59 WILHELMIN ASTRA AT HAARLEM. 11. 65.— DES COSTUMES TAILLEURS du Ir Aoüt au 31 Aoüt der teederste zorg zijn die zelfzucht inoet verdreven geheele christelijke program, meening van Jezus weer en Zijn naam gepredikt te zijn Campbell te doen hebben redikant. Dit nu is in Ne leven zich steeds ten volle uwe vertakkingen, een heel bijzonder opmerkelijk ver ten mogen nu al niet geheel bell, het liberalisme in het lid dan in Engeland, waar sl wat meer tegenwerking en n, en waar een leer als de f «nieuw" heeft dan bij ons. aiet de meest kenmerkende theologie. Hij is, wat wij emen Christelijk-Socialist, ook in ons vaderland, waar wij i ook onder dominees nen opnoemen. Het orgaan zijn denkbeelden te propa- Christian Commonwealth. Het hem geredigeerd en hij beeft leel in, al vormen zijn naam er het hoofdthema van. Dit jongste preek van ds. Oamp- den, en wordt na den Don- itgang van het kerkgebouw blad zich ook geleend lot z.g. Liberal Christian League impbell. Deze bond, welken vrijzinnig-christelijke denk- lienst, welke ten doel heeft lienst-vrijheid en maatschap- arin zijn christelijk-socialis- recht komen. Zij heeft ook ene afdeelingen, en schijnt artoe hare aanhangers, door zij in de open lucht, hetzij werken. .ngwekkend, omdat ze thans gekregen, onder den naam orgaan Eenheid, onder redac- «inkel en F. J. van Paasschen. (9 Juni) opgericht en op The Christian Commonwealth- itreven van den progressieven L8 Juni eenige inlichtingen, van het Koninkrijk Gods op ilistisehe toekomststaat, enz. tuurt met de voetenzijn en van ijzeren punten. De ikt zijn dikwijls ongelooflijk. heelt men een snelheid van ilfs werd op enkele gedeelten 118 K.M. per uur! De be- >ze sport, kostte helaas, eenige t graaf van Bylandt op de leel uit ijs, d w z. een sneeuw- esproeid wordt, waardoor die aren. ;el nog eenige mededeelingen luitend door Engelschen be- l van de ijsbaan een speciale een glad gehouden ijsbaan, De Engelschen voerden ook ïiddelpunt van concentrische 40 meter afstand werpen ,tte schijven met een hand- 25 K G. wegen en naar het :el moet glijden. Is de snel- )odat deze het doel niet be- re spelers met lange bezems men ze noemen) klaar, om r ons beste weten, de meest handeld. A. VAN RIETSCHOTEN. i eerste artikel over »Davos dat Oscar Mathiessen in Jan. heeft in 8 min. 391/s sec., het record. Dit had moeten «Daarmede bedoelen wij allen een samenleving, waarin zoo «goed als alle tegenwoordige materiëele en geestelijke ellende «zal zijn opgeheven. De progressieve bond heeft ten doel: «te vereenigen allen, die, op welke wijze dan ook, de wereld «vooruit willen brengen om zoo gezamenlijk den vooruit- «gang der menschheid krachtiger te bevorderen dan we «ieder afzonderlijk kunnen. Het spreekt vanzelf dat zeer «sterk door pessimisten in twijfel getrokken is of een bond «met een onbepaald aantal doeleinden en bestaande uit «uitteraard zeer heterogene elementen, practisch werk zou «kunnen doen. Doch, bestaat onze geheele samenleving niet «uit zulke heterogene elementen en hebben de meesten onder «ons toch niet een meer of minder duidelijk gevoel, dat »i■ens in onze geheele wereld bestaan zal een allesomvattende «harmonische Eenheid? Vereenigingen, die daarvoor werken, «ontstaan als paddestoelen uit den grond. Kunnen we nu «die alle niet te zamen brengen tot een verbond van menschen, die gelooven in eikaars goede trouw en daardoor zullen «trachten te vinden de hoogere eenheid als basis, waarop „ii allen te zamen practisch werk kunnen doen, ieder naar n eigen aanleg en inzicht?" Vllemaal utopieën gelijk wel, ja. Er is al zooveel geschermd over ideaal- uist-staten, niet waar, en ach, hoevele idealisten leden jammerlijk schipbreuk Toch blijven die er niet minder .itbiek om. Of ds. Campbell gelukkiger zijn zal Wij i het van harte voor