MET PENSION- EJSl WONINGGIDS 1 emic and" A'dan •BILJET. H 'INDTHORSV^ FOTO- Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende a gemeenten a •ten zoete .I „Het Bloemennaalsc3 erd. jeopend. buitenpartijen len, £igban ïcH-, Hels-;. s., enz. f G. UCHTMANN. [VAAT 31. 4» jaargang. ZATERDAG, 23 APRIL 1910 No 16. en W. van H< ;iding. Voor kenn -geviiig ;emeenteraad van eisen t onbewoonbaar erklaren termijn aanbrengen v; i. nhet raadsbes' uit i rent het aanbrengen va igverordeningde mede- istede, dat het Ier ui adhuisstraat 70, gereinigd ocht,, en dat men in he' elijk voor onbewoonba. begonnen met het aan- ,ocht zullen wordeneen ing te Zandvoort en eer Haarlemmermeer, aal zal worden verzochi verkeerden toestand, ver- ïil aan den Bloemendaal- Onderteekev >ng) zenden: Ged. Oude rae! Het Bloemendoalseh tteekblad i«W€ •iug van Picnics, i voor Déjeuners Iters, Bals, Kinder- Kxposities. ;n verstrekt de directeur, L. JORRITSIM. i sde kennis gegeven 'enlieid bestaat tot gen. ozef B.W18® m ,4 iaf en 25 3 F F I, E S C II. Zijlstraat 73, Tel. 44 ■nm artikelen. l! t Prijs per halfjaar I' 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Nlr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. -s- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. 'Ml ijl Kruisstraat 41 - Telepli. 744. - M e gratis bij liditeit beksjüd. Aanbevelend, i het A m Pij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. Zaterdag 23 April, 8 uur. Hotel Hartenlust. Vergadering van het bestuur der Schietvereeniging „Bloemendaal- Commando" met de Commissie van voorbereiding feeste lijke herdenking 10-jarig bestaan der vereeniging ter bespreking der desbetreffende voorstellen. Donderdag 28 April, 8 uur. Hotel Welgelegen. Vergad. Bloemendaalsche Amateurfotografeu Vereeniging. HAARLEM. Zaterdag 23 April, 8 uur. Scho u w bu rg Jan s w eg. (Abon nementsvoorstelling.) Rotterdamseh Tooneelgezelschap, dir. P. D. van Eysden. Het Concert, blijspel. Zaterdag 23 April, 8 uur. Sociëteit „Vereeniging". Uitvoering door de Muziekvereeniging Laurens Jansz. Coster, dir. K. H. Kerkhoff. Bal na. Zondag 24 April, t\ uur. Schouwburg Jansweg. Volks voorstelling. Rotterdamseh Tooneelgezelschap, dir. Cor. v. d. Velden. Robert en Bertram, blijspel met zang. Zondag 24 en Maandag 25 April, 8 uur. De Kroon. Bioscoop-voorstellingen Alberts-Frères. Zondagmiddag 24 uur. Matinee. Maandag 25 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Con cert Miss Mary Olson, piano, met medewerking van den lieer Orobio de Castro, viool. Maandag 25 April, 8 uur. Bovenzaal de Kroon. Muziek avond te geven door leerlingen van Willem Andriessen. Dinsdag 26 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Abon nementsvoorstelling. Tooneelgezelschap Dir. Gebr. van Lier. Twee wapensblijspel. Dinsdag 26 April, 8 uur. De Kroo n. Ned. Oper.-Ensemble. De geseheiden Vrouw. Operette. Donderdag 28 April. Café Brinkmann. Aanbesteding van het bouwen eener dubbele villa door den architect J. J. van Noppen te Haarlem. (Zie advertentie) Donderdag 28 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Abonnementsvoorstelling. Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel. Een Amsterdamsche Jongen, of het buskruitverraad ïn 1622, blijspel van mr. Jacob van Lennep. (Zie voor nadere bijzonderheden deze opvoering betreffende de ad vertentie.) Donderdag 28 en Vrijdag 29 April, 8 uur. Tooneelzaal de Kroon. Parodie op Chantecler door het gezelschap Nap. de la Mar. Vrijdag 29 April, 8 uur. Societe.it Vereenigi n g. Neder- landsche Vereeniging „Onze Vloot" afd. Haarlem en Om streken. Propaganda-avond met introductie. Vrijdag 29 April, n.m. 3 uur. Bovenzaal de Kroon. Noordhollandsche vereeniging tot bestrijding van de tuber culose. Gewone algemeene vergadering van afgevaardigden van de leden. Vrijdag 29 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Recital by Miss Evelyne Heepe from London. Het 4de vervolg van bet artikel «Recht en Volk" in het volgend nummer. Gemeente-Waterleiding te Bloemendaal. Wij zijn zoo gelukkig onzen lezers te kunnen aanbieden Let onderstaand artikel van den heer F. A. Smit Kleine ■er, die wel zoo vriendelijk was om zijne zaakkundige ning omtrent de hangende waterleidingplannen, in het ader met het oog op de bedrijfsresultaten uit een tieel oogpunt, te kennen te geven. Onze lezers zullen ons den geackten schrijver vriendelijk dank weten voor "door hem" aan ons allen aldus bewezen dienst. De Redactie. u de gemeenteraad van Bloemendaal aan den vooravond - -o van het nemen van een belangrijk besluit inzake de eentelijke waterleiding, is 't wellicht niet van belang loot hierover een enkel woord te zeggen. 'ot dusverre werd, zooals bekend, Bloemendaal van water rzien uit de Haarlemsehe waterleiding, terwijl sinds an. 1910 't park «Duin en Daal" en't «Bloemendaalsche .rk van water voorzien worden van uit de gemeentelijke waterleiding te Duin en Daal, voor 25000 door de ge meente overgenomen van de K.E.M. De inkoopsprijs van bet water van Haarlem is 0,15 per M3 productie. Deze inkoopsprijs is echter slechts een onderdeel van den werkelijken kostprijs. Om deze te berekenen is 't noodig deze f 0,15 per M3 te verhoogen met: a. Onderhoudskosten buizennet b. Personeel-kosten e. Indirecte bedrijfskosten, zijnde rente en amortisatie van 't aanlegkapitaal in de waterleiding gestoken. Over 1909 bedroegen deze kosten ongeveer: O. en R. buizennet f 300 Personeel 400 4°/0 Rente en l'/r amortisatie van f 48000 -f- f 7700 f 55700 557 X 5,25 2924 T 3624 Er werd toen 55000 M* van Haarlem gekocht en 50000 Ms verkocht, waardoor: Inkoop 55000 a 15 centf 8250 Bovenstaande uitgaven 3624 Totaal uitgaven f 11874 Totaal inkomsten 50000 X 25 ct12500 Zuivere winst f 62(5. Practisch genomen was er dus in 1909 flnantieel evenwicht. Wel waren de baten grooter door aansluitingsrecht en winst op uitbreidingen, doch, wil men zoo veel mogelijk klanten krijgen, dan is 't voorzeker niet gewenscht een hoog aan sluitingsrecht te vergen. Deze baten zijn dan ook meer te beschouwen als toe vallige baten. Voorts vergete men niet dat l1/* °/0 amorti satie een levensduur van 80 jaar vooropstelt en dat deze amortisatie dus vrij laag is te noemen. Sinds 1 Januari 1910 nu werd 't debiet van 50000 M3 75000 Ms door de aanwinst van «Duin en Daal". Deze waterleiding kan gedurende 9 maanden van de 12, in de totale tegenwoordige behoefte van Bloemendaal voorzien. Gesteld nu de gemeente laat in 1910 Duin en Daal op zich zelf, dan wordt de exploitatie-rekening vermoedelijk aldus, voor Duin en Daal Voor 25000 M.3 Kosten aan stroom per M.s water boven is. 1,8 cent. Onderhoud en reparatie per M.3 is0,5 Personeel per M.3 is0,5 4 °/0 rente en l1/4 °/0 amortisatie van 25000 f1312 is5,25 Kostprijs per M.s Duin en Daalscb water is8,05 Rekent men op spuien en verlies, dan wordt de