Schouwburg Janswcg Verlpw. JOH. SV11LF, Kruisstraat 43. Miixe-Brooabakkerij HePti)earSorh.' leVCTl: Smakelijk brood van uitsluitenD prima kwaliteit. PRINSES LIZZI. Concert ALBERTS-Frères Aischeid lao 'I Reginienl. CONCERT nette dienstbode BRONGEBOUW m III ONDERWIJZERES N. V. Het Tooneel. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Ned. Operette-Ensemble Het Vroolijk Tooneel HOTEL „DUIN EN DAAL" BLOEMENDAAL. Amsterdamsch Trio. Charlotte ]joerlage-Reijers, B- F- Verhcij, j 'J|i ui ij HI j|i handel ouderscheidt en van de verschillende bedrijven, waarvoor deze verschillende soorten gevraagd worden, om daarna de vraag te bespreken hoevele kolen van welke soorten wij in Nederland hebben liggen, wat onze Nederlandsehe mijnindustrie nu reeds beteekent en wat zij binnen enkele jaren beteekenen zal. Omtrent den kolenrijkdom in Zuid-Limburg merkte spr. op, dat deze zeer belangrijk is. Schier overal wijzen de boringen n mijnwerken op eene dichte opeenvolging van dikke kolen- lagen, waarvan vele de ongewone dikte van meer dan twee meter bereiken; op de mijn Laura komt zelfs een laag voor van meer dan drie meter. De kolenvoorraad is nog niet met juistheid te ramen, doch wij weten meer dan genoeg om te verklaren, dat wij hier te doen hebben met een betrekkelijk zeer ondiep gelegen en grootendeels rijk kolenveld, waar vele millioenen tonnen, zeker wel niet minder dan een milliard, voor ontginning gereed liggen; het kolenveld van de Peel liet lang niet zoo ondiep als in Zuid-Limburg, gemiddeld 7o0 a 750 meter, hoewel er bij Vloodrop plekken zijn waar men reeds bij 450 M. de kolen bereikt. Verder naar het Noordwesten, bijv. te Heleuaveen, wordt de diepte grooter. In beide gebieden bestaan de kolen uit half magere kolen, vetkolen en gaskolen. Het belangrijkste is het vetkolengebied om Kessel en Helden, dat door de Maas doorsneden wordt, waar bij circa 700 M. diepte een groote kolenrijkdom ligt en nog voor men een diepte van 900 M. heeft te bereiken, niet minder dan 300 millioen ton kolen gedolven kunnen worden. Het is dus met de diepte in Noord-Limburg volstrekt niet zoo vreeselijk gesteld als men nog vrij algemeen aanneemt er is voor meer dan 100 a 150 jaren steenkool te delven zonder dat de diepte van 900 M. behoeft te worden overschredenwaarbij nog komt, dat de kolenrots wel eerst op 650 a 700 M diepte begint, maar hetgeen daarboven ligt, het zgn. dekterrein, geenszins drijfzand is, maar in hoofdzaak vaste harde klei, mergel en krijt. Wij verwachten, zegt spr., dat bij Helden en Kessel niet dieper dan plm. 200 M. met de kostbare bevriesraethode be hoeft gegaan te worden; daaronder werkt men in harden drogen grond. Het gevaar van het mijngas behoeft men hier, zooals in Westfalen. niet te duchten. In elk geval worden bet in de Peel groote kostbare mijnen van hetzelfde soort als de nieuwste mijnen van het Kuhrkolenveld, mijnen dus, die berekend zijn op een productie van een millioen ton perjaar en die in Duitschland plm. 17 millioen mark kosten. Een voor-ontwerp voor een dergelijke groote mijn bij Kessel, on middellijk aan de tegen dien tijd, laat ons hopen, bevaarbare Maas, heeft spr. dan ook reeds in bewerking Het is gebaseerd op aanlegging van schachten, die volledige garantie voor werken aanbieden. Met een enkel woord herinnerde