De autotocht door de bloembollenstreek. (Cliché De Auto.) De bladen, de groote zoowel als de kleine, hebben tot in alle onderdeelen toe, den beroemd geworden autotocht door onze sehoone bollenstreek uitvoerig beschreven, bovenstaand kiekje is genomen toen de auto's in rij geschaard stonden gereed voor het vertrek. De tocht ving aan in den Hout en liep zoo men weet, zonder eenig ongeval af. Hij werd begunstigd door fraai weder en, overal waar de auto's voorbijkwamen, had het merkwaardige schouwspel veel bekijks. De vreemdelingen waren vol verrukking over hetgeen ze te zien hadden gekregen. Mary Olson. Omtrent een optreden van Mary Olson te Alkmaar lezen we het volgende Het 21e Oushoorn-Concert heeft weer hoog muzikaal en vocaal genot verschaft! Met groote belangstelling en bewondering voor de uit voering hebben we naar het samenspel van den concertgever en juffrouw Mary Olson, pianiste uit Londen, geluisterd, met onverdeelde aandacht hebben we het sublieme pianospel van juffrouw Olson gevolgd en met stijgende vreugde het heerlijk-reine geluid van mevrouw VogelVan Vladeracken aangehoord. Bijzonder dankbaar en voldaan toonde zich ook het publiek, dat telkenmale den uitvoerenden geestdriftige ovaties bracht. 't Was een bijzonder gelukkige avond, niet het minst door de medewerking van mej. Olson. Naar wij vernemen heeft deze voortreffelijke pianiste het voornemen te Frankfurt a./M. een speciaal concert te geven, waarop werken van den heer Oushoorn zullen worden uit gevoerd. Deze heeft uit dankbaarheid en vereering voor haar talent zijn opus 25 aan haar opgedragen. Heeft de aanwezige dames-wereld wel haar aandacht ge schonken aan de prachtige zesrjjige collier van paarlen, die de pianiste om haar hals droeg Dat is een geschenk van de koningin van Denemarken, die deze collier der pianiste schonk als blijk van waardeering voor haar schitterende muzikale talenten Meer dan mannen, die er bevrediging Verzekering, van plichtgevoel in kunnen vinden, zijn vrouwen gebaat door het instituut der levensverzekering. Immers wordt meestentijds eene verzekering gesloten op het leven van den man ten behoeve zijner echtgenoote, die, weduwe geworden, in den regel met den vader harer kinderen, ook haar en hun kostwinner verloren heeft en nu althans eenigszins schadeloos gesteld wordt voor de geldelijke gevolgen van zijn overlijden. En toch het klinkt vreemd, maar het is zoo vindt de levensverzekering nergens meer tegenstand dan bij de vrouwen. Bij de zorgeloozen, die het oog sluiten voor den dag van morgen bij de onontwikkelden, die vreezen wat zij niet kennen. Vraag hot aan eiken vakman en hij zal u zeggen, dat er honderden aanvraagformulieren gereed liggen, geheel ingevuld door den overtuigden man, maar nog steeds zonder zijne handteekening, omdat zijn vrouw er tegen is en hij het er niet voor over heeft den huiselijken vrede te storen om het huiselijk geluk te verzekeren. Er zijn nog niet zoo heel veel mannen, die zich ook niet door hun vrouw laten terughouden van wat zij hebben ingezien dat hun plicht is. Zeldzaam is een geval uit de praktijk bekend, dat een man, geneigd een verzekering aan te gaan, doch stuitend op heftigen tegenstand zijner vrouw, buiten haar weten (och deed wat hij meende dat zijn plicht was. Toen hij eenige jaren later stierf en de vrouw, in benarde omstandigheden achtergebleven, zichzelve jammerend verweet de domheid, die haar zich had doen verzetten tegen de uitvoering van zijn verzekeringsbcsluit, moest zij met schaamte en tevens met dankbaarheid van den vertegenwoordiger der ver zekeringmaatschappij, die haar het geassureerde bedrag kwam ter hand stellen, vernemen, dat dit het eenige was wat baar echtgenoot in zijn huwelijksleven buiten haar weten en tegen haren wil had gedaan. Zijn liefde voor zijn gezin was groot genoeg geweest om hem zijn plicht te doen vervullen, al moest dit dan ook geschieden op eene wijze, die hem tegen de borst stuitte. Vaker