VAN WIJK. uisslral 41 gijvoegsel van „5et gloemendaalsch Weekblad" FOTO- /Weekblad". f 0.75. Kiesstr. 33, Haarlem. e eischen iel worden ïrscheiden bij het Neder- Nederlandsch- van Zaterdag 14 Mei 1910. No. 19. n vreemde taal voor i (11 dim), sche encyclopedie is •mDe mensclien blad, 15-XI-'U71. Wilt itten Zend dan uw :n) en wij zenden U n U dadelijk in het 1 Amsterdam. Kantoor: TELEPHOOK 74S. :N BILLIJKE PRIJZEN 4 »AG PRIJSCOUR NT lijn: Bromversvaart 106. artikelen. Kruisstraat 41 Telepb. 744. Eerste internationale voetbalwed- SPORT. strijd te Bioemendaal op 15 Rei tusschen de Borgerlioutsche Voet bal club (Antwerpen) en B.V.V. „Bloenvendaal", verder Borgerlioutsche Voetbal-club II en B.V.V. Bioemendaal II". De voorzitter van de B.V.V. Bioemendaal" heeft een prach- n beker uitgeloofd voor den winnaar van de 1ste ronde .C. I—B.V.V. I). Mevrouw Visser van Hazerswoude geb. v. Merle heeft erder een medaille als consolatieprijs beschikbaar gesteld. Tusschen de beide 2de elftallen zal ook om 2 medailles gespeeld worden. Aanvang half drie f 't Heele terrein zal feestelijk in orde gemaakt worden en 't bloemendaalsche publiek verzuime dan ook niet, om Zondag 15 Mei op 't veld aan den Meerenbergscheweg te verschijnen. Donateurs en leden vrijen toegang. De anderen betalen slechts 20 ct. Leven. Na menigen strijd heeft moeder natuur de lang gehoopte overwinning behaald. Het rijk van koude en duisternis schijnt overwonnen. In de velden bloeit het madeliefje en de wilde renonkel, dat schoone, nederige pinksterbloempje en nog zoo veel meer, breekt bet zachte groen der weiden. Het zonnetje speelt door het reeds meer dichte lover. Hart en gelaat keeren zich blijde naar de bron van zooveel heerlijkheid en rijkdom. Nu is die schoone tijd gekomen, waarin het dankbaar ge moed de ware vreugde van het stoffelijk leven geniet. En terwijl alles lacht en jubelt, terwijl de moeiten en bezwaren weer overwonnen worden, het droevig verleden vergeten en iet lijden lichter gevoeld, paart zich aan de vreugde van et heden de hoop der toekomst. Ginds op de velden, door de nijvere hand des menschen ezaaid, zet zich reeds korrel en vrucht. De vruchtbare moeder-aarde belaadt zich opnieuw met hare heerlijke schatten en reeds maakt zich dezelfde hand, die plantte en zaaide, ge leed tot de inzameling der eerste vruchten. Het Pinksterfeest is het feest van den oogst. De oogst, die zooveel arbeid en inspanning vo>dert, zooveel vlijt en overleg, zooveel opgewektheid en kalme voortvarendheid De oogst, die zoo menigen droom vervult en zoo menige hoop teleurstelt, die over het wel en wee van een geheel gezin, ja van gansche streken kan beschikken, maar die boven alles dit leert: dat de mensch niet maaien zal waar hij niet ge zaaid heeft en niet zal oogsten waar hij niet heeft gearbeid. Leven is arbeiden. Leven is, uitgaan voor onze taak, voor onze roeping, zaaien en planten, om voort te brengen en te oogsten. Leven is, het stoffelijk bestaan te vereenigen met een redelijk en zedelijk beginsel. Ook op zedelijk gebied schijnen zonnen en bloeien bloemen. Ook op dat gebied koestert de mensch zich in hare stralen en verheugt zich in hare geurenvoelt zich bezield en mee gesleept om zelf ook uit te gaan, te arbeiden en te zaaien, om toe te brengen tot den grooten oogst. Het Pinksterfeest is een zegefeest; het feest waarop een groot deel der menschen wereld den a-mvankelijken triomf herdenkt van het beginsel van het ware leven en van de hoogste zedelijkheid. Te midden van de verschrikkelijke leroeringen der wereld, terwijl de oorlog nog in zijn ruwste gedaante rondwaarde en het geweld heerschte, terwijl de volken verzonken waren in den nacht der onwetendheid of