MET PENSION- Ej\l WONINGGIDS Nieuwsblad B voor AERDFNHOUT - BLOEIYIENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 8 I 4e jaargang. ZATERDAG, 14 MEI 1910 Bi dit nummer behoort een bijvoegsel. No 19. per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling;. Prijs per nummer fO.10 loemendoolsch Weekblad. Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. fed II B Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- i t auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van liet auteursrecht, f i Wegens bet verplaatsen der drukkerij Aail de Lezers, (van Klein Heiligland naar de Gedempte Oude Gracht No. 144), en de hieruit joi nnijdelijk voortvloeiende belemmering in den geregelden jlo der weikzaamheden, bestaat dit nummer uit 4 groote jen kleine bladzijden. Dientengevolge moeten eenige artikelen Ln bijdragen, waarvan plaatsing toegezegd was, worden aan gehouden. Agenda. Zie pagina '2. let magnetisme en de zaak S. IV. (Slot.) Voor een klein maar aandachtig publiek las Zaterdag avond de heer Keen uit 's-Gravenhage over het heilmag- m tisnie. Spreker begon met uiteen te zetten hoe hij 20 jaar geleden wat men heilmagnetisme noemde voor een .ote dwaasheid hield. Door de volgende feiten was hij tot eene andere meening gebracht. In 1889 magnetiseerde Kügazzi in den Haag tal van personen, drie dagen in de week hield hij zich daarmede bezig. Spreker, die onderwijzer was, gaf bijzondere lessen aan een jongmensch wiens moeder gedurende tal van jaren aan een nierkwaal had geleden /.ij was steeds bedlegerig. Op een goeden dag was Jan, de leerling, buitengewoon vroolijk en vertelde dat thuis allen met moeder buiten hadden gegeten en zij zooveel beter was gewordeneen magnetiseur had dit bewerkt Spreker ging de openbare zittingen van dien magnetiseur bijwonen en kwam zoodoende met Ragazzi in kennis; deze magnetiseerde een 20 patiënten tegelijk in een keten en daarna elk afzonderlijk. Onder de zieken was een oude man die tal van jaren niet had kunnen loopen en die door Rigazzi's hulp leeds zoover was gekomen, dat hij met be hulp van een stok kon loopen, deze man was behalve be jaard, onontwikkeld en bij dergelijke lieden acht spreker de suggestibiliteit al zeer gering, immers om suggestieven invloed te kunnen ondergaan is noodig levendigheid van verbeelding en een zich niet bepalen tot het onmiddellijk voorliggende stoffelijke. Terloops deelde spreker mede dat Eagazzi, wiens vader en broeder een magnetische school hadden te Genève zelf het ziektebeeld kon vormen. De ervaring van spreker omtrent den magnetischen invloed werd echter nog eigener dan door bet zien van anderen mogelijk was. Spreker had somtijds ernstig last van hartkloppingen. Zelfs professor Stokvis, die bereid was en aanleiding had aan spreker bijzondere zorg te wijden kon hein daarvan niet afhelpen: het moest uitslijten. Maar het sleet niet uit, zoo kwam spreker op net denkbeeld Ragazzi te vragen ook hem te magnetiseeren. Dit geschiedde. Spreker nam onder de behandeling zoo goed als niets bijzonders waar. Kort na de behandeling op straat loopend kreeg spreker in hevige mate hartkloppingen, zoo zelfs dat hij zich aan een voorwerp moest vastklampen om niet neer te duizelen, doch onverwacht nam spreker iets anders waar, hij kon het niet beter beschrijven dan alsof een stevige leeren riem om zijn hart werd gebonden, die het kloppen tegenhield, het nam allengs af en het overmatige kloppen verdween en spreker heeft het na dien tijd nooit weer terug gekregen. Sedert dien dag heeft spreker zich van de magnetische litteratuur op de hoogte gesteld en Ragazzi leerde hem nu om zelf te magnetiseeren en spreker's moeder, een lijderes aan een blijvende maagkatbar, slapelooze nachten medebrengende, was zijn eerste patient, zij had een helder