Van 20 Au dagelijks g van 20 AUI OFFICIEELE conc rolschaat De Sportteiitooustelling te Haarlem. Als onze lezers dit nummer van ons blad onder de oogen krijgen, is de tentoonstelling reeds aan den gang. De opening heeft ten 2 ure plaats gehad, doch daar dit artikel een paar uren vroeger ter perse kwam, zal het begrijpelijk worden geacht dat wij over deze officieele plechtigheid nog niet veel kunnen zeggen Het ziet or in de zaal uiterst gezellig uit. Behalve dat de tentoongestelde voorwerpen een prachtig effect maken en het geheel een levendig beeld vormt van kracht en koop manschap, laat ook de decoratieve versiering, aangebracht door de firma Van Doesburg te Amsterdam, niet na, dezen aanblik tot een recht feestelijke te maken. Met het elec- trisch licht is kwistig omgesprongen. Van alle kanten en uit alle hoeken schitteren u de ballonnetjes tegen, die alles met een zee van licht overgieten. In het gebouw hebben de volgende firma's gedurende de komende maand hun zetels opgeslagen Venvegeu Kok, Amsterdam. Paarden-, jachtsport, lederwaren. Heenk Wefers Bettink, Haarlem. Hoofdzakelijk rot en ijsschaatsen. G. (Ie Vries Lentscll, Nieuwendam. Werrys. H. J. Eijlers Co. Amsterdam. Diverse sportartikelen. A. K. Hoekstra Co., Warga. Speciaal ijsschaatsen. Maggi-producten. M. Stibbe, Amsterdam. Voetbalschoenen. H. J. de Pont—Mannaerts, Tilburg. Voetballen. The Nugget Polish Cie., Amsterdam. Crème etc. voor sportlederwerk e.d. Rijwielhandel De Vries, Jansstraat, Haarlem. Rijwielen en banden. Billgham Lugt, Botterdam. Bootmotoren. Biedermann Co., Amsterdam. Sportartikelen. N. V. Ned. Fabriek van turnwerktuigen v./h. J. H. I" Keunen, Amsterdam. Turnwerktuigen. Jan Pesie, Almelo. Shirts. N. V. Werf „De Amstel", J. P. G. Thiebout. Motor booten enz. Een model van het motorjacht „De Zonnestraal" tentoongesteld. Joh. M. Schmidt, Haarlem. Optische artikelen. Wapenmagazijn v./h. S. de Jager, Haarlem. Verschillende wapenen. A. Darracq Cy., Amsterdam. Automobielen. Thunissen Kropman, Nijmegen. Alleen op het gebied der kegelsport. De Hertog Gerads, Den Haag. Aluminium-artikelen. Joh. C. Ritseina, Haarlem. Prentbriefkaarten. J. F. van de Ven, Baarn. Sport-Bibliotheek. Jail Kleyn, Den Haag. Reclame-teekenaar. G. Jochmann, Utrecht'. Fotografische aardigheden op Chan- tecler"-gebied. De Nederlandsche Sport, Amsterdam. 1 De Nieuwe Courant, Den Haag. Sport-journalistiek Het Vaderland, Den Haag. Sportvereenigingen uit Nederland, die hunne prijzen ten toonstellen. Tot zoover de ons op dit oogenblik bekende namen der inzenders en hunne inzendingen. Men ziet dat het een zeer belangrijke collectie vormt. Zoo goed als alle firma's hebben zich zeer ingespannen en zijn schitterend voor den dag gekomen. Maar de clou der tentoonstelling is de Vliegmachine van Gebrs. Ph. J. en J. Hamers en P. de Boos te Water graafsmeer. Het bekende tijdschrift De Luchtvaart bevatte in haar nummer van 25 Juli j 1. een beschrijving er van, waaraan wij een en ander ontleenen. Het toestel van de heeren Hamers lijkt op het eerste gezicht eenigszins op dat van Blériot. Evenwel blijkt bij eene nadere beschouwing, dat wij hier werkelijk met eene eigen vinding van deze heeren te maken hebben. Alle onder- deelen zijn dan ook door henzelf uitgedacht en het geheel is inderdaad merkwaardig genoeg om hier nader te worden besproken. Wanneer men bedenkt, dat genoemde heeren het toestel