zich overgaven aan een wuft en zinnelijk bestaan, werd in oorspronkelijke, schoone eenvoudigheid, het beginsel van vrede en van reine inen- schelijkheid gepredikt door mannen, wier zin voor het goede gedragen werd door liefde en veieering. En nooit is een meer treffend getuigenis afgelegd, dan toen die predikers optraden voor de verbaasde blikken der wereld, voor de groote beteekenis van het woord dat, waar de mond zwijgt die de waarheid doet hooren, de waarheid zelve niet tot zwijgen is gebracht. Sinds heeft de aarde bijna twee duizend malen haren jaarlijksehen loop om de zon volbracht en nog altijd wordt het woord, dat innige menschenliefde, reine zedelijkheid en waar achtige beschaving predikt als de eenige beginselen van het leven, gericht tot diezelfde wereld, die het zoovele eeuwen geleden vernam en nog altijd niet geheel van hare verbazing is bekomen. Nog wordt die stem vernomen te midden van den oproerkreet der volken en het dreigen van het oorlogs- staal. Nog is de geest van het booze en van de duisternis niet verwonnen, ja zelfs de geest van het goede nog niet gekomen tot elk menschenkind op de wijde, wijde wereld. Toch blijft het Pinksterfeest zijn onschatbare waarde be houden voor allen die aQn de zegepraal van het goede ge- looven. Wanneer wij in de wereldgeschiedenis de ontwikke ling van een nieuw beginsel gadeslaan dan staan wij dik wijls verbaasd over de in ons oog zonderlinge wijze, waarop die ontwikkeling plaats heeft. Boven alles verbaast ons de langzaamheid, waarmede het doordringt. Dikwijls schijnt het ons toe, dat het tot stilstand, tot achteruitgang zelfs gedoemd is. Maar als wij lang verloopen tijden met het beden ver gelijken, dan komen wij tot de vertroostende overtuiging, dat de meuschheid zich toch niet beweegt in een cirkelgang en dat zij wel degelijk vooruitgekomen is op de baan, die haar leiden moet tot meerdere volmaking. Niet alleen de vormen zijn veranderd, ook het wezen der dingen heeft wijziging ondergaan. De mond van zoo menig apostel, als in bet verleden uittoog en ook nog in het heden uittrekt voor de groote beginselen waarvan de Pinkstergedachte de hoogste vertolking is, heeft toch niet te vergeefs gesproken, is niet geweest de stem des roepende in de woestijn. En, geen wonder! Welke verhevene gedachten wekt het Pinksterfeest niet op in het gevoelig menschenhartin waarheid gedachten des levens. Hoe menig heerlijk beeld uit de geschiedenis vertoont zich voor onzen geest, vol van geestdrift en bezieling, strijdende, lijdende en stervende, desnoods in den dienst dier verheven beginselen, die alleen de menschheid duurzaam kunnen leiden op het spoor der volmaking. Leven, dat doen wij inderdaad slechts als diezelfde beginselen ons in al hun volheid doordringen. Zooals de natuur ontluikt onder de stralen der voorjaarszon, zoo ontluikt ook het hoogei-e, geestelijke leven slechts als het gemoed ontvankelijk is voor den indruk van de stralen der zon van liefde, recht en waarheid. Dat nimmer ons den moed ontzinke, ons zeiven te rekenen tot de apostelen van het licht in de duistere wereldstad, waar zoovele treurige ervaringen op bet gebied van den zedelijken vooruitgang ons deel zijn. Praalzucht, heertch- zucht, genotzucht, geene enkele hoofdzonde in één woord, die van dien vooruitgang niet de verklaarde vijandin is en altijd de overwinningen van een hooger levensbeginsel voet voor voet betwistte. Wij blijven bezield van dat beginsel en vervuld met de blijde hoop van dien heerlijken geest des goeds, die langzaam, maar met onbedrieglijke zekerheid de wereld doortrekt. Wees ons dan welkom als immer en bestraal ons, heer lijke zon van het Pinksterfeest, als een zinnebeeld van al