doet zich het geval voor, dat het altruïsme van den man niet bestand bleek tegen den tegenstand der vrouw en dat de weduwe gedwongen een beroep te doen op de weldadigheid van familieleden en bekenden, een beroep, dat maar heel zelden voldoende gehoor vindt zich met wroeging heeft te verwijten, dat het haar eigen schuld is. Zij heeft een costuum of wat meer gehad dan haar kennisjes, is naar Zwitserland geweest, als de anderen zich met een uitstapje naar de Veluwe vergenoegden maar die weelde en overdaad zijn toch wel heel duur gekocht met een lang bestaan van zorgmet een toekomst van troostelooze duisternis. Geldt het bovenstaande voor de gehuwde vrouw, ook de ongetrouwde verzuimt te vaak den plicht, er voor te zorgen dat zij op hoogeren leeftijd niet wordt »de juffrouw, die daagjes uit eten gaat". We kennen ze toch allemaal, die beschimpte »oude vrijsters", die het vroeger vrij goed hebben gehad, maar met het klimmen der jaren de geschiktheid verloren om in eigen onderhoud te voorzien en nu rond gezegd armlastig worden, voor wie een dagje in de week bij de familie A. en een ander dagje bij de familie B. een noodzaak is, omdat voor haar beurs de week te veel dagen heeft. Met opoffering van waarlijk weinig levensgenot hadden zij zich een pensioen kunnen verzekeren, dat haar thans zou behoeden voor den smaad, die soms zoo diep gevoeld wordt zonder dat ooit getoond mag worden dat hij gevoeld wordt. Wat slepen niet onderwijzeressen, naaisters en andere »oude menschjes" zich voort van les tot les, van huis tot huis, omdat zij nooit bedacht hebben, dat de werkkracht kan versleten zijn vóór het leven. Elles ont chanté tout l'été maar o, hoe smadelijk klinkt het haar toe, dat zij nu maar dansen moeten. Dat bij vrouwen nog zoo vaak ontbreekt het inzicht in de noodwendigheid der verzekering, is de schuld der vrouwen Zij zijn hot vaak, die, alom zoekend naar middelen van be staan, over het hoofd zien de gelegenheid om door propaganda voer de verzekeringsidee zich nuttig te maken. Er zijn loffelijke uitzonderingen, vrouwen, die zich een achtenswaardig bestaan verworven hebben en aan wie honderden gezinnen het te danken hebben, dat zij niet aan ondergang zijn prijs gegeven. Maar het zijn nog uitzonderingen. En toch behoefde het niet zoo te zijn. Overredingskracht kan er van vrouwen genoeg uitgaan. Laat er maar eens een weldadigheids-voorstelling wezen en zie hoe tal van dames zich uitsloven kaarten aan den man te brengen. Voor de verwerving van kiesrecht, voor de hulp aan blinden en dooven, voor de propaganda van meer natuurlijke voeding en kleeding en voor nog veel meer lofwaardige en nuttige dingen wordt vaak een werkkracht ontplooid, die bewondering afdwingt. Is het hier verkregen succes niet waarborg, dat ook resultaten kunnen bereikt worden op ander gebied? Wij wenschen in een aantal artikeltjes het nut uiteen te zetten, dat de levensverzekering voor de vrouw en de vrouw voor de levensverzekering kan hebben. Moge deze korte inleiding strekken om de aandacht te vestigen op wat wij van tijd tot tijd over dit onderwerp hopen te schrijven. Hedenavond in den Schouwburg van de Tooneel. Rotterdammers Het Concert, een zeer gewild blijspel van Herman Bahr. Morgenavond een volksvoorstelling van andere Rotterdam mers, n.l. die onder directie van Cor. v. d. Velden het nog immer van groote aantrekkelijkheid blijvende volksstuk Robert en Bertram of de lustige vagebonden zulien brengen. Het ouderwetseh dolgrappige stuk is bekend genoeg. Ook Van Lier komt met een blijspel. Dinsdagavond zal een zijner onvermoeide gezelschappen Twee ivapens voor 't voetlicht brengen en naar wij hopen voor een goedgevulde zaal. Omtrent de voorstelling van het Neerlandsch Tooneel, Donderdagavond te geven, laten wij den heer Róssing aan het woord. Een Amsterdamsche Jongen. Het feest van Een Amsterdamsche .Tongen in den Stadsschouw burg is zoo prachtig geweest, dat hoopen Amsterdamsche jongens en meisjes