MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad B voor B AERDENHOUT BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZNAG en omliggende gemeenten argang. ZATERDAG, 28 MEI 1910 No 21. si 11 t liet Bloemendnolscl) liMblnd. Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lö Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel; hij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Vijverweg 7. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, I nummer behoort een bijvoegsel Agenda. BLOEMENDAAL. g 28 Mei, 8 uur. Hotel „Zomerzorg" (eigenaar de Hupkes). Vrijzinnige Kiesvereeniging „Bloemendaal". 1 engewone algemeene vergadering. lag 1 Juli en volgende dagen. Tentoonstelling van derijen en aquarellen van C. Breitenstein in hotel in en Daal". ïg 3 Juni, 8 uur. Avondwandeling van leden der erlandsche Natuurhistorische Vereeniging afd. Bloe- i daal en omstreken. Bijeenkomst aan de school der Blot mendaalsche School vereeniging. HAARLEM. rgeirks geopend: 7—10 uur 's morgens en 3—5 uur onds. Drinkhal Staalbad Haarlem. "i.\ Badinrichting Badhuisstraat. '.eraZwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. Z ndag 29 Mei, 8 uur. Brongebouw. Abonnementsconcert - rlemsch Muziekkorps. Bij gunstig weder in den tuin. - o r 29 Mei. Museum van Kunstnij verheid. Laatste der tentoonstelling van nieuw Delflsch aardewerk en ri lpaneelen voor kerkelijke doeleinden. BLOEMENTENTOONSTELLING, oortzetting der vierde tijdelijke tentoonstelling. -nuag 29 Mei, laatste dag. Zaterdag 21 Mei hield Bloemendaal aatselijk Commando", in combinatie met de tieuWS. afdeeling Haarlem van Volksweerbaar heid, een velddienstoefening, waaraan nu v ir 40 man deelnamen. Het geheel marcheerde te 8 uur ,van het station Overveen tot den tol bij Aerdenhout. aar werd de troep in tweeën gesplitst, het eene gedeelte der commando van den sergeant Steffens had de opdracht den Vogelenzangschen straatweg te marcheeren naar irtenbrug, onder Hillegom en zoo mogelijk deze te ti. Het andere gedeelte, waarbij eenige wielrijders, dei commando van den sergeant Van Kessel, marcheerde i a len rijksstraatweg naar Hillegom en van uit het dorp iet station, van waaruit een verkenningspatrouille gemaakt in de noordelijke richting. Aan de oostzijde i rtenbrug had het eerste treffen met den vijand plaats rd deze, die maar uit een gedeelte der tegenpartij b' t t d, teruggeworpen. Hierna werd de verkenning voort- .;i;z geregeld onderbroken door schermutselingen dan van deze dan van gene zijde van den weg, totdat de leider cfening, de sergeant-majoor De Jong, nabij het station nzang de oefeningen liet eindigen, waarna de deel- gezamenlijk in opgewekte stemming naar huis n.' beerden, waar zij ongeveer te 3 uur aankwamen. Het was een zeer mooie oefening, waaruit voor de deel- s veel te leeren was en tot welks welslagen de mooie md zeer medewerkte. hotel Duin en Daal wordt gedurende de maand Juni entoonstelling gehouden van schilderijen en aquarellen Breitenstein. als voorloopige mededeeling. In het volgend nummer we de tentoongestelde doeken te bespreken. Per aeroplane over het Kanaal. De Fransche aviateur J. de Lesseps op zijn Bleriot-monoplane, onmiddellijk na den start te Baraques. (De Luchtvaart). Het sport feest van den B. B. v. L. O. Tot ons leedwezen konden we met het maken van een verslag van het sportfeest van j.l. Zondag, gegeven door uen Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling, niet tijdig gereed komen en zullen we ditmaal eens leentjebuur spelen bij Haarlems Dagbladwelks voortreffelijke wedergave van het feest zich hiervoor bijzonder goed leent. Ter inwijding van het nieuwe terrein en het daarbij opge richte clubgebouw, had de Bloemendaalsche Bond voor Licha melijke Ontwikkeling voor Zondag een sportfeest uitgeschreven, dat uitnemend geslaagd is. Alles werkte mee oni het succes volkomen te doen zijn. Het weer niet het minst! Dat hield zich buiten verwachting in ons vochtige regenland zijn we 't niet gewend, als de hemel eens een week achtereen in pure