(BODE NBOEDELS. i eo Bessensap i prima kwaliteit. Gotland" A'dam EA trkoopzaal. Lift. ïkamers. LYMPIA PALACÊ J. WINDTHORST ndaalsche Apotheek £photheker. Strijkinrichting ALEN, Langendijkstraat 32 iewaarkamers voor RAGHT 74. Flinke istoelen, Ligbanken, Uasch-, Heis-, 3alie i, enz., enz. 18 ct. 25 ■ans Jozef B.W. chy ctoriaII ildungen 25 II it o i: F FI.ES I' II. heker, Zijlstraat 73, Tel. 448 van het [ikroskopiseh onderzoek OMSTREKEN. shristelijken geest. Aalsmeer. Bennebroek. Beverwijk, imstede, Hillegom, Houtrijk en Polanen, jk aan Zee. IJmuiden en Zantvoort. predikanten: W. Bax Jr. te J. D. van Cai.car to Beverwijk ,eeff te Beverwijk. W Luikinqa arlem. G J. Paré te Haarlem enga te Haarlem. A. Rutgers van Haarlem en anderen, jaar f 0.75; Buiten Haarlem fl.— 1. D. TJEENK WILLINK ZOON, Langendij "1= straat 34. Aflevering naar eigen keus. ngeld of gestreken. - t. EVRAAGD p. 15 Augustus, P.O., •h te vervoegen Maandag en Dinsdag sscben 11 en 3 uur, Rustenburcher- m No 8. ZANDVOORT. ïlefoon 105. - Telefoon 105. Directie MAX VAN GELDER. Heute und follgende Tage oends |8 3u| Uhr. Abends Uhr Ensemble Gastspiel untes Modernes Theat' Direktion: ALFRED MüLLER, ina Dietrich, alt-deutsche Vo. lieder im Oostum der Zeit. obert Koppel, vom Ueberbrett'l es Freiherrn Ernst von Wolzogen Tea Degen, die geliebte Chansonnière. Alfred Muller, der bekannte Humorist, Dli. Duette. Scenen, Einakte Preise der|Platze: ƒ1,50, f 1, 0,75 id 0,50. Vorverkauf von 104 Uhr. ch Telefonisch 105. Soliditeit bekend. Aanbevelend, M. Q. ÜCHTMANN. ESTRAAT 31. TWEEDE BLAD. 4 jaargang. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1910, No 31 Het Bloemendaolscli Weekblad. Van naamlooze Vennootschappen. Recht en Wet. IV. (Slot). Bij de artikelen welke handelen over de balans en de winst- en verliesrekening, komt de te ceringe zorg voor een behoorlijk toezicht weer duidelijk uit. Natuurlijk worden die stukken opgemaakt door bet bestuur, en dan in overleg met of onder toezicht van commissarissen, zoo zij er zijnanders kan van overleg of toezicht geen sprake wezen, In plaats van zoodanig toezicht gebiedend voor te schrijven, er met angstige zorg voor gewaakt, dat de genoemde lukken toch vooral door bestuurders (en door commissa ihi-en zoo die er zijn) worden geteekend Een dergelijke opmerking kan gelden voor de bepaling I, bij de akte van oprichting of door de algemeene ver a.i ,iüg een deskundige kan worden benoemd, teneinde op le boekhouding toezicht te houden en verslag uit te ngen omtrent de ontworpen balans enz. De minister h. 'oi - ons ten goede, dat daarvoor geen wetsartikel noodig Wie ter wereld zou een dergelijk besluit kunnen be- y Maar de wet bad de benoeming van zulk een - ndiee gebiedend moeten voorschrjjven, en dat is ver- Het, laatste gedeelte van de betrokken artikelen, de rechten en bevoegdheden van den deskundige omschreven, zou dan op zijn plaats zjjn geweest; E it gedeelte van bet ontwerp komt het ons in 't a u voor, dat veel daarin is opgenomen wat van zelf maar ook veel aan partijen is overgelaten wat ge- 1 id had moeten worden voorgeschreven. duidelijk is het, dat, voor zoover in de akte van ing niet anders is bepaald, de winst den aandeel ten goede komt. Indien het anders ware zou de tscbap geen vennootschap meer zijn, en wij gelooven int de akte van oprichting niet anders kan bepalen lens natuurlijk de vorming van reserve, de algi meene vergadering, welke de winst- en ver- ning vaststelt, steeds bevoegd zal wezen, zooals bet p zegt, om te besluiten dat de winst, die krachtens ie van oprichting ten bate van aandeelhouders komt, eserve zal worden bestemd, staat ook al weer als een i iven water en daarvoor hebben wij geen wetsartikel Op verschillende andere plaatsen van het ontwerp li.. i li