hebben vervaardigd, mag bun zeker een compliment niet worden onthouden voor het flinke stuk werk, dat zij geleverd hebben. Voor het grootste gedeelte is het toestel vervaardigd van stalen buizenslechts op enkele plaatsen bevindt zich houtwerk. Zooals blijkt, zijn motor en schroef aan de voorzijde aangebracht. Het eigenlijke lichaam van het toestel wordt gevormd door een, in doorsnede rechthoekig, geraamte, waaraan aan de bovenvoorzijde de draagvlakken zijn vervaardigd, terwijl zich aan de achterzijde een driehoekig richtingsroer, alsmede twee (aan weerszijden een) hoogtestuur vlakken bevinden. In het geraamte is aan de achterzijde, op de beide onderste langsliggers, een stabilisatievlak aangebracht, dat een gewelfden vorm bezit. Scheeftrekking wordt bij dit toestel niet toegepast. Het geheel rust op drie wielentwee van voren en een van achteren, die op eene, door de heeren Hamers zelf uitgedachte wijze, veerend zijn bevestigd. In het voorste gedeelte van het geraamte bevindt zich, achter den motor, de zitplaats van den bestuurder. Met behulp van een handwiel kan hij het hoogteroer bedienen, terwijl de zijdeling- sche besturing wordt verricht met de voeten, waartoe een voet hefboom aanwezig is, die in verbinding staat met het rich tingsroer. Het geheel is met allerlei spandraden goed verstijfd. De motor, welke thans op het toestel is gemonteerd, is een twee-cylinder motor van 20 P. K., afkomstig van eene gangmakers-motorfiets. Deze motor is evenwel niet krachtig genoeg om het toestel te doen vliegen. Of het toestel dit overigens doen zal, dient hier evenals bij andere vliegtuigen door proefnemingen te worden uitgemaakt. Wij achten de niet-aanwezigheid van eene scheeftrekkingsinrichting een be zwaar, daar het richtingsroer alléén zeker niet voldoende is voor de zijdelingsche besturing. Vermoedelijk zullen ook de hoogtestuurvlakken grooter moeten worden gemaakt, terwijl de welving van het stabiliteitsvlak onnoodig is. De helling der draagvlakken kan gewijzigd worden, zoo dat bij de proefnemingen naar den besten stand kan worden gezocht. Zoolang evenwel niet over een krachtiger motor kan wor den beschikt, zullen er geene proeven genomen kunnen worden. Jammer genoeg, kunnen de heeren Hamers zich dezen, met, het oog op den zeer hoogen prijs en de kosten welke zij zich reeds hebben moeten getroosten, niet aan schaffen. Het is daarom, dat wij het toestel van genoemde heeren aanbevelen in de aandacht van degenen, die hen zouden kunnen helpen. Wellicht zelfs zou het op den weg liggen van onze Vakafdeeling voor aviatiek om een motor aan te schaffen en dezen tijdelijk in bruikleen te geven aan uit vinders, van wie blijkt, dat zij degelijk werk hebben ver richt, doch niet bij machte zijn, een duren motor te be talen. Voor ongeveer 2000 gulden kan men wel een goeden vliegmotor koopen. Mochten er onder onze lezers enkelen zijn, genegen om de gebr. Hamers in hun streven te helpen, dan zouden zij daarmede een goed werk verrichten. Gaarne houden deze heeren, alsmede de redactie van dit tijdschrift, zich aanbevolen voor eventueele financieels ondersteuning hunner plannen. Op het feestterrein Japan is, evenals verleden jaar in Oud-Haarlem, Champagne-Pilz verkrijgbaar. Deze heerlijke drank heeft thans bewezen naast haar zusteren niet alleen reden van bestaan te hebben, maar haar alle in goede hoedanigheden zelfs de loef af te