Pr halfji bij v t Pr nunin Medede ILet auteurs! gij dit numm Agenda. Zondag 28 Augi en Daal." V< rijen en aquare ndag 28 Augm luuch-concert; concert; 8 uur v, oensdag 31 Au Zondag 28Augus kosteloos. Dagelijks geopei 's avonds. Drin tdem: Badinrich Idem: Zwem- en Woensdag 31 A van den verjaa SPO Dagelijks gec Zaterdag, 8 uur. 1 optreden van 1 Zondag, 2 uur. Mi het dubbel gen Dames-kapel m randag, 8 uur. C usdag, 8 uur. C oensdag, 2 uui 8 uur ting met afstel treden van Mr. Donderdag, 8 uur dorus. Bal-cbar Vrijdag, 8 uur. C senrijden. Zaterdag, 8| uur. Eiken dag dan acrobaten. Zaterdag 27 Au hoop van Zegen Zondag 28 Augu: schap van mev (xenieeiitebestuui bestuur van Bloei lating van leerling Burgerscholen of Onderwijs met 5-jt Art. 1. Er zal Bloemendaal te b< gemeente Haarlem van kinderen uit di Burgerscholen of o wijs met 5-jarigei geheven worden. Dit retributiegel der op bovengeno gemeente Bloemer leerlingen zeiven, i jarige leerlingen hoofdverblijf hebbt zij inwonen. Art. 2. Het r a. voor minderjari of een van beid' verblijf, in den zi: naar het inkom bezitten b. voor ouderloozt in de gemeente zin van artikel inkomen, dat ze Art. 3. Het ink berekend, wordt f grondslag dient vo Art. 4. Het ret schuldigd ƒ30. retributiegeld wore Vevder bedraagt jaar bij het inkom a. boven f 2000. b. 3000. c. 4000. d. 5000. e. 6000. f. 7000, Art. 5. Wanne leven zijnde oude lende der in deze tijd bezoeken, wore houders gedaan vi toegestaan Een gedeelte der reparatie-werkplaats van de firma A. E, Beekman te Bloemendaal. De nieuwe Het bedrijf der firma A. E. Handel Oil Beekman te Bloemendaal. Industrie. Tot ons genoegen vonden wij in De Auto een beschrijving der garage van de firma A. E. Beekman alhier, aan welk artikel wij met de hierin voorkomende cliché's gaarne een plaats inruimen. »In het lachende Bloemendaal, het lustoord van Holland, bestaat, zooals men misschien weet, de zaak van de firma A. E. Beekman al een jaar of twaalf. Nu is Bloemendaal een gemeente van ruim 6000 inwo ners, maar ik geloof niet dat er één plaats in ons land is, waar het verkeer, in verhouding tot het zielen-aantal, zoo groot is als juist daé,r. (Bloemendaal heeft twee spoorweg stations, of eigenlijk drie, als we er het afgelegen station Vogelenzang bij rekenen; heeft een rechtstreeksche electri- sche tramverbinding met het station Haarlem, en krijgt binnenkort nog een tweede electrische tramlijn van Haarlem uit langs den Zijlweg). En die communicatie-middelen legt men toch zeker niet aan voor 6000 inwoners Maar daarmede houdt het niet op. Er zijn nl. in Bloe mendaal méér automobiel-eigenaars dan in Haarlem, dat ruim 10 maal zooveel inwoners telt. Vele buitenplaatsen en Bloemendaal is een verzame ling van buitenverblijven en villa's houden er een auto op na, en wat wonder dat daar dan ook een behoorlijk ingerichte automobielzaak is. De zaak van de firma Beekman staat aan den z.g. Bloe- mendaalschen straatweg, den hoofdweg die door de gemeente voert. Aan de zijde van het villapark Hartenlust is de rijwielzaak met het kantoor gevestigd, en daar nagenoeg tegenover is de garage met werkplaats. Aanleiding tot dit stukje is, dat de firma hare garage wederom heeft moeten vergrooten. Op de foto ziet men de oude garage recht voor zich uit, en ter zijde het nieuw bijgebouwde gedeelte, waardoor de inrichting thans een opper vlakte van 1000 vierk. meter beslaat. Achter de oudere garage grenst een ruime werkplaats met electro-motor en draaibanken, boormachines, twee kuilen voor technische doeleinden, enz., zoodat de firma deugdelijk reparaties verrichten kan. De nieuwe bijbouw, welken men door denzelfden ingang aan den straatweg bereikt, heeft een verdieping met zolder. Gelijkvloers biedt de nieuwe garage plaats voor twintig wagens, en ook die ruimte werd wel noodig, omdat de meeste automobiel-bezitters in Bloemendaal er geen eigen garage op na houden en dus bij de firma stallen. Een eigen garage brengt zorgen mee, en bovendien maakt zoo'n ge bouwtje er een beperkten tuin niet mooier op. 