De Raad vergaderde Dinsdag 14 Juni Gemeente- 1910 te 2 uur. Afwezig waren de bestuur. heeren Van Hooff, Bispinck en Bijvoet, de laatste met bericht. De notulen werden na eene kleine aanvulling goedgekeurd. Aan de weduwe Nieuwenhuis-Veen werd als vroeger eene gratificatie van ƒ52 geschonken. Een verzoek van den beer Korthals Altes om maatregelen te nemen tegen bet trillen van zijne woning in Duin en Daal naast het electrisch pompstation werd in handen van B. en W. gesteld om preadvies. Aan D. Wijkhuizen werd tot wederopzeggingstoe verlof ver leend tot tappen van dranken andere dan sterken drank mits zijne 2 lokaliteiten als ééne worden gebruikt. Ged. Staten berichtten de goedkeuring van het raadsbesluit omtrent den afstand waarop aan sommige wegen woningen moeten worden geplaatst, zoo van af die wegen als van elkander. Het verzoek van mej. A. Otte om ontheffing van schoolgeld betaling werd aangehouden tot de besloten vergadering hetzelfde geschiedde met het request van den ambtenaar van den B. St. Messchaert. In de besloten vergadering is daaromtrent geene ge heimhouding opgelegddoor een der leden werd voor gesteld het verzoek in handen van B. en W. te stellen ter afdoening, een ander lid kon zich daarmede niet vereenigen bij de behandeling bleek dat voor beredekaveling alleen geschikt was de grief van den verzoeker, dat hem 1.40 aan voorschot, gemaakt op een dag dat hij een stembureau behulpzaam was geweest, niet is uitbetaald. B. en W. be toogden dat de toestemming, aan dien ambtenaar gegeven, om vrijwillig een collega naar het stembureau te vergezellen op de gemeente geenerlei verplichting had gelegd. De Raad besloot toen de ƒ1.40 niet uit te betalen.1) Een wegenplan der Commissie van Toezicht over bet ge sticht Meerenberg, dat de gezondheids-commissie niet was gepasseerd, werd als strijdig met de bouwverordening niet vastgesteld. Gewezen werd nog, aan de hand van het rap port van den gemeente-architect op de onmiddellijke nabijheid der begraafplaats. De schoolgeldverordening, die wij een volgend maal zullen opnemen, werd met eenige kleine aan vullingen vastgesteld. De financieele commissie zag de verordening regelende hare samenstelling en werkwijze vastgesteld. Ook deze verordening zullen wij een volgend maal opnemen. Hetzelfde is ons voornemen ten aanzien van het eerste rapport dier commissie. B. en W. zullen op dat rapport uitvoerig antwoorden. De door B. en W. ontworpen posten van af- en overschrijving en de door hen beoogde betalingen uit «onvoorzien" ver kregen 's Raads goedkeuring. De Raad deed eene poging eene rechtsgeleerde commissie samen te stellen. Den inspecteur van politie werd vergund eene duurdere woning aan de Kleverlaan te betrekken tot 1 Mei 1911 als wanneer hij eene woning van f 850 zal moeten gevonden hebben. De benoeming van een gymnastiek-onderwijzer werd aan gehouden. Tot nieuwe plaatsvervangende leden van de stembureaux werden benoemd de heeren Ae. A. G. de Petit en J. J. van Kempen. Bij de rondvraag klaagde een der leden over de volgende zaken dat een jeugdig uit den aard der zaak onervaren en wellicht niet met de noodige tact om op oudere menschen aanmerkingen te maken begaafd jong man werken gecontroleerd had, die door den gemeente-architect gecontroleerd moesten zijn, dat op de Kleverlaan buizen onbeheerd lagen, dat op een zijweg van de Kleverlaan een schutting als afscheiding was toegelaten, dat de diepboring in den Aerdenhout onbeheerd en volgeloopen was, dat op verschillende plaatsen in de gemeente prikkeldraad was gespannen tegen de politie verordening in en sommige wegen vervuild waren. B. en W. legden uit en zeiden voorziening toe. De heer Van der Hulst vroeg te Vogelenzang een klok te plaatsen in het stemlokaal. Hierna werd de besloten vergadering gehouden. Naar wij