MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad B voor n AERDENHOUT BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 4,. jaargang. ZATERDAG, 9 APRIL 1910 No 14. Het Bloemendoolseh liMblod. Prijs per halfjaar 1' 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer t'0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Op Zaterdag 16 April a.s. zal mede onder leiding van het bestuur onzer afdeeling der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een .roote rit in auto's plaats hebben van bestuurders, juryleden en afgevaardigden uit het buitenland. Het is het verlangen van het bestuur onzer kranige fdeeling, aan welke, als inzender die het meest heeft bijgedragen tot het welslagen der eerste tijdelijke tentoonstelling op 4 dezer de hoogste tot dusver verleende '■ereprijs van het Koninklijk Huis is toegekend, dat de deelnemers aan den rit met eigen oogen zien hoe onze geheele gemeente deelneemt aan de feest vreugde die gedurende deze maanden Haarlem en omstreken tot het fleurigste plekje van Nederland maakt. Mogen dan op dien dag van alle woningen in onze gemeente, van arm en van rijk, van gelukkigen en van ernstig gestemden de frissche driekleur uithangen als een saluut aan onze afdeeling, als een vroolijke groet aan de vreemdelingen! De rit gaat des morgens te 9 uur van af de Groote Markt te Haarlem over den Zijlweg naar Overveen, van daar door Bloemendaal, door Duin en Daal en Aerdenhout. Wie dus tusschen 9 en 12 uur vlagt, vlagt voldoende, wie den gauschen dag vlagt, vlagt goed. vfij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. Dinsdag 12 April, 8 uur. Hotel Duin en Daal. Concert door het „Amslerdamsch Trio." Donderdag 14 April. Aanbesteding Mulder enVanAsdonk Aanwijzing [Maandag 11 April v.m. 11 uur. (Zie advertentie.) HAARLEM. Zondag 10 April, 14 uur. Teyler's Stichting. Toegang vrij. Zondag 10 April, 71 uur. Schouwburg Jansweg. Too- neelvereeniging „D. J. V." Voorstelling en Bal. Met den handschoen getrouwd. Tooneeispei. Zondag 10 April, 7i uur. De Kroon. Gastvoorstelling dooi de Koninklijke Tooneelmaatschappij „De Dylezonen" te Mechelen." Aangeboden door de Haarl. Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep." Maandag 11—Zaterdag 23 April. Brongebou w. Huisvlijt- tentoonstelling. Dagelijks geopend. Maandag 11 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N. V Het Tooneel. Dir. Willem Royaards. (Abonnementsvoor stelling.) De barbier uit Sevilla. Blijspel. Maandag 11 April, 8 uur. Bovenzaal De Kroon. Concert door den Heer Aldo Antoniëtti, violist, met medewerking van Mevrouw J. MosselBelinfante, pianiste. Entree f 1.50. Dinsdag 12 April, 81 uur. Bovenzaal Café Brin kman n. Vergadering van de Afdeeling Haarlem van den „Bond van Vrije Liberalen". BLOEMENTENTOONSTELLING. Zondag 10 April—Donderdag 14 April, toegang 25 ct. Concerten Zondag 122 en van 35. Vrijdag van 2 J—4J uur. Woensdag 13 April, 's avonds 8J uur. Ontvangst der reeds aanwezige gedelegeerden, juryleden en vertegenwoordigers iler tuinbouwpers, door het hooldbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in een der zalen van café Brinkmann te Haarlem. Donderdag 14 April, 's morgens 9J uur. Bijeenkomst der jury, in de Raadzaal van het Museum van Kunstnijverheid, ingang Paviljoenslaan. Samenstelling der secties. Werk zaamheden 10—1 uur; 's namiddaga IJ uur. Noenmaal in de tentooustellings- restauratie, aangeboden door de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur 's avonds 8 uur. Officieele ontvangst der deputatiën van Tuinbouwvereenigingen en der Internationale jury door het Gemeentebestuur van Haarlem ten Raadhnize; 's avonds 9 uur. Avondfeest in den Schouwburg, aangeboden door de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Vrijdag 15 April, 's morgens 9 uur. Bijeenkomst van het Internationale Tuinbouwcongres in het hótel Roozfn, tegenover de tentoonstelling; 'smorgens 10 uur. Opening der tweede tijdelijke tentoonstelling (zonder toespraken); 'snamiddags 21 uur.Bezoek van H. M. de Koningin- Mo e d e r aan de Tentoonstelling; 's avonds 6 uur. Feestmaaltijd, aangeboden door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur aan de Deputatiën van Tuinbouwvereenigingen en aan de Internationale jury in Grand Hótel Fünckler. Zaterdag 16 April, 's morgens 91 uur precies. Automobiel- tocht door Kennemerland en de bollenstreek, aangeboden door de afdeelingen Haarlem, Overveen-Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek-Vogelenzang, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijkerhout, Katwijk, Rijns burg, Oegstgeest en Omstreken en Warmond der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Officieele ontvangst door het Gemeentebestuur van Heemstede ten Raadhuize. Noenmaal te Noordwijk. Terug te Haarlem, omstreeks 5 uur 's avonds 8J uur. Raout aangeboden door den Bond van Bloembollenhandelaren in hotel Roozen tegenover de ten toonstelling. Voetbal. Internationale wedstrijd. HAARLEM. Zondag 10 April, 2J uur. HollandBelgië (ter rein aan de Spanjaardslaan.) Seriewedstrijden op Haarlems terrein. Zondag 10 April, 10—11 uur. Haarlem VI—Kinheim II. Haarlem VPrinses Juliana. 