wat lieflijk en goed, van al wat waar en rein is. Hen bi. Men schrijft ons uit Castricum Uit andere De .Tulianadag, die op bijna alle gemeenten. plaatsen, bij de eene in meerdere mate dan bij de andere gevierd werd, is hier zoo goed als onopgemerkt voorbijgegaan. Alleen van het stationsgebouw, de protestantsche kerk en het provinciaal krankzinnigengesticht Dnin en Bosch" woei de nationale driekleur, verder niets. Het karakteristieke hiervan springt te meer in het oog, als men weet, dat eenige weten geleden bij de gelegenheid dei- eerste heilige commune het geheele dorp, arm en rijk, vlagde. Men behoeft nu juist geen z g. Oranjeklant te zijn, oin dit opmerkingswaardig te vinden. Vrijdag gaf de vereeniging «Door Inspanning Uitspan ning" bestaande uit het verplegend, technisch en ander personeel, een welgeslaagde uitvoering in de tooneelzaal van het gesticht «Duin en Bosch" voor de patiënten. Opgevoerd werden eenige stukjes, die alle zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Ook werden door de gymnas- tiek-afdeeling eenige standen uitgevoerd in het licht eener projectie-lantaarn, die het korte tijdsbestek in aanmerking genomen, waarin dit alles tot stand gebracht werd, zeer goed slaagden. Bij goede oefening zal het blijken, dat deze afdeeling voldoende levensvatbaarheid zal bezitten. Ook de zangvereeniging kweet zich van haar taak, het gaf een drietal nummers ten gehoore. In de pauze wer den de patiënten onthaald op sinaasappelen, hun eveneens door de vereeniging verstrekt, hetwelk door hen zeer ge waardeerd werd. Kortom alles liep zeer genoegelijk van stapel. De uitvoering die om 7 uur aanving, eindigde ten 10 ure in een kalme, opgewekte stemming, zoodat alle aanwezigen met genoegen deze bijeenkomst zullen herden ken, waarvoor dank aan de leden in het algemeen, en aan- het bestuur in het bijzonder ook hier op zijn plaats is. leschaafde dame, in dei lekend, 32 jaar, minste! m der week beschikbai h biedt hare dienst/ r het voorlezen, 1 i van huishoudelijl 3 administratie, vi bij bet verrichten tdwerken of voor gezt in uoa letter G dit blad. aan ERS. SENTEZAKEN. - Bouwverordening. or schoolkinderen. G E NOp den hoofdelijlcen nteriool. Op de honden rvan. Op de begrafenis- der vereenigingen. ITENLIJST. Enz. &g n volgende dagen. Museum van Kunstnijver- I. Tentoonstelling van nieuw Delftsch aardewerk en i;«. neelen voor kerkelijke doeleinden. >g' 23 Mei, 8 uur. Tuinzaal Café Brinkraann. riandsche Reisvereeniging, Propaganda-vergadering. lag 24 Mei, 2$ uur. Leden-vergadering der Vereeniging mbachtsschool" in het schoolgebouw. ag 26 Mei. Feestelijkheden, te geven bij gelegenheid et bezoek aan Haarlem van H. M. de Koningin en H. den Prins der Nederlanden, Hertog van enburg. BLOEMENTENTOONSTELLING. -.etting der derde tijdelijke tentoonstelling, ezoek van H.M. de Koningin en Z K.H. den Prins ederlanden. Opening der vierde tijdelijke tentoon- g. Dagelijks geopend van 10 6 uur. Uit Amsterdam. ;int U Sr or in on 7» d bat li in. F dit ore iKes alles in de weer voor de feesten in de aan- veek. De wegen worden geëffend, tribunes opge- 1 iimmen geplaatst, de Westertoren, die de Keizers- door Maximiliaan van Oostenrijk aan het einde der als bijzonder voorrecht aan Amsterdam geschon- n hemel heft, wordt geheel van electrische gelei- oorzien, om hem alle feestavonden in electrischen te laten pronken, een niet minder prachtig gezicht zijn dan de van den Oudekerkstoren in 1587 ter eere van van graaf Leycester in Nederland. De Oudekerks- toen geheel behangen met papieren lantaarnen, ïen een kaars brandde, en geleek «eene vierighe Dam, waar kortelings gegraven en geplaveid werd, en ckt waren voor den electrischen tram, is