RONSTEE. MET PENSION- EN WONINGGIDS E, 10/0. lN ïessem, - A'dam. ATER. Tel. 1790 J Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten een bestel- /leeschwaren, /eg 57. SCHOUTEN. Zijlstraat 73, Tel. 4481 INDTHORST HAARLEM 4e jaargang. ZATERDAG, 16 JULI 1910 No 28. ijkvormige schildjes, oot| od de attributen van ette Een heel rijtje, dat evenwe Het 8-tal karmijnroodt i het Brongebouw staande van donker blauw en wijze, taande z'n uitvoering ïrlijk zijn, geen onprett:get s, 't is wel in star wat hij is, zoo als hij 1 waterwild wordt gee a .s. met zonsopgang, ai e 1 Texel (de polders Hendrik-polder uilr ich bij een circulaire irband met de op 1 Jan der gemeentewet. jerplicbtigen uit de j. lichting 1903 var moeten op 12 Juli a infanterie-kazerna a ren hunne wapenen, iet ledergoed, zoomede i van het 'zondheidsmelk" re langer hoe meer gelukkig, verrijzen, wat van maken, om en men dient men gaat. de plaatselijke pers. nelk van Bronsteê tar de natuur een moet hier wel den vorkoopen voorzat, skends te bereiken." nnen niet nalaten, n over deze onder- Ie allerbeste van ons „Hij (de bezoeker) ideaal-instelling." <s te bezichti- uur. KACD IKWCOl verparkweg 10. mr IR,UT 41. Tel. 144. izef B.W,18 ct 25 I" 25 F F LEST II. R. Hel Bloemendoolsch Ueekbloi per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Hlr, P. TIDEMAN te Bloemendaal. -i- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: -:- -:- Vijverweg 7. H II BI Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van liet auteursrecht. ij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. Dagelijks geopend: ia hotel „Duin en Daal" tentoon stelling van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith. Zondag 17 Juli. Hotel „Duin en Daal". 122uur:lunch- concert; 2J4i uur: matinée; 6—8 uur: diner-concert; 8 uur: Avond-concert. Zondag 17 Juli. Concert dameskapel in Hotel Harten- lust. Middag-concert van 25J. uur. Avoud-concert van 8—10£ uur. HAARLEM. Zondag 17 Juli, 8 uur. Bro nge bo u w. Abonnementsconcert Haarlemsch Muziekkorps. Bij gunstig weder in den tuin. Zondag en volgende dagen.Museum van Kunstnij ver heid. Tentoonstelling van eenige werkstukken betrekking hebbende op de boutbewerking, beeldhouwwerken, inleg werken enz. Dagelijks geopend: 710 uur 's morgens en 35 uur 'savonds. Drinkhal Staalbad Haarlem. Idem: Badinrichting Badhuisstraat. Idem: Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. Donderdag 21 Juli, 8 uur. Bro nge bouw. Abonnements concert Haarlemsch Muziekkorps. Bij gunstig weder in den tuin. ZANDVOORT. Olympia-Palace. 8 15 uur. Heden, en Zondagavond Het Vrije Tooneel, optreden van Nap. de la Mar en Jan Mused. Verdraagzaamheid, kennis, deugd. Ons antwoord. Zoo min als wie een hond wil slaan, verlegen behoeft te zijn om een stok, zoo min behoeft wie een preek wil houden, verlegen te zijn om een tekst. Geef mij één woord en ik geef u een toost, geef mij drie woorden en ik lever u een rede in stijl, geef mij een tekst en ik geef u een preek. Het stuk van den geaebten inzender der vorige week zou uien kunnen noemen een preek over het karakter der per soonlijke vrijheid. Deze vrijheid te schetsen als een toestand van de persoon lijkheid, als een geheel van karakter-eigenschappen kan tot opheffing van misverstand zijn nut hebben, maar wanneer: verdraagzaamheid, kennis en deugd als elementen, als voor waarden dier innerlijke persoonlijke vrijheid worden geschetst, wordt daarmede dan te niet gedaan de waarheid