kostprijs aan huis iets booger, stel 8,5 ct. De winst per M.3 bedraagt alzoo 25 ct. 8,5 ct. 16,5 ct. terwijl de winst per M.s van de bestaande gemeentelijke waterleiding ongeveer 62600 tor- M a "50ÖÖ0" Ct 18 pel' M' Deze rekening toont aan dat de Duin en Daalsche water- 16 5 leiding 13,7 X meer rendabel is dan de bestaande 1,2 gemeentelijke waterleiding met water-inkoop van Haarlem. Inkoop van Haarlem tegen 15 ct. de M.3 is dan ook uit den boozehetgeen geenszins wil zeggen dat water inkoop a 5 of 6 ct. de M.3 uit den booze zou zijn. Dat Bloemendaal dus zoekt naar eene andere wijze van exploitatie is alleszins gerechtvaardigd. Er doet zich dus de vraag voor, welke wijze is in de gegevene omstandigheden 't meest aanbevelingswaardig? Toen de K. E M. indertijd 't plan opvatte hare watei- leiding aan de gemeente «Bloemendaal" over te doen, ver schafte ze zich technisch advies bij de lieeren Jan van Poel geest c. i. bij de gemeentelijke amsterdamsche waterleiding en N. v. der Sleen, bacterioloog bij die waterleiding. Deze heeren nu werkten een project uit dat zeer zeker eene menigte goede zijden heeft. Ten einde de financieele gevolgen te kunnen overzien van de projecten van de heeren Van Poelgeest en Van der Sleen en dat van den heer Kuypers, stellen wij bier de voor naamste posten tegenover elkaar, na door een enkel woord de leidende gedachte van beide projecten te hebben aan geduid. De heeren Van Poelgeest en Van der Sleen zeggen in bun rapport 't navolgende: «als plaats voor eene centrale prise d'eau voor de gemeente is Duin en Daal aangewezen, èn door hare ligging zoo na mogelijk bij 't centrum der gemeente, èn door de hooge duinen. Reeds een tiental jaren heeft de K. E. M. en hare voorgangster bier eene win- piaats. Zij onttrok uit een 6-tal putten op een diepte van rond 40 M. beneden 't terrein en een afstand van 20 M. van elkaar verwijderd eene hoeveelheid van 27260 M". per jaar en een maximum per dag van 325 Ms. Deze prise d'eau kostte, zuigleidingen inbegrepen, nog geen f 4600 van aanlegzij levert uitstekend water, dat mits goed ontijzerd, niet achter behoeft te staan bij 't water door de haarlemsehe en amsterdamsche duinwaterleidingen geleverd, welk water eveneens eene ontijzering behoeft. De waterstand bedraagt rond 1.8 N. A. P. Bij 25 M3. onttrekking per uur is de afpomping 50 c.M. Bij uitbreiding van de bestaande puttenrij langs den weg is hier de benoodigde hoeveelheid water bij goeden aanleg veilig te onttrekken. Voor de behoefte der eerste jaren is de bestaande prise d'eau op hare dubbele uurlevering te brengen, zoodat men dan in 13 a 14 uur 1000 M."> water aan den bodem k&n onttrekken, en aan eene jaarafname van minstens 150,000 M.s kan voldoen, uit eene prise d'eau, die tengevolge van bij zondere geologische en hydrologische omstandigheden zeer gunstig is, maar bovendien bij 't centrum der gemeente in 't midden van het tegenwoordige verbruikersgebied ligt." De heer Kuypers kiest de prise d'eau aan den Doodweg te Aerdenhout, dus vrijwel geheel buiten 't eigenlijke tegen woordige verbruiksgebied. De heeren Van Poelgeest en van der Sleen kiezen dus de prise d'eau in Duin en Daal, breiden 't bestaande pomp station uit, brengen eene ontijzerings-inrichting met vóór en hoofd-filtratie aan en persen 't water naar een reservoir van 600 M.3 inhoud, dat gevormd zou worden door de bestaande filters en rein-waterkeider nabij «Karmel". Van