MET PENSION- EjM WONINGGIDS Nieuwsblad OVERVEEN voor jJjjijB VOGELENZANG AERDENHOUT j en omliggende BLOEMENDAAL «j j gemeenten De Statenverkiezing. Ernst Heinrich Krelage. Ernst Heinrich Krelage. Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemen daal. Ad vertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. 4 jaargang. ZATERDAG. 11 JUNI 1910 No 23. let auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. it nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Agenda. BLOEMENDAAL. De Zuidpool-expeditie van Dr. Charcot. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Alle mededeeüngen de administratie, advertentiën enz. betreffende: :-: Vijverweg 7. 'J Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het Bloemendaolsch (iMblad. De automobielslede, welke Dr. Charcot zal medenemen. Hoc en en volgende dagen tentoonstelling van schilderijen ,:n aquarellen van C. Breitenstein in hotel „Duin en Daal". Hou dag 12 Juni. Holel „Duinen Daal". 122uur:lunch- ■oncert; 2i4£ uur: matinee; 6—8 uur: diner-coucert. jdag 14 Juni, n.m. 2 uur. Vergadering van den gemeente- -aad. (Zie voor de agenda onder Plaatselijk nieuws.) Donderdag 16 Juni. Stemming voor de Provinciale Staten, derdag 16 Juni, v.m. 10 uur. Bloemendaalseli Verkoop lokaal. Verkooping van meubilaire inboedels, nagelaten door mevrouw de Wed. Vermeulen.Koopman enmej.de Wed. Van der Fange Dietrich door den makelaar A. Overakker, ten overstaan van notaris J. H. Wildervanck de Blécourl. HAARLEM. erdag 11 Juni, 7J uur. Concertzaal van De Kroon. Openbare Voordracht-oefening te geven door bet klein orkest en viool-leerlingen van den heer Joh. Steenman. ondag en volgende dagen. M useu m va n K u ns tn ij ver heid. Tentoonstelling van eene opvolgende teeks van werkstukken, die de bewerking van het drijven voorstelt. Dagelijks geopend: 710 uur 's morgens en 35 uur 'savonds. Drinkhal Staalbad Haarlem, dem: Badinrichting Badhuisstraat, idem: Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. Z ndag 12 Juni, 8 uur. Brongebouw. Concert door de Harmonie Kapel van de Kon. Ned. Papierfabriek te Velsen. Dinsdag 14 Juni, 8 uur. Br o n ge bo u w. Bioscoopvoorstelling. Bij gunstig weder in het park. Dinsdag 14 Juni, sraorgens 10 uur Algemeen Verkoop lokaal Nieuwe Gracht 74. Veiling van den inventaris van het café-restaurant der Nationale Bloemententoonstel ling, door den makelaar P. Hoogeveen, ten overstaan van den deurwaarder J N. Warnier. /oensdag 15 Juni, 8 uur. Groote Kerk. Concert der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem. (Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer.) Donderdag 16 Juni, 8 uur. Bron gebouw. Abonnements concert Haarlemsch Muziekkorps. Bij gunstig weder in den tuin. "ijdag 17 Juni, 's morgens 10 uur, openbare veiling van wei- of hooilanden en bouwland in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht te Haarlem ten overstaan van den heer J. H. Wildervanck de Bléoourt, notaris te Bloemendaal. (Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in het Bloemendaalsch Weekblad van 28 Mei j.l. De linksche kiesvereeuigingen in het district Velsen hebben als candidaat voor de Provinciale Staten gesteld den heer Niettegenstaande wij mogen aannemen dat de heer E. H. Krelage een der meest bekende mannen uit dit district is, veroorloven wij ons toch, voor de volgende bijzonderheden omtrent 'ijn persoon hier een plaats in te ruimen. De heer E. H. Krelage, geboren te Haarlem den 28sten Januari 1869, is onder meer: Voorzitter der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur. Mede-oprichter en oud-voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren. Mede-oprichter en oud-voorzitter van de INederlandsche Tuinbouw Handelsvereeniging. Oud-hoofdbestuurslid van de Nederlandsche 'aatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. jÉ Lid van het Centraal Bestuur van den Neder- l! dschen Tuiubouwraad. De heer Krelage heeft een belangrijk aandeel ïad in de voorbereiding van de totstandkoming n den Tuinbouwraad (federatie der Neder- II ndsche tuinbouwvereenigingen), waardoor ook de kleine tuinders in de algemeene organisatie v erden opgenomen en hunne belangen beter be hartigd konden worden. Van overwegend belang waren zijn bemoei- mgen in zake de deelneming van Nederland aan de Internationale Tuinbouwtentoonstelling te 1 cHim 1909. De Heer Krelage was voor- v der Commissie. Men weet boe groot bet deze:' deelneming aan de Berlijnsche tentoonstelling voor alle takken van onzen tuin bouw was. Versch ligt nog in aller geheugen hoe de heer Krelage de ziel is geweest van de jubileum tentoonstelling 1910. Men denke bierbij tevens aan het „Gedenkboek" door hem geschreven, en aan den grooten bloei van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, dank zij zijn stuwkracht. En ten slotte nog iets over de beteekenis van het zitting nemen van een dergelijke krachtige figuur in de Provinciale Staten. De tuinbouw in 't algemeen, groenteteelt, bloembollencultuur, bloementeelt en zaadteelt nemen in Noord-Holland snel in beteekenis toe. Meer en meer zullen de Staten geroepen worden tot het nemen van maatregelen, het verleenen van steun ten behoeve dezer belangrijke takken van bodemcultuur en nationale welvaart. Toen ten behoeve van de deelneming aan Tuinbouwtentoonstelling te Berlijn in 1909 de betrekkelijk onbeduidende som van f 500.