verstand, was streng calvinistisch en was eerst niet geneigd zich te doen behandelen, maar de gevolgen der behandeling waren zoo gunsiig, dat spreker's moeder zelve later om behandeld te worden verzocht en daardoor veel verlichting van pijn ondervond. Spreker deelde nog eene ervaring mede, z. i. dienstig om te bewijzen, dat suggestieve invloed iets anders is dan de magnetische. Een kind van zijne school oud 7 jaar leed veel aan kiespijn en werd op een dag ook in de klas door veel pijn gekweld. De jongen zou daarom naar huis gaan, maar spreker nam zonder eenige zgn. mag netische passen te maken het kind tegen zich aan en streek het over 't hoofd meer uit medegevoel dan om daarmede magnetischen invloed te oefenenhet kind, dat van magne tisme niets wist of kon weten bedaarde en bleek spoedig geheel pijnloos te zijn. Nog meer voorbeelden noemde spr. en enkele met name nl. den heer Houwing uit Meppel, die door magnetischen invloed het gebruik zijner beenen terug heeft gekregen. Uit de boeken, die o er het magne tisme geschreven zijn haalt spreker de volgende tnededeeling van den magnetiseur Home aan ten bewijze, dat van sug gestie geen sprake is: eene vrouw kwam met haar kind bij hem om hulp terwijl zij naast 't kind zittende, waarnaast °P zijn beurt Home zat, over den ziekelijke toestand van het kind het een en ander vertelde maakte Home onwille keurig eenige beweging hoven het kind, en dit werd aan stonds beter. Spreker gaat thans dieper in op het verschil van magnetischen, suggestieven en hypnotischen invloed. Suggestie is z. i. het inbrengen in een ander van eene gedachte die zonder den invloed van dengwen die suggereert, niet zou zijn ontstaan. Suggestibiliteit is volgens Le Bon eene ziekelijke lichtgeloovigheid, eene besmettelijke zielsziekte, waardoor zelfs de beste tijdgenooten kunnen worden aangetast, er is een algemeene suggestie, die van elk voorwerp, van eiken toestand, van elke handeling uitgaatons land, ons volks leven suggeeren onsvaderlandsliefde, doch er is ook een beredeneerde suggestie of wijsmakerij eh haar invloed is het die met magnetischen invloed wordt verward. De heil- magnetiseur suggereert niet, hij laat het gedachteleven van zjjn zieke onaangeroerd, hij wil het ook niet beroeren, hij acht dit te pogen een bepaalde fout. De heilmagnetiseur hypnotiseert evenmin, ismand in hypnose brengen is een zijn bewustzijn beperken, dat dit zoo is acht spreker o a. te volgen uit het feit, dat degeen die steeds zijn gedach- tenkring uitbreidt door telkens aan andere dingen te denken, niet of niet gemakkelijk in hypnose kan worden gebracht. Het heilmagnetisme is iets anders dan het zgn. mesme risme, dit laatste is een mengsel van eene doeltreffende en een slechte wijze van behandelen, een mengsel van magne tisme en suggestie. De heilmagnetiseur moet zonder eenige bijgedachte dan het heil van den zieke niets anders willen dan van zijne vloeiende levenskracht (astraal fluïde) doen overgaan op den ander. Het magnetisch fluide, dat ook in de magneetstaaf schuilt is, volgens spreker door gevoelige personen in het don ker te zien, proeven met Ragazzi genomen hadden spreker die overtuiging gegeven; de magneetstaaf werd telkens door hem in het pikke donker zoo geplaatst dat Ragazzi niet wist hoe zij stond, doch meestal, niet altijd, gaf Ragazzi in verband met den blauwen lichtgloed dien hij zag den stand van den noordpool der staaf met juistheid aan. Het foto grafeeren van de menschelijke hand heeft voor spreker eveneens het bestaan van een lichtend fluide bewezen; het is volgens hem niet waar, dat hier de warmte van de hand de rol speelt dien hij aan het fluide toeschrijft. Eene foto als deze wordt genomen door de hand, uitgespreid in het ontwikkelingsbad op de glaszijde van de plaat te leggen, een