spr. aan het kolen- en zoutveld van Winterswijk, waar op een diepte van 450 M. een enorme steen-zoutmassa aangetroffen is, die milliarden tonnen zout bevat. Op ruim duizend meter diepte zijn rijke 1 olenlagen onder het zout gevonden, doch tegelijkertijd wezen gegevens er op, dat in de onmiddellijke nabijheid diezelfde kolenlagen reeds op ongeveer 600 M. diepte zullen worden aangetroffen. Het Volk). De prijsver laging der metaal- Handel en draad lam pen. Industrie. Van niet geringe beteekenis is voor velen de prijsverlaging welke dezer dagen door de Pbilips"lamp is aangekondigd, waardoor ongetwijfeld de gasverlichting meer en meer verdrongen zal worden. Immers waren tot heden de aanschafïingskosten der lampen met het oog op de vernieuwing welke van tijd tot tijd moet plaats hebben betrekkelijk hoog te noemen en was dit een van de oorzaken dat het gas zich nog op enkele plaatsen kon handhaven, thans zal eerst recht de strijd tusschen deze beide verlichtingsmiddelen ontbranden en zal vermoedelijk het gas hand over hand terrein moeten verliezen. Dit was wel de voornaamste factor, dit' de »PhiIips"- industrie tot deze belangrijke prijsverlaging gebracht heeft. Bene andere aanleiding daartoe was voor haar de enorme uitbreiding harer fabrieken in den laatsten tijd, waardoor zij zich op de massa-productie heeft kunnen inrichten. Naar verluidt bedraagt hare, productie thans ruim 12000 tot 15000 lampen per dag, terwijl nieuwere grootere fabrieken in aan bouw zijn, die het productievermogen nog belangrijk zullen doen toenemen. Het is o. i. een verblijdend teeken, dat onze vaderland- sche industrie, niettegenstaande de scherpe buitenlandsche concurrentie zich zoo goed weet te handhaven en op zoo uitmuntende wijze op den voorgrond treedt. In het nijvere stadje Eindhoven werken thans meer dan 2000 hollandsche arbeiders ter vervaardiging van de Philios"lamp. De Gooi- en Eemlander bevat onderstaand artikel, hetwelk wij voor de vele vrienden die dr. Van Beden te Bloemendaal bezit, wetenswaardig genoeg oordeelen om hier een plaats te vinden. Bestaat er nog iets van de kolonie Walden, van dr. Frederik van Eeden, waarover niet lang geleden nog al veel veel gepraat en geschreven werd en die zelfs onder de merkwaardigheden van het Gooi werd genoemd? De meesten onzer lezers zullen hebben vernomen, dat deze proeve van communisme totaal mislukt is en dat de stichter er van naar Amerika vertrok, om aldaar zijn pogingen op beter terrein voort te zetten. Ge heel in overeenstemming met deze geruchten was het verwaar loosde aanzien, dat het zoo fraai gelegen, indertijd door den heer Rutgers van Rozenburg gebouwde landhuis en de om gevende moestuinen in het afgeloopen jaar opleve den. Maar ziet! dit voorjaar vertoonde zich nieuwe bedrijvigheid op de verlaten terreinen, het huis werd opgeknapt en geschilderd, de tuinen worden bewerkt. was dr. Van Eeden nu toch weer niet naar Amerika? En wat bestond er nog van Walden? Ten einde zekerheid te verkrijgen bij de tegenstiijdige be richten en geruchten, hebben wij ons rechtstreeks tot dr. Van Eeden gewend. Hij heeft ons de gebouwen en terreinen in hun tegenwoordigen toestand laten zien en ons het volgende medegedeeld. Door de moeilijkheden der groote Amsterdamsehe coöperatie „de Eendracht,", door hem ten