— subsidie aan de Staten van Noord-Holland werd gevraagd, adviseerden Gedeputeerden afwijzend, en kostte het belanghebbenden heel wat over redingskracht om de Statenvergadering tot een gunstige beschikking over te balen. Inderdaad werd het subsidie ondanks het ongunstig prae- advies van Gedeputeerden toegekend, maar de omstandigheden waaronder het verleend werd, wijzen er op hoe dringend noodzakelijk het is, dat de tuinbouwbelangen, waarbij een overwegend deel der provincie, en in 1t bijzonder het district Velsen, zoo zeer betrokken is, in de Staten kunnen worden behartigd door iemand die zoo volkomen van die belangen op de hoogte is, en daarvoor zoo kan waken als de heer Vergadering van den Raad der Gemeente Gemeentebestuur. Bloemendaal, te houden op Dinsdag 14 Juni 1910, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van een bouw- en wegenplan voor gronden van Meerenberg. 3. Wijziging schoolgeldverordenimg. 4. Veroi'dening voor de financieele commissie. 5. Instelling van een strafverordeningen-oommissie. 6. Nadere regeling der vergoeding voor huishuur van den Inspecteur van Politie. ek-onderwjjzer. 7. Benoeming van een gymnastil909. 8. Af- en overschrijving dienst 9. Betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1909. {De Auto). Het gesticht Meerenberg. Plaatselijk Als telken jare om dezen tijd is ook Nieuws. nu weder het «verslag betreffende het gesticht Meerenberg" verschenen. Het loopt over het jaar 1909, is ook ditmaal een lijvig boek en mag op volledigheid hogen. Wij ontleenen er de volgende bijzonderheden aan Op 31 December 1909 waren aanwezig 14 hoofdbeambten en 32 beambten, het personeel van den geneeskundigen dienst bestond uit 57 verplegers en 191 verpleegsters, zonder de plaatsvervangende hoofdverpleegsters1 amanuensis en 1 knecht in de apotheek, terwijl het personeel van den huisdienst uit 46 personen en dat van den administratieven, oeconomischen en technischen dienst uit 55 personen be stond, totaal 397 personen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. W. Th. Pahud de Mortanges op 16 Nov. 1908, werd voorzien door de benoeming tot lid van de commissie van toezicht van den heer L. Graaf van Randwijck. De heer dr. H. D. Kruseman trad als lid van het dagelijksch bestuur af; in [zijn plaats werd voor 1910 en '11 gekozen de heer mr. D. E. van Lennep, aan wien meer bijzonder de belangen voor het personeel werden opgedragen. Met ingang van 15 Mei 1909 werd aan den heer dr. C. Th. van Valkenburg (die benoemd was als onder-directeur van het Instituut voor Hersenonderzoek te Amsterdam) op zijn verzoek eervol ontslag verleend als geneesheer en werd met ingang van denzelfden datum in dezelfde functie be noemd de heer P. Nieuwenhuyse, arts, laboratorium-assistent aan de chirurgische kliniek aan de rijks-universiteit te Utrecht. Met. ingang van 1 November 1909 werd aan den heer dr. H. Waller op zijn verzoek eervol ontslag verleend als geneesheer en werd in de hierdoor ontstane vacature benoemd de heer dr. P. H. M. Travaglino, sedert 1 Augustus 1908 als geneesheer reeds aan het gesticht verbonden. Ter vervanging dezer vacature werd benoemd de heer W. H. van der Scheer, med. docts. en arts, assistent aan de neurologische en psychiatrische kliniek aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Bij de beambten en personeel hadden verschillende muta- tiën plaats, in het personeel van den geestelijken en van den administratieven, oeconomischen en technischen dienst had geen mutatie plaats. Op 1 Januari 1909 waren 1373 verpleegden, in dat jaar werden opgenomen 135 mannen en 179 vrouwen, werden afgevoerd 189 mannen en 208 vrouwen, zoodat op 31, Dec. 1909 het aantal verpleegden bedroeg 1340. Over leden zijn 115 patiënten, als hersteld werden er ontslagen 59. Het grootste deel der opgenomenen, 191, was zonder beroep. Aan overdreven godsdienstzin leed niet een, van 3 mannen en 2 vrouwen was de directe oorzaak der krankzinnigheid misbruik van sterken drank. Erfelijk belast bleken 28 mannen en 54 vrouwen. Het grootste aantal patiënten, 547, levert Amsterdam, Haarlem volgt met 131; 7 uit Bloemendaal. Verschillende jubilea werden herdacht. Omtrent den gezondheidstoestand van het personeel bevat het verslag geen bijzonderheden. Aangaande de werkzaamheid eener speciale commissie benoemd om na te gaan »of, en zoo ja, in welke opzichten verandering in de belooning van de beambten en van het personeel noodzakelijk is", behelst het verslag een uitvoerig rapport met diverse bijlagen. Op de resultaten van dit onderzoek komen wij nader terug. Voor ernstige ongelukken is het gesticht bewaard ge bleven; ook kwam dit jaar geen geval van zelfmoord voor. De voorgekomen ontvluchtingen (6 maal door mannen,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1