verdrietig zouden zijn, als zij het ook niet op een anderen dag zouden mogen meevieren. Daarom zullen de leden der Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel a s. Maandag nog eens, en weer op een middag, mr. v. Lennep's Een Amsterdamsche Jongen spelen. Ja, Een Amsterdamsche Jongen is voor de Amsterdammertjes een heerlijk stuk! Mr. Jacob van Lennep, die in hart en nieren Amsterdammer was, die altijd een jongenshart heeft behouden en, evenals de Duitsche Keizer, van geen zure gezichten hield, heeft dien Amsterdamschen jongen met voorliefde geteekeud. En daar mr. Jacob van Lennep de geschiedenis van Amster dam op zijn duimpje kende, heeft hij er veel historie bij ver teld en laat hij de oude Beurs zien, de oudste beurs, die was bij het Rokin, waar nu het Beurspleintje is, dat men opvliegt als de trams het op het Rokin gevaarlijk maken. Die beurs was „te water uitgeboud", men kon er onder door varen. Dat kan men nu nog zien. Het poortje bij Froger herinnert aan die Beurs het is er een overblijfsel van van welke ook Vondel spreekt in „Gysbreght van Aemstel". De Amsterdammertjes, die Een Amsterdamsche Jongen gaan zien, moeten zich dus Amsterdam voorstellen vóór ruim een 250 jaar terug. De tooneelschermen zullen hen daarbij helpen. Want een stelt die oude Amsterdamsche beurs voor. Het is een prachtig schilderwerk van Cossaar en v. d. Hilst. Ook helpt de kleedij, want allen in Een A ms'erdamsche Jongen gaan gekapt, geschoeid en gekleed zooals men in de 17de eeuw ge kapt, geschoeid en gekleed ging. Dat was mooiere kleedij dan nu. Er is al verteld hoe mooi en echt jongensachtig mevr. Greta Braakensiek speelt, zooals dat vóór haar de heer Schulze, juffr. Eveline Kapper of juffr. Anna Verwoert deden. Maar niet minder mooi is bet spel van mevr. Christina Poolman, de moeder van den Amsterdamschen jongen, het is als van een echt oud-Amsterdamsche „peutemeu". Die oud-Amsterdamsche moedertjes waren zulke beste, hartelijke vrouwen. Ruw vaak in den mond, maar met harten van goud. Nu, zoo'n moedertje, zoo'n oudje, is mevr. Chr. Poolman, zelf zoo'n Amsterdamscb hartje. Mevr. Betty Holtropv. Gelder is de rijke mevrouw. Dat ziet ge aan haar deftig doen, aan haar breed uitkomen en ge hoort het aan haar spraak. Vroeger, veel vroeger, speelde mevr. v. Sluyters de rol. leeft nog en is al heel oud. Dat was een bijzonder mooie vrou',1 Ze had in Een Amsterdamsche Jongen een witten kanten W op, en als ze dan zoo opkwam, was het of een deftige daj uit een schilderij van het Trippenhuis kwam aanloopen. i speelde die rol graag en zal er nu nog wel eens aan denket en ook aan wijlen mevr. Albregt, Arent's moeder, een ecl kittig Amsterdamsch wijvie, en aan Veltman, die zoo venJ lijk zeggen kon, als hij Brechie zag aankomen: „God in dt' hemel, daar is het wijf uit de Pieter Jacobstraat!" en do: dit zeggen alleen op het tooneel aan het lachen bracht. Jr, Jacob v. Lennep heeft die woorden Brechie nooit laten zegge Veltman had die uit een grappie er bij gemaakt, 't Moo van Veltman was, als bij standen maakte, en hij, die aartsschurk voorstelde, Jean Lechantre, met één been op bank stond en het papier in de hand, en de Amsterdam jongen boven in den boom, klaar om dat papier uit zijn b te rukken. Of dat mooi was? 'k Zou het denken! Nu spp de heer C. van Schoonhoven voor dien schurk, en dat is c., opperbest, en ook zoo in-schurkachtig. Dat zou men niet zeggei van iemand die als Schoonhoven de goedheid in persoon i| Zoo kan een mensch zich anders voordoen dan hij is. jJ kunst der tooneelisten! De beursknecht, dien Arentje met zijn buurtjongens in JJ maling neemt, is ook een fraai fatsoentje! Een lievelingsrol van Jacques de boer, den beroemden Lubowski. Zoo zijn al de menschen en menschjes in: Een Amsterdamseh Jongen, de moeite van bet zien en hooren waard, tot det deftigen Amsterdamschen koopman Sael toe, die door den heer Jan C. de Vos deftig wordt voorgesteld, hoewel hij zijn gewone