bate der uitgesloten spoorar beiders van 1903 opgericht, was ook de onderneming Walden zwaar hypothecair belast geworden. De prachtige nieuwe bak kerij eu chocolade-fabriek met electrisehe installatie, door hem voor arbeidersgroepen gebouwd, was door de arbeiders verlaten, die het geheele bedrijf met de cliënte le meenamen en Van Eeden met een fabriek zonder arbpiders, zonder afzet en zonder be drijfskapitaal lieten zitten. Een veiling van het geheele goed in 1907, het jaar der paniek, leverde zoo weinig op, dat het werd opgehouden. Daarna begon hij zijn reizen naar Amerika. In dien tijd ging het goed gestadig achteruit en de eigenaar bad geen andere keuze dan of het goed in cessie aan zijn credi teuren te laten en zelf naar Amerika te emigreeren, waarbij vermoedelijk de hypotheken niet afgelost hadden kunnen worden, of een laatste poging te wagen en Walden, ditmaal als eigenaar en particulier ondernemer, te bewonen en te ex- ploiteeren Van Eeden koos het laatste. Het gelukte hem het oostelijk gedeelte van het terrein voor villaterrein te verkoopen en met de opbrengst hiervan eti van zijn voordrachten de crediteuren ten deele te voldoen en huis, tuin en fabrieken weer in goeden staat te herstellen. Nu woont hij met zijn gezin in het hoofdgebouw, uitziend op den boschweg naar Hilversum. In het kleine huisje, dat hij vroeger bewoonde, woont nu zijn nieuwe administrateur, de heer Van 't Veer. In de moestuinen en boomgaarden Wer ken weer vier tuinlieden, aan de bakkerij zijn a -ht man werk zaam, vier gezinnen wonen weer op de terreinen in de vroe gere gebouwen der kolonie, Een van deze gezinnen is'van de oprichting af op Walden gebleven. De geheele organisatie is op gewone zakelijke wijze ingericht, hoewel het volstrest niet mogelijk is, zooals dr. v. Eeden ons mededeelde, dat er een maal weder een coöperatieve vorm aan wordt gegeven en de werkers in de zaak zelve worden geïnteresseerd. Maar, door ondervinding geleerd, op voorzichtige wijze, zonder verslapping van tucht. Wij zagen de bakkerij en maalderij, waarlijk een keurige mo lel-inrichting, het werk van den architect De Bazel, die ook de prachtige melkerij Oud-Bussura heeft gebouwd. Hier wordt weer de tarwe gemalen en het brood gebakken, dat vroeger de kolonie door het Gooi beroemd maakte. Alles zag er keurig en ordelijk uit, nelter, voorspoediger en ordelijker, zooals de heer v. Eeden zelf erkende, dan ooit in de communistische dagen. Volgens hem bewijst dit niet, dat de mensch niet voor een communistisch samenleven geschikt is, maar wel dat hij, zoo als hij thans is, niet goed produceeren kan zonder een strikte leiding, en eerst door een langzame, geduldige en strenge op voeding tot een beter vorm van organisatie kan komen, waarin ieder uit eigen beweging zijn uiterste krachten inspant. „Het strikt opvolgen van maatregelen van zindelijkheid en hygiëne, die vooral bij 't bakken en behandeh n van brood zoo gewichtig zijn", zei hij ons: „heb ik nooit kunnen gedaan krijgen bij de zoogenaamde „vrije arbeiders." Ze voelen zelf de zindeiijkheidsbehoefte niet en vinden al die voorzorgen nuttelooze moeite. Eerst nu kan ik doorzetten wat ik weet, dat noodig is, omdat ik de macht heb onmiddellijk te ontslaan wie zich niet aan de regels houdt, 't Is juumer dat het nog niet anders