11—12 uur. Prinses Juliana B. V. V. II en III. Haarlem VHaarlem VI. Recht en Volk. III. Nadat wij, volgens enkelen onzer lezers te geleerd, naar ons bedoelen zoo duidelijk mogelijk hebben aangetoond de onmisbaarheid van het Recht in de samenleving, en hebben gewezen op de tegenstrijdigheid van samenleving of bet geheel van dooreenwoelende persoonlijke belangen, groepsbelan gen en dergelijke en staat of bet geheel van rechtsinstel lingen zonder welke de samenleving hare hoogere bestem ming niet kan worden nader gevoerd, hebben wij tal van factoren genoemd en hunne werking ontplooid die bet Recht maken tot eene impopulaire grootheid, neen, een gehate macht. Wij hebben bij de opsomming dier factoren ééne belangrijke vergeten: de vaak gebleken onmacht van wet gever en rechter om zijne bedoeling in gewone menschen- taal uit te spreken. Wanneer zooals in ons land, het recht bijna louter uit geschreven bronnen moet worden geput, is eene onduidelijke beschrijving van het recht een onduide lijk recht en aldus een ware ramp, een dagelijks terug- keerende plaag. Ook in de wijze van stellen van rechts voorschriften zjjn de Romeinen de baas gebleken van de nieuwere volken, en zijn van die nieuwere volken veie, met name het Fransche de baas gebleken van de Neder landers. Trouwens niet alleen de Franschen zijn ons daarin de baas. Het is nog, voorzoover wij weten, in geen enkel ander land voorgekomen gelijk ten onzent met de Drank wet, dat een boek is verschenen met aan de eene zijde de ambtelijke tekst der wet en daar naast (niet een toe lichting op die tekst maar) diezelfde tekst afgedrukt in voor zoover de gebrekkige gedachtenloop toeliet eenigszins betere schikking en keus van woorden. Het is evenmin voor zoover wij weten in eenig ander land voorgekomen als ten onzent met diezelfde Drankwet, dat leeken op wetgevend gebied zoo veel houtsnijdende kritiek op eene wet hebben geleverd. Alvorens wij verder gaan hebben we nu te trachten om met degenen onzer lezers die zich van het Recht nóg geene duidelijke voorstelling kunnen maken, dieper op de beschou wing dezer menschelijke instelling in te gaan. Wij zullen daarbij zonder telkens de door ons geraadpleegde plaatsen aan te halen nu en dan gebruik maken van gedeelten ontleend aan het bekende werk van den genialen Austin Stewart Chamberlain: »Die Grundlagen des Neunzehnten Jahrhun- derts," waarin hij ook over het Recht, door frischheid ver rassende dingen zegt. Wat beoogen wij zoowel voor ons zelf als voor eenige groep waartoe wij behooren Levenszekerheid, gelegen in lichamelijke en economische sterkte. Het eigenbelang dat die levenszekerheid zoekt te verkrijgen, is aldus het beginsel van een algemeenen strijd. De arbeid is het normale middel om in dien strijd te zegevieren en het product van dien arbeid is goederen. Zoowel arbeid als goederen evenwel roepen om verdeeling. Maar zoowel voor de arbeidsverdeeling als voor de goederenverdeeling is onderlinge samenwerking noodig. Wat houdt bet begrip onderlinge samenwerking in? Niet alleen onderlinge betrekking, maar ook onderlinge afhan kelijkheid. Zes mannen willen te zamen een voor hen juist niet te zwaren grooten steen wentelen en tillen, zij werken daartoe samen, zij staan met elkaar op verschillende wijze in betrekkingieder neemt lL van de zwaarte voor zjjne rekening, zij moeten gelijk aanvatten en gelijk tillen, op de plaats waar de een staat kan de andere niet staan enz. maar zij zijn ook van elkander afhankelijk, want, wanneer er een onder het tillen wil gaan staan op de plaats waar een ander reeds staat, en hij dringt hem daartoe op zij of wanneer een het tillen plotseling staakt hetzij willens, omdat hij de anderen in het ongeluk wil storten hetzij onwillens doordat hij een toeval krijgt, dan valt de steen en wordt de mate van levenszekerheid der vijf andere mannen met stel 160/0 ver minderd. Men kan de onderlinge afhankelijkheid bij de verdeeling der goederen op soortgelijke wijze in beeld brengen wat de een opeet of laat verloren gaan, kan den ander niet dienen. Nu is een volk een groote groep menschen die te zamen wonen om te zamen arbeid te verrichten (o.a. bestaande in het voort brengen en het naar zich toe halen van zooveel mogelijk goede ren) en welke die goederen onder elkander moeten verdeelen. Die groote groep menschen, stel het nederlandsehe volk, heeft een eigen behoefte aan levenszekerheid, eene eigen mate van