steken. Champagne-Pilz, vervaardigd uit zuivere vruchtensappen en gebrande suiker heeft in geen enkel opzicht een der nadeelen die bijna alle zgn. vruchtendranken aankleven. Heei'lijk koel en verfrisschend tijdens het warme weder, bezit zij tevens niet te versmaden voedende bestanddeelen, terwijl de fabrikant, de heer Th. van der Loos, te Haarlem met groote nauwgezetheid zijne zorgen aan een absoluut zuivere bereiding blijft wijden. Om er even een kijkje te nemen en als fotografische aardigheid iets nieuws mee naar huis te nemen, bevelen wij de inrichting van den heer G. Jochmann aan. Alhier zijn de bekende- hoofdfigux-en uit Chantecler in bijna ware groote aanwezigde bezoeker of bezoekster die zich als een dier gevleugelde helden of heldinnen uit Rostand's treurspel wil doen kieken, heeft slechts het hoofd in een hiervoor bestemd gat te steken om in den tijd van 10 minuten in 't bezit van een zeldzaam fraai portret te zijn. De volgende week zullen we het een en ander over het vei'loop der tentoonstelling mededeelen. Kerknieuws. ï!ed" Herv. Gemeente. Zo°da" 21 Au§:' Voorm. 10 uur, ds. Barger, pred. Utrecht. R.-K. Kex-k te Overveen. Zondag 21 Aug. Voorm. 7 en 85 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis 3 uur Vespex-s. B.-K. Kex-k te Vogelenzang. Zondag 21 Aug. Kerkelijke dienst te 7 5 en 10 uur. Mijnheer cie Redacteur! Zonder yerant- Moderne menschen kunnen m. i. woordelijkheid moeilijk beter vergeleken worden dan der Redactie, bij muntstukken, die lang in omloop wax-en. Het beeld, dat de schepper er op sloeg is sterk, dikwjjls tot onherkenbaar wezen toe, afgesleten, terwijl de weinige overgebleven groeven zijn opgevuld met allerlei soorten vuil, afkomstig van de tallooze handen waardoor de munt gegaan is. Nu heeft zich het geval voorgedaan, dat de munt Hoff man door den Goudschen kring geweigerd is geworden en de groote MEN is natuurlijk dadelijk klaar met te zeggen, dat deze dan wel bijzonder vuil moet zijn geweest. Slechts weinig dieper denkenden weten, dat het ook mogelijk was, dat de munt ax-gwaan wekte, doordien zij er nog zoo nieuw, zoo weinig afgesleten uitzag. De lust had mij bekropen te onderzoeken, wat hier eigen lijk de zaak wasdaarom schreef ik mijn brief aan den heer H. Ben ik geslaagd? Ik geloof het niet. Het artikel van den heer H. dat multa non multum brengt is mij zeer onsympathiek, doch zal ik mij wel wachten op zulk een lossen grond een ooi-deel te vellen. Onze polemiek zal ik niet voortzetten. Ik zou daar weinig anders van verwachten dan verveling voor uw lezers. Waar ik echter van Vrijzinnig-Kex-kelijke zijde (Kerkbode) lof heb mogen oogsten, terwijl toch de Katholieke clerus, als corps, mij sympathieker is dan de vrijzinnige predikanten en waar ik omtrent onze gedragslijn tegenover onze katholieke mede burgers geheel andere denkbeelden koester dan u, mijnheer de redacteur, hoop ik 1), dat u mij bij gelegenheid wel zult willen toestaan mijn meeningen door middel van uw blad openbaar te maken. Voor ditmaal wensch ik te volstaan met een enkele op merking. Bij hun politieke propaganda maken de katholieken tot vervelens toe gebx-uik van twee schrikbeelden, het socia lisme en het goddelooze Frankrijk en nu betoont de heer H. zich aanhanger van de socialistische en Fransche wijzen van werken. 