leven eerst recht begint. Ge hebt in uw Nieuw Testament gelezen, dat ge den Kei zer, den vertegenwoordiger der rechtsorde zult geven wat des Keizers is en ge zijt van volkomen wil zulks te doen. Maar men maakt een wet. dat ge bij het onderwijs dat uw kind ontvangt een niet door u benoemd vreemd man moet toe laten om hetgeen aldus in uw huiskamer geschiedt aldaar tc een tot bed gij een beoordeelen, en nu komt die man of er komt andere man, een zetter der belastingen, in uw huis zelfs in de kamers waar een der uwen op het ziek- ligt en zij hinderen u door hun optreden, of nog anders: zijt bouwkundige, hebt grond en wilt bouwen, maar gemeenteraad van doktoren, advocaten, apothekers en werklieden heeft üw recht om op uw grond te stellen een gebouw naar uw zin voor goeden stijl, voor hygiene en degelijkheid, beperkt door hunne voorschriften, op welker inhoud ge geen invloed hebt kunnen oefenen en die alle menschelijke gebreken hunner makers in ruime mate weer spiegelen, en zie, uw goede wil om den Keizer te geven wat hem toekomt heeft een bittere bijsmaakde Keizer deugt niet en zjjne knechten deugen niet, zij zijn maar menschen als elk ander. Het recht is maar menschelijk in zijne voorschriften, menschelijk in de toepassing Al wat gij in uwe medemenschen haat, vindt ge aan hatelijks in het door hen gehandhaafde recht terug, alleen het hatelijke het werkelijke, warme leven, haat 'o ge ook omdat het recht geen me daann heeft een Kroon op, die u in de oogen steekt. Ge houdt van klaren wijn. Maar ge houdt nog meer van heldere voorstellingen van duidelijk omlijnde dingen en klare begrippen. Ge begint uw jonge leven met warme belang stelling in maatschappelijke aangelegenheden. De opbloei van uw volk gaat u ter harte. Op de Maasbrug te Rotterdam geniet ge. De machinist op een nieuw gebouwden sneltrein- locomotief is voor u een held, een verstandig held. Het be sturen van uw volk dat hard werkt en krachtig vooruitgaat in welvaart lijkt u eene schoone, eervolle en karakterster- kende taak, ge zijt praktisch aangelegd. Uw eenige geleerd heid bestaat misschien in uwe wetenschap, dat geen gevoel, geen gedachte bestaanbaar is zonder de voorstelling althans van iets zichtbaars, hoorbaars of tastbaars. Maar nu komt ge in aanraking met wetgeving en rechtslitteratuur en ge ver baast u over de lengte en duisterheid der beraadslagingen over schuld, toerekenbaarheid, nietigheid, openbare orde, en van het u als praktisch voorgesteld recht moet ge in zijne blijkbare afgetrokkenheid niets hebben. Alle algemeene en onpersoonlijke regelen die het stelt grijn/.en u aan als sprekende doodskoppen en, minnaar van !gij het recht. Dit doet geen ontferming kent. Ge woont het bij dat een burgemeester, bijgestaan door een veldwachter, op verzoek van een dronken vader het kind ontrukt aan de moeder die het met innige toewijding aan de oude verdorven omgeving van den vader had ontnomen. Gijmaar waarom nog meer voorbeelden Dat het recht, het onmisbare reebt onbemind, neen gehaat is, het is zoo goed te verklaren, het is zoo menschelijk. Het is zóó ver klaarbaar, dat het anarchisme, de leer die de belichaming is van den afkeer van het recht, als natuurlijk verschijnsel begrijpelijk wordt als zedelijk verschijnsel, bijkans toelaatbaar schijnt. Bijkans, maar inderdaad niet. Want het anarchisme dat als grondgebod heeft: niemand mag een ander de wet stellen", zou bij de gegeven ongelijkheid van lichamelijke en geestelijke kracht der verschillende personen die te zamen levend natuurlijke overwichten op elkander uitoefenen, moe ten worden uitgewerkt in tal van kleinere wetten en voor schriften die tot in bijzonderheden aangaven wat men jegens elkander zou moeten laten, en de samentrekking van die voorschriften zou luiden „leef alleen en op u zeiven, ver laat de maatschappij". O onmisbare, dus goddelijke instelling van het recht, tevens menschelijke, al te menschelijke instelling en daarom belast met een groot gedeelte van den haat, dien de leden van ons zondig geslacht elkander toedragen Wordt vervolgd.) V olksgezondkeid. Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal. Verslag der vergadering van 2 Maart 1910, in de vergaderzaal van de Haarlemsche hypotheek bank te Haarlem, ten 3 ure n.m. Voorzitter de heer J. Mullemeister. Afwezig, met kennisgeving, de secretaris, die door onge steldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen en wiens functiën worden waargenomen door den heer baron Van Tuyll van Serooskerkenvoorts de heeren dr. Pauw, Brongersma en Nanninga. Een door den heer Van den Arend ingediend voorstel, om ter vereenvoudiging van den gang van zaken, klachten van geringe beteekenis door den voorzitter en den secretaris rechtstreeks te doen afhandelen, wordt aangenomen, mits ook het preadvies van het betrokken lid ingewonnen wordt. Bij eenstemmig advies wordt de zaak afgehandeld, bij verschil van meening, aan de goedkeuring van alle leden onderworpen. In handen gesteld om preadvies van de sub-commissie (dr. Pauw en Van den Arend) wordt het verzoek van B. en W. van Bloemendaal, omtrent onbewoonbaarverklaring van een perceel aan de typhusbuurt. Het van gedeputeerde staten ingekomen schrijven be treffende de goedkeuring der rekening en verantwoording over 1908, waarvoor het gemeentebestuur van Velsen de commissie niet déchargeerde, doch welks bezwaren ongegrond zijn bevonden, wordt voor kennisgeving aangenomen. Omtrent het onderzoek van het drinkwater te Zandvoort deelt de heer Van den Arend mede dat thans ingekomen zijn 12 rapporten 8 het water af- één monster water werd aanbevolen dit in den zomer te doen onderzoeken. Voor kennisgeving wordt aangenomen een ingekomen schrijven aan den commissaris der koningin in Noord holland, waarin wordt medegedeeld, dat getracht zal wor den de afzonderlijke gezondheidscommissies voor Haarlem mermeer, Velsen en Bloemendaal reeds 1 Juni tot stand te brengen. Naar aanleiding van een van B. en W. van Velsen van wateronderzoek, daarvan werd van en van 4 goedgekeurd, terwijl van in den zomer

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1