vernemen zal de heer M. hoogerop redres zoeken. Door burgemeester en wethouders is Plaatselijk aan den heer A. E. Thierry de Bije Nieuws. Dolleman vergunning verleend tot het bouwen van een villa aan den Koe- duinsweg te Aerdenhout. Aannemers zijn de heeren B. Jurriens en J. B. Sluiter, eveneens wonende aldaar. Door burgemeester en wethouders is aan den heer J. M. Wels vergunning verleend tot het bouwen van een villa aan den Kweekduinweg te Overveen. Architect is de heer J. J. van Noppen te Haarlem. gedreun ten allen tijde de Vliegeneters heeft verrukt. Het ware genot voor hen bestaat in gedruisch. De koningin was te schroomvallig om zich aan deze volksvreugde over te geven. Na de kroningsplechtigheid wilde zij dat Hiacint aan den ministerraad zou voorzitten en dat de jonge prins zijn beroep als koning zou beginnen van zijne troonsbestijging af. Het is niemand onbekend dat het volk der Vliegeneters, eeuwen lang in de beginselen der zuiverste scholastiek eerbiedig opgeleid, een hooghartige minachting heeft voor de practijk, en alleen geloof hecht aan de wiskunde, de metaphysica, de logica en de rhetorica. Zijne wetgevers hebben dien volkstrek gevleid door zijnen regeeringsvorm aan de psychologie te ontleenen. Evenals in de menscbelijke ziel drie onderscheiden, maar besturende krachten schuilen, de gedachte, de spraak en de daad, zoo worden bij de Vliegeneters drie groote ministeriën aangetroffen, drie ministers, die aan elkander geheel vreemd zijn. De eerste bestuurt, zonder iemand raad te vragende tweede spreekt, zonder iets te doende derde geeft raad, waarnaar niemand luistert. Dank zij deze vernuftige afscheiding der machten, is de zuivere rede voldaan, wordt de logica geëerbiedigd, behaalt de beeldspraak de zege, en niets stoort de rustelooze handeling van een vaderlijk gezag. Toen de prins de raadzaal binnentrad, vond hij daar de ministers, die gereed waren zijne opvoeding te voltooien. Deze drie staatslieden, die in de jaarboeken der Vliegeneters een beroemden naam hebben achtergelaten, waren graaf Bemoeial, baron Hieronymus Huilebalk en ridder Blindevink, eertijds de roem der balie, en sedert tien jaren de eer der tribune en de advokaat der regeering. Door burgemeester en wethouders is aan den heer J. W. Lassing vergunning verleend voor het bouwen van twee woonhuizen aan de Projectstraat (achterweg Kleverlaan) te Bloemendaal. De collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente zal worden gehouden op Maandag 20 Juni en 4 volgende dagen. Ter tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van C. Breitenstein in Hotel Puin en Daal" zijn tot heden verkocht No. 10 Hollandsch Landschap, No. 15 Bij de sluizen en No. 20 Maangezicht. De tentoonstelling trekt veel bezoek. Prof. C. L. Dake schrijft in De Telegraaf over de tentoon stelling aldus In het hotel Duin en Daal bij Bloemendaal wordt nu een mooie expositie gehouden van werken van Breitenstein, den voorzitter van St. Lucas. Men kan zien, dat Breitenstein groote bewondering voelt voor de moderne, Pranscbe landschapschool. Maar toch is hij geen platte navolger er van, en ziet men, dat bij zich als eerlijk kunstenaar door de natuur laat leiden. Zijn kleur is soms opmerkelijk zuiver. Hij heeft een fijn gevoel voor de grijze tusschentonenhet zilvergrijs, dat het duinlandschap en de kust zoo uniek maakt. Het is aangenaam, gevoelig werk. Uit het politierapport: Processen-verbaal zijn opge maakt wegens het rijden over een voetpad; bet rijden door het Bloemendaalsclieboschhet voorhanden hebben van sterken drank in een verlofslokaliteit; het loopen over ver boden grond; het geven van een geluidsignaal in de bebouw de kom anders dan met hoorn en trompet en rijden zonder licht. Gevonden voorwerpen: Terug te bekomen politiepost Bloemendaal. Tascbje met inhoudterug te bekomen bij Bureau Gratio, een zwartharig hondje en bij Stals Kerkbuurt 56 een witten zijden doek; terug te bekomen politiebureau Overveen: Ceintuur, een dameskous; terug te bekomen bij C Metselaar een blauwkoralen kettingje met gouden slot. Verloren: geen aangifte. Tr Ned. Herv. Gemeente, Zondag 19 Juni, Kerknieuws. Voorm 10 um. Dg A van"Leeuwen. H. Avondmaal. Nam. 2x/2 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Dankzegging. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 19 Juni, Voorm. 7 en uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 19 Juni, Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. cii i Van Zaterdag 11 Juni tot en Burgerlijke Stand. met Vrijdag 17 Juni. Geboren: z. van J. J. de Waal Malefijt en G. H. M. Groen; d. van W. Lokerse en P. Nieuwdorpz. van J. G. van Kessel en H. van Ruiten. Overleden: P. van Twisk, 72 j. Overleden in het Gesticht «Meerenberg": W. Smit, 54 jL. van Roon, 84 j. Nationale Athletische wedstrijden Sport. in het Brongebouw. Morgen, Zondag, zullen in het Bronge bouw onder leiding van de Nederlandsche Athletiek-Unie, belangrijke nationale athletische wedstrijden woiden gehouden. Deze wedstrijden zijn daarom belangrijk, omdat zij de voor wedstrijden vormen van de gropte wedstrijden op dit gebied die dezen zomer te Brussel zullen worden gehouden. Oogeveer 80 deelnemers hebben zich laten inschrijven. Het zal de beoefenaren der athletiek-sport, en ook vele buiten staanders waarschijnlijk, ongetwijfeld genoegen doen te ver nemen, dat de heeren J. Ruimers en J. Busser, resp. kampioenen voor Nederland in snelwandelen en hardloopen, aan de wedstrijden in het Brongebouw zullen deelnemen. De heer Busser verwierf verleden week te Frankfort a/M. den tweeden prijs voor hardloopen. Het volgende programma is voor morgen door de Neder landsche Athletiek-Unie vastgesteld No. 1. 100 M. Hardlóopen. 2. 400 3. 1500 4. 5000 5. Verspringen zonder plank. 6. Hoogspringen 7. Polsstok-hoogspringen 8. Hindernisloopen 110 M. met 10 hindernissen. 9. Snelwandelen, 10 K.M. Voor elk nummer 3 prijzen. De Nederlander vindt het jammer, dat Politiek. op de lijst van aanbeveling voor de plaats in den Hoogen Raad, ontstaan door het verdwijnen van een Protestantsch lid Mr. Neelissen (R.C.) niet voorkomt. De Ned. keurt het stelsel af: voor booge niet politieke betrekkingen naar de geloofsbelijdenis te vragen, en niet enkel naar bekwaamheid. Wij vragen: waarom aldus voor hooge niet-politieke be trekkingen? Welk een zin heeft het sollicitanten naar onder geschikte betrekkingen bij de posterijen b. v., naar hunne geloofsbelijdenis te vragen De Sociaal-democraat zegter is alleen waarheid in de politieke verhoudingen als de politiek past op de maatschap pelijke verhoudingen, deze wijzen op de scheidingslijn van kapitaal en arbeid. Bovenstaand uitgangspunt van den socialist is juist, zijne gevolgtrekking is mis, want het is een leugen dat de eenige of de hoofd scheidingslijn in de nederlandsche verhoudingen loopt tusschen kapitaal en arbeid. Er zijn lal van scheidingslijnendie tusschen clericaal en anti-clericaal, die tusschen vooruitstrevend en terugstrevend, die tusschen engelsch-getint en duitsch-getint, die tusschen koningsgezind en republikein, die tusschen anistocratische en democratische, die tusschen recht n°. I en belang n°. 