met warm zand gevulde handschoen op dezelfde wijze behandeld gaf geenszins een soortgelijk beeld. Spreker kwam hiermede op het vermogen van glas, dat electriciteit isoleert, om den magnetischen stroom te geleiden (dit is een eigen aardig verschijnsel, dat alle aandacht verdient van hen die, met hoe weinig ervaring ook toegerust, alreeds theorieën opbouwen waarin electriciteit en magnetisme verwante ver schijnselen worden genoemd), hetzelfde is het geval met lood, het leidt den magnetischen stroom, het sluit den eleetrischen af. Bij de toepassingen van het heilmagnetisme worden dan ook vaak glazen staven gebezigdop de fotografie geeft de magnetisme geleidende glazen staaf het duidelijkste magneti sche beeld. Spreker vat zijn opvatting omtrent den magnetischen invloed aldus samen de magnetiseur is een instrument, het agens is een integreerend deel van zijn wezen, het staat vast dat door dien invloed genezingen hebben plaats gehad, deze genezingen hebben niet plaats gehad door invloed van lichaamswarmte. Er zijn zelfs bewijzen van den gunstigen invloed van gemagnetiseerd water. Men vindt die dingen vreemd, spreker vond het vroeger ook, maar waar de feiten spreken, zwijgt de verwondering die toch slechts een teeken is van gemis aan ervaring of onwetendheid 150 jaar ge leden vond men het belachelijk te beweren dat er steenen uit de lucht kunnen vallen, de logica was heel eenvoudig aangezien er geen steenen in de lucht zitten, kunnen ze er ook niet uitvallen, en toch gebeurt het, zooals we thans allen weten. In 1643 wilde de gangbare openbare meening toen vertegenwoordigd door de katholieke kerk, dat Galileï zijne stelling dat de aarde draait, afzwoer, en eerst in 1823 is het werk van Copernicus van den index afgevoerd, nu is er niemand meer die om de stelling van Galileï of de theorieën van Copernicus ook maar lacht. Newton hield de leer staande, dat het licht bestaat uit uitgezonden kleine stofdeeltjes, de leer dat het licht trilling is van den ether is van Chr. Huygens en streed met de natuurkundige opvattingen van de 17e en de 18e eeuw. Nu vormen Huy gens' werken den grondslag van het nieuwe natuurkundige onderwijs. Men heeft niet lang geleden ontdekt, dat het menschelijk oog een bron is van electrische uitstraling, en zoo kan men doorgaan. Vraagt men nu: wat de tegen woordige wetenschap voor verklaring heeft voor zielkundige verschijnselen, dan stuit men op evenzeer groote woorden, als de psychologen en phycbiaters der universiteit de aan hangers van het heilmagnetisme aanwrijven. Zenuwbanen, b. v., en bewustwording, die gescnieden zou in de grijze hersenschors, zijn begrippen die ons niets verder brengen en goed beschouwd niets zeggen. Zoo heeft de arts Reddin- gius te 's Gravenhage in de Nieuwe Courant onlangs een artikel geplaatst, waarin hij met tal van groote woorden schermt, die niets bewijzen. Hij schrijft onder, wat de meeste geleerden hebben, een soort hypnotischen of suggestieven invloed, uitgegaan van hunne opleiding en hunne studie, waarbij hun slechts een beperkt feiten-materiaal ter ver werking is voorgezet. Komende tot de opleiding der studenten in de medicijnen geeft spreker als zijn meening, dat deze opleiding zich in de toekomst over de leer en praktijk van het magnetisme zal moeten uitstrekken, evenzeer komt het hem wensehelijk voor, dat zooals voor tandartsen reeds is voorgeschreven voor magnetiseurs eene bepaalde opleiding wordt geëischt, trouwens dit is ook noodig voor de zgn. masseurs. Voorts moet voor de magnetiseurs het recht worden erkend tot zelfstandige uitoefening van hun bedrijf, subsidair onder toezicht van een medicus. Wensehelijk is dat hier gelijk in het buitenland, scholen voor magnetiseurs worden gesticht. Spreker besluit zijne rede met eene korte beschouwing