dezelfde opmerking maken. - ook bij de regeling der vergadering van aandeel- Hetgeen daaromtrent in het ontwerp voorkomt fdzaak een proeve van een schema eener akte van on' -ill g. Wie ter wereld zou durven beweren dat niet ïed andeelhouder bevoegd is om de algemeene vergade- j.i.te wonen, het woord te voeren en te stemmen? M. ze. zoo iets in eene akte voor de volledigheid, maar bet - :eekt van zelf en behoort in de wet riet thuis. Er, ie wetgever, die zich met zulke details inlaat, maakt .et één pennestreek af van de meest gewichtige quaesties v uitnemend economisch belang. Met een paar woorden v. gezegd, dat slechts aan aandeelhouders stemrecht kan v iilen toegekend. Het ware wel de moeite waard geweest, ens een beetje ernstiger te overwegen, of er dan voor de rechten van pandbrieven- en obligatiehouders niets kan en behoort te worden gedaan liet artikel, waarbij bepaald wordt dat bij de akte van oplichting, aan een of meer commissarissen het houden van toezicht op het bestuur kan worden opgedragen, is een der zwakste van het geheele ontwerp. Aan de commissarissen onder de tegenwoordige wet bechten wij ook zooveel niet maar dit neemt niet weg dat het ontwerp bier een schoone gelegenheid beeft laten voorbijgaan, om een stelsel van toezicht te ontwerpen op de handelingen van bet bestuur, waarvan men had mogen hopen, dat het ons in het vervolg zooveel mogelijk voor nonchalance, knoeierij en misdrijf zou hebben beveiligd. Wettelijk toezicht van commissarissen en van speciale deskundigen, op bestuur, administratie en boekhouding, zou ons met dit ontwerp het best kunnen verzoenen en, eerlijk gezegd, wij meenden dat bet in hoofdzaak daarom ging. Maar dan had de positie der commissarissen ook behoor lijk moeien worden geregeld en in dia regeling zou zeker niet gepast hebben de bepaling van het ontwerp, dat de commissaris die iets voor zijn werk geniet een arbeider in dienst der vennootschap is. Arbeiders hebben wij in dit geval niet noodigmaar wel mannen van gezag, maar die zich toch niet behoeven te laten weerhouden van opoffering van hun tijd, door de wetenschap dat zij er toch niet voor beloond worden. Belooning is niet alleen billijk, maar nood zakelijk. Commissarissen moeten nooit in de verleiding komen om er maar losjes overheen te loopenmaar daarom behoeft de wet hunne positie niet te verzwakken, door de eenigszins komische verklaring, dat de commissaris is een arbeider in dienst der vennootschap 1 En nadat men nu uitdrukkelijk heeft gezegd dat er geen commissarissen noodig zijn en na tallooze malen te hebben gesproken van commissarissen zoo die er zijnvolgen nu eenige artikelen, die de voorstelling geven, dat commissarissen onmisbare personen zijn, artikelen die bepaald aannemen dat zij aanwezig zijn en hun bevoegdheden opdragen. Dit voert de verwarring ten top. In art. 51e wordt gezegd dat commissarissen de vennootschap vertegenwoordigen in rechtsgedingen tegen een bestuurder; in art. 51/, dat commissarissen bevoegd zijn iederen bestuurder te schorsen en dat zij, na den eenigen of laatsten bestuurder te hebben gesehorst, het bestuur der vepnootscbap waarnemenin art. 51 y wordt aan commissarissen de bevoegdheid gegeven om een deskundige te benoemen, teneinde op de boek houding regelmatig toezicht te oefenen en verslag uit te brengen omtrent de ontworpen balans en winst- en verlies rekening; in art. 52 wordt de commissaris, die niet goed werkt, verantwoordelijk gesteld. Dat is allemaal heel goed eq wel, maar bet helpt niets als er toch geen commissarissen zijn, en zoolang niet ge biedend is voorgeschreven dat zij er wezen moeten en dat er ook accountants moeten wezen, wier taak, bevoegdheden, rechten, verplichtingen en verantwoordelijkheid behoorlijk geregeld zijn, zou ieder