1, die tusschen evenwichts-politiek en dommekrachts- of succes-politiek, Doch dit zijn alle politieke afscheidingen. De maatschappelijke scheidingslijnen loopen tusschen idealisten en realisten, room- schen en protestanten, geloovigen en ongeloovigen, ordelijken en bandeloozen, zindelijken en onzindelijken, intellectueelen I en vuistvechters, kapitalisten en arbeiders, rijken en armen, afhankelijken en onafhankelijken, vrijen en bedeelden, zieken en gezonden, wei-onderrichten en geweldmenschen, eenzijdige vakmenschen en algemeen-ontwikkelden en al deze en andere scheidingslijnen tusschen de tegengestelde soorten zijn tegelijk verbindingslijnen. Dat laatste vergeten de socialisten in hunne eenzijdigheid van alleen de maatschappelijke onderscheidingen kapitalisten en arbeiders te willen zien, ook, al is 't de voorwaarde om hunne (tijdelijke) sterkte. Daarenboven is het socialisme de groote mand voor alle ontevredenen Maar kan dit een reden zijn voor ons om ons bij hen aan te sluiten, al zijn we nóg zoo ontevreden met ons eigen lot en met de maatschappelijke toestanden? Zoolang wij nog eenige verwachting koesteren van veel zijdigheid, van gemis aan bekrompenheid, neen Ons Jaarboekje heeft een goede pers. De vraag om het boekje is groot. Wie het zich wil aanschaffen baaste zich, daar de oplaag reeds zeer geslonken is. De bezitters van het boekje raden wij aan het zorgvuldig te bewaren daar wij ons voorstellen van het jaarboekje voor 1911 "12 waar aan reeds de hand is geslagen behalve een aanvullend vervolg van den eersten jaargang weer iets anders te maken. Wij betreuren het, dat de tijd ons niet Recllt en Wet. ruim genoeg is toegemeten, om geregeld verslagen te geven van de belangrijkste civiele beslissingen en strafgedingen te Haarlem geveld en gevoerd. Goede verslagen van terechtzittingen zijn in Haarlem scbaarsch. Wij bezwijken intusschen voor de verzoeking recht te zetten een paar punten in de dagbladverslagen omtrent de Schooleman-zaak verkeerd vermeld. De pleiter heeft niet subsidiair oplegging van eene kleinere geldboete gevraagd opdat de beklaagde dan cassatie zou kunnen aanteekenen. Het bedrag eener op te leggen boete heeft met het recht van cassatie niet te maken. Pleiter heeft ook niet dr. Huet beticht ondeskundig te zijn, dit zou een dwaze en aan matigende bewering zijn geweest, maar bij heeft beweerd in deze zaak dr. Huet als mensch hooger te stellen dan als deskundige, omdat althans in deze zaak van dr. Huet's deskundigheid z. i. niet was gebleken. Wij zouden nog op eenige kleinigheden de aandacht kunnen vestigen, doch zullen alleen nog vermelden dat over telepathie in het bekende werk van Gibson niet wordt gesproken en dit ook niet be weerd is. Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden, uw rijwiel ten 8 52 ure aansteken. Onze jongste medewerker schrijft ons: Op de kermis in den dierentuin te 's-Gravenhage. Het is een paar weken geleden dat ik op de kermis was. Het was daar erg gezellig. Ik heb baast alles gezien. Ook was er een baan met 5 pooten. Van dat wonder heb ik nog nooit gehoord, ook was er een Rodelbaan dat was een beele rechte baan die schuin afliep en vier rails lagen op die baan en dan ging je op een sleetje zitten die in de rails paste en dan ging je heel snel naar beneden. Dat pretje kostte eiken keer 5 centen. Toen in den stoomdraaimolen. Er was een schuitje dat heel snel in de rondte draaideik heb de onvoor zichtigheid gehad om daar in te gaan. Ik ben nooit misselijk maar toen deed mijn buikje wel een beetje raar. Toen ben ik maar gauw poffertjes gaan eten en toen ging het over. Ik heb dien dag genoeglijk doorgebracht maar ik had wel een beetje pijn in mijn portemonnaie. „Wat beteekent dat?" vroeg hij. Sire, antwoordde Bemoeial, dat is nu het koninklijke wapen, bet zinnebeeld van het doorluchte huis dei Tulpen. Deze vier kabalis- tieke woorden kunnen op zes verschillende wijzen gelezen worden en telkens drukken zij den hoogen zin der prerogatieven uit, welke den vorst behooren. Al voor mij, al door mij, mij voor al, mij vooral, mij door al, aldoor voor mijziedaar de zinspreuk van het koningschap. Maar wat beteekent die ring, die midden in deze vier woorden is geplaatst? Sire, die ring, die geen ring kan