|P. H. G- van BRONGEE Een MEISJE van P. G. 25 j. z.z. g bijv. tot hulp in houding bij kinde gezelschap. Op prettige hui geving zal meer g dan op hoog salai Brieven Ho 7! van dit blad, Get 65, Haarlem. Door burgemeester en wethouders is Plaatselijk aan het R. K. armbestuur te Overveen Nieuws. vergunning verleend, tot het bouwen van een gesticht voor ouden van dagen, op een terrein aan den Bloemendaalscheweg, nabij de spoorlijn HaarlemZandvoort. Dit gebouw zal in alle opzichten voldoen aan de eischen van den tegenwoordigen tijd en uitwendig zeer fraai worden. Architect is de heer G. Hulsebosch te Overveen. De Zondagsconcerten in hotel H ar t e n 1 u s t." De dameskapel die zich j.l. Zondagmiddag en -avond in hötel »Hartenlust" onder leiding van Helena Engelen heeft laten hooren, is bijzonder in den smaak gevallen. Aange lokt door de gele biljetten en de aankondigingen in enkele bladen, had zich een groot getal luisteraars in den tuin van «Hartenlust" vereenigd, om van de beschaafde muziek van Helena Engelen's kranig keurcorps te genieten. 't Is dan ook dat de directie van bet hotel, aangemoe digd door zulk een succes, en gehoor gevende aan veler verzoek, besloten heeft, morgen wederom twee concerten door deze dameskapel te laten geven. Tentoonstelling Hobbe Smith. De tentoonstelling welke in hotel «Duin en Daal" wordt gehouden van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith, mag zich in een zeer druk bezoek verheugen. Het is aardig om hier deze wisselwerking gade te slaan, dat de tentoonstelling profiteert van het aangename zitje, hetwelk 't hotel biedt de nieuwe directeur, de heer Jorritsma, vroeger exploitant van hotel «Keizer Karei" te Nijmegen, dat onder zijne directie tot grooten bloei is gekomen, een bloei, waartoe hij nu ook deze inrichting hoopt op te voeren, heeft tal van maatregelen getroffen, die van goeden invloed zijn op het bezoek en dat, omgekeerd, het hotel vele gasten te berbergen krijgt, die om de tentoonstelling naar Bloemendaal zijn gekomen. Inderdaad is deze expositie een gebeurtenis en het pleit wel zeer voor de kunst van Hobbe Smith, dat zijne doeken het uithouden tegen het eigen mooi van de prachtige natuur, die «Duin en Daal" biedt. Er is harmonie tusschen buiten, waar wei en bosch het oog verrukken, en binnen, waar zoo heerlijke stukjes natuur getooverd hangen aan de wanden. Verkocht zijn No. 3, de bijzonder knappe aquarel «Aan Zee", waar meerdere liefhebbers zich voor opdeden. Maar, niet waar, als de bruid is aan den manIntusschen valt ook bijzonder te loven No. 1 van de aquarellen «Aan 't roer", een waterverfteekening van kloeke lijn en aangename kleur. Buitengewoon mooi zijn de groote aquarellen N03 4 Water molen" en No. 2 «Tjalken voor anker", die beide van zeer gevoelige teederheid trillen. Van de schilderijen werd reeds den eersten dag verkocht No. 20 «Op Zee", een kapitaal doek, dat Mesdag zou wen- schen geschilderd te hebben. De gelukkige kooper is om dit bezit te benijden. Maar welk stuk zou men eigenlijk niet wenschen te bezitten? Zie eens die actie in No. 2 «Stormweer", die expressie in No. 1, »Land in Zicht", doeken, die in dit zeer ruime lokaal zelfs imponeeren, maar natuurlijk in een meer intiemen salon van nog grootere overweldiging zullen zijn. Wij meenen te weten, dat op deze beide doeken door een vermogend kunstliefhebber beslag is gelegd voor zijne verzameling. Naast No. 1 hangt het prachtige «Tjalkje", een miniatuur-schilderijtje, dat nochtans door zijn grooten buurman niet in de schaduw wordt gesteld, maar door bijzondere bekoring uitblinkt. Algemeen bewon derd wordt ook No. 10 «Viooltjes in glas", een bloemstuk van heel eigen kleur en frischheid. En ook No. 4 Marker meisje" en No. 5 «Aan Zee" zijn van wondere bekoring door hun echt-hollandscbe intimiteit. Het gaat niet aan, bier een voor een de verschillende nummers te bespreken, maar is No. 21 «Korenmolen te Zierikzee" geen pracht van zeeuwsche statigheid en geeft niet No. 16 «Koninginnefeest te Amsterdam", aan wie het