ontwerp voor ons onaannemelijk wezen. Teneinde niet in al te groote uitgebreidheid te vervallen zullen wij het hierbij laten Wij troosten ons met de ge dachte dat het ontwerp, zooals het daar ligt, toch in geen geval in het staatsblad komt en daarom hopen wij van harte dat het, tengevolge van den arbeid der commissie van voorbereiding en door het recht van amendement, nog menige verbetering, waarvoor het in ruime mate vatbaar is, zal mogen ondergaan. Observator. In tram en trein, in stad en dorp overal Voor onze dames, treft men nu de reislustige engelschen aan. Ook onze krijsebende, hortende bd stootende bloemendaalsche tram verdraagt vele vreemde lingen, en was het me een waar genoegen te constateeren, hoe eenige engelschen door conducteur 24 te woord gestaan werden. Conducteur, Please Sir. Three tickets. ConducteurReturns «No, thank you. How much?" C. «Two and twenty and a half." All right. thank you". Onderlinge engelsche gedachten wisseling «Speaks english. Very nice indeed. Als onvermijdelijke zomerplagen laten vliegen leelijke souvenirs achter, die lastig, soms haast niet te verwijderen zijn. Voorzichtig wrijven met een mengsel van ammoniak en water (1 deel ammoniak op 16 deelen water) is een goed middel om deze vlekken te doen verdwijnen. Om gepolitoerde meubelen van vliegen vlekken te reinigen moet men een dun papje van aardappelmeel inet olijfolie maken en de vlekken FEUILLETON. Da vos als Sportplaats. De b o bsi eigh-s p or t Elkeen, die wel eens een poosje in de bergen is geweest, zal ons direct toegeven, dat de sledesport de populairste sport is in de landen van sneeuw en ijs, en een zeer groot aantal beoefenaars kent. Bijna iedereen bezit dan ook een i sleetje, en vooral bij een Hollander wekt het op het eerste gezicht wel eens den lachlust op, wanneer men niet alleen kinderen, doch ook heeren en dames met veel enthousiasme an de sledewedstrijden ziet deelnemen. Bij ons rangschikt en het sleetjevaren onder de «kinderliefhebberijen". 't Is echter een uitermate practisch instrument, dat bij het afglijden van zacht glooiende hellingen, zooals men ze in de bergdorpen aantreft, welkome diensten verricht. In een ommezien is men aan den voet van de belling, en het besturen van het glijmiddel is in enkele oogenblikken te leeren. Als bewijs, dat het gewone sleetje een zeer populaire en practische rol in het leven der bergbewoners speelt, diene deze origineele uitspraak van een grappigen Franschman «La luge sert a tout; faire trébucher les gens sur le trot toir, par exemple, sous le fallacieux prétexte de transporter le dernier achat, fut-ce des épingles, peut-être méme un timbre-porte Het speciale model slee «de Davos", die thans algemeen en overal in gebruik is, is ook in ons land wel bekend. Te Davos worden 's winters natuurlijk verscheidene Schlittel wedstrijden gehouden, en wel op de oude Schatz- alpstrasse. Kort geleden werd het kampioenschap voor 1910 op deze baan versleet, en de eerste prijswinner was J. Muller in 5 min 233/5 sec., die daarmede een nieuw record schiep. Na deze korte inleiding zijn we gekomen tot de eigenlijke bobsleigli-sport, en daarover de volgende bijzonderheden De bobsleigh-sport, die hier zeer veel beoefend wordt, behoort tot die sporten, welke in Holland onbekend zijn. l'e bob (verkorting van bobsleigh) heeft voor zijne beoefe ning n.l. allereerst een flinke, hellende sneeuwbaan noodig Daar echter de sneeuwval in ons vaderland weinig of niet van beteekenis is, valt het te begrijpen, dat men zich daar moet bepalen tot het gewone sleetjevaren of prikken, waarvan men eenige jaren geleden in onze gemeente nog volop heeft kunnen genieten op den hellenden duinweg bij het «Kopje." De bobsleigh, die van amerikaanschen oorsprong is, werd het eerst