blauwte straalt, en de zon haar gulle goede lichtstroomen giet tot in de donkerste hoekjes, 't Vroolijk met vlaggen versierde terrein deed er 't zijne toe om de stemming te verhoogen, en de muziek van het groen-gejaste duitsche muzikantenkorps, het kleurig-voorjaarsche van de dameskleedjes, het gezang en gelach, een blijde vroolijkheid die allerwege heerschte, alles werkte samen om aan de aanwezigen die opgewektheid te geven, die voor 'n sportfeest als dit noodig is. De regelingscommissie, bestaande uit de heeren M. Vrij, inr. A. H. J. Merens, C. L. Boissevan, A. J. Meyerink en S. A. Wilson, verdient een woord van lof voor hun kranig werk. Het programma liep, vooral dank zij de voorbeeldelooze acti viteit van den heer Meyerink, zonder haperen van stapel, en het was een lust te zien hoe al die blauwe en bruine jeugdige kijkertjes straalden van genot bij 'n goed spel-moment voor hun partij. Hoe 'n juichkreet er opging als een der Bloemen dalers den bal, die ver 't veld in was geslagen, kranig wist te vangenmaar 't deed toch ook goed te bespeuren, dat voor mooi spel van den „vijand" evenzoo werd geklapt en gejubeld als voor dat van de eigen vereeniging. Meisjes zwermden over 't veld heen met korfjes, waarin chocolade, bonbons, prentbriefkaarten etc., die er zoo ver leidelijk uitzagen, dat men wel koopen moest, of men wilde FEUILLETON. i). Politiek en Eerlijkheid. (Overgenomen uit het Vrijzinnig Weekblad.) irne heb ik mij aangesloten bij hen die zich op voor o llen vereerend verzoek bereid verklaarden dit algemeen enig blad te steunen met hun woord. Jaren geleden ■iet mij bij het komen deeluitmaken van een gemeente hoe in dat college bejaarde, achtenswaardige mannen au e elk langs een eigen weg het werkelijk welzijn bezorgden de kleine gemeenschap die zij mede bestuurden, tegen der over stonden in tal van gevallen waarin het vergeten elkanders eigenaardigheden en het vooropstellen van gemeenschappelijk doel gemakkelijk tot een goeden ig zou hebben geleid. daas vaak gebeurde het tegenovergestelde. Wanneer wij, de linkerzijde van het politieke voetbalveld opgesteld, meer samenspel wilden, wat minder individueel optraden, oa .en wij den wedstrijd steeds gemakkelijk winnen. Iedere poging om tot samenwerking links te komen verdient dus m toejuiching. De sympathieke woorden van het inleidend el van den leider dezer courant doen verwachten dat !en vereenigt ook op den dunr als hoofdzaak en hetgeen verdeelt ook in het vervolg als bijkomstig beschouwd zal worden. i ihalve de zin tot vrijheid en ontwikkeling die ons allen elijke mate bezielt, vrijheid en ontwikkeling niet alleen v' 'r onze eigen economische en geestelijke persoon, maar o'. voor allen op wier minder gunstige omstandigheden wij van gunstigen invloed kunnen zijn, bindt ons samen de wil om een politiek te voeren, die den toets der eerlijkheid kan doorstaan. Het denkbeeld lokt mij daarom aan dio twee denkbeelden politiek en eerlijkheid in dit blad naast elkander te stellen en na te gaan hoe zij zich in enkele opzichten jegens elkaar verhouden. Wat is politiek en wat is eerlijkheid? De heer W. Meijer maakt in zijne inleiding tot Spinoza's staatkundig vertoog een m. i. juist en in ieder geval vrucht baar onderscheid tusschen 3 soorten van politiek. De lagere politiek noemt hij in gelukkige woordenkeusde handigheid om tusschen de meest verschillende belangen overeenkomst tot stand te brengen of wel het middel om met goed geluk uit den doolhof der moeningen en de listig gespannen netten der tegenpartij te geraken, hij omschrijft haar als meer kunst dan wetenschapmeer slimheid en geslepenheid dan wijsheid. De politiek van het midden-niveau noemt hij die welke de zoogenaamde staatkundige partij te zamen bindt, zij vertegenwoordigt zekere denkbeelden van een bepaald tijd vak in een bepaald land. Hoewel ze zich veelal slechts inbeeldt van beginselen uit te gaan, inderdaad zich vergenoegt met min of meer samen hangende leuzen, staat zij toch hooger dan de politiek der eerste soort en kan onder