2) Ik acht het zeer te betreuren, hoewel ook ik neutraliteit een onmogelijkheid acht en het streven er naar een vloek. Lof kan men er dunkt mij alleen aan toezwaaien als men het verwart met objectiviteit. Ziehier waarom ik het standpunt van den heer H. zoo noodlottig vind. De belangrijkheid van den medischen stand is steeds wassende in den modernen staat. Het is derhalve een staatsbelang, dat onze stand in het algemeen is sans peur et sans reproche. De praktijk komt echter niet overeen met dit ideaal. Integendeel, symptomen van verval- zijn overal merkbaar, doch nergens sterker dan in Frankrijk, dat de heer H. wil navolgen »Gij zijt het zout der aarde", heeft Christus tot zijn volgelingen gezegd en indien de 600 geneeskundigen, waarvan de heer H. gewaagt, niet uitsluitend naam christenen zijn doch werkelijk bezield door Christus' geest, dan hebben zij hun land en hun stand onnoem lijk veel kwaad berokkend door op één hoop te krui pen in plaats van, zooals hun plicht geweest was, de wereld in te gaan en door woord en daad te trachten navolgei's te vinden. »De gezonden hebben den medicijn meester niet van noode, maar de zieken." Als zij dat niet weten, wie weet dat dan De leden van St. Lucas hebben hun Christenplicht verzuimd en als zij bedroefd zijn wegens de toestanden in hun vaderland, zoo hebben zij de hand op eigen boezem te leggen en berouwvol te prevelen nostra culpa, nostra maxima culpa". 1) „Hoop ik", beier ware het wellicht geweest te zeggen „ben ik overtuigd", want bij alle verschil in opvatting tusschen u en mij bestaat er toch ook groote overeenkomst. Wij willen geen proselieten maken, doch onze medeburge s dezelfde zaak laten zien bij elke sooit van toelichting en hen dan zelf laten kiezen. Groote achting dragen wij daarom toe aan een ieder, die nieuwe ge zichtspunten kan openen. Hen rekenen wij tot de weldoeners der menschheid. 2) De heer H. is ook in dezen vrees ik één uit velen. Het roode en het zwarte gevaar zetelen op één basis. Zij vragen niet naar het nut van allen, maar naar het nut voor hun partij. Right or wrong my party, inplaats van my country. Wie niet tot hun partij behooren zijn vijanden. Toch hoort men „Samenwerking als vrije Nederlanders." Mel in ore, fel in corde. Toen Elia God bad hem weg te nemen van deze aarde troostte de Heer hem zeggende: »Nog zijn er 6000 in Israël, die de knieën voor Baal niet gebogen hebben Dat God last gaf hen in een bond te vereenigen, tet voorkoming van besmetting met de Baülaanbidders, lezen wij niet. Neen, rustig liet hij hen leven, verspreid, onvind baar, zelfs voor Elia, verspreid te midden van de aanbidders van het Gouden Kalf, als bakens voor reiner en hooger leven-zoekenden. Wat Nederland aangaat, ik hoop dat Frankrijk voor I onze nederlandsche katholieke doctoren een afschrikwek kend voorbeeld mag zijn. Indien zij van oordeel zijn, dat hun opvattingen hooger staan dan die van het gros der doctoren en ik zeg niet, dat dit onjuist is zoo moeten zij die gaan px-eeken aan hun eigen standgenooten niet aan de boeren in het achterland van Gouda of Bra bant. Daar ligt het terrein niet waar het Malthusianisme I en al wat er verder door medici en hygeaenisten ten on- rechte gepropageerd mag worden, met vrucht kan" worden bestreden. Hoogachtend, Uw dw. dn. Beverwijk. Wiedeman. Naschrift van de redactie. Het verloop van de polemiek tusschen de heeren Wiedeman en Hoffman bevredigt ons geenszins. Het wil ons voor komen dat de heeren te veel langs elkander