het een- ijvigheid, een echte feestdrukte. Icon van «Zeemanshoop" wordt stevig onderstut homing van instorten. Het is een aandragen van •ar. deelen, van stutten en «juffers." De lucht n het getimmer. De schooljeugd staat, pretmakende, te gapen, hoopen leegloopers en leegloopsters Dn Dam niet meer af. Ze blijven er den heelen naar dit daD naar dat ziende. Geen reuzen-orgel damrak baalt hen weg. Zij laten de meiden en de die in de laatste jaren als een legertros de orgels i, rustig dansen, of lni en fatsig tegen de huizen Wat een tronies onder die jongens en jonge mannen ichtvaardige deernen, welke den lieven langen dag volgenOnder hen schuilt menig dief, menig aor. oote koffiehuizen en eei huizen zijn mede met de elen voor het feest begonnen. Bij Krasnapolsky oote wintertuin al half gereed. Daar, overal vanen 'h wapens en guirlandes en een schat van palmen in Mooi en opgewekt zal het er zjjn als's avonds eurige verlichting een tooverachtigen schijn over rpt. ort van Cleve" zal zeker niet achter blijven. Daar 1 de feestweek geen biefstukken genoeg zijn, als 'eenkomsten met slachters waren getroffen om de onvolprezen biefstuk met gebakken aardappelen 1 opdienen. xviriiuiiLi. r cxeeiiigiii x>buenauusün looneei, allen in rok, steek op en statiedegen aan de zijde. En alle dezen hebben maar éen verlangen, maar éen wensch«een halve biefstuk met aardappelen, liefst een heele", en dan voor de Koningin verschijnenZij fluisteren hun wenschen, en donderend galmt terstond hun wensch door de zaal. Ko of Willem of Jan buldereneen halve biefstiek met aard appelen, hard gebakken een heele biefstuk met spiegelei, (voor een van het polderbestuur), een portie garnalen, een balletje gehakt, met veel sju Wat Ko, Willem, en Jan bulderen, wordt aan het buffet nagebulderd de keuken in. Onmiddellijk komt het gevraagde uit de keuken, en Jan, Ko, Willem of wie ook brengen den hongerigen in een minimum van tijd wat zij fluisterden. Zóó druk als het geraas in de zaal, zóó stil en rustig is het in de keuken. Alles gaat daar geluidloos. Bergen bief stukken liggen er op maat, op aarden schotels, even als torens van gesneden aardappels. Een leger koks, uiterst rein gekleed, bereiden alles en loopen geluidloos over den grond, zoo schoon, dat men, zooals het spreekwoord zegt: «Wel rijst en brij er van kan etenU Dat geraas en gebulder behoort in «De Poortc. Als Ko, Willem, Jan en hun vrienden niet meer bulderden, zou niemand er zich meer thuis gevoelen. Deze gedienstige vrienden zijn heel andere menschen dan de gewone kellners. Zij vormen den overgang tusschen de oud-amsterdamsche Jans tot de kellners. Van de oud-amsterdamsche Jans hebben zij bij de évolutie het gemoedelijke, het vaderlijke, het vriendelijke, het vertrouwelijke, het hulpvaardige, het wèl-gemeende, kortom alle oud-amsterdamsche deugden be houden. Zij informeeren bij de trouwe bezoekers hoe hun familie het maakt, vragen naar verre vrienden, of vertellen dat zij uit Hongkong van m'nheer X., die altijd biefstuk met een dubbele portie aardappelen at, een briefkaart heb ben ontvangen, dat de belastingen te hoog zijn, dat Strauss een nieuwe operette gemaakt heeft, dat zij de fransche operette mooier vinden dan de duitsche, dat m'nheer Treub nu in Den Haag woont, dat de effectenbeurs ie klein is, dat Breitner aan het schilderen is van een gezicht op het Spui bij het Bagijnenhof, dat ze de komeet hopen te zien, dat... ja, van al wat in, op, boven en onder de aarde is. Ko met het sterk grijzende haar, is de archivaris van «Kleef*, zoo goed als Mr. Veder van Amsterdam; hij is de meest aartsvaderlijke, hij regelt alle gedrukte stukken, kranten, weekbladen, illustratiën, enz. Behalve archivaris