der spreuk zachte heelmeesters maken slechte wonden En over onze wijze van optreden tegen wat wij verkeerd achten gaat het betoog van den inzender. Wij zouden toornen zonder liefde. Maar kan het gemoed niet lieflijk zijn al is de hand hard? Wij zouden de domheid aan de kaak stellen zonder haar op het pad der kennis voor te lichten 1 Maar dit is niet waar. Integendeel, al onze invectieven, al onze bittere of bedroefde uitlatingen, zij mogen zich keeren tegen het ongezonde clericalisme of tegen corruptie in de politiek, zij zijn be redeneerd en zijn steeds zooveel in ons vermogen is voorzien van wegwijzers naar betere paden. Wij hekelen («terecht" nog wel!) de ondeugd, doch schieten daarbij te kort in bescheidenheidIs de fatsoenlijke die in heftige bewoordingen mootd, die diefstal afkeurt onbe scheiden En is er een ander verschil dan een van graad tusschen moord of het vernietigen van de lichamelijke persoonlijkheid van een ander en clericalisme of het ver nietigen van de innerlijke persoonlijkheid van vele anderen? tusschen diefstal of het zich met geweld of list toeeigenen van de tastbare goederen van een ander en corruptie in de politiek of het zich met geweld of list meester maken van de staatkundige macht over vele anderen Neen, met die grief is de inzender onrechtvaardig, zooals een in alles verdraagzame zoo licht onrechtvaardig wordt tegenover hen die aan zijne zijde staan. Wanneer het 't werk is van een liberaal blad de deugd zame vrijheid te prediken welke wordt gebouwd op de kennis van de door een verdraagzaam oog geziene levens verhoudingen in het gezin der maatschappij, dan kunnen wij dienzelfden plicht veel minder deftig, maar duidelijker, aldns omschrijven een liberaal blad moet: 1°. de maatschappij beschouwen als een groot gezin, de burgers als broeders en zusti- in !e'<«ui do en de schrijvers van het blad b (langstellen. Maar is niet de oprichting en het blijven an van L blad, immers zonder die belangstelling geene lezers zou hebben, niet het bewijs dat het aan dien eisch wil voldoen en voldoet een liberaal blad moet 2°. datgene wat het opmerkt in de maatschappij objectief zien, niet door een partijdig gekleurden bril. Maar moet men dan de oogen sluiten voor de wanstaltig heden der Tirannie, hetzij deze uitgaat van de vergaderingen der geestelijken (clericalisme) hetzij van de volksvergaderingen (sociaal-democraten) Is niet in onzen tijd degeen die noch clericaal, noch sociaal-democraat is, de eenige die ziet zonder bril en denkt zonder bevangen te zijn in een roes Hoe komt het dan dat zoogenaamde neutrale bladen bijna uit sluitend worden bestuurd door menschen die noch clericaal noch sociaal-demoeraat zijn Hoe komt het dan dat zelfs clericale en sociaal-democratische geleerden, als natuur filosofen, geneeskundigen, mannen van nijverheid, kunstenaars op die zoogenaamde neutrale gebieden denken en werken op de wijze der liberalen Heeft ooit eenig besluit van eene vergadering van geestelijken of van eene volksver gadering geleid tot het doen van eene ontdekking op weten schappelijk gebied? Voor onverdraagzaamheid is de werkelijke liberaal ongeschikt, zegt de inzender terecht. Is dan niet aan het zich vrij zich liberaal gevoelen van zelf verbonden de gave om de zaken van alle kanten te bezien, en is niet alleen aldus te verklaren dat de nuttige wetenschappen in die landen het meeste bloeien naar men zich heeft aan gewend vrij dat is liberaal te denken Een liberaal blad moet 