't Is inder daad veel gemakkelijker den wagen aan de firma toe te vertrouwen, die dan tevens voor een bekwamen chauffeur zorgt. En, natuurlijk, kan men er ook auto's huren. Op de bovenverdieping der nieuwe garage zijn de chauffeurskasten garage van de firma A. E. Beekman te Bloemendaal. met toiletkamer ingericht, en is er nog een bergplaats voor carrosserieën. Behalve de binnenplaats voor het schoonmaken der wagens, is er achter de inrichting nog een stuk open grond, alwaar de benzineput van cement, en dienstig voor 5000 liter, gebouwd is. Deze heeft een los zinken dak en ijzeren deuren, terwijl de vloer voorzien is van roosters voor het doen weg vloeien van benzine. Nog zij vermeld dat de zaak een stock Michelin bf met de meest voorkomende maten en uitsluitend Delauna Belleville- en Germain-auto's levert. Een bewonderenswaardig staaltje van groote prestatie hebben wij dezer dagen van een Germain bijgewoond. De heer Beekman beweerde, dat zijn Germain 14/18 P.K. op de prise directe »het Kopje" kon oprijden, een bewering waaraan door een bekend automobilist te Bloemendaal geen geloof werd geslagen. »Dan zal ik 't u bewijzen", ze> de heer Beekman en werkelijk, met vier personen bezet, reed de double phaëton Germain in flinke vaart op de prise directe het Kopje" op. Ongetwijfeld voorziet de inrichting te Bloemendaal ii. oen bepaalde behoefte, en zal de firma Beekman zich de - maakte kosten niet beklagen. Een gedeelte der oude garage van de firma A. E. Beekman te Bloemendaal. Autovallen in ons land. De Auto Automobilisme, zal voortaan zooveel mogelijk geregeld de plaatsen, waar zoogenaamde auto- vallen aangekondigd zijn, vermelden, ter waarschuwing van argelooze automoiblisten. Men mijde zooveel mogelijk die plaatsen. Wij zullen hare opgave hier opnemen. Beek bij Ubbergen. Brummen. Max. snelheid 15 K.M. De autoval strekt zich uit vanaf het waarschuwingsbord tot aan de eerste bocht; ongeveer 1 K.M. Delft. Men verzorkt ons mede te deelen, dat men te Dei:t per automobiel, als de stoomtram stil staat, ook stil moet gaan staan, en men de tram niet mag passeeren. Er zijn er, die bekeurd zijn, die stapvoets doorred.-u, toen de stoomtram stil ging staan en zij reeds bij het laa:-te rijtuig gekomen waren. Het zal ons echter benieuwen of tegen dergelijke arbitraire maatregelen niet wat in te brengen zal zijn, want de Wet geeft duidelijk aan, dat de gemeentebesturen wel een mininma snelheid van 10 K.M kunnen vaststellen, maar niet van minder dan 10 K.M., dus zeker niet van 0 K.M.of stilstand. Voorloopig geven wij den automobilisten in overwegm: om het stedeke Delft te mijden en den weg om die heen te nemen. Elden. (Tusschen Arnhem en Nijmegen), max. snelheid 15 K.M. EistEldenLent {gem. Eist). Beruchte autoval. In een paar maanden tijds zijn hier ruim 70 automobilisten bekeurd en tot hooge boeten veroordeeld. Halfweg. Komende van Haarlem van K.M paal 6.4 tot 6.8. Beruchte autoval; bijna alle Haarlemsche en Bloemen- daalsche automobilisten zijn hier reeds bekeurd. Wordt vervolgd vangen. Men is zoo zwak als men een hond is Na haren nieuwen slaaf te hebben gewasschen, gereinigd en afgedroogd, nam Nagelbloem hem naar de kamer mede waar zij zat te werken. Het was een groot vertrek, met werktuigen van allerlei aardeen smidshamer, twee aan beelden, werktafels, pakjes ijzerdraad, metaal- scharen. De muren waren behangen met hamers, nijptangen, trekijzers en een menigte gereed schappen waarvan de prins noch den naam noch het gebruik kende. Wat hem echter duide lijk was, was dat hij zichten huize van baas Hamer bevond en dat naar alle waarschijnlijkheid, Nagel bloem de dochter van den spijkersmid was. Nagelbloem ging op een kleinen stoel zitten en nam haar werk ter hand; Hiacint ging aan hare voeten liggen, met de oogen onafgebroken op haar gevestigd. Terwijl zij een kleedje lapte dat betere dagen had gekend, zuchtte het meisje en neuriede zachtjes een wijsje. Allengs verhief' zij hare stem en zong zij op hartstochtelijken toon de volgende, oude romance: Daar ruischt een klaagstem, hoor Zij dringt al luider door, Van uit het diepst der wouden, 't Is mijn beminde, hij, Die zonder medelij Gevangen wordt gehouden. Blauwe vogel, 's hemels kleur, Rep uw wiek, verhoor mijn beê, Zeg mijn dierbre dat ik treur, Voer hem op uw wieken meê! Reeds toen ik blijde dag Zacht in zijne armen lag, Was geest en hart me ontvloden. Maar keert hij eenmaal weêr, Dan leg ik stervend neer, Of rust reeds bij de dooden. Blauwe vogel, enz. Maar zoo ge uwe oogen richt Op 't doodsbleek aangezicht, Wil, liefste vriend, niet beven. Uw stap. van ver gehoord, Het fluistren van één woord Doen ijlings mij herleven. Blauwe vogel, 's hemels kleur, Rep