te Davos in gebruik genomen. Hij bestaat uit een ongeveer 3 a 31/2 meter lange plank, rustende op twee stel sterke ovaal-vormige gebogen ijzeren onderstellen, en is voorzien van een stuurtoestel en twee flinke remmen, model roskam. Men heeft ze voor 2, 3, 4, 5 en 6 personen, het meest zijn echter de bobs voor 2 en 4 personen in gebruik, de zoogenaamde Zwei- en Viersitzers. De lengte is verschillend, al naar gelang de bob voor meerdere personen is en varieert van 2 tot 31/2 M., terwijl het gewicht van de slede zonder bemanning ongeveer 100 tot 200 K.G. bedraagt. Elke bob sleigh, die in de wedstrijden uitkomt, bezit een naam de bob, die thans te Davos aanwezig is onder de hollandsche kleuren, heet de Haarlemia; andere bekende bobs zijn: Le Lutin, Queen of Hearts, Torpedo II, Pegasus, etc. Aan beide zijden van den bob loopt een ijzeren staaf, die aan de voorzijde een halven cirkel vormt, waarin de stuur inrichting bevestigd is. Deze staaf dient om de bemanning als stevige steunplaats voor de voeten te dienen, teiwijl tevens de stabiliteit van den bob hierdoor verhoogd wordt. Over de geheele lengte van den bob heeft men kruislings touwen ge spannen, zóó, dat elk vierkant een zitplaats heteekent, terwijl de touwen mede als bandvatsels dienst doen bij het nemen der scherpe bochten. Talrijk zijn de prijzen, die in den loop der jaren door sportlui beschikbaar gesteld zijn, o.a. de Manchester Cup (geschenk van den hertog van Manchester), de Coupe de Prance, met een watje hiermee tot deze verdwenen zijn afwrijven. Napoetsen met een /achten wollen lap. Ook kan men derge lijke meubels schoon maken met een lapje met vaseline of petroleum en dan direct met benzine nawrijven. Spiritus verwijdert vliegenvuil van metaal. Een voortreflijk middel om vliegen te verjagen is laulier- olie op schoteltjes in de kamer neergezet. Dezer dagen las ik Peeps at man/ lands Holland, geschre ven door Beatrix Jungman, geïllustreerd door haar man, Nico Jungman. Ik was benieuwd te weten wat deze dame van ons mooi land, zeden en gewoonten te vertellen wist, en ik kwam tot de conclusie, dat zij de toestanden aardig door elkaar haspelt, en het hare er toe bijdraagt, om ons land als «the land of water and mills, bad manners and cleanliness" te hooren aanduiden. Laat mij er eenige gedeelten uit vertalen om aan te toonen dat het wel een aardig boekje is om eens voor te lezen en er over te lachen, maar toch ook om verontwaar digd te zijn over de uitgevers, die zonder eenig nader onderzoek zulke scheeve toestanden omtrent ons land de wereld inzonden «In Amsterdam wordt niet de aardige hoerendracht ge- «dragen. Men kleedt zich daar erg slecht, in gewone kleeren «zooals wij hier dagelijks zien. De vrouwen hebben geen «goede figuren (thanks kindly for the compliment Mrs. Jung- »man) en de mannen zien er in hun slecht passende pakken «leelijk uit. Bovendien zijn zij tegenover vreemdelingen, die «zij in een «most embarrassing way" aankijken, niet bizon- «der beleefd. In Amsterdam moet men dus niet te lang «blijven, wil men een waren en goeden indruk van dit land «krijgen." Ik koester den egoistischen wenseh, dat dit boekje niet te veel door vreemdelingen gekocht zal worden. Vreemden, die zelf ons land bezoeken, weten te goed, dat het mooiste vaD Amsterdam, Amsterdam zelf is hun zal dus dergelijk geschrijf geen kwaad doen, maar de thuisblijvers 1 Voor den Haag voelt de schrijfster meer, but, then the Hague is scarcely Dutch. Het heeft niet de onpleizierige hoedanigheden van vele «nederlandsche steden, en dankt zijn goede boedanigheden «hieraan, dat het aan zee ligt, zoodat vele naties er ver stegen woordigd zijn. Verscheiden stadjes in Nederland zijn «erg aardig, maar de bewoners zijn hun niet waardig." «Voor de huizen kunt