lichamelijke en economische sterkte, onderlinge samen werking is daar evenzeer noodig en onderlinge afhankelijkheid is daar evenzeer aanwezig als in het kleine groepje dat den steen op tilt en als in een groep jongens die op de wandeling met hun vijven drie broodjes te verdeelen hebben. Nu is de politiek of staatkunge de kunst om zulk een volk door middel van een bepaalde bestuursinrichting of staats organisatie in de lijn der goede ontwikkeling te brengen, en bet eenige middel daartoe is het Recht. Een werkdadig bestuur stelt voorop gezag en macht bij den bestuurder of de bestuurders. De orde die in de bestuurde samenleving behoort te heerschen noemen wij daarom de rechtsorde en de macht van ieder die in die rechtsorde een plaats bekleedt van gezag noemen wij zijne rechtsmacht. Die rechtsmacht berust geenszins alleen bij hen die een deel uitmaken van de (in een goed georganiseerde samenleving kleine) wereld van-ambtenaren of regeering, ook in gewone of zoogenaamd burgerlijke betrekkingen van een buur tot een buur, van een verhuurder tot een huurder, van iemand die met zijn flets den hond van een ander overrijdt, kan gesproken wor den van rechtsmacht die a heeft over b of b over a, of die a en b wederkeerig uitoefenen over elkander. Het is het ge zag van de wet dat aan den huurder de macht geeft in rechte van den verhuurder te eischen dat hij het verhuurd huis onderhoudt in bewoonbaren staat, het is rechtsmacht die den verhuurder gezag geeft over den huurder wanneer hij op den dag der betaling van de huurpenningen vóór beur staat met de quitantie en betaling van hem, niet ver zoekt, maar eischt. Eischen", dat is een typisch rechtswoord. Wanneer par tijen tot elkander in rechtsverhouding staan wordt niet ver zocht, veel min gesmeekt, maar gevorderd. De hardheid die het recht aldus bezit is voor de samenleving als de hard heid van het gebeente, dat het lichaam rechthoudt, als de hardheid van de gelijkliggende straatsteenen, die de daar over rijdende voertuigen langs den kort.sten weg tot het doel voert, als de hardheid van de pantserplaat waartegen de kogel van den vijand afstuit. Wie het in de samenleving zonder dat recht wil stellen, omdat hij deze hardheid schuwt, begeve zich tot de weekdieren of zwammen. Wilt gij het recht, dat 'te vergelijken is bij het geraamte des lichaams, hij de steeDen dienstig voor het verkeer, en bij de pantser plaat die het teere menschelijke leven beschermt, middel noemen in vergelijking wat het doel der samenleving of hare hoogere bestemming, niemand zal u dit euvel duiden, wanneer gij daarbij er den nadruk op legt dat het middel onmisbaar is. Wij ontvangen dagelijks de gave van voor ons onmisbare dingen met een dankbaar gevoel en al vinden wij niet overal zooveel zonlicht en frissche lucht en zuiver water en warmte als wij voor ons zelf en voor anderen zouden wen- schen, wie kent iemand, die bij zinnen is en die het zonlicht en de frissche lucht, het water en de nuttige warmte haat? Waarom haat men dan het onzichtbare maar even onmisbare Recht en meent toch aanspraak te mogen maken op het bezit van een gezond verstand Omdat... omdat men zich vergist, en omdat men gemis aan waardeering heeft voor wat men niet begrijpt, omdat de gebrekkige immers door en voor menschen bedachte rechts instellingen nooit zoodanig kunnen zijn, dat zij voorafrekening houden met de oneindige verscheidenheid van behoefte van lichaam en van geest die in elk onzer om bevrediging roepen, omdat wij in onze zelfzucht verwachtingsvol ver trouwen hebben meer op ons zelf dan op anderen. De impopula riteit van het Recht, de haat tegen het Recht is een bewijs van een laag peil van beschaving, het is een bewijs van innerlijke verslapping, van eene in de burgerij doorvretende ijdelheid die gestreeld wordt door de gedachte eener ver slapping van de samenleving als geheel. Derhalve die het goed meent met zijn volk, welke der drie bestaande staatkundige richtingen hij zij toegedaan, vierkant heeft hij zich te kanten tegen hen, die op het gebrekkige Recht smalen zonder het te begrijpen in stilte plukken zij de onzichtbare vruchten van haar niemand ont ziende gezag, maar openlijk honen zij den vorm, waarin het Recht leeft, het uiterlijk nemend voor het innerlijk, het tijdelijke voor het wezen. Dit moet uit zijn onder ons, en dit kan uit zijn, wanneer de ontwikkelden onder ons het ernstig willen. Want wat onmisbaar is en overal is, gelijk het Recht, kan niet duister blijven en verborgendat, waarmede iedereen iederen dag in aanraking komt, behoeft geen afge trokken bestaan te lijden, dat wat onder ons leeft en waardoor wij leven, behoeft niet en behoort niet te worden achteraf gezet als iets, waarover wij ons hebben te schamen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1