hier wordt 't water geleid naar 't zelfde punt, als waar nu de Haar lemsehe waterleiding aangrijpt. Verder wordt een hoofd- voedingsbuis in de richting Santpoort aangelegd en voorts eene betrekkelijk nauwe buis naar een secundaire water toren in Aerdenhout, waarop dan weer 't Aerdenhoutsche verdeelingsnet aangrijpt als drijfkracht stellen zij electro- motoren voor. De beer Kuypers neemt de prise d'eau aan den Doodweg in Aerdenhout, werkt met Diesel-motoren en een andere filtratie en perst 't gereinigde water naar een watertoren van 400 M3. in de onmiddellijke nabijheid van de prise d'eau. Van genoemden toren gaan nu alle voedingsbuizen uit naar 't geheeie verbruiksgebied. De druk van het water is hierbij hooger, waardoor ook de hoogst gelegen villa's in Duin en Daal, zonder verdere hulpmiddelen, bij brand water kunnen krijgen dat voldoende boog komt. Zulks is op het oogenblik niet 't geval, doch hierin kan voorzien worden op betrekkelijk weinig kostbare wijze, zooals nader zal worden aangetoond. Uit bet rapport van professor Dubois valt af te leiden dat deze hoogleeraar Duin en Daal geologisch en hydrolo gisch nog geheel tot 't duin rekent en dat men daar dus evengoed de benoodigde hoeveelheid water aan den grond zoude kunnen onttrekken als te A.erdenhout. Wat nu de aanleg-kosten betreft, verhouden zich de beide projecten als volgt, waarbij nog opmerking verdient dat 't project Van Poelgeest Van der Sleen meer voor successieve realisatie vatbaar is, terwijl dat van den heer Kuypers vrij wel onmiddellijk geheel dient uitgevoerd te worden. Project Roelof Kuypers. 4 Bronpulten16200 Pump-inrichting, ont ijzering, waterstand aanwijzer38600 Buisleidingen, inclu sief leggen en brand- kranen57600 Machinegebouw19000 Watertoren52400 Gebouwen en Dienst woningen20000 Ingenieurs honorari um en onvoorzien.. 16200 Project Van Poelgeest en Van der Sleen. Uitbreiding prise d'eau f 7800 Machinale inrichting. 9200 Ontijzerings 16300 Reservoirs3800 Aerdenhout (buizennet watertoren)18000 Buizen Bloemendaal. 21900 Aerdenhout.. 44900 Totaal f 124900 Aankoop terreinen en onvoorzien5700 Totaal f 130600 waarbij komt Aan K.E.Mf 25000 Bestaand buizennet Bloemendaal48000 Idem „Duinlust"7700 Totaal generaal f 211300 Totaal 220000 waarbij komt: Aan K.E.M25000 Bestaand buizennet Bloemendaal48000 Idem „Duinlust"7700 Totaal generaal 3Ö0700 Gaan we alsnu over tot de berekening der bedrijfskosten. Deze worden gewoonlijk gesplitst in a. de indirecte bedrijfskosten zijnde «rente" en «afschrijving" op 't «aanlegkapitaal" en b. de directe bedrijfkosten, ook wel exploitatiekosten ge naamd en bestaande uit 1. Personeel. 2. Onderhoud en reparatie. 3. Poets- en smeermiddelen. 4. Brandstof, electrisehe stroom, olie voor Diesel-motoren. De indirecte bedrijfskosten zijn Project Kuypers. Project Van Poelgeest 4°/. ren'e vanf 300700 Van der gleen_ 4°/0 rente van. 12028 Afschrijving l'/< °/o 211300 overeenkomende met 8452 80 jaar duur 3759 Afschrijving l1///» 2641 Totar, Totaal 11093 15787 Directe bed rij fs- of exploitatiekosten. Zonder hierbij in een critiek te vervallen geloof ik als mijne meening te moeten uilspreken dat beide heeren dezo zaak onderschat hebben. De afstanden toch in de gemeente Bloemendaal eischen mijns inziens meer personeel, voor woningen, pensioen, quitantieloopen en fietsen is niets uit getrokken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1