hem, «Ausdauer" heeft hij genoeg, hoeft er het intelligente gelaat met de krachtig gevormde maar op aan te zien. Deze man is meer dan een j - zieke droomer. De moed om voor zijn idealen te id&n straalt u tegen uit de heldere oogen, de geestdrift de goede zaak, het innige, warme geloof in God en in nschheid, dat wondere enthousiasme dat den prediker «Gottes Gnaden" bezielt en hem doet zien over, dóór iende en leelijkheid van deze wereld, tot de ware daarachter, die het Rijk der Hemelen is. Annie Brondgeest. Wij zijn gelukkig onzen lezers den iCyclikiaiia. latijnschen tekst te kunnen aanbieden van het protest van alle Luthersche ten in Nederland bij monde harer Synode toegezonden us Pius X in antwoord op diens armzalige Borromaeus- iek. Wij publiceeren daarbij het latijnsche begeleidend ,en van de Synode, beide stukken gaan vergezeld van 1 a vertaling. Pio X. Pontifici maximo Ecclesiae Romanae duci. S. siae in Regno Neerlandiarum Evangelico-Lutheranae ium consilium, cui nomen «Commissio Synodalis", um, quibus praeest et pro quibus verba facere solet, turn nomine, gravissimam iniuriam, qua Tu, epistola VI mensis Maii hujusce anni circum gregem Tuum cum totum Protestantismum turn Reformatores qui condiderunt, Principesque Protestantes, qui eum in s;i e. receperunt tutelam affecisti, repellere sui muneris ei-se .tavit. Atque illud ad te quoque mittendum respon- sum ibitrati sumus, ne ignorares quae nobis mens fuisset illam Tuam legentibus Encyclicam. lae Evangelico-Lutheranae commissio Synodalis. H. Westbrmann Jr., ■llodamo m. Julii pro praeside. MDCCCDX. W. J. Manssen, scriba. in het nederlandsch Paus Pius X, hoogepriester en hoofd der roomsche Kerk, onze groet! i opperste bestuur der evangelisch-luthersche kerk in iiijk der Nederlanden, de Synodale Commissie, heeft zij tot ambtelijken plicht gerekend voor en namens alle ge- meenten aan wier hoofd zij staat en aan welker wil zij 1 -ut uitdrukking te geven, terug te wijzen de allergrofste beleediging welke Gij, in den brief den 26en verspreid, goedgevonden hebt het geheele Protestantisme, de Hervor- i ra die het hebben gegrondvest en de protestantscbe vorsten die het hebben beschermd, voor de voeten te werpen. En wij /.ijn te rade geworden het antwoord op die beleediging ook aan u zelf te zenden, opdat gij niet onbekend zoudet zijn met den geest die in ons leefde, toen wij die uwe Encycliek hebben gelezen. De Synodale Commissie der Evangelisch-Luthersche Kerk H. Westermann, Jit wjd. Voorzitter, W. J. Manssen, Secretaris. Amsterdam, Juli 1910. Ecclesiae in Regno Neerlandiarum Evangelico-Lutheranae Defensio. Ecclesiae in Regno Neerlandiarum Evangelico-Lutheranae „Commissio Synodalis", cum cognovisset quam leviter, quam inique, quam infeste Ecclesiae Romanae Dux epis'ola die XXVI mensis Maii huiusce anni circum omnes populos missa, ét de illa Sedecimi Saeculi piarum men- tium agitatione, e studio totius Ecclesiae, tam puod ad caput quam puod ad membra eius attineret, emendandae nata.étde virismagnis, qui earn provocarunt moderatique sunt, ét de ipsis Principibus, Refor- mationis patronis, iudicavisset, sum ma est affecta tristitia summoque dolore. Quod iudicium tam iniquum, tam ipsis rebus contrarium eonsi- derantes, a nobis impetrare non possumus quin summo nos iure indignari testemur, hac in re illo- rum secuti exeraplura illisque assentientes qui ét in Neerlandia ét in aliis regionibus idem sunt professi. Quapropter ét nostro et civita- tum, quibus praesumus pro qui- busque verba facere solemus, no mine decernimus, declaramus, tes- tilicamur ferre nos non posse: ita tractari res gestas ut defor- metur commaculeturqueillius origo Protcstantismi, cuius nberrimos saluberrimosque fructus non illi solum perceperunt populi a quibus receptus ille est sed et alii, ét ipsa