van Kleef vervult hij ook de betrekking van bibliothecaris. Willem met nog zwart haar, dat de krul, die uit zijn zinnen is, behouden heeft, is de man van de kunst, trouw bezoeker der opera, liefst die van Wagner, maar nog meer van klassieke muziekuitvoeringen. Geen verschijnsel op muzikaal gebied is hem vreemd. Als Daniël de Lange verhinderd werd zijne muziekverslagen te schrijven, zou hij hem direct kunnen vervangen. Ja, de hulpvaardige vrienden uit de Poort zijn een bjjzonder slag, en zijn onsterflijk. Als een hunner voor goed de oogen sluit, krijgt diens opvolger zijn naam, hoe die van den nieuweling ook moge zijn. Dat is een Konink lijk begripDe Koning is dood, leve de Koning Jan Veth heeft het niet beneden zich geacht een dezer vrienden voor zijne «Bekende Tijdgenootente teekenen, met het onderschrift: «Jan uit de Poort van Kleef*. aan ae nrma v reuen nurg en Keens en aan de architecten Neumeier en Van der Vijgh, die op alles hebben gelet en vooral voor gerieflijkheden voor dames. Nog iets. Op de randen der rustig-decoratieve schoorsteenen staan klassieke bronzen ornamenten. De stoelen, in een kleur, verband houdend met die der zaaltjes, zijn naar een mooi oud-model en hebben het voor deel, er zoo gemakkelijk in te zitten, dat men noode opstaat. Achter den gang der zaaltjes is een afzonderlijke keuken met de allernieuwste keukenbenoodigdheden, o.a. een elec trische spoeling voor vuil vaatwerk. Reiner kan dat onmogelijk schoon worden gemaakt. Vaatdoeken worden er niet bij gebruikt, de overgroote warmte droogt alles op. Het doel van de nieuwe eetgelegenheid isecht Hollandsche spijzen, op z'n Hollandsch klaargemaakt, te schaffen aan de vreedzame bezoekers. Het principe van «De Poort" beneden, blijtt dus boven gehandhaafd. De prijzen zijn andere dan beneden, doch niet hooger dan gangbare restaurant-prijzen. Deze keurige zaaltjes, uitziende naar het Paleis, de Nieuwe Kerk, Voorburgwal en Dam, en de leiding van keuken en bediening zijn te danken aan de dochter van den jongsten heer Hiilscher, die met zijn broer sedert eenige jaren dood de zaak in de Poort ondernam en tot bloei bracht. Zij heeft het rustig leven op de villa te Hilversum er aan gegeven, om de boven-eetgelegenheid in te richten, te openen en te leiden. Zij staat aan het hoofd van alles, maar haar hoofdbemoeienis zal zijn de keuken. Een waarborg voor alle deugdelijke toebereiding. En zoo gaat met deze nieuwe inrichting het leven van juffrouw J. Hülscher een bladzijde beslaan in het boek van het nieuwere vrouwenleven. De schouwburgen sluiten weldra de deuren, enkele hebben dit reeds gedaan. De winter heeft veel gebracht, veel schoons, niet in den stadsschouwburg, maar bij Willem Royaards, en, de onvolkomenheid van bet spelen daar gelaten, ook veel artistieks bij Verkade's Hagespelers. De vertooning van een groot vaderlandseh stuk wacht ons, waarvan Oranje de alva en de omega is. Het wordt in de a s. feestweek gespeeld in den Stadsschouwburg als H. M. de Koningin dien bezoekt. Er worden groote sommen gelds aan décors en costuums voor dit tooneelstuk uitge geven, dat voornamelijk speelt in den tijd van Frederik Hendrik. De schrijver, Huf van Buren, in dat tijdvak uit nemend thuis, is ook geen vreemde op tooneelgebied. X. X. t. i-i oa i Van Zaterdag 14 tot en met Burgerlijke Stand. Vrijda? 20 Geboren: d. van G. W. Tweehuijsen en S. J. Peters; z. van P. Reeuwijk en P. C. van der Burg. Ondertrouwd: N. Hoogewerf en C. H. de Vries. Getrouwd: J. Dernison en Ch. van der Hulst. Overleden: L. Lagerman, 85 j. Overleden in het Gesticht «Meerenbe rg": N. Stam, 43 j.P. Krol, 65 j,H. W. Rotteveel, 77 j.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5