3°. de deugd prediken. Maar is de deugd iets anders dan de waarheid van den zedelijken kant bezien? Is het prediken van de dengd iets anders dan het verkondigen der waar heid voor zoover die betrekking heeft op het gemoedsleven der menschen of op het samenleven der menschen voor zoover hunne gemoedslevens met elkander in aanraking komen De geachte inzender en wij zijn het volmaakt eens: Een liberaal schrijver moet liefdevolle belangstelling toonen in het leven zijner medeburgers, hunne onderlinge ver houdingen met een helder, onbeneveld oog zien en de waar heid ook zedelijk dienen door de deugd te prediken. Het is de aard van den liberaal dit te doen. Hij moet dit niet alleen doen maar hij kan het ook niet laten dit te doen voor zoover hij niet is egoïst. En daarvoor ziet de geachte inzender ons niet aan. Wordt vervolgd.) Wie wij zijn, ot hoe wij heeten, Werken is het groot parool Werken voor het heil van alien Werken in de levensschool. v. Heyst. Gezondheids-Commissie gezeteld te Bloemendaal. Verslag der vergadering van 6 Juli 1910, des namiddags te 3 unr. Voorzitter de heer J. Muilemeister. Afwezigde heer J. H. Nanninga. Door den voorzitter wordt mededeeling gedaan van de beschikking van den Commissaris der Koningin in Noord holland houdende herbenoeming als lid der Commissie met ingang van 1 Juli 1910 van het lid dr. A. Kouwenaar. Door den voorzitter werd hij met deze herbenoeming ge- lukgewenscht. Voor kennisgeving werden aangenomen: le. de mededeeling aan B. en W. van Zandvoort, dat verschillende personen zijn aangeschreven hunne mestver- zameling in te richten overeenkomstig de desbetreffende bepalingen der verordening; 2e. het door B. en W. van Bennebroek gezonden afschrift houdende aanschrijving tot aanbrongen van verbeteringen aan de perceelen gelegen aan den Binnenweg Buurtschap Dageraad N°. 474, 475, 476, 490, 491 en 492; 3e het door B. en W. van Bloemen daal gezonden afschrift van de afgekondigde verordening omtrent gebouwen, te stichten aan den Bloemendaalscheweg, den Zijlweg, in Dnin en Daal, het Bloemendaalsche park, het Kweekduin, Aerdenhout, Bentveld en Koeduin4e Een gezonden mededeeling omtrent een te houden Congres van de vereeniging het „Groene Kruis." Goedgekeurd werden de adviezen uitgebracht: 1°. aan B. en W. van Velsen omtrent het opheffen der onbewoonbaar verklaring van het perceel, toebehoorende aan den heer J. Slenters 2°. aan B. en W. van Heemstede omtrent opruiming van den drinkwaterput, gelegen voor perceel Diversen. Raadhuisstraat 70, waarvan het water niet voldoet aan de eischen voor goed drinkwater gesteld3°. aan B. en W. van Velsen omtrent het aanbrengen van verbeteringen aan de perceelen No. 40 en 41, gelegen aan den Groote Hout- of Koningsweg4°. aan den heer inspecteur der Volksgezondheid omtrent tijdelijke verblijven voor arbeiders, welke zich bevinden in de gemeenten binnen het gebied 5°. aan B. en W. van Heemstede omtrent onbewoonbaar verklaring van perceel Cloosterweg 10. Op verzoek van den burgemeester van Haarlemmermeer werd aan het gemeentebestuur toegezonden een opgaaf der minimumeischen, waaraan volgens de meening der Com missie, slachtplaatsen en winkels voor vleeschverkoop ten plattenlande moeten voldoen. Op een daartoe gedaan verzoek, van de directie van het bureau voor keuringsdiensten in Nederland te Amsterdam, om medewerking in zake het tot stand komen van eenen geregelden keuringsdienst van voedingsstoffen, werd besloten dat ieder