bezitten zal een eeuwig frissche herinnering van nationale vreugdedagen met wijding van artisticiteit Wie te Bloemendaal woont en zich dus niet veel moeite behoeft te getroosten om herhaaldelijk naar «Duin en Daal" te gaan, heeft het in de hand om zich te overtuigen van het eigenaardige in Hobbe Smith's werken, dat zij steeds bij nadere beschouwing winnen. Deze doeken zijn bij eerste bezichtiging kennissen, die, vaker gezien, goede vrienden worden, waarvan kwalijk te scheiden is. Men neemt het den kooper schier kwalijk, als hij een van die kosteljjke stukken ontvoert, maar men benijdt hem toch ook om het geluk een zoo goeden huisvriend te hebben gewonnen, die dagelijks verzen van schoon tot hem zingt en hem uren doet kennen zooals zij beleven, die muziek voelen trillen in hun ziel. Verleden week Zondag werd er in 't schoolgebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging een tentoonstelling ge houden van door de leerlingen dier school vervaardigde werkstukken. Evenals andere jaren mocht deze tentoonstel ling zich verheugen in groote belangstelling en druk bezoek. In 't sloydlokaal, dat voor deze gelegenheid in een tentoon stellingszaal was herschapen, kou men slechts voetje voor voetje voortschuiven. De smaakvolle versiering met bloemen en planten, het groot aantal heeren en dames, de groote verscheidenheid van tentoongestelde voorwerpen, dat alles deed denken aan een weldadigheidsbazar. Zoodra men de ruime gang binnenkwam werd het oog getroffen door een miniatuur-badplaatstooneeltje, vervaar digd door de kleuters van de fröbelklasse. Duinen, van heuschelijk, echt zand, begroeid met helm, waarin spelende popkinderen, een strand met badstoelen en badkoetsjes, aan rollende golven, waarop dobberende scheepjes van papier of klei, een vuurtoren, in één woord, een badplaatsje, in optima forma. Zelfs het geruisch van de zee ontbrak niet. Dit werd te weeg gebracht door het stemmengeroezemoes in de eigenlijke tentoonstellingszaal. Wat hier te zien was is niet met een enkel woord te zeggen. Zoo gauw was men 't lokaal niet binnengestapt of men zag voor zich een berg van meisjes handwerken. Aan een opsomming waag ik me niet, uit vrees dat het drukfoutenduiveltje mij eens parten mocht spelen door van een reticule ridicuul te maken. En ridicuul waren de reticules niet, integendeel, door deskundigen hoorde ik de handwerkjes der meisjes zeer roemen. Een heele verzameling van voorwerpjes in klei, hout, carton en papier was aanwezig. Aan de wanden hingen teekeningen, kaarten, grafische voorstellingen enz., waarbij het eerste potloodkrabbelteekeningetje van den beginnenden kleuter evengoed precent was als de mooie, in kleuren uitgevoerde landkaart van den vergevorderde. Bij de werk stukken in hout trok in hooge mate de aandacht een com plete drukmachine, nu wel niet een van de allernieuwste soort, maar dan toch een waaraan een volwassene, wiens dagelijksch werk niet is met schaaf en beitel om te gaan, z'n handen meer dan vol zou hebben. Verder waren ermaar waarom voort te gaan met een opsomming, die voor hen, die de tentoonstelling be zochten toch altijd onvolledig blijft, terwijl zij hen, die haar niet bezochten geen flauw beeld geeft, van wat de leerlingen eener model-school, waar de ontwikkeling van oog en hand naast die van het verstand een voorname plaats inneemt, in een jaar tijd kunnen voortbrengen. Het hoofd en het personeel hebben alle eer van hun werk en dergelijke tentoonstellingen, die zoo bij uitstek geschikt zijn om de ouders op de hoogte te brengen van 't kunnen der kinderen, verdienen dan ook alle aanbeveling. De muziekvereeniging der H. IJ. S. M. «Crescendo" te Haarlem, waarover wij eenigen tijd geleden het een en ander schreven, toen het zijn eerste uitvoering in het Brongebouw gaf, heeft, tot wederopzeggings toe, van B. en W. van Bloemendaal vergunning gekregen, des Zondagsmorgens oefen tochten te houden met muziek in de buurt van Elswout en Vogelenzangsche straatweg. Uit het poli tie-rapport. Processen-verbaal zijn opge