ge dikwijls verscheiden paren «klompen zien staan, en voor de dorpskerken en herbergen «kunt ge honderden paren aantreffen. Dit komt doordat «iedereen die een gebouw binnenkomt zijn klompen uittrekt «en op zijn kousen binnenkomt. «Een andere nederlandsche gewoonte en wel een heel «aardige, is de blijde ontvangst die iedereen aan de ooievaars «bereidt. «De kerken zijn erg koud en zoo zijn de steenen vloeren van de groote boerderijen. «Om het zichzelf behaaglijk te maken en om de voeten «te verwarmen, gebruikt het nederlandsche volk kleine «houten bankjes die den vorm van een doos hebben, met «een doorboord deksel, maar waarvan een kant ontbreekt, «waardoor men een test met warme turf steekt en iedereen «die aan koude voeten lijdt, rust zijne of hare voeten op «een van die warme stoven. «In den winter draagt iedere vrouw een stoof met zich «naar de kerk en als haar voeten warm zijn, neemt zij de «stoof op haar schoot om hare handen te warmen". Verder vertelt de schrijfster dat wij hier ontbijten met brood en kaas, dat wil zeggen, menschen, die de oud-nederland- sche gewoonte nakomen, «en die niet zoo arm zijn, dat zij verplicht zijn op droog brood alleen te leven." Ook worden we nog op overdreven staaltjes van de beruchte nederlandsche zin delijkheid getraeteerd, die zoo kras zijn dat zelfs Mrs. Jungman, Mrs. Jungman heeft in Volendam en Broek in Waterland gene .isd aan ons bureau heeft zij zich nooit aangemel l om eens iets van Bloemendaal en omstreken te zien. Aan de Bronsteê- of Cruquius-boerdenjen heeft men haar ook nooit ontmoet. (Red.; de Kaiser-Wil helm Becher, de Coupe de Hollands en meer dere anderen. Al deze cups worden te Davos «verbobt", óf op de Schatzalpbobbaan óf op de Klosters Strasse. De Coupe de Hollands geldt als hoofdprijs voor den wedstrijd tusschen twee persoons-bobs (bobbiets), die elk het traject der Schatzalp- baan (speciaal voor bobsleighs aangelegd) tweemaal moeten afleggen. Sommige bekers worden na driemaal achter elkaar door denzelfden bob gewonnen te zijn, eigendom van de be manning van dien bob de meeste prijzen daarentegen zijn wissel- prijzen, waaraan echter eveneens medailles verbonden zijn. Sommige bekers hebben een vrij hooge waarde, zooals b.v. de Gold-Pokal van Davos, die uitgeloofd is door de gemeente Davos, en de somma van francs 2000.vertegenwoordigt. Wèl een bewijs dat het gemeentebestuur dé waarde van Davos als sportplaats tracht hoog te houden, terwijl het trouwens steeds eendrachtig samenwerkt met de besturen der groote sportvei eenigingen. Wijl er volgens enkele sportlui aan den davoser bob nog verscheidene zichtbare gebreken kleven, heeft men ernaar gestreefd een bob van andere constructie te fabriceeren. De twee grootste gebreken zijn de stuurinrichting en de bediening der remmen. Bij den davoser bob is het n.l. nood zakelijk, dat de bestuurder al zijne krachten inspant, om de stuurtouwen strak gespannen te houden en afwijkingen van het voorste gedeelte van den bob te vermijden, waarvoor hij han den en voeten gebruikt. De rem wordt alléén behandeld door den achtersten man op den bob, den «brakesman". De be stuurder, die het commando over den geheelen bob voert, waarschuwt steeds den remmer, wanDeer hij gebruik moet maken van de «brakes". Remt de brakesman te véél, dan gaan enkele waardevolle seconden verloren, doch remt hij te zacht, dan bestaat het gevaar, dat de bob in de bocht om slaat, en zoodoende den prijs zich ziet ontgaan. Roessinger heeft al deze bezwaren trachten op te lossen, en een bob sleigh geconstrueerd met automobielstuur en een rem-inrich- ting, welke door den bestuurder met den voet bediend wordt, door middel van een trap-beweging aan de voorzijde van den

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5