lid in zijne gemeente met den burgemeester overleg zal plegen. Omtrent eene circulaire, waarin wordt in overweging gegeven te trachtén het gebruik van loodhoudende verven tegen te gaan, werd besloten het rapport af te wachten van de ter bestudeering dier vraag ingestelde staats commissie. Meerdere verzoeken van B. en W. van Velsen om advies omtrent het aanbrengen van verbeteringen aan perceelen, gelegen in die gemeente, werden in handen gegeven van het desbetreffende lid om preadvies. Omtrent een klacht over drinkwater in het perceel toe behoorende aan den heer J. G. Janzen te Heemstede werd besloten te adviseeren den eigenaar aan te schrijven binnen 14 dagen dit perceel van voor de gezondheid onschadelijk drinkwater te voorzien, terwijl omtrent een dito klacht van het perceel Zandvoortsche laan 46 te Heemstede werd be sloten net drinkwater aan een onderzoek te onderwerpen. Preadvies werd uitgebracht omtrent een stratenplan in de gemeente Haarlemmerliede c.a. Wie niet boven eene beleediging verheven is, staat stellig beneden zichzelven. v. Heyst. Prijsvraag van de N. V. Binnenlandsche Exploitatie- Maatschappij van Onroerende Goederen te Haarlem. Het Bouwkundig Weekblad van 25 Juni en van 2 Juli bevat de beschrijving der ontwerpen, welke voor de prijs vragen, uitgeschreven door de «Binnenlandsche Exploitatie- Maatschappij van Onroerende Goederen te Haarlem", den eersten, tweeden en derden prijs behaalden. De prijsvraag liep over 1°. de bebouwing van de gronden onder Overveen en 2°. de bebouwing van de gronden onder Haarlem. Wij hebben de cliché's der teekeningen aangevraagd en zullen in een volgend nummer de beschrijving der drie bekroonde ontwerpen in extenso overnemen. Vacantieweek. In het hoofdartikel van het Weekblad van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond van 8 Juli, wijdt de redacteur Henri Polak eenige woorden aan de vacantieweek, het nu snel naderende tijdstip, waarop de amsterdamsche diamantbewerkers voor het eerst vacantie zullen nemen, een week lang. Enkele werkgevers verklaarden zich tegenstanders van de vacantieweek, op grond hiervan, dat zij in dat algemeen vrij-afnemen iets poenigs zagen Nemen evenwel onderwijzers, leeraren enz. ook niet met hun vele duizendtallen tegelijk vacantie Daarin ziet niemand iets onwelvoeglijks. Waarom zou het dan wél poenig wezen als diamantbewerkers hetzelfde doen Werkmanskaarten. Het Handelsblad schrijft naar aanleiding van de fraude, door de H. IJ. S. M. ontdekt bij de aanvraag van werkmanskaarten, toen eenige werkgevers op de aan de stations verkrijgbare formulieren namen plaatsten van arbeiders, die niet bij hen in dienst waren. De laatsten kregen zoodoende werkmanskaarten Amsterdam Bloemendaal, waarvoor zij f 1,80 per week betaalden, terwijl het gewone dagretour f 0,55 kost. De aanvragen hadden veel plaats om aan collega's een genoegen te doen en omdat het eenmaal een gewoonte was geworden. De haarlemsche justitie is in de zaak gemoeid en heeft reeds eenige personen gehoord. Wanneer een strafvervolging wordt ingesteld, is dit voor de betrokkenen des te erger, omdat geen geldboete, maar alleen gevangenisstraf kan worden gevorderd. Burgerlijke Stand. Va° Zaterdag 9 Juli tot en 0 J met Vrijdag 15 Juli. Ondertrouwd: O. Werner en L. C. P. Tooman. P. van der Vliet en A. Cassee. Overleden: H. Zweerts, 31 j. Overleden in het Gesticht «Meerenberg": A. P. J. G. Maigret, 61 j.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1