doen aan alle deftigheid den brui geeft. Stukken als Een Amsterdamsche Jongen, met feestbetoon gespeeld vóór eenige jaren om mr. Jacob v. Lennep te he denken op den lOOen geboortedag, kan men elk jaar mi, pleizier zien, vooral met jongens en meisjes. Zoo zag mr. Jacobl van Lennep dit zijn eigen stuk ook, vóór 60 jaar, en hij gel noot misschien het meest van allen, misschien niet minder dan toen hij in de Poppekast op de Botermarkt door Jan Klaassen en zijn vrinden zag vertoonen zijn Dorp aan i, Grenzen, kluchtspel met zang, door hem gemaakt in de dagen der Belgische ruzie. Hij bleef met zijne schoondochter Harisen Jan Klaassen van het begin tot het einde de vertooi int bijwonen. Hoeveel mr. Jacob van Lennep van Amsterdamsche jongens hield om hun echte deugnieterij en hun goed hart, maar ook om hun leergierigheid en ijver, is ook nog te speuren in wat hij schreef in zijn tijdschrift voor jongens: Bato. L°ten de jongens dat eens lezen en, als zij ouder zijn, Een Amsterdanmh Winteravond, en zijne Vaderlandsche geschiedenis aan zijne kinderen verhaald, en zijne Vermakelijke Spraakkunst. Al- ze ouder worden zullen ze mr. Jacob van Lennep's romans verslinden, te beginnen met Ferdinand Huyck. Het is al bijna een halve eeuw dat mr. Jacob van Lennep op het kerkhof te Oosterbeek ter ruste werd gelegd, en nog leeft hij, alsof bij niet gestorven ware. Dat is wel een te benijden voorrecht! En in al dien tijd is er nog geen schrij ver gekomen, die als hij, geworden is de lust en de liefde Ier Nederlandsche natie, de vriend van alle Hollandsche jongens en meisjes, omdat hij blij kou zijn als een kind, maar. ook hoogst ernstig. Wie het voorrecht heeft gehad, mr. Jacob van Lennep nog in het laatst van zijn leven te zien, lang zaam en deftig wandelende in de Kalverstraat, hier en daar blijvende staan om even lucht te happen, vergeet den aristo- cratischen kop nooit, den dichter „met zijn' grijze haren en goede manieren", den oprechten Amsterdammer. J. H. Rössino. Donderdagavond a.s. krijgen we Een Amsterdamsche Jongen in den schouwburg te Haarlem. De opvoering zal als de door den heer Róssing beschrevene zijn. De opvoering te Leiden van Het Klokje van den Kluizenaar door de. bekende haarlemsche dames en beeren ten bate van een liefdadig doel heeft veel succes gehad. De opvoering was, volgens het Leidsch Dagblad, uitstekend. Alles ging even vlot en men kon vaak meenen een geroutineerd opera-gezelschap vóór zich te zien. De régie was blijkbaar in goede handen; de geheele mise-en-scène was zeer te prijzen; de koren klon ken goed en de partituur werd door het Haarlemsche orkest, onder leiding van den heer Cats, zeer verdienstelijk gespeeld. Alles droeg de blijken van nauwgezette voorbereiding. De hoofdpersonen gaven èn in spel èn meestal ook in zang veel te genieten. Bijzonder geroemd moeten worden mevr. Solina, uit Haarlem (Rose Friquet) en de heer N.N. (Haarlem) als pachter Thibaut. Maar ook mej. Vroons (Amsterdam), als pachters vrouw, en de heeren Leopold (Den Haag) ale Sylvain en dan de ook als zanger lang niet gering te schatten heer Krul (Overveen) als wachtmeester Belamy, voldeden zeer. De schouwburg was van onderen tot boven bijna geheel bezet, en het publiek toonde zich telkens zeer erkentelijk. Een paar maal werden aan medewerkenden bloemen aange boden en bij den aauvang en in de pauzen verkochten dames van het koor in kostuum programma's en bouquetjes. Het was een aardige avond. De Graaf van Luxemburg. Voor een volle zaal gaf het Rembrandt-theater-gezelscbap Dinsdagavond een prachtige voorstelling dezer operette. Allen die meededen een extra woord van lof. Het orkest dat sterk bezet was handhaafde zijn ouden roem. De opvoering was dus zoodanig, dat een herhaling in dit seizoen misschien niet ongewenscht was om nog eens een goed gevuld huis te trekken. De rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft thans een geheel veranderd en bijzonder aantrekkelijk