kan, maar de ervaring leert dat gezag voor sommigen nog onvermijdelijk is. En op dit oogenblik, onder mijn zware verplichtingen, moeten alle krachten tot het uiterste word n ingespannen." „En uw Amerikaansche plannen?" vroegen wij. „Die gaan geregeld voort. Ik heb goede helpers in Amerika. Ik kan vooreerst er zelf niet terug gaan, want eerst moet Walden er weder bovenop zijn Maar ik gebruik mijn tijd tegelijk om goede kolonisten voor 'het Amerikaansche plan in North Carolina uit te zoeken. Er zijn er reeds twaalf d.iar ginds aan 't werk. en gaandeweg, één voor een, breng ik er meerderen bijeen. Want ook daar wil ik veilig en voorzichtig bouwen. Een tweede instorting mag ik niet riskeeren." Na de goed-onderhouden westlandsche druivenkas en de honderden broeirameu bezichtigd te hebben, die bewezen dat deze Gooische grond wel vruchtbaar te maken is, namen we afscheid. Het kan voor de bewoners van 't Gooi niet anders dan aan genaam zijn, dat dit fraaie gedeelte bij Soanderswoud nu weer een welonderhouden aanzien heeft gekregen. „Hoe komt het dat gij vandaag sneller rijdt dan ik?" „Ja, ziet ge, uw gangmaker heeft weder zijn beroemde wijde broek aan; de mijne heeft daarom nog extra twee wijde leeren jassen om zijn broek gebonden." De Auto. biedt zich aan tot het geven van HUISONDERWIJS. Uitstekende referenties. Br fr. lett. G 233 a d. boelth. J M. STAP, Haarlem. ADVERTENTIËN. HAARLEM. Maandag 4 April. (Abonnement!-voorstelling). Dir. WILLEM ROYAARDS. OF Blijspel in 4 bedrijven van BEAUMARC HAIS. vertaald door Dr. MARIE LOKE. Graaf Almavivas WILLEM ROYAARDS. Aanvang 8 uur. 9» „DE KROON Zaterdag 2, Zondag 3, Maandag 4 April Extra sensationeel nog nooit vertoond Programma VOGELS THUIS. Prachtvolle gecoloreerde projectie. Hoe Hollandsche Kaas g-emaakt wordt. Een dag: In „Lourdes", Zuid-Frankrijk. Zy is heen gegaan Prachtvol bewerkt Drama Voor plezier naar Bruxelles. JDe wraak van den Schoenlapper. I rijzen der plaatsen: Frontloge f 0,75, le Rang f0,50, 2e Rang f0,25. Zondag van 2 tot 4 uur: M ATINÉE Prjjzpn als gewoonlijk. Plaatsen kunnen niet per tele foon besteld worden. Schouwburg Jansweg. Donderdag 7 April. (A-bonnementsvoorstellingL Blijspel in 3 be lrijven naar het Duitsch van ERNS1' ALBERT, vertaald door EMMA MOREL. Regie: W. VAN KORLAAR Jr. VOORAF: Drama in één bedrijf naar het Duitsch van OTTO ERICH HARTLEBEN. De hoofdrollen worden vervuld door de dames Emma Morel, Marie Holtrop, Lena Kley, Wensma Klaasen, en Schwab- Welman en de heeren De Jong, Reule, Lobo, Holtrop en Teune. Aanvang 8 uur Balconkaarten/' 2.50,per dozijn ƒ24. Stalles „2.— „21.— Parket „1.75 18.— Frontloge „150 „15 Parterre 1 25 „12.— Zijloge „1— 9.— Amph. „0 60 6.— Gaanderij 0.40 Plaatsbespreken dagelijks van 10 12 en van 1—4 uur. GEVRAAGD tegen I MEI a.s. te BLOEMENDAAL nabSantpoort in een klein gezin een' die goed kan koken. Loon naar be kwaamheid. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden Franco brieven onder lett. D. G Bureau van dit biad. Schouwburg Jansweg. Vrijdag 8 April. Dir. ALP. JANMART Jr. Operette in 3 bedr van LEO FALL VVederoptreden van den Heer en Mevrouw VAN DER STAPPEN. Aanvang 8 uur. Baloon ƒ2.Stalles ƒ1.5 0; Front loge ƒ1.25; Parterre ƒ1.