leiding van mannen van beteekenis zelfs bij geringe getalsterkte harer aanhangers grooten invloed hebben. De ware politiek welke wijsgeerig overleg noch noodeloos noch nutteloos acht, onderzoekt integendeel de echte en hechte beginselen der menschelijke samenleving, hare grond of niet. Het clubhuis was overigens de bron van alle lafenis. Alles was er te krijgen behalve spiritualiën. Grappig deed 't aan te zien, hoe zoo'n tien- of twaalftal kleuters in een kringetje limonade stonden te drinken, 'n Glas was daar niet bij noodig, het ging alles op sportieve wijze, met een rietje in het kogel- fleschje. Om 10l/ü uur opende de dag met een slagbalwedstrijd tusschen leerlingen der Bloemendaalsche Schoolvereeniging en een twaalftal van „Duinoord" te 's-Gravenhage. Scheidsrechter was de heer A. J. Meyerink. Alras bleek, dat de Hagenaartjes meerdere vorderingen in 't amusante slagbalspel gemaakt hadden, dan de Bloemendalers. Na 'n uur spelens was de uitslag dan ook, dat „Duinoord" won met 52 tegen 31 punten. Maar weldra zou de Bloemendaalsche Slagbalclub over de geleden nederlaag wraak nemen. „Van Hoornbeek" te 's-Graven- hage was 't, die tegen de B. S. C. in 't krijt trad. Arbiter was thans de heer M. F. Graafland. Het was een heet, maar vreedzaam gevecht, dat nu een aanvang nam. De residentie-menschen waren in den beginne in de meerderheid, en 't begon er zeer veel op te lijken, dat ook nu de bezoekers met de overwinning zouden gaan strijken. Maar Bloemendaal haalde op in de laatste minuten. Door schitterend spel wisten de gastheeren zich nog juist van de victorie te verzekeren. Het scheelde overigens maar één puntje G3 tegen 62 was het resultaat. Na de koffie speelden deze twee vereenigingen nog een half-uursch friendly game. Ook nu bewees de „B. S. C.", dat zij de meerdere was. Thans werd „Van Hoornbeek" met 45 tegen 41 punten geklopt. Vervolgens traden slagballers en residentie-menschen af en kwamen de Amsterdamsche korfballers ten tooneele. De eerste klasse clubs „O. S. C. A." en „D. T. V." waren ter opluistering van het Bloemendaalsche feest uit de hoofdstad gekomen om elkaar in een vriendschappelijke ontmoeting te bestrijden. Te twee uur ving het spel onder leiding van den scheids rechter S. A. WiDon aan. Het was vurig en snel, en niet slagen niet alleen maar ook hare grondvormen wijsgeerig als ze genoemd mag worden, gaat ze meestal uit van een of andere algemeene wereld- of levensbeschouwing. Voor haar of hem die gemakkelijk leest ligt in het bovenstaande het schema over het onderwerp dat ons bezig houdt voor oogen. Welk een vruchtbaar onderscheid, dat drievoudige I Van menigeen wordt gezegd dat hij in de politiek is verzeild geraakt, of dat hij in de politiek een onder komen heeft gezocht, en tal van personen die als nuttige burgers hun leven ten offer brengen aan hun dagelijksche omgeving maken zich van elk aanzoek tot bemoeienis met staatkundige vraagstukken af met een welgemeend, voor den toegesprokene soms weinig vleiendneen dank u, politiek maakt ziek. Die aan deze politiek doet wordt voorgesteld als een ver dwaald schip, als een naar het duister gevlucht individu, als iemand wiens zedelijke levensaderen zijn vergiftigd. We kennen ze allen, die met de eigenaardig-leelijke woorden politieke slimmelingen worden aangeduid, hunne gedachten spreken zij meeestal niet klaar uit, of zij klare gedachten bezitten moet vaak betwijfeld worden, zij zijn altijd vol van gissingen omtrent vermeende sluwheden hunner tegenpartij, hunne eenige berekening strekt om daartegenover sluwere sluwheden te stellen en hun eenige beginsel is, dat van de tegenpaitij hoofd, hart en nieren bedorven zijn. Die lieden, wij hebben het nog steeds over de politici van den derden rang, zijn, eenmaal aan het bewind geko.-ien, meestal weinig waard, hun persoon wordt gevreesd maar niet geëerd, hunne critiek heeft bijbedoelingen, hun opbouwende kracht is zwak, samenwerking met anderen, onderling vertrouwen voorop-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1