maakt wegens: bedelarij, vermissing van 2 portemonaies met geld, rijden over de voetpaden, rijden zonder licht, rijden door het Bloemendaalscheboseh, loopen over verboden gronden en overtreding van de Hinderwet. Arbeids-ongeval: de timmerman P. D. in dienst bij de firma P. Rijnierse en Zoon, had het ongeluk bij bet afhangen van een deur, zijn duim zoo ernstig te bezeeren, dat hij zijn gewone werkzaamheden, niet kon blijven doorzetten. Gevonden voorwerpen. Een taschje met portemonaie, waarin eenige belgiscbe en hollandsche munten, terug te be komen aan bet bureau te Overveenterug te bekomen bij Vreenegoor, Bloemendaalscheweg te Overveen, een oude heeren cape; bij mevr. de wed. H. H. Roozen, Zijlweg te Overveen een lila ceintuur met gesp; terug te bekomen bureau te Overveen een zweep; terug te bekomen politiepost Bloemendaal, een sleutel en een bondenketting en bij Siesen, Boschlaan, een paar handschoenen. Verloren: een gouden ring waarin diamanten, een gouden broche met haar ingewerkt, een zilveren schakelarmband, een pakje kunstbloemen, een dames portemonaie met f2.50 nog een portemonaie met geld en een strooien hoed. Groot is de arbeid, hij adelt den arbeider. Talmud. Kerknieuws. Met genoegen constateeren wij dat SchoolnieilWS. de uitslag van de toelatings-examens van leerlingen der O. L. S. te Bloemen daal, hoofd de heer A, IJzerman, op de haarlemsche en bloemendaalsche scholen voor hooger en middelbaar onder wijs uitstekend kunnen worden genoemd. De resultaten zjjn 2 jongens geslaagd voor de H. B S. met 5 j. cursus te Haarlem. 1 jongen geslaagd èn voor de H.B.S. met 5 j cursus èn voor het gymnasium te Haarlem. 1 jongen geslaagd voor het gymnasium te Haarlem. 3 meisjes geplaatst op de middelbare meisjesschool Het Kopje". De heer IJzerman en zijn flink corps onderwijzeressen en onderwijzers en het gemeentebestuur dat hen krachtig steunt om de school aan alle eischen des tijds te laten voldoen, kunnen met trots op dezen uitslag bogen. De Haarlemsche Pers. Uit andere In een Donderdagavond gehouden verga- gemeenten. dering van de vereeniging de Haar- lemsehe Pers werd tot penningmeester benoemd de heer L. Bochardt, ter vervanging van den heer V. J. Uri, die 15 Augustus e. k. naar Groningen vertrekt. De heer Bochardt nam de benoeming aan. De voorzitter, de heer J. C. Peereboom, sprak een har telijk woord van afscheid tot den heer Uri en bood hem, namens de vereeniging, een klein stoffelijk blijk van waav- deeiing en vriendschap aan. Een dergelijk bewijs van sympathie werd aangeboden aan den heer P. J. M. van Tetering, secretaris der vereeniging, voor zijne algemeen gewaardeerde werkzaamheid, ten nutte van de pers en ten gemakke der journalisten, bij gelegen heid van de onlangs gehouden bloemententoonstelling. In de nan het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ver bonden school voor kunstnijverheid zullen de door de leer lingen vervaardigde teekeningen, ontwerpen en werkstukken, Zondag van 10 tot 4 uur te bezichtigen zijn. In het bijzonder wordt de aandacht van belangstellenden gevestigd op het inlegwerk en het emailwerk-werkstukken, die dit jaar voor het eerst tentoongesteld zijn. De toegang tot de tentoonstelling is kosteloos. ZANDVOORT. In het Olympia-Palace is thans het Vrije Tooneel, onder leiding van Nap. de la Mar aan het woord. Zendagavond de hoogst amusante klucht De tante van Charley, waarin Nap de twee bekende rollen zoo weergaloos juist typeert. Heden (Zaterdag)avond zijn parodie op Chantecler, waar mede reeds duizenden eerzame Nederlanders zich zoo kostelijk hebben vermaakt. Verder maakt het programma melding dat aan het slot der voorstellingen het kluchtspel Hij of Hij wordt opgevoerd. Het Provinciaal Blad van Noordhol- Militarisme. land 1910 no. 56 bevat een circulaire aan de burgemeesters in Noordholland, betreffende huwelijken van militairen, waarin deze verzocht worden den betrokken ambtenaren van den Burgerlijken Stand in hunne gemeente mede te deelen, dat: Bij Koninklijk Besluit van 23 April 1910 no. 75 is in getrokken het Koninklijk Besluit van 14 Februari 1872 no. 19. Dientengevolge komt ten aanzien van militairen, dienende bij de Landmacht, te vervallen bet voorschrift, dat een officier of militair persoon, wiens betrekking uit hoofde van den aard van zijn dienst bij de militaire administratie Ned. Herv. Gemeente, Zondag 17 Juli, Voorm. 