uw wiek, verhoor mijn bet-, Zeg mijn dierbre, dat ik treur, Voer hem op uw wieken meê! Hiacint had zich opgericht en keek Nagel bloem zoo feeder aan dat zij er door getroffen werd. „Arme lievert! mompelde zij, men zou zeggen dat gij mij verstaat. Gij houdt dus van mij 7 Welnu blijft hier, gij zult mijn metgezel, mijn eenige trouwe vriend zijn als iedereen mij ver laat; niet waar ik zal u Fidel noemen? Och Fidel, riep ze eensklaps in tranen uitbarstend, ik ben zoo ongelukkig: ik heb Narcis zoo lief! Nagelbloem! Nagelbloem! waarschuwde de spreeuw aan het venster. Het meisje schrikte. „Hemel! wat ik gedaan? zeide zij, ik heb mijn geheim verklapt. Ik ben een fatsoenlijk meisje; Fidel, verraad mij niet, en ik zal u alles geven wat gij maar wilt. Daar hebt ge dat mooie lint dat ik van hem heb gekregen. Zeg niets of ik ben verloren. „Waarlijk, hernam zij met een zucht, ik ben halfgek; ik verbeeld mij dat dit beest mij ver staat en spreken kan. Kom bier lievert, iets zult gij ten minste bij mijne dwaasheid winnen!" En terwijl zij het poedelhondje kuste, deed zij hem een fraai blauw lintje om den hals en strikte het met een mooie roset vast. „Wat doet gij daar'!" sprak eene donderende stem. Hiacint sloeg de oogen op en zag een baar- digen cycloop voor zich staan, wiens gezicht tot onder de oogen met haar begroeid was. Een lederen voorschoot reikte hem tot aan den hals; op zijne zwarte handen en reusach tige armen kon men de aderen als gespannen koorden onderscheiden. Het was vader Hamer in zijn werkpak. „Een poedel in huis? vervolgde de spijker- maker, terwiil hij zijn dochter onvergenoegd aanzag, het schijnt dat het brood voor het grijpen is en het geld mij op den rug groeit. Haast zult ge een schoothondje moeten heb ben, zooals eene hertogin". Vader, zeide Nagelbloem om het onweer af te wenden, hebt gij van ochtend werk ge vonden? Werk, daaraan ontbreekt het niet, ant woordde de nog altijd brommende beer. Men heeft mij tegen het einde van deze week twee duizend haken besteld. Wie zal ze maken? Ik heb handen noodig. Waar moet ik die zoo spoedig van daan halen nu men mij Narcis heeft weggenomen? Een mooie boel in ons land Men neemt u de jonge lieden weg om er sol daten van te maken, en dan neemt men u nog uw geld af om ze te voeden. Wat blijft er dan voor ons, oude lui, over? Lange tanden, een leege maag en oogen om te huilen. Daar brengt men het niet ver mee. Leg het ijzer in het vuur, vader, dan zal ik den blaasbalg in beweging brengen. Een mooie bezigheid voor de dochter van een baas! In Gods naam, ga uw gang. Een eerlijk ambacht strekt niemand tot schande. Maar als ik er aan denk dat sommigen zich dood moeten werken, terwijl de anderen in overdaad brassen!... Zie eens of ik niet goed blaas, vroeg Nagelbloem, terwijl zij op de maat aan den ketting trok. „Al het genot voor den een, al de last en moeite voor den ander, is dat rechtvaardig! vervolgde de cycloop, terwijl hij den haard op stookte. Zouden de grooten willen dat men hen behandelde zooals zij ons behandelen? Als ik de macht in handen had zou ik niet hard voor mijne minderen zijn. Maar die rijkaards die hebben geen gevoel!" Hiacint bewonderde de menschüevendheid van den spijkersmid, daarin herkende hij den vader van Nagelbloem. Plotseling viel het oog van Hamer weer op den poedel dien hij reeds vergeten had. Hij sloeg zich voor het voorhoofd. „Wacht, zeide hij tot zijne dochter, daar valt mij iets in, waar we schik van zullen hebben; ga eens uit den weg." Dicht bij den vuurhaard bevond zich een soort wiel, dat uit een geraamte van ijzerdraad en houten plankjes bestond. Hamer stak er een steel door, deed het rond draaien en stelde het in gemeenschap met den ketting van den blaasbalg. „Wat is dat?" vroeg Nagelbloem. Dat is het spijkermakerswiel dat mijn vader gebruikte als hij op de wijze van zijn land werkte. Om het te doen draaien hebben wij nu een leerjongen noodig die niet veel kost en geen zuur gezicht tegen het werk trekt; ik heb hem gevonden." Dit zeggende pakte de smid den onschuldigen poedel op, wierp hem in de ijzeren kooi en gaf zulk een flinkeu stoot aan de machine, dn' Hiacint met alle kracht moest spartelen oin weêr op zijne pooten te komen en daardoor het wiel heel snel liet ronddraaien. „Och vader doe hem geen kwaad," riep Nagel bloem. Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6