— Zijloge ƒ0.75; Amphitheater f 0.50; Gaan derij f 0.40. Zondag 3 April. Van he Bioscopetheater te Amsterdam. Onder meer het groote succes van den dag Aanvang 8 uur. lste Rang 2de rang ƒ0.50; 3de rang 0 30. A bonnee's op den lsten rang ƒ0 50 Plaatsbespreking dagelijks van 10 12 en van 14 uur. PENSION. GEVRAAGD voor gezin bestaande uit 2 volwassenen en 1 kind degelijk, volledig Pension, te Bloemendaal, voor eerste helft Aug. a.s. Br fr lett. P 403 met prijs en in lichtingen. Boekhandel P, ST1NS Pz te Bloemendaal. Dinsdag 12 April I9IO 8 uur te geven door het Mej. FANNY GELBART Piano. NELLA GUNNING viool. CAT0 v. d. HOEVEN Violoncel Entrée f 1,50. De Bechsteinvh ugel is uil het maga zijn van den Heer P. VAN OOY, Kruis weg, Haarlem. Toegangsbewijzen verkrijgbaar dage lijks bij de firma A. VERNOUT, Con certbureau, Warmoeestraat 10. Haarlem, en op 11 en 12 April ook aan Hotel Duin en Daal te Bloemendaal, waar tevens een lijst ter inteekening ligt. Donderdag 7 April I9IO 's-avonds 8 uur te geven door Mevrouw Concertzangeres Berlijn. Pianobegeleiding de Heer Rotterdam. Entrée 11.50 en f I.— Conceitvleugel (Steinway) uit Kett- ners Piauohandel Amsterdam. Kaartverkoop en plaatsbespreking dagelijks van 9—12 en 2—7 uur bij de Firma A. VERNOUT. Coneerthureau, Wai moesstraat 10, Haarlem, en vóór den aanvang aan de zaal. De Nederlanders hebben over het alge meen een goeden smaak: althans geen min der go den dan de Engelschen, Franschen en Duitschers. Een echt Nederlandsch product onder scheidt zich niet zelden van gelijksoortige bui tenlandsche door een zekere goede maat in de verhoudingen, die op innerlijke lijkheid wijst, onder vermijding van drijving in vorm, kleur en afmetingen Het FONGERS RIJWIEL is zulk een Nederlandsch product. Het wordt dan ook meer en meer gewaardeerd door hen, die bij de keuze van een rijwiel op eigen smaak en oordeel afgaan. dege- over- 4,. jaargang. Pi- li alt'j a bij V1 ti Pr nunin Medede Het auteursri Op Zat< groote rit in ai o afdeeling, aan eereprijs van ht vreugde die gei in onze gemee als een vroolijk daar door Bloei Bij dit numn Agenda. Dinsdag 12 April door het „Amsl Donderdag 14 A{ Aanwijzing Mai Zondag 10 April, vrij. Zondag 10 April neeivereeniging hondschoen getrc Zondag 10 April, de Koninklijke Mechelen." Aar „Jacob van Ler Maandag 11—Zati tentoonstelling. Maandag 11 Apri Het Tooneel. 1 stelling.) De bar Maandag 11 Apri door den Heer van Mevrouw J Dinsdag 12 April Vergadering va van Vrije Libei BLOEI .j Zondag 10 April - Concerten Zond;u j Woensdag 13 Ap aanwezige gedel der tuinbouwpi Vereeniging voi café Brinkmant Donderdag 14 A jury, in de Raa ingang Paviljoi zaaraheden 10- 's namiddags IJ restauratie, aar Bloembollencul 's avonds 8 uur. Tuinbouwveree het Gemeenteb 's avonds 9 uur. door de Veree: bevordering vai Vrijdag 15 Apri Internationale tegenover de te 'smorgens 10 tentoonstell 's namiddags 2 Moeder aan 's avonds 6 uur. F Vereeniging vc van Tuinbouwi in Grand Höte' Zaterdag 16 Api tocht door Ken door de afdee Heemstede, B Sassenheim, Vi Iburg, Oegstgees Vereeniging vo door het Gemei Noenmaal te No 's avonds 8J uur Bloembollenhal toonstelling. Int HAARLEM. Zondi rein aan de Sp: Seriewedsi Zondag 10 April Haarlem VPi B. V. V. II e Nadat wij, volgt ons bedoelen zoo onmisbaarheid van gewezen op de tegi van dooreenwoelei

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6