10 uur, de heer Loor, cand. tot de H. Dienst. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 17 Juli, Voorm. 7 en 84 uur Gelezen II. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 17 Juli, Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. en bij den geneeskundigen dienst, aan den officiersrang is gelijkgesteld, gedurende den tijd dat hij in werkelijken dienst of op non-activiteit is, geen huwelijk mag aangaan, zonder daartoe vergunning te hebben veikregen van of vanwege de Koningin. Voorts komen, ingevolge de Koninklijke Besluiten van 23 April 1910 no. 76 en 12 Mei 1910 no. 63 te vervallen alle voorschriften, krachtens welke voor militairen, dienende bij de zeemacht, tot het aangaan van een huwelijk de toe stemming vereischt was van of vanwege de Koningin, hetzij van eenige militaire autoriteit. Actie. Het was een goede daad van de algemeene vergadering, aldus lezen wij in de Juni-aflevering van Onze Vloottoen zij zich op 29 April j.l. vereenigde met de voorstellen van het hoofdbestuur om zich te wenden met een adres tot de Twepde Kamer der Staten-Generaal, ten einde de urgentie te bepleiten van het in deugdelijken toestand van tegenweer brengen onzer kustverdedigingsmiddelen te water en te land, zoodra door de regeering de betrekkelijke voorstellen zijn ingediend om de leden van «Onze Vloot" ook door lezingen op de hoogte te brengen van aard en strekking dier re- geeringsvoorstellen en om desgelijks te handelen ten opzichte van de door het marinebestuur alsnog den Staten-Generaal aan te bieden marine-organisatie, meer speciaal ten behoeve der indische en aziatische wateren. Te denken geeft ons de datum waarop de algemeene vergaderingen onzer vereeniging worden gehouden; de sterfdag van onzen grooten zeeheld De Ruyter. De sterfdag. Dat is «de dag" waarop De Ruyter het leven liet door de schuld van de partij-politici, die hem met een ten eenemalen onvoldoende zeemacht hadden uitgezonden, gewaarschuwd door den admiraal zeiven, dat deze zeemacht niet voldoende was. Ook thans weder dreigt het gevaar, dat partij-politici het bestaan en de toekomst van ons land in de weegschaal stellen door hunne taktiek van beknibbeling op de uitgaven voor de landsverdediging. Het systeem der anarchisten en sociaal-democraten, saam gevat in de formule «geen schip, geen man en geen cent' is verderfelijk en verwerpelijk; maar het is althans eerlijk en consequent. Zij zeggen openlijk, dat zij niets voelen voor onze natio naliteit (als het er op aankomt zullen toch wellicht velen onder hen individueel zich beter toonen dan hun woorden en dat zij derhalve voor de verdediging en handhaving dier nationaliteit niets over hebben. Gevaarlijker echter zijn die politieke partijen, die wel met woorden beweren, dat zij heebten aan ons ongeschonden volksbestaan, maar die onder de leuze van bezuiniging door hun daden de verdediging van dat volksbestaan belemmeren en krachteloos maken. Zij behooren tot die groote meqigte van halfslachtigen, die steeds zeggen het doel te willen, maar steeds zich tegen de middelen, tot een behoorlijke vervulling van dat doel noodzakelijk, verzetten. En toch, is er iets dwazer, dan voor de verdediging te land, aan de kust of ter zee, minder geld toe te staan, dan naar het op kennis van zaken berustende oordeel dei- beste deskundigen volstrekt vereischt is? Verliest men dan niet zoowel zijn geld als het doel, waarvoor het zou moeten dienen De eenige juiste leuze is de onlangs door den heer C. K. Elout geformuleerde: «geen man, geen cent en geen schip te weinig De partij-politiek, wie het slechts of in hoofdzaak om partijdoeleinden te doen is, in verbond met Jan Salie, die, als een