genoemd worden, is bet zinnebeeld uwer heilige persoon het is een nul. Een nul 1 zeide Hiacint, de wenkbrauw- fronsende. Waarom kiest gij juist een nul om mij te vertegenwoordigen Omdat Uwe Majesteit de eenige peisoon is in dit koninkrijk, welke niet genummerd wordt, antwoordde Bemoeial. Uwer Majesteit kan bet toch niet onbekend zijn dat ieder Vliegeneter als hij geboren wordt, een nummer verkrijgt, dat hem nooit verlaat, en tot in het graf volgt. Wordt vervolgd.) Bemoeial was een klein, mager, zwart, koorts achtig mannetje, die geen genoegen, rust of slaap kende. Men had hem nooit zien huilen of lachen. Van den ochtend vroeg tot den avond laaat en van den avond laat tot den ochtend vroeg, zag men hem niets dan zijn naam teekenen. Terwijl hij met de rechter schreef, belde hij met de linker, verzond last op last, beschikking op beschikking, benoeming op benoeming, depêche op depêche, koerier op koerier. Men zou gezegd hebben dat de aardbol op hem rustte, welke dadelijk zoude nedervallen indien dit onvermoeid mannetje een oogenblik ophield met zijn naam te teekeuen. Baron Hieronymus Huilebalk was een lange, magere, kale grijsaard met een langen neus en een kin, waar geen eind aan kwam. Hij droeg een grooten blauwen bril, die hem het uitzichj; gaf van een uil, nam om de vijf minuten een snuifje en kon geen woord uitbrengen, zonder te zuchten. Het was een wijsgeerhij dacht niets, sprak niets, deed niets dan betgeen men vóór hem had gedacht, gezegd of gedaan. Hij wist alles en twijfelde aan niets. Ambten en eerbewijzen regenden dan ook over dit onfeil baar hoofd de Vliegeneters beschouwden hem als den stevigsten steunpilaar van den staat. Wat advokaat Blindevink betreft, het was een vroolijke klant, één en al kracht en gezond heid. Zijn blozend gelaat, zijn schalksche oogen, zijn wipneus, zijne dikke lippen, zijn onderkin, alles duidde een zieltje zonder zorgen aan, dat in 't leven behagen schept en geen lust gevoelt zich voor het algemeene welzijn op te offeren. Met zijn armen over elkander, zijn hoog op geheven hoofd, zijn onbeschaamden blik, zag hij er uit als een bokser in rust. Op uitnoodiging van den vorst, zette zich ieder rond de tafel nederde kabinetsraad ving aan. Bemoeial had bergen papieren voor zich, I waarachter bij geheel verborgen was; baron Huilebalk had een groote ledige portefeuille op zijnen schootBlindevink kruiste onacht zaam de beenen over elkander, stak zijne handen in zijne zakken en keek, het hoofd achterover gebogen, de vliegen na, welke in de lucht rondfladderden. „Sire, zeide graaf Bemoeial, een oud gebruik schrijft voor, dat elke vorst der Vliegeneters zijne regeering inwijdt met de uitoefening van zijn roemrijkst voorrecht, het recht om gratie te verleenen. Ziehier eene lijst van enkele kleine misdadigers, dieven, falsarissen, moorde naars, wier in vrijheid stelling wij Uwer Majesteit ootmoedig aanbevelen. Heb ik wel verstaan, sprak Hiacint? Gij plaatst de moordenaars onder de kleine mis dadigerswelke zijn dan de groote? De groote misdadigers, sprak baron Huile balk, zijn die snoodaards die bun verbasterden geest misbruiken om den godsdienst, den staat, den vorst en zijne ministers aan te vallen. Een moordenaar maakt slechts één slachtoffer, een pamphletschrijver daarentegen vergiftigt een geheel geslacht. Zeer wel, zeide de vorst, ik verlaat mij op uwe ondervinding en ik teeken. „Sire, hernam Bemoeial, het gebruik schrijft ook voor dat Uwe Majesteit deze eerste regee- ringsdaad met hare eigene hand bezegele, ten einde te constateeren, dat alleen de koning bevelen mag. Het lak is gereed, ziehier de zegels!" Nadat Hiacint het cachet in het gloeiende lak had gedrukt, beschouwde hij den stempel en zag daarin het volgende beeld

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2