illa Ecclesia Roraana quae omnibus modis quae vi, quae suppliciis illum reprimere est conata, contumelia affici Reformatores qui, cum quidvis perpeti mallent quam a recta conscientia discederent, Dei optimi maximi se instrumenta praebuerunt nou minus quam ille, sanctus qui dicitur, Carolus Borromeus, inique iudicari cum de rnultis aliarum gentium Principibus turn de nostro illo Gulielmo Arausionensi, qui prae sua reli- gione bona sua atque ipsum sanguinem parvi fecerunt, quos- que omnes, qui in iudicando nulla abripiuntur cupiditate, non dubitabunt quin haud inferiores ducant quam Romanae religionis defensores illos in quorum numero P h i 1 i p p u s Secundus et Carolus nonus fuerunt. Et quamquam neque veremur ne calumnia, quam illa con tinet Encyclica, ullum Protestantem eo abducat ut quam ex animi sententia amplexus est persuasionem deserat, neque exspectamus Romanae Ecclesiae ducem cum suis sacerdotibus hac defensione ad rectius aequiusque iudicandum adductum iri, tarnen non possumus non palam hoc tempore declarare invictam et indelebilem nobis stare sententiam Veritatem neque ah nllo Ecclesiae Principe, quamvis se falli non posse censeat, neque ab ulla Ecclesia, quae a se sola veram posse exspectari salutem contendit, sed a Deo solo, a quo est profecta, tradi, atque ab Illo commonstrari omnibus qui submisso animo et Illo adiutore earn quaerunt, et quidquid maledicant et calumnientur homines, licet summis afficiant malis qui ei fidem servant, banc esse solam veritatem illam ad quam illud pertineat verbum: Magna est et praevalebit. Datum Amstelodamo e „Commissione Synodali" ecclesiae in Regno Neerlandia rum Evangelico-Lutheranae, cum con- venisset die v m. Julii a MCMX. Protest van de Evangelisch-Luthersche Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden. De Synodale Commissie der Evangelisch-Luthersche Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden heeft met leedwezeh en ver ontwaardiging kennis genomen van de even ondoordachte als ongegronde en onverdraagzame wijze, waarop het hoofd der Roomsche kerk in zijn rondgaand schrijven van 26 Mei 1910 zich heeft geuit èn omtrent de godsdienstige beweging der Zestiende eeuw, in het leven geroepen door de behoefte aan verbetering der Kerk in hoofd en leden, èn aangaande de personen der Hervormers, die deze beweging hebben geleid, èn over de vorsten, die haar hebben gesteund. Zij kan niet nalaten, met dit onwaardig en tegen de feiten der historie strijdend oordeel voor zich, aan hare billijke erger nis lucht te geven, daarin het voorbeeld volgend van, en instemming betuigend met allen, die 't zij in Nederland, 't zij daar buiten hunne afkeuring er over hebben uit gesproken Zij acht dan ook, mede uit naam der gemeenten, aan welker hoofd zij staat en die zij vertegenwoordigt, zich genoodzaakt een ernstig protest te doen hooren: 1°. tegen eene beschouwing van de geschiedenis, die het ont staan van het Protestantisme welks gezegende werking en in vloed rechtstreeks zijn gevoeld in het leven der volken, welke het in zich opnamen, en zijdelings door de kerk-zelve, die het door velerlei, zelfs gewelddadige middelen trachtte te onder drukken, in een valsch licht stelt; 2°. tegen eene verguizing van de Hervormers, die, door het geweten gedrongen, zijn opgetreden als werktuigen Gods, niet minder dan de heilig verklaarde Borromeo; 3°. tegen eene miskenning van de Protestantsche vorsten, een Willem van Oranje in ons land, en zoovelen elders, hoe ook hunne namen mogen zijn geweest, die goed en bloed en leven voor hunne overtuiging hebben geofferd, en die voor ieder onpartijdig beoordeejaar de vergelijking met verdedigers van het Roomsch geloof, als Philips II of Karei IX, gemak kelijk kunnen doorstaan. De Synodale Commissie voornoemd, niet vreezend, dat een