over de geldende wet op de uitoefening der geneeskunde. De handeling van den heilmagnetiseur is het overstorten van vitaal vermogen op een ander mensch die aan dit vermogen gebrek heeft; het vereischt geen kennis, het is geen uit oefenen van een wetenschap, of van eene vaardigheid die iedereen kan aanleeren. Verbiedt de wet niettemin, dat heilmagnetiseurs in het belang van zieke medemenschen werkzaam zijn, dan moet de wet verandeid worden. De beide vonnissen door den hoogsten rechter jaren geleden tegen magnetiseurs gewezen, gewagen van het aanwenden van een werkelijke of vermeende kracht, van een kracht in den gebruikelijken zin is hier geen sprake, het is de per soonlijkheid zelf van den heilmagnetiseur, welke bij het magnetiseeren haar invloed doet gelden. Volgens spreker kan geen geval worden genoemd, waarin door het heilmagnetisme kwaad is aangericht. De vergadering werd door den inleider gesloten met een woord van protest tegen de afwezigheid van de rechterlijke ambtenaren, in het bijzonder hen die geroepen zullen zijn in de zaak van den heilmagnetiseur den heer S. recht te vragen of recht te spreken, terwijl het toch vaststaat, dat over het algemeen de leden der rechterlijke macht geene uit zondering maken op den regel, dat men van het magnetisme, van de leer en de feiten niets weet en ook niets weten wil. Wij wenschen met dit verslag van de rede van den heer Keen onze reeks artikelen over het magnetisme en de zaak S. te besluiten. Het woord is geweest aan een prak- tiseerend magnetiseur, aan een aeedemisch medicus, daarna aan een man niet minder dan die medicus bekend om zijn helder hoofd en gezond oordeel, en niettemin adept van de vrije magnetistische school. Bovendien geven wij onzen lezers een lijstje van werken en artikelen op dit gebied, welke deze aangelegenheid deels van den academischen, deels van den vrijen kant behandelen. Hiermede meenen wij naar ons vermogen en voldoende te hebben medegewerkt, om onze lezers op de hoogte te houden van wat een ontwikkeld persoon tegenwoordig niet zonder overdenken kan voorbijgaan. Onderstaande geschriften zijn te bestellen bij de Librairie du magnetisme, 23 Rue Saint— Merri, Parijs. Oordeelkundige geschiedenis van het magnetisme. J- P. F. Deleuze Uit het Fransch Groningen, Schierbeek en van Boekeren, 1814. Traité experimental de magnétisme. Cours professé a l'école pratique, Deel I 1898; deel II 1904. Compte rendu du Congres spirite et spiritualiste international de 1900, tenu Paris du 16 au 27 Septembre. L'état actuel du magnetisme y est étabii par la discussion d'une faijon qu'on peut considéres comme officiel. Magnetisme ouratif. Alphonse Bué. Memorie sur le magnetisme curatif. Huguet. L'art de magnétiser. Lafontaine. 6e édition. 5 fr. Traité complet du magnétisme. Baron du Potet. 5e ed. Manuel de l'Eludiant magnétiseur. Baron du Potet. 6e ed. Pliotographie des Effluves humains. Sautiri. Hypnotisme, suggestiepsychotherapie. Akad. voorlezingen door dr Bernbeim Uit het Fransch door dr. A. W. van Renterghem. F. van Rossen, Amsterdam. Lehrbuch der gesammten Psychotherapie, von dr. Löwenfeld. Verlag J F. Bergmaun, Wiesbaden. Der Hypnotismus und die suggestive Psychotherapie, von dr. med. phil. und jur. A. Forel. Verlag von Ferdinand Enke, Stuttgart. Magnetisme. De macht van de menschelijke hand. Elise van Calcar. Dr. R. A. Reddingius, N. Ct. van 30 April 1910, 2-bijbl. van het avondblad Die beste Medizin für den Menschen ist der Mensch, Verein. Deutschen M .gnetopathen, Wiesbaden. Levensmagnetisme en zijn verschijnselen, door W. Gregory, naar de 4e engelsche uitgave door Elise van Calcar, A. W. Sijthofl', Leiden. Syn' hersenen syn seer gekrenckt Die denckt, dat niemand anders denckt

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1