gulden noodig is, vraagt of hij het niet met een dubbeltje af kan ziedaar de twee grootste vijanden van onze nationale vrijheid, grooter vjjanden dan sociaal-democratisme en anarchie. En hun macht is «root, omdat zij reeds werkt door den indruk, die van hun massa uitgaat. Het gevaar bestaat, dat eene regeering, die zich niet krachtig of van zekere partijgroepen afhankelijk voelt, reeds zelve in haar eischen voor de defensie blijft beneden dat gene wat zij naar de uitspraak van haar geweten zou moeten verlangen. A priori mag men van de tegenwoordige regeering dergelijke zwakheid niet verwachten. Maar daarom is het dan ook zoo hoogst wenschelijk, dat de publieke opinie, die toch ook weder de samenstelling der volksvertegen woordiging bepaalt, voldoende ingelicht worde omtrent de minimum-eischen. die aan een afdoende landsverdediging moeten worden gesteldopdat zij eene regeering, die deze eischen tot de hare maakt, met die warmte, die van een krachtig nationaliteitsbesef uitgaat, kunne steunen. Liefdadigheid. Ter wille van bet kind. De officiëele opening van het Nieuwe Koloniebuis van het Centraal Genootschap te Egmond aan Zee is vastgesteld op Donderdag 28 Juli s'middags 2 uur. De directie van het Kurhaus te Egmond aan Zee heeft het plan een middag en avondconcert op het terras te geven ter opluistering van de opening van hef nieuwe koloniebuis. Zaterdag 30 Juli wordt bet tehuis betrokken door 120 kinderen. Behalve een directrice en een adjunct-directrice zijn 10 damesgeleidsters aangenomen ter verzorging der kinderen. Wie helpt, wie geeft er mee? Gij hebt, geachte lezer, dit jaar herhaaldelijk blijk gegeven van uw belangstelling in het Centraal Genootschap en uw bereidwilligheid om te steunen. Veel, zéér veel is tot stand gekomenechter nog niet genoeg. 16.000 gulden moet het Centraal Genootschap nog veroveren, wil iiet dit jaar zijn heerlijk doel bereiken! Wilt gij, die dezen zomer naar buiten gaat, uw steen of steentje bijdragen om ons erin te doen slagen dit bedrag bijeen te brengen op „een kinderdag in 't. volle seizoen," zooals de heer A. C. Bos, van Egmond, den dag in zijn berichtje doopte? Voor u zelf zoudt gij daarmede de kroon zetten op wat gij dit jaar voor het Centraal Genootschap deedt en ons zoudt gij doen besluiten, om dankbaar en voldaan, u voorloopig niet weer lastig te vallen! Wie van de jonge vrouwen in Nederland mochten besluiten mee te werken tot het or- ganiseeren van een strand-collectie, inzameling in huis, uit voering, verkoop van bloemen en prentbriefkaarten, of iets anders ten einde dien eenen zomerdag, bijv. 2 Augustus „ter wille van het kind" te doen slagen, verzoeken wij vriendelijk daarvan kennis te geven aan Mej. Munnik, adjunct-directrice van het Kerdijkhuis in Egmond aan Zee, die verdere inlich tingen verstrekt. Wie mochten besluiten dien dag een ruime bijdrage te geven „ter wille van het kind" dat, zwak en arm, naar zon en lucht en goede verpleging hunkert, die vragen we even vrien delijk om zonder kennisgeving hun voornemen om te willen zetten in een daad 1 Als slechts in ieder vinden is. die mee lij logeert, dan is reet lezeres of lezer, die ééi Tensions en hotels te Linert te geven, dan J t,Een kinderdag in 'I Wie helpt, wie geeft Wie 's zomers Waar vreugd e Wie aan het zi Moed, levenslu Die geev' „ter Dat naar gezoi Iets van zijn li Zijn eigen zom En 't schuchte Zijn levenkracl Heden overleed huize de Weiede. HERMAN Z\A in den ouderdon jaar. Bloemendaal, «r 14 Juli 1910. Oor-, Neus-, K KONINGINNE1 HAARLE Haarlemscli Muzi recteur de Heer Cu. Aan- Entrèe f 0,50 per pers Abonné's vrijen Aangemoedigd I succes van het Zangersfeest oj 10 Juli j.l., heeft c besloten nogmaa jdag 25 Juli a.s. gersfeest te gev Aanvragen Ri schieden aan ht bouw. Directie MAX VA1S [Onder leiding van IS Af Parodie in twee af Zondag 17 Ji lederen avond JAP [NAP. DE LA MAR m Voordrachten. Tot SLOT van ALLE [Entree f 1.50, f I.—f O Plaatsbespreking ook No. 150. van 10—4 ui

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2