heen praten. Te veel, want wel gebeurt dit in iedere polemiek, maar I twre artsen, beiden christelijk, stoelende op éénen wortel"! en van ongeveer gelijke akademische opleiding konden elkaar I o.i. beter, treffen. Goede polemiek is o.i. een worstelstrijd, I die volstx-ekt niet behoeft te eindigen met de overwinning I van een der worstelaars, maar die, op het geestelijk plan,! lichaam aan lichaam der strijdenden moet vertoonen, opdatI de toeschouwers aldus, op gezegd plan, de verschillende! uitingen van kracht en lenigheid der geesten aanschouwen, I om voor zichzelven wijsheid te putten uit het aanschouwen dier bewegelijke vóór hen levende waarheid. Zelfs over begrippen, waarmede gepolemiseerd wordt, te vergelijken met I de regelen van den worstelstrijd, b.v. over het begiij I neutraliteit schijnt ons tusschen de strijders geene een-1 stemmigheid te bestaan, welke toch vooraf te verkrijgen I ware geweest. De schuld daarvan is in de eerste plaats aan dr. Hoffman, van wien het ons voorkomt dat hij de door hem zelf gebruikte begrippen niet vooraf behoorlijk bepaalt. Zoo schijnt hij onder kerk, lees de R.-K. kerk, église, ecclesia, iets anders te vex-staan dan de geestelijkheid (clei'us), terwijl dit toch twee namen zijn voor in de wer kelijkheid precies dezelfde grootheid. De grootste schuld valt te dien aanzien echter aan de zijde van dr. Wiedeman, die zich aan de fout van slechte begripsbepaling minder schuldig maakt maar aldus den meer- dei-e van dr. Hoffman zijnde, o. i. dezen daarin had moeten aanvallen. Hij had dan daaraan zelf de verrassende mededeelhig kunnen toevoegen, dat dr. Hoffman erkent dat in den helmondschen verkiezingsstrijd de geheele roomsche clerus van die streek te wapen is geloopen om een bepaalden candidaat politiek te doen zegevierenwel het beste bewijs dat de roomsche clerus d.i. de kerk niet is eene grootheid die op verbreiding van licht en waarheid en stichting van wijsheid uit is, maar eene die zich en nog wel met hartstocht er op toelegt op het onzui vere gebied der politiek de macht eenzijdig te verplaatsen naar eigen kant, hetgeen noch geestelijk noch christelijk ;s, Dat de R.-K. kerk d.i. de clerus nooit haar draai heeft genomen, is x-eeds met voox-beelden weerlegd in De Kerkbode van 20 Augustus 11., (zie hiei-onder). Wij zouden als voorbeelden van dat »draaien" kunnen wij/.en op de geschiedenis van het rente- of woekerverbod en op de bij Fx-uin zoo omstandig beschreven houding der kerk tegenover Galilei. De kerk als onveranderlijke grootheid afgebeeld is niet I anders dan een hex-schenschim, een bedacht ding, dat ner gens werkelijk heeft bestaan noch kan bestaan. De kerk, dat is de levende geestelijkheid, evenzeer ver- andex-lijk als alles wat leeft immers groeit, heeft een werkelijk I bestaan, een naspeurbare geschiedenis, zoodra die kerk zich niet meer wendde en keerde naar de omstandigheden, met meer werkte op de omstandigheden en hare terugwei-kiiig niet meer onderging zouden de omstandigheden zich van haar afkeex-en en de kerk alleen laten metden dood. Aangezien de clex-us nog volstrekt géén lust heeft om dood te gaan, bemoeit ze zich nu ook met de sociale quaestie en zoo zal het blijven gaan, zoolang er nog een levende ziel is, die er prijs op stelt, als R.