laster, als het rondgaand schrijven bevat, een eenig Protestant zal brengen tot afval van zijn overtuiging, en evenmin verwachtend, dat het hoofd der Roomsche kerk met zijne geestelijkheid door haar protest tot andere gedachten of juister oordeel zal worden gebracht, Van bevriende zijde werden ons uit Rumenië eenige fraaie foto's ter plaatsing gezonden. Bovenstaande, voorstellende: «Boeren uit de Karpaten aan het ploegen", is er een van. staat echter vast in het geloof, dat de waarheid noch door een kerkvorst, die zich onfeilbaar waant, noch door een kerk, die zich uitgeeft voor de alleen-zalig-makende, wordt uitgedeeld, maar slechts door God, uit Wien zij is, dat deze wordt ge openbaard door God aan allen, die in nederigheid en in ge meenschap met Hem haar zoeken, en dat, trots laster, ver dachtmaking en vervolging van hare verdedigers, van deze waarheid alleen geschreven staat: Magna est et praevalebit. Gedaan te Amsterdam in de vergadering van de Synodale Commissie der Ev.-Luthersche Kerk, in het Koninkrijk der Nederlanden op 5 Juli 1910. Er is een rasverschil tusschen het angel-saksische en het germaansche protestantisme. Sinds geruimen tijd reeds vraagt Uit andere het Algemeen Verkooplokaal van den Gemeenten. heer Hoogeveen aan de Nieuwe Gracht te Haarlem in de advertentiekolommen van dit blad de aandacht onzer lezers. We waren dezer dagen in de gelegenheid de inrichting van dit gebouw eens nader te bezichtigen en vinden hierin gereede aanleiding een en ander er over mede te deelen. Alles is hier even ruim en doelmatig ingericht. De groote zaal waar de veilingen gehouden worden is van zulke enorme afmetingen, als geen enkele dergelijke zaal in geheel Nederland bezit, dus ook Amsterdam niet. Zij ligt gelijkvloers en staat met de bovenverdiepingen in verbin ding door eene electrische lift, vervaardigd in de fabriek der Gebrs. Figee te Haarlem. Dit moderne vervoermiddel is volkomen gevaarloos te noemen. Er is geen sprake van dat men het in beweging kan brengen als een der liftdeuren of -hekken geopend is. Eerst dan wanneer men alles zorgvuldig gesloten heeft, is de motor wel zoo goed hare diensten te verleenen, vóór dien vertikt ze het. Ook het geval dat de kabel zou breken of knappen, is voorzien. Om een val te voorkomen, zijn stevige koperen klemmen aangebracht die het gevaarte stutten en niet eerder loslaten voor het euvel verholpen is. Deze klemmen zijn zoo ver vaardigd, dat ze nimmer kunnen weigeren. Aldus is de meest mogelijke veiligheid betracht. Op de bovenverdiepingen bevinden zich een menigte exposeerkamers, kamers voor berging van inboedels, die hierin dan volkomen geïsoleerd, beveiligd en droog staan, afgedekt voor stof en buiten het zonlicht gehouden, en verder vertrekken waarin de op een veiling verkochte goederen afzonderlijk kunnen worden geplaatst tot ze gehaald of weg gebracht worden. En overal is ruimte, groote, gemakkelijke ruimte, zoo geriefelijk als slechts begeerd kan worden. De heer Hoogeveen heeft dan ook blijkbaar geen kosten gespaard om van deze patriciërs-woning met haar ouderwetscbe reusachtige af metingen een model-inrichting te maken, waarop hij met recht trot,scli kan zijn. Dat 't door het geheele huis kurk droog is, willen wij nog even vermelden en dat de inrichting van de moderne gemakken voorzien is zooals het behoort, spreekt haast van zelf. Zie hier dus een korte schets van het groote verkoophuis van den heer Hoogeveen aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, hetwelk zijn deuren voor belangstellende bezoekers gast vrij openzet. Elk modernisme of hervorming eener kerk is het losmaken uit kerkleer en -gebruiken van datgene wat niet voelbaar kan worden gemaakt voor de menigte. ART ET MODES PRIX REDUITS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 7