aanzien gekregen. Sedert eenige dagen zijn er de keramische werken van de delftsche aardewerkfabriek „De Porseleine Fles" tentoongesteld, eene tentoonstelling die niet alleen voor kenners en vaklieden veel belangrijks biedt, doch ook voor leeken zeer merkwaardigis. Allereerst zien wij bij het binnenkomen eene tegelversieringj die de deur omlijst en oorspronkelijk onder de kroonlijst van de gebouwen van het Sea-View hospitaal in New York-City geplaatst is. In de rotonde zelve zijn twee groote paneelen in sectieteg.ls opgesteld; het eene langer dan zes meter, waarop een kruisgang is voorgesteld naar ontwerp van Theod. Hermsen. Het andere groote tegelvlak, bestemd voor de R. K. Kerk te Oud-Gastel stelt voor het zegenen der brcoden, naar ontwerp van de firma F. Nicolas Zonen te Roermond. Overigens vinden wij nog andere kleinere paneelen met verschillende voorstellingen, als ook vazen en pullen van rood en blauw gepolychromeerd aardewerk. Het belangrijkste deel van deze tentoonstelling is evenwel het nieuwe delftsche aardewerk naar ontwerp van L Senf, dat op en tegen perzische tapijten geplaatst een schitterenden indruk maakt, hetgeen zeker pleit, zoowel voor de kleur als voor het email en de patine van dit aardewerk, daar het tegen dezen sterk sprekenden achtergrond zeer goed uitkomt, zonder iets van zijne waarde te verliezen. Modellen en versiering van dit nieuwe delftsch herinneren aan het oud-perzische aarde werk met zijne hoogst beschaafde, harmonieuse kleurencom- binatiën en zacht vloeiende en toch schitterende emails. De ontwerper heeft hier eene groote overwinning over de techniek behaald. Deze tentoonstelling is eene der belangrijkste, die sedert geruimen tijd in het Museum van Kunstnijverheid gehouden werden. Nieuwtjes, vrageu Deze week zult ge de lantaarn van en antWOOl'den. uw rijwiel ten 7.35 ure aansteken. Wenken voor automobilisten. Gebruik geen poets katoen voor het inwendige van krukcarters, voor lagers, ver- bindingsstangen, zuigers, krukken enz. Het pluist te veel en duizenden kleine stukjes blijven op die organen achter. Vroeger of later, als de motor werkt, zal de olie ze verzamelen en naar een deel van de oliecirculatie voeren, waar het zich ophoopt en oorzaak van verstopping kan worden. Prijs per halfjaar 11.' bij vooruit!» taling. Prijs per nummer f0. Bij dit nummer b Agenda. Woensdag 4 Mei, v-m- „Duinhof" aan hen hotel „Duin en Daal. (ftterdag 30 April, 8 door Haarlems Muzi aterdag 30 April, Zon De Kroon. Bioscoop dagmiddag 2 uur. qnvaar. iondag en volgende dag beid. Tentoonstelling tegelpaneelen voor ke iondag 1 Mei. Staalbac van de Wilhelminabr- londag 1 Mei, 8 uur. I Haarlemsch Muziek ki laandag 2 Mei, 8 uur damsch Tooneelgezels lijn, tooneelspel. 7rijdag 6 Mei, 8 uu Gerard Zalsman. bloemen1: ondag 1 Mei, 2J—4fui „Harmonie". 1 uur. Bezoek van den Bloemen tentoonstellii oud-President Roosei Elbel, zoon van Beanl'ré met Mevrou Paxton Hibben. tijdingen. Zi IAARLEM. Zondag 1 Terrein aan de Span IOORN. Zondag 1 Mei —Sport, Holland—B Ambtelijke Mededeelingen. 1 me he de (Provincie en de Gemee op den laats ten Juni as .tenaren, die het aangaat termijn niet-ingediende Vernietigd gehouden. Voorts worden belau sten termijn af te wa stukken zooveel mogen; Bloemendaal, den 27 Burge 1 k. J D bc he Plaatselijk Nieuws. I Bloemendaalscbe park door den eigenaar den De K. E. M. lieefl I tav' f. Wanneer het a 1 me, ring wordt genorn 1 1000 volt-ampère ui I tarief rekent f 0.40, J Het abonnements-ta I Kooldraadlampen Metaaldraadlampen i 6 Watt per F i6 Metaaldraadlampen Van ll/i Watt Pel' 1 v l3/* Watt-abonnement pet Bij verandering v tract steeds in op de der kennisgeving of Een belangrijke aa sluiting is, dut- daar h<-m die gedurende i 40 der kost worden der aansluit sluitingskosten te b sluiting aan het g< worden met de dl in ons eerdaags vers De firma P. E. 1 verzoekt ons te wi park te Den Held

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6