-K. priester de traditiën zijner voorgangers zoo goed en zoo kwaad als het gaat in ovex-eenstemming te bx-engen met de zich wijzigende omstan digheden van het leven en de hoogere ontwikkeling van I den menschelijken geest. In welk opzicht wij omtrent onze I gedragslijn tegenover onze katholieke medeburgers andere denkbeelden koestex-en dan dr. Wiedeman is ons niet duide-1 lijk. Het zijn menschen als wij en zij hebben aanspx-aak op I eene welwillende tegemoetkomende bejegening. Zij mogen weten, dat indien zij zich gedrukt gevoelen door hunne kex-k, zij bij ons raad, x-edelijkheid, juist begrip en wellicht ook wijsheid kunnen vinden, en wanneer zij die bij ons komen zoeken moeten wij ze naar vermogen helpen. Red. De Kerkbode maakt in haar nummer van heden gewag I van wat zij noemt het »geneeskuudig-godgeleerd debat." De redactie wijdt naar aanleiding van het zeker niet alledaagsche verschijnsel, dat twee geneesheeren ook de godgeleerdheid in het debat betrekken" de volgende regelen aan deze quaestie. „Dr. Wiedeman te Beverwijk had o a. gezegd, indien gij, roomsche geneesheer, uw kerk en uw geloof bemint, moet gij er voor waken, dat uw roomsche kerk nooit weer behoefte krijgt om na langdurige oppositie haar draai te nemen. Daarop antwoordt de roomsche geneesheer, „onze kerk neemt nooit I haar „draai". Wij, Redactie Kerkbode, vragen wat moet dat beteekenen onze kerk neemt nooit haar draaiMoet dat betee- kenen, dat de roomsche kerk nooit teruggetrokken heeft wat zij eenmaal als een in geloof en zeden bindend leerstuk heeft verkondigd? Wil het dat zeggen? Dus zooveel als, de roomsclxe kerk heeft nooit eene geloofs waarheid teruggetrokken en vervangen door eene andere waar heid, die niet de eerste waarheid in strijd is? Wil dat zeggen, de roomsche kerk nam nooit haar draai? Dan plaatsen wij daartegenover: de roomsche kerk heeft wel degelijk,meerdau eens, haar draai genomen, de r. kerk bleef in het verkondigen der waarheid zich zelve volstrekt niet altijd gelijk. Bijv. in 325 werd op het concilie van Nicaea de wezensge lijkheid van den Zoo den toenmaligen dii dedigd en in de geloo De presbyter Arius, Athanasius, die lee gelijk in wezen me in ballingschap. In ambt hersteld; in 33 middels bisschop gev is daarna weer teruj bannen Athanasius diger van een leer. I van een zekere kerl geëerd en verbannt vraagd, nam de kei niet bij herhaling ha: alsof zij zelve niet of legen Athanasius het leerstuk van de Zoon met den Vader Ook ten opzichte x is de oude kerk zich gebleven. Wij stippei slechts dit aan: in i vergadering de beelde de beelden vereering nomen. Nog dit. E door het hoofd der 1 in 1773 opgeheven, kerk ten opzichte draai en wordt de oi weer in eere herstek wonderen wij de v: ook op het gebied di weegt, de bewering c draai nam," zult u n Verbetering. I van dr. Hoffman is slopen. De candidaa geen kamerheer van van Z. H. den Paus. Nieuwtjes, vragen en antwoorden. Onderstaande advi uit éénzelfde no. (van 31 Juli 1.1.): Groote Openbare gen op Maadag 1, Di 7 Augustus, in het Evang. Gemeente, Sprekers-, Ds. Briedé ailen van Franeker; van Harlingen; Dr van Achlum; Dr. Jans van Sexbie run K.-C. Vei'eenigings optreden van de ber met geheel nieuw heer Louis Kapper, spreking (bij opvolg uur a 10 ets. per pei aangeboden. Brie v d. bi., Ged Oudegi Zaterdag 20 Augustus Zondag 21 Augustus Muziekvereenigin Dir.: lie Heer H. W. H Maandag 22 Opening Na afloop Bal-< ENTRÉE: Zate middagen en avond Abonn

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2